PSV verrijking voor voetbal Sten Stensen drinkt zich moed in VKU (P RECHT0 Verkouden? Otrivin helpen direkt Armoe van gehele bedrijfstak zal Ajax 'n zorg zijn Nieuwe looneisen na WK op komst Geen vijf miljoen r* iidri van Kraay: Bereidheid om hard te werken zit nu eenmaal in me IVoor al voor Europees kampioenschap psychisch geknapt neusdruppels Van Zanten geen assistent van Michels Arie van Gemert definitief naar WK -ROUW KWiNiRITBT ZATEfRDiAiG 9 FEBRUARI 1974 SPORT T21/K21 Van onze speciale verslaggever 2INDHOVEN Eigenlijk veroordeelt Adri van Kraay (20) zijn eigen ;eneratie voetballers als hij zegt: 'Als ik soms zie wat jonge, talent volle spelers bij ons op de training doen dan denk ik wel eens: gek het toch niet dat er maar weinig van die knapen doorbreken. Zo jngeïnspireerd en zo mat als zij werken, kun je een moeilijk vak als ie voetballerij niet uitoefenen, dat is mijn heilige overtuiging'. Kern achtige taal uit de mond van één van de grote beloftes uit het Neder- andse voetballerspotentieel, die de jonge libero van PSV toch is. Een woordgebruik, dat alleen al aantoont dat Adri van Kraay's opvattin gen niet stroken met de door hem gekritiseerde leefwijze van jonge :ollega's. lij constateert een groeiende noncha- ance in de rijen van de voetbaljeugd 1 merkt hij ook op dat zijn oordeel teunt op een beperkt overzicht, om- lat hij alleen de situatie kent zoals lie bij PSV bestaat. Verduidelijkt: Toen ik in het Nederlands UEFA- eugdteam speelde, en dat is nog naar twee jaar geleden hadden we en stel ontzettend ambitieuze hard- rerkende knapen in de ploeg. De nentaliteit van daar was er ook in Bndhoven. En zonder nu over het ledendaagse UEFA-team te willen lordelen, moet ik wel zeggen dat ik lie instelling bij PSV niet meer waar- leem. Ik heb van jongsaf bewust ge- raind en bewust geleefd. Alles voor n door het voetbal. Vaak denk ik dat nderen dat niet op kunnen brengen, [ij valt het niet moeilijk. Bovendien het noodzaak, omdat de voetbalacti- riteiten psychisch zo ontzetend veel an je vragen. De buitenwereld on- lerschat dat, omdat men zich vaak outer op onze fysieke inspanningen icht. Maar in dit vak van ons ben je ltijd met de voetballerij bezig.' idri van Kraay geeft toe, dat hij het elf altijd heeft gewild, die voetballe- ij. Hij heeft gekozen voor het vak m er een grote in te worden en dat iet omdat hij verwacht zich financi- el in te kunnen dekken met zijn spor- ieve talenten. Van Kraay: 'Het klinkt lisschien wat ongeloofwaardig, maar et is zó. Ik denk nooit aan geld. Ik reet dat het goed zou zijn om er iets leer bij stil te staan, daar zou ik enslotte gewoon veel baat bij kunnen hebben voor later. Maar ik kan het nog niet. Ik ga er van uit, dat er maar één voetballer in Nederland is die aan het einde van zijn voetbal loopbaan 'binnen' is, dat is Johan Cruijff. Voor mij is dat niet wegge legd. Ik ben nog te hobbyïstisch wel licht. Ik had er ook geen punt van ge maakt of ik nou 10 of 35 mille had kunnen verdienen met het spelen in de eindronden van het wereldkampi oenschap. Ik doe het nog steeds om de sport, ook al ben ik full-prof. Dat felle, de bereidheid om hard te wer ken zit nu eenmaal in me daar zal het van komen.' ROUTINE Van Kraay wil zich opofferingen ge troosten om zijn doel te bereiken. Zijn geringe ervaring leidt zowel bin nen als buiten het veld nog vaak tot onzekerheid. Hij weet niet of het voor hem wel zo goed is, die bij PSV ge prefereerde voorbereiding op de thuiswedstrijden. Van Kraay: 'Wan neer we 's avonds om acht uur spelen komen we om kwart voor zeven in het stadion samen. Daar heeft de groep zich voor uitgesproken. Aan het begin van dit seizoen heeft Rijvers ons daarover laten beslissen. Twee uit de selectie, Jan van Beveren en ik, waren voor een langere voorberei ding, de rest wilde het zo, zoals het nu gebeurt.' En ook binnen de witte markeringen van het voetbalveld merkt Van Kraay dat zijn gebrek aan routine spreekt. 