Khadclaffi wil Arabische revolte Kissinger wilde in 1971 aftreden Moeder tegen politie voor zoon 'Eenheid nu met geweld vestigen' Irak meldt zware strijd c met Iran Westduitse regering doet nieuw bod aan stakende ambtenaren Dom Helder Camara ontving volksprijs voor de vrede Justitie roept Solszjenitsin op voor verhoor Chileense junta denkt nog niet aan verkiezingen het weer Landbouwministers van EEG bijeen CIA waarschuwde voor aanslag met luchtdoelraket TROUW RW A R'TET MAiAiNiuWi II H.B TRIPOLI/CAIRO/TEL AVIV (UPI, AP, AFP, Reuter) Libiës sterke man, kolonel Moamer Khaddaffi, is zondag bijzonder scherp uitgevallen tegen an dere Arabische leiders, die volgens hem de Arabische eenheid belemmeren en door een revolutie van de 'volksmassa' terzijde geschoven moeten worden. In ©en toespraak voor radio-Tripoli vertelaarde Khaddaffi dat hij bereid is d© rervolutionai/e strijders op te lei den en te bewapenen die nodig zijn om in Tunesië, Egypte en Algerije (volgens hem landen die de Arabische eenheid belemmeren) de huidige lei ding omver te werpen. Khaddaffie sprak over zijn mislukte pogingen om Libië eerst met Egypte en daarna met Tunesië te laten sa mengaan, en beschuldigde de leiders van dece landen ervan dat zij de 'on verzettelijke vastbeslotenheid' van hun volkeren om de Arabische een heid te verwezenlijken wel met de mond belijden, maar tegelijkertijd ie dere stap in de richting van een der gelijke eenheid onmogelijk maken. "Er is genoeg gezwetst over Arabische eenheid door mannen die weglopen als de tijd komt om dit geleuter in werkelijkheid om te zetten', aldus de man die vorige maand geheel onver wacht een overeenkomst met presi dent Bourguiba tekende tot samen gaan van Libië en Tunesië, maar twee dagen later te horen kreeg dat de zaak niet doorging. 'Druk' De Libische leider voorspelde dat de volkeren van Tunesië, Egypte, Alge rije en Marokko een onweerstaanbare druk op hun leiders zullen uitoefenen om de Arabische eenheid te verwezen lijken. In dit proces zal het Libische volk optreden als een 'school waar wij zullen onderwijzen hoe een volk de wapens op kan nemen om een werke lijke revolutie uit te voeren', aldus Khaddaffi. In het Midden-Oosten werd zondag weer voor het eerst in vier dagen ge vochten aan het front op de Golan- hoogten. Israëlische en Syrische artil lerie wisselden schoten uit waarbij volgens Tel Aviv vier Israëlische sol daten werden gewond. Volgens een zondag door het Israëli sche kabinet uitgegeven comuniqué MOSKOU (Reuter) De justitie in c'e Sowjet-Unie heeft geprobeerd de schrijver Alexander Solzjenitsin te dagvaarden voor een verhoor. Vrien den van de schrijver vertelden, dat ambtenaren van justitie een dagvaar ding hebben aangeboden aan Solzje- nitsins vrouw Natalja Swetlowa. 'Zij heeft geweigerd het document in ont vangst te nemen, omdat er niet ;n stond, waarom Solzjenitsin voor de of ficier van justitie moest verschijnen. De schrijver mag officieel niet in Moskou wonen, maar het is bekend, dat hij geregeld de woning van zijn vrouw bezoekt. Zijn vrienden wisten niet of hij inmiddels zelf van de dag vaarding had gehoord. Volgens dit do cument had hij vrijdag ai voot de of ficier van justitie moeten verschijnen. Solzjenitsin is de afgelopen weken het mikpunt van een felle perscampagne geweest naar aanleiding van zijn jong ste boek 'Goelag Archipel' dat eind vorig jaar in Parijs verscheen. De dagvaarding zou de eerste stap kun nen zijn naar een terechtelijke proce dure tegen de schrijver. Volgens het regeringscommuniqué is het nieuws van de Russische bemidde ling afkomstig van de Israëlische am bassadeur in Washington die het op zijn beurt van het Amerikaanse mi- gehoord. De zaak zou besproken zijn tijdens het recente bezoek van de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko, aan Washington. Egyptische kranten meldden gisteren dat er "belangrijke contacten' zijn tus sen Egypte, Syrië, Koeweit, Saoedi Araibië en Algerije over de kwestie van de troepenscheiding op de Golan- hoogten. Sadat zou op de drie laatste landen