Portret van Gabriël Smit vandaag op de tv dsgpecepf De terugkeer van Kip Caley Schrijnend levensverhaal Trouw Kwartet ERVAREN REDACTEUR Onderzoek naar misbruik van bijstandswet film international ...OPROEP CODE WALTER JOST TROt KWARTET DONDERDAG 14 FEBRUARI 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4/K Bob Meijer terug 'Leven van gedichten': als nieuwslezer Van een verslaggever HILVERSUM De heer B Meijer, zal per 1 maart terugkeren als nieuwslezer van het journaal van de XOS. De programmaleiding van de NOS is niet van mening dat de ge loofwaardigheid van de heer Meijer wordt beïnvloed door het feit dat hij op samenkomsten van zijn geloof ge tuigt. De NOS heeft dit gisteren mee gedeeld. MARY PERKINS Jasperina-show en EO-programma naar Montreux HILVERSUM De tv-show. die de KRO onlangs uitzond van 'Jasperina's grote egotrip' wordt de Nederlandse inzending op het TV-festival in Mon treux. De strijd om de gouden roos in deze Zwitserse plaats duurt van 28 april lot en met 4 mei. De EO zendt buiten mededinging het programma 'Zoals het was in de da gen van Noach' als 'een muzikale schets over de tijd waarin wij leven' in. Het is een programma rondom Cheryl Cornelder onder regie van Dirk Jan Bijker. an onze radio- en tv-redactie HIL\ ERSUM lil de reeks televisie-portretten van dichters, die de NCRV regelmatig uitzendt, is vanavond 'Leven van gedichten' gewijd aan Gabriël Smit. TjADÉROL. M^r^pr w zo- ARM KUhT 2R£- IVVW' kZHALs JÉ hét AIS «10 HÉT i WUH£U we MÉT zoéoei> ï,uMozAiKeMi>o£ir.\ V[«t)T,UfATDS. JSchwhCT*?^, MAAkrroAJS II UÜS>«» -'vf J -*»« Tot Gabriël Smits bekendste bundels behoren 'De psalmen', een psalmberij ming die in 1952 uitkwam en waarvan hij aan het begin van de oorlog op de eerste dag van de Duitse bezetting de eerste regels neerschreef. Met 'Psalmen opnieuw' voltooide hij aan het eind van de jaren zestig een nieuwe berijming. 'Het zijn teksten die je nooit loslaten, omdat ze zo diep menselijk en zo waar zijn altijd weer. Dat wil zeg gen: hun waarheid is voor elke tijd nieuw en de taak van een berijming anders dan een letterlijke verta ling is deze waarheid in nieuwe vorm eruit te halen, gestalte te ge ven.' zegt Gabriël Smit. Op het ogen blik werkt hij aan een cyclus gedich- Met 'De terugkeer van Kip Caley' voorspelt de NCRV vanavond een bijzondere Canadese film te brengen. Het gegeven van 'More Joy in haeven'. zoals de oor spronkelijke titel is. is gebaseerd op «are gebeurtenissen, die in 1930 grote aandacht kregen in de pers. Aanleiding is de ontslagen gevangene Red Ryan, die wordt gevolgd of hij op het rechte pad blijft. Mensen met wie op basis van de wet op de arbeidsongeschiktheid wordt gesold, hebben hun schrijnend levens verhaal verteld in 'Van Onderen', liet is onbegrijpelijk dat zulke van willekeur en onzorgvuldigheid getui gende behandelingen in ons sociaal zo vooruitstrevende land kunnen voorkomen. Dat de ene dokter een 'door zijn rug gezakte' man voor hon derd procent afkeurt, en een andere arts hem volledig arbeidsgeschikt verklaart. Overigens zonder de man behoorlijk te hebben onderzocht. VARA's ombudsman Hans Ouwerkerk vertelde aan Frits van der Poel dat er meer van dergelijke gevallen worden gesignaleerd. Hij zei dat er controlerende geneesheren zijn, die het niet nodig vinden om even contact op te nemen met de huisarts van het 'slachtoffer'. Ik vind het uitstekend dat wantoestanden in de openbaarheid worden gebracht. Met Van der Poel ben ik het eens. dat