Kamerleden kunnen Viet peuters spelen Wie tégen bio-industrie pleit neemt 't op voor dier én boer' eoeo Busstop: een winkel met 'oorlogskleren' Theateraffiches van Turkse graficus Honden vergiftigd na drinken uit Waal Streefbedrag voor Romeins schip is er |OüW/KWiAflillET DINSDAG 12 FEBRUARI 1974 7[ Toorspel op begroting van CRM BINNENLAND *K9 tjfn onze parlementsredactie 5N HAAG Vanmorgen om half elf worden de leden van de Tweede Kamer uitgenodigd op het Bin- nhof spelletjes te doen met Haagse peuters. De geachte afgevaardigden zullen dan kunnen ervaren wat kit voor een kind kan betekenen om samen met andere kinderen, onbelemmerd door woonruimte en ra rkeer, te kunnen spelen. aarschijnlijk zullen niet veel kamer aden tijd hebben om aan deze lieve 'h taodiging van het met de peuters monstrerende Actiecomité Kinder- S ntra gehoor te geven. Wat er ook n terecht komt, in ieder geval is de- demonstratie (voor een wet voor kindercentra; er 'draaien' al twee- lizend peuterspeelplaatsen zonder het vriendelijke voorspel n de behandeling van de begroting in CRM. wens van het Actiecomité Kinder- ïtra is een van de vele. die de laat- tijd zijn geuit. Toch heerst er op it front van het welzijnswerk veel eer rust dan in de voorafgaande ja- i. Dat is niet verwonderlijk, want begroting van minister Van Doorn liefst 38 procent hoger dan die van n voorganger Engels. De tevreden- id kan zo overheersen, ich kunnen minister Van Doorn en latssecretaris Meijer niet verwach- een louter met het beleid instem- »nde Tweede Kamer tegenover zich vinden. Er is de laatste tijd veel zegd en geschreven over, wat ge- lemd wordt 'het totale welzijnsbe- id'. Maar. zo luidt de kritiek, de aio- voor dit beleid ontbreekt nog. De □houd van het welzijnsbeleid moet ncreter worden aangegeven. Op het S partement van CRM is een beraads- oep aan het werk, die speurt naar knelpunten in het welzijnsbeleid C. Blankestijn is rapporteur). In CHU wil men dat deze groep een mere opdracht krijgt en ook de ondslagen formuleert, die ook gel et n voor de andere departementen. r< dJaamwet irder kan de vraag worden gesteld lang het nog zal duren voordat it welzijnswerk een wettelijke basis le^ijgt. Nu is subsidie nog een gunst, welzijnswet zal een stuk wille- ur wegnemen en van subsidie een oi cht maken. De behoefte aan zo'n et(et is vooral gevoeld, toen in het ver den op bepaalde posten van CRM r^zuinigd moest worden. Veel wel- nswerkers voelden zich toen in hun staan bedreigd. ïlangs is een publikatie van het mi- sterie van CRM verschenen, waarin lidelijk wordt aangetoond, dat in de indstad een achterstand bestaat in stïlzijnsvoor/.ieningen. Zo zijn er in nsterdam bijvoorbeeld gemiddeld werkers in de gezinsverzorging per nduizend inwoners, terwijl het lan- maken met de nota van de NOS-tele- visiecommissaris Steketee (het be staan van deze nota is door Trouw/Kwartet onthuld), waarin wordt gepleit een dagelijkse zelfstan dige aktualiteiten'-rubriek van de NOS. Bommetje delijke gemiddelde 20,6 bedraagt. In het betreffende geschrift van CRM wordt zelfs gepleit voor oen koerswen- ding ten gunste van de grote steden. Het is een punt, waarover de Kamer zich zeker deze week moet laten ho ren. Dan zal er nog een hartig woord je gesproken moeten worden over ue bezuinigingen, die de partij van de heer Wiegel op de begroting van CRM denkt aan te brengen. De stij ging van 38 pre cent in de uitgaven vindt de WD te hoog. Door de spreektijdbeperking hebben de meeste partijen niet veel tijd meer over voor CRM en kunnen de Kamer leden van