Conflict tussen Lubbers in middenstand over prijsbeleid opgelaaid -Studenten moeten weer meeloten Aanpassing lonen aan gestegen prijzen vrij zeker per 1 april Mariniers kantjes: Kabinetsbeleid Visselvallig en onzeker Nederland, erken Guinee-Bissau 1111! 'efelein negeert advies Academische Raad Scholten doet afstand van plaats op lijst Waarschuwing voor buitenlanders Geschiedenis schrijven?... Do's een vak! En dispereert niet?... Dat is vakwerk! Zeer uitvoerig, boordevol illustraties! Recensies die voor zichzelf spreken! Wie nu intekent bespaart 30. UQUW, 'KWARTET ZATERDAG 9 FEBRUARI 1974 BINNENLAND T3/K5 qepeler doorberekenen jeugdloon toegestaan oi in onze sociaal-economische redactie 3N HiAlAjG Het conflict tussen minister Lubbers (Economische Zaken) en de centrale midden- ia mdsorganisaties over de verscherping van het prijsbeleid, is gistermiddag opnieuw opgelaaid. De par- n en hadden toen geruime tijd met elkaar gepraat, maar zij konden het niet met elkaar eens worden. ADVERTENTIE) nister Lubbers verliet daarop de eenkomst, om de zaak aanhangig te ken in de ministerraad. De minis- raad ging er later mee akkoord, t de extra loonkostenstijging, als hyolg van de invoering van het mini- unjeugdloon soepeler mag worden eiorberekend in de prijzen. Midden- ■ojtders voor wie de extra loonkos- istijging tien procent of meer bd- ,jj lagt, mogen hun brutowinstmarge o it één jBocent v«ruimen. Ook wor- v, n zij vrijgesteld van de maand wachttijd, waarin kostenstijgingen niet in de prijzen mogen worden doorberekend. Dreigen er bij bepaalde middenstanders toch nog onoverkome lijke moeilijkheden te onstaan-, dan komen zij voor algehele ontheffing van het prijsbeleid in aanmerking. Bij het ter perse gaan van deze editie pleegde de minister opnieuw overleg met de middenstandsorganisaties. Het was nog niet bekend hoe zij op de ~>uwe voorstellen van de minister reageerden. ADVERTENTIE Demonstratieve bijeenkomst met delegatie en kulturele groep Bevrijdingsbeweging PAIGC. Komt allen! Maandag 11 februari, 20.00 uur, Grote zaal Krasnapolsky, Amsterdam. Organisatie: Angola Comité i.s.m. plaatselijke afdelingen van ARP, D'66, PPR, KVP, PSP, PvdA. Angola Comité, Dacostastraat 88, Amsterdam, P.G. 600657 c teivust zijn van politie risico's t e: '%n onze parlementsredactie JjMELO Het kabinetsbeleid toont de laatste weken trekken in onzekerheid en wisselvalligheid. Dat is de mening van inr. W. eentjes, fractieleider van de ARP in de Tweede Kamer. een bijeenkomst van zijn partij in lelo waarschuwde mr. Aantjes gis- ;n dat het kabinet zich wel bewust t zijn van de politieke risico's die hierdoor loopt. deze kritiek sprak mr. Aantjes ook 1 waardering uit voor het kabinet, centrale doelstelling van het be- ADVERTENTIE) ongerenreizen naar fSRAEL ,i oor 18 tot 30 jarigen. 6 leewerken ui een kibboets 735,-) april tot 2 juli maart tot 4 juni juli tot 30 juli d 0 juli tot 27 augustus is 7 augustus tot 24 september september tot 3 december september tot 19 december, issisteren bij een opgraving 890,-) juli tot 30 juli. lonfrontatiereis door Israel (ƒ980,-) Juli tot 30 juli. ütvoerig programma wordt u op aanvraag gaarne toegezonden door nstituut voor Internationale xcursies ostbus 54. Bergen NH. 02208-2600. ik leid, namelijk het behoud van de werkgelegenheid, is goed bereikt. Ver der heeft de regering bij de dreigende oliecrisis terecht geen risico genomen en maatregelen getroffen. Wel deden zich tekortkomingen voor bij de presentatie van het beleid rond de oliecrisis, maar hier staat weer te genover dat door de houding van Ne derland bij de boycot de regering aan autoriteit in het buitenland heeft ge wonnen. De opstelling van de ARP is kritisch maar constructief, zelfstandig maar gouvermenteel. Wij