Minister Boersma voert motie niet uit: besluit Rotterdam ongemoeid Eis meer recht in ruil voor minder Chileense schulden Edgar Tijtgat: kunst met een glimlach academisch ziekenhuis der vrije universiteit amsterdam hernesseroord I Rotterdam aanvaardt atuut van Boersma Personalia Onderzoek naar invloed Geconsumeerde metalen )p gezondheidstoestand Wijziging zou Dollardwerken niet vertragen' Row^"iQQt bodem verontreiniging niet Hji boer leggen Sanering van Rijnmondgebied Loterijkantoortje a Arnhem beroofd hoofd v.d. afdeling fysiotherapie WAARNEMEND PAVILJOENS- HOOFDEN EN AFDELINGS OUDSTEN SOUiW/KWiAiRfrErr VRIJDAG 8 FEBHUAiRI 1974 mWEMLAND/KUNST T11/K13 Xederlaag tegen partijgenoten Pan onze parlementsredactie )EN HAiAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 65 te- ;en 56 stemmen een motie aangenomen, waarin minister Boersma ran sociale zaken wordt gevraagd het besluit, dat de Rotterdamse fcaad even tevoren had genomen over het gewijzigde sociaal statuut, schorsen. Maar de bewindsman zal geen gevolg geven aan deze aotie, omdat dit gewoon onmogelijk is. Ichorsing van het Rotterdamse be- luit van gisteren zal voor de minister eveel risico's met zich brengen, om- at zijn beslissing zal worden getoetst an de bestaande wetten. Die toetsing ou wel eens in zijn nadeel kunnen litvallen. Ook de schorsing van het erste besluit van 8 november over et oorspronkelijk soviaal statuut zou em de nodige moeilijkheden hebben pgeleverd, bekende de minister giste- en. )e motie die minister Boersma tegen •8 ich kreeg was afkomstig van zijn par tijgenoot mr. Van Dam (ARP). ;s Woensdagavond had minister Boersma ezegd, dat hij niet de minste moeite lad met de motie van de ARP, omdat r niet direct om schorsing van het lieuwe Rotterdamse besluit werd ge raagd. Gistermiddag kwam de heer - 'an Dam daarom met een nieuwe en uidelijke motie, waarin concreet rerd geëist, dat aan de SER met spoed en advies zou worden gevraagd oover ;]j e kwestie van het sociaal statuut en lat hangende deze aanvraag het Rot- erdamse statuut van kracht zou wor- Aberalen blijven tegen Om de Rotterdamse raad die op dat ogenblik (het was goed twee uur) nog moest beslissen niet onder druk te zetten, vroeg de heer Van Dam de stemming uit te stellen tot half vijf. Het argument was: de gemeentelijke autonomie mag niet in het gedrag ko men. Het verzoek werd toegestaan. Zo gebeurde het, dat niet lang nadat de Rotterdamse raad het besluit had ge nomen de Tweede Kamer vroeg het zelfde besluit ongedaan te maken, door het aanvaarden van de motie van de ARP. Omdat deze motie zo duidelijk was geworden, had de VVD haar motie waarin eveneens om schor sing werd gevraagd ingetrokken. Laatste poging- Minister Boersma had tevoren nog wat hij noemde 'een laatste poging' gedaan de ARP tot andere gedachten te brengen. Hij legde er nog eens de nadruk op dat na de wijzigingen van het statuut er geen onderhandelings- dwang met de vakorganisaties bestaat voor de bedrijven, die zich op de ge meentelijke grond' willen vestigen. Pan een onzer verslaggevers I [OTTERDAM De Rotterdamse gemeenteraad heeft gistermid- lieit door min. Boersma gewijzigde sociaal statuut vastgesteld. lag "lieen verplicht overleg met de vakbe weging alvorens een bedrijf in Rotter- i.alam grond kan verwerven voor vesti- ing of uitbreiding zoals diezelfde aad in november had besloten. Wel :.3 en verklaring van dat bedrijf dat het ereid is tot overleg met de vakbewe- ing. besluit werd genomen met alleen stemmen van de liberalen, inclu- -jof wethouder Polak, tegen, waarbij i co-burgemeester