TOPTIJDEN NODIG VOOR ERKENNING 'Eenheid terug bij NEC' ^BN0 De ABN vraagt of u even 'n zonnige vakantie komt uitzoeken. Europa Cup brengt bij Blokkeer concentratie terug Tulpenrallye afgelast Boeking voor Piet Keizer Algemene Bank Nederland vakantiereizen SPORT T13/K15 Jan Derkscn moet in wereldkampioenschap het ongelijk van Eskilstuna bewijzen, INZELL Weinig Nederlandse schaatsers bleven tijdens het Europees kampioenschap in Es kilstuna zo ver beneden het ver wachtingspatroon als de 22-jari- ge Amsterdammer Jan Derksen. De slechtste troef van coach Leen Pfrommer op de lange af standen had in het voorseizoen een opmerkelijke winst geboekt op zijn zwakste afstanden de 500 m en de 1500 m. Op grond daarvan mocht Derksen be schouwd worden als één van de kandidaten voor het erepodium in het eerste grote toernooi in dit seizoen. Maar waar Derksen een jaar eerder in Grenoble nog veelbelovend debuteerde met een vierde plaats, eindigde hij in Zweden teleurstellend als ze vende. een klassering die vooral te wijten was aan zijn matige prestaties op die lange afstan den. Derksen was de exponent van de raadselachtige matheid die zich met uitzondering van' Hans van Helden van de hele ploeg had meester ge maakt. Pfrommers keurkorps bewees in Eskilstuna opnieuw in technisch opzicht superieur te zijn aan de con currentie. De technische overmacht kon echter niet vertaald worden in prestaties op het ijs. Het sprankelen de dat in het. verleden een Verkerk, een Bols en een Schenk plotseling deed vlammen ontbrak. In Eskilstu na had het er even de schijn van dat de op zich volkomen onjuiste betiteling 'surrogaatploeg' terecht is. GEBUKT Leen Pfrommer gaat onder die beti teling nog duidelijk gebukt: 'Het zijn geen surrogaat-rijders. Belang rijker dan titels en ereplaatsen zijn voor ons wereldtijden. Tijden die in de buurt liggen van de records die de vorige generatie heeft gevestigd.' Terecht merkt Pfrommer op: 'Nog niet één keer dit seizoen hebben wij het ijs gehad waarop wij konden be wijzen waartoe wij in staat zijn. Ik ben wel zo reëel om te stellen, dat wij zelfs onder zeer gunstige om standigheden nu nog niet aan nieu we records toe zijn. Maar ik ben er wel van overtuigd, dat we heel dicht in de buurt kunnen komen. En als we die cijfers kunnen tonen zal het publiek eerder geneigd zijn om de namen van de huidige profs te ver geten dan wanneer wij ver van die tijden verwijderd blijven.' Jan Derksen beaamt die stelling vol komen: 'De term surrogaat-rijders dateert nog uit de tijd, dat we ver INZELL De kans bestaat, dat het seizoen van de ploeg van Leen Pfrommer na het wereldkampioenschap in Inzeil is afgelopen. Pas vandaag zal de KNSB beslissen, of cr geld kan worden uitgetrokken voor deelneming aan de wed strijden om de Gouden Schaats, de zogenaamde rccordjachten, die op 24 en 25 februari in Inzeil worden gehouden. Pfrommer: 'Als dat geld cr niet is, zal liet seizoen voor deze ploeg wel erg kort zijn geweest'. Hel komt er dan op neer, dat de kernploeg met inbegrip van de interland in Heerenveen en de gedeeltelijk mislukte wedstrijden in Davos dit seizoen slechts vier Inter nationale wedstrijden heeft gereden. De belangstelling voor het laatste grote herentoernooi van dit seizoen is niet overweldigend. Ruim duizend Nederlanders hebben voor een plaats in het inmiddels besneeuwde stadion geboekt bij de reisbureaus. Het organisatie comité verwacht, dat er nog eens driehonderd tot vierhonderd Nederlanders op eigen gelegenheid naar de Zuidbeierse plaats zullen afreizen. Het Oranje minilegiocn zal naar de verwachtingen van de organisatoren het leeuwendeel van.het publiek uitmaken bij de komende wedstrijden. achter de toenmalige kernploeg ein digden tijdens de Nederlandse kam pioenschappen. Maar we realiseren ons wel degelijk, dat wij als ploeg jonger zijn dan de vedetten van toen. Als wij een aantal seizoenen achtereen goede tijden neerzetten krijgen wij de erkenning van het grote publiek, daar ben ik van over tuigd.' RAADSEL Derksens optreden in Eskilstuna rechtvaardigt niet de verwachting dat één van de beste amateurstayers van dit moment spoedig aan een be nadering van de recordtijden toe is. 