niet de zieken en de uitgeran- geerden. maar de gezonden de strijd baarheid moeten opbrengen om zulke toestanden uit de wereld te helpen. Maar waarom werd in 'Van Onderen' niet aan vakbondsbestuurders ge vraagd. wat zij hiertegen doen? Heb ik voor zulke, de mens rechtstreeks rakende bejgeningen ooit Wim Kok zien opdraven, die zo vaak in een actualiteitenrubriek present is. als het gaat om de lonen'' Jan Gorissen is 25 jaar orkestleider en de VARA bood hem daarvoor een accordeonfestijn op de buis aan. Ook Gorissen heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de 'verheffing' van het instrument, dat als trekpiano en schippersklavier heel lang in de derde rangs hoek heeft gezeten. Met de jubilaris praatten vermaarde accor deonisten als Harry Mooten, Johnny Holshuyzen. Jaap Valkhof en Johnny Meijer. Voor degenen die de klankkleurings- mogelijkheden van de accordeon te ten over gebeurtenissen uit het leven van Christus. Gabriël Smit. die over enkele weken 64 jaar wordt, is in het gewone leven kunstredacteur van De Volkskrant. Daarnaast stelde hij vijftien bundels gedichten samen. Zelf vindt hij dat hij pas later een eigen stem heeft ge kregen. 'Mijn ellende was. dat ik een vrij grote vaardigheid in het dichten heb,' zei hij eens in een interview. 'Daar heb ik lang last van gehad. Mis schien heeft het feit. dat ik journalist ben, een rol gespeeld Als journa list moet je vlug met de pen kunnen omgaan. Het dichten ging veel te makkelijk. Ik schreef rustig vijf ge dichten per dag. Als ik er nu een in de vijf dagen schrijf, vertrouw ik het al niet dat vind ik te veel.' Een proces van bewustwording heeft twee belangrijke kenteringen in zijn leven veroorzaakt: zijn overgang naar de r.k. kerk en het uittreden na en tiental jaren. Hij werd geboren in Utrecht in een oud-katholiek gezin, waar muziek een zeer belangrijke plaats innam. Oorspronkelijk voelde hij zich aangetrokken tot het compo neren. maar hij meende later daar voor niet genoeg taUnt te hebben. SMIDJE VERHOLEN 'Voorspel' Spelenderwijs ging hij aan het dich ten. Zijn eerste bundel, die van 1921 dateert, heette 'Voorspel'. Onder in vloed van 'De gemeenschap', een kring van rooms-katholieke schrijvers met mensen als Jan Engelman en An ton van Duinkerken, trad hij in 1936 toe tot de rooms-katholieke kerk. 'Achteraf wil ik wel bekennen, dat ik me heb laten leiden door estetische motieven. In de r.k. kerk valt altijd wel iets te kijken heiligen, licht jes, gewaden.' Op 45-jarige leeftijd kwam de kente ring. Als verslaggever ging hij naar twee van de drie Vaticaanse concilies. 'Ik ging er reuze enthousiast naar toe, maar als ze beweren, dat een concilie iets met de heilige geest te maken heeft en de Tweede Kamer niet. dan zeg ik: vergeet het maar. Het is pre cies hetzelfde gezwam en geschuif met mensen en belangen Maar begon nen is het voor mij met het oneigen lijk taakgebruik van de kerk. Daar kon ik als de dichter, die ik na mijri 45-ste geworden was, niet meer mee leven.' Nu zegt hij: 'Als ik op het ogenblik naar de kerk ga, dan ga ik naar de gereformeerde kerk. Daar heb ik niet de minste moeite mee.' Het tv-portret waarin men Gabriël Smit beter kan leren kennen in zijn motivatie en zijn zoeken naar de 'nog niet herkende Christus' wordt* uitgezonden vanavond om vijf voor tien op Nederland 2. Voor de XCRV-radio bespreekt hij ie dere donderdagavond nieuwe boeken. ADVERTENTIE PROTESTANTS CHKISTELIIK OCHTENDBLAD Bïj de redactie Buitenland is een