Artsen zullen totaal anders moeten werken I I I bk 'De Eerste' niet zo'n geweldige vondst Doe-het-zelf concert op recept John Cage Veel Nederlanders slachtoffers van overstromingsramp PtflfTciGEnAiiEn Nieuwe hoogleraar aan VU: Extra hinderpaal voor academici werk te krijgen Landbouwprodukten belangrijk duurder Kamerleden vragen om hulp voor fruittelers Trouw Kwariet ERVAREN REDACTEUR Veertig miljoen voor schatkist Prijscompensatie voor havenarbeiders Explosie bungalow door benzinepias: eis f 2.500 boete Politie jaagt op moordenaar vrouw Komité Indonesië oneens met visie van Van der Stoel Professoren in Joegoslavië krijgen steun studenten Kliniek in Huizen zoekt aansluiting bij ziekenhuis Stuurgroep voor energieprobleem Kamerleden praten met delegatie Guinée-Bissau jm. .OUW/KWAHfllET ZAfTIElRiDlAG 9 FEBRUlAiRiI 1974 BEVTNEMI/AND/KUN ST TPXOZHS9/K.11 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De werkwijze van de huisarts zal tot in zijn grondslagen moeten veranderen want zoals liet nu gaat, lopen we vast. Deze boodschap bracht dr. H. J. van Aalderen gisteren over bij de aanvaarding van zijn hoogleraarschap in de huisartsgeneeskunde aan de Vrije Universiteit. Bij de geregeld gepubliceerde be schouwingen over versterking van de eerstelijns gezondheidszorg en de huis arts als hoeksteen van het systeem, wordt het prof. Van Aalderen wel eens bang om het hart. Men verwacht alle mogelijke dingen van de huisarts, en dan duurt het niet lang of 'hij valt met een grote klap van zijn voetstuk en hij blijkt het gewone mannetje te zijn, zoals ieder ander, die al dit groots niet zomaar waar kan maken.' Volgens de nieuwe hoogleraar kan juist dat gewone mannetje dat dan overblijft, en dat ook nog een boel ge neeskundige kennis in reserve heeft, een heel belangrijke functie krijgen. Begrip 'ziekte' Het vastlopen van de huidige situatie wijt prof. Van Aalderen aan het han- j teren van het wetenschappelijke be grip ziekte in situaties waar dat niet van toepassing is. Dat wetenschappe lijke begrip is gegrond op herkenbare afwijkingen in het organisme Dat blijkt wetenschappelijk zinvol en nut- tig, maar het heeft steeds minder te maken met het 'ziek zijn' zoals de pa tiënt dat ervaart en waarmee hij naar de dokter gaat. Er zijn mensen met een aanwijsbare aandoening die zich niet zo ziek voelen dat ze hulp zoeken en de rol van patiënt aanvaarden. Er zijn ook veel mensen zonder aandoe ning in medische zin die zich toch (li chamelijk) ziek voelen en wel patiënt worden. Dat kan alle mogelijke maat schappelijke en psychologische oorza ken en achtergronden hebben. Wat de arts nu doet, is kijken of zijn (wetenschappelijke) ziektebegrip past op de klachten en symptomen die de patiënt hem voorlegt. Blijkt dat niet te passen, dan beginnen de moeilijk heden pas goed. De eerste vraag is 'Weet ik wel zeker dat het niet past?' Daaruit komt flink wat extra onder zoek voort. Soms past de dokter een onbewust foefje toe: 'Hij doet net alsof de klachten passen, zodat hij, geholpen door de reclame van far maceutische industrieën, toch hande lend kan optreden.' De laatste jaren proberen wij huisart sen het steeds vaker anders te doen, aldus prof. Van Aalderen. We probe ren de (niet passende) klachten te omzeilen en aan de patiënt als het ware zijn problemen te ontfutselen. Wat ons daarbij ontbreekt is een werkmodel. Juiste vraag Hij stelt een radicaal andere benade- zelf doorgaans ook niet. Laten we dat. Van een verslaggever UTRECHT De regeling bij de rijks overheid om geen academici aan te stellen in functies op het niveau van een middelbare opleiding betekent voor veel werkloze academici een extra hinderpaal om weer aan de slag te komen. Deze opmerking maakte de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Utrecht, de heer H. Bellwinkel, giste ren op de maandelijkse bijeenkomst over de ontwikkelingen op de arbeids markt. In Utrecht nam het aantal werk loze academici toe van 150 een jaar geleden tot 210 nu. Volgens de GAB-directeur zal het rijk, gezien het stijgend aantal werkloze academici, uitzonderingen moeten gaan maken. 