een beroep hebben gedaan het olie-embargo tegen de Verenigde Sta ten te verzachten in verband met de 'positieve rol' van de Amerikaanse di plomatie in het Midden-Oosten. BUITENLAND/WEER T5/Ki Rl he Wapens Khaddaffi zal de Sowjet-Unie proberen Syrië over te halen de namen van de Israë lische krijgsgevangenen vrij te geven en toestemming te verlenen voor be zoeken van vertegenwoordigers van het Rode Kruis aan deze gevangenen. Het kabinet kwam zondag bijeen om te praten over Amerikaanse voorstel len tot het scheiden van de troepen op de Golanhoogten. Israël wil daaro ver niet met Syrië overleggen zolang het lot van de Israëlische krijgsgevan genen in Damascus niet bekend is. nisterie van buitenlandse zaken had Minder positief lijkt de rol die Ame rika meespeelt in de hernieuwde be wapeningswedloop in het gebied. De VS hebben het Jordaanse leger na de oktoberoorlog de modernste Ameri kaanse draagbare anti-tank raket, de Tow, geleverd. De Amerikaanse wa- penl everanti es aan Jordanië werden zondag door een Jordaanse leger- woordvoerder bevestigd. Een Britse delegatie probeert intus sen Engels wapentuig in Koeweit te slijten. Koeweit zou belangstelling hebben voor tanks, vliegtuigen en on derzeeboten. Ook Frankrijk, de Sow jet-Unie hebbeD Koeweit al wapens aangeboden. BONN (DPA, AP, Reuter) De Westduitse regering zal nog vandaag proberen liet eens te worden met de vakbonden over een nieuw loonaanbod aan de stakende ambtenaren. Het nieuwe loonvoorstel van de rege ring kwam zondag te laat om een eer ste tweedaagse staking onder het overheidspersoneel te voorkomen. Zondagavond begon de staking bij het Westduitse openbaar vervoer, vandaag zouden de posterijen en de vuilop haaldiensten volgen. Tot de staking was besloten nadat daarvoor bij een stemming onder een miljoen lagere ambtenaren een overweldigende meer derheid was gebleken. Bij het loonconflict gaat het om in to taal 2.5 miljoen werknemers bij o.a. spoorwegen, posterijen en politie. De ambtenaren eisen een loonsverhoging van 15 procent, terwijl de regering tot zondag niet verder wilde gaan dan 9.5 procent. Het nieuwe aanbod van de regering zou belangrijk boven het oude percentage liggen. Volgens ëen regeringscommuuiqué werd daartoe besloten om het overleg met de vak bonden zo snel mogelijk te hervatten 'teneinde de nadelige gevolgen voor het publiek te vermijden'. Algemeen wordt verwacht dat het openbare le ven in een chaos zal veranderen als de stakingen langer dan enkele dagen gaan duren. De regering heeft nu besloten dat er eerst zal worden gepraat over een loonsverhoging voor de laagst betaal de ambtenaren. De vakbonden hebben dit voorstel van de regering aangeno men, maar besloten tegelijkertijd de voorbereidingen voor verdere stakin gen voort te zetten. Het is niet de be doeling van de bonden de openbare diensten meteen in hun geheel stil te leggen. Ze willen eerst per regio te werk gaan. Prijzen De actie van de ambtenaren is van groot belang voor de loononderhande lingen in andere takken van het Westduitse bedrijfsleven. Ook daar is veel kritiek op de snel stijgende prij zen en het daarbij achterblijven van de lonen. Zo heeft Duitslands grootste vakbond, de I. G. MetaM, die de Duit se auto-industrie beheerst, al loonei sen op tafel gelegd die veel overeen stemming vertonen met de eisen van het overheidspersoneel. Voor bonds kanselier Willy Brandt, die nog vori ge week had gewaarschuwd dat meer dan 10 procent loonsverhoging de werkgelegenheid in West-Duitsland in gevaar zou brengen, betekent het uit breken van de stakingen gisteren een politieke nederlaag. Deze Indiase moeder klampt zich aan haar zoon vast. die door een politieman aan zijn haren wordt meegetrokken. De man is één van de vele tientallen arrestanten in de hoofdstad Ahmedabad van het Indiase district Goejarat, dat nu al dagenlang het toneel is geweest van hevige bloedige rellen. De eerste minister van het district, die vooral van de kant van stu denten beschuldigd wordt van ernstige corruptie, besloot afge lopen weekeinde af te treden. SANTIAGO (Reuter, AP) De lei der van de Chileense junta, generaal Pinochet, heeft zaterdag gezegd dat de militairen in Chili 'nog. jaren' aan het bewind zullen blijven. Op een pers conferentie in Santiago vertelde Pino chet dat hij tijdens een rondreis door het noorden van Chili tegen arbeiders in de kopermijnen had gezegd 'dat ze het maar moesten vergeten dat er binnen vier of vijf jaar verkiezingen zouden komen'. Pinochet deelde ook mee dat de uitzonderingstoestand en de avondklok voorlopig van kracht zullen blijven. Volgens Pinochet zouden verkiezingen de terugkeer betekenen van politici, optochten, posters en slogans. 'En alle opoffering©, van de strijdkrachten zouden voor .«sets zijn geweest,' aldus de man die in september de bloedige machtsovername in Chili leidde. Conflict over informatie-lek CEIGA'GO (UPI, Reuter) Beniry Kiissimger wilde in 1971 af treden ails adviseur voor buiitenilamdse zaken van president Nixon. Hij kwam tot dit besluit op heit hoogtepunt van de deining over liet uitlekken van geheime documentatie over de oorlog tussen Pakistan en India. BEIROET (UPI) Aan de grens tus sen Irak en Iran zijn zondag zware ge vechten uitgebroken waarbij tanks en artillerie werden ingezet. Volgens ra dio Bagdad hebben beide partijen zware verliezen geleden. De gechten zijn volgens een communi qué van de Iraakse generale staf een gevolg van de 'provocaties van dt Iraakse grenstroepen door militairen do van Iran'. De 'provocaties' zouden al sinds 24 januari aan de gang zijn. Tijdens de gevechten van vandaag bu zouden een Iraakse officier en 21 sol- me daten zijn gedood, aldus radio Bag- m< dad. Volgens dezelfde bron zouden Hj aan Iraanse kant zeventig slechtofferi bli zijn gevallen. Vliegtuigen van Iran zouden aanval- de len hebben gedaan en daarmee 'de in- ve tegriteit van het Iraakse grondgebied stc flagrant en opzettelijk hebben ge schonden', aldus radio Bagdad. De strijd zcu zijn uitgebroken nadat verzoeken van Irak de grensproble- ge men met vreedzame middelen op te roi lossen door Iran waren genegeerd, lij Ook op 24 januari zou er al aan de he grens zijn gevochten. 'Sinds die tijd F zijn de provocaties van Iraakse gren- he stroepen doorgegaan', aldus radio Bag- en dad. Tijdens de gechten op 4 februari mi zouden 10 Iraakse militairen zijn ge- he wond of gedood. gr Het is de eerste keer dat Irak mei- hl ding maakt van gevechten langs de i6 grens met Iran sinds de diplomatiekelo betrekkingen tussen beide landen ln oktober werden hersteld. Winterstormen Van onze weerkundige medewerker 'Er kunnen zich altijd spontane ont wikkelingen blijven voordoen', aldus minister Wester terp vorige week over de geplande verbetering van de storm- waarschuwingsdienst. De natuur heelt op de kortst mogelijke termijn een il lustratie gegeven van zo n onvoorzie ne storm.'Deze werd zaterdag teweeg gebracht door een niet eens zo diepe (987 millibar) en beperkt van omvang zijnde, maar toel actieve depressie die over zuid-Engeland naar de Noordzee trok. In de loop tan zaterdagmiddag bereikte de wind tijdens uitschieters orkaankracht en kwam het vooral in het zeegebied ten icesten van Noord holland cn het Waddengebied tot zware storm. De vliegbasis Leeuwar den registreerde een uitschieter van ruim 104 km/uur (11 beaujort). Op een windmeter ten westen van de Friese hoofdstad werd 117 km afgele zen: 12 beaufort. De plotseling opste kende stormvlagen kwamen uit zuid tot zuidzuidwest. Ruiten teerden inge drukt en de door de eerdere novem ber- en aprilorkanen ontstane open plekken in sommige bossen werden opnieuw uitgebreid. We bevinden ons nu toch echt wel in een hernieuwde periode met winter stormen. Binnen de kortst mogelijke tijd arriveerde zondag ten westen van Schotland, een nieuwe volwassen oce aandepressie, die op het-weerscherm I ten noordwesten ran Schotland de ba rometer tot 960 millibar deed zakken. Het grootste tien-minutengemiddelde van de windsnelheid was daar 94 kilo meter per uur (10 beaufort). Opnieuw kwam het stormvlagen niet alleen in Ierland en Engeland, ook in