I Financiële positie van HC-Holland is LOgelijk heel ernstig Martijen gaan minder samen dan in '70 j 'SMmQ Van Doorn achter plannen eigen radio nieuwsdienst NOS Staatssecretaris wil ontruiming OPROEP TEGEN ONTRUIMING DENNENDAL Gruijters de lucht in Jhristelijke drie stapje vooruit - progressieven draaien klok flink terug Boeren kwamen te laat Comité propageert voorkeursstemmen voor mr. Scholten Niet Turk maar Nederlander bekent moord (UW/KWABITET DONDERDAG 14 FEBRUARI 1974 Industriebonden ivorden morgen ingelicht i onze soc-economische redactie rttriEJIDAM Bestuurders van de drie industriebonden krijgen morgen van de directie van jt scheepsbouwconcern IHC-Holland te horen of de financiële situatie waarin het bedrijf verkeert ►rkelijk zo rampzalig is als de geruchten op de Amsterdamse effectenbeurs hebben doen geloven. BINNENLAND T3/K5 r vakbondsbestuurders hopen dat de C-directie zal kunnen aangeven of concern wel of niet zelfstandig zal men blijven voortbestaan en of de •kgelegenheid voor de 5800 perso onleden in gevaar kan komen, afordvoerders van de industriebon- hebben gezegd rekening te hou- met sombere mededelingen van aeflHC-directie over in Amerika gele- verliezen. Maar zij verwachten t dat op korte termijn de werkge- enheid in gevaar zal komen. annen klaar ij gaan uit van de meest sombere ie| latie en voor dat geval hebben we i aantal oplossingen om de schade ur ir de werknemers zo klein mogelijk houden, pasklaar liggen', aldus vak- ^dsbestuurder J. Bos van de Indus- ibond NVV. Hij achtte het niet uit loten dat het financiële debacle IHC-Holland in Amerika een zelf- ndig voortbestaan van het concern Wij zijn ouders, familieleden, voogden file onmogelijk zal maken. Er zijn echter volgens hem tal van binnen- en bui tenlandse bedrijven, die in dezelfdë branche als IHC werken (baggermate- riaal, booreilanden, enz.) bereid een of andere vorm van samenwerking met het concern aan te gaan. Topbedrijf 'Uiteindelijk Is IHC een topbedrijf in de wereld met een enorme know-how', aldus de heer Bos. Behalve Neder landse bedrijve n zoals Rijn-Schelde- Verolme, het Ingenieursbureau Heere- ma en de Verenigde Machinefabrieken VMF komen er naar het oordeel van de industriebonden ook Amerikaanse, Engelse en zelfs Chinese bedrijven in aanmerking voor samenwerking. Wan neer de zaken met IHC er inderdaad zo ernstig voorstaan als sommigen in financiële- en scheepsbouwkringen verwachten zal volgens de bonden eventueel ook de overheid met finan ciële steun moeten bijspringen. (ADVERTENTIE) ibei voor hen evenveel betekenen als fa milieleden. Voor alle pupillen zal overplaatsing leed en verdriet mee brengen, voor sommigen onherstel bare schade. curatoren van pupillen in Den- 1 lendal, die tot nu toe niet in de pu- i 3biiciteit zijn getreden. Wij zijn zelden )f nooit aanwezig geweest op de ver- i jaderingen van het oudercomité Den- lendal. Waarom niet? Omdat we eigenlijk erg blij zijn met jie manier waarop de pupillen in Den- lendal werden verzorgd. De meesten in hen zijn sterk vooruitgegaan in j tijd dat ze daar verblijven. Ze v&oelen zich thuis op Dennendal, dat i^nerken wij als ze na een weekend veer terug gaan. Natuurlijk zijn ook wij wel eens bezorgd over ons kind, o0k>nze pupil. Ook wij hebben gezien dat de verzorging niet altijd foutloos ver- oopt. Toch vinden wij het noodzake- ijk dat Dennendal blijft bestaan. En lajvooral: dat dit werk wordt ultge- bouwd, dat tekortkomingen hersteld unnen worden. llu worden paviljoens in Dennendal ontruimd. Pupillen worden wegge haald uit hun vertrouwde omgeving. ^gescheiden van hun verzorgers die