OEGOSLAVIE SUPERIEUR i DU n itschakeling Spanje stelt KNVB voor nieuwe complicaties VMM 74 Real Madrid geeft Gunter Netzer vrij voor Duits elftal Dlitsing in ederlandse ljartbond Hordijk: n contract de bond voor zeilers «schaatsen publiek 622e Staatsloterij Achtste remise van Portisch en Petros jan Erhard Keiler: 39,2 UEFA-jeugd gelijk met Engeland: 1-1 Kort geding tegen Coster t+sport+kort r/KTORfTET DONDERDAG 14 FEBRUARI 1974 SPORT T13/X15 ize sportredactie [FURT Joegoslavië heeft zich als zestiende land geplaatst eindronden van het wereldkampioenschap voetbal, dat over aanden in Frankfurt begint. In een met veel emoties omweven ngsduel tegen Spanje triomfeerden de Joegoslaven met 1-0. ge waarop niets af te dingen viel, omdat Joegoslavië zich over ies superieur toonde. Toen het moest aanvallen om te scoren Spanje al gauw in de verdrukking en toen er gescoord was en slechts verdedigd moest worden om de voorsprong te consoli- kwam het nauwelijks in gevaar. Niet één keer creëerden de arden een uitgespeelde kans, in het nerveuze en daardoor duel. Spanje begon zoals verwacht sterk of fensief. Het vertrouwde op z'n gerepu teerde verdedigingskrachten en daag de Joegoslavië daarom vanaf het be gin uit. De Joego's aarzelden niet, sloegen meteen de aanvalspaden naar het doel van Iribar in. Deden dat wel overwogen en slim. Benito kreeg nauwelijks greep op Acimovic, Djajic liet Sol alle hoeken van het veld zien en de openbaring in de Joegosla vische aanval was eigenlijk de derde Rode Ster speler Surjac. De lange rechterspits was zijn directe tegen stander (Uria) keer op keer te snel af, zette lange soli in en stichtte met zijn puntgave passes in het verdedi- gingshart ontzettend veel onrust voor het doel van de routinerijke doelman Iribar. DOELPUNT Binnen vijf minuten verwierf Joego slavië al een royaal hoekschoppen-over- wicht (4-0) en het was duidelijk met welke opdracht de Joegoslaven van start waren gegaan. Zij wilden voor komen dat Spanje zijn eigen, zo dui delijk geprefeerde spel vanuit een ge sloten afweer kon spelen, bleven daar om ook met diepe penetraties vanuit het middenveld jagen op de Spaanse verdedigers. En het leidde tct succes. Want toen in de dertiende minuut de bal uit een vrije trap hoog voor het Spaanse doel zeilde dook centrale ver dediger Josip Katalinski vanuit het niets op en kopte de bal in handen van Iribar. De Spaanse doelman kreeg het leer niet onder controle en in tweede instantie schoot Katalinski raak: 1-0. Spanje moest daarop wel aanvallen, probeerde dat ook wel, maar kwam ei genlijk niet verder dan een serie drei gementen. Veelal uitgevoerd door de dribbelaars Valdez en Amancio die steeds weer bleven steken in de mas sieve en fysiek sterke Joegoslavische afweer. De Spaanse hoop die op spits Garate was gevestigd bleek ijdel. Ga- rate steeds geschaduwd door Katalins ki en Bogicevic kwam nauwelijks aan de bal en voor Valdez en Amancio was er geen andere weg dan met soli tot succes trachten te komen. Temeer omdat vanuit Spanjes middenveld geen hulp opdook. De statische Clara- munt bleef te nadrukkelijk hangen. Asensi timede vaak fout en Juan Carlos werd te zwaar belast met het volgen van de nijvere Oblak. Kortom gevaar kwam er alleen voort uit de schoten vanuit de tweede lijn. Clara- munt verraste de voortreffelijke doel man Marlc bijna met een afstands schot, maar daar bleef het wel bij. Joegoslavië bleef sterker in die eerste fase toen Surjak en Djajic steeds weer via dieptepasses in stelling wer den gebracht. Het verhoogde de ner vositeit in de toch