legering koopt andgoederen aan Als uw hart u werkelijk ter harte gaat Otrivin Neus verstopt? Neem uzelf niet bij de neus. Een sprookjesavond Unieke schilderijen 'lanNederland in i gewesten indelen Onderzoek nodig: hoeveel mensen kan de natuur op de Wadden verdragen mmenlijk bedrag van twintig miljoen terling- of derde klas lurnalist [er straf geëist *ven voormalig hter uit Haarlem lip zinkende ïroningen Jongeman (20) lag dood op strand Vrouw onder trein Rapport bepleit verbreding van seizoen en weren van auto's in bekent krachting Becel, goed voor hart en bloedvaten AiRÏ-BT DONDERDAG 14 FEBRUARI 1974 B INNEN- LAN D /KUN ST T9/DL11 onze parlementsredactie HAAG De regering lieeft drie grote landgoederen aangekocht: het Planken Wambuis, de jrongse Berg en Huis ter Heide (Noord-Brabant). Met deze aankoop, waraan langdurige onder- jjelingen vooraf zijn gegaan, is een bedrag van bijna 20 miljoen gulden gemoeid. grootste natuurgebied is het :en Wambuis, dat 1965 hectare Volgens staatssecretaris Meijer die gisteren de aankoop in de de Kamer bekendmaakte, wordt iee een belangrijke stap gezet in de poging een zo groot mogelijk deel an de Veluwe voor verdere aantas ting te behoeden. Planken Wanjbuis sluit ruimtelijk aan bij reeds beveilig de natuurgebieden op de Veluwe, zo als de Iloge Veluwe, het Deelerwoud, (ADVERTENTIE) Op de redactie van het Dordts Dagblad één der Kwartet-bladen kan op korte termijn geplaatst wor den een Het Dordts Dagblad verschijnt in het dynamische Drechtstedengebied, dat interessante mogelijkheden tot journalistieke ontplooiing biedt. Sollicitaties te richten aan de hoofdredactie van Trouw/ Kwartet, p/a postbus 118, Dordrecht Informaties te verkrijgen bij de chef-redacteur van het Dordts Dagblad, telefoon 078-35920. >r veel provinciegrenzen heen onze Haagse redactie HAAG Het ministerie van binnenlandse zaken heeft een om Nederland, naast de provincies en gemeenten, te verdelen I gewesten aart, waarop deze gewesten zijn 5kend, moet overigens nog door inister van binnenlandse zaken ;n goedgekeurd. Krijgt dit plan iat van de minister, dan wordt ot onderdeel van een structuur voor de gewestvorming, die schets deze zomer wordt gepu- :rd. Omstreeks die tijd kan ook ntwerp voor een gewestwet wor- erwacht. Het is de bedoeling aan tvesten bestuurstaken op te dra die speciaal betrekking hebben t gebied van het gewest, lend is, dat op de nieuwe ge- aart tal van gewesten over de nciegrenzen heen reiken. Verder en de aandacht dat grote steden lotterdam, Amsterdam en Den een verslaggever PERDAM Voor de tweede is tegen de voormalige rechter - R. uit Haarlem een veroorde- geëist wegens het rijden onder ed. De officier van justitie van msterdamse rechtbank, mr. H. G. Èverdingen, eiste gisteren een loete van 2000 gulden, drie we- foorwaardelijk en ontzegging van jbevoegdheid van twee jaar. igenstelling tot de eerste keer in toen hij betrokken was bij een ongeluk met dodelijke afloop, is tmaal niets gebeurd', aldus de of- 'Maar blijkens alle getuigen verdachte beslist niet in orde hij in de Zijlstraat in Haarlem erde en na het doen van inko- wccr weg wilde rijden' De offi- geloofde niet, dat de vroegere er veel had gedronken, maar hij wel bewezen dat de maatstaven egenwoordig voor art. 26 van de (verkeerswet worden gehanteerd i overschreden. De officier vond le heer R. niet in zijn auto had en stappen, zeker niet na wat hij 170 al had doorgemaakt. NINGEN Gisterochtend om- (s vier uur bemerkte kapitein J. (erken uit Lemmer dat1 zijn de Satis, begon te zinken. Hij met het schip in het Van Star- Drghkanaal in Groningen. De ka- heeft het schip, dat 1374 ton aan de grond laten zetten, irandweer van groningen heeft een motorpomp één van de rui- waar een lek werd gevonden, epompt. Het schip dat van een «rse maatschappij is, de