'Het timen kost me nog wel eens moeite. Ik grijp niet al- ADRI VAN KRAAY tijd op het juiste moment in en in de thuiswedstrijden tegen NAC kostte dat zelfs een tegentreffer. Bovendien is mijn pass nog niet perfect en moet ik me afleren zoveel tegen de scheids rechter te praten. Maar dat komt hoop ik nog wel.' Moeiteloos onderkent de in het voet balveld als een echte voetbalpersoon lijkheid optredende, maar daarbuiten bescheiden pratende en handelende Van Kraay zijn beperkingen. Stipt de consequenties, die de offensieve speel- trant van zijn ploeg meebrengt, niet aan als elementen die zijn totaal-pres tatie als libero aantasten, hoewel hij weet dat hij zich minder nadrukkelijk kan manifesteren dan in een wat be houdender acterende équipe. Van Kraay: 'Wij als PSV hebben het Ne derlandse voetbal verrijkt, dat durf ik te stellen. Welke ploeg heeft in belang rijke wedstrijden zoveel risico's ge nomen als wij. Dat is onze motivatie nu eenmaal, we willen ons publiek iets bieden. We moeten daarvan de gevolgen accepteren. Voor mij bete kent. het, omdat we ook al twee of fensieve vleugelverdedigers hebben dat ik ine moet intomen. Ik houd van die verrassende penetraties uit het verdedigingshart. maar ik zie zelf ook wel, dat het niet altijd kan. Daar om moet ik als laatste man bij iedere aanvallende actie toch zorgen dat ik achter de bal blijf. We hebben boven dien als ploeg nog moei*e met het vinden van een goed evenwicht tussen aanvallen en verdedigen. Hoe dat pre cies komt is voor mij ook onverklaar baar. 'Uit' proberen we zo snel moge lijk op 01 te komen en meestal lukt dat ook wel, maar als we dan willen consolideren dan stokt het in de ploeg. Dan spelen we te rustig en lo pen we weer risico's. Als 'laatste man' zou ik het in dat soort situaties na tuurlijk helemaal 'maken', omdat ik geen directe tegenstander heb. Toch valt dat vaak moeilijk. Vergeet niet dat het contact tussen de verdedigers in één linie moet groeien.' SPEKTAKEL Van Kraay weet zijn opdracht in de ploeg, weet ook dat er voor hem geen ruimte voor spektakel in zijn optre den is, maar beschouwt dat nauwe lijks als een nadeel. 'Als de trainer maar tevreden over me is dan ben ik het ook' zo stelt hij. Hij, die eerder inzetbaar bleek als middenvelder en als flankverdediger en toen wat meer risico's in zijn spel legde, is content met zijn stek in de ploeg. Ook omdat hij weet dat hij daar, op die libero-po sitie nog een hoop voetbalkunde op kan doen. Evenmin als Van Kraay is PSV volleerd. De jonge aanvoerder beaamt dat grif: 'Maar mag je dót nu al verwachten. Dit is het eerste sei zoen dat we in deze samenstelling spelen. We hebben kwalitatief en mentaal een behoorlijke winst ge maakt, in vergelijking met het vorig jaar. Dankzij onze aankopen, daar ben ik van overtuigd. Kwalitatief vooral dank zij Ralf Edström en de mentale progressie wordt belichaamd door Willy van de Kerkhof. Wat die op kan brengen, zowel op de training als in de wedstrijd, dat is niet normaal. Willy is een 'bijter' zoals ik er geen tweede ken, een jongen bovendien die in zijn enthousiasme de hele ploeg meesleept. Dat is onze kracht.' POUL ANNEMA fan onze speciale verslaggever ZELL Na het wegvallen van je groep Schenk leek het logisch it de Zweed Göran Claeson en Noor Sten Stensen, het reste- inde duo topschaatsers uit dat