belangrijke onderwerpen ten hoogste even noemen. Niettemin is na het persdebat van vorige week bij de ze begrotingsbehandeling nog een de bat over radio en televisie te verwach ten. Weliswaar kan de minister veel problemen verwijzen naar de ook vo rige week veelgenoemde nota media beleid, waaraan hard wordt gewerkt, op de agenda staan echter de moties van dr. Van Dijk (WD) over de NOS, die de samenwerking met het ANP voor de nieuwsuitzendingen wil opzeggen, en Van der Sanden (KVP) over de gedragscode van niet-journa- listieke uitzendingen. Met deze twee moties wordt in feite Deze nota, die overigens snel werd in getrokken, 's een bommetje onder het omroepbestel genoemd. De omroepver enigingen voelden zich bedreigd. Want de actualiteitenrubrieken zijn hun visitekaartje en de geregelde de monstratie van de eigen identiteit. Met de andere programma's is door de omroepverenigingen niet zoveel identiteitseer te behalen, vooral sinds de glimlachende Mies Bouwman van de VARA overstapte naar de AVRO en zei, dat het karakter van links en rechts van de omroepen maar betrek kelijk is. Alleen een wijziging van de omroep wet kan een einde maken aan de moeilijkheden. Zelfs de NCRV-direc- teur drs. M. Geerink Bakker heeft voor een spoedige wijziging van de omroepwet gepleit. In de recente par lementaire geschiedenis is de wijzi ging van de omroepwet een heet poli tiek hangijzer geweest. Donderdag, tijdens het vragen uur in de Kamer, stelt dr. De Kwaadsteniet van de ARP de kwestie van de invoe ring van de zomertijd aan de orde. Mevrouw Anneke Goudsmit krijgt dan ook gelegenheid aan minister Lubbers (dan weer terug uit Washington) en minister Van Agt haar vragen te stel len over het uitstellen met een jaar van de vernietiging van de persoonlij ke gegevens van de laatst gehouden volkstelling. NIJMEGEN In Nijmegen en wijde omgeving vertonen honden, nadat ze water uit de Waal hebben gedronken, vergiftigingsverschijnselen. Dierenart sen in deze omgeving hebben de laat ste dagen tientallen honden met deze verschijnselen te behandelen gekre- een groot deel van de omroepwereld gen. overhoop gehaald. Het streven van de De symptomen zijn spiertrekkingen, NOS naar een zelfstandige radio- gezwollen poten, buikkrampen en ho- nieuwsdienst heeft immers veel te ge koortsen. door Hette Visser AMSTERDAM Op een paar icinkels na is de hele Amsterdamse Kalverstraat een Engelse aangele genheid. Gisteren werd alweer een Britse modezaak geopend. 'Busstop' is de naam. Er zijn tot nu toe veertien van deze winkels in Enge land en nu stort ontwerper Lee Bender zich op het continent. Amsterdam heeft de primeur en hierna volgen nog Düsseldorf in Kopenhagen. 'Busstop' kent geen seizoenen, want iedere twee weken wordt- de collectie aangevuld met een stuk of zes nieuwe modellen. De modewinkels zijn stuk voor stuk ingericht in Victoriaanse stijl, compleet met Tiffanylampen, veel spiegels en palmen. Keihard-rood is de hoofdkleur van de zaken die er allemaal precies hetzelfde uit zien. De hele produktiegang van elk model, van ontwerp tot kant en klaar produkt, heeft men bij Busstop ;n eigen hand. Wat de kleding betreft die op dit moment in Busstop hangt: het :s de verdrietige en melancholieke mode uit de jaren veertig. 