Politie Zuid-Korea arresteert elf kerkelijke leiders Jeruzalem, heilige stad voor wie? fllBlllSl Zending islam stijgt met olieprijzen Vandaag Trouw Kwartet Ook hervormde kritiek op opzet IKON Benzinehamsteraar tot 25 boete veroordeeld Rijken en Dieven Godsdienst populair in Joegoslavië Omgekomen bij botsing Spanje telt 183 niet- katholieke groepen Dl ie uwe boeki TROUW KWARTET DONDERDAG 14 FLBKliYRl 1974 KERK Van een onzer verslaggevers SEOEL De politie van Zuid-Korea heeft elf jonge predikanten gearresteerd, die werkzaam waren onder de armsten van de Zuidkoreaanse bevolking. De predikanten waren in verzet gekomen tegen het verbod van president Park Tsjoeng Hie om kritiek te leveren op de Zuidkoreaanse grondwet. Op 17 januari gaven de elf leden van het industriepastoraat een verklaring uit, waarin zij stelden dat het verbod van de president als doel had de be volking te misleiden, dat er vrijge sproken zou moeten worden over een herziening van de grondwet en dat de democratie hersteld zou moeten wor den. Op 20 januari reageerde de Zuidkore aanse vakbondsfederatie met een ad vertentie in de pers. waarin zij meld de dat sommige predikanten onrust zouden stoken onder de arbeiders en waarin tevens werd gedreigd dat de vakbeweging aan deze activiteiten een einde zou maken. 'Geestelijken moeten aich met hun ei gen werk bezighouden', schreef de vakbeweging, 'en anders moeten zij bun godsdienst loslaten en zich direct inlaten met de vakbeweging, de poli tiek of het sociale leven. Zij moeten een duidelijke positie innemen en zich niet langer mengen in de vakbe weging'. Ontbinding De gemeenschappelijke protestants-ka tholieke werkgroep inzake arbeidspro blemen gaf hierna een resolutie uit tegen de koreaanse vakbondsfederatie gericht De gemeenschappelijke werkgroep President Park Tsjoeng Hie stelde dat in talrijke gevallen de bur gerrechten van arbeiders door de vak beweging worden geschonden en dat de federatie en de bond van textielar beiders zouden moeten worden, ont bonden. De gemeenschappelijke werkgroep noemde een aantal voorbeelden van ernstige schending van de burgerrech ten van de arbeiders. Arbeiders wer den geslagen, ontslagen, mishandeld, vermoord en kregen schade aan hun ogen. Het toppunt van terreur onder de werknemers bereikte de directeur van een textielfabriek, die moorde naars huurde om een arbeider te do den met een schroevendraaier. Excuus De werkgroep eiste van de vakbewe ging dat deze excuus zou aanbieden aan de werknemers omdat zij niets deed tegen deze misstanden. De dag nadat de verklaring van de ge meenschappelijk protestants-katholie ke werkgroep werd uitgegeven wer den de elf gevangengenomen. Het zijn een onderwijzer, twee predikanten en acht vicarissen. Er bevinden zich nu in totaal dertien kerkelijke voorman nen in de gevangenis, twee andere predikanten werden reeds eerder dit jaar gearresteerd. De namen van de gearresteerden zijn: Yoon Suk Kyu (26). ds. Kim Kyong Nak (39). Lee Hae Hak (29). Kim Jin Hong (33). Lee Kju Sang (35). Park Yun Soo (29), Kim Sung II (32), Hong Gil Bok (29), In Myong Jik (28), ds Lim Shin Young (32) en Park Chang Bin (30). Eeerder werden gevangengenomen: ds Chang Joon Ha en ds. Baik Kee Wan. Vesper (3) De reactie van de heer A. J. Klei op de t.v.