dperk, de dienst zouden gaan itmaken in deze beperkte sport- ik. Wat Claeson betreft, hij heeft die verwachtingen beant woord, maar Sten Stensen reikte orig jaar slechts tot een tweede ilaats bij de wereldkampioen- chappen en kon in de jongste .uropese titelstrijd hooguit tot de iguranten worden gerekend, itensen werd niet alleen over- roefd door zijn talentvol land- enoot Amund Sjöbrend, maar ok door de Nederlanders Van lelden en Kuipers en door Asle Johansen, alweer een lands- ïan van Stensen. iten Stensen is de routinier van de onge Noorse equipe. Qua leeftijd 25) past hij echter nog goed in het 'ijtje Sjöbrend (21), Johansen (22) n Storholt (25). De Nederlandse oach Leen Pfrommer vermoedt dat de «dreiging van de aankomende jeugd itensen mentaal een tik heeft gege ten. Maar hoewel de afgang van Sten Stensen wel in het psychologische vlak moet worden gezocht, heeft de aanval van de jeugd geen doorslagge vende rol gespeeld in het falen van de Noorse militair. Om Stensens probleem goed te kun nen doorgronden moeten we terug gaan tot de interland tussen Neder land en Noorwegen in Heerenveen, even voor kerstmis. Sten Stensen was toen ziek. Niet erg, maar hij had een lichte angina. Stensen sprak daar met niemand over en zeker niet met zijn trainer Finn Hodt. De nogal zwijgza me Noor was veel te bang dat Hodt de training wat zou terugnemen en Stensen was ervan overtuigd dat min der trainen voor hem funest zou kun nen zijn. Had hij zich immers daar voor vanaf begin maart een ijzeren leefwijze opgelegd? Stensen: 'Na het vorig seizoen heb ik precies één week rust genomen. Toen ben ik met mijn broer de bergen in getrokken om via een training op de ski's te gaan bouwen aan het seizoen '73-'74. We trokken dagenlang door de bergen, sliepen in de sneeuw en keer den in een puike conditie terug naar onze woonplaats Hönefoss'. Stensen trainde harder dan ooit tevo ren. De vraag rijst of Hodt zijn pupil niet over de toeren heeft gedraaid. Zowel Hodt als Stensen ontkennen dat. Stensen: 'Ik ben ervan overtuigd dat het niet zo is. Mijn probleem is slechts een psychologische kwestie'. Hodt en Stensen werkten tijdens die ADVERTENTIE lichte angina op dezelfde energieke wijze voort aan het programma dat dit seizoen eindelijk een internationa le titel zou moeten opleveren. Hodt nam niet terug omdat hij niet beter wist of Stensen mankeerde niets: Stensen weigerde iets te zeggen, bang dat hij was, dat Hodt inderdaad gas zou minderen. Finn Hodt: 'Achteraf is gebleken dat Stensen zich moest for ceren om de training te kunnen vol gen. Er volgde, logisch, een terugslag in de prestaties. Hij overwon zijn ziekte, maar de tol die hij voor die geforceerde training moest betalen manifesteerde zich tijdens de Europe se titelstrijd in Eskilstuna'. In het trainingskamp voor Eskilstuna biechtte Stensen eindelijk zijn ver waarloosde ziekte op. Hodt: 'Hij ge loofde niet meer in zichzelf. Lichame lijk was hij al wel weer redelijk opge knapt. Ik had in die afgelopen perio de wel een terugval geconstateerd maar niet zo duidelijk dat er per sé sprake moest zijn van ziekte. Mentaal was Sten echter uiterst zwak. Ik heb geprobeerd hem daar nog overheen te helpen. De avond voor het kampioen schap heb ik hem aangeraden om een lekker pilsje te pakken om wat te re laxen. Maar al mijn woorden gingen aan hem voorbij. Sten ging naar bed en deed vervolgens de hele nacht geen oog dicht'. De ochtend voor het Europees kampi oenschap wees erop dat zijn pupil de finitief verslagen was. Hodt: 'Toen ik zijn gezicht zag wist ik dat hij volko men kansloos was. Een afgetrokken smoel, een paar ogen die wanhopig dof