Grijze oudheid wordt kleurrijke 'historie' Houdbare seringen? eoeo ...OPROEP CODE WALTER JOST TROUW /KWARTET DONDERDAG 7 FEBRUARI 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4/K< T Jan Blokker ontleende gegeven aan Herodotus door Ton Hydra Wanneer U zich vanavond door de VPRO laat verplaatsen naar het Egypte van vele honderden jaren vóór. onze jaartelling, zult U nadien nooit meer spreken over 'de grijze oudheid'. Uit dat verre verleden heeft Jan Blokker een geschiedenis geplukt, die in fantasie, kleurigheid en actie zich best kan meten met een eigen- +ijdse 'happening'. Blokker heeft het basisgegeven ont leend aan de ongeveer 1400 jaar oude 'Historieën' van Herodotus, maar hij laat het een eigen leven leiden met een geamuseerde knipoog naar van daag. Her verhaal van de dief bestaat in het tweede boek van de Griekse Herodo tus (485-420 voor Christus) weinig meer dan twee bladzijden. Het is op zichzelf al een huzarenstukje dat Blokker daaraan voldoende had om het script te schrijven voor een vijf kwartier durende vertoning. Regisseur Krijn ter Braak heeft dit televisiespel een grote mate van bewegelijkheid meegegeven. Er gebeurt zeer veel n die korte tijd en de geïnteresseerde kijker komt ogen te kort om alles op te merken wat in beeld is gebracht. Een zeer belangrijk aandeel in deze produktie had de decorafdeling van de NOS. Het juiste woord daarvoor moet ik lenen van Peter Knegjens: grote klasse. Alle attributen, de tro nen en kronen, wandversieringen, meubels, dierfiguren, waardigheids symbolen. sarcofagen en honderden kleine details tot zelfs mini-mummies toe, zijn door kunstvaardige handen schitterend nagebootst. Zeer veel van deze stukken lijken afkomstig uit oud heidkundige musea, zo natuurgetrouw doet alles zich voor. Ik vind alleen al deze prestati? mijn kijkgeld voor een heel jaar waard. Spanje-Joegoslavië half rechtsstreeks op de tv HILVERSUM Van de woensdag 13 februari in Frankfort te spelen voet balwedstrijd Spanje-Joegoslavië zendt de NOS-tv via Nederland I van tien voor half negen tot half negen een sa menvatting van de eerste helft uit en van half negen tot kwart over negen een rechtstreekse reportage van de tweede helft Commantator is Koen Verhoeff. Het betreft een beslissingswedstrijd tussen beide landenteams voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal dat van 13 juni tot en met 7 juli in West-Duitsland wordt gehouden MARY PERKINS IK. HIS? VSÈTK6I;! Speurder Herodotus was naar huidige maatsta ven geen echte historicus, maar veel (ADVERTENTIE) Ja. Dankzij MLmosa-Chrysal zijn seringen 10 tot 15 dagen houdbaar..Koop ze nu! De Aalsmeerse kwekers geven u bij elke bos een poeder Mimosa-Chrysal kado. Koop zelf een paar poeders extra. - Uw bloemist heeft ze. Mimosa-Chrysal: ideaal voor Mimosa, Forsythia, Seringen, Katjes en andere heestertakken. BENDIEN - NAARDEN - HOLLAND eer een hyper-nieuwsgierige speurder naar interessante geschiedenissen bin nen het Griekse werelddeel. Hij reis de daarvoor waarschijnlijk zo'n twin tig jaar door de omringende landen. Het kon hem niet schelen uit welke bron het stamde, als het maar een boeiend verhaal was. Over een juiste chronologische volgorde van situaties en personages heeft hij zich misschien ook weinig bekommerd. In de eerste geschiedenis, waarmee de VPRO dit jaar Herodotus eert, js sprake van koning Rampsinitos. Daar mee is volgens deskundigen waar schijnlijk Ramses III bedoeld, die re geerde van 1198 tot 1167 voor Chris tus. In Vrije Geiuiden wordt hij ten onrechte omstreeks 1500 voor Chris tus gesitueerd, maar daar ligt het be gin van het Nieuwe Rijk, met de achttiende dynastie, terwijl de Ram- sessieden tot het negentiende vorsten huis behoorden. Herodotus zelf maakt het nog moeilijker door te vertellen dat na de Farao van ons verhaal ko ning Cheops aan de macht kwam. De ze leefde echter bijna veertien eeu wen vroeger: een verdorven mens, die zich