Schaefer teleurgesteld terug uit de VS jager aantal ongevallen >elangrijkste argument roor snelheidsbeperking Praten over Zuidhollands programcollege gaat door ïicht op groen voor anleg Schiphollijn Man die hoofdagent doodschoot, geeft zich na uren over Mishandelen mariniers Directrices bejaardenhuis ontslagen Verzat bonden teeen Slüjtina halApriien Woning in Beetsterswaag hele nacht belegerd Huizen wijken voor donderende motoren Internationale vakbondsactie tegen Frans bedrijf Geschokt door slechte woonomstandigheden en door misdaad Brits vlootbezoek aan Amsterdam genta" Super Lux: e lamp met 30% eer licht op tafel OLW/KiWAiRiTET VRIJDiAjG 8 FEBRDAjRI 1974 BINNENLAM) T3/K5 oorrang voor fietspaden langs enkelbanige wegen p onze parlementsredactie X HAAG De snelheidsbeperking op de Nederlandse wegen, die deze week van krarlit is gewor- i, is niet in de eerste plaats ingesteld ten gevolge van de energiecrisis. De maatregel, zo maakte mi- ter Westerterp (Verkeer en Waterstaat) gisteren bekend, is genomen met het oog op de verkeers- ligheid. energiecrisis heeft de invoering de beperking, die reeds geruime j werd overwogen, echter wel ver- |d en is tevens aanleiding geweest de autosnelwegen in het limieten- ieem op te nemen. 1 het besluit het maximum voor ksnelwegen op 100 kilometer per l te stellen, hebben verschillende joren een rol gespeeld. In de eerste lts werd aan de oproep zich vrij- ig tot een snelheid van 100 ki lter te beperken redelijk gehoor iven. Tevens gelden nu op de irlandse wegen dezelfde regels als "elgië en West-Duitsland, waar langere tijd het maximum op kilometer is gesteld. i voornaamste argument is echter, i sterk teruggelopen aantal onge- ten met dodelijke afloop in no- ,ber van het vorig jaar. Volgens ilster Westerterp zijn in november i) op de autowegen vijf slachtoffers tillen tegen veertien in november i|. Hierbij diende wel te worden getekend, dat november 1973 een oiloze- zondag telde. Op de rijks- fcn liep in dezelfde periode, reke- houdend met het aantal gereden leters, het aantal ongelukken met ijrocent terug. In cijfers: 32 minder en 211 minder ongelukken, december liggen naar schatting ifers als volgt: 16 doden tegen 31 In het jaar daarvoor, cijfers zijn echter geen duide- Minister Westerterp: minder ongelukken. lijke %iaatstaf, want de autoloze zon dagen en de aanzienlijke betere weers omstandigheden zijn zeker van in vloed. Evenmin zijn de cijfers volle dig, want over het aantal ongelukken op bijvoorbeeld de provinciale wegen is nog niets bekend. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek maakt slechts een keer per jaar cijfers bekend, ter wijl ook de politie niet in staat is recente gegevens te verstrekken. Minister Westerterp: 'nog d t jaar zal een landelijke registratiedienst voor verkeersongelukken worden opgezet, zodat aan deze bezwaren tegemoet kan •oef mei aantal snelbusdiensten ft onze parlementsredactie N HAAG Het licht voor de Schiphollijn, een directe spoor- elinding tussen Den Haag en Amsterdam via Leiden en Schip- staat op groen. Over de voortgang van de werkzaamheden be at, ondanks de toezegging in de regeringsverklaring, al enige tijd iJ^kerheid. Maar gisteren zei minister Westerterp (Verkeer en c!terstaat) dat de regering heeft besloten toestemming te geven af de aankoop van grond tussen Leiden en Schiphol. J tot stand brengen van de kunstwer ken tegen te gaan. Een andere nieuwe railverbinding naar Amsterdam is de Zuiderzeespoor- lijn, die