'Ook wanneer er op middelbaar niveau een vacature niet wordt ver vuld omdat er niemand met een mid delbare opleiding voor te vinden is, dan nog weigert het rijk er een acade micus neer te zetten, ook al wil die nog zo graag. In zo'n geval blijft de plaats eenvoudig leeg en dat is eigen lijk principieel een onrechtvaardige zaak,' aldus de heer Bellwinkel. Meer soepelheid van rijkswege is volgens hem geboden. Anders zouden er, gezien liet groter aantal afgestudeerden in de toekomst, ernstige problemen kunnen ontstaan. ring voor. De huisarts weet niet waar mee de patiënt komt, en de patiënt aldus Van Aalderen, van beide kanten erkennen en samen proberen er ach ter te komen. Niet om op iedere pa tiënt een soort psychotherapie toe te passen, maar om de patiënt te helpen, de juiste vraag te stellen. Pas als dat helder is, kan de arts met vrucht zijn medische kennis toepassen. Dit naar de tweede plaats dringen van de medische aanpak kan technisch ris kant lijken. Maar, aldus prof. Van Aal deren, 'vrijwel alle ernstige fouten, die ik in de praktijk heb gemaakt en die ik anderen heb zien maken, waren te voorkomen geweest door simpele onderzoekingen. Ik liet ze niet na, omdat ik deze onderzoekingen nooit deed, maar vanwege een vooroordeel.' En omdat de door hem voorgestane open benadering juist de kans op vooroordelen kleiner maakt, is de kans op de erdoor veroorzaakte medi sche missers ook eerder kleiner dan groter, meent hij. Kleinere praktijk De grootste belemmering voor de toe passing van de nieuwe benadering is dat de huisarts de noodzakelijke vaar digheid mist. Maar hij kan het leren. Grote voordelen ziet Van Aalderen in het tegengaan van de ontmenselijking in de geneeskunde, en in het voorko men dat mensen die niet in het 'me dische kanaal' thuishoren, er ook iiiet in terechtkomen. De nieuwe benade ring zal alleen mogelijk zijn bij dras tisch kleinere huisartsenpraktijken. Binnen het huidige bestel en de hui dige regelingen is dat niet mogelijk, aldus prof. Aalderen. 'Ik ben geneigd te zeggen: overheid en beroepsorgani saties: help snel en dop iets.' Van een verslaggever DEN HAAG De ministerraad van de EEG zal wellicht besluiten,, de landbouwprijzen voor het komende seizoen met gemiddeld negen procent te verhogen. Dit heeft het tweede-ka merlid C. Laban (PvdA), ondervoorzit ter van de landbouwcommissie van het Europese Parlement, gisteren op een persconferentie in Den Haag verklaard. De Europese Commissie heeft voorge steld, de prijzen met gemiddeld 7.2 procent te verhogen. De COPA, de or ganisatie waarin de Westeuropese boe- renorganisaties zijn verenigd, wil een prijsverhoging met 12.4 procent. Het parlement, dat zich in de loop van de volgende week over de commissievoor stellen zal uitspreken, zal vrijwel ze ker slechts om een 'substantiële' prijs verhoging vragen, zonder percentages voor de afzonderlijke produkten te noemen. Een prijsverhoging met 7.2 procent zoals de Europese Commissie wil, zou tot gevolg hebben dat de consumen tenprijzen van de belangrijkste levens middelen in de gemeenschap met 