Westerneng; K. Bording; W. J. Rlepma; Mevr. G. E. Oortman; L. S. Speijer; Hottentot; Mevr. Dorleijn; L. P. Zweering; Mevr. A. Schoonheim; J. F. Tul- Lejllng; Mevr. J. Post; A. H. Hibma; Mevr. van Leusden; Mevr. Willekens; J. SiReijnierse; F. Lodewijks; Fam. Peters; J. Vroon. Dit mag niet gebeuren Dit is onmen selijk. Daarom komen ook wij in de publiciteit Geen enkele tot nu toe geconsta teerde tekortkoming in de verzorging kan deze maatregelen rechtvaardi gen. Het belang van de pupillen wordt hiermede opgeofferd aan een bestuurlijk en politiek prestigecon- flict. Deze verklaring dient als tegenwicht tegen het standpunt van het ouder comité en de oudercommissie van Dennendal. Wij worden door hen niet vertegenwoordigd. Zij spreken slechts namens een minderheid. Maar we hebben wel een mening en we heb ben er recht op dat het bestuur van de W.A. Stichting en de Staatssecre taris daarmee rekening houden. Stuur onderstaande strook VANDAAG NOG op naar: L. S. Speijer, Van der Aastraat 71, Den Haag. ben het volledig eens met bovenstaande publikatie en tegen ontruiming van de paviljoens op Dennendal. Ik ben ouder/familielid/voogd/curator van een pupil op Dennendal. Ik heb geen pupil op Dennendal, maar steun uw standpunt. Haam: j i4 Adres: De pupil heet: Paviljoen: Doorstrepen wat niet van toepassing is. Handtekening: De industriebonden houden er voorlo pig rekening mee dat de Amerikaanse dochter IHC-HollJfnd Le Tourneau de afgelopen jaren een verlies van 40 miljoen gulden heeft geleden. 'Als het verlies inderdaad rondom de 40 mil joen is blijven schommelen dan is de situatie waarin het concern verkeert wel ernstig maar niet rampzalig. Blijkt het verlies veel hoger te zijn, dan is duidelijk dat wel ernstige pro blemen ontstaan', aldus de heer Bos. Een gelukkige omstandigheid noemde hij de sterke positie van het eigen vermogen van IHC-Holland (ongeveer 120 miljoen gulden). De moeilijkheden van IHC-Holland kwamen ongeveer een jaar geleden aan het licht toen de raad van be stuur in het jaarverslag liet weten dat de kostenbegroting, die de Ameri kaanse dochter had opgesteld voor de bouw van drie hypermoderne hef-ei- landen belangrijk zou worden over schreden. Later werd een verliespost van ongeveer 40 miljoen genoemd. In ongeveer een jaar tijd kelderde het glamour-fonds IHC-Holland op de Am sterdamse beurs van 124 tot 30. Gisteren steeg de koers op geruchten dat het met IHC-Holland wel zou meevallen weer naar 35 gulden. De directie heeft inmiddels aangekondigd dat er morgen na de besprekingen met de industriebonden een verkla ring zal worden uitgegeven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM staat achter de plan nen van de NOS om de uitzendingen van de radio-nieuwsdienst zelf te gaan verzorgen en deze niet meer over te laten aan het ANPDe NOS blijft het nieuws van het ANP betrekken, maar krijgt alleen de eind verantwoordelijkheid voor het selecteren en redigeren van dat nieuws. Voor de kranten en voor het ANP heeft deze verandering volgens de bewindsman geen financiële consequenties. Hoewel de grote politieke partijen zich tijdens de behandeling van de CRM-begroting tegen het voornemen van de NOS om het contract met het ANP te verbreken, opstelden, ontraad de minister Van Doorn de Kamer een, motie van de heer Van Dijk (VVD) aan te nemen waarin wordt gevraagd het ANP de nieuwsdienst te laten blijven verzorgen. Mr. Van Doorn was het niet eens met het argument dat het uitblijven van klachten over het ANP zou betekenen dat het niet beter kan dan zoals het ANP doet. Het is volgens hem ook juist dat verandering meer kosten met zich mee zal brengen. Volgens het ANP heeft de verant woordelijkheid altijd berust bij de Nederlandse Radio Unie, nu de NOS. In het uit 1951 daterende contract staat dat de