onsterfelijk maakte met zijn nog altijd bestaande pyramide van Gizeh. Het is dus maar het beste, niet voort durend te piekeren of het vertoonde wel klopt met de feiten. Minder be langrijk voor de verwikkelingen is het eveneens of het verhaal zich af speelt in Memphis, de hoofdstad van Oude Rijk, dan wel in het zuidelijker gelegen Thebe. Bunker Bij zoveel onzekerheden is nist vreemd dat Jan Blokker zich enige vrijheden heeft veroorloofd. In een kort overzicht van de toedracht geef ik meteen de varianten aan. De Farao had in zijn paleis een soort bunker la ten bouwen om zijn enorme zilver- schat tegen diefstal te beveiligen. Als de bouwmeester op sterven ligt. ont hult hij aan zijn twee zoons hoe ce ongemerkt in 's konings kluis kunnen komen om de rest van hun leven geen armoe te hoeven lijden. (Bij Blokker: om eer. beetje geld te pak ken voor het balsemen van zijn li chaam). Farao ontdekt dat hij bestolen wordt cn laat klemmen aanbrengen. Eén van de broers loopt in de val. Blokker laat de andere daardoor in paniek ra ken. Om herkenning van de gevangen jongen te voorkomen en dus zijn eigen hachje te redden slaat hij hem het hoofd af. Volgens Herodotus zou he* slachtoffer zelf zijn vrije broer hebben bewogen hem te ont hoofden. En dat vind ik dramatisch veel sterke»* Als de ontsnapte dief er ook nog :n slaagt het buiter de stadspoorten ten toongestelde en door soldaten bewaak te corpus v?r. zijn broer te ontvreem den. eist de koning van zijn dochter dat zij als prostitué zal proberen die sluwe rebel tegen 't gezag te ontmaske ren. Blokker daarentegen laat het meisje zelf op dat idee komen. Wan neer de dief ook aan deze val ont snapt (voor wie het verhaal nog niet kent. laat ik de verrassing intakt), schenkt de Farao hem uit pure be wondering straffeloosheid als hij zich vrijwillig in het paleis durft te verto nen. Blokker vond dit te romantisch en voerde dief in een bamboekooi de troonzaal binnen. Een inderdaad aan nemelijker slot van een bonte histo- Geraffineerd Ton van Duinhoven verbeeldt de Fa rao en hij doet dit geraffineerd. Maar het gebeurt met die typische intona ties en gebaren, waarmee hij al zoveel kostelijke mannetjes heeft neergezet. Je schiet vaak in de lach om de ma nier waarop hij er hedendaagse cli- chékreten tussendoor gooit, maar daarmee wordt de figuur zelf minder historisch dan hij in je verbeelding zou moeten zijn. Cox Habbema benadert als konings dochter meer de klassieke gestalte, al doet zij in haar grote soloscène tege lijkertijd denken aan een moderne geëmancipeerde vrouw, die mannen de baas is. Voor een extra kijkspel zorgen de in Egypte opgenomen taferelen, die oen fraaie eenheid vormen met de studio opnamen. Producers Han Erkens en Joes Roelofs lieten zelfs een boot van papyrus namaken om de Nijl in stijl te bevaren. Cameraman Paul van Je Bos schoot daar mooie plaatjes. Grote man achter de totale vormgeving van het spel is Frank Rosen; hij heeft van de NOS-artiesten verbluffende staal tjes van creatief vakmanschap gedaan gekregen. SMIDJE VERHOLEN De Farao en zijn dochter, gespeeld door Ton van Duinhoven en Cox Habbema, in het VPRO- spel 'De Dief' naar Herodotes. (ADVERTENTIE) Ilorizontaal: 1. zwart agaatsteen, 3. deel van het jaar, 4. wilde haver, 6. bitter vocht. 7. opstootje, 9. zwemvo gel, 11. lidwoord, 12. voertuig, 14. rund. 15. voorzetsel, 17. Chinese leng temaat. 19. waterstand, 20. rondhout, 22. oude lengtemaat, 23. heks, 25. voertuig, 27. bergweide, 29. verkeerd, 30. vlaktemaat, 31. ieder. Verticaal: 1. cabriolet, 2. doortocht- geld. 3. honingdrank, 5. duivenhok, 7. muzieknoot. 8. bergplaats, 9. spil van een wiel, 10. sportterm, 11. roeipen, 13. vlug, 14. grondsoort. 16. insektene- ter, 18. pers. voornaamw. 19. reeds, 21. algemeen kiesrecht (afk.), 22. voorvoegsel, 24. boom, 26. vaarwel, 27. noorse god, 28. tam. OPLOSSING VAN GISTEREN: Hor.: 1. rapé. 4. lev, 7. Peri. 8. para, 9. akela. 