vacature voor een die bereid is afwisselend dag e verrichten. en avonddiensten Sollicitaties kunnen woiden gericht aan de alge meen redactie chef, riouw/Kwarltt. Postbus 859. Amsterdam die desgewenst ook telefonisch (029 22.03.83, toestel 42) informaties kan geven over deze vacatures. DEN HAAG Het college van ad vies algemene bijstandswet zal door staatssecretaris Meijer van CRM woe den gevraagd een inventarisatie 'e maken van het gebruik van de uitke ringen in het kader van de bijstands wet. Hierin zal een advies worden versterkt over het misbruik maken van de steunverlening Staatssecreta-is Meijer verwacht overi gens dat het met het misbruik wel mee zal vallen. Toch moeten klachten ernstig worden genomen en worden nagegaan terwille van vooral de bona fide gebruikers. Hij deelde dit giste ren mee tijdens de begrotingsbehan deling van CRM naar aanleiding van een motie roet betrekking tot het plan van de regering de uitkering van de bijstandswet op te trekken tot hit niveau van het netto-minimumloon. Mevrouw Van Veenendaal (DS'70) had hierin een nota gevraagd over het vraagstuk van het misbruik. Het amendement van mevrouw Kap- peyne van de Coppello (VVD) om de optrekking ongedaan te maken, stuitte op groot verzet. Staatssecretaris Meij er wees er onder meer op dat slechts 19.000 kostwinners zijn aangewezen op het minimumloon, terwijl 350.000 mensen op de bijstand zijn aangewe zen Deze mensen, zoals bejaarden, minder validen, langdurig werkloze.i, door het grootbedrijf weggeconcur reerde kleine zelfstandigen, en onvol ledige gezinnen met opgroeiende kin deren. moeten grotendeels buiten hun schuld om een beroep op de bijstand doen. De heer Meijer vond het onaan- vaardbaa- twee sociale minima ie handhaven. 'O juist.ja .zeker.het knettercar ter weigert dienst te doen, lachte pro fessor Tweesteen fijntjes. 'Wel eh. dat is héél jammer. Werkelijk héél jammer Wel eh.ik zou zeggen. laat mij dan eens even een blik onder uw motorkapje werpen, brave man. Ge weet immers nooit hoe een koe een haas vangt. Misschien kan ik u helpen. 'Koeien vangen geen hazen en oude kerels hebben geen verstand van automobielen,' gromde boer Knol- Ie onwillig. Maar de professor had in tussen de motorkap al opgetild en FERDINAND met een snelle beweging wipte hij de sluiting van de benzinetank los. Toen wierp hij een aantal kwasigeleerde blikken over de motor heen en hij lis pelde: 'Ach ach..., het smoorklapje zit een tikje los. Even aandraaien en ja.de rotor-carburator heeft net iets te veel speling tussen kroon-wiel en koolborstel. Maar dat is ook zo verholpen. Hoepla.daar zit het al. Tja..., en verder is alles ok. Toen draaide hij zich om naar boer Knolle. die hem bewonderend aan keek. 'Aan uw wagentje mankeert niets meer,' zei hij op besliste wij tegelijk ongemerkt de inhoud van e klein flesje in de benzinetank leegg tende. 'Moet ik dan nog maar e< een keertje starten?' vroeg boer Kn le benepen. 'Doe dat met een geri hart, mijn vriend,' antwoordde professor. Toen startte boer Kno zijn wagen en zie, roef. daar v hij er al brullend vandoor ook! P fessor Tweesteen bleef eenzaam fijntjes lachend achter. 