'Slappe' stofjes (veel crèpe-georgette en wollen jersey voor de Jurkjes en dikke tweed voor de matelpakjes. Want ja: die zijn er weer en met flinke sch'Oudervullingen. Die vin den we trouwens ook in vrijwel al le jurken en blouses. De kwaliteit vinden ze bij Busstop kennelijk niet belangrijk, want na een paar keer dragen en wassen maak ik me sterk dat de boel een beetje los gaat zitten. Maar de hele opzet van 'Busstop' is uiteraard zakeHjk en omdat re iedere veertien dagen nieuioe mo dellen in de collectie hebben, moe ten de vrouwen natuurlijk ook weer een reden hebben om iets nieuws aan te schaffen. Behalve jurken, jassen, blouses en hoeden verkoopt Busstop ook tassen, sjaals, kousen, armbanden, haar- kammetjes en wat ondergoed. Even wat prijzen: een slipje voor drie gulden, jurken tussen de 89 en 140 gulden en een zwart fluicelen ios voor 199 gulden. En mocht er aan de jurkjes inderdaad een steekje los gaan zitten, dan kan het bedie nend personeel uw klacht persoon lijk naar het hoofdkantoor in Lon den seinen, want in iedere 'Bus stop' staat een telex. Op de foto: links een combinatie van crèpe-ge orgette 159) in de kleuren lin de-groen, verschoten-blauw, zwart en oud-roze. Rechts: een simpel jurkje van wollen-jersey (f 149) in dezelfde kleuren. Vs. Hans Bouma in discussie met plattelandsjongeren: "jloor Fred Lammers IARNEVELD Zijn wij met onze huidige gewoonten wat het fok- en van slachtvee en het consumeren daarvan betreft op de goede eg? Veel mensen menen van niet om verschillende redenen. De en vindt dat de belangen van liet dier tegenwoordig te vaak wor- en vergeten, andere 'bezwaarden' komen met argumenten dat vlees ten niet zo gezond is als wel wordt beweerd. ot de tegenstanders behoort ds. Hans te ouma uit Hilversum. Hij schrapte erfen jaar geleden vlees definitief en Vsoluut van zijn menu. 'Ik vind het eus wel lekker. Tot voor kort at ik kejok met smaak een karbonaadje, maar ben erover gaan nadenken en nu oeft het voor mij niet meer', vertel- e hij in de VeluwPhal in Barneveld de jaarlijse ontmoetingsdag van ?a e Gelderse Christelijke Plattelands- nt imgeren. e vleesdiscussie staat zo in de be- tngstelling, dat de Gelderse C.P.J. de Pa io-industne' tot thema koos voor de- ontmoetingsbijecnkomst. Zoals dui- n elijk bleek was dit niet gedaan om ch nu eens te vermaken met het be- Bog van mensen, die er al een uitge broken mening - over op na houden ook Sietz Leeflang van 'de kleine e arde' in Boxtel was uitgenodigd zijn gegje te doen) maar omdat platte- E andsjongeren dagelijks met de feiten d, forden geconfronteerd. !r werd niet in de ruimte gepraat, naar echt zinnig gediscussieerd. Ds. !1\ louma gaf voor die discussie in zijn nleiding voldoende stof. 'Het gaat er- *U1 m dat al het geschapene, dus ook het fe' lier, to zijn recht komt in de schep- r0 ling. In de bio-industrie komt noch Ie mens norh het dier aan zijn trek- en. De mens niet, omdat hij zichzelf rustreert als beeld van God de Schep- •er en het dier niet, omdat het op leen enkele manier kan leven naar ijn eigen aard en mogelijkheden: als chepping Gods met een eigen kwali- D eit'. aldus ds. Bouma. Hij kwam tot de stelling dat de bio- ndustrie alleen mogelijk is in een a naatschappij, die de bijbelse gerech- a igheid negeert en kiest voor het r® 'echt van de sterkste. 'Niet alleen het u iier, maar ook de boer is de dupe van ,e deze keuze, en wel in twee opzichten. In de eerste plaats verloochent hij en fijn aard als scheppende representant 'Ook kerk schuldig aan uitbuiting van het dier' van God op aarde, door zelf dit recht van de sterkste uit te oefenen, en ver volgens verkoopt hij zich aan de kapi talistische machten, die hem op grond van ditzelfde recht steeds meer in het nauw drijven. Wie tegen de bio-indus trie pleit, neemt het zowel op voor het gemanipuleerde dier als voor de manipulerende en eveneens gemanipu leerde b05r\ Vragen Uit de vragen die los kwamen bleek spoedig dat ds. Bouma zich in het hol van de leeuw had gewaagd. 