G. Z. de Vos kon ertellen dat in de Tweede Kamer, vee moties in stemming zouden ko enen over datzelfde onderwerp en dat met de Kamergriffie had afgespro- en, dat hij voor het raadsdebat de temming over die moties wilde af- achten. Maar de griffie van de Ka mper had hem doen weten, dat de Ka ter met de stemming over de beide toties liever wilde wachten tot de be- lJ lissing van de Rotterdamse raad was 'allen. it heer W. J. v.d. Have, woordvoer der, van socialisten, communisten en D'66 meende dat minister Boersma in wezen niets had veranderd en dat de essentie van de Rotterdamse beslis sing van november niet was aangetast. Verder wilde hij niet gaan. Mocht de Kamer aansturen op schorsing of op ontkrachtende wijzigingen of mocht de gemeenteraad wat gelukkig voor hem niet gebeurde de zaak afstem men, dan mocht volgens hem het ge meentebestuur niet schromen het sta tuut toch toe te passen. Wat wethou der Viersen de opmerking ontlrkte, hoe de heer V. d. Have zich iets der gelijks voorstelde. De heer F. J. v.d. Heijden (Kath) zag de veranderingen van de heer Boersma als verbeterin gen, waarmee hij en de 'linkervleugel' elkander dus in het midden konden vinden. De heer H. J. v.d. Meiden (prot. chr) sloot zich daarbij aan. Al leen de liberaal mr. H. E. Koning sputterde en zag b. en w. nu gedrukt in de positie van 'brievenbus' tussen vakbeweging en ondernemer. Twee ARP-leden dr. C. Boertien en mr. J. N. Scholten, hadden zich door de minister laten overtuigen. Zij wa ren van mening, dat de minister uit stekend met Rotterdam had onderhan deld en d,at de voerdelen van het soci aal statuut waartoe Rotterdam had be sloten zwaarder wegen dan de nade len. Verder stemden tegen del motie de PvdA, PPR, D'66 PSP en CPN. Aan de nederlaag, die de minister als gevolg van de ARP-motie leed, tilde hij niet zo zwaar. 'Dat zullen we niet dramatiseren', was zijn opmerking. Bovendien hadden deskundigen hem verzekerd, dat de uitvoering van de motie juridisch een uiterst moeilijke procedure zou worden. Vereniging Waddenzee doet laatste beroep: AMSTERDAM Gewijzigde uitvoe ring van de Dollardwerken zo dat hel internationaal belangrijke vogelgebied niet wordt getroffen, zou geen vertra ging veroorzaken en niet veel duurder zijn. De landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee en vijf andere na tuurbeschermingsorganisaties doen met dit argument een laatste beroep op de regering, die waarschijnlijk in haar vergadering van vandaag een be slissing over de werken neemt. Bij de brief is een rapport gevoegd van het ingenieursbureau Dwars, He- derik en Verhey, waarin de techni sche mogelijkheden worden aangege ven. het aan te leggen Dollardkanaal niet dwars door de kwelders te gra ven. maar binnensdijks. Hierdoor wor den de vogelkolonies gespaard. De ex tra kosten worden door het bureau geschat op tussen tien en twintig mil joen gulden. Zeker gezien wat het kabinet-Den Uyl in' zijn regeringsverklaring schreef over le bescherming van onvervang bare natuurgebieden, vonden de or ganisaties dat bedrag verantwoord. Zij verklaren zich bereid, ook hunnerzijds een financieel offer te brengen door, als tot een binnendijks kanaaltracé wordt besloten, aan te bieden de Dol- lard als reservaat te verwerven en Ie beheren. (Een van de ondertekende instellingen is de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten in Ne derland). Chilibeweging tot Den Uyl: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Chilibeweging in Nederland heeft in een brief aan premier Den Uyl gevraagd het militaire bewind in Chili