an Doorn niet bereid ach met commentaar an NOS te bemoeien KM De ABN vraagt of u even 'n zonnige vakantie komt uitzoeken. 'Koloniale mode' in de Bijenkorf Cum laude-concours anders dan andere 'artijen geven samen ifveemiljoen uit aan erkiezingscampagne Trouw l Kwartet ERVAREN REDACTEUR randt zou in april ar Egypte gaan BEZORGERS WAGENINGEN immige 'landelijke motto's' Belgische automobielindustrie stuurt arbeiders naar huis Jongetje aangereden Carpenters maken korte tournee Rhijnvis Feith-herdenking Ee "-'üafl m 'lm HT 1 jkr HrbsmI Tentoonstelling van opgravingen Algemene Bank Nederland vakantiereizen V/KWARTET VMJDLiG 15 KEBRUARÏ 1974 BININiBNXiAIND/IKiUiNISrr TPN0ZHS9/K11 potie-Van Dijk ontraden n onze parlementsredactie EN HAAG Minister Van Doorn (CRM) is niet bereid contact op L nemen met de NOS en zijn invloed aan te wenden dat de omroep- pchting zich onthoudt van het leveren van commentaar. De bewinds- i wees gisteren een dergelijke inmenging met klem van de hand n hield de Kamer voor een gevaarlijke weg in te slaan indien een footie van de VVD-er Van Dijk van die strekkjng zou worden aange- men. deze motie (ondertekend door le- van de partijen die de oude rege- xoalitie vormden: KVP, ARP. r WD en DS'70) wordt gesteld jt de NOS geen omroeporganisatie is primair de taak heeft om een ledig programma te brengen. De verenigingen voorzien reeds in ie mate in de behoefte aan com- •ntaar en achtergrondsinformatie, lus de motie en de NOS zou deze ik aan de omroeporganisaties moe- overlaten. Minister Van Doorn ad het te ver gaan dat hij via zo'n (tie met Hilversum zou moeten 1,4 in praten en zijn invloed zou moe- 3 uitoefenen. Bovendien, zo zei hij, *de heer Van Dijk in gebreke geble- I u PROTESTANTS CHRISTELIJK OCHTENDBLAD Bij de redactie Buitenland is een vacature voor een 7 die bereid is afwisselend dag- en avonddiensten te verrichten. o: e' t E 6 Sollicitaties kunnen worden gericht aan de alge meen redactie chef, Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam die desgewenst-ook telefonisch (020-22.03.83, toestel 42) informaties kan geven over deze vacatures. ven te bewijzen dat de omroepwet niet zou worden gevolgd. Uit de om roepwet valt niet op te maken dat de NOS niet zou kunnen doen wat de no- ta-Steketee (waarin wordt gepleit voor een eigen commentaar-rubriek van de NOS) wil. De afgelopen dagen is tijdens de be handeling van de begroting 1974 van CRM meerdere keren ook de inhoud van de NOS-programma's ter sprake geweest. De heer Van Dijk had eerder deze week gesteld te vaak de gezich ten van bepaalde mensen voor de NOS-televisie te zien. Minister Van Doorn acht dit praten in de Tweede Kamer over de inhoud van de NOS een gevaarlijke ontwikke- ADVERTENTIE PvdA geeft van alle partijen het t' ïeste uit voor propaganda: tussen ,000 en 600.000 gulden. Ds'70 heeft minst uitgetrokken: 25.00 gulden, de overige partijen zijn de bedra- als volgt begroot: KVP 300.000 J EP 200.000 WD 150.000, PPR 'fit' de Boerenpartij de RKPN en i konden (nog) geen bedrag noe- fractieleiders Wiegel (VVD), Van i ijn (PvdA) Andriessen (KVP), De Jv Fortman (PPR), Jongeling PV) en Drees (DS'7) zullen een wiee maken waarbij zij alle elf .0 (AP) De Westduitse bonds- iselier Willy Brandt zal van 21 tot april een bezoek brengen aan »te. Dit heeft het persbureau van Midden-Oosten in Cairo