'De prestatie in Eskilstuna blijft voor mij een groot raadsel. Ik heb steed weer geprobeerd te analyseren, wat de juiste oorzaak wel zou kun nen zijn, maar ik kom er gewoon niet uit. Op de 5 km. toch mijn fa voriete afstand, had ik na drie ronden het gevoel, dal ik op een paar benen als heipalen reed. Van enige souplesse was geen sprake meer. En dat na die 500 meter, die voor mij zo verarssend goed was verlopen'. Derksen die in vroegere jaren het hypernerveuze van zijn wielrennen de vader als een onontkoombare last leek te moeten meesjouwen naar de diverse ijsbanen, ontkent dat die nervositeit hem nu.parten heeft ge speeld. 'Dat was juist de grote winst van de afgelopen jaren. Als junior werd ik op grond van miin presia- ties en selectiewedstrijden steeds tot de favorieten gerekend bij de kam pioenschappen. Steeds opnieuw bleek dan dat ik het bij de grote wedstrijden niet kon waarmaken. Vorig seizoen veranderde de situa tie. We werden door het wegvallen van de groe^-Schenk plotseling tot kernploegleden gebombardeerd. Er werd niets van mij verwacht. Het enige dat belangrijk werd geacht, was plaatsing bij de laatste zestien. Maar het vorig jaar ben ik veel rus tiger gaan schaatsen. En het hyper nerveuze is dit jaar ook niet terug gekomen. toen er op grond van mijn vooruitgang op de korte afstanden meer van mij mocht worden verwacht' PROFAANBOD Jan Derksen werd de afgelopen zo mer door de pvofs van de WISO be naderd om een lucratief ogend con tract af te sluiten. 'Ik heb er niet over gepeinsd. Mij stond het voor beeld Valentijn voor ogen. Het risico dat het mis zou lopen met de proforganisatie en dat ik daardoor het schaatsen zou kunnen vergeten, was mij te groot. Daarvoor schaats ik te graag.' Voor Derksen was er nog een overweging om bewust voor Leen Pfrommer te kiezen. 'Ik heb bij Raleigh een functie als in- en verkoper. Mijn werkgever geeft mij alle gelegenheid om in de winter maanden mijn sport te beoefenen. Wanneer ik professional was gewor den had de werkgever er waarschijn lijk anders tegenover gestaan. De schaatssport is mij teveel waard, om voor een mogelijk profcontract mijn hele sportcarrière op het spel te zet ten. En als amateur mag er dan een klein beetje geld bij moeten, ik heb wel de zekerheid dat ik door kan gaan.' Derksens progressie op de korte af standen culmineerde het afgelopen weekeinde in Davos in een nieuw persoonlijk record op de 1500 meter (2 06.0 tegen 2.06.6)Wat zeker zo belangrijk is. De lange Amsterdam mer demonstreerde dat zijn legen vallende prestatie op de 5.000 meter in Eskilstuna een uitschieter in het negatieve is geweest. Onder lang niet ideale omstandigheden beëindig de hij de vijf kilometer winnend io 7.38.8 bijna vier seconden vóór de winnaar van Eskilstuna Hans van Helden. Derksen: 'In Davos ging het weer ouderwets.' Die verm verbetering biedt perspectief voor het wereld- toernooi dat komend weekeinde in JAN DERKSEN Inzeil wordt verreden. Zeker als het ijs van goede kwaliteit is en de technisch begaafde Nederlandse ploeg eindelijk de omstandigheden krijgt, waar hij het hele seizoen al van droomt. Derksen: 