Het gaat om Dennendal de in dichtbij IfetotPmt Commentaar Wij proberen wat 'zwakzinniger' te worden dan de rest van ons volk Persdebat (1) Persdebat (2) Persdebat (3) het weer Jure buien weg met de onsociale taal verboden inwoning koffie borrel Boerderij van Rijk met aansteker in brand gestoken TllOL W KWlAiRTIII' DOiNiDERlDAG 7 FEliRiLi \ilfil 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR Ï5/K7 Debatten in de Tweede Kamer over het regeringsbeleid inzake de pers ple gen in de grootste verwarring te eindi gen. Ook na de discussie van deze week over de actie van minister Van Doorn tot redding van De Tijd moet zeer betwijfeld worden, of zelfs de nij verste krantelezers er nog in zal sla gen, de wirwar van standpunten, mo ties en procedure-kwesties te ontrafe len. De bij deze gelegenheden helaas blijk baar onvermijdelijke KVP-afgevaar- digde Van der Sanden heeft tot die ondoorzichtigheid van het beeld niet i weinig bijgedragen. Een in derde ter mijn ingediende motie-Scholten mee ondertekenen, deze motie vervolgens door wijziging van een eigen ontwerp- uitspraak overbodig te maken en haar tenslotte helpen afstemmen wie zal een dergelijke manipulatie anders kun nen verklaren dan uit verval van par lementaire zeden? Overigens moet de motie-Van der Sanden op zichzelf positief worden be oordeeld. al is het slechts omdat dit soort Kamer-debatten over incidentele maatregelen ter ondersteuning van dagbladen niet meer zullen worden ge houden, nu het onafhankelijke stich tingsbestuur van het bedrijfsfonds nieuwe aanvragen zal beoordelen, zo lang minister Van Doom zijn nieuwe media-beleid nog niet zal hebben ge formuleerd. De heer Van der Sanden noch de mi- nistcr heeft met zoveel woorden de ',r richtlijnen, voor de beoordeling van de aanvragen door het stichtingsbestuur aangegeven. We mogen echter aanne men, dat de algemene beleidslijn van de minister zal worden aangehouden, namelijk dat de bestaande situatie bin nen de dagbladpers moet worden ge handhaafd. zolang het toekomstigs he=-t leid nog niet werkt? De ubrm vwfi 55.000 abonnees diè voor' De Tijd geldt, zal daarbijook- wel functione ren.-VooT de mterimperiode die we nu 7ijn*^jigegaan.' is deze ureï zeer mini male horpi wel aanvaardbaar. Het zou ons niet. verbazen, als de minister in zijn nieuwe beleid een aanzienlijk ho gere norm voor steunverlening zou blijken te moeten vaststellen. door Kees de Leeuw DEN DOLDER - Wat wij een beetje willen behoe den, is de vrijheid binnen Dennendal, zegt drs. Carel Muller, de ontslagen direc teur van Dennendal. als Ik vraag, waar het eigenlijk om gaat. 'Die vrijheid is toch al niet zo groot, omdat we dingen met elkaar moeten doen in een groepje en er zijn na tuurlijk een heleboel regeltjes, waar aan iedereen zich moet houden, maar als je je daar niet tegen verzet, wordt het alleen maar erger. Dan mag je dit niet en dat niet en dat willen we niet. Eén van de dames van Van 'tHoff (een paviljoen van Dennendal - KdL) een van de betere riep laatst: ik heb mijn geestelijke vrijheid aan Carel Maller te danken, want nu mag ik auto's wassen. En dat is ook wel zo. ih die zin dat ze zich in tegen stelling tot vroeger heel vrij over het terrein mag bewegen- én dat zet ze om in het wassen -Van auto's van Jan, Piet en Klaas. Ze gaat verder het dorp in en doet hier en daar de af was. Dat doet ze op haar eigen ma aier. Die is wel aardig, maar niet al- 1 even normaal.' Wat trekt Je aan in het werken met zwakzinnigen en kun Je Iets zeg gen over de situatie op Dennendal, toen je daar zes Jaar geleden begon? ■Het lijkt onwaarschijnlijk, dat de mi nister aan zo'n getalsnorm zal kunnen ontkomen. Maar hij wil nog verder j«gaan: de heer Van Doorn heeft in