'SP-bestuur wil niet op ijst met PPR en D'66 Leiden/Alphen mogelijk samen in één gewest tnperium wil in "4e Oosterkerk Donner en grootmeester Hort stelden teleur op schaakfestijn Vredespolitiekangsten over en weer wegnemen en geweld voorkomen P. Paul commandant De 'duiventil' gesloopt district Den Haag litiek overleg Leiderdorp I rumavond over udelijk Afrika praktijkdiploma boekhouden Belastingen onroerend goed per 1 jan. 1976 Eerste spinazie Bij het overlijden van Corn. Doets Burgerlijke stand Diamanten paar Rk kerkcentrum ten noorden Engelendaal gaat 6 ton kosten Moeilijkheden rond seholendependances in nieuw Leiderdorp Bronzen medaille Afscheid mr. J. W. ten Napel S'7'KJWIAIKJTET DONIDEROAIG 14 FEBR'UAKI 1974 STAD EN REGIO L3 \'P blijft streven naar afspiegelingscollege een onzer verslaggevers DEN Het bestuur van de PSP-afdeling Leiden zal dinsdagavond tijdens een gezamenlijke vergade- f met de PPR en D'66 het voorstel op tafel leggen om van gezamenlijke deelname aan de komende ge nteraadsverkiezingen (29 mei) met één lijst af te zien. Naar verluidt geldt hierbij voor de PSP als naamste overweging, dat de PPR en D'66 niet radicaal genoeg zijn waar het de Leidse problemen be- mat irdo nst .1 i wij reeds enkele maanden gele- n meldden, is het tot nu toe de be- geweest, dat de linkse partij- Leiden met twee lijsten aan de q iezingen gaan deelnemen. Ener- x is dat de PvdA met een aparte j?' en anderzijds de PPR, D'66 en i00 SP. Er is ook nog enige tijd spra- 'hli an geweest, dat het Leids Huur- ,n v Comité (LHC) zich bij deze laat- ■s a [roepering zou aansluiten, maar c ms hierop is door een reeks ver- iden misverstanden en conflicten I erg groot meer. Dat moge- blijken ecente ingezonden brieven in de- d :giir ,anglL srhi am linkse lijsten was dus de bedoe- terwijl de linkse groeperingen de r in principe een nauwe samen- 10g ing in de raad hadden toegezegd. raj opzet loopt echter gevaar, nu ninjPSP-bestuur af wil van samenwer- n e, met PPR en D'66. stei cans bestaat dat ook het conflict $n het LHC enerzijds en D'66 en anderzijds hierbij een rol speelt. ov en het LHC en de PSP is in de hi der jaren een sterke band ge- ;rst#d zoals het LHC het zelf zegt 'rs «ndat men van de PSP altijd de In, te steun heeft gekregen. Het is d, ook niet verwonderlijk dat het nogal wat PSP-ers onder zijn ge en heeft oorpt het voorstel van het PSP-be- erdoor komen, dan valt te ver- wachten dat verder overleg tussen PSP en LHC zal worden voortgezet, hetgeen wel eens zou kunnen uitmon den in gezamenlijke deelname aan de verkiezingen. Komt het voorstel er niet door (die kans is groter, omdat er nogal wat mensen zijn die de PSP alléén weinig kans op een zetel ge ven) dan zal deelname van het LHC aan de 'tweede linkse lijst' toch een verhit onderwerp van gesprek gaan worden. Zoals bekend is het LHC niet helemaal wars van deelname aan de verkiezingen, maar eist dan op die ge zamenlijke lijst met D'66 en PPR en PSP een vijfde plaats. Tijdens een le denvergadering van de PPR werd de ze eis vorige week met een krappe meerderheid verworpen. Men gunde het LHC wel een zesde plaats. KVP Vanuit het verkiezingskamp heeft in middels ook de KVP iets van zich la ten horen. Gisteren werd 'de plaatse lijke pers-organen' een communiqué verstrekt, waaruit andermaal blijkt dat de KVP de linkse opvattingen aangaande een z.g. 'programcollege' (een college van B. en W., dat op ba sis van een gezamenlijk overeengeko men beleidsprogramma wordt samen gesteld) niet deelt De KVP wil het overleg met de CHU en de ARP in de onlangs gevormde Leidse stuurgroep 1 CDA (Christen Democratisch Appèl) Veilt QG rijKSpOllllG voortzetten en met andere partijen vóór de verkiezingen geen afspraken maken. 