'Een plant leeft ook en daar gaan ze ook met de zeis door. Kippen zitten op batterijen. Daar wordt de boer op aangekeken. Van mensen die in batterijen van be ton zitten, anders kunnen de flats toch niet worden betiteld, wordt niets gezegd. Zijn dieren dan belangrijker dan mensen? Is het wel verantwoord mens en dier op gelijk niveau te plaatsen?' waren enige vragen. Ds. Bouma had zijn reactie klaar. 'Is het een ramp mens en dier op één lijn te stellen? Zij hebben hun aards heid met elkaar gemeen. fn de bijbel wordt in het scheppingsverhaal de mens ook niet meteen ten tonele ge voerd. Er gaat veel aan hem vooraf. De mens verschijnt pas op de zesde dag ten tonele en die dag moet hij nog delen met de dieren. Mens en fiÉf J Ds. Hans Bouma; recht van de sterkste dier zijn partners van elkaar; zij moe ten elkaar serieus nemen en rekening houden met eikaars mogelijkheden. De mens staat in dienst van de aarde. Hij is door God aangesteld als rent meester, als herder, als iemand die de aarde moet bewerken en bewaken, men moet niet denken het rijk alleen te hebben' Mede-schuldig Ds. Bouma kwam in dit verband naar aaileiding van enige vragen tot de conclusie dat de kerk mede-schuldig is aan de uitbuiting van het dier. 'De kerk heeft de mens geweldig in het centrum geplaatst daarin dient veran dering te komen. God heeft het dier ook lief. Daarom moeten de christe nen samen met al wie de gerechtig heid lief is op de bres gaan staan voor een wereld, waar alles wat adem heeft volop in zijn element kan zijn. En is dat niet de wereld, waar God eindelijk in zijn element kan zijn?' betoogde ds. Bouma. De rijke landen hebber, in dit opzicht, zei hij 'een grote taak. Wij doen hier aan eiwitverspilling. Het is een mythe te zeggen dat de mens niet zonder dierlijk eiwit kan leven; dat wordt ons aangepraat. Er wordt in slagzin nen gezegd: vlees geeft kracht en vlees is lichtverteerbaar. Maar de praktijk wijst uit dat je zonder vlees kan leven, zelfs heel goed kan leven. Het is heel verleidelijk verband te leggen tussen allerlei ziektes als jicht, migraine un kanker en een onjuist voedselgebruik. Vlees is niet zo ge zond. Gewetensvolle arisen zeggen te genwoordig sneller: laat het vlees eens staan. De eiwit-verspillende vleesconsumptie van het welvarende Noorden is de zo veelste vorm van terreur, waarmee de derde wereld onder de duim wordt gehouden. Een rechtvaardige verde ling van de aanwezige plantaardige ei witten zou een einde kunnen maken aan het wereldvoeseltekort. De bio-in dustrie staat in dienst van de mach ten, die de kloof tussen rijk en arm alleen maar groter maken. Daarom houdt protest tegen de bio-industrie automatisch een protest in tegen de maatschappij, waarin zij thuishoort: een door en door materialistische consumptiemaatschappij'. Bijbelse slachtingen Het kon niet uitblijven dat op een ge geven moment de vele slachtingen in de bijbel ten tonele werden gevoerd. Hoe is dat te rijmen met de opvattin gen van ds. Bouma? 