/elk kruid is gewassen egen het vak-idiotisme? eoeo e weten steeds meer van steeds minder ^Qg^T^TLclClBn erfte aan borstkanker Nederland 't grootst Uw, ook Professor Hendriks Onbegrepen Muller Brandstoffen 'De Drechsel' Naar Geel 'Beleggen' 'Gediscrimineerd' nze f. van Trier uwe voorzitter het RAWB Studenten boycottende huurverhoging Patria bakt vorstelijk 10/^/K,' MABfTET DONDERDAG 14 FEBRUARI 1974 BINNENLAND T11/K13 C. G. van Zweden rERDAM De mensen weten meer dan vroeger, maar ze weten tegelijk minder dan vroeger, rs uitgedrukt: de kennis van de (wereld)bevolking neemt absoluut toe, maar ze neemt gelijk- relatief af. Hiermee hangt samen dat er veel 'vakidioten zijn', en dat konden wel eens gevaar lekken zijn. aradoxale opmerking over onze is afkomstig van Mark Eys- Hij schrijft over deze zaak :n open bri§f ami studenten' vrij lange brief overigens, een van 136 pagina's) die var bij de uitgever Lannoo-Tielt te it. Mark Eyskens is jurist en jm, hoogleraar aan de katholie- versiteit te Leuven, westie van dat méér weten, en k minder, is geen nieuws, if- veel mensen toch wel een verrast opkijken. De Amerika- ebben er een mooie têrm voor. ■eken over de 'knowledge gap', jk de (groeiende) kloof in ons ussen ligt die kloof? Mark Eys- ;eeft dit antwoord: 'Het is een dat het kenbare sneller jan het gekende.' iit verschijnsel meer weten, k minder noemt hij drie :n. eerste plaats zijn er grenzen ns vermogen tot opnemen en ■ken van kennis. Maar, zo zegt ns, daar is iets aan te doen. Bij- eld door verbeterde methoden emiisoverdracht. (Intussen ver en daarmee de grens, maar men if wel steeds opnieuw tegenaan- eede oorzaak van het groeiende onze kennis is de specialisatie, stekort is de onontkoombare jde van specialisatie. 'De specia- iemand die steeds meer weet eeds minder'. Hier ligt het he- gevaar van 'vakidiotisme' iver straks meer), irde en laatste oorzaak van ons id tekort aan kennis noemt is de 'verstandsmuur', die niet kkelijk te doorbreken is als de smuur. Er Ls namelijk een aan het menselijk bevattingsver- aan zijn creativiteit en intel- e vindingrijkheid. Die grens vrij onwrikbaar uit. rijden en terug naar het gevaar van itisme. Hoe ontstaat een vakidi- ldus: hoe meer men zijn kennis st op een bepaald gebied, hoe men genoodzaakt is zijn kennis ere gebieden te verwaarlozen, otisme is een gevaar dat op illende manieren kan worden ien. Als mogelijke remedie Eyskens terloops de populaire Auteur: 'populaire' literatuur kan een remedie zijn literatuur en de massamedia. Maar grondiger aanpak van dit probleem ziet hij in de organisatie en de in houd van het onderwijs zelf. Hij meent dat de algemene vorming meer als 'belangstelling wekkend dan als geheugen oefenend' moet functio neren. 'Het komt er op aan onze jeugd de niet meer tot bedaren te brengen onrust mee te geven, die be sloten is in de Helleense wijsheid: Niets van wat de mens aangaat, laat mij onverschillig'. Op deze manier wil hij jongens en meisjes voor het leven 'inenten tegen de dorre eenzijdigheid van overspecialisatie'. Maar hoe doe je dat? Welke 'vloeistof' stop je in die injectiespuit? Een mogelijke ent stof ziet Eyskens in een vernieuwd onderricht van de geschiedenis, b.v. opgevat als de gescheidenis van de mens, en niet als de geschiedenis van vorsten, staten of oorlogen. (Een be kende kreet, maar de moeilijkheid is natuurlijk dat de geschiedenis van Je gewone man niet of nauwelijks is be schreven). Een tweede grondige aanpak van het bestrijden van vakidiotisme ziet Eys kens in een vorm van 'interfacultair onderwijs', een soort onderwijs dus dat over de grenzen van de vakgebie den heenkijkt. Hij mikt voor alle stu dieprogramma's op een cursus, of een serie van lessen over de stand van :1e andere wetenschappen. Aangezien dit voor studenten geen eenvoudige opgave is (evenmin ais voor de docenten), pleit hij ervoor oij de 