'Nó de verkiezingen is overleg over de college-vorming met alle daar voor openstaande fracties gewenst', al dus het communiqué. Waaraan nog wordt toegevoegd dat moet worden gestreefd naar een z.g. afspiegelings college. Dit is een college, dat evenre dig de partijverhoudingen in de raad wordt samengesteld. Voorts maakt de KVP melding van vijftien personen, die voorlopig kandi daat zijn gesteld voor de gezamenlijke CDA-lijst bij de komende gemeente raadsverkiezingen. Over de volgorde, waarop deze voorlopig aangewezen kandidaten op de CDA-lijst zouden moeten worden geplaatst, wordt op woensdag 13 maart schriftelijk ge stemd. Tenslotte is er nog een advie scommissie ingesteld, die de stemge rechtigde leden daarbij van advies zal dienen en die na de stemming de kan didaat zal aanwijzen, die wat de KVP betreft het hoogst op de CDA-lijst zal komen te staan. Forumavond in Leidse sociëteit Van een onzer verslaggevers LEIDEN 'We moeten op den duur van die blokvorming af. Er moet een pan-europees veiligheidssysteem komen. Daarom juich ik die Europese kernmacht ook niet toe'. Aldus oud-minister Boertien, nu 2e kamerlid voor de ARP, tijdens een forumavond over vredespolitiek in de sociëteit van SSR, Hogewoerd 108 De meeste sprekers constateerden een vermindering van de belangstelling voor dit vraagstuk. Mr. Everts, pole moloog uit Leiden, constateerde een schijnbare tegenstelling tussen het groeiende pessimisme over blijvende vrede, en de vorderingen in de be sprekingen, onder meer tussen de USA en ae USSR. De overbewapening blijft, die moet teruggebracht worden. Voorst moet Nederland vik internatio nale organisaties druk uitoefenen, en de ontwikkelingsproblematiek mopt stevig aangepakt worden. Afschrikkingsidee 'Jvrkvoogdij niet afwijzend z een onzer verslaggevers DEN Het christelijk toneelgezelschap Imperium, dat sinds eni- aren een klein theater aan de Vestestraat exploiteert heeft plan- (88 om de Oosterkerk aan de Herengracht aan te kopen. Het heeft edilontact met een architect die het plan op het ogenblik uitwerkt, het plan klaar is, zal het op zijn financiële haalbaarheid worden etst. erkvoogdij van de Hervormde ge- rde lte s*aa* afwijzend tegenover lannen. De Oosterkerk, die enige !™<ioor V en werd gebruikt, staat er geruime tijd leeg en de kerk- lij ziet niets liever dan dat zij jebouw tegen een redelijk aanbod de hand kan doen. Als de betrok- tot overeenstemming kunnen .jen is het de bedoeling in de kerk a' theaters in te richten, het Micro- 'nter, zoals dat nu in het gebouw de Vestestraat is ondergebracht, :en groot theater. Ook wordt aan royale ontmoetingsruimte en aan delijk dat Imperium alleen de kerk niet zou kunnen exploiteren en dat er ook naar andere gegadigden moet wor den gezocht. DEN HAAG De dirigerend officier van de rijkspolitie tweede klasse P. Paul is aangewezen als commandant van het districht 's Gravenhage. De heer Paul werd in 1921 geboren en trad in 1940 als schrijver tweede klas se in dienst van de Haagse gemeente politie. Met ingang van 1 september 1964 werd hij benoemd tot dirigerend officier derde klasse en ingedeeld bij het stafbureau Organisatie van de di rectie politie van het ministerie van justitie, waar hij o.m. aangewezen werd als algemeen gecommitteerde bij de politie-examens. Op 1 oktober 1966 bevorderd tot dirigerend officier tweede klasse, werd hij per 1 januari 1969 verplaatst naar de staf van het district 's Gravenhage en aangewezen als stafofficier algemene dienst en plv. distrisctscommandaht. De heer Paul is plaatselijk