-verperdiensten geeft ook mijn gevoelens grotendeels weer. Hoewel ik hoogliturgische kerkdiensten op prijs stel, meen ik, dat deze vespers een zeer kunstmatige ihdruk maken. Ik begrijp trouwens helemaal niet waar om gewone kerkdiensten niet geschikt zouden zijn voor uitzending. Ik geloof, dat IKOR-CVK er het beste aan doen om weer ochtendkerkdien sten uit te zenden. Tenslotte is de kerkdienst het brandpunt van activi teit van de kerk. H. I. Ambacht P. Kors De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Vesper(4) Vesper (1) Met interesse heb ik de artikelen van C. G. van Zweden en A. J. Klei over vesperdiensten gelezen. Ook ik ben geboeid door de vesperdiensten en vind het niet alleen een goede kerk dienst via de t.v. maar ook een grote inspiratiebron voor de liturgie van do plaatselijke kerkdiensten. Ik kan mij voorstellen dat deze t.v.-diensten ui termate goed voorbereid worden. Gtv bruikmakend van het medium televi sie is het voor velen mogelijk een kerkdienst in de huiskamer te bele ven. dankzij de goede voorbereiding van alle mensen die meewerken aan de uitzending van een vesperdienst. Rotterdam J. A. van Arkel Vesper(2) Reeds jarenlang volg ik de verschil lende kerkdiensten via radio en t.v. ik kan U wel zeggen', dat vooral de dien sten uit de Doopsgezinde Vermaning tc Westzaan een diepe indruk op mij hebben gemaakt. Ik kan er niet, zoals de heer Klei, iets sjieks in ontdekken, integendeel, ik zie alleen maar heel gewone mensen voor mij, die ernstig proberen deze dienst met orde op het scherm te laten verschijnen, een goed bijbels gegeven, dacht ik. Sasscnheim W. Krop-v. d. Berg De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276- 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Het bespreken van kerkdiensten is een rare protestantse gewoonte, die voorbijgaat aan het doel van zulke diensten. Men kan er echter vrede mee hebben, zeker als het 'van binnen uit' gebeurt en als daarbij op liturgi sche problemen serieus wordt inge gaan. Niets van dit alles echter in de bijdrage van de heer Klei. Hij vindt, dat in de vespers maar eens boeren gelaten moeten worden, dat er stoelen moeten omvallen enz.De heer Klei weet cr gewoon niets van. IJsselstein D. B. van der Waals C. M. G. van der Waal-Seinen Vesper (5) Dank u wel, IKOR voor de vespers op zondagmiddag! Ze zijn een verade ming. Ik sla er nooit een over. Wie naar deze vespers nog nooit heeft ge keken, die mag spijt hebben. Hij heeft iets moois gemist Ik wens u van harte sterkte toe. Laat u niet ont moedigen! Wateringen H. Bulthuis-Souisen Korps mariniers (2) De besehuldigingen van de VVDM en de defensie commissie van de PvdA aan het adres van de mariniers heb ben slechts één doel: het korps mari niers te torpederen, omdat dit het enige onderdeel van de strijdkrachten is. dat zij tot nu toe niet hebben kun nen ondergraven. Een laaghartige fa scistische actiemethode. Amsterdam H. W. Berkhout Korps mariniers (3) Het commentaar 'Discipline' (1) in Trouw-Kwartet van 9.2.1974 is naar mijn mening onoordeelkundig en on- zurgvuldig. Op welke 'bewezen' gege vens is het gebaseerd? Natuurlijk ge beuren er wel eens dingen die «liet door de beugel kunnen (maar dan ook meestal niet gaan). Hilversum K. Jaan.ma Links of niet? Of dr. K. van Dijk van de WD zou hebben beweerd, dat De Tijd een linkse krant was geworden; zijn frac tie maakt bezwaar tegen steun, omdat de redactie de abonnees zou hebben weggeschreven, maar even later blij ken, volgens dezelfde Van Dijk. hoofdartikelen uit NRC, De Tijd, Het Parool, de Volkskrant en Trouw- Kwartet verrassend gelijk en gewoon onderling uitwisselbaar. Dan kan het niet kloppen, dat De Tijd z'n lezers weggeschreven heeft, terwijl dat feit niet geconstateerd is bij de Volks krant, een krant uit dezelfde katholie ke wereld afkomstig; en kan het- ook niet kloppen, dat De Tijd dan zo'n linkse krant is, want NRC staat wel anders bekend en Het Parool is nu ook niet zo meteen een stokpaardje van links Nederland. Emmeloord Erik S. Korthof Zie voor meer brieven pagina