Solzjenitsin gast van Heinrich Böll Labour werpt EEG in Britse stembusstrijd Stalin verdween, maar systeem van geleide rechtspraak niet &55oC Verbanning ergste straf fonn hield journalisten op afstand Formatie van kabinet in Israël mislukt Algerije: nog geen olie voor Amerikanen Politie laadt dynamiet Brandstichters in Jeruzalem gepakt Protest tegen basis VS in Indische Oceaan Politieke processen in Chili op komst UITTREKSEL UIT ZEVENDE DEEL VAN GOELAG-ARCHIPEL Mars 4 schiet planeet voorbij Nixon vergelijkt zich met Lincoln na ontvangst van 'de' dagvaarding K LOUW/KWARTET DON EEs; BUITENLAND T7/K9 AMSTERDAM In zijn boek In de eerste cirkel' heeft Alek- [ander Solzjenitsin de verban- ling uit Rusland als de ergste traf beschreven die iemand kan iverkomen. In de gevangenis die lij in dit hoofdstuk beschrijft, pelen de gedetineerden op zon- lagavond een denkbeeldige echtszitting. Aan het eind van le zitting stelt de toegevoegd- rerdediger een straf voor die zich slechts weinig van de dood straf onderscheidt, een straf die Van een onzer verslaggevers veel verschrikkelijker is dan 25 jaar dwangarbeid'. Wanneer de medespelers in dit 'blijspel' dan vragen, welke straf dit is en één van hen castratie suggereert, zucht de toegevoegd- verdediger: 'Bijna, bijna, geeste lijke castratie. Artikel 20 lid A voorziet erin dat iemand tot vij and van de arbeiders wordt ver klaard en men hem uit de Sow- jet-Unie verdrijft. Laat hij maar in het Westen kreperen'. ONN (UPI, Reuter, AP, DPA) De uit de Sowjet-Unie gedeporteerde Rus- sche schrijver Aleksander Solzjenitsin is gisteren tegen de avond op het ndhuis van Heinrich Böll, de bekende Westduitse schrijver en Nobelprijs- innaar, in Langenbroich in de heuvels van de Eifel ten zuiden van Bonn ge- rriveerd. een korte verklaring tegenover inderden verslaggevers verklaarde dat hij in een Moskouse gevange- s werd vastgehouden in afwachting n zijn deportatie. Hij wist gisteren s na de middag dat hij naar West- uitsland werd overgevlogen. Daar ar- veerde hij enkele uren na de vastge- elde aankomsttijd in een toestel van Russische luchtvaartmaatschappij eroflot op het vliegveld van Frank- rt. In opdracht van de autoriteiten Bonn werden de talrijke journalis- n, die naar het vliegveld waren ge- anen, op grote afstand gehouden, ilzjenitsin vertelde de verslaggevers Langenbroich nog dat hij erg ver- oeid was en zich zorgen maakte 'er zijn familie. 'Ik moet met Mos ul gaan bellen. Vanmorgen was ik tg in de gevangenis', aldus de schrij- :r, die zich verontschuldigde dat hij journalisten zo lang had laten ichten. Hij wilde verder niets zeg- n en vroeg daar ook begrip voor en beloofde ook niet aan individuele urnalisten een interview te geven: - moet alles eerst nog eens goed irdenken'. randt tn Westduitse regeringswoordvoer- r verklaarde dat de schrijver zich gast van Heinrich Böll in West- iltsland bevindt. Op verzoek van 11 werd Solzjenitóin met een auto B het ministerie van buitenlandse :en van Frankfort naar Langen- oich vervoerd. Pas laat in de mid- g had de Sowjet-Unie officieel laten iten, dat Solzjenitsin naar West- litsland zou komen. De regering te onn had daarna te kennen gegeven, it de schrijver welkom was. Men irinnert zich in Bonn een opmer- ng van kanselier Willy Brandt, dat olzjenitsin vrij en ongehinderd in Bondsrepubliek mag wonen, als hij t wenst'. ilzjenitsin verliet het toestel van Ae- flot, dat omstreeks kwart