'Nu kan toch werkelijk niet meer twijfe aan de waarde van mijn uitvindii mompelde de hooggeleerde. Koolschotel (ADVERTENTIE) beperkt vinden, zal Harry Mootens uitvoering van het Adagio flir Glas- harmonika verrassend geschakeerd en doorzichtig hebben geklonken In de NOS-rubriek 'Van Gewest tot Gewest' werd verteld, dat in Lelystad al zes jaren zijn gepasseerd zonder dat één fietser verongelukte. Dat is te danken aan de gescheiden, elkaar overkruisende rijbanen. De Limburgse Buurtreedner Pierre Cnoops kreeg zeer veel aandacht in deze regionale rubriek. Hij is zo'n 250 avonden per jaar op stap om ergens carnavalsgrappen te verkopen. Pierre blijft echter liever postbode dan beroepsartiest te worden. Dat is verstandig, want zijn arsenaal is te beperkt. Het leek erop alsof de regisseur dit heel duidelijk wilde laten uitkomen. Je houdt het niet voor mogelijk, wat succesvolle acteurs en amusements- artiesten aan onbenulligheid en ongein presenteren in de 'Panorama Woens dagshow'. Dit heet een revue van 'voor- en tegenspoed, vallen en op staan'. De enkele keer dat het een beetje op vermaak begint te lijken, vergeet je van schrik te glimlachen Het wordt een bijna beledigende on derschatting van het intelligentiepeil en het gevoel voor humor van de meeste kijkers. Of zou het soms alternatieve lol zijn met een soort vervreemdingseffect. Je weet het tegenwoordig maar nooit. TON HYDRA Rotterdams derde filmfestival van 1 t/m 9 maart biedt: 35 nieuwe films uit 15 landen. 10 wereldpremières, 40 regisseurs, acteurs en actrices, en gezelligheid. Gratis programmakrant wordt toegestuurd na een briefkaartje aan Film International, Kruisplein 30. Rotterdam. 'j witte kool 2 winterwortelen 2preien 1 bos selderijgroen 2 teentjes knoflook 2 theel. kerrypoeder peper, zout olijfolie De kool en de wortelen schaven, prei en selderij fijnsnijden. Wat olijfolie in een braadpan verhitten en er de kool en prei in doen. Na tien minu ten (regelmatig roeren) de prei en selderij toevoegen. Dan de kruidener bij en nogmaals tien minuten laten stoven. Op smaak afmaken met peper en zout. (Recept van mevr. J. E. van Wijk-Kruyer, Heemstede). Menutip: kop tomatensoep, koolscho tel, gele rijst, gebakken eieren, vla- flip. Radio vandaag HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Oclitendgijmn 7.20 (Si Dag met een plaatje. S 00 Nws. 8.11 Ra diojournaal. i 8.50 Morgenwijd. 9.00 Toppers van toen. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10 00 (Si V.d kleuters. 10 10 (S-M) Arbeids vitaminen (11.00 Nws. 11.03-11 05 Radiojour naal. 11.30 (S) Rondom Twaalf: een uur al lerlei voor iedereen met o.m. Groenteman en 11 55 Beursber. 12.30 Zelfstandig zijn en blij ven. praatje v li Kon. Verb van Onderne mers 12 35 <S> Spprtrevue 13.00 Nws. 13 11 Radiojournaal. 13 21 (S> Engelse Koormuz. (VI). 13.50 (S) Contrabas en piano: oude muz 14 00 AVRO's Notedop gevar. progr 15 00 (S) In de wetenschap- dat nws uit de wereld der wetcnsch. 15 30 (Si Met muz. od stap. 16.00 Nws 16.03 Radiojournaal. 16 05 (Si Aspecten: kunstrubr 17 00 (Si Mo biel beweegl. progr. voor beweegl. mensen. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws 18.11 Radiojournaal. PI': 18 20 Uitz. v.d C.H U. 1KOR- 18 30 Kleur inf en comm. over zaken van kerk en sa- menlev. NCRV: 19.00 (SI Leger des Heils- kwartier 19.15 Ouder worden: doe. serie (5) 19.35 De kerk vandaag: nws en comm. 20.00 (S) Omroep Ork. met zangsollsten amusem.muz. 21 00 (SI Veel gevr. gewijde muz. 21.25 Vraaggesprek. 21.55 (S) Kerkor- gelconc.: oude muz. 22.20 Heeft de grens ook grendels?: avondoverdenk. 22.30 Nws. 22 40 (SI Hier en Nu. 22 50 Alternatieve energie bronnen (I). 23 10 Kunst- en vliegwerk: inf. over act. tentoonstellingen. 23.15 (Si Star dust: easy listen, muz. 28.35 (S) Gitaresk: de vele facetten v.d. gitaar. