dag, maandag s Nederland is met drie ministers op energie conferentie in Washington Bestuur WA-stichting: 'verantwoordelijkhei d niet meer te dragen' Bloemen voor de kleintjes Nieuwe vesten van Falke Werkschema Ambassadeur vertrok Lubbers had niet te veel gedronken Recepten- wedstrijd Telefoon in western-stijl AMSTERDAM Nederland zal door drie ministers worden verte genwoordigd op de conferentie van oliegebruikende landen, die van daag en morgen in Washington wordt gehouden. Op het laatste mo ment is besloten minister Lubbers van Economische zaken ook te la ten deelnemen. Eerder was al bepaald, dat minister Duisenberg van Financiën en minister Van der Stoel van Buitenlandse zaken naar Washington zouden gaan. 'Gezien de sterkte van de delegaties van de andere landen en het aantal landen dat aan de conferentie deel neemt. vonden wij dat Nederland met drie ministers vertegenwoordigd moest zijn', aldus minister Lubbers vóór zijn vertrek op Schiphol. In ver band met de reis van Lubbers zijn de debatten over de selectieve investe ringsregeling een week uitgesteld. Mi nister Duisenberg zei op Schiphol de WASHINGTON De Ver. Sta ten hebben gisteren tijdens een informele bijeenkomst de deel nemers aan de energieconferen tie een uit zeven punten be staand werkschema voor de con ferentie voorgelegd. Het voor ziet in de instelling van een viertal werkgroepen. Eén groep zal zich bezig houden met het vraagstuk van het instandhou den van de wereldenergievoor- raden, de uitbreiding van de conventionele bronnen van energie en de verdeling van de olie in tijden van crises. Een tweede groep zal zich be lasten met samenwerking op het gebied van research en ont wikkeling. De derde groep zal zich bezig houden met de inter nationale monetaire samenwer king. terwijl groep vier zich zal buigen over de problemen van de ontwikkelingslanden en de betrekkingen tussen olie-produ cerende en -consumenten. Het voorgestelde werkschema moet nog door de diverse ministers worden goedgekeurd. conferentie in Washington te zien als 'een startschot' voor een gezamenlijk beleid om de enorm gestegen prijzen op te vangen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Henry Kissinger, zal he denmiddag de bijeenkomst officieel openen. Naar verluidt, zou president Nixon voornemens zijn de deelnemers aan de conferentie voor een diner op het Witte Huis ontvangen. De volgen de landen zijn in Washington verte genwoordigd: Ver. Staten, Canada, En geland. West-Duitsland, Frankrijk. Nederland, België, Luxemburg, Italië. Denemarken. Noorwegen. Ierland en Japan. Verder wordt de bijeenkomst bijgewoond door vertegenwoordigers van de EEG en de OESO. Het ligt in de bedoeling, dat de conferentie van Washington, die vermoedelijk twee dagen zal duren, zal worden gevolgd door een bijeenkomst met de ontwik kelingslanden en naar de Ver. Sta ten hopen door een ontmoeting met de olieproducerende landen. Belgische standpunt Een Belgische regeringswoordvoerder heeft aan de vooravond van de confe rentie verklaard, dat de Belgische re gering in het algemeen niet veel voelt voor het Amerikaanse denkbeeld om van de bijeenkomst in Washington een soort permanent orgaan te ma ken, dat alle aspecten van het ener gievraagstuk en de daarmee samen hangende problemen zou moeten rege len. Het Belgische standpunt is voorts, dat bilaterale ccntacten tussen olieverbruikende en olieproducerende staten met het doel overeenkomsten te sluiten pas onaanvaardbaar zijn, als ze