de 0 Kamer gezegd, een poging te willen doen, in zijn nota media-beleid een omschrijving tc geven van het begrip e° pluriformiteit van levens- en wereldbe- schouwelijke opvattingen binnen de >s wereld van de communicatiemiddelen. ^Blijkbaar speelt de minister met dc is ambitieuze gedachte, ook aan dit bc- jS,grip en zijn definitie een norm voor ^steunverlening te ontlenen. Dat zal hem niet meevallen, maar zijn pogin gen daartoe moeten met sympathie worden bejegend- iiiDe grote moeilijkheid zal zijn, criteria |„te bedenken waaruit zelfs maar de r« schijn van bévoórdéling van bepaalde richtingen is uitgebannen. Dat lijkt Leen dooddoener, maar hoe '£pjal het '*pad is dat hierbij moetworden;_ge- «gaan, is helaas deze week in de Ka lmer toch weer gebleken. Dat de afge vaardigde Beuker van de RKPN de steun van dc overheid aan De Tijd af- "mat aan dc mate waarin deze krant hem katholiek genoeg was, mag ons nisschien niet verbazen. Maar ook PPR-afgevaardigde Coppes meende de fractie van de CHU te moeten gispen, Dmdat zij niet genegen was 'een chris- elijk-gcïnspireerde krant' te onder- teuncn. loc dierbaar de christelijke inspiratie &ns ook is, het is niet aan de over- ïeid, noch aan de volksvertegenwoor- liging, eventuele steunverlening aan :en krant daaraan te toetsen. Wanneer net zoiets zelfs maar een begin wordt jemaakt, dan is de vrijheid van me- ïingsuiting pas werkelijk in levensge vaar. Ja, toen ik met Dennendal kennis maakte, had ik het gevoel, hier wor den mensen en niet alleen zwak zinnigen, maar ook veel personeelsle den afgeknepen. Ze komen in deze situatie niet tot hun recht. Hier moe ten veranderingen komen: hier moet iets aan te doen zijn. Dat hebben we de afgelopen jaren geprobeerd en ik heb zelf het idee, dat het heel duide lijk, voor zwakzinnigen en voor ons zelf als medewerkers, gelied heeft tot meer mogelijkheden om te functione ren. Minder star en streng, maar vrij er, enthousiaster en rijker. Maar wat trekt Jou dan toch aan in die zwakzinnigenzorg? Wat mij aantrekt is, dat zwakzinnigen als groep een aantal eigenaardighe den, die normale mensen hebben, mis sen. Ze zijn niet zo verschrikkelijk op status gebrand en ze doen gewoon. Ze zitten niet zo ingebakken in dat con sumptiepatroon en smijten niet zo met allerlei intellectuele woorden en termen als de meeste normale men sen, waarmee je te maken hebt. 't Is allemaal wat gewoner, wat warmer, wat directer. Een andere vraag, die toch wel veel mensen bezig houdt, is: hoe kun Je Je in dit conflict staande houden? 'Ik" kan alleen maar zeggen, dat ik het gevoel heb, dat we met erg belangrij ke dingen bezig zijn en dat het erg de moeite waard is om je daar helemaal Carel Muller: we hadden misschien wat meer moeten inspelen op de behoefte aan een 'echte' directeur voor in te zetten. Verder ben ik ken nelijk nogal gezond van lijf en leden, dus dat gaat wel allemaal. Natuurlijk heb ik weieens last van inzinkingen, zoals met dat politie-optreden bij de directiekeet. Dat was een klap van je welste. Toen ging ik helemaal onder uit en zaterdag, toen die zeven stafle den werden ontslagen bijvoorbeeld, daar werd ik helemaal niet goed van. Vreselijk. Ik ben echt geen supermens en dat heeft duidelijk invloed op me. Daar kan ik niet tegen. Nu moet blijken of de Nederlandse samenleving de dingen, die de zwak zinnigen vertegenwoordigen, een beet je wilt toelaten in onze volksgemeen schap: ja ofte nee. Wat wij hier aan het doen zijn, sluit aan bij die zwak zinnigen. Wij proberen inderdaad wat 'zwakzinniger' te worden dan het ge middelde van de Nederlandse bevol king, want dat is de enige manier om die zwakzinnigen een kans te geven. Jc moet als staf en groepsleiding op gelijk niveau staan. Ja, precies, en als je dat niet doet. dan doe je niks voor die zwakzinnigen volgens mij. Maar dat tóónt natuur lijk wél naar buiten toe, wekt weer standen op, geeft reacties en dan moet de Nederlandse bevolking, zal ik maar zeggen, duidelijk maken of ze dat wil of dat ze door wil gaan met de zwakzinnigen in het zielige hoekje van de gehandicapten en de zieken te leel wat mensen hebben ons gisteren it ïpgebeld. Zij drukten hun verbazing ut over de zeer lage barometerstand 7 n vroegen waar de storm bleef. Wij 8.