voor vijf de namiddag in Frankfort arriveer- nadat de andere passagiers waren tgestapt. Men neemt aan, dat vier enten van de KGB (het Russische inisterie van binnenlandse zaken) in t vliegtuig meereisden om hem in ankfort af te leveren. De passagiers dden niets van de aanwezigheid van schrijver gemerkt, einrich Böll, die zer verbaasd u, toen hij gisterochtend voor tien ir het verzoek kreeg, onderdak te rlenen aan Solsjenitsin. Böl ant- tordde bevestigend en vertelde later genover journalisten te hopen dat vrouw en drie kinderen van Solzje- tsin ook zullen komen. Tweemaal ïbben Böll "en Solzjenitsin elkar Dskou ontmoet. Böll nodigde zijn llega uit, op zijn buiten in Langen- oich te komen logeren. anwijzing e snelle actie van de Russische auto- leiten tegen Solzjenitsin is een aan- ijzing c'.at Moskou de politiek van ltspanning tegenover de westelijke nden wil voortzetten, zo menen di- omaten in de Russische hoofdstad, ennelijk vooruitlopend op de ver- ADVERTENTIE) wachte golf van kritiek waarschuwde het partijblad Prawda al dat uitbrei ding van de economische samenwer king met het Westen niet kan leiden tot concessies op het gebied van de mensenrechten. Het blad doelt op het verzet in het Amerikaanse congres te gen het verlenen van handelsvoor- waarden aan de Sowjet-Unie, zolang dit land niet instemt met vrije emi gratie van zijn burgers. Het bericht over de deportatie van Solzjenitsin werd door de dissidente atoomgeleerde Andrej Sacharow en enkele vrienden, die zich in het huis van mevrouw Solzjenitsin in Moskou bevonden, met stomme verbazing ont vangen. Sacharow zei dat men met al le kracht moest protesteren tegen de behandeling van Solzjenitsin. De in ternationale publieke opinie moet zich er volgens de geleerde voor inzet ten dat de schrijver kan terugkeren naar zijn vaderland. Solzjenitsin heeft steeds geweigerd een reis buiten de Sowjet-Unie te ma ken, omdat hij vreesde dat het hem onmogelijk zou worden gemaakt om terug te keren. In 1970 wees hij do uitnodiging van het Nobelcomité van de hand om de hem toegekende vre desprijs in ontvangst te komen ne men. Zwakte Sacharow noemde het van groot be lang dat alle Sowjetburgers Solzjenit- sins boek 'Goelag Archipel' lezen. De druk van de autoriteiten op de schrij ver bewijst volgens hem, dat de Rus sische machthebbers misdaden dekken en degenen vervolgen die de waarheid zeggen. De deportatie zou een teken van zwakte zijn en nog ernstiger ge volgen hebben dan de arrestatie van Solzjenitsin. 'Het is de hoogste wil van Solzjenitsin in dit land (de Sow- jet Unie) te leven en voor dit land te werken', aldus Sacharow. In een verklaring, die de schrijver op gesteld had voor het geval hij gear resteerd mocht worden, zegt hij geen enkel tribunaal bevoegd te achten, hem te veroordelen. Hij zou weigeren, vragen te beantwoorden en zijn straf niet aanvaarden zonder dat zijn han den geboeid zouden zijn. 'In gevan genschap waaraan ik al mijn beste acht jaren heb opgeofferd met dwang arbeid voor de staat en waarin ik kanker heb opgelopen, zal ik voor mijn onderdrukkers zelfs geen half uur werken. Op die manier zal ik hun het simpele genoegen verschaffen, openlijk tirannie te kunnen bedrij ven en mij snel te doden, omdat ik de waarheid schrijf over de geschiede nis van de Sowjet-Unie' aldus Solzje nitsin, die veroordeling en gevangen schap gespaard zijn gebleven. Dr. Fritz Heeb, Solzjenitsins Zwitser se advocaat, heeft