glansden. Op dat moment wilde ik hem wel toeschreeuwen, ga naar huis. het is voorbij. Maar ik kon niets meer doen'. Stensen ging inderdaad af. Hij redde ogenschijnlijk zijn gezicht door de tienduizend meter te winnen. Maar Stensen bagatelliseert die overwin ning terecht met de opmerking 'In feite had ik die afstand niet mógen winnen. Ik was gewoon erg slecht in vorm, maar het niveau van de schaat sers op de lange afstand bleek zo te zijn teruggezakt, dat ik zelfs in deze abominabel slechte vorm nog die af stand kon winnen'. Finn Hodt vult aan: 'Die tienduizend meter werd door niemand gereden zo als die afstand gereden moet worden. Het was beneden peil wat op die af stand werd gepresteerd'. Tor Berg, chef-trainer van de Noren, wilde daar niet de conclusie aan verbinden dat het niveau van zijn hele linie al hin derlijk is gezakt in vergelijking met het amateurtijdperk Schenk,- nu twee jaar geleden. Berg: 'Op de 500 en 1500 meter is er zelfs sprake van vooruit gang, maar op de lange afstanden ko men de huidige schaatsers nog wat te kort aan hun voorgangers'. Stensen stelt zelfs: 'Wat op het Europees kam pioenschap werd gepresteerd is niet illustratief voor het huidige niveau. Ik heb het tijdperk Schenk ook mee gemaakt en ik dacht dat ik goed in staat ben te vergelijken. Ik ben ervan overtuigd dat er van groot niveauver schil geen sprake is'. Voor Sten Stensen kwam de grote klap eigenlijk pas na het Europees kampioenschap. Hodt: 'Sten las in de kranten over zijn eigen afgang. Dat kwam hard aan. Hij kan daar niet te gen'. Stensen raakte steeds meer in de put. De climax werd nauwelijks een week geleden bereikt. Hodt: 'Vorige week donderdag belde Sten mij met de mededeling dat hij niet mee kon doen aan de selectiewedstrijden in Geila-Dokka. Hij voelde zich ziel. Ik ZEIST Jack van Zanten zal tijdens het wereldkampioen schap voetbal 1974 in West- Duitsland niet optreden als as sistent van supervisor Rinus Michels. Een gesprek tussen mr. Jacques Hogewoning, voor zitter van het bestuur WK, su pervisor Rinus Michels en Jack van Zanten heeft als conclusie opgeleverd dat de assistent aanwezig dient te zijn. Op grond daarvan heeft Jack van Zanten, tot nu toe chef ('.'equipe van het Nederlands elftal, mee gedeeld dat hij een eventueel verzoek die functie te gaan ver vullen ontkennend zal beant woorden. Zijn zakelijke bemoei enissen maken het hem name lijk onmogelijk zoveel tijd ter beschkking te stellen. 'Jack van Zanten blijft echter wel als al gemeen medewerker aan het be- stuur-WK toegevoegd', aldus de heer Hogewoning. Sten Stensen pilsje pakken heb toen gezegd, jij gaat naar de dok ter en laat je onderzoeken. Na het on derzoek vertel je mij het resultaat Die uitslag stond bij mij tevoren al vast. Sten was niet ziek en dat bleek toen hij mij even later weer belde. Toen heb ik gezegd: pak je koffer en reis naar Geila-Dokka'. Stensen kon zich daar met moeite in de ploeg voor het wereldkampioen schap schaatsen..Het is duidelijk dat zijn zelfvertrouwen volkomen zoek is. Hodt probeert nu op een andere ma nier de gespannen Stensen nog vóór morgenmdidag ook mentaal in topcon ditie te brengen. Vandaar dat Sten Stensen de afgelopen dagen iedere avond in Inzells beroemdste etablisse ment, De Frillensee-Klause, achter een enorm glas pils was te vinden. Stensen moet zich letterlijk moed en vertrouwen' indrinken. Het resultaat van de loting voor dc eerste dag van de strijd om het wereldkampioen schap schaatsen voor heren In Inztll Is 500 meter: le rit: Kleine (Ncd)-Kulpers (Ned), 2c ril: Wladimlrov (SU)-Johansen <Nw), 3c rit: Kondakow (SU)-Woods (VS). 