duidelijk bedoeld zijn andere lan den de loef af teL steken en als daar door een wedloop om energie ont staat. waarbij volstrekt geen rekening wordt gehouden met de belangen van derden. Het is niet waarschijnlijk, dat de Ara bische olieministers, die 14 februari in Tripoli bijeenkomen, zullen beslui ten het olie-embargo tégen de Ver. Staten op te heffen. Dit is de mening van industriële kringen in Beiroet. Volgens deze bron kan de scherpe on derlinge verdeeldheid tussen de Ara bische olieproducerende landen over de embargokwestie niet worden opge lost. alvorens de Israëlische en Syri sche troepen cp de hoogvlakte van Golan zijn gescheiden. Ook zouden de Arabische landen niet bijster zijn in genomen met het Amerikaanse initia tief om in Washington een conferen tie van olieproducerende landen te beleggen. Zij zien dit als een poging om een anti-Arabisch blok van wester se landen te vormen. De Franse minister van buitenlandse zaken. Jobert, heeft in Baghdad ver klaard, dat de conferentie in Washing ton 'een politieke conferentie is, opge dragen aan politici. Het belangrijkste van de bijeenkomst is, dat de landen die eraan deelnemen hun standpunten al hebben bepaald.' Het radiostation van Libië heeft de conferentie in Washington een 'Ame rikaanse val genoemd, die enerzijds de Amerikaanse heerschappij over Eu ropa moet heiligen en anderzijds door middel van geweld de olie moet inter nationaliseren.' Saoedi-Arabië heeft gezegd, dat de conferentie van Wash ington weinig succes zal opleveren, als de bedoeling ervan is druk uit te oefenen op de olieproducerende lan den. 'Wij twijfelen ernstig aan het nut van de conferentie, gezien de uit eenlopende stadpunten van de olie- verbruikende landen.' Abdcl Rahman Atiki, de olieminister van Koeweit, heeft met betrekking tot de bijeenkomst in Washington meege deeld. dat indien de belangrijkste in dustriële landen de Arabische landen willen voorschrijven wat zij met hun olie-inkomsten moeten doen, het eni ge passende antwoord zal zijn een be perking van de olieproduktie. TROUW KWARTET MAANDAG 11 FEBRUARI 1971 BINNENLAND/ECONOMIE EN FINANCIEN Tö/lfcoi Onder grote belangstelling is de ambassadeur van Indonesië, luitenant-generaal Hadji Alamsjah RatuPerwiranegara, gistermorgen voorgoed uit Nederland ver trokken. Hij is twee jaar in Nederland geaccrediteerd geweest. Zoals bekend heeft hij enige tijd geleden gezegd de tijd die hij in ons land heeft doorge bracht tot de onaangenaamste uit zijn loophaan te rekenen. De ambassadeur en zijn echtgenote zijn zojuist aan boord van het vliegtuig ge stapt en wuiven de wegbrengers, onder wie de ambassadeurs van Maleisië, Thai land. de Filippijnen en Pakistan, toe. DEN HAAG Minister Lubbers eco nomische zaken) zal niet gerechte lijk vervolgd worden wegens rijden onder invlced. Gisteravond is bekend geworden dat de bloedproef, die de bewindsman was afgenomen nadat hij vrijdagavond in Den Haag een ver- keerszui! had omgereden, heeft aange toond, dat het alcoholpromillage slechts 0,03 bedroeg. Deze uitslag be tekent. dat het politieke leven van de minister niet in gevaar komt. Wel is er proces-verbaal opgemaakt omdat de minister na de aanrijding was doorge reden. Het is echter nog niet bekend of hij op grond van deze overtreding zal worden vervolgd. Minister Lubbers was vlak voor de aanrijding te gast geweest op de af scheidsreceptie van de Indonesische ambass'adeur in Wassenaar. Hij had die avond niets gegeten en op de re ceptie slechts enkele glazen whisky gedronken. Op weg naar de ministerraad in het Catshuis raakte de vermoeide be windsman, die voor het eerst sinds zijn "ambtsaanvaarding zonder chauf feur reed, even uit zijn concentratie en bctste daardoor tegen een ver- keerszuil. Bij de Haagse politie, die de heer Lubbers enkele kilometers verder aanhield, drong de minister aan op een bloedproef. Volgens officier van justitie mr. A. W. Rosingh was de minister te oorde len naar het alcoholpromillage, in staat een auto te besturen. 