rederlij vervoerde hoogovenslakken Delfzijl. Twee brandweerlieden le motorpomp zijn op het schip even dat inmiddels weer op weg iar Delfzijl. De kapitein vermoedt het lek ontstaan is bij Gaarkeu- waar het schip aan de grond was akt. Haag het centrum zijn van grote ge westen en dat daartegen de kop van Noord-Holland bijvoorbeeld weer ver snipperd is in kleinere gewesten. De gewestgrenzen staan overigens nog lang niet vast. De structuurschets wordt juist gepubliceerd om de ge meenten en provincies gelegenheid te geven tot inspraak. Nadat de reacties zijn ontvangen en eventueel ook de Tweede Kamer het onderwerp heeft besproken komt de minister met een definitief voorstel over de indeling van Nederland in de gewesten. Uitgangspunt van het plan van bin nenlandse zaken is de vorming van gewesten met sterke centrumgemeen ten vooral te grote gewesten wordt niet gevoeld om het lokale bestuur niet in het gedrang te laten komen. Een uitzondering vormen de gewesten als Groot-Amsterdam en Groot-Rotter dam, waarbij bijvoorbeeld ook het landelijke Goeree-Overflakkee en de landelijke gemeenten Bergschenhoek, Berkel en Bleiswijk moeten worden gevoegd. Het Westland en Delft zul len volgens het nieuwe plan tot het gewest Den Haag moeten behoren. de zuidelijke Veluwezoom en de ge- meentebossen van Ede. Het gebied Huis ter Heide (ongeveer 619 hecta re) vormt een belangrijke toevoeging aan de Loonse en Drunense duinen. De Amerongse Berg (1151 hectare) is een waardevolle uitbreiding van bos gebieden, die onder beheer staan van staatsbosbeheer. Staatssecretaris Meijer zei verder dat hij de ongerustheid van onder andere het Tweede Kamerlid Van Leijenhorst (CHU) deelt wat betreft de aftakeling van het Nederlandse landschap. De laatste 50 jaar is de diversiteit van de Nederlandse flora met tachtig procent verminderd, terwijl de laatste dertig jaar veertig procent van het natuurge bied verloren is gegaan. Er zal alles aan worden gedaan de resterende ge bieden veilig te stellen. Ook dier ok het dier in de Nederlandse sa menleving heeft de aandacht. Zo zal de inbreng van het ministerie op de nationale milieudag (5 juni) geheel In het teken staan van het dier, ter wijl de bewindsman ook toezegde naar aanleiding van de toekomstige nota over de bio-industrie contact op te nemen met de minister van land bouw. Om die aandacht voor het dier had Dolf Coppes (PPR) gevraagd. Coppes had de staatssecretaris er op gewezen dat dieren op grote schagl worden verwaarloosd en mishandeld, niet alleen in de bio-industrie, maar ook daarbuiten. Dieren worden in om gevingen geplaatst waar ze niet thuis horen, ze worden klandestien verhan deld en sommige soorten worden uit geroeid. De wetgeving is volgens Cop pes erg versnipperd, er zijn veel de partementen bij betrokken. Het minis terie zou het coördinerend ministerie kunnen worden, want, zo zei Coppes, dieren zijn er niet in de eerste plaats om opgegeten te worden of om ermee te verdienen. TEEL Strandwandelaars hebben gistermiddag op het strand even ten zuiden van De Koog op Texel het li chaam aangetroffen van de 20-jarige H. F. uit Hammelbach (Did) De poli tie constaeerde dat ee jongeman kort tevoren een schot in het hoofd had gekregen. De kogel moet afkomstig zijn uit een pistool. De politie sluit de mogelijkheid van zelfmoord overi gens niet uit. De jongeman was dins dag uit Amsterdam vertrokken. UTRECHT De 37-jarige mevrouw H. A. Achterberg-Biesheuvel uit Reeuwijk is bij het oversteken van een overweg in het plaatsje Hekendorp (tussen Gouda en Woerden) ander een trein gekomen en overleden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ontwikkeling van de recreatie in het Waddengebied mag niet langer zijn gericht op het opvangen van zoveel mensen als maar naar dit gebied willen komen, maar moet worden bepaald door