( ebben hun gezegd, dat een lage ba- s omeierstand geen record, want bij Ie novemberorkaan van 1972 regi- 9treerde Leeuwarden 959.5 millibar ip zichzelf geen aanwijzing is voor ev torm. Het hangt er namelijk vanaf, 8,i oe groot de lucht drukverschillen zijn an plaats tot plaats in een depressie. [n listeren waren die gering in een zeer utgebreid gebied, dat bij wijze van preken van noordwest-Duitsland lot oer Schotland -eiktHet grote lage- rukgebied had twee kernen: één van '70 mb. juist over Nederland en één '■c 'an 9 5 mb. bij de Doggersbank die jgf en oost-zuidoostelijke koers volgden. >ui laarmate het minimum over de Duit- e Bocht verder wegtrekt en wij''uit Ie put' raken, wordt de wind wel wat terker. Langs de westelijke rand van 5.j iet minimum liggen de isobaren dich- ën er opéén en gistermorgen al werd ,°j loor stations in west-Schotland tn ondom de Ierse Zee een grootste oindsnelheid van 100-110 km/uur ge leld 'ayfij ons zal het, wat eventueel storm- etaar betreft, vermoedelijk wei wat l.J reev all en, aangezien een opduwend Keanisch hogedrukgebied van for- drukken. Want dat is wat er tot nu toe steeds gebeurd is. Is authentiek zwakzinnig zijn in Nederland moge lijk? In die tijd ook was de staf van Dennendal volledig solidair met jou en nu een paar Jaar later is cr een splitsing opgetreden. Kun jc aan geven, hoe dat komt? Waar het uiteindelijk op neerkomt is, dat het op deze manier (door zelf een beetje zwakzinnig te worden) met zwakzinnigen omgaan, voor ons alle maal niet even gemakkelijk is. De één gaat dat wat beter af dan de ander. Ik denk, dat als je over het geheel geno men die andere groep stafleden ziet. dat het voor hen en dat klopt ook wel met de ervaringen iets moeilij ker is dan voor ons. Het venijn zit hem echter niet in die mensen; dat ze echt iets anders zouden willen, want dat valt nogal mee, maar in het feit, dat de staf, de organisatie, in haar ge heel van buitenaf onder druk wordt gezet en dat daardoor mensen zich an ders gaan gedragen dan ze eigenlijk vinden, dat ze zouden moeten doen. De schuld voor die splijting van de staf zit direct bij het bestuur en niet in eerste instantie bij die mensen zelf, die reageren mee. En dat doen ze waarschijnlijk, omdat ze denken: dan maar een beetje minder. Zo erg is het nou ook niet. Daarover verschil ik dan van mening, want wij vinden het wel erg, maar ze zouden het niet minder erg vinden, als het bestuur hen niet bedreigde met ontslag. maat niet op het appèl verschenen is. Wel versterkt zich boven Groenland een hogedrukgebied, dat tussen 7 uur gistermorgen en 7 uur gisteravond toenam van 1020 tot 1026 mb. Dit be vordert de toevoer van polaire lucht met noordwestelijke tot noordelijke winden in de richting van de Britse eilanden en naderhand het Noordzee gebied, waarbij buien van hagel en natte sneeuw meekomen, afgewisseld door opklaringen. In Ierland en Schotland ligt de sneeuw plaatselijk 5 tot 8 cm hoog. Gisteren al werd vooral uit het zui den van het land sneeuw gemeld, met name uit Noord-Brcbant. Hierin had ook de hand de Kanaal-depressie die dinsdag in Bordeaux 53 mm regen bracht. De temperatuur in ons land wordt nog wat lager, met