al weinig rustige Spaanse equipe, die vergeefs probeer de tot sluitende combinaties te ko men. STERIEL De lange Joegoslaven stoorden sterk. Zeker in de tweede helft toen Spanje opnieuw door de oppositie werd geïn viteerd om naar het doel van Maric te komen. Het leek vergeefse moeite, want de Joegoslavische doelman was onebereikbaar voor de Spanjaarden. Alle acties verzandden nog voor' de [EGEN (ANP) Op initi- van de Biljartbond Kring egen is de Federatie van male Biljartbonden ffi) opgericht. In de Fede- hebben zich negen regiona- Dnden aangesloten. Totaal at de Federatie uit 4700 le- Maar de verwachting is dat antal over enkele maanden n de zes en zeven duizend liggen. In de Federa- ebben de volgende regiona- inden zitting: de Betuwse 'tbond (470 leden), de ïse biljartbond (225 le- Woerdense biljartbond leden), de Noordlimburgse tbond (150 leden), Roosen- i biljartbond (530 leden), enlose biljartbond (600 le- Bilartbond kring Nijme- 480 leden), Wageningse tbond (280 leden en de en Waalser biljartbond eden. ederatie kan men beschou- als een soort tweede bond de Koninklijke Nederland- ljartbond. Omdat de leden ie Federatie niet kunnen emen aan wedstrijden om üuropese en wereldtitel een werkcommissie beslo- at er door de leden jaar- gestreden zal worden om genaamde Federatie Cup. letreft zowel teams als de duele biljarters. Het grote eel van de Federatie acht erkcommissie het feit dat nu een aantal zaken zoals p van materialen gezamen- an doen. Het doelpunt dat Joegoslavië in het eindtoernooi brengt. Katalinski links,), achterovervallend, schiet de bal hoog langs doelman Iribad. Asensi (10; en Uria (4; met de Joegoslaaf Dzajic (11) zijn toeschouwers. 3E tennism edewerker DAM De tennisbond en kampioen Jan Hordijk zul- contract met elkaar sluiten, r^e tijd de kans hierop groot ijn, heeft Hordijk het bestuur [NLTB gisteravond laten we- langer geïnteresseerd te zijn wndscontract. Hordijk heeft ract met het Tilburgse bouw- an Pellikaan, de sponsor van eclub Tilburg, waarvoor hij ot medio 1975 verlengd. De ui Hordijks beslissing is de d dat hij op een mogelijk tract moest wachten. Enige geleden, toen de tennisbond naar een Australisch tennis- ituurde, werd daarbij gezegd bond, dat Hordijk voor een tract in aanmerking zou ko zijn resultaten in Australië zouden zijn. Dat waren ze, taf zijn terugkeer, een maand 'leeft Hordijk niets meer van over een contract gehoord. s heeft Hordijk zich met vorpen op zijn opdracht om sman Mark Farrell voor Til- aten spelen. Farrell, die nati- igdkampioen is in zijn land, gende week naar Tilburg om mogelijk versterken van het i Tilburg in de eredivisie de competitie te praten. »or van Tilburg wil met Hor- ud-nationaal-kampioen Fred en de beide, begin deze week tken speelsters Judith Salo- fellemieke Brouwer opnieuw ng doen, het nationale club- ïschap te behalen. zestien-meter lijn en Joegoslavië voel de zich eigenlijk per minuut sterker worden. En na vijftien minuten van die tweede helft waarin Spanje dan een licht veldoverwicht had verwor ven maar niet één keer tot een accep tabele doelpoging was gekomen, waag de Joegoslavië zich zelfs weer in een het niet. Want toen de Belgische scheidsrechter Loraux, die zich in het furieuze treffen goed staande hield, voor de laatste keer floot was Spanje toch duidelijk van veel mindere klas se dan de fysiek sterke, balvaardige Joegoslaven* gebleken. Daarom ook was de rechtvaardigheid van de over winning geen enkel punt va ndiscus- sie. KANS Voor het eerst in zestien jaar was Joegoslavië er weer in geslaagd zich