wat de natuur kan verdragen. Een onderzoek naar de vraag hoeveel mensen de natuur in het Waddengebied kan op vangen, is dringend gewenst. Dit stelt de ANWB in de brochure 'Recreatie en Na tuurbehoud in het Waddengebied', die in samenwerking met de Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee en de Stichting Natuur en Milieu is samengesteld. In de brochure wordt er van uit gegaan dat .af gezien van natuurwetenschappelijke en cultuur historische overwegingen die op zich al vol doende zijn om het behoud van het Waddenge bied te rechtvaardigen het behoud van het karakter en de huidige waarde van het Wadden gebied alleen al uit recreatieve overwegingen zonder meer noodzakelijk is. Vastgesteld wordt, dat het hele Europese Wad dengebied van Den Helder tot Esbjerg (Dene marken) de laatste jaren steeds meer in de be langstelling is gekomen. Het inzicht heeft veld gewonnen, dat de Waddenzee niet alleen het laatste werkelijk ongerept natuurgebied van gro te omvang is dat ons land nog is overgebleven, maar ook dat het een gebied is met een aard en karakter dat elders in Europa niet meer is te vinden. Bovendien zal het voortbestaan van het Waddengebied bepalend zijn voor de vogelstand van grote delen van noord-Europa, noord-Azië en zelfs van het noorden van noord-Amerika. Ook voor de visstand in de Noordzee zijn de Wadden van essentieel belang. Bedreiging Hoewel de dreiging van een afdamming en in- Fietsen op tfe waddeneilanden: vooral 's zo mers erg in trek. poldering van de gehele Waddenzee thans niet groot is, wordt aldus de brochure het Waddengebied toch op vele manieren bedreigd. Genoemd worden: deel-inpolderingen en dijkverhogingen; watervervuiling door 'smeerpijpen'; waterverontreiniging door giftige stoffen uit de Rijn via de Noordzee; industrialisatie langs de Waddenzee; militaire oefeningen; winning van aardgas op Ameland en in de Waddenzee; toename van zand- en schelpenwinning en ongelimiteerde toename van de recreatie, die gepaard gaat met een aantasting van natuurge bieden, uitbreiding van recreatieve gebieden en een 'overmaat* aan auto's op de eilanden. Zomerpiek niet verzwaren Wat dit laatste punt betreft, liggen de grootste problemen gedurende de zes topweken in de zo mer, als alle bedden (van hotel- tot luchtbed) bezet zijn. Een uitbreiding van het aantal slaap plaatsen wordt, gezien het feit dat het maximale opname-vermogen van het Waddengebied uit oogpunt van milieubelasting angstig dicht is ge naderd of plaatselijk zelfs overschreden, van de hand gewezen. De voorkeur wordt gegeven aan een seizoen'ver- breding*. Dit opent de mogelijkheid het bezoek aan de Waddeneilanden te vergroten, zonder meer ruimte voor kampeer- en bungalowterrei nen. Bovendien zal de schade aan de natuur dan waarschijnlijk geringer zijn dan bij een verho ging van de zomerpiek. Milieu De vertienvoudiging van de bevolking op een aantal Waddeneilanden gedurende de zomer, le vert daarnaast een extra belasting voor het mi lieu door de problemen met drinkwater en ener gie en met het drukke autoverkeer. De auto's van bezoekers vormen een speciaal probleem. Op Vlieland en Schiermonnikoog be staat een autoverbod voor n iet-ei landbewoners, maar op de overige eilanden zijn auto's nog toe gelaten. Gezien de problemen die hiermee sa menhangen, wordt gepleit voor een autoverbod op voorwaarde dat tegelijkertijd maatregelen worden genomen voor een beter openbaar ver voer. Verontrustend Een internationale aanpak van de bescherming van het Waddengebied wordt onontbeerlijk ge acht. Het wordt verontrustend geacht, dat er (zelfs in het eigen land) van een gecoördineerd beleid geen sprake is. Niet minder dan vijfen twintig gemeenten, drie provincies en tien minis teries werken vaak in volstrekte onafhankelijk heid langs elkaar heen, ontwikkelen plannen