'Er waren inderdaad vele slachtpartij en ten tijde van de profeten en ook tijdens het verblijf van Jezus op aar de. De tempel leek soms op een abot- toir. Dat waren echter geen slachtin gen met het oog op de voedselvoorzie ning maar het betrof offers. In Israël werd nauwelijks vlees gegeten. De eerste christenen aten ook vrijwel geen vlees. Jezus had als Lam Gods het grote offer gebracht, dat andere offers overbodig maakte Zo zagen de eerste christenen het. Het was en het is volbracht. Daarom wordt het tijd dat wij ons daarover gaan bezinnen. Wij moeten het dier weer als onze partner in de schepping gaan zien'. C~3 AMSTERDAM Het Toneelmuseum toont, van lieden af, theater- affiches van Mengü (Ertel) een Turkse graficus en schilder eigen lijk ook, die gepakt is door het theater, de stukken door en door kent en de kern, het wezen, de sfeer daarvan treffend samenvat in een enkele eenvoudige maar opvallende eu dadelijke duidelijke af beelding. Van een verslaggever ALPHEN AAN DEN RIJN De stichting tot behoud romeins schip Zwammerdam heeft thans een bedrag van 250.000 gulden binnen. Dit heeft de leider van de actie tot behoud van het schip, de heer J. Perotti, meege deeld. De kwart miljoen was het aan vankelijke streefbedrag. Dit bedrag is tevens het minimumbedrag dat nodig is voor de berging en conservering van het schip. De werkelijke kosten liggen echter hoger, aldus de heer Perotti. Daarom zijn nog steeds acties gaande om geld binnen te krijgen. Deze week zal men waarschijnlijk met de berging begin nen. Mengü, die ook een grafisch bedrijf heeft, waarvan hij leeft, wacht niet op opdrachten, maar kifest zelf de stuk ken die hem tot een affiche inspi reren, en als de theaters in Turkije zijn werken ook laten drukken is dat meegenomen. Maar zij zien zien daar nog wel eens van af. om de kosten. Er zijn op deze tentoonstelling dus ook ontwerpen die de muren en aan plakborden nooit bereikten. Maar wel een plaats vonden in museua, en op tentoonstellingen in het eigen land, Duitsland, Polen (zelf een goed affi- cheland), België, en dus nu hier. Een belangrijke tentoonstelling, voor thea terminnaars en voor liefhebbers van beeldende kunst. Mengü werkt vlot, los en raak met waterverf, krijt, litho, collages. Zijn kleuren, beïnvloed door de Turkse landschappen (zoals kleurendia's die tonen) passen bij de stemming van het stuk. Ze zijn zwaar, somber, noodlottig voor de tragedies, bont en vrolijk voor de blijspelen. Zijn tekeningen zijn simpel, maar veelzeggend, vaak niet meer dan tekens voor de zin van het toneel werk: een verbaasde leeuw voor An- drocles en de Leeuw, neerstortende fi guurtjes voor Bouwmeester Solnes, een kop en schotel voor de Meiden, van Genet, trieste silhouetjes voor Pi randello's zes personen die een auteur zoeken, een vrouwtje in een mensen menigte tussen wolkenkrabbers voor Sweet Charity, Vrouw Carrar als een zwarte schim met witte geweren. om maar enige voorbeelden te noe men. In totaal zijn er negentig plak katen en ontwerpen, die tevens een indruk geven van wat er in Turkije wordt gespeeld, of van wat Mengü het meeste boeit (veel Bracht. Lorca, Sha- kespaere, Beckett, Gogol, brave soldaat Swejk en uiteraard Turkse toneel werken, die wij hier niet kennen. En bij het zien van dit alles stemt het treurig dat er in ons land zo wei nig aan theateraffiches wordt gedaan, terwijl wij er onze ontwerpers toch wel voor hebben. Christoph Caskel geeft slagwerkcursus BREUKELEN De beroemde slag werker Christoph Caskel uit Keulen, zal op Queekhoven in Breukelen van 4 tot 11 april een cursus geven met als onderwerp 'problemen van het moderne slagwerkrepertoire'. Als uit gangspunten zullen bij deze cursus de parituren van Karlheinz Stockhauseris 'Zyklus' en 'Kontakte' worden ge bruikt. De Hirs-is wordt georganiseerd door de Eduard van Beinum Stich ting, Breukelen. ptrandello/crfti ki$i yroanra anycf Zes personen op zoek naar een auteur. Affiche van Mengü. Nagekomen familieberichten Neeltje Geertruida van Velzen Den Haag: J. C. Heine E. J. Heine-Vos W. J. Heine J A. Heine-Koenen M. E. de Vries-Helne C. dc Vries Amsterdam: A. Heine M. S. Heine-Klingeman Klein- en achterklein kinderen. Den Haag. 11 febr. '74. Bejaardentehuis ..Campdui- nen", Albardastr. 