'Mocht het voor mij na Eskilstuna weer tegen vallen. dan beschouw ik dit seizoen toch niet als verloren. Ik heb dit jaar immers gemerkt, dat ik toch weer wat vooruitgang heb geboekt. En ik ben nog jong genoeg om ver der naar de top te kunnen groeien. JOOP HOLTHAUSEN Leen Looyen (27) stapt a/s hoofdtrainer uit anonimiteit lran onze speciale verslaggever ÏIJMEGEN Toen Megh de ong na zo'n vijftien weken ere- livisievoetbal te kennen gaf dat lij het met NEC niet meer zag itten en bij de Nijmeegse voet- ialautoriteiten op ontbinding van lijn arbeidsovereenkomst aan- Irong, werd Leen Looyen naar ■oren gehaald. Een vrij logische ;ang van zaken in de voetbal- vereld. Hulptrainers, zoals Leen /ooyen dat bij NEC was, zijn on- niddellijk beschikbaar, deinzen neestal niet terug voor de ver- ntwoordelijkheid, die inherent is an de uitoefening van de trai- lersfunctie en hebben, omdat ze en bepaalde ontwikkeling van eer nabij hebben meegemaakt, en radicale visie op de gebeur tenissen binnen een vereniging. lij Leen Looyen, 27 jaar jong nog naar, was dat laatste zeker het geval, faar ook hij besefte dat alleen dat :een waarborg was om de zo sterk laar beneden gekromde prestatiecurve reer opwaarts te stuwen. Er was neer. Looyen realiseerde zich dat en iet zich daarom niet overrompelen loor het verzoek van het NEC-be- tuur om de technische leiding van iet keurkorps op zich te nemen, tngst dat de complexe materie hem ou overvallen, dat hij er niet in zou lagen om te domineren en dat hij on 'n tenen zou moeten lopen kende hii liet. Leen Looven gelooft in zichzelf, indt dat hij de goede eigenschappen lezit om het vak aan te kunnen, maar rilde alleen duidelijke inzichten in le zo onverwacht gecreëerde situatie, xioyen stelt daarom nu: 'Ik heb met )e Jong gesproken. Hij maakte me luidelijk dat er van de zijde van NEC (een enkele aandrang op hem was uit- eoefend om zijn taak neer te leggen, t'an ontslag was geen sprake. Dat lam één van de voor mij geldende be- etsels weg. Wanneer De Jong de laan uitgestuurd was, had ik geweigerd de rerantwoordelijkheid over te nemen. Ik ben namelijk niet van mening dat iet de schuld van De Jong is dat het ilotseling minder goed ging met (EC. Het slechte aan- en verkoopbe- eid van NEC is van wezenlijker in- floed geweest op de prestaties. De long, die ik altijd recht in de ogen wil blijven kijken en bij wie ik nu nog regelmatig op visite kom, zag het elf niet meer zitten. Daarom was ik loen in principe bereid, maar stelde irel mijn eisen. Ik verlangde blanco rolmacht van het bestuur, ik wilde ionder een enkele beperking kunnen rerken. Met inspraak op mijn beleid. 'KI De Oostenrijkse Annemarie Moser li In St. Morltz -wereldkampioene afda- Hng geworden. Onder modllljko omstin- IlCheden (mist. wind en sneeuw) legde ii) het 2400 meter lange parcours af in 1 Binuut en 50.84 seconden. Tweede werd Betsy Clifford uit Canada met 1.51.78 cn derde dt Oostenrijkse Wiltrud Drexel. De Nederlandse deelneemster Linda I's- vist zich als 32e te klasseren met ijd die bijna negen seconden langza mer was dan die van dt winnares: .59.25. TENNIS Betty Stöve heeft voor het 'n- trnationale met 50 000 dollar gedoteerde tennistoernooi in Fort Lauderdale gewon nen van de Roemeense Virginia Ruzlcui. De cijfers waren 0-4 en 6-1. Een verras- ting was de nederlaag van de als zesde teplaatste Julie Heldman (VS) tegen Isa bel Fernandez (Col): 7-5 7-5. TOETBAL De ex-voorzltter van Armi- nia Bielefeld, Wilhelm Stute (55) is in Bielefeld door een rechtbank tot een boe- veroordeeld "an 25.000 mark <25.000 tuiden) in verband met zijn aandeel m Mt Bundesligaschandaal. VOETBAL Het in de Italiaanse compe titie op de eerste plaats prijkende l.azio Bome heeft in groep B van het finale tsernnoi om de Italiaanse voetbalbeker tijn eerste overwinning behaald Voor 14 000 toeschoiiwers- werd in Rome mei eewonnen van Palermo Voor dezelfde rroep speelden Juvenilis en Cescna e- lijk: 1-1. In groep A won AC Milan "an Italanta mei .