0.7 tot 0.8 procent zouden stijgen. Een stijging van de landbouwprijzen met ruim tien procent, zou een consumen- tpnprijsstijging met ongeveer een pro cent tot gevolg hebben, dat wil zeg gen een stijging van de kosten van le vensonderhoud in het algemeen met een half procent. Van een verslaggever DEN HAAG De kamerleden De Bekker (KVP), Tolman (CHU) en De Boer (ARP) hebben minister Van der Stee gevraagd maatregelen te treffen om de in de knel rakende fruittelers tegemoet te komen. In vragen over de slechte marktpositie van de Neder landse appels informeren de kamerle den naar de mogelijkheden die de EEG-regelingen bieden voor het ver sterken van de positie van de Neder landse fruittelers. (ADVERTENTIE) PROTESTANTS CHRISTELIJK OCHTENDBLAD Bij de redactie Binnenland komt een plaats vrij voor een die bereid is afwisselend dag- en avonddiensten te verrichten. Voorts is er een vacature bij de NIEUWSDIENST en bij de OPM AAKREDACTIE. Sollicitaties kunnen worden gericht aan de alge meen redactie chef, Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam die desgewenst ook telefonisch (020-22.03.83. toestel 42) informaties kan geven over deze vacatures. 'Butaankorting' vervalt Van een verslaggever DEN HAAG De oliemaatschappijen zijn de 'butaankorting* kwijtgeraakt; dat levert de schatkist een voordeel van veertig miljoen gulden op. Minis ter Duisenberg heeft dit vrijdag in de Tweede Kamer meegedeeld. De beslis sing was noodzakelijk om het gat in het dekkingsplan-1974 gedeeltelijk op te vullen. Om het octaangehalte van benzine te verhogen voegen de oliemaatschap pijen butaan toe. In het verleden kregen de maatschappijen vrijstelling van het betalen van accijns over het bestanddeel butaan in benzine. Bij het opstellen van het dekkings plan voor dit jaar besloot de rege ring de butaankorting met ingang van 1974 voor de helft in te trekken; Tij dens de behandeling van het dekkings plan bracht de Tweede Kamer enkele wijzigingen aan, waardoor de inkom sten voor het rijk terugliepen. Ter ge deeltelijke compensatie besloot minis ter Duisenberg met ingang van 1 ja nuari jl. de butaankorting geheel af te schaffen. DEN HAAG Minister Boersma (So ciale Zaken) is akkoord gegaan met een compensatie van twee procent voor een prijsstijging van twee of meer procent in de haven-cao voor de havens van Amsterdam en Rotterdam. Hij heeft zich hiermee achter het stand punt gesteld dat de werknemersleden van de looncommissie over deze zaak hadden ingenomen. Deze compensatieregeling geldt alleen voor de duur van de huidige loon- pauze waarvan nog niet bekend is wanneer deze afloopt zo heeft de minister beslist. Daarna zal de regeling ingepast moeten worden in een prijs compensatieregeling voor 1974 voor het bedrijfsleven als geheel. Deze re geling moet nog worden ontworpen. Van een verslaggever UTRECHT 'Ik wil de gemeenschap van Loenen graag hartelijk bedanken dat ze mij, mijn vrouw en mijn kin deren nog wil accepteren'. Dit zei gis termiddag dè 42-jarige inkoper C. G. W. V. uit Loenen m zijn laatste woord voor de rechtbank in Utrecht, waar hij de officier van justitie een boete van 2500 gulden tegen zich hoorde eisen. Hij stond terecht voor een overtre ding en een reeks misdrijven, het re sultaat van de grootste stommiteit in zijn leven: het door een onachtzaam heid tot exn'osie komen van een ham stervoorraad benzine in zijn bunga low. De bungalow vloog de lucht in. Uit de puinhopen werden vijf van de zes vrijwillige brandweerlieden van Loenen gewond tevoorschijn gehaald. Ze waren in de vroege nacht van 30 november gealarmeerd voor een-'klein brandje' in de bungalow. 