verklaard van me ning te zijn dat de gedeporteerde schrijver zich niet in West-Duitsland, Zwitserland of Frankrijk zal vestigen, maar in een Scandinavisch land. TEL AVIV (UPI) Het samenstellen van een kabinet in Israël is vastgelo pen, zo is door leden van de belang rijke Arbeiderspartij bekend gewor den. De regerende Arbeiderspartij van Golda Meir is er niet in geslaagd om opnieuw overeenstemming te bereiken met haar twee regeringspartners van dit moment Het breekpunt was de regeling van de verhouding tussen kerk en staat. Volgens minister van financiën Pinhar Sapir kan de Arbeiderspartij nu wei nig anders doen dan alleen gaan re geren. In de kringen van deze partij wordt er rekening mee gehouden, dat premier Golda Meir zal weigeren een ander kabinet te vormen nu haar eer ste poging is vastgelopen. In Israël werden 31 december algemene verkie zingen gehouden, die de grote Arbei derspartij zetelverlies brachten. Minister Pinhar Sapir ALGIERS (UPI, Reuter) De kans, dat de kleine Arabische topconferen tie, die gisteravond in Algiers begon, opheffing van het olieboycot tegen de Verenigde Staten zal brengen, lijkt niet groot. Dat het oliewapen één van de belan grijkste gesprekspunten is van de vier Arabische leiders, die in de Algerijn se hoofdstad bijeen kwamen, wordt door niemand betwijfeld. Opvallend in dit verband was, dat de olieminis ter van Saoedi-Arabië, Jamani, met koning Feisal was meegekomen naar Algiers. Jamani is de belangrijkste ar chitect van de strategie, die de Arabi sche olielanden sinds oktober vorig jaar volgen jegens de PROIsraëlische landen'. Egypte zou er veel voor voe len om het olie-embargo voor de Ver enigde Staten nu op te heffen of op zijn minst te verzachten. Algerije, ook deelnemer aan het topberaad, wil daar nog niet van weten, zo bleek gis teren duidelijk uit verklaringen van regeringswoordvoerders en de Alge rijnse kranten. In Algiers vergaderden de regerings leiders van Egypte, Saoedi-Arabië, Al gerije en Syrië. President Assad van Syrië kwam het laatst aan. Hij onder brak zijn reis naar de Algerijnse hoofdstad voor een nogal verrassend bezoek aan de leider van Libië, kolo nel Khaddaffi. Volgens berichten in Libanese kranten is er een kzbinets- wijziging in Syrië op komst. President Assad zou zich willen ontdoen van zijn minister van buitenlandse zaken Khaddam om een eventuele regeling met Israël te vergemakkelijken. LONDEN (UPI, Reuter) Het Britse lidmaatschap van de EEG is door de Labour-partij naar voren geschoven als één van de belangrijkste punten in de verkiezingsstrijd. Als Labour na de verkiezingen van 28 februari mag gaan regeren- zal er opnieuw moeten worden onderhandeld over Engelands toetreding tot de EEG, zo heeft partijleider Harold Wilson onomwonden aange kondigd. Argentijnse politiemannen laden uiterst behoedzaam dynamiet-ladin- gen in een auto. De explosieven zijn volgens de politie van de extre misten, die een aanslag hadden willen plegen op de Argentijnse pre sident Peron. De aanslag kon op het nippertje worden voorkomen, al dus de officiële lezing. JERUZALEM (Reuter) De Is raëlische politie heeft dertien leden van de militante Joodse Verdedigings- Liga gearresteerd op beschuldiging van brandstichting. De dertien wor den ervan verdacht deze week brand te hebben gesticht in drie christelijke zendingsinstituten in Jeruzalem. De politie was op hun spoor gekomen door de inlichtingen van een jonge