noord west-Frankrijk, waar Cherbourg en het eilandUessant voor de kust van Bretagne 103 kilometer per uur regi streerden. Het vliegveld Dinard. ten noordwesten ran Rennes in Bretagne. gaf gisteravond om 7 uur nog wind kracht 9. Ook ons land is inmiddels bestreken door de bijbehorende neers lagzone, die gisteren vooral rondom Bristol tijdelijk zware regen veroor zaakte. Op het vliegveld Shannon werd uit een grote cumulonimbus- wolk onweer waargenomen. Een vol gende depressie trekt alweer vanuit het zeegebied ten noorden van de Azoren in de richting van de Britse eilanden, wat meebrengt dat het on standvastige en voor de tijd ran het jaar zachte februariweer aanhoudt. Nog altijd stroomt zeer koude lucht uit Canada (Quebec minus 12 tot mi nus 30 graden) de oceaan op. De sta ten New York en Maine kregen er eind vorige week de zwaarste sneeuw storm van deze winter door. Enkele och tend temperaturen van het wee keind: Portland ten noordwesten van Boston minus 11, Syracuse minus 17 graden Celsius. temp. 7-19 u. Amsterdam regen 13 •0.1 De Bilt geh bew 13 0 Deelen geh bew 13 0 Eelde geh bew 11 0.2 Eindhoven geh bew 14 0 Den Helder regen 12 0.1 Luchth. Rtd. geh bew 13 0 Twente zwaar bew 12 0 Vlissïngen regen 12 0.1 Zd. Limburg zw bew 12 0 Aberdeen regen 10 4 Athene onbewolkt 15 0 Barcelona half bew 15 0 Berlijn licht bew 11 0 Bordeaux licht bew 19 0 Brussel zwaar bew 13 0.1 Frankfort half bew 11 0 Genève onbewolkt 13 0 Helsinki geheel bew 0 0 Innsbrtick onbewolkt 12 0 Kopenhagen mist 7 0.4 Locarno zwaar bew 11 0 Londen regen 13 4 Luxemburg zwaar bew 12 0 Madrid zwaar bew 16 0 Malaga onbewolkt 17 0 Mallorca onbewolkt 16 0 Milnchen onbewolkt 12 0 Nice half bew 14 0 Oslo geh bew —1 0 Parijs zwaar bew 14 0 Split zwaar bew 13 0 Stockholm geh bew 2 0 Wenen onbewolkt 13 0 ZUrich onbewolkt 14 0 Las Palmas onbew 21 0 New York half bew Tunis onbewolkt zonnig dl—3 sneeuw opklaringen mist w-tv bewolking i regen ib bax. tew*. i hagil to min. temp. windrichting Dit meldde het Amerikaanse blad Chicago Sun-Times zondag. Het blad citeert bronnen uit de naaste omge ving van Kissinger, de tegenwoordige minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten. In 1971 was hij nog adviseur en in die functie werd hij verantwoordelijk geacht voor het uitlekken ^an belangrijke informatie over de Aziatische oorlog. Kissinger vroeg daarop het Witte Huis hem in het openbaar te verdedigen tegen deze aantijgingen. Toen het Witte Huis vier weken het stilzwijgen bewaarde trok Kissinger daaruit de conclusie, dat hij de schuld kreeg en dat hij niet langer kon rekenen op de steun van Nixon. Volgens de Chicago Sun-Times was Kissinger ervan overtuigd, dat het on derzoek naar het 'lek' door de zoge naamde 'loodgietersploeg' van het Wtte Huis, een poging was om hem in discrediet te brengen en zijn in vloed bij Nixon te verkleinen. De mensen achter deze poging zouden Nixons vroegere advieurs Ehrlichman en Haldeman zijn. Beiden zijn inmid dels afgetreden in verband met be trokkenheid bij het Watergate-schan- daal. Kissinger besloot als adviseur aan te blijven nadat het onderzoek een ander had aangewezen als de ver antwoordelijke voor het uitlekken van de informatie. weer normaal te worden. De meeste stakers blijken akkoord te gaan met het compromis dat hun leiders en de regering vorige week beréikten. De actie van de chauffeurs heeft tien da gen geduurd. Vooral de levensmidde lenbranche in de oostelijke staten heeft er zwaar onder geleden. BRUSSEL De EEG-landbouwminis- ters beginnen hier vandaag aan een tweedaagse bijeenkomst met als doe! te komen tot de jaarlijkse vaststelling van minimumprijzen voor EEG-land- bouwprodukten. Hoewel niet wordt verwacht, dat zij tot een akkoord zul len komen wordt wel aangenomen, dat zij een basis zullen weten te for muleren om in een tweede vergade ring, die een week later zal worden gehouden, spijkers met koppen te slaan. Als dat lukt, dan kan dit jaar het landbouwseizoen van de EEG een maand eerder dan normaal beginnen, Het probleem is echter, dat zowel Bel gië als