Heath waagt stembusgok Mishandelen van mariniers komt veelvuldig voor Pyromaan opgelucht na zijn arrestatie Statiegeld van de baan Commandant: leugens Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 van het ANPzèlf! tn deze krant exclusieve herenkleding MoMuis SLOOS Trein wellicht 12 pet duurder Zogezegd Wisselvallig Tobben met de 'onderdanen' BEDRIJFSAUTO RAI van combi tot combinatie ra Gruwelijk relaas van getuigen Pompidou ziek, geruchten over snel aftreden fors versterkt Voordelig voorkomen Nieuwe Leidse Courant VRIJDAG 8 FEBRUARI 1974 54ste jaargang no. 263 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Voor Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze correspondent BLIJHAM Do pyromaan in Blij- ham (Gr) is door politionele sa menwerking, met onder meer het gerechtelijk laboratorium te Rijs wijk, gepakt. Het is de 20-jarige ongehuwde bankwerker A. B. C. Dit gebeurde op grond van de uit komst van het handschriftonder zoek. Kortgeleden had de nu aangehou den C. ook al eens aan een beperk te schrijfproef deelgenomen, maar hij wist toen nog uit handen van de politic te blijven door met blok- letters de schrijfproef in te vul len. De pyromaan een rustige, wat timide jongeman werd in het geheel niet verdacht yan de ze ven branden in Blijham en omge ving. Toen het opsporingsteam hem in zijn huis kwam aanhouden, maakte hij een opgeluchte indruk. Op het bureau van de rijkspolitie te Blij- ham kwamen al direct bij het ver hoor de bekentenissen los. 'Ik kon niet anders', was het antwoord op de vraag van de politiemensen waarom of hij kapschuren in brand stak. Zijn moeder en een jongere broer hebben niets van de brandende escapades van hem afgeweten. De kapschuren werden door hem met een lucifer in brand gestoken, waarna hij zich direct te voet, per fiets of brommer naar huis spoed de. Slechts één keer ging hij later nog eens kijken naar de verkoolde resten van een landbouwschuur. De politie is niet alleen afgegaan op de schrijfproef, maar er zijn ook nog andere mogelijkheden na getrokken. De politie heeft bij huiszoeking een omvangrijk plakboek met knipsels over alle branden gevon den. De jongen blijkt, volgens de politie, ook een aantal volkomen normale liefhet berijen te hebben. nndere 'autopapieren' DEN HAAG Het plan van de rege- ■ing om op nieuwe auto's een statie- ;eld van 200 gulden te heffen, is van le baan. De regering heeft gisteren, ioals overigens werd verwacht, het vetsontwerp daarover ingetrokken, folgens minister Westerterp (Verkeer n Waterstaat) kleven aan het ont- verp te veel technische bezwaren, die net op korte termijn konden worden ipgelost. )e belangrijkste reden is echter, dat le legering het onverantwoord acht, le autobranche 110? zwaarder te belas- en na de moeilijkheden die zijn oortgekomen uit de olieboycot. De nkomstenderving voor de rijkskas die lierdoor ontstaat, zal waarschijnlijk porden gecompenseerd door een nieu- ve kentekenregistratie, waardoor het zwart rijden' wordt bemoeilijkt. Het s de bedoeling dat een deel van het ;entekenbewijs zichtbaar in de auto rordt aangebracht. De kleur van dit leel, een vignet, zal jaarlijks wisselen. )e automobilisten moeten dan elk aar een nieuw bewijs aanschaffen en laarvoor een leges van ongeveer 17,50 betalen. JTRECHT De kans is groot dat het poorkaartje niet zeven procent, maar waalf procent duurder wordt. De Spoorwegen krijgen dit jaar name- ijfc een vergoeding van 396,4 miljoen lit de rijkskas voor reizigersvervoer, naar dat is aanzienlijk minder dan de 40 miljoen