T16/K18 DEN HAAG De plannen voor de oprichting van een nieuwe interkerke lijke omroep (IKON) waarin bet IKOR en het CVK zouden opgaan komen volgende week niet aan de orde in de hervormde synode. Dat was wel de bedoeling, maar in het moderamen van de synode bleken vragen te leven, die ernstig genoeg waren om nu nog niet zonder meer te beslissen over de ontworpen statuten en reglementen. Het synodemoderamen heeft in de ontwerpteksten een vrij groot aantal kleine en grotere wijzigingen voorge steld, die alle bedoeld zijn om de zeg genschap van de kerken te verdiepen over de wijze, waarop de nieuwe stichting de toebedeelde zendtijd ver zorgt. Totdat de hervormde synode anders oordeelt, menen de hervormde leden van het IKOR-bestuur daarin namens de hervormde kerk verantwoordelijk heid te vervullen. Het moderamen van de hervormde synode wil in deze periode van onderhandelen over het nieuwe statuut niet de programma mogelijkheden besnoeien, maar pogen een structuur te vinden, die de nieu we stichting en de kerken dwingt, met de wezenlijke vragen voortdurend en in een brede groep bezig te zijn. ZEVENBERGEN De kantonrechter van Zevenbergen, mr. J. H. Saelman, heeft een benzinehamsteraar uit Oud- Gastel veroordeeld tot 25,boete en verbeurdverklaring van de in be slag genomen honderd liter benzine. De verdachte, de 58-jarige T.V. had in verband met de benzinedistributie twee vaten van elk vijftig liter benzi ne opgeslagen in een wagenloods. ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Alternatieve geldbeleggingen. Daagt er vrede in het Midden-Oosten? De vastenbrief: ten strijde tegen fatalisme. Theologiestudenten in motivatie-crisis. Vesper: Een proef om ere dienst en t.v. te verenigen. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. WOONPLAATS GIRONUMMER Abonnementsprijs 21,per half jaar; 42,per jaar. Abon nementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antw.nummer 1776, Den Haag. Kandelaar op de berg Sion, de grens tussen het oude en nieuwe Jeruzalem. door ds. F. Mooi Is Jeruzalem een heilige plaats voor joden, moslims en christenen? Alle drie genoemde godsdienstige groeperingen hebben heel bepaalde herinneringen aan deze stad en aan de historie die zich daar heeft afgespeeld. Het spreekt vanzelf dat er daardoor een uitgesproken emotionele bin ding bestaat niet deze plaats. Daar komt nog bij dat de naam Jeruzalem een duidelijke symboolwaarde heeft: de stad van de vrede, wijzend op een nieuwe samenleving van mensen in het licht van het komende rijk van God. Tot zover is alles akkoord. Als ech ter het begrip 'heilige stad' een veel concretere inhoud krijgt en gaat duiden op een rituele of zelfs heils- noodwendige functie van Jeruzalem, dan zullen we de christenen al thans de evangelische christenen moeten schrappen uit het rijtje van heilige-stad-kandidaten. Voor jo den cn Arabieren (moslims) is Jeru zalem een heilige stad. Christenen hebben geen heilige stad. Heilig Wie in het nieuwe testament en ook nu Jezus Christus wil vol gen, krijgt te maken met een merk waardige. 'ontheiliging' van alles wat speciaal als 'heilig' of 'gedijd' of 'rein' gold. Zo lijkt het tenmin ste. Men kan het ook en beter an dersom zeggen: Alles waarmee Chris tus in aanraking komt, en dat is in principe heel onze wereld, wordt ge heiligd, wordt in beslag genomen voor God en zijn komend rijk. En als het dan over 'heilige plaat sen' gaat, zegt Jezus: niet op de berg Gerizim en niet in Jeruzalem, maar overal op aarde, waar God in geest en in waarheid wordt aangeroepen en gehoorzaamd dair is het heilig. En de sabbat ('heilige tijd') is er voor de mens, niet de mens voor de sabbat. En