'Er is een fles benzine gevallen en in brand ge raakt', vertelde de inkoper de brand weercommandant, die vijf minuten na de alarmering met zijn manschappen ter plekke was. De man was toen al twintig minuten zelf ann het proberen geweest de brand te blussen die door het aansteken van een lucifer was ontstaan. Ui] vertelde er evenwel niet bij dat de gebroken fles vlakbij vijf tien tot twintig andere flessen en vier jerrycans met hamsterbenzine stond, samen 115 liter. Scène uit 'De Eerste'. ROTTERDAM Met 'De Eerste', donderdagavond voor liet eerst vertoond in De Lantaren, bood het Rotterdamse toneelaanbod, toch al niet best in dit seizoen, weer geen eerste keus. Er werd door het groepje dat Actors Enterprise heet, wel goed en grappig gespeeld, maar die eenakter van Israël Horovitz is niet zo'n geweldige vondst. Hij nam vijf mensen die voor niets in de rij gaan staan, en ieder van hen wil de eerste zijn. Zij verzin nen dus telkens iets om een ander van een plaats te verdringen. De ene vrouw een niet te bevredigen Nymfo- mane, gaat daarom met alle vier man nen om een hoekje, en een daarvan is haar eigen man .De toespelingen daar op, plat zoals tegenwoordig gebruike lijk is, zijn de helft van de lol. Ten slotte vormt ieder zijn eigen rij, en zijn er vijf eersten. Zoiets moet het vooral van de vijf types hebben. Die werden dus wel aardig neergezet: Marlies van Alcmaer is de verlokkende, giftig wordende slet. Cok Henneman is geheel en al, onbeholpen, slissend en verongelijkt, haar onbenullige mannetje, met een zeurderig filosofietje. Paul Branden burg speelt een zware, grote, domme goedzak, die eigenlijk de eerste was, maar tegen de anderen niet is opge wassen, tenzij met geweld met een innemende humor. Edo van Dijken Riekie Engelgeer Van een onzer verslaggevers DEVENTER Op haar kamer in de Kazernestraat te Deventer is donder dagavond de 22-jarige Hendrika Maria H. M. Engelgeer, schoonmaakster in het voormalige bdkende hotel 'De Leeuwenbrug', dat thans als pension voor Turkse gastarbeiders fungeert, door messteken en verwurging om het leven gebracht. De Deventer politie die assistentie heeft gevraagd van het recherchebij standsteam Overijssel (zestien man), heeft na een dag van intensief speur werk door tweeëntwintig man, nog vrijwel geen aanknopingspunt voor 't oplossen van de moord. Een andere bewoner van het huis, waarvan verschillende kamers ver huurd zijn, zag donderdagavond rond halfelf mejuffrouw Engelgeer dood op bed liggen, badend in bloed. Zij was ontkleed. Sectie wees naderhand uit, dat haar verscheidene messteken» wa ren toegebracht, waarvan twee ernstig, terwijl er bovendien sporen van ver wurging waren. Het slachtoffer had omgang met een vrij groot aantal Turken. De politie heeft erop gewezen, dat zij de dader echter beslist niet uitsluitend in die kringen zoekt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Komité Indone sië is het oneens met minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) dat de kwestie van de politieke gevange nen in Indonesië een 'interne aangele genheid van Indonesië' zou zijn. De minister zei dat bij zijn terugkeer uit Indonesië Het Komité-Indonesië zegt in een ver- k'aring 'dat een schending van de meest elementaire mensenrechten en normen van fatsoen als het zonder enige rechtsgrond vnor onbepaalde tiid vasthouden van zeer grote aantal len politieke gevangenen of dat nu in Indonesië gebeurt of in Grieken land niet kan worden beschouwd als een interne aangelegenheid'. Ge heel oneens is het kamité het ook met de