'Momen teel wordt doorgaans een promillage van 0,08 als 'grens' aangenomen, alus mr. Rosing. 'Vermoeidheid is de hoofdoorzaak van de aanrijding ge weest'. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De toestand op de drie voor sluiting in aanmerking kiL, mende paviljoens van de zwakzinnigenafdeling Dennendal van de Wi - lem Arntsz-stichting in Den Dolder is onhoudbaar geworden. Pro- [r anti-'Mullerianen' onder het verzorgend personeel hebben de pupi len in de onderlinge vet.es betrokken, met alle kwalijke gevolgej^ voor de pupillen van dien. Door het W.A.-bestuur aangestelde vervangers van de zeven inmiddels ontslagen stafleden, die met Carel Muller solidair zijn (en die overigens nog allemaal aan het werk zijn) wordt het werk praktisch onmogelijk gemaakt. Ze staan bloot aan bedrei ging en intimidatie. Dit heeft het bestuur van de W.A.- stichting staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid geschreven in een toelichting op het besluit van dit be stuur de drie paviljoens van Dennen dal te sluiten en de evacuatie van de pupillen (in totaal 145) onder de ver antwoordelijkheid van de staatssecre taris te plaatsen. Leden van het W.A.- bestuur hebben deze brief zondag per soonlijk aan staatssecretaris Hendriks overhandigd. Het bestuur laat daarin weten, dat het gedwongen is met ingang van vandaag tot sluiting over te gaan van de pavil joens De Witte Hull in Zeist (34 pu pillen), Lorentz (64 pupillen) en Van 't Hoff (67 pupillen) op het terpein van de W.A.-hoeve. Het dringt er in de brief bij de staatssecretaris op aan de noodzakelijke overplaatsing van de ze pupillen op zo kort mogelijke ter mijn, zo mogelijk voor vrijdag a.s. te willen realiseren. Het bestuur zelf is bereid daarbij steun te verlenen. Tevens zegt het te hopen, dat deze maatregelen niet nodig zullen zijn voor de overige twee paviljoens van Dennendal. Dit hangt ook af of effec tieve verwijdering van de stafleden op korte termijn te verwezenlijken is. Daarom' heeft het bestuur een kort geding tegen hen aangespannen bij de rechtbank in Utrecht, dat dinsdag of woensdag zal dienen. Volgens het bestuur zou op 'De Witte Huil' een vervanger van de ontslagen stafleden op 6 februari telefonisch door groepsleiders zijn bedreigd met fysiek geweld, als hij in het paviljoen zou blijven werken. Het ontslagen staf lid Jan Mulder zou hem hebben mee gedeeld 'dat het welcens verkeerd met Ms hem zou kunnen aflopen', als hij toe o zou komen, omdat Mulder het pers C neel 'niet meer in de hand zou he SV ben'. I« In 'Lorentz' zou een door het bestui \n aangestelde functionaris zo ondi e druk zijn gezet, dat hij zich inmiddi heeft ziek gemeld. Ook in 'Van Hoff' /Ou een functionaris zijn b C dreigd. Het bestuur deelt de staatssecretaris: verder mee, dat met name de oude ey. zeer verontrust zijn over de situati C Ouders zouden op een gegeven m S\ ment hebben gedreigd de zeven pr C Muller-stafleden eigenhandig van terrein te verwijderen, maar het b^Z'i stuur heeft dit slechts met de alli grootste moeite kunnen verhindert C Verdef heeft het W.A.