door de IJsselmeerpolders een snellere verbinding met Gronin gen tot stand moet brengen. Deze lijn is nog in studie en de aanleg valt pas op langere termijn te verwachten. De mogelijkheid bestaat ook, dat de lijn in eerste instantie alleen tot Almere loopt. t#nee zijn de moeilijkheden rond i spoorlijn echter nog niet opge- 3j De mogelijkheden tot financie- wordeh nog steeds onderzocht. >Hjl het nog evenmin vast staat I in Amsterdam het eindpunt van oUn zal komen. *el het de bedoeling is een 6nelle ,jiding tussen het centrum van sjHaag en het centrum van Am- Jun tot stand te brengen, zijn er Oen als eindpunt in Amsterdam Ihet Centraal Station te kiezen, het Museumplein. De mogelijk- divan een aansluiting op het lan- rt net wordt echter nog steeds ickehouden: dat zou kunnen gebeu- i.fia Amsterdam-West iblemeri eslissing hierover houdt verband ride algemene vervoersproblema- rivan en naar Amsterdam. De hfuele aanleg van de Hemspoor- waardoor een verhoging van 'Jlantal treinen tussen Amsterdam, lam en Purmerend kan worden speelt hierbij een rol. idjns minister Westerterp kan de jiteit van het Centraal Station in Ièrdam niet worden uitgebreid, tel door de aanleg van de Hem- r tunnel het treinverkeer tussen ?0em en Amsterdam moet worden rikt. Hetzelfde geldt wanneer de Wollijn op Amsterdam-Centraal itkomen. "inister weigerde een beslissing de tunnel te nemen en wilde Din zeggen wanneer de beslissing rèl wordt genomen. Ten aanzien Ie Schiphollijn wilde hij alleen inp, dat er maatregelen worden ge- ,aji om verdere vertraging in het 71. dfi (ADVERTENTIE) >1 Tarieven In het kader van het streven naar een geïntegreerd openbaar vervoer, zal op proef een aantal snelbusdiensten wor den ingesteld. Deze bussen rijden tus sen intercity-stations en sluiten aan op de treinen. Er zal op deze dien sten, die worden opgenomen in het spoorboekje, met één kaartje (trein plus bus) kunnen worden gereisd. De bussen zullen rijden op trajecten als Amstelveen-Utrecht, Schiphol-Haar- lem, Veendam-Assen en Stadskanaal- Assen. De tarieven van het openbaar vervoer zullen zo min mogelijk worden ver hoogd. Minister Westerterp denkt aan een verhoging van één keer per jaar, terwijl de verhoging als regel niet bo ven de inflatie-index mag uitkomen. Er zal ook worden gestreefd naar een integratie van de biljetten voor de verschillende soorten vervoer. Het plan van het kamerlid Van der Doef (PvdA) voor een gezlnskaart (al le leden van een gezin zouden voor 30 gulden per maand in tram, trein en bus kunnen reizen) gaf minister Wes terterp weinig reden tot optimisme. Het is een gecompliceerd plan, zo meende hij, waar nadere gegevens over verkregen zouden moeten wor den. Hij acht een marktonderzoek dan ook van belang. worden gekomen. Deze dienst zal waarschijnlijk in januari volgend jaar van start kunnen gaan'. Dat deson danks kan worden aangenomen dat de maximumsnelheden een positieve in vloed op de veiligheid hebben, tonen cijfers uit West-Duitsland aan. Daar is sinds de invoering daarvan het aantal slachtoffers met 25 procent afgeno men. Alcoholisme Minister Westerterp zei gisteren in zijn antwoord aan de Tweede Kamer over de bergoting van verkeer en wa terstaat. dat nog deze zomer kan wor den begonnen met een voorlichtings campagne over het gebruik van alco hol in het verkeer De nieuwe wet, waarin het alcohol-promillage aan een wettelijk maximum is gebonden en waarin een bloedproef verplicht wordt gesteld, is reeds