de dingen en de dieren zijn niet 'rein' of 'onrein' in zich zelf. De vraag is maar, wat de men sen er mee doen. Wat er uit hun hart voortkomt Welke 'mentaliteit' er in hen is. Alle volken hadden en hebben nl. de neiging om bepaalde plaat sen, dingen, personen, tijden, hande lingen, heilig te verklaren. Deze din gen worden dan ervaren als dragers van bijzondere 'macht'. Ze worden voorwerpen van verering en van verwachting, van angst vaak ook. Zè worden onaantastbaar, ze staan in tegenstelling met gewone of pro fane zaken en personen in direct contact met de goddelijke wereld. In de Joodse traditie is dit sterk het geval met de sabbat, met de tempel en de prieser, en inderdaad ook met de stad Jeruzalem. Geestelijke strijd Tegelijkertijd moeten we constate ren, dat er in het oude testament vanaf de eerste bladzijde (het schep pingsverhaal) en verder steeds door een geestelijke strijd wordt gestre den tegen alle mogelijke 'religie' in de zin van verering van of angst voor heilige zaken. Daarom is het scheppingsverhaal zo'n revolutio nair bericht. Voor alle volken waren zon en maan en sterren en moeder aarde volstrekt heilige grootheden of zelfs goden en godinnen. In de bijbel zijn het gewone 'din gen', door God op hun plaats gezet met een bepaalde nuttige functie en de mens krijgt de opdracht om de aarde en alles wat er op is, te be heersen en er verantwoord mee om te gaan. Geen Baals dus, geen heili ge bomen of stenen of dieren of plaatsen. Dit alles wordt zo nu en dan door de profeten weggehoond en weggescholden. Op de diep-reli- gieuze volken rondom maakte Israël dan ook de indruk een zeer ongods dienstig of zelfs God-loos volk te zijn. Het nieuwe testament gaat heel con sequent nog enkele stappen verder door ook de - sabbat en de tempel niet meer zo absoluut te stellen en het principiële verschil tussen 'rein' en 'onrein' op te heffen. Alweer moeten we het eigenlijk anders zeg gen: de scheming tussen heilige tempelgrond en profane aardè is niet meer geografisch aanwijsbaar. Die ligt ergens in de mensenwereld, déér waar Gods welbehagen in de mensen wordt aanvaard of verwor pen. De grens tussen de gewone tijd en de sabbat wordt niet meer ge markeerd door zonsondergang en zonsopgang, maar door het al of niet laten gelden van Gods gerechtigheid op aarde. En 'al wat God geschapen heeft is rein'. Het verdient liefde en respect. Alleen de mens kan het be zoedelen en misbruiken. Spraakgebruik Het is merkwaardig dat er in ons spraakgebruik nog altijd de neiging bestaat om allerlei zaken te voorzien van het bijvoeglijk naamwoord 'hei lig'. Terwijl het evangelie in dit op zicht zo duidelijk is! Zo lezen we nog voortdurend van 'de heilige stad' of van 'de heilige doop' of het 'heilig avondmaal'. Waarom zouden we dit eigenlijk doen, als de apostelen gewoon spre ken over het avondmaal en over de doop en over de schriften? De doop is geen heilige handeling, maar een geloofszaak en dat is heel iets an ders. Evenzo is de bijbel geen heilig boek. De Koran is voor de Islamie ten een heilig boek en dat boek heeft dan ook inderdaad voor hen een heel andere functie dan de bij bel voor (de meeste) christenen. Het is bijbels gezien een ge vaarlijke zaak als men de bijbel zelf als een heilig boek zou behandelen. Dit soort heiligheid, dat beant woordt aan allerlei menselijke reli gieuze behoeften, wordt in de bijbel bestreden. Verkondigd wordt een heiliging door geloofsverbondenheid met Christus en zijn rijk. Jeruzalem Het rijk van God is wel wereldom vattend, maar het heeft geen geogra fisch aanwijsbare steunpunten op aarde. Het heeft natuurlijk alles te maken met politiek van mensen en