5. Corr.adres: Thomsonlaan 13. De overledene ls opgebaard in de rouwkamer van het bejaardentehuis „Campdui- nenBezoek woensdag van 7 tot 8 uur n.m. De teraardebestelling zal plaatsvinden donderdag 14 februari a.s» omstreeks 11.45 uur op de begraafplaats AVestduin" aan de Ocken- burghstraat te Loosduinen, voorafgegaan door een rouw dienst in bovengenoemd be jaardencentrum die om 11 u. aanvangt. ,,d'Almachtige is mijn Herder en geleide". Op de dag des Heren nam God nog vrij onver wacht tot Zich onze lieve en zorgzame Moeder, Grootmoeder en Overgrootmoeder Adriama Wilhelmiua Kraak-de Zoete (sedert 1952 weduwe van Gijsbert Kraak) op de leeftijd van bijna 81 jaar. Uit aller naam: P. N. J. Kraak 's-Gravenhage, 10 februari 1974 Ellckomstraat 48. Aan huis geen bezoek. Liever geen bloemen. De dienst van woord en gebed zal worden ge houden donderdag 14 februari om 14.30 uur in de kerkzaal van het ziekenhuis 'Leyenburg', Ley- weg 275. waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Ned. Hervormde begraafplaats Willem IH- straat te 's-Gravenhage/Loosduinen, om 15.30 uur. Gelegenheid tot condoleren woensdag van 18.00- 19.00 uur in het rouwcentrum van het ziekenhuis. Enige kennisgeving. Met diepe droefheid geven wij kennis van het heengaan van onze lieve, dappere Paps en van mijn lieve Man Jacob Holtman op de leeftijd van 46 jaar die wij moeten missen als gevolg van de ramp, met het onder zijn commando staande m.s. 'Francina', op 3 februari 1974, voor de kust van Menorca, overkomen. Joséetje Jacky Henriet Han Klaas M. C. C. Holtman-Bartholomeus Hoogezand, 8 februari 1974. Joban de Wittlaan 16. Horizontaal: 1. ijskegel, 5. stengel, 10. bloedhuis, 12. opgeld, 13. bergplaats, 14. zeker kaartspel, 17, muzieknoot, 18. mier (gew.), 20. lynx, 21. mand, 22. voorvoegsel, 24. lidwoord, 35. put- emmertje, 26. sterk smakend, 28. ou de lengtemaat, 30. afk. van lord, 32. telwoord. 34. behoeftig, 36. ivoor, 38. munt (afk.), 39. bestelling, 41. water in N. Br. 42 landschap in Grieken land, 44. rivier in Italië, 46. nevens ,47. kei. Verticaal: 1. verfbordje van de kunst schilder, 2. plaats in N.H. 3. pers. voornaamw.. 4. peulvrucht, 6. deel van een boom, 7. landbouwwerktuig, 8. Ierland, 9. een weinig scheel, 11. slaginstrument, 15. reeds, 16. rund, 19. sein, 21. troep, 23. opstootje, 24. vallei, 27. wapen, 29. regel, 31. afge- spleten stukje hout, 33. meisjesnaam, 34. voertuig. 35. pers. voornaamw., 37. bergplaats, 39. plaats in N. Br., 40. knaagdier, 43. dierengeluid, 45, lid woord. IJsselstein: Meerkerk: Algemene kennisgeving. Heden nam de Heere tot Zich onze lieve Vader, Grootvader en Overgrootvader Alewijn Boogaard in de gezegende leeftijd van 94 jaar Psalm 23:6 A. Bogaard IJ. Bogaard N. Boogaard-van Zessen Woerden: J. Boogaard A. Boogaard-Kamper Kleinkinderen en Achterkleinkinderen. Meerkerk, 8 februari 1974 Gorinchemsestraat 68. Gelegenheid tot condoleren in het lokaal achter de Gereformeerde kerk op dinsdag 12 februari des avonds van 8-9.30 uur. De rouwdienst zal worden gehouden in de Gere formeerde kerk te Meerkerk om 1.30 uur op woensdag 13 februari, waarna de begrafenis plechtigheid zal plaatsvinden om 2.45 uur op de Nieuwe Begraafplaats te Meerkerk. Geen bloemen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9