'interfacultaire colleges' de klem toon te leggen op het wezenlijke, dat op populaire wijze wordt vertolkt wat in dit verband wil zeggen 'zon der gebruik te maken van overtollige vaktechniek'. Vraagteken Nog even een vraagteken mijnerzijds. Eyskens noemt voor de bestrijding van vakiditiotisme de 'populaire lite ratuur' als terloops. Ik neem aan dat hij doelt op populair-wetenschappelij- ke verhandelingen, die de lezer in staat moet stellen over de muren van zijn eigen vak heen te zien. Maar le zers beleven zelden genoegen aan po- 'pulair-wetenschappelijke werkjes. Ten eerste omdat ze in negen van de tien gevallen stijf staan van afschuwelijk jargon, en ten tweede omdat ze te weinig informatie geven als je werke lijk iets wilt weten. Wat ik me echter afvraag is waarom Eyskens wèl verwijst naar die popu laire literatuur, en niet naar de grote literatuur. De grote literatuur biedt een van de beste oplossingen ter be strijding van vakidiotisme. Dit betekent niet dat de kernphysicus naar een doktersroman moet grijpen als hij iets van de medische weten schap wil weten, want dan krijgt hij hoogstens antwoord op de vraag: hoe kus-baar is een verpleegster? (Maar dat wist hij al). Nee. Maar de grote literatuur lijdt plaats vervangend alle kwalen van de mens heid. en zweet alle nood uit. In de 'i- teratuur zie je wat het is jood te zijn in Auschwitz, je leert wat het bete kent zwanger te zijn en zelfmoord als enige uitweg te zien, of homoseksueel te zijn in een kerk waarin dat niet mag, of inbreker te zijn en waarom, of te haten en waartoe, of heilige huisjes te verbrijzelen en de noodzaak daarvan te doorzien. De literatuur :s een van de grote interfacultaire facto ren waarnaar Eyskens op zoek is. Die literatuur is een van de diepe bron nen waaruit de vakidioot kan drinken om van zijn razernij te genezen. Ook niet-studenten Het boekje van Eyskens is natuurlijk geschreven voor studenten, maar dat betekent niet dat het voor niet-stu denten verboden lectuur is, nog afge zien van de mogelijkheid dat u zelf amateur-student bent, of semi-prof. De 'Open brief' van Eyskens biedt in een notedop alle problemen van de universitaire wereld op een presen teerblaadje aan, tot en met de politie ke broeinesterij, al zult u in een ne- stek van 136 kleine pagina's geen wonderen mogen verwachten. Maar deze 'brief' is een aardige intro ductie. Zo aardig, dat ik het niet kon laten u erop te wijzen. Mark Eyskens: 'Open brief aan stu denten'. Uitg. Lanoo-Tielt, Utrecht. 136 pag. Prijs 9,90. r factoren van in vloed en verslaggever 1CHT Elk Nederlands meisje dat nu wordt geboren heeft t zeven procent kant, in de loop van haar leven borstkanker te n. Mogelijk zal dit percentage in de komende jaren nog iets worden. Van alle landen met een goede, betrouwbare statistiek e volksgezondheid heeft Nederland het trieste record van de te sterfte van vrouwen aan de gevolgen van deze ziekte: 25 tot r 100.000 vrouwen van alle leeftijden en 100 per 100.000 vrou- oven omstreeks 50 jaar (na de meno-pauze) «gevens verstrekte dr. J. Poort- ijdens een toelichting op zijn chrift 'geslachtshormonen en •carcinoom (borstkanker)', waar gisteren in Utrecht promoveer- factoren, aldus dr. Poortman, samen een rol bij het ontstaan orstkanker. Het zijn erfelijk- actoren, de invloed van virus- ivloeden van het milieu en hor- Van deze vier factoren heeft lortman zich in zijn onderzoek :t tot de vorming in het li- van groepen hormonen, zowel zonde vrouwen als bij vrouwen irstkanker hebben gehad, maar een operatie weer gezond wa- 11e onderzochte vrouwen waren io-pauze leeftijd reeds gepas- irtman wees erop dat het on- van de invloed van hormonen De Groene Amsterdammer De door minister Gruijters in de Tweede Kamer met 'Martin Peyton, de man die ons maar niet ontvallen wil' vergeleken professor Hendriks, ontslagen als directeur van het Econo misch instituut voor