zullen en kunnen niet met alles instemmen maar de in vloed van de ARP en de KVP op het kabinetsbeleid is onmiskenbaar. Geconstateerd kan worden, aldus mr. Aantjes dat de PvdA bezig is terug te komen van haar polarisatie-toer en bezig is de weg naar een constructie ve opstelling terug te vinden. Dit was een van de voornaamste motieven om het huidige kabinet een. reële en fai re kans te geven. Abortus Mr. Aantjes zei verder het niet te be grijpen waarom de CHU niet met de KVP en ARP mee wil doen aan het ontwerpen van een initiatiefwet inza ke de abortus. Het ontwerp zal een uitwerking zijn van het gezamenlijk program van de drie christen-demo cratische partijen. Het niet-meedoen van de CHU is ook jammer, omdat in de fractie van de CHU twee christen artsen zitting hebben. SSiaïlilli De drie voorzitters van de centrale or ganisaties in het midden- en kleinbe drijf verzwegen gistermiddag angstval lig waarom het in het conflict precies gaat. De heer W. Perquin, voorzitter van het Nederlands Katholiek Onder- nemersverbond sprak over 'een broe dende kip die niet mag worden ge stoord', en: 'We moeten wachten op het ei dat moet worden gelegd'. Enkele weken geteden kwam minister Lubbers zowel met de Tweede Kamer als met de middenstanders in botsing over de verscherping van het prijsbe leid. Beiden vonden dat de detailhan del buiten de verscherping moet blij ven. Een motie Schouten (ARP) waarin deze wens werd neergelegd, werd door de meerderheid van de Ka mer aangenomen. Kort daarna voerden de met acties dreigende middenstandersorganisaties opnieuw overleg met de minister. Dit resulteerde er in, dat een nog groter deel van de detailhandel buiten de verscherping zou blijven. Bovendien deed de minister de voor de midden stand belangrijke toezegging, dat de bruto-winstmarge wellicht eerder ver ruimd zou mogen worden. Ook de kostenstijging als gevolg van de in voering van het minimum jeugdloon, zou soepeler doorberekend mogen worden in de prijcen. Een werkgroep onder leiding van staatssecretaris Hazenkamp zou de toezeggingen van de minister nader onderzoeken. Hierover is eergisteren rapport uitgebracht. Over de inhoud van dit rapport konden de partijen het gisteren niet eens worden. In statenkieskring Heusden nu zesde Van een onzer verslaggevers 's-HERTOGENBOSCH Het tweede Kamerlid mr. J. H. Soholten (ARP) heeft zich vrijwillig teruggetrokken van zijn verkiesbare plaars als CDA- kandidaat voor de provinciale staten van Noord-Brabant. In een brief aan het provinciaal bestuur van de ARP Noord-Brabant sahrijft mr. Scholten dat negatieve publiciteit rond zijn persoon de resultaten van de christen democraten in Noord-Brabant met name buiten zijn eigen statenkrmg Heusden ongunstig zou kunnen beïnvloeden. De ARP Noord-Brabant betreurt het besluit van de heer Scholten zich te rug te trekken en hebben er bü hem op aangedrongen toch nog een niet- verkiesbare plaats te blijven innemen. Het gevolg hiervan is dat mr. Sohol ten nu op de zesde, nietverkiesbare plaats van het lijstgebied statenkring Heusden staat. Zijn vroegere tweede plaats is nu in genomen door de heer M. Engelen, die aanvankelijk de zesde plaats in nam. De heer J. de Geus heeft nu de heer Scholten opgevolgd als eerste kandidaat voor de ARP voor heel Bra bant. Volgens de heer De Geus heb ben noch de ARP, nóch het gezamen- ïjlk Christen-Democratisch Verband, het CDA, enige druk op de heer Scholten uitgeoefend om zich terug te trekken. 