geruime tijd terug aangenomen, maar nog steeds niet van kracht. De bewindsman weigerde echter, ondanks aandringen vanuit de Kamer, het tijdstip van invoering te noemen. Vermoedelijk zal de wet ech ter .iog dit jaar ingaan. In het kader van de veilighèid op de weg, zal de overheid aandacht hebben voor de zwakkeren in het verkeer, zoals kinderen en fietsers. Met name de aanleg van rijwielpaden langs enkelbanige rijskwegen zal voorrang krijgen. Om tot eensgezindheid te ko men. zal er overleg komen tussen rijk en provincie, met name over het sti muleren van de aanlpg van fietspa den. SPRANG-CAPELLE De directrices en adjunct-directrices van het protes tantse bejaardentehuis 'Achter de Ho ven' in Sprang-Capelle (NB) zijn door het bestuur ontslagen. Het ontslag met instemming van het arbeidsbu reau is per 1 februari ingegaan. De ontslagen directrices A. Huyts (59) en mevrouw Muntinga (51) hebben het bestuur van het bejaar dencentrum een proces aangedaan. Winnen zij dan moet het-tehuis hen terugnemen of schadeloos stellen tot aan hun pensioen. Het bestuur verwijt de beide dames dat zij tijdens hun eenjarig bewind een verkeerd beleid hebben gevoerd. Er zou een tekort zijn ontstaan van ruim een ton. men moest de pension- prijzen met ruim tweehonderd gulden per maand verhogen. Volgens het be stuur weigerde de directie zich aan te passen bii de godsdienstire geaard heid van het merendeel van de bewo ners en kreee het tehuis onder haar leiding een slechte naam met het ge- vol? dat kamers leeg kwamen te staan. H°t heiaardenrpntnim in Snrane-Ca- ne'le kwam betnn vorig iaar in de pu bliciteit door nitlat'neen van de voor zitter beiaarden en personeelsleden. De directrices waren toen met ziekte verlof. Mei. Huvdts vindt dat het be stuur van volkomen onjuiste voorstel ling van zaken geeft, yolgens haar heerste er in het tehuis al een onge wenste toestand toen zii en haar colle ga met de leiding werden belast. NIJMEGEN De vakbonden gaan niet akkoord met algehele sluiting van de twee Roding-bakkerijen in Nij megen (150 werknemers). Zij zullen dat dinsdag aan de directie van het broodconcern Meneba eigenaresse van de onderneming meedelen. Het besluit viel gisteravond tijdens een door de voedingsbonden van NW, NKV en CNV belegde ledenver gadering in Nijmegen. De Meneba-directie liet de bonden af gelopen maandag weten dat het hele Nijmeegse bedrijf zal worden geslo ten. De woning waarin de dader zich de hele nacht met twee kinderen verschanst heeft. Een politieman toont het fin plastic gehulde) wapen waar mee het dodelijk schot afge vuurd werd. Van een verslaggever BEETSTERZWAAG De 41-jari- gc hoofdagent W. de Jong gehuwd en vader van vier kinderen, is door een 37-jarige loodgieter, R. II., met een schot uit een vuur- buks gedood. Een tweede hoofda gent, de heer H. Siebenga, kon de kogels ternauwernood ontwijken. De dader heeft zich kort daarna met zijn twee kinderen in zijn wo ning verschanst en heeft zich pas gistermorgen aan de politie overge geven. De loodgieter vuurde het schot op de hoofdagent af van twintig me ter afstand, terwijl hij bij de gara ge van zijn schoonvader stond. Vanuit zijn woning belde liij later met het politiebureau. 