voor een eindronde van het wereld kampioenschap te kwalificeren. Joe goslavië opent het toernooi tegen Bra zilië en zal in de poule vervolgens uitkomen tegen Schotland en Zaire. En die kans had Spanje gemist. Voor het Nederlands elftal kan dat ver strekkende gevolgen hebben. De afwe zigheid van Spanje in West Duitsland betekent wellicht dat de Spaanse voet ballers na afloop van hun competitie in een bekertoernooi gaan starten. linski 01. Scheidsrechter Vital Loraux (België). Toeschouwers: 61.000. Spanje: Irribar: Soli Jesus Martinez. Benito, Uria: Juan Carlos (Castro). Clarainunt. Asensi, Amancio (Marcial), Garate, Valdez. Joegoslavië: Maric: Buljan, Katalinski, Bogi cevic, Hadziabdic Oblak, Karasi, Surjak; Pctkovic. Acimovic. Dzejac offensief. Acimovic bedreigde Iribar zelfs tot twee keer toe met veel meer nadruk dan de Spanjaarden daarvoor gezamenlijk hadden gedaan. Gescoord werd er niet. Het voetbal bleef armza lig. Er viel weinig lijn in de acties te bespeuren, maar in dit soort wedstrij den is dat een gegeven. Spanje voerde zijn eigen onvermogen evenwel naar een climax, zo gejaagd, zo nerveus bleef het handelen. Trainer Kubala 1 moest wel ingrijpen. Hij stuurde der- tien minuten voor het einde Barcelo- I TTro/Ari {A fyo -1V) av» na's topscorer Marcial en Carlos voor -1- VV CCU.C UJL d/IIlvI/A Amancio en Juan Carlos in het veld. Verandering bracht het niet. Daar voor had Joegoslavië een te hechte greep op het spel. Het enige wat de Spanjaarden konden doen was met af standschoten te blijven azen op een fortuinlijke gelijkmaker. Zover kwam Daarin komt ook het Barcelona van Oranjes supevisor Rinus Michels uit. Barcelona zal zijn trainer daarom vrij af moeten geven. En dat kan Michels alleen verdienen wanneer hij Barcelo na kampioen van Spanje maakt. SpanjeJoegoslavië 01 (01) 15. Kata- ADVERTENTIE VEEN (ANP) Voor de Ei het wereldkampioenschap voor dames, die op 23 en 24 m Heerenveen wordt gehou- it een redelijke publieke be- *u" ng te bestaan. Thialf-baandi- net Roeper vertelde gisteren dat u toe per dag onegveer 1500 waren verkocht. 'De hoofdtri- •t duizend plaats?n is voor >0' gen reeds uitverkocht', zo zei ie- stadion biedt plaats aan onge- ».a. toeschouwers. 1 g van Thialf heeft de laatste jk- nor de onwinterse temperatu- fóel te lijden gehad. Maanda- moesten mede door de regionale wedstrijden wor- ieI ast. Roeper: 'Ik maak me er zorgen om Bij rustig weer nze machiknes met een tem- van 20 graden nog redelijk n, met veel wind ligt de geveer op 11 graden. In 1972 we de wedstrijden voor het mpioenschap pas op 4 en 5 'oen is het ons ondanks de 'Perztuur ook gelukt'. 13 februari 1974 Eerste trekking Prijzen van 10,zijn gevallen op nummers eindigende op: 9 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 70 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 94 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 583 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 201 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 046 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 680 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 6166 Een prijs van 2.000,is gevallen op het nummer: 066111 2.000,is gevallen op het nummer: 076723 2.000,is gevallen op het nummer: 035392 2.000,— is gevallen op het nummer: 072284 2.000,is gevallen op het nummer: 008747 De prijs van 5.000,— is gevallen op het nummer: 063223 25.000,— is gevallen op het nummer: 070693 Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie G op het nummer: 080689* En een troostprijs van 1.000,op nummer: 080689* van elk van de andere series. Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie W op het nummer: 024699* En een troostprijs van 1.000,op nummer: 024699* van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is ook een van de lagere prijzen gevallen. AMSTERDAM (ANP) Het Ko ninklijk Nederlands Watersport Ver bond (KNWV) zal een tweede trainer aan trekken, die speciaal zal worden belast met de werkzaamheden in het opleiidngs- en trainingscentrum in Medemblik. Er worden reeds bespre kingen gevoerd met een tweetal kan didaten. Het aantrekken van een tweede Ver- hondstrainer was noodzakelijk gewor den doordat bondscoach Jack van Hel lemond in verband met werkzaamheden voor zijn sportschool niet langer vol ledig in dienst van het KNWV kon blijven en slechts één derde van de tijd beschikbaar zal zijn. Van Helle mond zal zich in de toekomst uitslui tend bezig houden met de training en begeleiding van de topzeilers. Met betrekking tot de reorganisatie van het centrum in Medemblik is een commissie tot de conclusie gekomen dat de vaste lasten van de exploitatie van het centrum door het Verbond die nen te worden gefinancierd. De jaar lijkse bijdrage van het KNWV zal rond de 65.000 gulden liggen. De des kundigen zijn van mening, dat de di recte kosten voor toptraining en voor de opleidingen kunnen worden vol daan uit subsidies van respectievelijk het Nederlands Olympisch Comité en de Nederlandse Sportfederatie/ministe rie van CRM. PALMA DE MALLORCA (UPI) De negende partij in het kandidaten toernooi om het wereldkampioenschap schaken tussen Petrosjan en Portisch is na 19 zetten op voorstel van Por tisch in remise geëindigd. Petrosjan heeft nu met 21 de leiding. Acht partijen eindigden in remise. INZELL (DPA) Tijdens schaats wedstrijden in Inzeil heeft de West- duitse sprinter Erhard Keiler, die kort geleden aankondigde weer amateur te willen worden, de 500 meter gewonnen in de tijd van 39,20 seconden. Real Madrids voorzitter Bernabeu temidden van zijn buitenland se vedetten Oscar Mas Argentinië; en Gunter Netzer rechts Netzer mag ondanks eerdere bezwaren toch met West-Duitsland aantreden. FRANKFURT GUntcr Netzer, de ster-middenvelder van Real Ma drid en het Westduitse elftal zal hoogstwaarschijnlijk toch niet in Barcelona met West-Duitsland te gen Spanje uitkomen. Hoewel Net- zers werkgever, Real Madrid, zijn ster desondanks aanvankelijke be zwaren toch toestemming heeft ge geven om ln deze wedstrijd (één dag vervroegd overigens) uit te ko men, heeft Helmut Schön, de bondscoach van de Duitsers' laten doorschemeren Netzer niet ln de basisopstelling te zullen plaatsen. Wel is het zeker dat Netzer op 2 februari met Duitsland in Rome aantreedt tegen Italië. Schön, die gisteren bij deze bekendmaking een tevreden Indruk maakte, wees op de mogelijkheid die hij door de medewerking van Real had om Netzer nu weer veel samen met Wolfgang Overath te laten spelen. De laatste keer dat dit gebeurde was op 30 juni in Kopenhagen te gen Denemarken (Duitsland won met 31) en deze bezetting van het middenveld heeft Schöns eer ste keus voor de aanstaande we reldkampioenschappen. De bereid heid van Real om Netzer toestem ming te geven voor de vriend schappelijke duels werd gisteren in Frankfurt voor de wedstrijd Spanje-Joegoslavië kenbaar ge maakt Salarissen MILAAN De zestien trainers van de eerste divisieverenigingen in Italië kosten hun clubs jaarlijks een bedrag van bijna 64 miljoen gulden aan salarissen (.750.000 gulden). De toch door een zwaar dere hartaanval dan h ijzelf ver moedde