man, die met ernstige brandwonden werd opgenomen in een ziekenhuis. Bij de branden in de christelijke zen dingshuizen is alleen beperkte mate riële schade aangericht. De Liga, die volgens de politie verantwoordelijk is voor de brandstichting, verzet zich tegen christelijke zending in de jood se staat. Rabbie Mair Kahane, leider van de Liga, heeft de actie op een persconferentie goedgekeurd. COLOMBO (DPA) Premier Sirima- vo van Sri Lanka (Ceylon) heeft in no ta's aan premier Edward Heath van Engeland en president Richard Nixon van de Verenigde Staten, geprotesteerd tegen het geschikt maken van het Brit se eiland Diego Garcia in de Indische Oceaan voor een Amerkaanse lucht- en zeemachtbasis. Mevrouw Bandaranaike heeft Heath en Nixon dringend verzocht van hun over eenkomst terug te komen, aangezien zij vestiging van een basis in de Indi sche Oceaan niet bevorderlijk vindt voor de vrede in het betrokken gebied. Londen en Washington vinden de ves tiging van de basis nodig in verband met de toenemende activiteit van de Sowjetrussische marine op de Indische oceaan. Wilson kraakte de voorwaarden, die de conservatieve regering van Edward Heath voor Engeland bij de EEG had bedongen. Alle gezinnen in Engeland kampen daardoor nu met ernstige moeilijkheden, die hun levensstijl en -standaard raken. Heath kan er daar om niet om heen, dat het EEG-lid- maatschap 28 februari één van de be langrijkste kwesties is, aldus Wilson. Zijn aanval op de Europese Gemeen schap was zo duidelijk, dat volgens veel commentatoren in Engeland wer kelijk betwijfeld moet worden of En geland lid zal kunnen blijven van de EEG als Labour aan de macht komt. In elk geval zullen de eventuele nieu we onderhandelingen tussen Engeland en de EEG zeer ngrijpend zijn. Labour ziet kennelijk stemmenwinst in de teleurstelling over het Britse EEG-lidmaatschap bij de kiezers. Uit recente opiniepeilingen bleek rteeds, dat de grote meerderheid nu vindt, dat Engeland maar nooit had moeten meedoen aan het gemeenschappelijk Europa. Op een persconferentie daag de Wilson premier Heath uit om het Britse volk in een referendum over het EEG-lidmaatschap te laten beslis sen. Peter Shore, de Labour-woordvoerder voor Europese zaken, zei dat de on derhandelingen met de EEG 'zeer snel' zouden worden heropend door een Labour-regering. Binnen een jaar zou er een definitieve beslissing moe ten vallen over Engelands toekomst in Europa, aldus Shore. Premier Heath beschouwt het EEG- lidmaatschap niet als een ount van belang bij de komende algemene ver kiezingen. Hij zei dit in zijn eerste reactie op de uitlatlrtgen van Wilson en Shore. 'Wij zijn en blijven in de EEG', aldus Heath. 'Hij kon zich nau welijks voorstellen, dat de Labour-lei- ders daar weer over begonnen waren. Jeremy Thorpe, leider van de (klei ne) liberale partij, zei, dat zijn partij geen steun zal geven aan pogingen om met Europa te breken. Wel vond hij, dat de regering-Heath te weinig had gedaan om de Europese gemeen schap te hervormen. Mijnwerkers De mijnwerkersbond heeft er mee in gestemd, dat het geschil over de lo nen van de mijnwerkers wordt voor gelegd aan de loonraad, die de rege ring moet adviseren bij haar strijd te gen de inflatie. De bond zal zich ech ter niet gebonden voelen aan de uit spraak van de raad. Toch wordt het besluit van de bond als een stapje in de richting van een oplossing van het loongeschil gezien. De mijnwerkers, die sinds