'Hij meende zijn persoonlijke belangen te moeten achterstellen bij die van het Christen-Democratisch Ap pel', aldus de heer De Geus. De heer Scholten is in opspraak geko men door publikaties inzake grond- transacties tijdens zijn burgemeester schap van Andel, Giessen en Rijswijk en over de aankoop van een voormali ge ambtswoning, waarvan hij later af zag, toen deze woning verschillend werd getaxeerd. Christelijke politiek is vooruitstrevend! Samen op weg naar een vreedzame wereldpolitiek kiezen christenen voor de EVANGELISCHE SOLIDARITEITSPARTIJ Wordt lid van de E.S.P. Inlichtingen: Aktiecentrum ESP, postbus 10301, Binnen kant 46, Amsterdam. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De lonen zullen per 1 april vrijwel zeker worden aangepast aan de gestegen prijzen. Dit is waarschijnlijk geworden nu er in werkgeverskring een toenemende bereidheid is ontstaan toe te geven aan de druk van de vakbeweging dat er per 1 april wat op het loonfront moet gebeuren. Gistermiddag werd bij de grensovergang 'De Poppe' bij Denekamp het eerste verkeersbord geplaatst dat buitenlandse automobilisten attent maakt op de maximumsnelheden die in ons land van kracht zijn geworden. De werkgevers waren gisteren in spoedberaad bijeen om de koers te be palen die zij de komende weken zul len varen. Een vaste lijn kon nog niet worden uitgestippeld, maar zij waren het er wel in grote trekken over eens dat het gesprek met de regering en de vakbeweging zich niet alleen op de lonen zou moeten toespitsen. De werkgevers vinden dat er voor alles gepraat moet worden over het te voe ren sociaal economisch beleid. Zij ver langen dat de regering ook een bij drage zal leveren om de koopkracht van de gulden te handhaven. Gedacnt wordt aan bezuinigingen en bepaalde belastingmaatregelen. Bereidheid Hoewel de werkgevers dit algemene sociaal economische beleid in het ko mende overleg voorop willen stellen was er ook een toenemende bereid heid per 1 april al de lonen aan la passen in plaats van per 1 juli. De werkgevers willen deze aanpassing echter nadrukkelijk zien als een twee de voorschot. De loonronde van dertig gulden die per 1 januari werd toege staan beschouwen zij als een eerste voorschot op de prijscompensatie. veren met de vakbeweging, die de loonronde van dertig gulden nadruk kelijk niet als een voorschot op de prijscompensatie wil beschouwen, maar als een gewone loonsverhoging. Een tweede voorschot zal dus voor de vakbeweging helemaal niet verteer- bsw zijn. Minister Boersma heeft eer- c Ipze week al laten blijken ook vom een snellere aanpassing van de lonen aan de prijzen te voelen. Conflictstof Deze stellingneming van de werkge vers belooft een fors conflict op te !e- 'Hij hangt halfstok, omdat we uw boormachine stukgemaakt hebben'. Vervolg van pagina 1 defensietaken, waardoor er een kli maat komt waarop alleen maar op de eigen voortreffelijkheid en de eigen tradities voortgegaan wordt', aldus drs. Van den Bergh, voorzitter van de defensiecommissie van de PvdA. Zoals gemeld geven in het rapport verschillende getuigen verklaringen over mishandelingen die vanaf 1966 tot drie maanden geleden plaatsvon den. Deze getuigenissen zijn op de band gezet. De mishandelingen vinden vooral plaats tijdens oefeningen met andere krijgsmachtonderdelen. 'Je werd verteld niet echt te mogen mar telen, maar dat wat wij leerden was al leen maar, om een krijgsgevangene zo snel mogelijk aan het praten te krij gen'. 'Je merkte dat andere militairen doodsbang voor ons waren', aldus twee getuigenissen. Voor het ondervragen van krijgsge vangenen ontwikkelen de mariniers vele methoden: 'Ze bonden iemand aan een boom vast en hielden een traangasgranaat onder zijn neus zodat hij wel verplicht was te praten'. 