-1 De Milanese i-effers len van de voet van B'gon cn Renet- VOETBAL Voor de eerste divisie an le Engelse voetbalcompetitie zijn twee wedstrijden gespeeld In Londen won Tettenhani Hotspur van Birmingham "itv met 4-2. De grote man in deze wedstrijd *>s Martin Chivers die drie keer scoor- le Door deze nederlaag is Birmlngh im 'i grote degradatiezorgen gekomen Man chester City won met 1-0 van Derby Coqnly. Internationa' Colin Bell was de ~*"~r van het enige doelponl LEEN LOOYEN van wie dan ook, was ik niet akkoord gegaan.' Leen Looyen manifesteerde zich als een taaie, onbuigzame oefen- meester die ondanks zijn jeugd over wicht had. NEC kende hem, maar toch anders. Als een eminente scout, per slot van rekening speurde hij Gel derland tamelijk succesvol af naar ta lent. Hij loodste knapen als Marijnis- sen, Blijderveen, Jan Peters, Hutting en Gerdsen uit de regionale jeugd naar NEC's hoofdmacht en bouwde een C-team op dat ongeslagen op kop gaat in zijn afdeling. CONDITIONEEL Het werk als hoofdtrainer bracht evenwel veranderingen. Deels omdat hij uit de anonimiteit van een jeugd- team trad en het middelpunt werd van naar oorzaken van de teleurstel lingen gissende randfiguren en deels omdat nij zichzelf belastte met de op dracht om NEC in de eredivisie te houden. Leen Looyen conformeerde zich niet aan de heersende opvatting, dat NEC conditioneel in verval was geraakt door de trainersmutatie cn verrichtte een grondige analyse. Zijn mening: 'Er was natuurlijk iets aan de hand. Ook conditioneel, alleen is dat begrip tweeledig. Je kunt spreken van lichamelijke en geestelijke condi tie. Dat eerste zat, in tegenstelling tot wat veel mensen dachten, goed. Uit de bij de Nijmeegse fysioloog Jan Vos gehouden onderzoeken bleek dat de meeste jongens fysiek zelfs nog ster ker waren dart vorig jaar. Maar gees telijk haperde er iets. Buiten het voetbal moest iets gebeuren, dat was duidelijk. Bij ons zitten ooit duur ge kochte spelers op de reservebank, ter wijl jongens met lage contracten in het veld staan. Zoiets geeft wrijvin gen. de bankzitters worden als zak kenvullers gezien. Daarom moest het collectief gesmeed worden. Ik heb met de jongens een middag gekegeld, we zijn een avond naar de Rotterdam se zesdaagse geweest en ik ben een maandagavond met de jongens de stad in geweest. Dat heeft naar mijn idee een goed effect gehad.' Looyen voorkomt daarmee te zeggen dat hij de lijn-Coerver weer heeft op gevat. Zegt dat dét ook pertinent niet waar is. maar schildert zichzelf toch af als een persoonlijkheid, die de fi guur van de van zijn vak bezeten Wiel Coerver meer benadert dan die van de meer relativerend ingestelde Megh de Jong. Looyen: 'Ik ben tame lijk emotioneel. Een beetje voetbalgek ook ik .'eioof dat dét alleen maar goed is. al moet je ervoor waken dat je niet doordraaft. Wat dat betreft heb ik het getroffen met een vrouw, die totaal geen verstand van voetbal heeft en me steeds op de goede ogen blikken in mijn enthousiasme remt.' KRITISCH Het werk van Wiel Coerver, die hij twee jaar assisteerde, heeft Looyens aanpak oeinvloed. dat is onmisken baar. De theorieën ever de conditione le arbeid, die de Feyenoord-trainer frequent in de etalage plaatst zijn de zijnen geworden. Looyen: 'Maar ik heb ook van De Jongli geleerd. Ik accep teer niet alles