die de Spoorwegen vorig aar zomer hebben gevraagd. Iet gat denkt de minister onder meer e kunnen opvullen door een hogere iriefopbrengst van 18,6 miljoen gul- en. Maar om een dergelijke meer- pbrengst te kunnen bereiken zou het poorkaartje per 1 mei twaalf procent uurder moeten worden, in plaats van le aangekondigde zeven procent per 1 ieptember. Het gaat echter nog om een ■ekensom, want het kabinet moet de lannen nog beoordelen. Flinke zonnige perioden, vooraf gegaan door hier en daar regen- of hagelbuien. Matige tot vrij krachtige en aan de kust nog enige tijd harde noordwestelijke wind, later afnemend tot matig of zwak en krimpend naar zuid west. Maximum-temperaturen rond 5 gr. C. MORGEN EN OVERMORGEN: Eerst regen, later ook opklarin gen en vooral in de nacht gelei delijk hogere temperaturen. Morgen zon op: 08.07 onder: 17.42 maan op: 21.42 onder: 08.39 Vaterverbruik steeg: niljard kubieke meter Kennelijk zaten gisteren de nieuwe schoenen van minister Vorrink (milieuhygiëne) niet, wat je noemt, gemakkelijk. Even voor de officiële opening van het laboratorium en de kantoren van de Dienst Milieu beheer Rijnmond liet de minister hier in gesprek met (links) de commissaris van de koningin in Zuid- Holland, mr. M. Vrolijk en de voorzitter van de Rijnmondraad, de heer W. A. Fibbe haar schoenen nog even aan de voeten bengelen. Staatssecretaris Glastra van Loon (justitie) kwam gisteren op een schoen en twee krukken de Tweede Kamer binnen. De rechtervoet zat in het gips als gevolg van een beenbreuk tijdens de wintersport. folgens sommigen is het kanni- >alisme verdwenen omdat de nens niet meer te eten is. Prof. Zielhuis van het Coronel- laboratorium naar aanleiding van een onderzoek naar ver vuiling. Staking wordt wellicht uitgesteld LONDEN (AP, Reuter, UiPI) De Britse premier Edward Heath heeft gisteren de knoop doorgehakt, vervroegde algemene verkie zingen uitgeschreven voor 28 februari en heeft gisteravond de ver kiezingscampagne meteen geopend met een oproep aan de kiezers de mijnwerkers, die zondag zouden gaan staken, te vertellen: 'Wij hebben er genoeg van.' wie moest er met kerstmis 3 wüg onder de douche? In een tien minuten durende tv-uit- zending verklaarde Heath dat het er bij de verkiezingen om gaat of de En gelsen een sterke regering willen of een gouvernement dat de strijd tegen de stijgende prijzen onder druk van de vakbond opgeeft. De enige bedrei ging voor Engelands toekomst, aldus Heath is 'onze voortdurende tragische reputatie van industrieel conflict'. In een felle aanval op de mijnwerkers beschuldigde Heath 'extremisten' en militanten' ervan het mijnconflict te hebben willen gebruiken om zijn de mocratisch gekozen regering te wip pen, een opmerking die kennelijk be doeld was tegen enkele communisti sche leiders in de 27 leden tellende top van de mijnwerkersbond NUM. Premier Heath heeft meegedeeld dat hij Joe Gormley, de voorzitter van de NUM, heeft gevraagd 'in het nationale belang de voor zondag uitgeschreven staking tot na de verkiezingen uit te stellen Gormley heeft verklaard per soonlijk wel voor een dergelijk uitstel te voelen. Vandaag zal de NUM-leiding hierover een beslising nemen. Maar vernomen is dat diverse NUM-leiders tegen uitstel zijn onder meer uit vrees dat de achterban dit niet zal aanvaar den en velen al op de komende vrije dagen hebben gerekend. In zijn toespraak zei Heath dat hij minister van werkgelegenheid Willi am Whitelaw heeft gevraagd onmid dellijk een onderzoek in te stellen naar de lonen van werknemers in an