de bouwnijver heid, wordt in De Groene Amsterdam mer gerehabiliteerd. Arnout Weede noemt hem een 'onafhankelijk onder zoeker' en typeert het ontslag als 'een beslissende zet in een even giganti sche als enerverende machtsstrijd'. Hendriks ging ten onder, zo doet hij uitvoerig uit de doeken, aan 'het monsterverbond van bouwonderne mers, vakbond en overheid'. Met on dergang wordt ook het vormingswerk bedreigd, zo leert een gedegen be schouwing van de aankomende socio loog Jaap Zander, waarin de vroegere staatssecretaris van CRM, Vonhoff, als 'de getapte volksjongen van de VVD' ten tonele wordt gevoerd. Na die on dergangsstukken Arolgt een al even doortimmerd artikel met gelukkig het woord 'opkomst' in de kopt maar ook dat geeft geen aanleiding tot vrolijk heid. 'De dreigende opkomst van de psycho-industrie' luidt de volledige kop boven het stuk, waarin wordt ge pleit voor politieke bewustwording van de werkers in de gezondheidszorg. Zelfs columnist Wim Alings is deze week somber gestemd: hij vraagt zich af hoe het mogelijk is dat een mil joen gulden wordt uitgetrokken om door middel van de 'Prijswijzer' de consument duidelijk te maken dat de Hema goedkoper is dan de Bijenkorf, terwijl de subsidie voor kankerbestrij der Meinsma van drie ten verlaagd is tot 150.000 gulden. Haagse Post 'Leiding hoeft niet te betekenen dat je een ander je wil kunt opleggen: wat een meerdere aan wijsheid en er varing heeft moet hij zo gebruiken dat de ander zelfstandig functioneert en zijn eigen verantwoordelijkheid leert kennen'. Zo mogen voor regen ten versleten typen als Drechsel en Middelhuis, bestuurders van de Wil len Arntsz-stichting, het horen, maar je staat er toch wel even van te kij ken dat die zin, in de Haagse Post, is opgetekend uit de mond van Carel Muller, de hoofdrolspeler in het con flict rondom Dennendal. Hij wordt gepresenteerd als 'de onbegrepen Ca rel Muller'; interviewer A. J. Heerma van Voss wekt de indruk hem ook niet helemaal begrepen te hebben. De door sommigen ook onbegrepen Amsterdamse wethouder Han Lam- mers wordt aan de tand gevoeld over het kunstbeleid in de hoofdstad, naar aanleiding van de geruchtmakende no ta's over het Stedelijk museum. W. L. Brugsma houdt zich bezig met het onbegrip dat de overheidssteun van dag- en weekbladen ontmoet. Die bladen, schrijft hij, worden al gesub sidieerd: door het bedrijfsleven, en het gaat erom 'of de pers door een democratisch gekozen overheid of door een louter commercieel gemoti veerd bedrijfsleven, of door beide, in leven gehouden moet worden'. Elseviers Magazine 'De man achter ons aardgas* en 'schat bewaarder van ons aardgas' noemt El seviers Magazine NAM-directeur ir. J. M. P. Bongaerts, met wie redacteur H. J. Looman 'een indringend ge sprek 'voerde over Nederlands 'alter natieve brandstoffen'. Een indringend citaat: 'Voor geruchten moet je oppas sen, geruchten trekken de zaak altijd scheef. Als Keith Collins van de Brit se exploitatiemaatschappij Balie en Collins beweert dat er ten noorden van Ameland een gigant van een gas- veld zit, stel ik hem de vraag: 'Waar om boor je daar dan niet?' Hij weet even goed als ik dat alleen de beiteL het antwoord kan geven'. Niet minder indringend is het ge sprek dat dr. F. A. Hoogendijk tijdens zijn toernee door Zuid-Afrika voerde met 'top-bankier dr. Jan Marais'. Ter inleiding schrijft Hoogendijk: 'La chend vraagt hij ons: 'Bent u al in een rassenrel terechtgekomen? En heeft u al sterke staaltjes van onder drukte Bantoes gezien?' Wij willen echter met deze topeconoom vooral spreken over de economische ontwik keling van Zuid-Afrika. Dat Elsevier ook de franje niet schuwt, blijkt uit de bijdrage 'Op zoek naar de planten bak', handelend over het drankge bruik in diplomatiek Den Haag, naar aanleiding van minister Lubbers' bot sing met een verkeerszuiltje, en mel ding makend van 'de klassieke figuur