getroffen Helenio Herrera is van de zestien man de duurste: Inter honoreert zij diensten met een bedrag van bijna 70.000 gul den per jaar. Tomasa Maestrelli van koploper Lazio Rome ziet zijn inspanningen met ongeveer de helft gehonoreerd en nieuweling in het trainersgezelschap, Cesena is met ongeveer 90.000 gulden de slechtst betaalde van allen. Naar Zweden BRUSSEL De Zweedse aanval ler Inge Ejderstedt zal aan het ein de van dit seizoen het Brusselse Anderlecht verlaten en naar Zwe den terugkeren. Anderlecht heeft een verzoek van Ejderstedt daartoe ingewilligd omdat de club toch al meer buitenlanders in dienst heeft dan men krachtens de reglementen in één wedstrijd mag opstellen. Ej derstedt, 27 jaar, heeft een aanbod van FC Paris afgewezen. Uruguay zoekt MONTEVIDEO De voetbalbond van Uruguay zal de voor de Spaan se club Granada spelende Julio Montero toevoegen aan de selectie voor het eindtoernooi om het we reldkampioenschap, dat in juni in West Duitsland wordt gehouden. Ook zal de bond proberen de bij Sevilla uitkomende Victor Esparra- go voor de selectie vrij te maken. BIRMINGHAM (Reuter) Het Ne derlandse UEFA-jeugdteam heeft gis teren in Birmingham gelijkgespeeld tegen Engeland (11). De wedstrijd gold voor groep 11 van de kwalifi- catieronde voor het Europees kam pioenschap, welk toernooi van 22 tot en met 31 mei Ln Zweden zal worden gehouden. De Engelsen namen al na vier minu ten de leiding via Richard Turner, maar in de tweede helft zorgde Leen Swanenburg (FC Den Haag) voor de gelijkmaker. Ondanks het verrassende spel maakt N ederland toch weinig kans zich te plaatsen voor het eindtoernooi. De ploeg staat onderaan met twee punten uit drie wedstrijden. Slechts als de thuiswedstrijd tegen de Engelsen op 27 februari gewonnen wordt en de Britten de wedstrijd tegen Wales ge lijkspelen, dan eindigt Nederland bo venaan in de poule. Titelverdediger Engeland domineerde de eerste helft, mede dankzij de vroe ge treffer van Turner. Na de hervat ting echter wist de Nederlandse ploeg met enthousiast spel het initiatief naar zich toe te trekken. Voordat Swanen burg in de 60ste minuut gelijkmaakte via het been van een verdediger, had Hendriks (Go Ahead) tegen de lat ge schoten. Ook halfspeler Vreijsen (NAC) maakte zich in de aanval ver dienstelijk; een van zijn pogingen be landde in het zijnet. Engeland heeft nu met Wales, dat een wedstrijd meer speelde de leiding met drie punten in poule 11. De opstelling van Nederland was: Hoek (Volendam); Witjes (Roda JC), Sweerissen (FC Amsterdam), Norel (Go Ahead), Veenendaal (Ajax); Toet, Jol (beiden FC Den Haag), Vreijsen (NAC); Hendriks (Go Ahead), Buma (Ajax), Swanenburg (FC Den Haag). AMSTERDAM (ANP) —De presi dent van de rechtbank in Amsterdam heeft gistermiddag het kort geding behandeld, dat door de heren P. G. Steeman en D. J. Mevis, compagnons in twee bars van Johan Neeskens. is aangespannen tegen de heer C. Cos- ter, schoonvader van Johan Cruijff en sinds medio december 1973 manager van Neeskens. Het geding werd aange spannen omdat de eisers zich bena deeld voelden door uitlatingen van de heer Coster in een interview in De Tijd. Hij had onder meer gezegd, dat Neeskens niet het verwachte rende ment had gekregen uit investeringen in Zaandam en voorts dat Neeskens in grote financiële moeilijkheden was ge raakt. Dat zou ook de reden zijn waarom Neeskens zo graag een aan trekkelijk aanbod van FC Barcelona had willen aanvaarden. Volgens de eisers nu zou de indruk gewekt zijn dat de financiële moeilijk heden van Neeskens zouden zijn ont staan door zijn deelneming in de twee bars in Zaandam. Een indruk die on juist zou zijn. Namens de heer Coster zei mr. Jon ker dat Johan Neeskens rond de jaar wisseling door sommaties, aanzeggin gen, beslagleggingen en ambtshalve aanslagen van de belasting geconfron teerd werd met schulden ten bedrage van tienduizenden guldens. 