-bestuur bij inspectie "voor de geestelijke volksg V zondheid een klacht ongediend tegt C de eveneens ontslagen arts dr. Nil lai. Deze zou nog gewoon sprcekui e houden in de kliniek zonder patiënte od boek met alle risico's van dien. Vt C gens het bestuur is zaterdag al gebl A ken, dat een patiënt, die in behand E' ling was bij de algemene medisch dienst van de W.A.-stichting dof"| groepsleiders was overgedragen i dr. Nicolaj. Hij zou daardoor niet medicijnen hebben gekregen, die h nodig had. Het oudercomité van Dennendal hi de staatssecretaris in een telegrai 'gesmeekt' de grootst mogelijke mi werking te verlenen aan de pogini van het bestuur om de voor hur. ki deren en de overige pupillen onve antwoord geachte situatie op de dr 'pro-Muller'-paviljoens te beëindig! Het comité, dat zegt namens de gro «t meerderheid van de ouders te spr ken, schrijft verder achter de ov< plaatsing van de pupillen te staan. De Amsterdamse toneelgroep werktheater' heeft de Albert van I sum-prijs, die zij kortgeleden van gemeente Amsterdam ontving, schonken aan 'Nieuw-Dennendal'. ried ingl Marijke blijft wat onzeker Over een tijdje komt de come- die 'Ik hou van uw vrouw' op het scherm. De TROS gaat dit toneelstuk uitzenden en in de hoofdrollen zit onder meer Ma rijke Merckens. Helemaal geluk kig op hel toneel is ze echter nooit, verklaarde ze laatst. 'Ik ben heel onzeker. En dat is echt geen pose. Ik geloof nooit ergens in. En dat werkt rem mend op me. Ik benijd mensen die weten wat ze waard zijn. Marijke vindt dat er behoorlijk veel onkunde is bij de televisie Daarom film ik liever. Daar heb je niet dat panische, daar werk je gewoon rustig.' Meneertje Hiep zonder tanden De acteur Wim Poncia is op zijn gezicht gevallen. En niet zo zuinig ook. Wim, die meneertje Hiep speelt in de tv-serie Pipo, schijnt zijn evenwicht te heb ben verloren Dij het dichtdoen van een raam. Nu mist hij. zijn tanden en zit gedurende die .jd zonder werk, want zijn rol in Irma la Douce moest hij hierdoor opgeven. Het is niet de eerste keer dat Wim is ge veld: tijdens filmopnamen met Anton Geesink kwam hem een stoeipartijtje ook duur te staan. Hij kreeg een gebroken been. Behalve rollen in Pipo en Irma ia Douce is Poncia ook de tries te wasmachinesjouwer uit de STER-reclame die zo graag een bakkie koffie wil. De mannenmode gaat vooruit Langzaam maar gestadig veran deren er zaken in.de mannenmo de. Even de verwachtingen voor de heren het komende jaar. Ter- lenka-stoffen worden vrijwel niet meer gedragen; mochten we de afgelopen jaren al in ge kleurde overhemden lopen; dit jaar wordt het zeer bont met de bedrukte overhemden, alwaar landschappen, voetbalwedstrij den en steden op te zien zijn. Blauw in alle soorten zijn 'in*. Witte overhemden streng verbo den. De broeken mogen iets makkelijker zitten en het jasje blijft getailleerd. Maar zorg dat de wijdte van de pijp niet ver der gaat dan 28 centimeter. Na meten s.v.p. Peter op de hitparade Het kon niet uitblijven, want het lag zo verschrikkelijk voor de hand: een grammofoonplaat je van Peter Knegjens, de man die een aantal malen de 'Wie Kent' Quiz' presenteerde. En ui teraard heet de plaat 'Dat ziet er gezond uit'. Peter zette het lied in de groeven met 38 gra- Len zeer origineel recept dit keer. Het is van mevrouw M. C. \an der Kluit-Mekking. Boe- chenburg 9 in Amsterdam. Witte