klakkeloos en daarom heb ik. dat durf ik *e zeggen, een ei gen methode. Ik zou mezelf een pres- tatietrainer willen noemen, als daar althans de man mee bedoeld wordt die met zijn eerzucht en geldings drang het hoogste tracht te bereiken. Daar wil ik veel voor doen Ik hoef nog niet zo nodig de man met alle be voegdheden te zijn. ik had bij wijze van spreken hier bij NEC nog best twee jaar ender een andere hoofdtrai ner kunnen werken. Dat kan alleen maar goed voor me zijn.' Wat niet in houdt dat Looyen tegen en dat nogmaals de importantie van zijn taak opziet. Hij voelt zich sterk, ook al weet hij dat het gemis van de A-li centie een zekere doem als hulptrai ner tot consequentie heeft. Maar zegt hij: 'Het werken met de jeugd is vor mend. Ik Kijk om me heen. Als ik zie hoe FC Amsterdam sterk wordt, leer ik daar van. Die jongens hebben gein buiten het veld. vormen een sterke groep. Bij ploegen als NEC. die af hankelijk zijn van het talent uit de streek, moet dat ook kunnen. Die kna pen staan scwieso al dicht bij elkaar. Talent is er bovendien. Een jongen als Jan Peters behoort bij de zes bes te Nederlandse middenvelders van dit moment en verdient een plaats in Oranje. Alleen al om ervaring op te doen.' Hoewel Looyen volgend jaar zeker niet terugkeert op de nu bezette post, heeft het bestuur van NEC hem wel gevraagd tc adviseren over de toe komst. Looyen: 'Ik heb toen gezegd dat er twee te zwakke schakels in de ploeg steken, dié moeten vervangen worden. Maar voorop moet je je geld investeren in de mensen die je het hardst nodig hebt. Die spelers moet je binden. Jan Peters en Kees Korne- lis hebben nu beiden een driejarig contract getekend.' Alleen onder die voorwaarden ziet Looyen NEC in staal ooit weer spektakel in De Gof- fert te brengen. Looyen: 'We kanke ren wel ailemaal over dat voetbal, maar ik heb een mening en daarin ga ik. dat geef ik toe, met Coerver mee en die is dat het steeds moeilijker wordt spektakel te creëren. Voetbal is zo sterk veranderd in de afgelopen ja ren. maar de spelregels zijn niet mee- veranderd, die zijn nog exact dezelfde. Hoe wil je dan iets verwachten? Waarom worden bijvoorbeeld de doe len niet vergroot. Dan zie je meer doelpunten en attractievere wedstrij den, dét staal vast POUL ANNEMA DEN HAAG (ANP) De Tulpenral lye 1974, die van maandag 22 tot en met zaterdag 27 april zou worden ge houden is afgelast. Ook dit jaar zou den de belangrijkste 2000 kilometer van de rit in Pools gebied moeten worden afgelegd. De start zou in War schau zijn, de finish hoogst waar schijnlijk in Noordwijk aan Zee. De organisatoren hebben een telegram ontvangen van de heer Niziolek, de secretaris-generaal van de Poolse auto mobiel club, die daarin laat weten dat in zijn land het verbod autosport te bedrijven, gezien de energiecrisis, nog steeds van kracht is. 'De tijd is te kort geworden', aldus voorzitter Ton Zwikstra van het rally-comité, 'om el ders nog een alternatieve route uit te zetten en daarvoor de noodzakelijke vergunningen te krijgen'. De organisatoren hebben evenwel nog hoop de rit naar oktober van dit jaar te verschuiven. 