11. ver, 12. noria, 14. as, 15. O.R.T. 16. ra. 17. staal. 19. iet, 21. sle de, 23. ever, 24. Igel, 25. tal, 26. teen. Vert: 1. rek. 2. aren, 3. piloot, 4. lava, 5. ere, 6. variabel, 7. parasiet, 10. Ar ras. 13. Italië 17. stel, 18. lege, 20. eva, 22. den. SPAARPLANNEN GEWONE GEMENGDE VERZEKERING EEN RENTE- OF DIVIDEND KOERSWINST- PARTICIPATIEPOLIS Bi) een gemiddelde StaatsfondWnrente van 7stijgt bij de Stad Rotterdam Leven en de Verzekerings Unie een ver zekerd kapitaal van f50.000.- gesloten door een 35-jarige man. met een duur van 30 jaar. tot f 104.000.- dus tot 208*/i. Bij de Waerdye geschiedt exact hetzelfde wanneer het dividend van Robeco plus koersstijging gemiddeld 7'/j#/« per jaar is. Wij beloven niets en geven slechts feiten. De toename van het verzekerd kapitaal ia onbelast voor de Inkomstenbelasting. Uw eigen assurantiebemiddelaar weet er het fijne van. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 NV 79 Kraaiend van genoegen stelde de heer Van Peuyeren vast hoe goed zijn handige manoeuvre was gelukt. 'Zie zo', lachte hij vals. 'Van dat malle au- totje zal ik geen last meer hebben'. En de gemenerik besefte nog niet hoezeer hij hierin gelijk zou krijgen, want het was de stoomwals, die. enfin, wij zien dat wel. De schokken de botsing had dit machtige apparaat immers in beweging gezet, wat geen wonder is. want als een knettermotor eenmaal duwt, dan duwt-ie goed. De Cnotsmobil blééf dus duwen en het duurde niet lang of de stoomwals had de snelheid van zijn npduwer volledig overgenomen. Het resultaat hiervan was in de eerste plaats, dat de hele strook puin in één keer gladgewalst was. Toen geraakte de wals op de rij baan van de Skyliner Victoria Rapid, haalde deze in een oogwenk in, en omdat-ie nu eenmaal niet zo snel han delbaar was als een ander vervoermid del. kon ie moeilijk passeren. Het ge volg hiervan was, dat ie moeilijk en nadrukkelijk bovenop de achterzijde van de Skyliner V.R. steigerde om dan rustig door te rijden. Daar was de grote sportwagen natuurlijk niet op berekend en krakend gaf de kost bare auto dc geest onder het welbe kende geluid van knappend blik en knappend plaatijzer. Met een droeve zucht zakte de auto volledig in elkaar en dat alles was voor de heer Van Peuyeren alarmerend genoeg om met een ijselijke gil uit de wagen en op de harde weg te springen. De twei studenten hadden intussen hun opdu wende auto achter de wals vandaai weten te frommelen en zó verloor dui nu ook de wals zijn gang. Dit hele ge doe had natuurlijk niet onopgemerk aan de ijverige walsenist Frik Lijn tjetrick voorbij kunnen gaan. Dooi wat hem natuurlijk helemaal niet be viel. Hij keek eens om en zag slecht een lange, vlakgewalste strook, hi keek eens voor zich en zag een groti sportwagen in verregaande staat vai vernieling en uit deze twee feitei trok hij een rappe, zij het danook ver keerde conclusie. Snel stroopte hi daarom de morsige mouwtjes op, vei liet hij zun voertuigje en stoomde hi gelaten op de heer Van Peuyeren af. FERDINAND Films over Ethiopië Gaan de omroepen Ethiopië ontdekken als het land waar nog iets van oer leven te filmen valt, of is het een toevallige samenloop van omstandig heden dat wij de laatste tijd verschei dene reportages te zien hebben gekregen? Nauwelijks een week ge leden bracht de KRO een door Israëlische cameramensen gemaakte film. Veel van het daarin vertoonde komt ook voor in de woensdag door de NCRV uitgezonden documentaire. Maar A. M. Heidt en Nico Bogaart gaan dieper'in op het wezen van de christelijke godsdienst. Met alle waardering voor de repor tages als filmwerk, waarvoor heel wat inspanningen moeten worden opge bracht. vind ik het bezwaar dat je geen Ethiopiër zelf iets hoort vertel len over hun manier van geloven. Zij toch moeten het beter en indringender kunnen verwoorden dan westerlingen, voor wie het een te bestuderen ver schijnsel is. Veel van het godsdienstige leven in Ethiopië