opmerking van minister Van der Stoel dat er een 'positieve ontwikke ling' in Indonesië te 'zien zou zijn bij de behandeling van de gevangenen. Via Amnesty International weet het Komité Inionesië ook dat er in de kamnen gejn medicijnen en geen me dische hulp is 'Dez° omstandigheden dwingen ons ertoe met nog groter aandrang dan tevoren te iiveren voor de onvoorwaardelijke vrijlating van de Indonesische politieke gevangenen, in plaats van door inlichtingen te vra gen over de gezondheidstoestand en de stand van berechting stilzwijgend het gevangen houden van tienduizen den politieke tegenstanders van het regiem Soeharto als een onwrikbaar vaststaand gegeven te erkennen' aldus het Komité Indonesië. BELGRADO (Reuter) Joegoslavi sche studenten hebben in een eerste landelijk protest de communistische partij in hun land ervan beschuldigd acht dissidente professoren aan de universiteit van Belgrado tot aftreden te dwingen. In een verklaring, ondertekend door studenten van de universiteiten van Belgrado, Ljubljana en Zagreb wordt de partij openlijk gekritiseerd wegens 'bureaucratische actie' tegen de pro fessoren. De campagne tegen hen 'be dreigt het creatieve Marxisme er. de socialistische ontwikkeling van Joe goslavië', aldus de verklaring. De on dertekenaars doen een beroep op de studentenorganisaties van Joegoslavië hun protest te ondersteunen in het belang van het 'socialistisch engage ment' van studenten van alle facultei ten. Studenten van de faculteit van wijsbegeert van de universiteit van Belgrado hebben al met een staking gedreigd als de professoren worden ontslagen. Zie verder pag. T11/K13 doet een zwierige, nuffige knaap, die anderen platpraat en gek is op Mo zart. Kommer Kleyn, lang niet gezien, niet zo jong meer, geeft nog een vi taal bazig burgermannetje weg, met driftbuien en een 'underdog'-slimheid. Dick Top heeft ze geregisseerd, op de lege Lantarenvloer, en er, voor meer- beweging, wat simpele dansjes aan toegevoegd (die Conrad v.d. Weete ring weer instudeerde). Dick Top had, samen met Joost de Klerk, het gevalletje ook vertaald, en dat nogal platvloers. B. H. Van een onzer verslaggevers HUIZEN De Hemofilie Kliniek in Huizen zoekt aansluiting bij een gro ter ziekenhuis. Het zelfstandig voort bestaan van de kliniek is in de toe komst niet meer mogelijk. De kliniek werd in 1964 opgericht door professor dr. van Crefeld. De kliniek vormt organisatorisch één geheel met de buitenkliniek voor langdurig zieke pa tiënten. De taak van de kliniek is de laatste jaren nogal gewijzigd. Hemofi lie (een stollingsafwijking van het bloed) wordt steeds poliklinisch be handeld. Daardoor loopt de bezetting van de kliniek achteruit. Bovendien is het beleid van het ministerie van volksgezondheid erop gericht dergelij ke kleine gespecialiseerde klinieken (de Hemofilie kliniek heeft een bezet ting van vijftien k twintig patiënten) zich aansluiten bij grotere verbanden. Het bestuur van de kliniek en het be stuur van de Nederlandse Vereniging van Hemofiliepatiënten hebben zich bereid verklaard, hieraan mee te wer ken. Daarbij streven zij er wel naar, dat er in Nederland een centrum voor de hemofiliebehandeling behouden blijft Dit is onder andere nodig voor de revalidatie van ernstige hemofilie patiënten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerrad heeft besloten tot instelling van een stuur groep voor wetenschappelijk onder zoek en technologische ontwikkeling op het gebied van energie. De regering is van mening dat de stuurgroep een zo breed mogelijk ge bied van onderzoek dient te bestrijken. Naast de kernenergie