Engeland in een verkiezings campagne zitten. Definitieve besluiten zouden daarom wel eens niet zo snel op tafel kunnen komen. Kennedy Senator Edward Kennedy zal niet voor volgend jaar beslissen of hij in 1976 zal deelnemen aan de Ameri kaanse presidentsverkiezingen. De 41- jarige democratische senator zei dat in een interview. Bij zijn beslissing zullen zijn 'verantwoordelijkheid voor de familie' een belangrijke rol spelen. Kennedy zei, de Indruk te hebben dat de meeste leden van zijn familie gere serveerd staan tegenover zijn deelna me aan de presidentsverkiezingen. Vrachtwagens Weerrapporten van gisteravond 19 uur max. neersl. De staking van de onafhankelijke vrachtwagenchauffeurs in de VS ,is aan het verlopen. De meeste chauf feurs hebben besloten weer te gaan rijden, zo blijkt uit de mededelingen uit verscheidene staten. Volgens de regering van twaalf staten begon het vrachtverkeer zaterdag langzamerhand WASHINGTON (Reuter) De groot- scheepse veiligheidsmaatregelen rond het Engelse vliegveld Heathrow wer den vorige maand genomen nadat de Amerikaanse geheime dienst had ge waarschuwd dat Arabische guerrilla's hier een vliegtuig wilden neerschieten met een Russische luchtdoelraket. Dit heeft de bekende Amerikaanse colum nist Jack Anderson gisteren onthuld. Volgens Anderson die z'n nieuws regelmatig betrekt via 'lekken' bij, het Pentagon en het Witte Huis zou de geheime dienst (CIA) de waar schuwing hebben laten uitgaan nadat haar agenten hadden vernomen dat er plannen waren om het vliegtuig van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger bij een Engelse luchthaven neer te schieten. De Arabische guerrilla's zouden van plan zijn geweest een Russische Strel- la-raket vanaf het eind van de lan dingsbaan af te schieten op Kissingers vliegtuig. Na de waarschuwing trok de Engelse regering honderden mili tairen met mitrailleurs en tanks sa men rond de luchthaven. Ook op an dere luchthavens werden extra veilig heidsmaatregelen genomen. Volgens Anderson had de Amerikaan se waarschuwing, samen met informa tie die was ingewonnen door de West duitse, Belgische, Britse en Neder landse veiligheidsdiensten, geleid tot een drastische wijziging van de bewa kingsmaatregelen op belangrijke luch thavens. OSLO (Reuter) Dom Helder Camara, de - 64-jarlge aartsbis schop van het Braziliaanse Reci fe, heeft zondag in Oslo de 'volks- prijs voor de vrede' in ontvangst genomen. Hij kreeg de prijs van ongeveer 700.000 gulden voor zijn 'dappere strijd' tegen 'armoede, ongelijkheid en onrechtvaardig heid'. Dc inzameling voor deze vredes prijs begon vorig jaar kort na dat de Nobelprijs voor de vrede was toegekend aan de Amerikaan Henry Kissinger en de Noordviet- namees Le Due Tho voor het re sultaat van hun onderhandelin gen over de Vietnamese oorlog. Ook Dom Helder Camara was voor deze prijs voorgedragen. Uit teleurstelling over de toekenning van de Nobelprijs aan Kissinger en Le Due Tho besloten de aan hangers van de Braziliaanse aartsbisschop een inzamelingsac tie op touw te zetten. De spon taan begonnen actie kreeg steun van politici in negen Europese landen. Dom Helder Camara Zei dat het geld zal worden gebruikt voor steun aan de arme arbeiders in het noordoosten van Brazilië. De bisschop van Recife vecht voort durend voor verbetering van het lot van de armsten van zijn land en is daarbij tot een fel tegen stander van het rechtse militaire regime van Brazilië geworden. In zijn rede in Oslo zei Camara, dat de heersende culturele en econo mische structuren in de wereld meer dan tweederde van de mensheid onderdrukken. 'Deze structuren doden en vernietigen meer mensen dan de bloedigste oorlogen', aldus de bisschop. Hij vlei met name de grote onderne mingen aan, die ogenschijnlijk democratisch zijn, maar in wer kelijkheid worden beheerst door kleine groepen. Zij hebben maar één doel, het behalen van de grootst mogelijke winst. Voor menselijke overwegingen is weinig of geen plaats bij hun beslissin gen', aldus Helder Camara.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6