van de diplomaat (politici kunnen er ook wat van trouwens) die twee uur lang met een en hetzelfde glas whis key op een receptie rondloopt. Op zoek naar een geschikte plantenbak, waarin de flora dikwerf krom staat van de alcohol'. Vrij Nederland Het drama van Dennendal wordt uit bundig begeleid door Vrij Nederland dat zich zowel verdiept in 'de rampza lige ontruiming' als in de figuur van 'de Drechsel van Dennendal'. Bestuur der drs. W. Drechsel oreert: 'We zijn geconfronteerd met een groep men sen, onder leiding van een charisma tisch lijkende figuur, die onder het mom van de humane zorg erop uit was te bewijzen dat het mogelijk zou zijn in Nederland te komen tot een alternatief werkklimaat en een al ternatief leefmilieu, dus niet op basis van normale arbeidsrechtelijke ver houdingen, maar op basis van wat ik noem democratie van de massaverga dering'. Niet minder aandacht krijgen de in opspraak gekomen mariniers. Hans Smits portretteert het Jteurkorps, met prijzenswaardig relativisme: 'Wie een leger in stand wil houden, leidt op tot geweld. Daarbij is het nog maar de vraag of de Starfighter-piloot die zo keurig zijn tactische atoombomme tje leert neerwerpen, een betere men taliteit heeft dan de geharde mari nier, die het eenvoudige gevecht van man tegen man moet instuderen. De vlieger kan oefenen met schone han den, de marinier niet'. In Terzijde wordt daarbij aangetekend: 'En dan straks weer een rapport over hoe die marechaussee die mariniers aan het praten krijgt'. De Nieuwe Linie Ook in De Nieuwe Linie ontbreekt Carel Muller niet, al komt er deze week in dit blad weinig Dennendal aan te pas. Jac. Vroemen nam hem mee naar het Belgische dorp Geel, waar een zwakzinnigeninrichting is gevestigd. Aan dat bezoek hebben we in elk geval een fraaie foto te danken van Carel Muller, poserend 'bij de graftombe van de H. Dympna' de 'wonderbaarlijke patrones van de geesteszieken'. Drs. A. G. Fransen, directrice van de Consumentenbond, vertelt dat die bond zich meer met het milieu gaat bezighouden en in het bijzonder met de geluidshinder. 'Dat is een pro bleem dat al tien jaar onderkend is, maar waar niemand veel aan gedaan heeft. Het is het makkelijkste aan te pakken en het ergert de mens het meest'. Op een aan Suriname gewijde pagina zegt minister De Gaay Fortman (bin nenlandse zaken)' over de houding van de Nederlandse regering met be trekking tot de migratie: 'Daan-oor moet u eigenlijk bij mijn collega Van Doorn van CRM zijn. Kijk, wij kun nen alleen maar aan de Surinaamse regering meedelen, dat zij maatrege len moet nemen om de migratie stroom in te dammen. De Nederland se regering vindt het een ernstig pro bleem niet zozeer voor ons als wel voor de migranten zelf. Collega Van Doorn heeft echter het plan de pro blemen op grote schaal te gaan aan pakken'. Hervormd Nederland Horizontaal: 1 soort bijl, 3 danspartij, 6 zwaardvis, 9 muzieknoot, 10 dichter, 12 water in Friesland, 13 balk, 15 reeks, 17 spinneweg, 19 boom, 21 rond gebouw, 25 zangstem, 26 vlaktemaat, 27 soort zout, 13 plechtige gelofte, 32 holte in een muur, 34 reeds, 36 bijna loodrecht, 38 Chinese lengtemaat, 39 groot meer in Finland, 41 voedsel, 42 droogoven (Z.N.), 43 hogepriester te Silo, 44 plaats in N.Br. Verticaal: 1 woonboot, 2 wending, 3 erg, 4 tot, 5 onderricht, 7 zuiver, 8 chinees in Ind., 10 ik ontken (Lat.), 11 toespraak, 14 deelgenoot, 16 han delsbetrekking, 18 en dergelijke (afk.), 20 zangstem, 22 doorweekt, 23 tijdrekening, 24 kleverige stof, 28 denkbeeld, 29 rondhout, 30 hoekpijler, 31 landschap in Griekenland, 33 tooi, 34 op de wijze van, 35 ee.n zekere, 36 geest van de rijstcultuur, 37 deel van de mond, 40 reeds. OPLOSSING VAN DINSDAG Horizontaal: 1 pegel, 5 steel, 10 ader, 12 agio, 13 la, 14 tarok, 17 re, 18 emt, 20 los, 21 ben, 22 er, 24 de, 25 aker, 26 rans, 28 el, 30 Ld, 32 een, 34 arm, 36 elp, 38 gl, 39 