ligt het in de be doeling ook aandacht te geven aan z.g. alternatieve energiebronnen. Wegens de beperkte mogelijkheden zal wel een keuze nodig zijn van hetgeen door ons land het meest zinvol kan worden-on dernomen. Het werkterrein omvat o.m. de vplgen- de sectoren: Produktie en omzetting vah enei> gie in andere vormen Transport en opslag van energie Gebruik en besparing van energie. GRONINGEN Op zondag 17 februari gaan Ileana Melita, Mark Furneaux, Garmt Knollema, Si- man Schouten, Dorien Baerends, Galia Gil, Marianne Hiele en Mie- ke Lodder in de kleine zaal van d'Oosterpoort te Groningen vijf kwartier met de 'Songbooks' van John Cage aan de gang. De John Cage Songbooks zijn, aldus de toelichting tot deze manifestatie, draaiboeken voor het gebruik van de stem met aangegeven of aanbevolen achtergronden en begeleiding. De uit voerenden hebben daarbij een grote vrijheid van interpretatie; toeval en improvisatie spelen een grote rol. Dat is allemaal niet nieuw (meer), maar de Amerikaan Cage was wel een van de eersten die zich met deze vorm van doe-het-zelf-muziek bezig hield. In 1952 schreef hij een stuk voor een willekeurige bezetting met' als bijzon derheid dat er geen noot muziek bij wordt gemaakt. De luisteraars in de zaal moeten maar naar de geluiden in de zaal luisteren en daarvan zelf iets 'maken.' Bij de Songbooks gaat het niet zo rigoureus. Er wordt wel veel geïmproviseerd en aan het toeval overgelaten, maar veel daarvan is toch ook van te voren bedacht en af gesproken. In het geval van deze uit voering door Ileana Melita en Mark Furneaux die de gegevens hebben be werkt tot vijf kwartier zang, dans, muziek, mime en show in een 'combi natie van serieuze muziek en bevrij dende lach'. Er gebeurt van alles: overal is geluid van bandopnamen, een achtergrond van dia-projecties, op het toneel staat niet voor niets een vleugel, er wordt gedanst en ge zongen. Hoewel een van de opstellin gen van John Cage is dat ieder geluid even belangrijk is dus ook de ge luiden op straat rondom de concert zaal en zo hoeft dat niemand te be letten zondagavond om 20.15 voor zes guldens in de kleine zaal van d'Oos terpoort te gaan luisteren (en kijken) wat Ileana Melita c.s. met de Song books van Cage uithalen. David Oistrach wegens ziekte verhinderd AMSTERDAM De Russische musi cus David Oistrach die op 1 2, 3, 6 en 7 maart met het Concertgebouworkest als solist en/of dirigent zou optreden, heeft wegens ziekte deze concerten moeten afzeggen. Op de concerten van 6 en 7 maart in Amsterdam zou hij alleen als vioolsolist optreden onder Ileana Melita serieuze mu ziek en bevrijdende lach. leiding van Jean Fournet Deze con certen gaan wat de dirigent betreft gewoon door, zij het met een nog te engageren andere solist. Voor de con certen die Oistrach zou dirigeren (1 en 3 maart, 2 maart Den Haag) heeft men André Previn bereid gevonden hem te vervangen. Ook daarvoor moet nog een andere solist gevonden wor den. Geen subsidie voor Podium of toch... DEN HAAG CRM-minister Van Doorn acht het toekennen van gewone toneelsubsidie aan Podium niet verantwoord omdat er aan het type toneel, dat Podium brengt, niet een zodanige behoefte bestaat, dat met overheidsgelden moet worden bij gesprongen. Het gemeentebestuur van Amsterdam, wel bereid tot subsidie aan Podium, is van dit besluit op de hoogte gesteld. De minister hield zich dus wel aan het advies van de Raad voor de Kunst, terwijl zijn voorganger zich verleden jaar daaraan niet hield, en wel subsidie toekende, onder voor behoud. Maar het is niet uitgesloten dat Podi um voor een of