volken, maar niets met het in bezit'hebben van heilige plaatsen, ook niet van Jeruzalem. Zoals in het begin reeds gezegd: voor Joden en Arabieren ligt dat an ders, en waarschijnlijk moeilijk ge noeg. Laten christenen en .vooral ook de paus het niet nog moeilijker maken, door ook nog een zekere vorm van aanspraken te maken op deze stad. Zij kunnen daardoor dui delijk maken, dat vrede voor hen bestaat in gerechtigheid en goede verhoudingen op basis van Gods liefde voor Joden en andere volken, waarbij heel wat andere aanspraken kunnen vervallen. Ds. F. Mooi is hervormd predikant te Haren (Gr.). Ook baptisten houden IKON-boot af Van een onzer verslaggevers SNEEK Ook de baptisten zullen waarschijnlijk voorlopig niet toetre den tot de interkerkelijke omroep Ne derland (IKON). De algemene vergadering van de unie van baptistengemeenten in oktober krijgt een voorstel van de (besturen de) commissie der unie, om de nieu we omroep eerst twee jaar positief kritisch te volgen en daarna te beslis sen over toetreding. Op zaterdag 8 juni houden de baptis tengemeenten een buitengewone alge mene vergadering in Zwolle om te be slissen over de situatie, waarin zich het baptistencentrum De Vinkenhof te Bosch en Duin bevindt. In De Vin kenhof wordt huisvesting geboden aan het uniebureau, terwijl het ook facili teiten verleent aan de theologische opleiding van toekomstige baptisten- voorgangers. BELGRADO Functionarissen van de communistische partij in de regio Kosovtka Visina in Joegoslavië heb ben de partijleiding gevraagd, alle 'ac tieve religie-aanhangers' onder de le den met royement te bedreigen. Tach tig procent van de bevolking van dit gebied is openlijk rooms-katholiek, or thodox of islamiet, klagen zij. De islam bedrijft de laatste tijd al veel grotere missionaire expansie in Afrika en Azië. Verwacht mag wor- dén, 'dat haar de komende jaren veel grotere inkomsten ten dienste zullen staan. Castro zei dit in de vergadering van de commissie wereldzending en evangelisatie van de wereldraad. Wanneer men er in het verleden van uitgegaan is, dat alle rijkdommen in de wereld in de handen van christe nen waren, is nu een situatie ingetre den, die misschien directe gevolgen Van een verslaggever DONIAWERSTAL Op de weg van Lemmer naar Sneek is de 25-jarige Sije van der Veen uit Emmeloord ver ongelukt. Hij reed met zijn auto te gen een vrachtwagen en overleed on middellijk. nt TEBINGTINGGI n£ In Tebing Tinggi (Noord-Sumat jr een vrouw tot levenslange gevai straf veroordeeld omdat zij, alsJ malige presidente van de commm' sche vrouwenvereniging erva dacht werd aan de staatsgree41 1965 deelgenomen te hebben. Oi alle verzekeringen van het teg$ gaat de jacht op mensen en ha^ der enige terughouding veroo van mensen in Indonesië bij door. Bepaalde kringen zullen b u gelijke 'straffen' de schouders o gr of hun instemming betuigen, <j niet verwacht worden van de raad van Kerken die dit jaar karta zal vergaderen. Op z'n^ zullen daar vragen gesteld worden. Ik ken Tebing Tinggi jaren veertig en vijftig. LanglL kwam ik er maandelijks doorhi mijn tocht naar Medan, vanu1 zuiden. Een klein plaatsje tei van de rubberplantages van de|£ concerns. Ik zie do koelies nog arm en vrolijk. Ik zie ze vooral door de jaarlijkse overstromin; s de regentijd. Onze jeep kwam ei ternauwernood door. Nog stei ^ai het daar dus zo dat ze last 1 van overstromingen. Ik herinn dat Barth het vaak over de ov er mende goedheid Gods heeft, hi ik willen denken aan de overst d de haat van de angst Anders f01' het niet verklaren. Wie het In#te sche volk zelf kent weet d vreemde machten zijn, die van af er in gebracht moeten zijn: venslange veroordeling