bekendge- kt. Westduitse zegslieden hebben laard, dat het niet onmogelijk is Brandt in april naar Cairo gaat, konden het bericht niet bevesti- ADVERTENTIE Wij hebben plaats voor in enkele wijken te Bezorging tussen 6.00 en 7.30 uur 's morgens. Kan dus voor werktijd of schooltijd geschieden. Mooie bijverdienste. Aanmelden: agentschap Trouw, Herenstraat 34- Wageningen. ling: 'Als de kranten door papier schaarste aan een distributie van pa pier onderworpen zouden moeten wor den, zou ik het kwalijk vinden als de Kamer zich over de inhoud van de kranten zou uitlaten en dat als een krant de Kamer niet aanstaat, deze dan geen papier zou krijgen'. De minister wil zich ook niet bemoei en met de vrijheid van de NOS het contract met het ANP over de verzor ging van de radionieuwsdienst al dan niet te verbreken. Er is overleg gaan de tussen NOS en ANP en daar wil hij niet in treden. Voor de suggestie van de heer Wolf (CPN) dat bij ver breking van het contract met het ANP wel eens sprake zou kunnen zijn van een concentratie van nieuwsvoor ziening in een hand, was minister Van Doorn niet ongevoelig. Maar: 'Dat kan een punt van overweging zijn. maar dan daar waar het dat be hoort te zijn: in Hilversum, waar het overleg wordt gevoerd De invoering van een landelijk be jaardenpaspoort kan waarschijnlijk nog dit najaar worden gerealiseerd. Op dit paspoort kunnen bejaarden fa ciliteiten krijgen op diverse terreinen, zoals bij sociaal-culturele evenemen ten, maar ook bij (mogelijk) het openbaar vervoer. Mevrouw Van Veenendaal (DS'70). oud-staatssecreta ris van CRM, vraagt in een motie het paspoort voor 1 juli in te voeren, maar dat acht de bewindsman tech nisch onuitvoerbaar. in een verslaggever 5 EX HAAG De Nederlandse politieke partijen besteden samen geve er twee miljoen gulden aan hun verkiezingscampagnes voor provinciale statenverkiezingen van 27 maart. De mee6te partijen a 'klaar voor de strijd'. De affiches zijn gedrukt en de spreek- sfc flirten van de partijleiders zijn voor het grootste deel vastgesteld. ikele partijen hebben voor hun campagne een 'landelijk motto' d kozeir. BRUSSEL Deze week worden in België 22.000 arbeiders uit de auto-in dustrie tijdelijk naar huis gestuurd. Dat is ongeveer twee-derde van het totaal aantal arbeider, in deze tak van industrie. België heeft alleen assemblage-Indus trieën en men kampt daar met grote moeilijkheden als gevolg van gedaalde verkopen en de benarde economische situatie in Engeland, waar veel onder delen vandaan moeten komen. Ford in Genk, waar 10.000 mensen ln dienst zijn, werkt sinds januari slechts drie dagen per week. General Motors in Antwerpen heeft ook al moeilijkheden, meer als gevolg van gedaalde verkopen dan omdat er geen onderdelen toegeleverd worden. Bij General Motors werkt men sinds de cember al drie dagen per week. Ca. 90 pet van de Belgische autopro- duktie Is bestemd voor de uitvoer. OTTERLO De directie van het rijksmuseum Kröller-Müller in het na tionale park De Hoge Veluwe heeft voor het komende half jaar een reeks tentoonstellingen georganiseerd. Van 15 juni tot 2 september zullen '100 te keningen uit de Kröller-MUller-collec- tie' geëxposeerd worden. In het sei zoen '73-'74 werden deze al getoond in New York, Chicago, Ottawa, San An tonio en Mexico City. Vijf groepen geven een beeld van de opbouw van de collectie van