'Door de benzine- schaarste zijn heel wat rally's afge last', betoogde mede-organisator Maar ten van Wamelen, 'en daardoor is er op de internationale autosportkalen der de nodige ruimte gekomen. Als de verbodsbepaling in Polen wordt opgeheven zouden we zo kunnen rij den. We zijn organisatorisch ook met de sponsors die voor de benodig de financiën moeten zorgen name lijk geheel rond' ZEIST 'AN'PI Voor een aantal betaald voetballers werd door de tuchtcommissie van de KNVB een voorwaardelijke slraf omsezet in een onvoorwaardelijke Zo kree* M Nieu- wendijk van MW twee wedstrijden schor sing Th. Oftermans van Roda JC een wed strijd evenals G van Kiujk van Feyenoord De Volendamspeier Th Buys kreeg naasl de schorsing voor twee hindende wedstrijden nok een geldboete van IO0 g-Jlden opgelegd Voor Piet Keizer, die zich zondig boos msakte over de leiding van Arie van Gemert wa; ei voorti een boeking De andere straffen zijn: H. J Stroes <AZ67> t-.vee wedstrijden: W. van Munster 'F C Dor drecht' twee wedstrijden: R Sanders (F C Dordrecht): een wedstrijd, een wedstrijd voorwaardelijk en 50; R. E. Dorr (F C Dor drecht' Een wedstrijd en ƒ100 A Nieuwen- huis Ulaarlem) 200: R. Zaaijer (De Graaf schap I: een wedstrijd voorwaardelijk en 200; A. Graaumans (FC Den Bosch): een wedstrijd voorwaardelijk en 150; voorts kregen naast Piet Keizer (Ajax) ook Piet de Zodte (FC Den Haag) Willy Brokamp (MW) FC Twente-Ajax op zaterdagavond ENSCHEDE (ANP) De ontmoe ting tussen FC Twente en Ajax in het toernooi om de KNVB-bekeris een dag vervroegd. De wedstrijd zal nu plaats vinden op zaterdag 23 februari. Het treffen in het Diekman stadion begint om 19.30 uur. De cijfers van loio 29 zijn: deelnemers: 466 276: Bruto inleg 1.082.155.- Prijzenbe- drag 457.751.56. Eerste. tweede en derde prijs plus premie elk 114.437.S9; Eerste prijs: 54 winnaars, die elk bruto 2.119.20 ontvangen Tweede prijs. 1087 winnaars d;e per kolom 107.20 ontvangen Derde prijs R 903 winnaars, die elk per kolom 12 8u ontvangen (ADVERTENTIE) Keus volop. Nu nog wel Maar het is zomer vóór u 't weet. De reisgidsen liggen klaar. Kom. Halve finale-poule in Rijswijk Van onze volleybalmedpwerker AMSTERDAM Wanneer de Blokkeer-coach Johan van der Haar vanavond rond 9 uur op de spelersbank van de Rijswijkse sporthal 'Marimba' voor de wedstrijd tegen de Hongaarse kampioen Ujpest Dosza gaat plaats nemen, zai hij wel even een momentje in dank baarheid denken aan landskampioen Delta Lloyd/AMVJ. Niet de Amsterdamse titelhouders, maar de Rijswijkers gaan dan dus be ginnen aan één van de twee halve finale-poules Europa Cup voor landskampioenen. Dat alles is mogelijk geworden door de leegloop van de hoofdstedelijke ploeg, waardoor deze geen representatieve ploeg voor dit evenement op de been kon brengen. Voor de Blokkeer-spelers een reden r om na jaren weer eens tot een moli- 1 vatie le komen. De normale competi tie kan hen beslist niet zover bren gen. De wedstrijd van afgelopen zater dag tegen '*e VC Tilburg, achter Blok keer tweede op de ranglijst in de kampioenspoule, bracht opnieuw aan het licht, dat aan een gecontreerd spe lende Rijswijkse ploeg in de vader landse competitie voorlopig niet te tippen is. Wat overigens niet inhoudt, dat de ploeg van Johan van der Haar tol de spclinhoud gekomen is als in de jaren van vóór de periode dal AMVJ de volleybalhegemonie bezat. Een vergelijking is zelfs zeer moeilijk le trekken VERANDERING Johnny Groen, de in Assen opgeleide gymnastiekleraar die bij het invoeren van de sponsoring in het volleybal naar Blokeer trok, daarover: 'Vroe ger hadden we het stempel van een zuiver aanvallende ploeg te zijn. Met de komst van Van der Haar is daar het een en ander aan veranderd. Dat komt ook doordat er meer aandacht aan het Mokkercn is besteed, waar door het m de veldverdediging ge makkelijker wordt. Door die accent verandering is er toch wel een wijzi ging in de motivatie gekomen. De aanval is misschien wel minder spec taculair geworden, er wordt echter wel safer gespeeld'. Het lijkt met die uitspraak dat Blok keer dat 'le 'andstilel niet meer kan ontgaan, Cn .eite achter voorganger AMV.T aanloopt. Ook het speltype van Blokkeer