name 's nachts in het binnenland, waarbij er vooral ,na zonsondergang gladde weggedeelten kunnen voorkomen. Wij voorzier. enige tijd hogedruk-in- vloed met flinke opklaringen, maar la ter in de week de komst van een nieuwe depressie uit het verre wes ten. Gisteren is bij New Foundland alweer een volgende uitdiepende stormdepiessic van 970 mb. op weg ge gaan naar het oosten en dat betekent in een late- stadium onherroepelijk neerslag. HOOG WATER 8 februari Vlisslngen 2.43- 15.07: Hartngvlietslulzen: 4.26-16.45: Rotter dam: 5.20-18.01; Scheveningen: 4.00-16.12; IJ- muiden: 4.38-16.45; Den Helder: 9.07-21.19; Harlingen: 11 25-2123; Delfzijl 0.32-13.08. Ze zijn dus huiverig voor het con flict? Ja, tenminste zo voel ik dat. Zr wordt wel gezegd, dat Carel Muller de zwakzinnigenzorg gebruikt als middel om maatschappijvernieu wing door te voeren. Ik vind het een beetje moeilijk om die dingen van elkaar los te maken. Kijk, de maatschappij stoot die zwak zinnigen af en zegt eigenlijk: we kun nen jullie niet gebruiken en die men sen worden bijgezet in keurige insti tuten. Als je nou als personeel je bij de zwakzinnigen voegt, dan kies je daarmee toch een beetje voor die zwakzinnigen-kant van onze cultuur en ik kan me best voorstellen, dat dat op die maatschappij overkomt als een soort kritiek. Dat is het in zekere zin ook, maar het is geen kwestie van de politiek doorkneedde Raspoetin Mul ler werpt 318 zwakzinnigen en 210 pe- roneelsleden in de strijd tegen het groot-kapitaal of zo. Daar is natuur lijk geen sprake van. Ik bemoei me nooit met grotere verbanden dan Den nendal en ik ben niet actief op poli tiek gebied of in de vakbond. Ik ben in Dennendal bezig, nu al zes jaar, en daarbuiten doe ik behalve mijn gezin niks. Het lijkt me eerdereen soort vrees. Maar ik ben het er wel mee eens, dat de maatschappij, zoals die nu is, bedreigend is voor de zwakzin nigen en dat de zwakzinnigen bedrei gend zijn voor de maatschappij. Hoe meer mensen zich aan de kant van de zwakzinnigen scharen, des te moeilij ker bij wijze van spreken zullen be paalde waardepatronen in onze samen leving het krijgen. De laatste tijd valt steeds het woord 'verdunningsgedachte', waar- mee dan de 'methode-Muller' wordt bedoeld. Kan Je uitleggen, wat dat In houdt? Eigenlijk is het hetzelfde als waar we het net over hadden. Zijn er niet meer mensen, die zich aan de kant van de zwakzinnigen willen scharen. Als die mensen er zijn, laten ze dan hier komen wor.en, zodat die zwakzin nigen het gevoel kunnen krijgen van hé, we hebben niet alleen personeel; er zijn ook een heleboel mensen, die niet onmiddellijk ten opzichte van ons functioneren, maar die het prima vinden om bij ons in de buurt te wo nen. Die zwakzinnigen weer opnemen in de kring van mensen, want ze zijn uitgestoten, dat is de basis van die 'verdunningsgedachte'. Hoe Is de situatie van de pupillen momenteel? Die is tot nu toe zeer redelijk ge weest Het personeel heeft alle pavil joens behalve die van De Hoeken on der controle om het zo te noemen. Daar zitten allemaal mensen, die laat ik zeggen, aan otize kant staan. Er is wat spanning in die paviljoens, waar dwars door het personeel een scheids lijn loopt van pro- en contra-mensen. Als men echter gaat werken met loya liteitsverklaring, zoals hier en daar al is gebeurd, dan brengt dat natuurlijk onrust teweeg. Er zijn patiënten, die gezegd hebben: als hier andere men sen komen, bijt ik ze de strot af. Je kunt van de betere mensen zeer hefti ge reacties verwachten. En de ouders. Een deel van hen stelt zich zeer heftig tegenover Jou op. Wat Is daarvan de reden, dacht Je. Hun bezorgdheid voor de pupillen? Nou, ze zeggen van niet Ze zeggen en .k dacht terecht