bonen a la Mekking 1 blik witte bonen in tomaten saus 50 gr rooksprk 400 gr. lamsvlees 1 ui '/2 knolselderij 1 appel handje rozijnen 1 eetl. gember peper, zout paprikapoeder dragon, basilicum 2 eetl. slaolie 2 bananer Het spek in dobbelsteentjes snijden en in de olie langzaam uithakken. Het in stukjes gesne den en gekruide lamsvlees er aan toevoegen en even laten bruinbakken. Dan de gesnipper- ae ui en seluerie erbij. Als de selderie bijna gaar is de gesnip perde appel, de gewelde rozij nen en de gember er aan toe voegen. Loe er wat basilicum en dragon door. Het geheel vijf minuten laten sudderen en al roerende de witte bonen erbij. Garneren met schijfjes banaan. Menutip: Witte bonen a la Mek king, tomatensla, gekookte aar dappelen, ijs. Alsof ie zo is'weggehaald uit een saloon in het oude Wilde Westen ziet deze western-telefoon er uit Eigenlijk is het apparaat voor kinderen be doeld, maar de fabrikant die bet op de jaarlijkse speelgoedbeurs in Neu renberg showde, kan er van overtuigd zijn dat een hoop volwassenen maar wat graag met deze cowboy-telefoon spelen. Bovendien werkt ie nog echt ook: je kunt er gemakkelijk vijfhonderd meter ver door spreken. den koorts, vandaar dat zijn !INE stem hier en daar wat bibberig klinkt. De 49-jarige en 105 kilo wegende publiciteitsmanager (onder meer voor Neckermann enJ Vliegreizen) voelt zich zeer ver want met Maigret: 'Ik heb zeker 200 Simenons met de Franse er- bij. Ik heb me daar erg mee geïdentificeerd, Maigret is een de d vierkante man. een geweldige man, laag in het bassin, recht schapen, simpel en niet bang'. Het naslagwerk loei lerl; P d ïinii Het naslagwerk van Josine De 24-jarige Josine van Dal- sum is de afgelopen v.eken een vertrouwd gezicht geworden in de schier eindeloze rij tv-serie's waarmee we worden overspoeld. In 'Een mens van goede wil' is ze Letje, waarmee ze haar tele visie-debuut maakte. 'In het be gin vroeg ik me af of ik het wel zou kunnen. Maar nadat ik een paar keer het boek heb ge lezen ging ik ontzettend van Let houden. Sindsdien had ik het boek tijdens de vier maan den dat we de serie hebben op genomen, steeds bij me als een soort naslagwerk'. Jacques Esterel maakt niet al leen haute couture, maar be weegt zich sinds een paar jaar ook op de kinderkledingmarkt. Dat moet wel, want aan de cou ture wordt door de grote Fran se ontwerpers niets verdiend. Er moet soms zelfs geld bij. Maar door confectie te ontwer pen houden de modekoningen het noofd boven water. Op de foto de nieuwste modellen uit de kinderserie van Esterel: voor kleine meisjes staat de mo de voor de komende maanden in heteken van de bloemen. Links en rechts Estercis lente- modellen. Het linker is een overgooier van marineblauw met een bloem die uiteraard een felgroene steel heeft en de bloem zelf is geel of rood. De jongen in het midden heeft een (iets té) keurige outfit: een maiskleurige broek en een fan- tasiebloes op een don der blauwe ondergrond. Te koop in de wat duurdere kinderkledingzaken Vorig jaar zette de 'vestenmode' eerst goed door bij de vrouwen die altijd haantje de voorste zijn in de mode. Nu heeft Falke ook een serie vesten in de con fectie. Een combinatie van Dra- Ion en wol. Bij Falke durven ze nog niet aan de hele lange ves ten, maar dit is toch een aardig begin. Links een overgooierach- tige trui met effen mouwen en rechts een half lang vest met een cpintuur die er best af mag (Inl 01710-90494).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8