geen uitstel van betaling van schulden te geven zolang dit regime niet aan enkele humanitaire voorwaarden heeft voldaan. Edgor Tytgal: It at mnrlpl (1926). f Bloedproef bii 250 vrouwen 'an een onzer verslaggevers IRN'HJBM In Arnhem vindt binnenkort bij 250 vrouwen een 3 )loedonderzoek plaats, dat ten doel heeft na le gaan. wat de invloed ran zware metalen op de gezondheid is. Onderscheiding Benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje-Nas- sau: mr. H. Th. A. van der Loos, vice- president van de Hoge Raad der Ne derlanden in Den Haag. BRUSSEL Na enig uitstel is het er toch nog van gekomen: het Brussels eerbetoon aan een bij zondere stadgenoot, een grote overzichtstentoonstelling van het werk van Edgar Tijtgat in het Museum van Moderne Kunst aan het Koningsplein daar. Tijtgat, die niet altijd voor vol werd aangezien, een vreemde eend in de kunstenaarsbijt, die het bestond dwars door alle artistieke revoluties heen hij leefde van 1879 tot 1957, dus heeft er wel een paar meege maakt zich te blijven verkneuteren om zaken, die de meeste van zijn tijd genoten alleen maar als uiterst se rieus konden zien. Een man, die kunst durfde te maken waarin de hu mor een grote rol speelt. En dat is zelfs in deze tijd nog iets bijzonders. Soms wil jc wel eens lachen, maar meestal blijkt dan achteraf dat het helemaal niet de bedoeling was. Tijtgat was dus eigenlijk een moeilijk geval, vooral misschien omdat zijn oeuvre zich totaal niet leende voor werkelijk diepgaande artistieke be schouwingen. Niet dat het er te 'sim pel' voor zou zijn, maar gewoon om dat het (daarvoor te) duidelijk, hel der en vanzelfsprekend is, genoeg e i- g e n zeggingskracht heeft. Zijn vroege werk, van 1905 tot onge veer 1920 staat nog helemaal in het teken van een impressionistische erfe nis. Het was net als dat van Rik Wou ters, een hernieuwd impressionisme, dat een reactie was op het symbolis me, een beweging die doodliep op een teveel aan dramatische en psychische ballast. Teruggrijpen Dit z.g. 'synthetische' impressionisme was een teruggrijpen naar een stuk probleemloze schoonheid, een belijde nis van een nieuw geloof in de ver rukkingen van het leven. Na zijn terugkeer in België hij bracht Wereldoorlog I door in Enge land maakte hij zich langzamer hand los van die impressionistische manier van schilderen en hij lijkt dan als vanzelf toe te groeien naar een werkwijze die wellicht wat kinderlijk niet kinderachtig! aandoet, maar precies de taal blijkt te zijn, waarin hij zijn verhalen het best kan vertellen. Het doet aan oude volksprenten den ken. maar dan zonder de primitiviteit daarvan. Een naïeve benadering, denk je soms, maar dan blijkt het gegeven, werkelijkheid of sprookjesachtige fan tasie. toch weer te ironisch gezien, 'n Wijze ironie overigens, die nooit fel is, nooit echt karikaturaal, maar altijd vertederend. De situaties, die Tijtgat je voortovert dat kun je bij hem zonder meer zeggen zijn ook nooit nadrukkelijk grappig, de humor is nooit oubollig, de pikante rieën zijn nooit grof, de spot is nooit kwetsend. Maar de, hier eerder genoemde 'dui delijke, heldere en vanzelfsprekende' manier van uitbeelden, waardoor je, nog op de tentoonstelling, denkt alles door te hebben, blijkt achteraf toch ook misleidende trekjes te hebben. Later denk je: meent hij dat nou echt (beeldt hij zomaar een dagelijkse situ atie, iets dat hem getroffen heeft, uit) of zit er nog commentaar in ver werkt? En welk commentaar? Instem ming? Spot? De uitermate persoon lijke. volkomen onbelaste visie, die Tijtgat op het hem omringende