voor vrouw die acht jaar geledei groepje vrouwen om zich hee a omdat ze terecht ontevreden over hun lot. Mag dan tegen c nisten alles? Je vraagt je af hi man als Solsjenitzin daarove denken. Heeft hij juist zulke p ken niet gewraakt? NED. HERV. KERK Beroepen te Den Haag (toez.): Wilzing te Boxmeer; te Bev p (buitengew. werkz.): drs. L. Rijendam-Beek, kand. te Breukej31 Overleden: J. H. Chr. Israël pred. te Vierhouten. Was prediljoi Asch, Vleuten, Gendt, Zoelen Vaals. GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda en Harling^ de Jonge te Nijkerk; te Harde drs. M. Kievit te Wieringerw Den Bosch: M. v.d. Sijs, voorh Suriname; te Klundert (2e pp) u bergen; drs. D. de Bruijn te B heim. >e' dt BAZEL Dr. Emilio Castro van de wereldraad van kerken verwacht, dat de verhoging van de olieprijzen tot gevolg zal hebben, dat de missionaire activiteit van de islam veel sterker zal worden. kan hebben voor de verhouding van christenen en islamieten. Laat men er daarom rekening mee houden, dat de oecumenische verhouding en de be reidheid tot dialoog met de andere wereldgodsdiensten wel eens ernstig op de proef kan worden gesteld, aldus Castro. MADRID Volgens gegevens van het ministerie van justitie telt Spanje momenteel 183 godsdienstige genoot schappen of groeperingen, die volgens de normen geregistreerd zijn. Al deze groeperingen of genootschappen dra gen deze naam, omdat zij niet als kerk erkend worden. Alleen de rooms- katholieke godsdienst wordt als kerk erkend. GEREF. KERKEN (VRIJG.)] Beroepen te Emmen: Joh. StratF Bunschoten; te Gronüigen-oos 1 Schelling te Middelburg. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwijndrecht: B. va; den te Amersfoort; te Opperdo de Graaf te Maarssen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Hilversum en A dam-C: A. F. Honkoop te Moerk BAPTISTEN GEMEENTEN Benoemd tot leraar godsdienst! wijs; B. Posthumus te Deventerjoi Guy Peellacrt Nik Cohn Dreams, uitgeverij De Harmonii.-. sterdam - prijs 19,50. Een zeer mooi boek met vele f;1 sche illustraties, een lust voii"; oog, üüüren gegarandeerd !a not.als het hier niet ging o dagbladrecensie van nieuwversi - drukwerk, had het bij een sei spraken als bovenstaande kunn^- ven. Nik Cohn, auteur van het I ze rockboek Awopbopaloobop bamboom (summiere, maar w popwezen vanaf de jaren vijfl heden in zijn kern treffende, en Guy Peellaert, baanbreker oi gebied met zijn kreatie van de Jodelle cn Pravda (illustraties, rend van montagetrucs metfni schriftfoto's tot fraai tekenwerl zorgden een co-produktie die i melijk bedoeld is om naar te le Zeer aandachtig teneinde geen te missen (de Kraft tomaten-k r» bij de hamburgers en flesjes de 'gefakete' zingende-vetkui e eenkomst ter ere van 'the King Presley; Cliff Richard brengt ii ke 'kippekont' in model, het bekei w baar met het zakkammetje in te hand, de ander voorzichtig rend), en er verder eigenlijk ht gen toe te doen. Ingewijden 1 N- geen uitleg nodig. De helden vi en nu zijn bekend. Meer nog F voelens die zij vertolk(t)en. De de mythen. Cohn wist ze mi paar woorden te treffen, Peellai feilloos weer in 'beeld en plai herkenning is dan ook onmid en juist om die herkenning dn hele zaak. Je moet zelf met je i pak en je Italiaanse puntschoen gemakkelijk maar zo was het n maal, naar je eerste dansles zi weest (petticoats, muziek vai Boone en Connie Francis, een leraar) of tien jaar later in h( zog van de Stonés ouders en ders hebben geschokt of in de rage een ongemakkelijke love Doornspijk, Stompetoren of Ju hebben bezocht (peace brother! het niet begrijpt, zal het nooit' pen. W. opu P<

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2