Kröller- Müller: Van Gogh, tijdgenoten van Van Gogh, Symbolisme en Art-Nou- veau, Kubisme, futurisme en De Stijl en tenslotte de beeldhouwerstekenin gen. provincies aandoen om te spreken op verkiezingsbijeenkomsten. De andere partijen hebben geen speci aal schema uitgestippeld. ARP-be- stuurslid Van de Berg: 'We willen van deze verkiezingen geen landelijke zaak maken. Als er provincies om po litici vragen, gaan we wel van ge val tot geval kijken wat er aan te doen is.' In het kader van de verkiezingspropa ganda hebben PvdA, PPR en SGP een 'landelijk motto' genomen. De keus van de PvdA is gevallen op: 'PvdA kiezen is eerlijk delen.' Op de affiches van de PPR komt te staan- 'Met de PPR in alle staten', en de SGP vraagt de kiezers: 'Beken kleur". De overige politieke partijen hebben (nog) geen leuze vastgesteld. Boeren partij-fractievoorzitter H. Koekoek: 'Wij hebben geen motto nodig. De grammofoonplaat die ik heb gemaakt ('Den Uyl is in den olie') is propa ganda genoeg. Al 120.000 exemplaren zijn er van verkocht.' Van onze correspondente BREDA In Breda overleed gister middag de zesjarige Francois Braspen- nincx, nadat hij door een auto was aangereden. De jongen was bij het oversteken door de auto gegrepen. door HETTE VISSER AMSTERDAM Het is eindelijk zover, zeggen ze bij De Bijenkorf: de rok is definitief terug. In feite verlangden we er allang naar. maar de broek zat zo lekker. Goed, op de modepresentatie voorjaar-zomer van de Bijenkorf wa ren er dus veel rokken. Verder nieuws: de jeans blijven er lekker in en terwijl de jaren veertig en vijftig te her kennen zijn in de mode van vandaag gaat De Bijenkorf nog een stap verder naar een 'verlangen naar koloniale tijden' door de sfeer van Somerset Maugham op te roepen. En die rok is dan lang, wijd, vaak met steekzakken en de kernpunten niet de knelpunten) van de broek zijn vertaald in de rok, sportief, folkloristisch, romantisch of verfijnd. Leer blijft ook favoriet. Bekende confectie- vormen krijgen extra allure in leer en we zien trenchcoats, shirts, rokken en kleine mannenvestjes. Jurken voor de vrouw die geen zin heeft in jeans. Lange jurken, soms met schorten gecombineerd. Ook veel witte jurkjes, niet om in te koken, bakken, braden, maar om mooi te zitten op een bankje in het park. De 'japonnen' oftewel de avondjurken hebben een zweempje Hollywood die een vrouw tot een vreemd wezen transformeren. Op de tekening de vrouw in 'de kleding van Somerset Maugham'. De sfeer van bamboe, baboe's en een panter vel aan met wijde jasjes en overdreven broeken met band- plooien en steekzakken. Gecombineerd met strohoeden die een klein kneepje over de bol hebben zoals vroeger de tropenhelm- urn Karen en Richard Carpenter, een Amerikaans zangduo is voor een korte tournee in ons land; Deze zus en broer zullen onder meer con certen geven in Amsterdam en Den Haag en ook treden zij vanavond op in het Grand Gala du Disquc. Tentoonstellingen in Kröller Müller door R. N. Degens GRONINGEN Ook al ben je van muziekconcoursen in het algemeen niet verrukt, dan kun je toch wel een beetje warm lopen voor het zoge heten 'Cum laude-concours' in Gronin gen. Dat werd deze week voor de der de maal (sinds 1968) gehouden, cn het bleek weer duidelijk dat het op vele punten gunstig afwijkt van het hijgerige concourstype waar verplich te werken eindeloos door