meer produkties in aanmerking komt voor een incidente le .subsidie. Dit dan in het kader van de, al langer bestaande, plannen om ook bepaalde zogenaamde vrije pro dukties te subsidiëren, volgens nader te bepalen voorwaarden en formules. Minister Van Doorn beloofde te on derzoeken of deze plannen versneld verwerkelijkt kunnen worden. BRISBANE (ANP) Volgens tot dusverre bij de Nederlandse emi- gratiedienst in Brisbane binnengekomen gegevens zijn 56 uit Neder land afkomstige gezinnen het slachtoffer geworden van de overstro mingsramp in Australië. Nu blijkt dat, naast de zwaarst getroffen voorsteden als Goodna en Ipswich ook voorsteden als Bardon en Tennyson getroffen zijn, kan dit cijfer nog veel hoger komen te liggen. Het Koningin Wilhelmlna Ondersteu- nings Fonds in Sydney heeft inmiddels zijn bijdrage aan het Dutch-Australien Weekly 'flood relief fund' tot 4.000 austr dollar (ongeveer 16.000 gulden) verhoogd, terwijl het Netherlands relief fund in Melbourne 1.000 dollor (3.000 gulden) heeft overgemaakt. Een triest geval is dat van het oudere echtpaar Jan Kurz dat achttien jaar geleden naar Australië kwam. Hun wo ning in Goodna is van de fundamenten geslagen en onbewaanboor verklaard. Aangezien mevrouw Kurz als werkster 1.000 dollar gespaard had voor een reis naar Nederland met haar invaliditeits pensioen trekkende man. komt zij niet voor steun van Australische kant in aanmerking. Jan Kurz, die hartpatiënt is, kreeg door de schok een lichte hart aanval. Een van de meest tragische gevallen is dat van de 64-jarige weduwe J. J. Don kersloot wier huis in de voorstad Good na volkomen door het water vernield is. Zij kwam met haar sindsdien over leden echtgenoot in 1953 uit Zeeuws Hoogleraar Oud-NVV-voorzitter H. ter Heide is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de interuniversitaire interfaculteit der bedrijfskunde te Rotterdam. Hij is daarmee tevens hoogleraar aan de faculteit der rechts geleerdheid van de rijksuniversiteit te Rotterdam. Hij zal onderwijs gaan ge ven in bedrijfskunde. Vlaanderen, waar zij het slachtoffer van de grote overstromingsramp was geweest Het paar vestigde zich eerst in Nieuw Zuid Wales waar het ook tot de slachtoffers van een overstroming behoorde. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vaste Tweede Ka mer-commissie voor buitenlandse za ken heeft volgende week dinsdag een gesprek met een delegatie van de PAIGC, de bevrijdingsbeweging in Guinee-Bissau. Eerder zal deze delega tie gesprekken hebben met de minis ters Van der Stoel en Pronk. Het ge sprek zal vooral gaan over de vraag, of erkenning van de door de PAIGC uitgeroepen republiek momentcel nut tig en mogelijk is. De regering meent dat het beter is, internationaal druk op Portugal uit te oefenen om tot on derhandelingen met de bevrijdingsbe- wegingen te komen dan als enig wes ters land de republiek te erkennen. Voor de PvdA-buiteniandspecialist P. Dankert is het de vraag, of een effec tieve internationale druk op Portugal niet samen zou kunnen gaan met er kenning van Guinee-Bissau. Volgens hem zou, indien Nederiand tot erken ning overgaat, ook Noorwegen volgen. (ADVERTENTIE) brïnk&kooijman I VanOldenbam»v»ltplaat»416, Rotterdam, I (010) 145244. Kantoor'* zaterdags gastoten. Geelt de administratie van Uw vereniging problemen of zoekt U een administrateur? e Wij hebben een gespecialiseerde afdeling die U al het werk tegen een redelijke ver goeding uit handen neemt. e Belt U eens vrijblijvend. Tel. (010) 145244, toestel 135, met de heer de Haan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11