dere bedrijfstakken .n vergelijking tot de inkomens van de mijnwerkers. Dit onpartijdig onderzoek zal tijd vergen, aldus Heath. En wat de uitslag ervan ook moge zijn, een aanbeveling tot loonsverhoging zal in elk geval met terugwerkende kracht vanaf 1 maart geldend kunnen worden, aldus de pre mier. Het besluit van Heath om vervroegde verkiezingen uit te schrijven de of ficiële termijn van de regering loopt tot juli 1975 wordt als een enorme gok beschouwd. Bij recente opiniepei lingen nog voordat de mijnwerkers tot een staking besloten bleek dat de Labour-oppositie drie procent po pulairder was dan de regerende Con servatieve Partij. In Londen worden reeds de traditionele weddenschappen afgesloten en gebleken is dat deson danks de Conservativen favoriet zijn. De grote bookmakers-firma's geven 7 tegen 4 voor de Conservatieven. De Conservatieve Partij zal de verkie zingscampagne, die ongekend fel zal worden, ingaan met de slagzin 'Krach tige actie voor een fair Brittannië'. Verwacht wordt dat Labour, onder leiding van oud-premier Harold Wil son, de strijd zal voeren onder de leu ze 'Weer aan het werk met Labour'. Tijdens de campagne, die drie weken zal duren, zullen tv-uitzendingen niet meer aan beperkingen onderhevig zijn. In verband met de energieschaars- te sluit de Britse tv nu al om half elf 's avonds. De Labour oppositie heeft reeds aam gekondigd aan de eisen van de mijn werkers tegemoet te zullen komen ADVERTENTIE 7-16 FEBRUARI'74 Gewijzigde openingstijden: 10 t 19 uur. Zondags gesloten. toegang f500 Tnein-toegangWjetten bij'NS stations Van onze Haagse redactie DEN HAAG Mishandelingen van mariniers en het martelen van zogenaamde krijgsgevangenen op oefeningen komen veelvuldig voor bij het korps mariniers. Tot deze conclusie zijn de defensiecommis sie van de PvdA en de Vereniging voor Dienstplichtige Militairen (WDM) gekomen na een onder zoek naar het leefklimaat in het korps mariniers. In een nog geheim gehouden rapport: 'Schoon Schip bij da mariniers' zijn de getuigenissen van verschillende slachtoffers opgetekend. Die getuige nissen zijn anoniem omdat, aldus de samenstellers, de slachtoffers niet in de publiciteit willen komen. De de fensiecommissie van de PvdA en de WDM zullen minister Vredeling (de fensie) een lijst met namen va de getuigen geven. Diepgaand onderzoek Zij willen dat ir. Vredeling opdracht geeft tot een diepgaand onderzoek voor de marechaussee naar de ge pleegde strafbare feiten. Voorts zou den gedragsdeskundigen een algemeen onderzoek naar de mentaliteit in het korps moeten instellen. Het onderzoek werd ingesteld naar aanleiding van de affaire Nico Meijer, een marinier die wegens een licht vergrijp door een beroepskorporaal mishandeld werd. Het onderzoek heeft, aldus het rapport, aangetoond, dat het hier niet gaat om een incident. 'Achter dit incident gaan nog veel meer zaken schuil die de grens van het toelaatbare verre overschrijden. Het gaat ons niet in de eerste plaats om het registreren van deze afschuwe lijke gebeurtenis. Alleen de wreedhe den naar voren halen, lost niets op. Door een diepgaand onderzoek naar de mentaliteit in het korps moeten deze gebeurtenissen in de toekomst voorkomen kunnen worden', aldus het rapport. Tijdens de opleiding van de nieuwe mariniers worden 'krachtige metho den' gebruikt om de prestaties op te schroeven. De jongens die het er slechts afbrengen, krijgen het soms Zie verder pag. 5, 6e kolom De commandant van het korps mariniers, generaal C. Lamers, reageerde gister avond als volgt op het