alle deelne mers voor een tot afstompens toe luis terende groep beroepshoorders wor den voorgedragen. In Groningen kan iedereen, met elke soort stem of instrument, werken naar eigen keuze komen zingen of spelen. De enige voorwaarde is dat deelnemers de afgelopen twee jaar hun studie aan een conservatorium 'cum laude' moeten hebben afgeslo ten. Het snijdt bovendien nog aan an dere kanten muzikaal hout, want het geeft jonge musici een kans in een echt concert met publiek tot slot de laatste en hoogste getuigenissen van hun kunnen te geven. Wat overigens geen vondst van Groningen is, want dat gebeurt ook op de Gaudeamus- concoursen voor vertolkers van heden daagse muziek, en de stichting Gaude- amus had met het Noordelijk Filhar monisch Orkest de organisatie van dit Cum Laude-concours, waaruit in vori ge jaren de pianist Frédéric Meinders en de fluitiste Abbie de Quant als beste deelnemers tevoorschijn kwa men. Zoals wij in een deel van onze oplage van gisteren reeds meldden, waren volgens de' jury (Joh. v. d. Bdogert Helga Pylarcyk, Kamiel d'Hooge, Ka- rel van Leeuwen Boorakamn en Evert van Tricht) ditmaal de oeste drie deelnemers in rangvolgorde: de klari nettist Reinier Hogerheyde, de violis te Else Krieg en de bariton Gerard Withag. Zij lieten zich woensdagavond horen in de slotronde, die tegelijk een gewoon concert was in de abonne mentsserie van het Noordelijk Filhar monisch, dat voor een redelijk goed bezette Oosterpoortzaal o.l.v. Charles de Wolff de drie solisten begeleidde in de Rhapsodie voor klarinet en or kest van Debussy, het Derde Viool concert van Saint-Saëns, en de Fünf Reinier Hogerheyde eenzame hoogte Napolitanische Lieder van Henze« Hoewel ze alle drie al wat podiumer varing hebben, studeren ze ook alle drie nog voor het behalen van de Prix d'excellence. Misschien dat zij daardoor geen tijd hadden zich met een meer eiegentijds repertoire bezig te houden: in de voorronden wemelde het van de Tsjaikowskys, Griegs en Schumanns. De enige uitzondering was de bariton Withag, die ook in de eindronde de liederen van Hans Werner Henze aangreep om met zijn vocale capaciteiten, vooral wat volume betreft, goed voor den dag te komen. Wel een 'stem' overigens! Else Krieg was dit keer niet op haar best in het Vioolconcert van Saint-Saëns, maar al tijd wel goed genoeg om te laten con stateren wat een geweldig viooltalent zij is. Naar mijn mening stond klarinettist Hogerheyde in dit gezelschap toch op eenzame hoogte met zijn betoverende vertolking van de Rhapsodie van De bussy, die hij met een ongehoord ga ve ademtechniek en toonvorming en een feilloos stijlbesef tot een muzika le gebeurtenis maakte. Zo te horen een klarinettist die binnen enkele ja ren internationaal een van de allerbes- ten zal kunnen zijn. Van 7 april tot en met 9 juni wordt in het Rietveld-Paviljoen de tentoon stelling Sculpturen uit de jaren '69-'73 van Philip King gehouden. In het mu seum zelf zijn van 21 april tot 3 juni Sculpturen enz. te zien van de Joego slaaf Dusan Dzamonja. In het beeldenpark vindt op 3 mei de opening plaats van de nu reeds discu tabele Jardin e' Email van Du Buffet De ingang wordt gevormd door een stam van een uit epoxy gemaakte boom. Deze is nogal nauw. De directie van Kröller-Müller heeft dan ook al laten weten dat deze omstandigheid massaal bezoek niet toelaat. - jB| NgV» i