dagelijkse leiding en het gezag over het personeel bij het ANP berust, met inachtneming van de ver antwoordelijkheid van de NRU (NOS) voor de uitzendingen. Tv-zendtijd Minister Gruijters (ruimtelijke ordening) heeft gisteren een bezoek gebracht aan Purmerend. Hij sprak met b en tv en maakte een helikoptervlucht boren Purmerend en Waterland. Vervolg van pagina 1 lijkheden binnen het kabinet had op geleverd. Ook de fracties van de KVP in de Eerste en Tweede Kamer staan achter het beleid, dat de staatssecreta ris Hendriks voert inzake Dennendal. Evenals de leden van de WD in de commissie. Het bestuur van de W.A.- stichting heeft zich bereid verklaard deze commissie van advies te aanvaar den en aan de werkzaamheden van de commissie volle medewerking te ver lenen. De vaste commissie voor volksgezond heid heeft gisteren uren over de kwesjie vergaderd en stemde tot slot in met het besluit van de staatssecre taris. Tijdens deze bijeenkomst verze kerde de heer Hendriks nogeens na drukkelijk. dat de overplaatsing van de pupillen een tijdelijk karakter draagt. Getracht zal worden, beloofde de staatssecretaris, zo snel mogelijk de normale verhoudingen binnen 'Dennendal' te herstellen en de pupil len daarheen terug te brengen. De staatssecretaris zei zich sterk te zullen maken voor de terugkeer van de pupillen, die als gevolg van het conflict naar elders zijn overgeplaatst. Dit geldt ook voor de pupillen, die op verzoek var de ouders of voogd naar huis zijn gegaan. Op vragen uit de commissie ontkende de staatssecreta ris, dat de benoeming van de commis- sie van advies betekende, dat de over plaatsing van de pupillen onherroe pelijk is. De heer Hendriks deelde mee, dat wanneer de commissie in de snel wisselende situatie nieuwe feiten zou rapporteren, die de ontruiming overbodig maken, hij dit in ernstige overweging zou nemen. Het was deze belofte, die het Kamerlid Drenth de hoop gaf, dat de ontruiming niet zou doorgaan. De staatssecretaris zei zelf echter deze mogelijkheid op dit mo ment niet te zien. De reden van het besluit tot ontrui ming van de drie pavljoens is, dat op 'Dennendal' een onwerkbare en onver antwoorde situatie was ontstaan. Hier door zouden de belangen van de pu pillen niet langer gewaarborgd zijn, zo rapporteerde de geneeskundige in specteur voor de geestelijke volksge zondheid aan de staatssecretaris. De situatie was dermate onoverzichtelijk en ondoorzlchti.g aldus het rapport, dat ook het Staatstoezicht niet meer was waar te maken. Hoewel de commissieleden hierop aandrongen, zag de heer Hendriks geen reden de Kamerleden inzage te geven in de rapporten van de inspec tie voor volksgezondheid. Tijdens de vergadering van de Kamer commissie bleek, dat staatssecretaris Hendriks geregeld contact heeft gehad met het bestuur en het voorlopig be stuur van Nieuw-Dennendal. Aan deze laatste heeft hij gevraagd zijn invloed aan te wenden op de ontslagen stafle den om geen geweid te gebruiken, wanneer de paviljoens worden ont ruimd. De leden van dit voorlopig be stuur hebben op dit verzoek niet af wijzend gereageerd. De bezetters van het bestuursbureau van de W.A.-stichting in Utrecht zien in de mededelingen van staatssecreta ris Hendriks en de Kamercommissie van volksgezondheid geen enkele aan leiding de bezetting op te heffen. De heer J. Hoving, bestuurslid van het overkoepelend oudercomité van Dennendal, zei blij te zijn, dat 'de zaak niet teveel in de politieke sfeer is getrokken en dat de evacuatie van de pupillen n>et in d° ijskast is gezet. Tijdelijke evacuatie is in de gegeven omstandigheden de beste oplossin'g. Hendrik van Nek, hoofd van de BLO- school op Dennendal en een van de zes stafleden, die in conflict