leven had. daarin ligt toch wel vooral de oorspronkelijkheid van deze grote kleine kunst. Tot 30 maart. G. K. Nederland behoort samen met negen andere Europese landen, Canada, Ja pan en de Verenigde Staten tot de 'club van Parijs', een samenwerkings vorm van de voornaamste schuldeisers van Chili. Eind februari praten deze landen in Parijs over het verzoek van Chili om uitstel van terugbetaling voor het grootste deel van de leningen (in to taal zo'n 740 miljoen dollar). De voor waarden waar het militaire bewind van Chili volgens de Chili-beweging het eerst aan moet voldoen zijn: be ëindiging van het martelen en fusile- ren van politieke gevangenen, sluiting van alle concentratiekampen, vrijge leide verlenen aan vluchtelingen in ambassades (volgens cijfers van de VN-A'luehtelingenoreanisatie zijn er dat nog zeshonderd) en oDnieuw in dienst npmen van tienduizenden ar- he'dprs die door toedoen van de junta werkloos werden. Volgens de Chili-beweging zal een verzachting van de terugbetalingsvoor waarden de junta in staat stellen gro te wapenaankopen te doen in het bui tenland 'om de repressie van het ver zet te kunnen voortzetten'. De militai re uitgaven in Chili zijn voor 1974 be groot op bijna 180 miljoen dollar, drie maal zoveel als over 1973. Bregenzer Festspiele met Verdi op het water BREGENZ Het fraai aan het Bo- denmeer in de Oostenrijkse provincie Vorarlberg gelegen Brege trekt al vele jaren met zijn Festspiele elke zo mer duizenden belangstellenden. Het beroemde drijvende podium in het meer van Bregenz is de meest specta culaire speelplaats van deze Festspie le. Zesduizend mensen kunnen er per avond kijken naar de operettes, ballet ten of opera's die daar worden opge voerd. Dit jaar omvat het programma onder meer twee opera's van Verdi met instrumentale medewerking van het Weens Philharmonisch Orkest. In het oude theater aan de Kornmarkt worden toneeluitvoeringen gegeven, en in de tuin van Schloss Hohenems worden opera's van Haydn opgevoerd. Nationaal cum laude muziekconcours GRONINGEN De voorronden van het Nationaal Cum Laude Concours voor jonge Nederlandse solisten in Groningen zijn nu afgesloten. Er wer den drie van de 25 deelnemers gese lecteerd voor de slotronde op 13 fe bruari: de klarinettist Reinier Hoger- heyde van het conservatorium in Arn hem, de violiste Else Krieg uit Am sterdam en de bariton Ger Withag uit Maastricht. Aan het concours, dat voor de derde keer wordt gehouden, kunnen deelnemen leerlingen van Ne derlandse conservatoria die het afgelo pen jaar afstudeerden en daarbij de aantekening 'met lof' verwierven. Op woensdag 13 februari wordt tijdens een openbaar concert van het Noorde lijk Filharmonisch Orkest in De Oos terpoort te Groningen de prijstoeken ning aan de drie finalisten bepaald. De eerste prijs bedraagt 3000, de tweede is 2000 en de derde 1000. Het concours wordt georganiseerd in samenwerking met de stichting Gau- deamus te Bilthoven. Nederland heeft van Chili nog zo'n 73 miljoen gulden tegoed. Het is daar mee een van de kleinere schuldeisers en de Chili-beweging zegt daarom dat haar verzoek om 'humanitaire voor waarden' alleen kans maakt als behal ve Nederland ook andere crediteuren deze voorwaarden zullen stellen. West-Duitsland schijnt ook voor een dergelijke benadering te voelen, van de Verenigde Staten die na de mi litaire machtsovername onmiddellijk hun financiële steun aan Chili hervat ten valt veel minder te verwach ten. Mevrouw Allende, de weduwe van de in september vorig jaar in Chili gedo de president, zal in maart naar Neder land