4c rit: Derkscn (Ncd)-Van Helden (Ned), 5c rit: Salakka (Fin)-Tsjigankow (SU), 6c rit: Chao (Chlna)-MUHer (VS). 7c rit: Storholt (Nw>- Stensen (Nw). 8c ril: Claesson (Zwe)-Coates (Austr), 9c ril: SJoebrend (Nw)-Suzuki (Ja pan). loc rit: Martello (It)-Krlenbühl (Zwlts), 11e rit: Sandler (Zwe)-Kalinas (Austr). lie rit: Ho (China)-Van Ecsbeek (Belg), 13e ril: Zauadski (Pol)-Ncmolo (Ja pan). 14e rit: lwanow (SU)-Lakc (GB). 15e rit: Berg (VS)-Renkow (Kin). 16c ril: Cassan iCam-Tourne (Kr). 17e rit: Wunderlich (DDR)-Schwartz (Wdld). 5000 METER: lc rit: Sjoebrcnd-Kundakow; 2e ril: \VI ad I nu row-Kleine: 3c rit: l'oates- Salakka: 4e rit: Chao-Van Helden; 5e rit: Woods-Kulpers. 6e rit: Derksen-Iwanow: 7c rit: Johanscn-Müller: Se rit: Claeson-Sleu- seh; 9e rit: Storholl-Ncmoto; 10c ril: Tournc- Zawadski; 11c rit: Cassan-Kcnko; 12c rit: Suzuki-I.ake: 13e ril: Bcrg-Martcllo; 11e rit: Van Eesbeck-Schtvarz; 13c rit: Krlcnbiihl- Ho: 16e rit: Sandlcr-Tsjlgankow; 17e rit: Wunderllch-Katinas. LONDEN (SID) Arie van Gemert gaat definitief naar het wereldkampi oenschap voetbal scheidsrechter. De scheidsrechterscommissie van de FI FA plaatste hem tijdens zijn vergade ring van gisteren te Londen op de lijst van 30, die de wedstrijden in West-Duitsland zullen leiden. Het or ganiserende land is met drie scheids rechters vertegenwoordigd. Naast Schulenburg, Tschenscher en Weyland heeft de Duitse voetbalbond bovendien nog vier scheidsrechters op de lijst staan, die alleen als grensrechter zul len optreden. De vier grensrechters zijn Aldinger, Biwersi, Ohmsen en Eschweiler Programma Eredivisie Heden: PSVFeyenoord Morgen: Go AheadHaarlem FC Utrecht—AZ'67 Ajax—NAC MVVFC Twente De Graafschap—NEC SpartaFC Amsterdam TelstarFC Groningen FC Den HaagRoda JC JOOP HOLTHAUSEN Morgen: FC Dordrecht—FC VW SVV—FC Den Bosch PECSC Amersfoort VeendamFortuna SC VitesseHeerenveen HeraclesWageningen SC CambuurDe Volcwijckers Willem IIHelmond Sport ExcelsiorEindhoven VolendamFortuna VI. AFGELASTINGEN Dc volgende afdelingen van de KNVB heb ben alle wedstrijden voor vandaag, zaterdag, afgelast: Rotterdam en Zeeland. door PETER ONVLEE Karei Jansen, de secretaris-generaal van de WCS (Vereniging van Con tract Speiers) maar in dit geval op tredend als bemiddelaar namens de spelers van de Oranje-selectieploeg en Ton Zwikstra, de nog betrekke lijk nieuwe 'minister van financiën' van de KNVB (Koninklijke Neder landse Voetbal Bor.d) hebben deze week tenslotte dan geruststellend gezegd 'dat er wel een oplossing zou kunnen worden gevonden' voor de zo plotseling naar buiten gekomen onrust in het Ajaxgedeelte (min Jo han Neeskens dan) van de selectie- groep van het Nederlands elftal. Het ging het zal de geïnteresseerde lezer inmiddels wel bekend zijn om de hoogte van de premie die er voor de heren voetballers op tafel kwam als tegenprestatie voor hun inspanningen straks, tijdens de eind ronden van het toernooi om het wereldkampioenschap in West-Duits land. Een premie, die volgens de wel degelijk door de feiten onder steunde geruchten, eigenlijk niet zo hoog zou zijn als die met talent be genadigde voetballers eigenlijk graag zouden hebben willen zien. Immers, wat is 25.000 gulden nu in relatie tot die 65.000 gulden die er al in de voorronde was te verdie nen? En dat alles natuurlijk nog bruto ook. Schande, riep het Ajax koor uit. Hoe durft men dit ons, de helden van de groene mat, te bieden. We houden er immers snel en bedre ven als 'ij zijn waar het zaken be treffende belastingen en verdiensten betreft maar een kleine 10.000 gulden van over. Veel te weinig om ons maximaal zeven wedstrijden in te spannen tijdens een zo belangrijk iets