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt: pro gr overz. 8.00 (S) Te Deum laudainus: gewij de muz. 8 24 Op de man af: evangel, comin bij de tijd. 8 30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8 45 (S> Podium v.d. vrouw; maat- sch.int. 9.20 (S) V.d. zieken. 10.00 Schoolra dio 10 30 Nws. 10 33 (S) Select: pas versche nen gramm.pl. 11.08 (S) Radiophil. ork.: se- mi-klass. muz. 11.35 Hier en nu - cx'[a- 11.55 Med. 12.00 Zingen met Cecilia: volks- muz. 12.15 Kinderkoor met instrm. begel. 12.26 Med t b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12 41 (Si Hier en nu. 12 50 <S) Middagpau- zedst 13.10 (SI Lichte koorzang 13.20 <S> L cht ensemble. 13.45 Er zijn zoveel andere levens (VII): poëzie uit de 3e wereld. 14.05 Schoolradio 14.45 (S) Pianorecital: klass. muz. 15.15 De Bijbel maakt nwsglerig: ge sprek. 15 30 Nws. 15:33 <S) Vincent van Gogh. 16.00 Een uur natuur: magazine, met 16.30 (S) Hier en nu. 17.00 Kindervisiw progr. door, voor en met kinderen. 17.J0 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) Tijd vrij voor muz. in vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 18 53 Zojuist verschenen: bespr, van nieuwe boeken. AVRO: 19.00 Trefpunt; disc. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. AVRO: 20.00 Nws. 20 05 Radiojournaal. 20.10 Nederl. Studenten- ork. met solist: klass. en mod. muz. 21.30 (S> De profeet Daniel. 22 25 (S) Sopraan en piano: semi-klass. *""<1 Hi»Hprpn 22.55 mod. liederen 22 55 (S) Dichter bij de muz.: nieuwe lie< chansons of songs. 23.20 (S) Edday: pr waarin over kunst wordt doorgepraat, r Radiojournaal. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III TROS: 7.02 Vaak 's ochtends, met O.a. keersinf, KRO: 9.03 KRO-op-drie: Uit lucht gegrepen. 11.03 (S) Verzoekpl, 1 (S. Van twaalf tot twee, niet 13.03 R maar. 14 03 Theo Stokkink Show. NOS: De daverende dertig. NOS: 18 02 Joost inag niet eten. Tl 19 02 (S) Plaatvaena. 20 02 (S) Poster. 'Si Sesjun Jazz en pop live 22 02 (Si I van Gelderen Show. met Nederlandst; Top Tien en Kwlswijs. 22 55 Med. 23 02 T S T - sport en muz. 0.02 A a 0 10 (S) Jazz-Sir 1 02 Nachtwacht. 5 02 Satésaus Show EO: 6 02-7.00 (S) Ma ta gevar. muz. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws. med. en SOS-ber. 12 08 Li muz. (12.50 Buitenl. persoverz. 13 00 akt.. weerber. en toneelagenda.) 13.55 Bi ber. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. Nws 15 23 Melodie Radio. 16.00 Nws beursber. 10.10 Licht klass, muz. 17.00 en med. 17.10 Voor oudere luisteraars. Weegschaal. 18 00 Nws. 18 05 V.d. soldaten 18 30 V progr. 18.45 Sport. 18.55 Taalwenken. Ork. v.d week 1900 Nws en akt. 19.30 termezzo. 19.35 Polit. uitz. 19 45 Lichte 20.00 Gevar. muz. (20.30 Nws.) 21.00 S ternws 22.00 Nws. 22.05 Jeugdprogr. Nws 23 40-23.45 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie 14.25-14.50 Schooltelevisie NOS 18.45 Ti-ta-'.ovenaar 18.55 Journaal VPRO 19.05 Beertje Colargol 19.15 Zwijgen is goud 19.45 Popeye NOS 20.00 "Journaal VPRO 18 Met de andere passagiers voor in het vliegtuig ben ik nauwelijks nog in contact gekomen. Ik heb gehoord, dat er nog twee of drie Zwitsers bij zijn. een jonge man uit Thun, een jonge docent chemie uit Zug en een profes sor uit Ziirich. De overige passagiers zijn Amerikanen. Twee jongemannen zijn me daarbij opgevallen. Zij laten elkaar geen moment uit het oog. De ene is een grote slanke jongeman met een kortgeknipt blona hoofd, de ande re is donkerharig en