voorzitter van gecommitteerden bij de examens politiediploma te Rotterdam en ge committeerde bij de examens voor in specteur van gemeentepolitie en offi cier der rijkspolitie aan de N.P.A. te Apeldoorn. LEIDEN Gisteren is begonnen met de sloop van het bedieningshuisje voor de verkeerslichten op de kruising Breestraat, Gangetje Korevaarstraat en Ho gewoerd. Dit bedieningshuisje, beter bekend als de 'duiventil', werd in 1956 in gebruik genomen om tijdens de spitsuren het verkeer op dit drukke kruis punt te kunnen regelen. Dit nogal opvallende glazen huisje op de hoge beton nen voet, was in Leiden het enige in zijn soort. Het bedieningshuisje werd in 1972 buiten gebruik gesteld omdat een automatische verkeerslichtinstallatie de bediening met de hand overbodig maakte. Het gevaarte (zowel het huisje als de pilaar) wordt nu afgebroken om de weggebruikers meer zicht op het kruispunt te geven. Tevens zal men na afloop van de sloopwerkzaamheden de bocht Hogcwoerd/Korevaarstraat 'aftakken'. Een principiële discussie ontspon zich over het leerstuk van het afschrik- kingsevenwicht. Rozemond van het Nederlands Instituut voor Vredes vraagstukken: 'Dat is het punt voor iedereen, niet of een kernoorlog zin loos is. Dat is gewoon een feit'. De heren Kok en Everts (Interkerkelijk Vredesberaad) noemden tien redenen waarom het afschrikkingsidee immo reel en onaanvaardbaar is. Enkele punten daaruit: risico, kosten, wapen wedloop, grondstoffenuitputting, in stand houden van ideologische tegen stellingen, en wapenhandel. Boertien: 'Ja maar, een wereldoorlog is toch maar voorkomen'. Everts: 'Er is geen causaal verband'. Belangrijk twistpunt bij de besprekin gen in Wenen en de Europese veilig heidsconferentie is de vrije informatie tussen Oost en West. Vanwaar de gro te angst van de Russen hiervoor? Ro zemond: 'Er is angst voor China, Amerika, Duitsland en vrijheidsidea len in het land zelf, of hij wordt al- Van een onzer verslaggevers LEIiDiEN Volgeais een structuurschets van het ministerie van binnenlandse zaken worden Leiden en Allphen in die nabije toekomst samengevoegd in één gewest. Het gewest Leiden (een nieuw be stuurslichaam, naast gemeente, pro vincie en rijk ook wel de vierde be stuurslaag genoemd) zou de volgende politiek café gedacht. Het is dui- 5ERDORP Tijdens een maan- vond om 8 uur in de consistorie geref. kerk aan de Hoofdstraat ouden vergadering van de plaatse- AR-kiesvereniging zal opnieuw en gesproken over politieke sa- werking in Leiderdorp bij de ko- de gemeenteraadsverkiezingen. In mber vorig jaar werd besloten te ven naar 1 lijst voor de drie con- ir onele partijen. Een aantal leden de AR-kiesvereniging bleek be en daartegen te hebben. Eind ia- .fi werd een motie aangenomen, rin er bif het bestuur op werd ;edrongen een en ander opnieuw t, verwegen. Het bestuur vraagt de ,Ql nvergadering nu vrij mandaat om >asis van het op 18 februari be- ';ene afspraken te maken met de elijke CHU en KVP of met de alleen. 'ijfi de DERDORP Maandag 18 februa- net ra kwart over 8 wordt in het g° •eriw Irene aan de Hoofdstraat een e diroavond over Zuidelijk Afrika ge- den. De leden van het forum zijn: heer B. Berkhof, vicaris van .ie n-kfrormde gemeente te Voorschoten, s efheer R. van WaeSbergen, journ.i- en de heer F. Janzen, lid van riet ing lola-comité. Onderwerpen: de onaf- t d kelijkheid van Guinee-Bissau, de ken komische verhoudingen tussen de n lelijke wereld en Zuidelijk Afrika, l verhouding Zuid-Afrika-Rhodesië, he Portugese politiek en de rol van n J NATO ten opzichte van Zuidelijk va ika. De forumavond gaat uit van groep Wereldwinkel. (ADVERTENTIE) prabo - agnes