zonder dat de onderlinge samenhang en gevol gen voldoende worden onderzocht, of blijven in gebreke wanneer het ene bestuursorgaan ingre pen ontwikkelt of toestaat. U~3 door Ber Huising DEN HAAG Toneelgroep De Ap pel en het Blazersensemble spelen, zo als wij dinsdagavond in Den Haags Hot zagen en hoorden, twee sprook jes, met vertellers, mime, dans, hu mor en muziek. Het Verhaal van de Soldaat (L'histoire du Soldat) is al wel meer gespeeld, en al een halve eeuw bekend door de muziek die Stra- winsky er voor schreef. Die was (1918) in Zwitserland met andere ont heemde kunstenaars. Ramuz bewerkte het Russische sprookje van de soldaat, die zijn viool aan de duivel afstond en toen wel rijk maar niet gelukkig werd, voor een klein reizend toneel groepje. Het verhaal werd verteld, de spelers illustreerden het als levende bonte prenten in een kermistheater- tje. Regisseur Erik Vos heeft daar een ar moedig circusje van gemaakt, met pa len, touwen, tentzeil, kisten en loop planken omhoog (toneelbeeld Niels Hamel), en de spelers zijn clowns, die na wat gerommel aan de voorstelling beginnen. Niek Pancras is de vertel- (ADVERTENT1E) En De gemeentepolitie van ien heeft de 28-jarige G. A uit >laats aangehouden en ingesloten, irvan verdacht wordt in de nacht laandag op dinsdag een 13-jarig in haar ouderlijke woning in Den te hebben verkracht. De man 's nachts om twee uur door ver ting van een deur de flat binnen ben. De man heeft beend. We zitten teveel. We roken meer dan goed voor ons Is. We leven vaak te gespannen. En door veranderde eetgewoonten eten we teveel vet van verkeerde samenstelling. Allemaal faktoren die de kans op hart en vaatziekten vergroten. Wat kunnen we eraan doen? Meerbewegen.Spanningenvermijden. Minder roken. En vooralverstandiger eten. Daarbij is naast de hoeveelheid vooral de samenstelling van de vetten In onze dagelijkse voeding van belang. Verzadigde en meervoudig onverzadigde vetten. De gebruikelijke voeding in ons land bevat veel verzadigde vetten. In het algemeen teveel. Want deze verzadigde vetten verhogen het cholesterolgehalte van het bloed. Steeds meer- ook Jongere- mensen hebben een te hoog cholesterol- gehalte. En een hoog cholesterol gehalte verhoogt de kans op hart- en vaatziekten. (Cholesterol Is een vetachtige stof die zich afzet in de bloedvatwand). De meervoudig onverzadigde vetten - met name het (cis-cis) linolzuur- hebben een cholesterol verlagende werking en dat kan een vermindering van de kans op hart-en vaatziekten betekenen. Daarom Is Becel goed voor hart en bloedvaten. Want elk kuipje bevat maar liefst 60-65% (cis-cis) linolzuur, de beste van de meervoudig onverzadigde vetzuren. Gaat u minder roken? Meer bewegen? Alsu dan ook maar verstandiger gaat eten. En ervoor zorgt de consumptie van verzadigde vetten te beperken en deze zoveel mogelijk te vervangen door meervoudig onverzadigde vetten. De 4 Becel produkten helpen u daarbij. Becel margarine. Becel olie. Becel voor de koffie. En Becel Dressing, voor sla en salades. Begin morgen met Becel. Begin er jong mee, want dan zijn hart en bloedvaten nog in goede conditie. Becel helpt mee ze zo te houden. Schrijf voor meer Informatie over voedingsvetten naar: Postbus 37, Rotterdam. Ier, met een brede grijns en achteloze houdingen als hij niet vertelt. Rein Edzard doet de avonturen van de sol daat voornamelijk met groteske, en treffende gebaren. Peter van der Lin den is nog altijd want hij deed het veel vaker de duivelse oude man, of vtouw, fantastisch, plastisch, ko misch gemimed, een prachtige sprook- jesschurk. KMthy Gosschalk danst een innemend grappig en kuis prinsesje, dat door de soldaat wordt veroverd, als hij de duivel even te slim af is, maar dat hij ook weer kwijt raakt. Robert Prager schuifelt stilletjes en dwergachtig rond als een pisteknecht. Het