rapport: 'Als dit allemaal waar zou zijn, dan zou ik met mijn kop tegen de muur lopen. Maar volgens mij zijn er nog nooit zoveel leugens bij elkaar op papier gezet. Ik heb nog nooit klachten over oefeningen ontvangen. Integendeel, er hebben mij alleen maar blijken van waardering be reikt. Beschuldigingen als dat er nagels uitgetrokken zouden zijn enz. hadden, als ze waar zijn, door de PvdA-commissie en de WDM voor de rechter gebracht moeten worden. Die had dat kunnen uitzoeken. Nu wordt alleen maar de defensie in diskrediet gebracht'. PARIJS (Reuter, UPI) De Franse president Georges Pompidou heeft griep, tussen do 38 en 39 graden koorts en moet daarom verscheidene dagen thuisblijven. Dit heeft de arts van de 63-jarige Pompidou gisteren bekendgemaakt. De mededeling heeft een nieuwe golf van speculaties ontketend over de ge zondheidstoestand van het Franse staatshoofd. Geruchten als zou Pompi dou ernstig ziek zijn doen al sinds eind 1972 de ror.de. Het werd toen be kend dat de Franse president werd behandeld met cortison-preparaten, waardoor Pc.mpidou's hals en gezient zichtbaar in omvang waren toegeno men. Hij zou aan gewrichtsontsteking lijden. De geruchten van Pompidou's zeer ADVERTENTIE Premier Heath bij het verlaten van zijn ambtswoning in Downing Street 10, nadat het besluit was gevallen ver vroegde verkiezingen te organiseren. mocht deze partij winnen. De mijn werkers genieten in Engeland bijzon der veel sympathie, onder meer om dat zij vrijwel algemeen worden be- Zie verder pagina 13 Dit nummer staat ook vóór in uw telefoongids. Iemand die graag anderen passeert, kan die neiging op de Nederlandse autowegen altijd botvieren. Maar het wordt wel een dure liefhebberij. Eén keertje inhalen met 125 km kan hem een boete opleveren van 25 x 3 75 gulden. Voor hetzelfde geld bieden wij hem ruim een half jaar de mogelijkheid, voor te liggen op half Nederland. Abonneer zo iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: slechte gezondheidstoestand zijn giste ren toegenomen door een bericht in het Franse dagblad Le Monde dat meldde te hebben vernomen dat het Elysée de Franse constitutionele raad heeft verzocht na te gaan of een snel le presidentsverkiezing kan worden georganiseerd mocht Pompidou in Je komende twee maanden aftreden. De Franse regering heeft in de afgelo pen periode voortdurend geweigerd informatie over Pompidou's gezond heid te verstrekken. Maar verslagge vers, die lo president nauwkeurig hebben gadegeslagen, meldden eerder al dat Pompidou snel vermoeid was en zwaar transpireerde. Het is de eerste keer sinds hij op 20 juni 1969 hei presidentiële ambt aan vaardde dat Pompidou zijn werkzaam heden wegens ziekte onderbreekt. Wel had hij oerdcr zijn representatieve verplichtingen drastisch verminderd. Binnenland Eenzame scholier 6 GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT, NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b Betaalt per maand /kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier eD pen). Pletine-schaaltje (flessenon- der/etters). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Bejaarden hebben vaak niets te vertellen 7 Rotterdam voert besluit uit 13 Buitenland Hoessein niet in gevaar Kerk Naar bet jodendom Vrijzinnige invloed Sport Eenheid terug bij NEC Economie Prijzen drukken op zwakste schouders Men schrijft ons Mruwc boeken liadio en tv Mrips. feuilleton Puuel Recept Commentaar Dichtbij en verder Weer Films Beur* Familieberichten 11 15 17

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1