'Ik zal mij verdedigen tot de laatste kogel', dreigde hij vanuit zijn huis, dat toen al door achttien agenten om singeld was. De hele nacht hield hij de ver schansing vol. Een van zijn voor waarden was dat zijn twee kinderen, die de mazelen hadden, verzorgd zouden worden. Er kwam toen een arts, die de kinderen ophaalde. De afspraak dat hij zich om half ics 's morgens naar het politiebu reau zou begeven tok hij kort voor die tijd weer in maar even later Kwam hij met de belofte zich om half negen 'te melden'. Deze laat ste afspraak kwam hij na, waarna de politiemannen na een hele nacht nulegeren konden inrukken. Het drama begon toen H. woensdag avond laat in zijn woning ruzie maakte met de bij hem wonende vrouw. De ruzie ging zo ver dat hij wegliep, naar het huis van de vader van de vrouw. Deze vader liet hem echter niet binnen, waar op H., die de vuurbuks bij zich had, amok maakte. Toen de inmiddels gewaarschuwde polltic verscheen, merkten de agenten aanvankelijk niets bijzon ders op. Toen hoofdagent De Jong de politicauto verliet werd er on middellijk op hem geschoten, en het schot was direct dodelijk. Hoofdagent Siebenga wist via struikgewas en een muurtje bij omwonenden te komen, vanwaar hij om assistentie vroeg. Van die gelegenheid maakte II. gebruik om weg te komen en zich te verschan sen. ADVERTENTIE 'Dear Henry 'Dear Hcnrv', 7.0 noemt Danielle Huncbellc in haar gelijknamige boek Henry Kissinger, dc bekwame en ambiticu7.e Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en Nobelprijs winnaar 1973. "Wie is deze bijzonder intelligente, kleine, dikke en slordig geklede nun die op vrouwen zo'n grote aantrckkingskrachtuitocfent Wie is deze sleutelfiguur in de wereldpolitiek Een interessante blik achter de schermen! 175 blz. Paperback 11,90. Bij elke boekhandel. partijen. De onderhandelingen dragen dan ook sierhts een oriënterend ka rakter'. 'Het is jammer.' dat er berichten 'le wereld in zijn gestuurd als zouden wij onder druk van de heer Andries- sen de besprekingen hebben moeten staken. Daa- is niets van waar. De landelijke partijtop heeft weliswaar bezwaren omdat men denkt, dat He christen-democratische samenwerking daarmee de mist ingaat, maar wij zijn niet door ze rp het matje geroepen. Wij gaan door.'- Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De veertig woningen aan de Schipholdijk, pal naast Schip- hol-oost en de Ringvaart, die al jaren lang inzet zijn van juridische gevech ten tussen de KLM, bewoners en de gemeente Haarlemmermeer, kunnen toch maar het beste worden afgebro ken. Dat menen tenminste de KLM, de luchthaven Schiphol en de gemeen te Haarlemmermeer. Binnenkort zal er over gesproken worden. Een aantal jaren geleden nog bouwde de KLM een miljoenen guldens kos tende geluidsisolerende muur, waar- achter nu dagelijks DC-8 vliegtuigen en Boeing-747-toestellen staan proef te draaien, nadat ze in reparatie zijn ge weest. De muur zou veel lawaai moe ten voorkomen, maar blijkt onvol doende geholpen te hebben. Volgens deskundigen zijn er geen doeltreffen de maatregelen te nemen, tenzij er opnieuw miljoenen voor uitgetrokken worden. Daarom willen de partijen nu toch maar liever gaan breken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De oriënterende besprekingen tussen de Zuidliol- landse besturen van KVP, PvdA, PPR, D'66 en PSP over een eventuele vorming van een programmacollege in de provinciale staten zullen gewoon doorgang vinden. Aanvankelijke berichten, als zou He KVP onder druk van de landelijke partijtop het overleg willen staken worden dot*r de heer A. J. A. Brugge- man, voorzitter van het provinciaal KVP-bestuur ontkend. De KVP wil echter alleen dan onder handelen als ARP en CHU ook een kans krijgen tot deelname aan een programcollege. Zoals bekend keuren ARP en CHÜ echter het maken van bindende afspraken voor de verkiezin gen af. De heer Bruggeman vindt dit evenwel niet zo bezwaarlijk. 