dat het beleid moet worden voortgezet en dat ze niet zoveel hebben te klagen. Het is eigen lijk een vreselijk ingewikkeld verhaal, wat te maken heeft met het feit dat De vraag is: kan dat hier, gewoon zwakzinnig zijn? de dingen, die we hier doen, voor de ouders net zo goed als voor ons verei sen, dat we wennen aan andere ma nieren van met elkaar omgaan. Het is anders dan wat we zo gewoon zijn in het maatschappelijk gebeuren. Dus je moet niet ervan uitgaan, dat de ou ders alleen maar kijken van 'is het goed of is het slecht voor mijn kind'; er spelen bij hen ook gewoon heel an dere dingen een rol. De meeste ou ders willen toch we! erg graag een di recteur bijvoorbeeld, die er echt als directeur uitziet en die de contacten met ouders goed onderhoudt. Dat laatste, daar hebben ze natuur lijk wel gelijk in. Nou. ik vind van niet. Er moeten wel contacten worden onderhouden met de ouders, maar niet door de direc teur. Dat moet gebeuren door de mensen, die zich direct met hun kin deren bezighouden hier. Ik vind, dat daar de inbreng van de ouders erg groot moet zijn, maar de directeur is in de situatie, zoals die op Dennendal is, een man die verder niks voorstelt. Wij werken niet via de hiërarchische lijn. Vind jc dat je zelf ook fouten hebt gemaakt? Ja. wat ik nu zo langzamerhand wel merk is, dat een groot aantal mensen, zoals in de WA-raad, en sommige ou ders, zich toch op hun tenen getrapt voelen. Ik heb het idee, dat een be langrijke fout onzerzijds, maar toch ook mijnerzijds daarin zit, dat ik er teveel op gerekend heb, dat ze vanuit de merites van de zaak zelf zouden denken en dat ze verder waren in het begrijpen van waar het nu eigenlijk om gaat. Als ik nou zo terugkijk op de afgelopen tijd. denk ik. dat we ze op bepaalde punten te hoog hebben aan geslagen. We hadden daar misschien meer gevoel voor moeten opbrengen en ze meer tegemoet moeten komen. Meer moeten inspelen op die behoefte aan een echte directeur. We hebben misschien te gemakkelijk gedacht, dat ze zich konden vinden in de gang van zaken, zoals die op Dennendal gebrui kelijk is. Ik wil er echter wel bij zeggen dat deze problemen van de ouders niet uit henzelf zouden zijn gekomen, want we hebben Je afgelopen twee jaar totaal geen problemen met ou ders gehad. Niet dat er geen klachten zijn, die zijn er natuurlijk, maar dat vindt zijn normale weg. Maar het gaat fout op 1 januari, als het bestuur be- g.nt te modderen en gaat denken, hoe knikkeren we Muller eruit Dan wor den de ouders opgeroepen, beginnen elkaar op te stoken en gaat het hele zaakje draaien, maar daarvoor was er niets aan de hand. Vind Je dat Dennendal beslissend kan zijn voor dc verdere vooruitgang van de gezondheidszorg In Nederland? Ja. ik vind, dat niet Dennendal, maar ons conflict hoe men daarop rea geert en hoe wij daar dan weer op re ageren en waar het uiteindelijk op uitloopt beslissend kan zijn voor veel stukken verandering, die her en der gebeuren. Het is namelijk een soort test voor de verandertngswil. die er bij ons allemaal leeft. Ik zou nog wel willen onderlijnen, dat men de dingen, waarmee wij bezig zijn. riet in je eentje doet of door n ddel van hypnose. Dat ls gewoon een beweging. Niet alleen op Dennendal. maar ook daarbuiten. onder redactie van loessmil De taalkundige prof. dr. P. C. Paardekooper heeft een hekel aan dikke, dure taal, lange zinnen tol verwarring stichtende bijzinnen, blufwoorden en stijlfouten, waar aan onder meer parlementariërs en ambtenaren zich schuldig maken. Onsociale taal, noemt hij dat. In het weekblad Intermediair be trapt hij staatssecretaris Schaefer daarop. Toen de staatssecretaris :n de Kamer gevraagd werd naar zijn plannen voor een verklarend woor denboek