als een wereldkampioenschap. Daar doen we het niet voor. Het is om de tranen in de ogen te krijgen. Die arme jongens toch. Mas saal zullen we ons aan moeten mel den als lid van de Stichting suppor tersvereniging Oranje om zo met ons 200.000-den ervoor te zorgen dat er toch nog wat extra's vcKir onze jongens binnenkomt. Een miljoentje of zo. Als dank van het publiek voor de werkelijk oogverblindende spek takelstukken, die zij onder meer tij dens de voorronde hebben opge voerd. Vooral tijdens de met zoveel duizenden guldens gedoteerde slagen met de vijand uit het zuiden. Nogmaals: de tranen van medelijden stromen rijkelijk. Alleen: niet voor Oranje. Want wanneer los van alle sentimenten en opgeblazen kreten als 'het ging toch om het resultaat', misschien is het beter hier het re sultaat te vervangen door 'onze poen', de tegenprestaties van de spe lers voor hun tot maximaal 56.000 gulden opgelopen verdienste in de aanloop naar West-Duitsland op een rij worden gezet, zal men al snel het gevoel krijgen, dat die spelers toch eigenlijk wel rijkelijk voor wanver toningen zijn gehonoreerd. Natuurlijk, het zal voor de spelers een bittere pil zijn te vernemen dat zij nu 'slechts' 25.000 gulden de man kunnen opstrijken Een bedrag dat de komende weken hoogstwaar schijnlijk nog wel zal worden aange past. Maar: waarom? Ervan uitgaan de dat de 22 spelers die straks met supervisor Michels en zijn knechten naar West-Duittsland trekken tot de beter gesalarieerden in het voetbal- bedrijf oehoren de hoge aftrek post voor de inkomstenbelasting duidt hier trouwens ook op en zij hun normale contractueel vastge legde salarissen doorbetaald krijgen de KNVB vergoedt niet voor niets de kosten hiervan aan de clubs, zij het volgens die clubs niet voor de volle 100 pet moet het wereldkampioenschap als een uiterst lucratieve extra verdienste worden gezien. Niet velen kunnen bogen op een maandsalaris dat ver boven de 10.000 gulden bruto ligt en dat is toch de minimale vergoeding die de 22 voor hun zeven weken w.k.- voetbal en voorbereiding extra naast hun elubsalaris opstrijken. In wezen een eigenlijk absurde situ atie. Het betaalde voetbal is met een enkele uitzondering een grauwe, noodlijdende bedrijfstak, waarin de roep om geld en vooral overheids steun steeds luider klinkt en ook vaak gehoor vindt. Is echter en dan nog 'os van de inderdaad pikan te vraag of dit soort uitkeringen aan voetballers niet onder de machti gingswet van het kabinet vallen die roep om steun te verdedigen wanneer de werknemers in die be drijfstak met deze bedragen gaan strijken? Het antwoord moet 'neen' luiden. De kwalificatie van franje voor het wereldkampioenschap zou en zeggen de optimisten nog steeds, zal de ge hele voetbalbedrijfs»ak ten goede ko men. Iedereen zal juichend de ver richtingen van Oranje gadeslaan, ie dereen /al na de Grote Successen irt drommen naar de stadions en de velden irekken. Opnieuw geboeid door het verschijnsel voetbal. Zoals in het recente verleden ook in ande re landen het voetbal door een we reldkampioenschap of althans de deelname eraan, tot een nieuwe bloeiperiode leidde. Het is een verwachting. Reëel? Mis schien. Maar het eindeloze gekrakeel rond Oranje en de poen zal eerder een averechtse uitwerking kunnen hebben. De 22 zullen gezien de opti mistische geluiden van de onderhan delaars Jansen en Zwikstra zeker fi nancieel nog wel aan hun trekken komen, maar of het grote publiek dat terecht tegen de enorme premies opkijkt, zijn vaak zuurverdiende geld uitgeeft om daarmee bij te dra gen aan het instandhouden van deze bedrijfstak met zijn overtrokken sa larissen t'i vooral