'Wij wil len ons ook voor de verkiezingen nog niet geheel en al binden aan andere UTRECHT Nederlandse. Betgische en Franse vakbondsbestuurders heb ben besloten gezamenlijk stelling te nemen tegen de inkrimpingspolitiek van hot Franse Schlumberger-concern. Tot deze groep behoren onder andere de Meterfabriek Dordrecht, Contigea in Brussel en Compagnie des comp- teurs in het Franse Montrouge. Op initiatief van het Algemeen Bel gisch Vakverbond zullen de bonden informatie uitwisselen over de gang van zaken bij dit concern. De vakbon den verklaren het niet eens te zijn met dc bcdrijfspolitiek van het Schlumbergerconcern. Zij wijzen erop, dat bij Crntigea eertijds 2400 man werkten. Dit aantal is in de loop van de tijd teruggebracht lot 385. Bij de Meterfabriek Dordrecht werken nu 640 man, maar sinds kort staan er 38 op de nominatie om ontslagen te wor den. Vorig jaar werd het zusterbedrijf van de Meterfabriek Dordrecht, de in Den Haag gevestigde Nederlandse gas- meterfab-iek Wilson NV. gesloten. Hierbij kwamen 250 mensen op straa» te staan. Drs. F. Goudzwaard, provinciaal voor zitter van de PvdA betreurt de publi- katies rond de KVP eveneens. 'Wij willen gewoon verder praten, ook met ARP en CHU. Het is alleen jammer, dat met name de PPR en de PSP door al dat geharrewar kopschuw zijn geworden vorr de KVP en zeker voir de beide andere confessionele partij en'. De heer VV C. de Kruyf, provinciaal voorzitter van de CHU. maakte giste ren bekend, dat de CHU het liefst na de verkiezingen zitting wil nemen m een afspiegelingscollege. Goudzwaard daarover: 'Dat is nu iets, wat wij ab soluut niet willen, want dan komt de WD er weer bij We staan open voor de confessionele partij jn, maar in geen geval voor de VVD'. Vervolg van pag. 1 hard te verduren. 'Ik moest drie we ken lang met volle bepakking en gas masker op tien tot twintig maal om de barakken heenlopen, omdat ik steeds de laatste was.' 'Ik moest een met lood gevulde stalen pijp van on geveer 40 kilogram die met een touw om mijn nek gebonden was, achter mij aanslepen, toen ik het eens een dag slecht deed.' Aldus twee getuigen. Volgens het rapport vinden de ern stigste mishandelingen echter tijdens de oefeningen plaats. 'Bij het naboot sen van oorlogssituaties is de grens tussen aanvaardbare en onaanvaardba re methoden nog het moeilijkst te trekken. Mishandeling van 'krijgsgevangenen' blijkt normaal te zijn, volgens de sa menstellers van hei rapport. Een ge tuige beweert te hebben meegemaakt, dat van een zogenaamde krijgsgevan gene de nagels uit drie vingers wer den getrokken om hem tot praten te brengen. Een tweede getuige verhaalt van mar telingen door middel van elektriciteit. De gevangenen kregen tijden niet te eten, terwijl wij eieren met spek on der hun neus stonden te bakken en het vet op hun lippen smeerden', al dus een derde getuige. Van een verslaggever SCHIPHOL Zijn bezoek van dertig dagen aan de Verenigde Staten samenvat tend met de woorden: 'Van fouten kun je ook leren' is gisteren staatssecretaris Schaefer uit Washington op Schiphol teruggekeerd. Hij maakte de reis samen met het Pvd.A-Tweede Kamerlid Hans Kombrink op uitnodiging van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Volgens weer andere getuigen werden gevangenen met hun duimen aan een boom gebonden