zijn met de groep van Carel Muller, noemde het 'treurig', dat er nu blijkbaar van wordt uitgegaan, dat evacuatie inder daad nodig is. Hij wijt dit aan de op stelling van 'de groep, die zich Nieuw-Dennendal noemt'. Het hangt, onzer ver»! laggeve 'e' een MSTERDAM Van de drang tot meer samenwerking, zowel bij de drie grote risten - demo cratische partijen als in bet progressieve kamp, zal bij de statenver- ezingen van 27 maart niet veel te merken zijn. Bij de verkiezingen van vier jaar leden werd zelfs in méér gevallen gezamenlijk een kandidatenlijst ingediend dan 2EZe keer. Hierbij moet wel onderscheid tussen beide blokken gemaakt worden: christelijke drie deden een klein stapje vooruit, terwijl de progressieven de klok ink terug draaiden. 1970 gingen de KVP in ne- |"Jn, de ARP en de CHU elk acht provincies afzonderlijk vr» verkiezingen in. In Fries- t ld en Limburg trokken :e rarieën op en. in Noord-Bra- nt werkten alleen de CHU ARP samen. Behalve in de- drie provincies is er nu ook i CDA-lijst ingediend in oningen en Noord-Holland, de rest van Nederland zijn ze partijen nog niet toe aan menwerking op provinciaal feau. progressieve drie, vdA, af en D'66, die ook in het tr binet vertegenwoordigd zijn, el men met het samenvoegen jei n lijsten niet verder dan de df'eine) provincie Utrecht. <t was in 1970 heel anders: ;dA. PPR en PSP gingen in er provincies met één lijst verkiezingsstrijd in: Fries- nd, Drente, Overijssel en Irecht, in Noord-Brabant Trkten PvdA en PPR samen. 86 was toen nog te zelfstan- om met een partner in zee gaan. Deze keer durfde ze het alleen in Utrecht aan, waar ze de plaats innam van de PSP. Overigens waren de verkiezin gen van vier jaar geleden geen duidelijke graadmeter voor het al dan niet in elkaar schuiven van kandidatenlijs ten. Waar de progressieven sa menwerkten werd vrijwel geen zetelwinst geboekt en bij afzonderlijk optreden ging de PvdA iets vooruit, de PSP leed zwaar verlies, terwijl D'66 een royale en de PPR een zeer bescheiden entree in de staten maakten. Van de CDA-partijen verloor de KVP in elke provincie en kele zetels; de CHU ging ook achteruit en de ARP versterk te haar positie in enkele pro vincies. Het teruglopen van de KVP had ook zijn neerslag op de uitslag in Friesland en Limburg, waar met de protes tantse zusterpartijen werd sa mengewerkt. Meer splinters Over het gehele land genomen doen dit jaar niet méér spin tergroepjes mee dan in 1970. Toén waren het vooral de 'boeren', die sterk verdeeld waren (in enkele provincies had men de keuze uit drie lijsten), dit keer wordt de KVP beconcurreerd: de RKPN (nog deze week zal duidelijk worden of dat de partij van het kamerlid Beuker is of van de 'club van Utrecht') doet mee in enkele statenkringen van Noord- en Zuid Holland en van de twee zuidelijke pro vincies. In enkele statenkrin gen van Limburg is er boven dien nog één (Nieuwe Roomse Partij). Friesland De Fries Nationale Partij ruikt kennelijk winst want zij heeft opnieuw in heel Fries land kandidaten in de strijd geworpen. In 1970 zag zij haar zeteltal ten opzichte van 1966 verdubbeld; van één naar twee zetels. De belangen van de provincie Groningen worden door de huidige statenleden waar schijnlijk niet goed behartigd, getuige de ingediende lijst van de Groninger Bond. Deze groepering streeft, zoals hij zelf zegt, staatkundige hervor mingen na in federatieve zin. 