salariseisen is een héél andere zaak. Temeer daar maar al te vaak al is gebleken, dat die duur betaalde spelers hun vak niet altijd wensen te verstaan en wanver toningen (zie Relgië-Nederland, zie wedstrijden van de in de Europese Cup-toernooien uitkomende clubs wanneer zij aan de vooravond van zo'n lucratief duel staan) afleveren onder het motto 'het resultaat stond primair' of 'we hebben ons moeten sparen voor woensdag'. Het wereldkampioenschap had voor het Nederlandse voetbal een moge lijkheid kunnen zijn om met de fou ten uit het verleden te breken. Oranje had door een andere opstel ling veel van de inmiddels verspeel de good-will terug kunnen winnen. Door bijvoorbeeld ervan uitgaan de dat men aan de kwalificatie toch al veel te veel had overgehouden andere /aken als het geld op de eer ste plaats te stellen. Door te besef fen, dat West-Duitsland straks mede bepalend is voor de toekomst van de eigen bedrijfstak en dat alles moet worden gedaan om die uit het moe ras te slepen. Die solidariteit is er echter niet. De schrijnende armoede zal de vorstelijk gehonoreerde top een zorg zijn. Ajax is zo is de afgelopen dagen gesuggereerd bevreesd voor de gevolgen van een succesvol optre dend Nederlands elftal en juicht daarom de boycot-actie van de eigen spelerskern van harte toe. Een goed optreden van een aantal Ajacieden op het wereldpodium van het voet bal voor miljoenen en nog eens mil joenen televisie-kijkers zou de on rust binnen de toch al vaak woelige Amsterdamse gelederen alleen nog maar verder verstoren en leiden tot nieuwe looneisen van de spelers en transferverzoeken. 4 De afwijkende houding van Johan Neeskens, die zijn privé-belangen onderkent, zelfs voor niets zou wil- 'len spelen gedachtig aan het feit dat de kost voor de baat van een lucra tief contract uitgaat, zou daar ver der ook op wijzen. Zo'n Ajax-stand- punt zou kleinzielig zijn. Niet alleen omdat ook juist Ajax van het wereldkampioenschap kan profiteren (met de hele serie inter nationale bekers en de Nederlandse elftalkern nóg aantrekkelijker voor vriendschappelijke duels) maar om dat men bewust het algemeen voet- balbelang voor het eigen belang laat schieten. Michels benoeming, diens afwijzende houding met betrekking tot de assistentie van de clubtrai- ners én de hoofdrol van ene Johan Cruijff, ook al afvallige uit De Meer, spelen trouwens ook mee. In Zeist hebben gisteren de delega ties van de KNVB en de NOS de eerste ronde van hun financiële ge vecht gestreden. Inzet: het recht om flitsen van competitiewedstrijden uit te zenden. Bob Spaak (chef NOS- sport televisie) en Ton Zwikstra (KNVB) distancieerden zich reeds voor deze onderhandelingen van de door het nieuw benoemde sectiebe stuurslid Dé Stoop gedane uitlatin gen, dat voor de televisierechten 5 miljoen per jaar zou moeten worden betaald, ongeveer zeven keer zoveel als nu op tafel komt (660.000 gul den). Dat bedrag van 5 miljoen (een 'ver- kiezingsstuntje'?) illustreert het pa niekvoetbal dat in sommige geledin gen van het voetbalbedrijf wordt ge speeld om de gaten te kunnen dich ten. Het illustreert tevens hóe onge zond dat voetbalbedrijf er voorstaat, omdat door vele oorzaken de poten tiële belangstelling voor het voetbal niet in geld (inkomsten) kan wor den omgezet. Pikant detail bij de KNVB-NOS-onderhandelingen overi gens: zal de NOS een gedeelte van de eventueel in te voeren shirtrecla me claimen (c.q. verrekenen in de 'rechten') omdat die reclame voor de clubs pas dan effectief is als deze door het medium televisie naar de miljoenen kijkers van Studio Sport wordt gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21