met allerlei volkshuisves tingstermen, sprak deze vaktaal- vereenvoudiger onder meer deze le gendarische woorden: 'Ten behoe ve van de diverse participanten zowel in de administratieve als justiciabele sfeer) aan het proces van urbane milieurevisie is in voorbereiding een brochure, waar in een kort exposé zal worden ge geven van alle aspecten van boven genoemd proces: de rehabilitatie, regeneratie, renovatie casu quo amovering van het existerende wo ningbestand, benevens de recon structie van de urbane infrastruc tuur en de implicaties van boven gemeld revisieproces, voor zover deze althans de economische, soci aal-culturele, educatieve en trans portfunctie van de city regarde ren'. Je moet er niet aan denken dat zo'n man, toen hij nog banket bakker in Amsterdam tc as, zijn klanten over de toonbank heeft onderhouden over de infrastruc tuur van een dwarsgebakken taart of over de renovatie casu quo amo vering van het existerende woning bestand in de Pijp. In hetzelfde artikel een lang stuk, maar zonder ook maar één onnodig 'blufwoord' valt prol. Paardekooper over 'treintoal' zoals een omroepster op een station die spreekt: 'De trein van 7.13 voor de richting Deventer zal in aficijkinq van de aankondiging op de gele borden binnenkomen en vertrek ken van spoor 5 in plaats van spoor 4'. Onzin, vindt de prof. ivant veel beter en duidelijker 'de trein van 7.13 voor de richting Deventer vertrekt vandaag niet van spoor 4, maar van spoor 5'. .4an kranten moet prof. Paarde kooper zich ook geregeld ergeren Er is er bijna niet één die zich niet bezondigt aan te lange zinvn en te moeilijke woorden, die vaak maar niet altijd) best tc omzeilen zouden zijn. Verschil blijft er natuurlijk wel lussen schrijf- en spreektaal, de gereone omqangstaal, waarin bij- voorbeeld 'Groot nieuws voor u' is geschreven. Maar toch. Zelfs als *e De Maleise beren van Ouwehands Dierenpark hebben een paar jaar lang in een uitstekende verstand houding geleefd met een zwarte poes. De dieren woonden gezellig samen en deelden de dagelijkse vleesmaaltijden broederlijk. Nie mand vond het dan ook vreemd dat op zekere dag de poes haar complete -kinderschare op de be renrots kwam voorstellen en dat de kanjers van beren direct met de gezinsuitbreiding in hun woon plaats akkoord gingen. Wel vreemd was het, dat het poezengezin plot seling verdwenen was en voorgoed weg bleef. Niemand heeft ooit hun nieuwe adres kunnen achterhalen. En nu herhaalt de geschiedenis zich: een paar dagen geleden dien de zich een flinke rode kater op de rots aan, die inmiddels ook al dik ke vrienden met de beren is ge worden en niet van zins lijkt zich ooit nog van het logge gezelschap :e laten scheiden deze alleszins begrijpelijke verta ling van het nieuwe testament doorleest, zie je dat er hier <*n daar woorden in geslopen zijn die daar eigenlijk niet thuis horen en ook best eenvoudiger gekund had den. In de meeste bijbelboeken vind je ze helemaal niet en dat /e er in een enkel boek wel zijn, zal wel komen, doordat verschillende mensen aan deze vertaling gewerkt hebben. Een paar voorbeelden: m Colossenzen 1 vers 20 wordt ge sproken van het 'universum', in vers 8 van hoofdstuk 2 over de 'kosmos' en in vers 11 over een 'fysieke ingreep'. Je kunt van men sen die geioonc omgangstaal spre ken, niet verwachten dat ze het te gen hun buurman hebben over de 'audiëntiezaal' (Handelingen 25 vers 23), over 'ons college' (hoofd stuk 1 vers 17), 'visioenen' (in di verse boeken), hun 'passies' (Ju das) of de 'vuurdood' (1 Corinthe 13 vers 3). Maar op de vele duizenden woor den tn 'Groot nieuws voor u' zijn deze paar te verwaarlozen. Het kost een zee van tijd om ze terug tc vinder, zó goed zit deze vertor