zaterdag staken, gaan er nu ook mee akkoord, dat de mijndirecties werkzaamheden laten verrichten om overstromingen en branden te voorko men. Totnutoe werd iedereen de toe gang tot de terreinen van de mijnen geweigerd door de postende stakers. SANTIAGO (Reuter) In Chili be gint eind deze maand een serie poli tieke processen, zo is door welingelich te kringen in Santiago bekend ge maakt. In de processen zullen de mensen, die sinds de staatsgreep van vorig jaar op Dawson-eiland gevangen zitten, moeten terecht staan. Onder hen bevinden zich enkele belangrijke figuren uit de rege ring van wijlen president Allende, MOSKOU (Reuter) In een uit 1500 woorden bestaand uittreksel uit het zevende deel van de 'Goelag-arcliipel' over de werkkampen in de Sowjet-Unie verklaart de schrijver Aleksander Solzjenit sin, dat de wet in de Sowjet-Unie er nog steeds is om de belangen te dienen van hen die regeren. Het uittreksel was de buitenlandse pers ter hand gestel d voor de schrijver dinsdag werd gearresteerd. Solzjenitsin schrijft, dat de rechtban ken 'in de overgrote meerderheid van zaken', van hoge regeringsfunctiona rissen instructies krijgen hoe te han delen. Hij schrijft het uittreksel te verspreiden om uit te leggen, waarom hij had geweigerd gehoor te geven aan oproepen van de officier van jus titie in de afgelopen dagen en voegt daaraan toe dat alle zeven delen van 'Gcelag-archipel' al in handen zijn van westelijke uitgevers. Twee ervan zijn inmiddels in het westen gepubli ceerd. 'Onze wet is machtig, glad en anders dan iets anders op aarde dat bekend staat als 'de wet', aldus Solsjenitsin. Hij voegt hieraan toe, dat er zaken ten goede zijn veranderd sedert de tijd van Stalin, 'maar er is nog steeds geen onafhankelijke rechtspraak'. In de Sowjet-Unie, zegt Solzjenitsin, zitten mensen die tot 25 jaar gevange nis werden veroordeeld, nog steeds achter prikkeldraad en wachttorens. 'De foto's van de leiders in de kran ten veranderen, de toespraken veran deren, zij vechten tegen de (Stalin-) cultus en dan gelasten zij de strijd af'. 'Maar degenen die lange straffen uitzitten, die hun gevangenisdoop on der Stalin kregen, zijn daar nog'. In tussen, zegt hij, heeft de wet in de Sowjet-Unie gefaald om maatregelen te nemen tegen mensen die valse ge tuigenissen aflegden en anderen tij dens de dagen van Stalin de dood in zonden of naar werkkampen stuurden en die 'zich nu koesteren in de gou den zonsondergang van hun dagen'. Aanval op critici De schrijver valt ock uit tegen som mige linkse figuren uit het westen, die kritiek hebben geoefend op de eerste twee twee delen zijn boek: 'O vrijheidslievende, linkse denkers van het westen, o progressieve Amerikaan se. Duitse en Franse studenten. Voor u heeft dit alles weinig te betekenen. Voor u betekent mijn hele boek niets. U zult het allemaal begrijpen, wan neer ze u toebrullen 'Je staat onder arrest' en u uzelf voortsleept naar on ze archipel'. Het aantal gevangenen in de Sowjet- Unie zegt Solzjenitsin bedraagt nu honderdduizenden, tegen miljoe nen in de tijd van Stalin, maar de aard van het systeem is niet veran derd. Slechts in gevallen waarin dege nen naar wie een onderzoek wordt in gesteld, niet de belangen van de staat schond, of de ideologie, of de persoon lijke belangen of de rust van een hooggeplaatst persoon, behoeven de gerechtelijke autoriteiten er niemand bij te halen voor instructies. In alle andere gevallen, in