'Ie mand werd een emmer op zijn hoofd gezet en daar sloegen ze dan net zo lang op tot hij praatte'. We mochten met krijgsgevangenen doen wat we wilden. We groeven ze helemaal in. Ook hun hoofd was ingegraven. Ze kregen alleen een zak over hun honfri Die jongens hebben daar zo de hele nacht in de regen gelegen', aldus drie getuigen. Klachten over deze voorvallen wer den, volgens de onderzoekers nauwe lijks ingediend. Deels uit vreps voor represaille, deels ook omdat de slacht offers er vanuit gingen dat er ten slotte een oorlogssituatie werd uitge beeld waarin dit soort behandelingen toegestaan zouden zijn. 'Dit laatste is een volstrekt onjuiste opvatting. Ook in oorlogstijd is martelen van krijgs gevangenen niet toegestaan Er zijn duidelijke conventies die dat verbie den', aldus drs Van den Bergh. (ADVERTENTIE) in een verslaggever g EN HAAG Wie vorig jaar werd uitgeloot voor zipii studierichting waarvoor een numerus fixus is astgestehl, zal ook dit jaar niet rechtstreeks worden ij legelaten, maar zal opnieuw moeten meeloten. De- (B wijziging wil staatssecretaris Klein (Onderwijs en c Wetenschappen) aanbrengen in het selectiesysteem aoor de inschrijving van studenten. j j wijkt daarmee af van het fies vaa de Academische lad. Dit doet hij ook door t handhaven van recht- eekse plaatsing van de zo- naamde militaire contrae nten, militairen die zich rplichten na hun studie n aantal jaren in dienst te iven. De academische raad Ide, dat voor deze militai- niet langer een uitzonde- "Jtg werd gemaakt, 'patssecretaris Klein heeft selectieprocedure voor komende studiejaar mee- ieeld in een brief aan de reede Kamer om zo spoe- l mogelijk zekerheid te Eden aan de betrokken as- tant-studenten. Hij schrijft voorts spoedig het wetsont werp in te dienen om de 'machtigingswet inschrijving studenten', die op 31 augus tus vervalt, te verlengen en een zo'n omvangrijk stuw- te wijzigen. De numerus fixus werd vorig jaar vastge steld voor de studierichtin gen geneeskunde, tandheel kunde, diergeneeskunde, far- macie, biologie en lichame- BlJZOIlder lijke opvoeding. waardoor, aldus dr. Klein, er binnen enkele jaren voor ge neeskunde en tandheelkunde meer zal ontstaan, dat een gehele nieuwe lichting gega digden op de wachtlijst zou moeten worden geplaatst. Met de militaire contractan ten worden rechtstreeks ge plaatst: zij, die een gemid delde eindexamencijfer van tenminste 7,5 hebben en zij. die hun militaire dienst plicht hebben vervuld. Bij deze laatste groep wil de staatssecretaris een restrictip maken om te voorkomen, dat wie lang geleden uit militai re dienst is gekomen, van deze voorrangsregel gebruik kan maken. Stuwmeer Vorig jaar werden eerste jaars bij voorrang toegelaten als ze in 1972 waren uitge loot. Hieruit vloeide een wachtlijstensysteem voort, Overigens houdt de selectie procedure in, dat voor gega digden uit Suriname en de Nederlandse Antillen 24 plaatsen beschikbaar zijn voor de studierichtingen, waarvoor een studentenstop geldt. Drie procent van alle Staatssecretaris Klein beschikbare plaatsen mag worden toegewezen vóór 'bij zondere gevallen'. Hieronder vallen zij voor wie de ge dwongen afwijzing welhaast onoverkomelijke problemen met zich mee zou brengen, politieke vluchtelingen en studenten uit ontwikkelings landen. De bewindsman had eerder laten weten de studentenstop nog drie jaar te willen laten voortbestaan. De Academi sche Raad wilde de machti gingswet slechts twee jaar vprlengd zien. In die periode zou een samenhangend be leid moeten worden ontwik keld voor het wetenschappe lijk en hoger beroepsonder wijs. Over de voortzetting van de studentenstop zal een beslis sing moeten worden geno men, schrijft dr. Klein de Kamerleden. Dit zal kunnen gebeuren aan de hand van het in te. dienen wetsont werp met memorie van toe lichting, aldus de staatssecre taris. Hij kondigt aan. van plan te zijn voor de komen- dp studiejaren een andere wijze van selectie voor te stellen dan in de afgelopen jaren het geval is geweest. Er zijn vertellers die niets van de historie