lyceum - leiden in februari begint de nieuwe cursus voor inl. w. de greef. tel. 32532. LEIDEN De Tsjechische schaak grootmeester Wlastimil Hort (de eni ge buitenlander die ditmaal simultaan gaf in een door V D georganiseerd schaakfestijn en van wie men mocht verwachten dat hij een zeer hoog per centage zou behalen) stelde zijn su- porterschare hevig teleur door maar liefst vier partijen te verliezen en er twee remise te geven, hetgeen neer komt op 87,5 pet (hij kwam uit tegen veertig man). De andere grootmeester van het gezelschap, de overbekende Jan Hein Donner (foto) liet'al zijn supporters eveneens in zak en as door een identiek percentage te behalen door middel van twee nullen en vier remises uit 40 partijen. Aankomend grootmeester Jan Timman deed het stukken beter. Terwijl hij bezig was te bewijzen dat hij best een biertje lust, raasde hij langs de 40 borden en bewees tegelijk dat hij wel kan scha ken door de twee grootmeesters te overtreffen met een score van 93H30 pet (twee verliespartijen en één remi se). Gena Sosonko liet een prachtig staalt je snelwandelen zien. Hij was in 1H28 uur klaar met alle dertig partijen en won twee partijen in 9 zetten. On danks het snelwandelen verloor hij slechts één partij en bereikte drie re mises (95 pet). Zuidema eveneens uitkomend tegen dertig man deed het langzamer en slechter; hij verloor één partij en speelde vier remises (slechts 90 pet). Meester van Geet deed het kalmpjes aan, maar behaalde toch het slechtste resultaat: hij ver loor drie partijen van de dertig, en speelde drie remises (63,3 pet), e twee eerste-tiental spelers van Phi- LEIDEN B. en W. zijn voor invoe ring van onroerend-goedbelastingen in Leiden met ingang van 1 januari 1976. Zij willen deze belastingen hef fen naar de grondslag waarde in het economische verkeer. Voorlopig is een krediet van 150.000 nodig om de voorbereidingskosten te dekken. Als de onroerend-geodbelastingen worden ingevoerd, vervallen de grond belasting en de personele belasting en ookde gemeentelijke straat- en riool belasting. De nieuwe belastingen zul len een aanzienlijke uitbreiding van de werkzaamheden van de gemeente lijke belastingdienst inhouden. De voorbereidende Werkzaamheden be treffen in de eerste plaats de opbouw van een gebruikers- en eigenarenbe- stand. lidor behaalden allebei opmerkelijk hoge scores: A. v. d. Berg verloor slechts één partij uit dertig (97 pet) en Joop Piquet behaalde 100 pet uit 24 partijen. De gelukkigen, die wonnen of remise speelden waren: tegen Hort: winst: Luchthart. C. H. de Ru en L. Ko- nings, remise: W. H. Mechelsen en II. Kemperman. Tegen Donner: winst: Hogehuizen, v. d. Aardweg, Cramer, remise: mr. P. van Rijn, H. P. van Kampen, P. L. Zwetsloot, Bergers. Te gen Jan Timman: winst: J. Tolenaar, M. Vrieze, remise: R. Groeneweg. Te gen Sosonko: winst: de Witt, remise: W. Pothumus en A. Geijer. Tegen Zuidema: winst: J. van Vieren, remi se: Rodenluch, H. D. Ewijl, Olivier, Vliegerink. Tegen van Geet: winst: Verbrurg, J. van Dijk, A. Walter, re mise: Heshusius, Pazelaar, Bannink. Tegen v. d. Berg: winst J. den Hollan der. Tegen J. Piket: Niemand winst of remise. LEIDEN Op de Leidse groentevei ling is gistermorgen de eerste spina zie aangevoerd door de heer S. Brus- see uit Leiderdorp. Koper was de heer Jacques Schreuder. Hij betaalde 2,47 per kg voor deze primeur. gemeenten omvatten: Leiden, Alphen, Leiderdorp, Koudekerk, Hazerswoude, Zoeterwoude. Oegstgeest, Katwijk, Noordwijk, valkenburg, Voorschoten, Warmond, Sassenheim, Lissen en Voorhout. Het is de bedoeling om Hillegom in te delen bij een gewest Haarlem. Wassenaar zou - tegen