'Er zal meer in Groningen en minder in Den Haag geregeld moeten worden'. Een HAVO- VWO-leraar uit Veendam, drs. H. Meycr, voert deze lijst aan. Verder doet in Amersfoort en omgeving de groepering 'anti woningnood' een gooi naar een statenzetel, de bejaarden- bond en de partij voor onge- huwden doen dat in de sta* tenkring Vlissingen. VROUW Dan is er nog de 'groep V.R.O.U.W.' die zich sterk maakt in de Noord Brabantse statenkringen Tilburg, Den Bosch en Helmond. Het woord V.R.O.U.W. vormt de beginlet ters van 'Vrouwelijke Ratio in Overleg en Uitvoering van Wettelijke bepalingen'. Lijst- trekster mevrouw B. Beets- Arnhold uit Rosmalen, die voor een belangengroep ook deel uitmaakt van de gemeen- Van een verslaggever NIJMEGEN In één geval is een kandidatenlijst voor de statenverkiezingen te laat ingeleverd. Dat gebeurde op het hoofd- stemburcau van de statenkring Nijmegen, waar de Boerenpartij zich dinsdagavond om tien minuten voor half zes met een lijst vervoegde. Volgens de kieswet kan dat slechts gebeuren van negen tto vijf uur. Vrijdagmiddag moet nu in een openbare zitting vastgesteld worden of de lijst al dan niet als ingediend moet worden beschouwd. Wordt de lijst niet als geldig aange merkt, dan betekent dit dat de BP in deze statenkring niet mag meedoen. Ook de SGP had moeilijkheden: die partij kwam weliswaar net op tijd, maar had niet voldoende handtekeningen verzameld. De mogelijkheid bestaat dat ook die partij in zuidelijk Gelderland uit de boot valt. De minister verwacht niet dat er veel ruimte zal zijn voor uitbreiding van de totale televisie-zendtijd. Als er dus een verruiming van de zendtijd van de omroepen nodig zal zijn. zal dit zo nodig ten koste van de NOS moeten gaan. Grote terughoudendheid legde mr. Van Doorn aan de dag ten aan zien van zijn bevoegdheid op te tre den tegen omroepen. 'Het feit dat kij kers gekwetst zijn, is geen aanleiding tot het nemen van maatregelen. Hier is de vrijheid van meningsuiting in het geding. Geaccepteerd moet wor den dat de een de vrijheden anders gebruikt dan de andere. Niemand nu van de goede wil van deze stafle den, groepsleiders en andere mede werkers af, zei hij, of de evacuatie al of niet doorgaat. Inmiddels is een groep van achttien ouders in vijf dagbladen een adver tentiecampagne begf-nnen tegen een ontruiming van de drie paviljoens op Dennendal. In die advertentie wordt gesteld, dat geen enkele tot nu toe ge constateerde tekortkoming in de ver zorging een dergelijke maatregel kan rechtvaardigen en dat het belang van de pupillen hiermee wordt opgeofferd aan een bestuurlijk en politiek presti- geconflict. De ouders vinden, dat overplaatsing voor alle pupillen leed en verdriet zal meebrengen, voor sommigen onher stelbare schade. Dit mag niet gebeu ren. Dit is onmenselijk. De groep zegt, dat deze verklaring dient als te genwicht ♦egen het standpunt van het oudercomité en de oudercommissie van Dennendal. 'Wij worden door hen niet vertegenwoordigd. Zij spreken slechts namens een minderheid, maar we hebben wel een mening en er recht op, dat het bestuur van de W.A.-stichting en de staatssecretaris daarmee rekening houden'. Op aandringen van een vijftigtal in Amsterdam woonachtige ouders van Dennendal-pupillen heeft de federatie van de drie ouderverenigingen, die in de hoofdstad zetelen in een telegram aan staatssecretaris Hendriks nadruk kelijk stelling genomen 'tegen de voormalige directeur Carel Muller en zijn aanhangers'. Het betreft hier de vereniging 'Helpt elkander', 'Phila delphia' en 'Voor het zorgenkind', waarvan veel ouders lid zijn, die zwakzinnig kinderen hebben, die op Dennendal zijn geplaatst. Ze boden gisteren de staatssecretaris een petitie aan, waarin ze zeggen zich geheel ach ter het beleid van het W.A.