order, 41 Aa, 42 Elis, 44 Adda, 46 naast, 47 steen. Verticaal: 1 palet, 2 Edam, 3 ge, 4 ert, 6 tak, 7 eg, 8 Eire, 9 loens, 11 trom, 15 al, 16 os, 19 teken, 21 bende, 23 rel, 24 dal, 27 degen, 29 orde, 31 spaan, 33 Ella, 34 ar, 35 me. 37 lade, 39 Oss, 40 rat, 43 ia, 45 de. Hervormd Nederland stelt de klem mende vraag aan de orde: 'Waar laten we ons geld?' Wie zijn geweten geen geweld wil aandoen, zo blijkt uit een gesprek met dr. Paul E. Kraemer, en dus niet in de wapenindustrie wil be leggen, kan aardig wat problemen krijgen. Volgens Kraemer zijn er erg veel mensen die hun geld anders wil len beleggen. 'De grote vraag is hoe je dat voor elkaar krijgt Het is een lachertje voor de zakenwereld. Die doet het af met idealisme. Toch merk je in gesprekken met banken en za kenmensen, dat men gevoelig wordt voor de hele problematiek'. Proble men blijken ook de tweede woningen in met name Zeeland op te leveren. 'De problemen', schrijft Kees van Oos ten, 'komen scherp naar voren: ver grijzing omdat de jongeren noodge dwongen vertrekken, woningen die onbetaalbaar worden en een achteruit- gang van het sociale klimaat'. Nico Haasbroek beziet de contractperiode in de landbouw, ook al een probleem, waarnaar 'een diepgaand onderzoek' moet worden ingesteld. Accent Accent, immer het belang van de 'kleine man' in het oog houdend, pu bliceert een gesprekje met een 49-jari- ge kruidenier uit Alkmaar, die. de verslaggever op zijn wenken bedie nend. zegt: 'Wij zijn altijd al gediscri mineerd'. Toch bekruipt je al lezend het gevoel dat Accent het met deze kruidenier niet zo best getroffen heeft, want de man geeft ruiterlijk toe dat hij niet veel reden tot klagen heeft, al is het dan ook nog steeds hard werken ('tachtig uur in de week') geblazen. Beter uit de voeten kon Acdent met de schrijver A. den Doolaard, die zich in een recent ge schiedwerkje onder meer heeft bezig gehouden met de subsidiëring van dag- en weekbladen en die, zo heeft Accent gelezen, overheidssteun 'ge vaarlijk' vindt. Hij zit daarmee in het zelfde schuitje als Sal Tas, die in zijn column 'gesubsidieerde opinie' als iets oneerbaars beschouwt. Het luchtiger werk is gewijd aan vier zusjes uit IJ- muiden, op weg 'naar de gouden tij den van het kunstrijden'. In de beste linkse traditie laat de Accent-verslag gever zich kritisch over hun aspira ties, en vooral die van hun moeder, uit ERDAM Prof. dr. ir. A'. A. van Trier wordt dé nieuwe ter van de Raad van advies voor tenschapsbeleid (RAWB), als op- van prof. dr. C. J. F. Böttcher. ran Trier was de afgelopen jaren ter van de Centrale organisatie De RAWB adviseert de regering dan niet op verzoek over het chapsbeleid. loeming werd al enige tijd .ver maar het knelpunt was de op- van Van Trier als voorzitter (0 in een moeilijke periode de organisatie enig leiderschap odig heeft. Dat knelpunt bestaat eeds: prof. Van Trier zal het terschap van de RAWB de eer- Ken maanden nog combineren t voorzitterschap van TNO, ter- commissie naar een opvolger oeilijk de tijden voor deze Or- e voor toegepast natuurweten- Kjk onderzoek zijn, blijkt uit ste rapport van het bureau Be lt, dat de toestand aan het door is. Dat rapport komt er kort- 1 neer dat er geen samenhang .tussen het werk van de ver- de instituten, cn dat ook van Qtraal beleid niet kan worden ten. op borstkanker essentieel is vooir het zoeken naar mogelijkheden deze ge vreesde ziekte eerst te doorgronden en dan Ln de wortel te bestrijden. Uit proeven met dieren zijn aanwij zingen gevonden, dat de vrouwelijke oestrogene hormonen betrokken zijn bij het ontstaan en de groei van borstkanker. Bij bepaalde patiënten kunnen goede resultaten worden be reikt door operatieve verwijdering van de eierstokken, die dat hormoon produceren. Met behulp van moderne chemische technieken is het mogelijk gebleken, de dagelijkse produktie van de betrokken hormonen, hun stofwis