middelgroot van postuur. Hij volgt zijn vriend als een schaduw. Beide dragen ze opvallende ringen aan hun kleine vingers. Het zijn onderwijzers uit een armenwijk in New York. Beatrice heeft me ver telt, dat er in de eerste klas een jon geman zit, waar je echt medelijden mee moet hebben. Hij komt uit Viet nam, waar hij als soldaat gevochten heeft. Daar viel hij de Vietcong in handen, maar hij zag kans om te vluchten. Op de vliegtocht terug naar .Amerika werd hij opnieuw door het noodlot achterhaald. Hij is psychisch totaal ineengestort en gisteren heeft hij niet anders gedaan dan snikken. Abu Fadi is naar-ons in de toeristen klas gekomen. 'De Zwitserse regering heeft zich gisteren bereid verklaard onze drie gevangen kameraden vrij te laten', deelt hij ons mee. 'Er zijr. ech ter nog enkele vragen en problemen te regelen'. Het berecht heeft op mij de uitwer king van een vrijspraak voor een aan geklaagde, die al met het ergste reke ning heeft gehouden. Is het mogelijk, dat de regering recht en wet laat val len om ons te redden? Ik zelf had geen oplossing voor het probleem ge weten. Die drie Palestijnse misdadi gers zijn in een behoorlijk proces tot lange tuchthuisstraffen veroordeeld. Noch een gerechtshof noch een rege ring kan dat oordeel nietig verklaren. Zijn wij bet waard dat men om ons te redden de heilige principes van een rechtsstaat opoffert? De Zwitserse Bondsraad werd in de pers. over de radio en op de televisie en ook door de gewone burgers hard aangevallen. Men verwachtte meer 'HAIEff Uitgave Centri Press, Bussum hardheid. Men velde e'en kollectief oordeel over de Arabieren en eiste vergelding, herstel van het recht en de eer. De meeste dapperen waren mensen, die de last van de verant woording niet hoefden dragen of die zich geen zorgen hoefden maken om trent het lot van een van hun gelief den in de Jordaanse woestijn. Men eiste een onmiddellijke verbreking van de diplomatieke betrekkingen met de Arabische staten en verdere, zeer dramatische maatregelen. Vooraan staande Zwitserse kranten publiceer den kommentaren zoals de volgende: 'Na alles, wat Zwitserland zich sinds de overval op een El-Al-machine in Zürich-Kloten van de zijde der Pales tijnse terroristen heeft moeten laten welgevallen, lijkt nu eindelijk de ver breking van de diplomatieke betrek kingen met de Arabische staten, die deze 'vrijheidsstrijders' openlijk steu nen. op zijn plaats te zijn. We kun nen en mogen geen enkel belang heb ben bij dergelijke betrekkingen, die tenslotte tot totale verkrachting van het recht voeren'. (Solothurner Zeitung 8.9.1970) 'Het minste wat het Zwitserse volk nu van zijn regering verwacht is dat zij de betrekkingen verbreekt met de sta ten. die een organisatie van misdadi gers stimuleren of uit zwakheid on dersteunen'. (St. Galler Tagblatt 9.9.1970) 'Geruchten, die ons vandaag vanuit Bern bereiken, doen vermoeden, dat de Palestijnse misdadigers in het ge heim vrijgelaten zullen worden, zoals het misselijke handeltje werd voorge steld. Dat is ondenkbaar! Gelooft onze regering, dat het Zwitserse volk wor- telsap in de aderen heeft? Het voor beeld van Griekenland, dat overigens niet identiek is met dit geval, mag bij ons t onder geen voorwaarde school maken'. (Nouvelliste et Feuille d'Avis du Va lais, Sion 7.9.1970) 'Niemand kan of wil de regering ver wijten, dat ze aan de chantage van de Arabieren heeft toegegeven, als en na dat is vastgesteld, dat zij geen troeven in handen heeft om het afschuwelijke