-bestuur te stellen, ook wat jbetreft de tijdelijke evacuatie van hun kinderen. Van een onzer verslaggevers WOUDRICHEM In het land van Heusden en Altena is een actiecomité opgericht, met als doel bij de komen de statenverkiezingen mr. J. N. Schol ten (ARP) door voorkeurstemmen op nieuw in de Provinciale Staten van Noord-Brabant te kiezen. Mr. Scholten trok zich vorige week terug van een verkiesbare (tweede) plaats als CDA- kandidaat. Hij nam op aandrang van de ARP Noord-Brabant toen de niet verkiesbare zesde plaats in. Voorzitter van het comité is de heer D. Sonne- veld uit Werkendam. Mr. Scholten. Tweede Kamerlid voor de ARP, trok zich terug, omdat hij meende dat de negatieve publiciteit rond zijn persoon de verkiezingsresul taten van het Christen-Democratisch Appel ongunstig zou kunnen beïnvloe den. De heer Scholten is in opspraak gekomen door een vermoeden omtrent grondtransacties tijdens zijn burge meesterschap van Andel, Giessen en Rijswijk. hoeft te kijken naar programma's waartegen hij bezwaren heeft', aldus de minister. Hij acht het uitgesloten grenzen aan te geven: 'Er moet een ernstig en duidelijk feit zijn voordat er iets gedaan wordt. Van geval tot geval vindt beoordeling plaats'. DEVENTER De 23-jarige los-arbei- der A. A. J. S. uit Deventer heeft gis teravond bekend vorige week de 22-ja- rige schoonmaakster Ria Engelgeer op haar kamer aan de Kazernestraat te hebben vermoord. Het politieteam, dat met het onderzoek was belast, kwam S. op het spoor onder meer om dat hij vorig jaar, eveneens in Deven ter, de kamer van een vrouwelijke t-t- mi-arts binnensloop en haar met een mes bed.-eigde. Door de bekentenis van S. zijn alle verdenkingen ten opzichte van Turkse gastarbeiders onjuist gebleken. Be kend was dat het slachtoffer, dat ;n het gastarbeiderspension de Leeuwen- brug werkte, met enkele Turken om gang had, hoewel in het algemeen niet van intieme aard. Om deze reden werd aan de Turken wat extra aau- dacht besteed. Volgens de verklaringen van S. was hij op de fatale avond naar Ria Enge leer gegaan» 'om iets uit te praten'. Anderzijds zouden er tussen hen bei den geen relaties hebben bestaan. Hel is een van de dingen, die in deze zaak nog onduidelijk zijn. Op een gegeven ogenblik zou het meisje kwaad ziin geworden en haar tas door de ruiten hebben gegooid. S. ging toen weg, maar keerde ev«n later terug. Ria zou toen, aldus zijn lezing, geheel ontkleed op haar bed hebben gelegen. Mogelijk uit angst, is een van de hypothesen van de politie, S. verloor bij het zien van dit tafereel zijn hoofd, bracht haar met onder an dere een aardappelschilmesje een aan tal steken toe en wurgde haar vervol gens. RITA 'Ik heb met ze gewed, dat u best tegen een grapje kon ADVERTENTIE SS&e""1 ONóESHEDEN BRUIN teraad in haar woonplaats, vertaalde deze omschrijving als volgt: 'Op actieve wijze ac tuele problemen in het beleid naar voren brengen voor die genen die naast de bestaande politieke partijen geen andere mogelijkheden zien zich in dat beleid te laten vertegen woordigen'. SGP en GPV doen evenals vier jaar geleden niet in alle provincies aan de verkiezingen mee. De SGP laat ook nu ver stek gaan in Groningen, Dren te en Limburg. In de meeste statenkringen van Friesland, Noord-Holland en Noord-Bra bant wordt samengewerkt met het Nationaal Evangelisch Verband, dat eerder nauwe re laties onderhield met het GPV. Deze laatste partij laat het alleen in Limburg afwe ten. Zoals we reeds meldden heb ben alleen WD. DS'70, CPN. PSP en de Boerenpartij in het hele land kandidatenlijsten in gediend. De BP laat in de meeste provincies de broers Koekoek opdraven: Kamerlid H. uit Bennekom als lijsttrek ker en K. uit Hollandsche Veld als hekkesluiter Ze kunnen uiteraard bij verkie zing slechts in de Provinciale Staten van de provincie waarin ze wonen zitting nemen. MAX.3KIL0 BB perklw^A HELE LITER VERSE BP 99

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5