ling in elkaar. Kranten, notulen, rapporten en officiële stukken mochten willen dat ze zo makkelijk leesbaar waren als dit nieuwe tes tament waaraan dan wel toege voegd moet worden dat van dit rijtje de kranten in leesbaarheid direct op het testament volgen. Met die rapporten en officiële (imoral ambtelijke) stukken is het heel wat erger Prof. Paardekooper heeft groot gelijk De vrouwen van Oeganda mogen niet veel van hun president Idi Amin. Eerst verbood hij ze in openbare gebouwen met een pruik op te lopen en nu mogen zo hele maal nergens meer een pruik op, ook geen lange broek aan en even min een rok met "en split er in. Radio Oeganda, die het verbod om riep. vertelde er bij dat de presi dent de strenge maatregelen wel moest nemen 'onder druk van de publieke cpinie' en dat moet dus wel de mening van de mannen van Oeganda zijn. Zoals altijd en overal zijn er uit zonderingen op de maatregelen. Thuis mogen de vrouwen (nog) dragen wat ze willen, zolang ze maar niet de deur uitgaan cn bui tenshuis mogen advocaten hun pruik ophouden (dat moet zelfs) en vrouwelijke politie-agenten hun lange broek. Amin kon de agenten dan ook moeilijk bevelen hun uni form uit te trekken. De koffie lijkt klaar tc staan, maar wie In Waspik bij dit bord stopt om een kop koffie te drinken, moet wel zelf een volle thermos fles bij zicli hebben. Want het uit nodigende bordje staat wel langs de kant van de weg, maar dat is dan ook bijna alles wat er van het bijbehorende café over is. Het uit gebrande café is voor ingewijden alleen nog aan een reünie te her kennen cn het zal nog wel even duren voordat er weer koffie ge schonken kan worden. Het beste middel tegen een kater in de ochtend is niet een aspirien tje en niet een 'laatste' borrel. In zo'n geval moet je vitamine c en honing slikken zegt de Londense natuurkundige dr. Gaston Pawar, die na een hele serie 'drank-experi menten' tot die conclusie is geko men. Er kwam nog een andere wetens waardigheid uit dat onderzoek te voorschijn: je kunt beter pure whisky drinken dan whisky-soda. Van zo'n aangelengde borrel word je sneller dronken en bovendien is die slechter voor dc gezondheid (wat niet impliceert dat een pure borrel altijd gezond zou zijn). Dr. Pawar bad voor zijn experimenten de hulp van een groep medische studenten, die zich als vrijwillige drinkers hadden aangeboden. Hun drinkgedrag bewees dat de lucht bellen van het spuitwater de drank sneller naar dc twaalfvingerige darm cn vervolgens naar de bloed banen voeren. Een mengsel van minder dan twintig procent alco hol en tachtig procent spuitwater bleek dan ook veel gevaarlijker dan een puur alcoholisch drankje, wat natuurlijk net zo goed iets an ders als whisky kan zijn (ADVERTENTIE) OOORJEX Mfr A gmtis] péoeojL é.ecm Van onze correspondent GIETHOORN De twee mannen, die dinsdag bekenden de boerderij van Rijk de Gooijer in Giethoorn in brand te hebben gestoken, zeiden gisteren tegenover de rijkspolitie dat zij geen enkel motief voor deze daad hadden. De 25-jarige timmerman H. M. en de losarbeider B. K. zeiden noch als ge volg van een ruzie, noch als een wraakoefening het perceel (dat zwaar onderverzekerd was, aldus Rijk de Gooijer) in brand te hebben gestoken. Zij blijken de brand te hebben ge sticht door een gasaansteker tegen het rieten dak aan te houden. Daarna gin gen ze weg, maar even later keerden ze terug om naar dc resultaten van hun werk te kijken. Het tweetal had 's avonds een café bezocht. Daar zou den ze gezegd hebben de boerderij van Rijk de Gooijer in brand te zul len steken. Wat als alleen maar groot spraak werd gezien, draaide uit op een uiterst kostbare vorm van balda digheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7