in het water of in het prikkeldraad gegooid, geslagen en ge- schopt, ook als de slachtoffers direct wilden vertellen wat hun gevraagd werd. Ook de vrijheid van haardracht levert volgens het rapport nog steeds moei lijkheden op. Mariniers die weigeren hun haar te laten kortwieken worden onder druk gezet. Tenslotte hierover het verkorte relaas van eem marinier die niet naar de kapper wilde gaan: 'Op een nacht werd ik door een dronken korporaal uit 'otd gehaald en buiten moest ik, alleen gekleed In mijn onderbroek, anderhalf uur lang een speech van de korporaal aanhoren over mijn lange haar. Een andere nacht werd ik door zes dronken ondreofficieren te pakken genomen. Zij tiokken de dekens over mijn hoofd, knepen mijn keel dicht, waardoor ik bewusteloos raakte. Toen ik weer bij bewustzijn kwam, bleken zij met een mes plukken van mijn haar te hebben afgesneden.' AMSTERDAM Van vrijdag 15 fe bruari tot donderdag 21 februari brengen de Britse fregatten Androme- da, Apollo en Plymouth een officieel bezoek aan Amsterdam. De schepen worden afgemeerd bij het Passengers Terminal Amsterdam aan de Oostelij ke Handelskade. Ze zijn op zaterdag 16 februari en zondag 17 februari van 14.00 tot 16.30 uur voor het publiek te bezichtigen. RITA De heer Schaefer toonde zich geschokt over de wijze waarop in de Verenigde Staten de slechte woonomstandigheden en de misdaad hand in hand gaan. 'De angst voor de mis daad is in de grote steden on gelooflijk. Deze angst is de voornaamste reden waarom de maatschappelijk beter gesitu eerden uit de steden wegtrek ken. Wat overblijft worden krotten waaraan niets wordt gedaan en waarin de armen en dat zijn vaak kleurlingen, terecht komen', aldus de staatssecretaris, die met name zijn kritiek uitte over dc wijze waarop dan door de overheden wordt gehandeld. 'Aan de stadsvernieuwing wordt nauwelijks iets gedaan. De projecten die door Ken nedy en Johnson zijn opgezet worden door Nixon gestopt. In de VS zie je vaak de situatie dat de projecten voor goedko pe woningen stil liggen omdat er geen gelden meer beschik baar voor zijn zonder dat er plannen voor vervangende projecten gereed zijn.' Dc staatssecretaris is tot de con clusie gekomen dat een vrije huurpoütiek geen garantie be tekent voor betere woningen en redelijke-huren. In Chicago heeft hij kunnen constateren dat er hoge huren worden be taald voor krotten. Planning 'nieuws' Teleurgesteld waren de heren Schaefer en Kombrink over de planning in de woningbouw. 'Planning is iets nieuws daar. Onze eerste gedachte was dat het daar een vervelend woord was, maar er zijn toch wel en kele mensen die het nu dur ven uitspreken. In de steden zie Je ook hoeken waarvan niemand weet wat er mee te doen. Het worden dan maar parkeerterreinen.' Staatssecretaris Schaefer 'In de VS bestaat geen bouw- plicht, geen verbeteringsplicht en in sommige steden zelfs geen onderhoudsplicht. Presi dent Nixon voert politiek ge richt op bezuiniging en auto nomie van de federale staten en van de steden. De beschik bare gelden door de woning bouw, die toch al ingekrom pen zijn, Lomen direct in han den van de bestuurders, die er vaak paleizen van laten bou wen in plaats van woningen voor minder bedeelden', aldus de heren Schaefer en Kom brink. Zij hebben Washington, Chicago, San Fransisco, Atlan ta, Clarmont, Boston en New York bezocht. 'Ik sta niet te vissen. Ik ontdooi mijn wanten dezelfde stroomkosten

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5