jl Rhijnvis Feith en echtgenote. ZWOLLE Deze maand is het 150 jaar geleden, dat de Zwolse dichter mr. Rhijnvis Feith overleed. De Ge meentelijke Archiefdienst heeft in het gebouw van de Voorstraat 26-28 een tentoonstelling ingericht over het le ven en de werken van deze literator. Niet alleen wordt er op deze expositie ingegaan op zijn werk als dichter, maar is ook veel aandacht besteed aan Rhijnvis Feith (1753-1824) als burger en patriot, als burgemeester van Zwolle, grootgrondbezitter en zijn le- NIJMEGEN Het Rijksmuseum Kam in Nijmegen heeft vanaf 16 fe bruari een tentoonstelling getiteld 'Gelduba' waar de resultaten te zien zijn van de opgravingen in Krefeld- Gellep. Vanaf 1964 zijn daar bijna ie der jaar opgravingen gedaan en waar schijnlijk zal ook in de komende ja ren het onderzoek in deze oude Ro meinse en Frankische nederzetting worden voortgezet De tentoonstelling omvat bijna tweehonderd voorwerpen. Aardewerk, wapens, tegels, glaswerk, sieraden, gespen, helmen, enz. geven een overzicht van een tijdperk dat ligt tussen de Batavenopstand in het jaar 69 en het begin van de zevende eeuw. (ADVERTENTIE) Keus volop. Nu nog wel. Maar het is zomer vóór u 't weet. De reisgidsen liggen klaar. Kom. vensstijl als patriciër. De figuur van Rhijnvis Feith leent zich namelijk uitstekend als voorbeeld van de geze ten burger, zoals die in de periode van ongeveer 1780 tot 1825 in het oos ten van ons land leefde. Op de tentoonstelling: uitgaven van Feith's werken, familieportretten, al lerlei voorwerpen en politieke spot prenten uit de patriottentijd, alles bij elkaar honderd nummers. Alle werkdagen van 8.30 tot 17.00 geo pend. toegang vrij, gratis catalogus. Tot 31 mei. Vreemde bevlieging van Britse verzamelaars LONDE.V Bij Christie's Londen werd deze week het recordbedrag van ƒ9500 beta<td voor een stukje aarde werk dat de vorige tteuw veel werd verkocht op Engelse jaarmarkten en kennissen. Het kostte toen ongeveer een penny, zeg een, stuiver. Het plastiekje stelt een groepje voor van drie mannen en een vrouw op een fiets met zes wielen. Een zekere John Hall, die het stukje kocht, be taalde ook nog eens ƒ7500 voor een dergelijk stukje aardewerk; een echt paar. weer op de fiets en onder <e*en paraplu. En 3100 voor een dronken zeeman met twee houten benen. Deze zogenaamde 'fairings' werden tussen 1865 en 1900 door Duitse porceleinfa- brikanten gemaakt naar ontwerpen van Britse kunstenaars. Over het algemeen zijn ze humorie- tisch van aard, soms ook wel wat plat en zelfs obsceen. Tien jaar geleden brachten deze beeldjes, die weinig artistieke waarde hebben, tussen de 32 en 65 maar onder invloed van deze plotselinge be vlieging zijn de prijzen omhoog gevlo gen. Stockhausenconcert niet in Rotterdam AMSTERDAM Het voor 15 februa- ri in Rotterdam aangekondigde Knaak (nacht-)concert ln de Doelen gaat niet door. Karl-Heinz Stockhausen die daar met zijn groep zou optreden, heeft zich van zijn verplichtingen die dag in Keulen niet kunnen vrijmaken. De andere concerten van deze groep in Amsterdam (16 februari), Den Haag (18 februari) en Utrecht (19 februa ri) gaan wel door. Het concert in Am sterdam is zoverre gewijzigd, dat het niet in de Kleine Zaal van het Coi* certgebouw zal plaatsvinden, maar ia de Bachzaal, zelfde tijd 21.30 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11