'Alleen al de ambtshalve aanslagen van de belas ting, gekomen omdat zijn compagnon Mevis verzuimd had de belastingzaken van Neeskens te behandelen, zoals hij had beloofd, gingen een totaalbedrag van 50.000 te boven. Maar er dan ge zegd worden dat de voetballer in fi nanciële moeilijkheden was geraakt,' aldus mr. Jonker. De president zal op 22 februari uit spraak doen. ATLETIEK In de Engelse dames atle- tlekploeg, die zaterdag 23 februari ln Cosford In een indoorwedstrljd legen Ne derland uitkomt zijn twee atletes opgeno men. die onlangs bij de Spelen van het Britse Gemenebest in Christchurch een gouden medaille wonnen. Het zijn hor denloopster Judy Vernon en hoogspring ster Barbara Lawton. De Nederlandse ploeg wordt na afloop van de nationale indoorkampioenschap pen. die zaterdag en zondag in Arnhem worden gehouden, samengesteld. BOKSEN Carlos Monzon heeft van de World Boxing Council een boete opgelegd gekregen van 10.000 dollar (ongeveer 30,000 gulden). De Argentijnse bokser, die zaterdagavond !n Parijs van Jose Na- poles won. weigerde na afloop te ver schijnen voor de controle op verboden stimulerende middelen. Officials hebben nog tot drie uur ln de nacht op de we reldkampioen gewacht, maar Monzon Het zich niet zien. SCHAATSEN Marten Hoekstra uit Heerenveen heeft op de kunstijsbaan van Eindhoven de vijfde langebaanwedstrijd gewonnen. De Fries zegevierde in de massasprint en legde ln één uur 96 ron den af. De tweede plaats was voor Ben nie v. d. Weide. Dries van Wljne, die in het begin van de race met Gerrit Wou denberg de toon aangaf, eindigde als elf de. Bij de dames zegevierde kernploeglid Sophie Westenbroek voor de vierde keer !n successie TENNIS —De enige verrassing tijdens het internationale proftennlstoernooi ln Bologne was gisteren de uitschakeling van de als zevende geplaatste Zweed BJorn Borg. In de eerste ronde herenen kelspel verloor hij met 3-6 4-6 van do Èonge Italiaan Vlncenzo Franchlttl. »e voornaamste uitslagen zijn verder: Jan Kodes (Tsj.)-Gerald Hattrick (GB) 6- 3 6-3, Ray Moore (ZAF)-Antonlo Munoz (Spanje) 6-1 6-3, Rod Laver (Austr)-Anto- n:o ZugarelU Italië) 6-2 4-6 7-5. VOETBAL Dynamo Dresden heeft zich In Dresden geplaatst voor de finale van het toernooi om de Oostdultse voetbalbe ker. De ploeg won de tweede wedstrijd ln de halve finales tegen Dynamo Berlin met 2-0 (1-0). Het team had de eerste wedstrijd al gewonnen met 1-0. Op 13 april zal D2NAMO Dresden In Leipzig Carl Zeis Jena als tegenstander In de finale hebben. WIELRENNEN De derde etappe van do ronde van Andalusië. van Jerez naar Sevilla, Is woensdagmiddag na aanvanke lijk vier uur te zijn opgeschort, definitief uitgesteld wegens te zware storm. Sporttoto DEN HAAG (ANP) De eerste prijs van Sporttoto nummer 30 (9 en 10 februari), groot 112.333,58, zal door vier winnaars moeten worden gedeeld. ZIJ krijgen elk 28.083.30. Voor de tweede prijs kwamen 88 mensen ln aanmerking. zij ontvangen 1.276.50. De derde prijs zal moeten worden Jedceld door 950 winnaars. ZIJ krijgen elk 117,10. De cijfers van sporttoto 30 zijn verder: Deelnemers: 457.755. Prljzenbedrag: 449.334,29. Eerste, tweede, derde prijs en de premie elk 112.333,58.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15