de zin van de huidige raad - ingedeeld worden bij een gewest Groot-Den Haag. Ook met de wensen van Noordwijk is geen re- KATWIJK Dinsdag is de heer Cor nells Doets. hoofd van de hervormde Groen van Prinstererschool, na een hartaanval overleden. De aanval kwam de vorige avond. Hij is hierop nog naar het ziekenhuis vervoerd. Maar de behandeling daar mocht niet meer baten Op 13 februari 1916 in Katwijk aan den Rijn geboren, zou de heer Doets dus één dag later zijn 58ste verjaar dag hebben g.evierd. Hij was o.a. on derwijzer aan de zevende leerjaar- school bij de heer Haasnoot, en later leraar aan de Katwijkse lagere techni sche school. Toen de heer Goedhart naar Leiden vertrok, volgde hij hem, nu twaalf jaar geleden, als hoofd van de Groen van Prinstererschool op. Doets was een harde werker, die als hoofd van een grote school op papier wel ambulant was, maar door de al tijd nijpende onderwijzersschaarste bijna steeds voor de klas stond. Daar bij kwam nog zijn uitgebreide admini stratieve werk. Ook mevrouw E. Doets-Vooys moest permanent dienst doen. Collega's en kinderen hielden alle maal véél van 'meester Doets'. Dat was wel te merken, toen ze in de aula van de school bijeen waren en luister den naar mentor dominee Treure. Ook inspekteur Boogaard was aanwe zig. Buiten de school was de heer Doets jarenlang penningmeester-kerkvoogd van de hervormde gemeente van Kat wijk aan den Rijn. LEIDEN Geboren: Louise dv C Dijkhuizen en C Schaap; Mildred dv J van der Kaaij en T M Fakkel: Dennis zv P Koning en C G Tij- sen: Khody dv W H van Leeuwen en J Mar ree: Eizelien JA dv C J L R Vellenga en J Kaptein: Joyce A F dv A G Brandt en E F van den Berg. Overleden: A J Kuif 7 feb 1895 man: E van der Laken 12 dec 1877 gehuw gew met F A Kloos; C P Sala 20 mrt 1S90 cchtgen van L T M Ouwerkork; A M J Hanselaar 27 Jan 1888 vrouw- P M ■Keukenmeester 28 Juli 1900 ccht gen van P M Vrij: J A M Weijers 2 nov 1928 echtgen van N Platteel; W van den llood 20 aug 1896 geh gew met P Fakkel. Gehuwd: H T A S Tan en C J A Badla Pi neiro. VOORHOUT Piet van der Nouland en Anna van der Nouland-Van Schie zijn 19 februari zestig jaar getrouwd. Het echtpaar, resp. 85 en 86 jaar, woont in Huize St. Agnes. Op deze da tum zal van 4 tot 5.30 our in 'Boer- haave' aan de Herenstraat een recep tie worden gehouden. Uit het huwelijk werden negen kinde ren geboren. Er zijn 47 kleinkinderen ,en 10 achterkleinkinderen. De bruide gom verdiende de kost als bollenhan- delaar en wist later een exportbedrijf en kwekerij op te bouwen. Hij was ja renlang raadslid en ook wethouder en 28 jaar nauw verbonden aan de bloembollenveiling Hobaho te Lisse. kening gehouden: deze gemeente is te gen indeling bij een Leids gewest, omdat het zich slechts tot de bollen streek voelt aangetrokken. VOORLOPERS Volgens de ontwerp-structuurschets van het ministerie (ide van de zomer pas officiéél zal worden gepubliceerd, maar waaruit dezer dagen al een aan tal interessante gegevens zijn doorge sijpeld) zou Nederland worden inge deeld in 44 gewesten, die onderling qua omvang nogal verschillen. Het ge west is een bestuursorgaan boven de gemeenten, en krijgt als zodanig ook taken en bevoegdheden toegewezen. Zoals bekend bestaat er in Leiden reeds enige jaren een z.g. studiege west, dat op initiatief van de gemeen ten zelf tot stand gebracht is, als voorloper op de toekomstige gewest vorming. De praktijk heeft echter uit gewezen dat dit studiegewest nog maar weinig positiefs heeft opgele verd, omdat de vertegenwoordigers van de verschillende deelnemende ge meenten het nog steeds niet eens kunnen worden over opzet, taak en bevoegdheden. Ook