komen. Ze zal hier een nationale inzamelingsactie starten voor de Chi leense beweging die vanuit ons land het verzet in Chili steunt. ARNHEM Het hoofdbestuur van de Geldersche Maatschappij van Land bouw vindt het onjuist dat met be trekking tot de bodemverontreiniging de bewijslast bij de agrariërs wordt gelegd. He't is er voorts nogal onge lukkig mee dat door gedeputeerde sta ten van Gelderland aan te wijzen be drijven verplicht zouden worden er een «nort 'mestboekhouding' op na te houden. Over de in voorbereiding zijn de pro vinciale verordening bodem- en water verontreiniging acht het hoofdbestuur van de GM van L nader beraad bin nen de georganiseerde landbouw ge- wensd Het wil in deze materie posi- Over de in voorbereiding zijnde pro- tief meedenken ter bestrijding van ec- in een verordening wilde regelen, wordt onaanvaardbaar geacht. SCHIEDAM Het .milieu in het Rijnmondgebied wordt gesaneerd. Binnen enkele weken worden maatre gelen afgekondigd voor de eerste fase. Bij de uitvoering van de sanerings werkzaamheden zal de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond nauw betrok ken worden. Dit zei de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, me vrouw mr. I. Vorrink gisteren bij de oficiële ingebruikneming van het laboratorium en de kantoorruimte van de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond in Schiedam. Deze instelling heeft de bevoegdheid om controle uit te oefenen of de nale- viRg van de bepalingen van de hin derwet in Rijnmond. Tevens is de dienst, die honderd man personeel telt, belast met de uitvoering van de wet op de luchtverontreiniging. In een later stadium zullen ook bevoegd heden met betrekking tot de water verontreiniging aan deze taak worden toegevoegd. De heer J. de Jong, gecommitteerde voor milieuhygiëne, vroeg de minister aandacht voor de mogelijke uitbrei ding van het apparaat in de komende jaren tot ongeveer 150 man. Deze uit breiding van het personeel is volgens hem noodzakelijk om de opgelegde taak naar behoren te kunnen vervul len. lierbij gaat het speciaal om de aan wezigheid van lood, kwik en cadmium a voeding, water en lucht. Het is foor het eerst dat in Nederland een - lergelijk onderzoek op zo een grote 7-4ichaal wordt uitgevoerd. De invloed fan metalen op de menselijke gezond- leid, vooral in verband met de fa produktie van voedsel, ©niet op het ogenblik internationale Belangstelling (in het EEG-gebied is len er al in twintig laboratoria mee ;ig een voor een vijfentwintigtal lan- wordt een onderzoek voorbereid). "Bij het onderzoek in Arnhem werken ie provinciale waterstaat, de gemeen telijke GG en GC, de vakgroep Lucht- ferontreiniging van de Landbouwho- eschool te Wageningen en het Coro- lellaboratorium van de faculteit der neeskunde van de Amsterdamse miversiteit samen. Men koos Arnhem imdat deze stad enerzijds ten opzichte fan het Rijnmondgebied en het Roer- lebied nog redelijk 'schoon' is, maar nderzijds genoeg industrieën telt om ittent te zijn. De keuze viel op 250 tan een verslaggever ANHEM Een nog onbekende jon- eman, 25 tot 30 jaar oud, heeft rond iet middaguur een overval gepleegd p het bijkantoor van de staatsloterij an de Utrechtseweg in Arnhem. Hij riste een tasje weg waarin kasgeld »t. Volgens de politie gaat het om (en bedrg van drie tot vierduizend ulden. De dader (die ongewapend *as) vluchtte in een auto; hij was gis- iren nog spoorloos. dames tussen 20 en 50 jaar, omdat de zen door elkaar genomen het langdu rigst in de wijk zelf vertoeven. Het onderzoek wordt in vier delen van de stad gehouden om