elk geval de over grote meerderheid, zijn 'grote belan gen' in het geding. Wet van intriges 'En in al die gevallen worden discrete telefoongesprekken gevoerd tussen het ene bureau en het andere, telefoonge- Van Solzjenitsins 'Goeiag-archipel' is tot dusverre nog maar een gedeelte in het Westen gepubliceerd. Deze foto toont de in Parijs uitgegeven Russi sche editie van dit gedeelte. sprekken waarbij zachte vriendelijke stemmen adviseren, kleine vergissin gen corrigeren, algemene richtlijnen geven, hoe een gerechtelijke kwestie van de een of andere gewone burger moet worden behandeld, die verstrikt is geraakt in het onbegrijpelijke web van intriges van hogeren die hem on bekend zijn'. 'En de kleine, goedgelovige kran telezer komt in de rechtszaal, het ge lijk op zijn gezicht, met redelijke ar gumenten, die hij bevend voorlegt aan de ingedommelde -maskers van zijn rechters, niet vermoedend dat zijn straf al is vastgesteld en dat er geen mogelijkheden van beroep zijn, geen tljdsgrenzen of methoden cm het kwaadaardigste, uit zelfbelang geno men besluit te corrigeren, hoewel zijn hart brandt van de onrechtvaardig heid ervan'. Solzjenitsin besluit zijn uittreksel met de woorden: 'Er is gewoon een muur. En de stenen daarvan zijn gemetseld met leugens'. 'Deze hele perifide ver borgenheid, deze hele mist van on gerechtigheid haiigt in de lucht rondom ons, hangt dikker over onze steden dan de stadsrook zelf'. Premier Heath MOSKOU (TASS) Het Russische ruimtevaartuig Mars 4 is door een technische storing langs zijn reisdoel heen de ruimte in geschoten. Bij aan komst afgelopen zondag bleek de son de niet af te remmen om in een baan rond de planeet Mars te gaan draaien. De later gelanceerde Mars 5 voerde deze manoeuvre dinsdag wel correct uit. Dit nieuws werd door het persbu reau TASS pas gisteren bekendge maakt. Naar de rode planeet zijn ook nog de Mars 6 en 7 op weg. die in de eerste helft van maart moeten aankomen. De Marsverkenners werden zeven maan den geleden gelanceerd. Signalen van de Mars 4 worden nog wel ontvangen, maar de Russische ruimtevaartdeskun digen krijgen, op een paar in het voorbijgaan genomen foto's van de planeet, voortaan alleen gegevens over de ruimte tussen de planeten doorge geven uit hun verdwaalde sonde. WASHINGTON (AFP) De aangetekende brief van rechter Gordon Ringer van het Hoogge rechtshof in Los Angeles, waar in president Nixon gedagvaard wordt als getuige te verschijnen in de zaak van de Inbraak in het bureau van de psychiater van Daniël Ellsberg, is op zijn bestemming aangekomen. De brief is acht dagen onder weg geweest tegen normaal drie dagen, aldus de posterijen. Nixon wordt opgeroepen op 25 februari te getuigen In het pro ces tegen zijn voormalige mede werker John Ehrlichman en op 15 april in dat tegen twee oud assistenten van bet Witte Huis, Gordon Liddy en David Young. Nixon heeft in Washington ge zegd dat de kracht waarmee Abraham Lincoln zich verzette tegen degenen die hem belaster den, voor hem thans een voor beeld is. Op een plechtigheid ter herdenking van de geboorte dag van Lincoln bij het monu ment van de oud-president nam Nixon even het woord. Illj zei: 'Geen enkel staatshoofd werd zo door het slijk gehaald als Lin coln. De felheid waarmee hij zich verdedigde, inspireert ons thans'. (ADVERTENTIE) IN SI MOK-FILIALEN MET VEEKOOP VAN VERS VLEES. GELQM T/M li FEBR.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9