in Alphen bestaat al enige jaren een soort voorloper van een mogelijk toekomstig gewest in de vorm van een overlegorgaan van een aantal ge meenten in de Rijn-streek. Volgens de ontwerpen-nota van binnenlandse za ken zit een Rijnstreekgewest Alphen er niet in. De meeste gemeenten oos telijk van Alphen zullen worden inge deeld bij het gewest Gouda. thans gepropageerd. Onze angst is een afleiding daarvan. Het gevaar voor de vrede is een escalatie daarvan. Daar om willen de Russen ook nooit West- Europa bezetten, maar eerder een TV- station uitschakelen'.... Everts: 'Er is hoe dan ook een eman cipatie van Oostblokvolken. Men streeft naar een gelijke sociaal-econo mische macht'. Vredespolitiek moet zo volgens de sprekers een combinatie zijn van het wegnemen van de ongerustheid over en weer, en het voorkomen van ge weld. LEIDERDORP Een eigen perma nent kerkcentrum voor de rk parochie De Menswörding in Leiderdorp gaat naar schatting een kleine 600.000 kosten. Dat werd meegedeeld tijdens een informatiebijeenkomst van de pa rochie. De kerk zou 300 plaatsen moe ten hebben. Het bisdom Rotterdam heeft de paro chie de mogelijkheid geboden een renteloze lening van 200.000 aan te gaan. Bovendien loopt de mogelijk heid van rijkssubsidie voor kerkbouw 1 maart 1975 af. Vandaar de haast, die de werkgroeD wil betrachten. Het cen trum moet een multifunctioneel ka rakter krijgen. Bovendien kan de ruimte gebruikt worden voor een re formatorische dienst op zondagmid dag. Het medegebruik van de Scheppings- kerk ontmoet organisatorische bezwa ren, zo meent de rk werkgroep. En de noodkerk aan de Gaarmeesterstraat moet eens verdwijnen. Het nieuwe centrum komt ten noorden van de Engelendaal, dus niet op de plaats van de tijdelijke kerk. Er wordt nu nagegaan in de parochie of deze bereid is tot kerkbouw te ko men en ook in staat die verantwoor delijkheid te dragen. LEIDEN B. en W. van Leiden zul len zich binnenkort gaan bezighouden met de problematiek ten aanzien van dependances in Leiderdorp van Leidse scholen voor voortgezet onderwijs. Het Visser 't Hooft-lyceum en het Ag- nes-lyceum willen daar spoedig een dependance betrekken. Dat zou nade lig kunnen zijn voor de Louise de Co- ligny-scholengemeenschap. De afdeling daarvan aan de Sumatrastraat kan er door gaan leeglopen. De stichting van dependances in Leiderdorp zou ook voor de Rcmbrandt-scholengemeen- schap schadelijke gevolgen kunnen hebben. Een en ander, kwam ter sprake in een vergadering van de onderwijscommis sie in de Leidse gemeenteraad, die on der voorzitterschap stond van wethou der Duyverman. OEGSTGEEST De heer P. van der Mark vierde gisteren zijn veertigjarig jubileum bij Sleutels Conserven tp Leiden. Hij staat daar bekend als zen allround bedieningsman voor de sluit- apparatuur. De burgemeester van Oegstgeest, jhr. Van Eysinga, speldde hem de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, op. Van de directeur, de heer A. D. Nieuwenhuizen Segaar, kreeg de. heer Van der Mark de ere penning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Het jubileum werd gevierd in De Rode Leeuw. LEIDEN Gistermiddag werd afscheid genomen van de directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst, de heer mr. J. W. ten Napel. De heer Ten Napel heeft een werkkring aanvaard op het ministerie van Cultuur, Recreatie cn Maatschappelijk Werk. De heer Ten Napel, geboren in 1920 te Den Haag, werd op 18 juni 1962 door de gemeenteraad van Leiden benoemd tot directeur. Hij was hiervóór als directeur verbonden aan dc Gemeentelijke Dienst Sociale Zorg te Voorburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3