vergelijkingsmate riaal te verkrijgen. Provinciale Waterstaat, die deze taak destijds van de KEMA overnam, be schikt al over gegevens ten aanzien van de hoeveelheden metalen, die door de verschillende bronnen wegverkeer, industrie, huisbrand enz. worden verspreid. Veel min der is bekend over het effect ervan op de volksgezondheid, reden waarom over enige tijd met het onderzoek wordt begonnen, waarvoor 250 vrou welijke vrijwilligers nodig zijn. Een grapje lancerend zei professor Zielhuis, die het Coronellaboratrium leidt, gisteren dat volgens sommigen het kannibalisme is verdwenen omdat de mens niet meer te eten is. Niet al leen door inademen van vervuilde lucht (verkeer, industrie, huisbrand), maar ook door zijn voedsel krijgt de mens een hoeveelheid metalen bin nen. Daarom gaat hét onderzoek ge paard met een kleine enquête, waar door men onder andere tc weten wil komen, wat de te onderzoeken dames plegen te eten. Ook internationaal zullen er nogal wat verschillen aan de dag treden. Wat het lo'odgehalte van het bloed be treft, ziet het er voor dc Italianen waarschijnlijk minder gunstig uit door het veelvuldig drinken van niet al te beste wijn. De Zweden zullen met een hoger kwikpercentage zitten, als gevolg van de visconsumptie. Een derde metaal, waarvoor de laatste tijd meer interesse in de kringen van de wetenschap wordt getoond, is het gif tige cadmium (een aan zink verwant element) De directie van het Academisch Ziekenhuis der Vrije Universiteit roept gegadigden op voor de functie van De afdeling Fysiotherapie omvat een klinische en een poliklinische subafdeling. Het ligt in het voornemen te komen tot een overleggroep, waarin enkele klinische afdelingen, de afdeling revalidatie, de afdeling fysiotherapie, de afdeling arbeidstherapie en het medisch maatschappelijk werk zullen participeren. Dit team krijgt tot taak een geïntegreerde benadering van patiënten- onderzoek en -behandeling, alsmede van research op het gebied van de medische en sociale revalidatie te realiseren. Sollicitanten voor de functie dienen bereid te zijn een bijdrage te leveren aan bovengenoemd streven naar een multidisciplinaire wijze van werken. Daadwerkelijke interesse voor moderne ontwikkelingen op het gebied van de fysiotherapie, alsmede een ruime ervaring in het leidinggeven, achten wij noodzakelijk. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de waarnemend medisch directeur, Prof. C. Pearce (telefoon020 - 48 34 50). Belangstellenden kunnen hun sollicitatie - met opgave van leeftijd, opleiding en ervaring - richten aan het hoofd van de Personeelsdienst van het Academisch Ziekenhuis der Vrije Universiteit, De Boelelaan 1117, Postbus 7057 te Amsterdam, onder vermelding van nr. 20. m middelharnis (goeree/overflakkee) ned. hervormd centrum voor geestelijk gehandicapten Voor onze volgende te-openen paviljoens vragen wij: Wij hebben plaatsingsmogelijkheden In: paviljoens voor lopende jeugdige pupillen; paviljoens voor bedlegerigen; paviljoens voor oudere pupillen. Wij vragen: vrouwelijke en mannelijke medewerkers met bijv. diploma Z verpleegkundige of diploma A verpleeg kundige of diploma B verpleegkundige of kinderbe scherming A en/of B Wij bieden: aantrekkelijke funkties waarin veel eigen Initiatief ge vraagd wordt ruime promotie mogelijkheden werken in een moderne inrichting, welke nog in opbouw is. Aan geïnteresseerden wordt ver docht hun schriftelijke sollicitatie te richten aan de geneesheer-directeur van Hernesseroord, Postbus 16, Middelharnis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13