pokerspelletje met de terroristen een ander einde op te dringen. Dat de redding van mensenlevens in de over wegingen van het begin af aan steeds voorrang kreeg en moest hebben, is door geen argument aan te tasten. Het besluit om toe te geven staat dus niet ter diskussie, doch wèl de omstan digheden en het tijdstip waarom en waarop de beslissing werd genomen. Die beslissing kwam namelijk niet aan het eind. doch aan het begin van het overleg. En hier is het koesteren van bedenkingen niet te onderdruk ken.' (Neue Züricher Zeitung 9.9.1970) 'De Bondsraad geloofde blijkbaar dat men met nette mensen te doen had en niet met bandieten, die tot elke gemeenheid en géwelddaad bereid zijn. Zij heeft dan ook zonder vooraf- gaand overleg van de Duitsers, de En gelsen en de Amerikanen verwacht, dat zij zich bij het Zwitserse voor beeld zouden aansluiten. Was dat wel fair?' (Tagwacht - Bern 10.9.1970) Het hoogtepunt van het extreme den ken was neergelegd in de door ver schillende vooraanstaande kranten in Duits-Zwitserland gepubliceerde arti kelen van dr. Peter Sager, de direk- teur van het Zwitserse Oost-Instituut in Bern. Hij adviseerde de regering het volgende: 'Na ontvangst van het ultimatum had de Bondsraad de volgende maatrege len moeten treffen: Onmiddellijke internering van alle Arabieren in Zwitserland, die geen di plomatieke status hebben; Onmiddellijke sluiting van alle Arabische zaken, vooral de banken; Voorlopige confiscering van de ge zamenlijke .Arabische vermogens in Zwitserland. Daarna had de Bondsraad het 'Volks front voor de Bevrijding vin Palesti na' het volgende tögen-ultimatum moeten stellen: onvoorwaardelijke vrijlating van passagiers, bemanning èn het vliegtuig binnen 72 uur, omdat anders: de veroordeelde misdadigers stand- rechterlijk worden doodgeschoten; het Arabische vermogen in Zwit serland verbeurd wordt verklaard; over het lot van de geïnterneerde Arabieren naar ae maatstaf van het lot der gijzelaars een beslissing wordt genomen; de betrekkingen tot aLe Arabische staten, die zich niet voor de vrijlating der gijzelaars verklaren, worden ver broken'. (Berner Tagblatt 10.9.1970 en nog talrijke andere kranten) 20.35 21.00 EO 22.00 22.15 22.45 Bericnt en uit de samenleving All in the family Zipcode: Kan Koning Arthur Engeland nog redden? De wind blaast waarheen hij wil Eeuwen in Chaos (III) Hoven en Zien klass. muz. NOS 23.i5 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Beverly Hillbillies 19.30 met blijvend vrij uitzicht: film- impressie NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Terugkeer van Kip Caley 21.55 Gabriel Smit: leven van gedichten NOS 2*2.30 Den Haag vandaag Radioprogramma voor buitenlanders zondag? UTRECHT De NOS heeft de grantenraad in Utrecht laten dat zij bij het vaststellen van de I tijd per 1 oktober rekening zal den met de bezwaren die van vers lende kanten zijn binnengeko over de plaatsing van de program voor buitenlandse werknemers op terdagmiddag. Vorig jaar werden programma's op zondagmiddag u zonden. Een definitieve beslissing nog niet worden genomen omdat bekend is welke zendtijd de NOS 1 oktober krijgt. C. Timmer naar NCRV AMSTERDAM De directeur vat persbureau van de Nederlandse 1 te Den Haag, de heer C. Timme benoemd tot hoofd van een nieui vormen afdeling interne en ext betrekkingen van de NCRV. De I Timmer is onder meer hoofdredac (wordt vervolgd) geweest van Hervormd Nederland

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6