gaat meer en meer een Oost europees stempel krijgen. Die lijn kan ook doorgetrokken worden naar de in ons land plaats vindende volev- balcvenementen. NeVoBo-voorzitter Piet de Bruin daarover: 'Vroeger wil de de bond in internationale contac ten maar weinig geld steken. Daar is sinds enkek' jaren een verandering in gekomen. Het gevolg is dat er in ons land nu het een en ander te doen is'. Zonder onze internationale contacten was het omt mogelijk geweest, de Eu ropese jeugdkampioenschappen te or ganiseren. Dat geldt ook voor de fina le Europa Cup-dames die we twee jaar geleden in Apeldoorn hadden. Niet minder belangrijk is geweest, dat Delta Llovd-AMVJ twee halve finale poules voor do Europa Cup heeft ge organiseerd. zodat we nu voor het derde achtereenvolgende jaar zo een evenement hebben. Wij zijn internati onaal geducht gaan meetellen. Vroe ger konden we tégen de Russen bij voorbeeld geen 'nee' zeggen. Gebeurde dat wel, dan hield men er gewoon geen rekening mee. Nu móét men er wel ter dege rekening mee houden'. 'In het Europa-Cup toernooi voor da mes-bekerhouders bijvoorbeeld wilde CSKA uit Mcskou de wedstrijd tegen Haag '68 uitgesteld zien. Zij hadden in Armenië een zeer belangrijk toer nooi. Wij hebben 'neen' tegen dat verzoek moeten zeggen en het gevolg is nu dal CSKA dat toernooi moet on derbreken. Natuurlijk /.eggen we niet zomaar 'nee'. Je moei er rekening mee houden, dat er ook wel eens te gen ons nee gezegd zal worden. Voor lopig hebben we echtei erkenning en dat wordt fewezen door het verzoek aan onze -xheidsrechter René Vos de finale voor de Europa Cup-heren, die begin maart in Parijs wordt gespoeld, te fluiten'. GEVOELIG Internationaal zit de NeVoBo organi satorisch dus goed. Blokkeer zal dat in strnd kunnen houden. Zowel spel- technisch als organisatorisch. Vooral dat laatste is een gevoelig punt bij de i 3 ïgpij JOHNNY GROEN Rijswijkers. Afgelopen zaterdag bij voorbeeld moesten de toeschouwers het doen zonder opgave van de spe lers. Zelfs do aanwez'ge journalisten hadden moeite de namen los te krij gen van de beide ploegen en vlucht ten uiteindelijk maar naar het wed- strijdformtilier. Een zaak waar coach Van der Haar natuurlijk weinig mee uitstaande heeft. Een goede prestatie van zijn ploeg kan echter wel het pro bleem van de samenstelling van het nationale 'cam oplossen. Het is allang geen publiek geheim meer. dat er rondom de nationale ploeg die ;n oktober naar Mexico voor de wereldkampioenschappen moest, moeilijkheden zijn. 'Wij hebben per slot van <ake niet voor niets een Poolse trainer voor zestigduizend gul den per jaar aangetrokken', aldus Piet de Bmin. 'Natuurlijk moet je als be stuur achter zo een man staan'. De NEVoBo /ai Blokkeer dankbaar zijn, als het erin slaagt een goede prestatie te leveren. Dat kan dc kloof tussen NeVoBo-bestuur. de Poolse bonds coach Ben Krysik, die een toenemende populariteit geniet, en de sectie tech nische zaken wellicht dichten. KOOS HAMER Achtste remise van Kortsnoj en Mecking AUGUSTA (TASS) De tiende par tij in de kandidatentweekamp voar het wereldkampioenschap tussen Vik tor Kortsnoj (Rus) en Henrique Mec king (Bra) is- in Augusta in remise geëindigd. De grootmeesters kwamen de puntendeling na 28 zetten overeen op voorstel van Mecking. Van de voorgaande partijen won Kortsnoj er twee. Bij een derde overwinning plaatst hij zich voor de halve finales. In de eerste ronde uit het schaaktoer nooi van de Costa del Sol heeft Kick Langeweg remise gespeeld met Quin- teros. Langeweg en de Argentijn kwa men tot dat resultaat in de tweede zitting van hun partij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15