afweten. Omgekeerd kan het gebeuren, dat his torici die de vertelkunst niet machtig zijn. zich aan het schrijven zetten. Van de gebroe ders A. en H. Algra kan dat stellig niet worden gezegd. Integendeel, het zijn befaamde kenners van de historie, maar ook geboren vertellers. De bekoring van hun gezamenlijke werk, DISPEREERT NIET. is dan ook dat het geen droge opsomming van feiten geeft maar de geschiedenis als het ware ,,in perspectief" toont, als een levendig panorama, waarin enerzijds de grote lijnen en markante feiten duidelijk te onderkennen zijn, ander zijds ruime aandacht wordt geschonken aan het kleine, menselijke detail. Daarin schuilt het geheim en tevens het succes van dit boeiende en rijk geïllustreerde standaardwerk, dat vorige maand (precies een jaar na verschijning van de zesde!) zijn ZEVENDE DRUK beleefde, kompleet in vijf delen en geheel up to date. Met zijn 2.200 tekstpagina's is DISPEREERT NIET verreweg het meest uitvoerige stan daardwerk over onze vaderlandse geschiedenis. Het is bovendien verlucht met 500 blad zijden illustraties op kunstdrukpapier. Totale omvang 2.700 blz. Wist u overigens dat DIS PEREERT NIET het enige werk is waarin ook de geschiedenis van het voormalige NE- DERLANDS-INDIË EN ,,DE WEST" uitvoerig is beschreven? Er is zelfs een heel deel aan gewijd. Een ander belangrijk pluspunt: het vijfde deel is VOLLEDIG BIJGEWERKT (tot en met de jongste kabinetsformatie!) en bevat bovendien een uitvoerig ALFABETISCH RE GISTER, dat de vindplaatsen vermeldt van ca. 2.000 namen en trefwoorden. Dit zijn slechts enkele van de vele pluspunten die DISPEREERT NIET op andere geschiedenis boeken voorheeft. Geen wonder dat er reeds MEER DAN 25.000 EXEMPLAREN van wei - den verkocht. den verkocht. ,.Zeer levendig en boeiend geschreven. De heren Algra geven een geschiedverhaal dat historisch volkomen verantwoord en bovendien prettig leesbaar is. Dit is populaire ge schiedschrijving van uitstekend gehalte!" Dr. J. A. van Arkel, historicus ,,Deze boeken zijn zo rijk, dat men er avonden in verzonken blijft en er de radio én tv voor vergeet, wat op zichzelf al een weldaad kan zijn. Juist jonge mensen, die tegenwoordig over een ruim zakgeld beschikken, kunnen zich door het aanschaffen van deze vijf delen enorm verrijken. De boeken zijn bovendien uitmuntend geïllustreerd en voornaam uitge geven." P. J. Risseeuw, romanschrijver „Wij kennen geen geschiedeniswerk, dat de weg van ons volk zó boeiend, zó illustratief en vanuit een zó bewogen positieve overtuiging beschrijft als dit... En in wat een fraaie uitgave. Wie dit boek niet in zijn bibliotheek heeft staan, doet zichzelf te kort!" Drs. T. M. Gilhuis, onderwijsdeskundige Laat dit DUBBELE VOORDEEL u niet ontgaan! Profiteervan de lage voorintekenprijs én de gemakkelijke betalingsregeling door gebruik te maken van de VOORDEELCOUPON. Zend die vandaag nog aar uw boekhandelaar of (in open envelop, zonder postzegel) aan: Uitgeverij T. Wever Antwoordnummer 5 FRANEKER Telef. 05170-3147; bij geen gehoor 2436 Tot 15 mei a s. geldt voor de ZEVENDE DRUK een voorintekenprijs van 28.50 per deel (kompleet 142.50): daarna wordt de prijs 34.50 (kompleet 172.50). Met andere woor den: Wie nu intekent geniet een prijsvoordeel van maar liefst 5 x 6,- 3p.in to taal De prijs zelf hoeft geen probleem te geven, want u kunt desgewenst in termijnen be talen tot een minimum van J Zend mij tegen voorintekenprijs rechtstreeks/via boekhandel: DISPEREERT NIET 20 eeuwen historie van de Nederlanden, door A. en H. Al gra. Kompleet in 5 delen 142.'50. Ik betaal het gehele bedrag ineens/in termijnen van(minimaal 14.50) per maand.") Naam:... Straat: Plaats:.. Datum: Doorhalen wat u niet wenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5