leeft in een kostelijk bont en le vendig circusstijltje, en Strawinsky's muziek is weer geheel en al deel van de illustratie. Maar wel een belang rijk deel. Want het is een krachtige, nog altijd verrassend frisse muziek, in een kermisstijl, met humor en een tikkeltje .sarcasme in de verwerking van populaire deuntjes (tango, wals, mars, ragtime)'. Heerlijke, licht ge worden zware, muziek om te doen en om aan te horen. Nederlands Blazers ensemble doet het met plezier, als circusorkestje op een podiumpje. De bezetting van dat orkest zal bij de voorstelliftgen nogal wisselen. Op deze voorstelling stond Kees Bakels ervoor, nam Els Krieg dat ene dappere viool partijtje tegen al het geweld van blaasinstrumenten, bas en pauken op. Nachtegaal Na de pauze kwam De Nachtegaal, van Andersen, voor het 'circus' be werkt door Inez van Dullemen, met humor, weer verteld, door hovelingen, en verbeeld in mime en dans. Erik Vos liet de clowntjes los. Zij verdwe nen achter maskers en onder gewa den, om er toch een soort Chinoiserie van te maken. En daarvoor waren de bewegingen (in het porseleinen pa leis) toch niet gracieus en oosters ge noeg. Peter van der Linden was nu de keizer en, hoewel belemmerd door de maskerade, drukte hij toch alle welwillende hoogmoed, zijn ziekte en zijn blijde herleving met een prachti ge humor uit. Këthy Gosschalk be- tvoog en danste sierlijk en emotioneel de echte nachtegaal, die ziek werd in gevangenschap, maar later de keizer toch kwam reddden. Geert de Jong deed star en automatisch de veel mooiere kunstnachtegaal, die alleen, en altijd hetzelfde zong, als hij werd opgewonden. De anderen zijn de hove lingen. Theo Loevendie is, tijdens de vele re petities en probeersels van Da Appel, tot de bijbehorende muziek gekomen, en hij was daarbij gebonden aan de zelfde, ongewone, bezetting die Stra- winski voor De Soldaat koos. Toch klinkt de muziek nu wel heel anders: teer, vloeiend, onbestemd in de verha lende delen, met ritmische opwindin gen als er wat gebeurt, met een mooi stukje rampzaligheid als de keizer bij na doodgaat, en uiteraard met beide nachtegalen: de echte lyrisch zangerig, maar wel wat laag, in de klarinet, de automatische ritmisch bceiend en bij na mechanisch in de gestopte trom pet. De muziek past geheel bij de voorstelling maar zal, dacht ik. niet zo zelfstandig kunnen worden als Strawinsky's Histoire du Soldat. Norbert Loeserprijs voor Wouter Paap DEN HAAG De Johan-Wagenaar^ stichting in Den Haag heeft de Nor- bert Loeserprijs, groot 4.000, toege kend aan Wouter Paap voor zijn pu- blikaties over de Nederlandse muziek. AMSTERDAM Dit 'Polderland schap' (1896) van J. H. Weissenbruch is een van de zeer vele hoogte punten op de veiling van hoofdzake lijk 19e eeuwse Nederlandse schilde rijen die 18 en 19 februari bij Mak van Waay in de Nes gehouden worden. Ze zijn afkomstig uit een niet nader ge noemd particuliere afgesloten collec tie schilderijen en antiquiteiten. Om een indruk te geven van de im portantie van deze veiling: er zijn nóg zeven Weissenbruchs; drie panelen van Wouterus Verschuur, de paarden- schilder; drie Springers; een winterge- zicht van Schelfhout, twee doeken van Willem Roelofs, niet minder dan vier schilderijen van een zeldzame meester Nuyen, alle Koekkoeken zijn er en de Marissen, Gabriël. Israëls, Jonkind en Bosboom, 97 werken in totaal. Drie kijkdagen, op 15, 16 en 17 febru ari van 10.00 tot 16.00 uur, die op zichzelf een boeiende tentoonstelling zijn. (ADVERTENTIE) Otrivin helpt direkt. Even druppelen en u kunt weer vrij ademhalen. Otrivin prikkelt niet en werkt urenlang. Gezwollen neusslijm- vliezen slinken. U hebt een fijne neus voor Otrivin. verkrijgbaar bij apotheker en drogist als handige spray of druppelflacon. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11