seling en onderlinge omzettingen te bepalen. Uit het onderzoek bleek dat twee voorlopers van oestrogene hor monen wellicht een belangrijke rol spelen. Er blijven problemen over: alle vrou wen produceren oestrogenen, maar slechts weinigen ontwikkelen een tu mor. Rest de vraag welke specifieke karakteristiek van de oestrogenenpro- duktie of de afbraak ervan in dit op zicht van betekenis is. Ondanks veel onderzoek is hierover nog weinig met zekerheid bekend. Statistiek Wel bekend zijn enkele statistische gegevens. Zo vergroot het krijgen van een kind op oudere leeftijd de kans op borstkanker. Krijgen van kinderen op jonge leeftijd geeft daarenfegen (statistisch gezien) bescherming. Ver wijdering van de eierstokken geeft eveneens bescherming, een lange vruchtbare periode verhoogt het risi co weer iets. Pilgebruik blijkt het ri sico niet te verhogen. Er zijn zelfs en kele, overigens nog niet volledig be trouwbare aanwijzingen, dat de pil juist enige bescherming geeft. GRONINGEN Een kleine vijfhon derd studenten van de 2100 die pan- den van de stichting studentenhuis vesting bewonen, boycotten de huur verhoging van 1 september. De verho ging van Je huur is op grond van mi nisteriële voorschriften vereist. De SSH, die met een groeiend tekort van nu al tien mille zit, wil de boycotters gaan vervolgen, zo weet de universi teitskrant te vermelden. Brieven die niet voorzien zijn van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: Uw probleem ook het on ze, postbus 507, Voorburg. Vraag: Kan een grote hortensia ver plaatst worden? Antwoord: Een hortensia is niet kluit- vast en als u een zo grote struik, als u omschrijft, zou gaan verplaatsen, zou de plant zeker doodgaan. Een hor tensia kan tot de stomp ingesnoeid worden, desnoods elk jaar of wanneer u dit wil herhalen. Als u de plant door snoeien binnen de perken kunt houden kan u er nog veel plezier aan beleven (met dank aan onze 86-jarige abonnee, die nog steeds zijn oude vak, dat hij meer dan 60 jaar uitoefende, niet vergeten is). Vraag: Wij hebben een oude klok met kaarSekistandaards, met veel verguld sel (of koper) en marmer. Hoeveel zou dit stel waard zijn? Antwoord: Met een goede foto van klok en kandelaars kan men soms heel ver komen, maar nu blijven het vage algemeenheden. Uit het begin van deze eeuw dateren veel schoor steenornamenten, waarin verguldsel, gekleurd marmer en krullige versie ringen zijn verwerkt. Aan de binnen kant van het uurwerk staat meestal wel een nadere aanduiding van - af komst en/of vervaardiger, vaak met jaartal. Tegenwoordig is dit soort klokken zeer in trek, trouwens alles wat vroeger stond in de mooie kamer van overgrootmoeder. Bestaan de gla zen stolpen nog, did over deze orna menten werden gezet? Ook die zijn zeer 'in'. Wacht u voor opkopers. Mocht u willen laten taxeren, vraag dan wel van te voren naar de kosten. Vraag: Wij hebben 's nachts last van lawaai in de buizen van de CV en zijn bang dat de verwarming zal ont ploffen. Wat betekent al dat getik? Antwoord: Mogelijk zit er lucht in de buizen. Doordat de buizen door vloe ren en muren geleid worden is de temperatuur niet overal gelijk en ook dit kan tot het optreden van genoem de geluiden aanleiding geven. Via de huiseigenaar zou een klacht ingediend kunnen worden bij de Alg. Ver. van centrale verwarmingsinstallateurs (A- CI) in Den Haag, Surinamestraat 23. Aanvankelijk groeide en groeide dat koninklijke buikje. Veel teveel zoeternij en slappe kost. Maar wat erger was, het volk volgde het voorbeeld van Karei de Kieskeurige. Totdat Bakker Patria die koninklijke bakkerswedstrijd won. Toen leerde Karei de Tarrebracker kennen. Rijk aan vitaminen en mineralen. Gezond door toegevoegde tarwekiemen. Al spoedig begon 's konings buikje te slinken. En zo werd de Tarrebracker de nieuwe nationale boterham.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13