doet middeleeuws aan en angst voor verleidingen dus vrees voor eigen zwakheid lijkt een belangrijke rol te spelen in het bestaan van de duizenden klooster lingen. De vraag ls nu, krijgen we deze reportages te zien om ons te interes seren voor een geweldig groot en oud land, waar de christelijke kerk moet worden bevrijd van niet- christelijke kluisters? Of zit er de ge dachte achter dat juist daar misschien nog een zuivere bron is. van waaruit het ontkerstende westen opnieuw zou kunnen worden gevoed? Speelt er een heimweegevoel mee naar een verloren geraakt mysterie? De films hebben daarop nog geen antwoord gegeven. Na een Danny Kaye-film uit 1951, waaraan menige kijker en misschien ook de komiek zelf is ontgroeid (maar ook voor oppervlakkig vermaak moet ruimte zijn), sprong de Tros pardoes over naar het culturele erf. Een door Jan Keja fijnzinnig geregistreerd optreden van de ver- maarde gitaris Alexandre Lagoya. Terecht dirigeerde de regisseur zijn camera's dikwijls op de handen van de meester. Zo kregen we boeiende beelden te zien. die er een indruk van gaven hoe de vingers van Lagoya onafhankelijk van elkaar de melodie moeten vormen. Een gewoon mens heeft er al moeite mee om zijn twee handen tegengestelde bewegingen te laten maken. Ook de informatieve aspecten, die behoren tot de opdracht voor een totaal programma, kwamen deze avond bij de Tros aan bod. Onderwerp was de relatie tusen moeder en kind. Ik schakelde net óp tijd over om een kleuter parmantig te horen verklaren- 'Ik ga niet met een stomme trut trouwen maar met zo één als mijn moeder, want dan kan je tenminste Jachen'. Een eigentijdse expressie maar geheel in overeenstemming met de psychologische regels die voor die leeftijd staan. Even laten vertelden andere hummels over de zwangerschap van hun moeder. Ik hoorde er wel een beetje van op. want het leken net ouwelijke mensjes die op kraamvisite aan het klessebessen waren. Worden kinderen door een al te vroeg hitwijs maken niet beroofd van hun spontane kinderlijkheid? Kwamen deze kinderen uit zichzelf naar hun ouders met de eis: 'En nou de waarheid in plaats van dat gelummel over de bijtjes en de bloemen?' TON HYDRA Radio vandaag HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7 20 (Sl Dag met een plaatje. <8.00 Nws. 8.11-8.-1 Radiojournaal.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Toppers van toen. 3.35 Waterst. 9 40 School radio. 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 <S-M) Arbeidsvitaminen. <11.00 Nws. 11.03-11.05 Ra diojournaal.) 11 30 <S> Rondom Twaalf: een uur allerlei voor iedereen, rfiet o.m. l'e Groenteman en 11.55 Beursber. 12.30 (S) Sportrevue. 13 00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 <S> Alert: - op het vlak van muz. tn raaatsch. 13.40 De wereld v.d. opera: besch. over Guillaume Te'l van Rossini. 15.00 <S) Bary-Nage: progr. van praten en platen. 15 25 (S) Met muz. op stap. 16.00 Nws. 16.03 Radiojaurnaal. 16.05 <S) Aspecten: kunst- rubr 17.00 iS) Mobiel: beweegl. progr. voor beweegl. mensen 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. PP: 18.20 Uitz. v.d. R.K.P.N. IKOR: 18.30 Kleur: inf. en comm. over zaken van kerk en sa- menlev. NCRV: 19.00 (S) Leger des Heils- kwartier. 19.15 Ouder worden, doe. serie (4). 19.35 De kerk vanddag: nws en comm. 20.00 (S) Prom. Ork met zangsollsten: amu- sem.muz. 20.45 Beter samen. 21 00 Veel gevr. gewijde muz. 21.25 Vraaggespr. 21.55 <S) Kerkorgelconc.oude muz 22.20 Zie daar ls water: overdenk. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hier en Nu. 22.50 Kunnen radio en televisie men sen veranderen? (slot). 23.10 Kunst- en vliegwerk: inf. over akt. tentoonstellingen 23 15 (S) Stardust: easy listen, muz. 23.35 <S> Gitaresk de vele facetten vd gitaar 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 iS) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt: pro gr.overz. 8.00 (S) Te Deum laudamus: gewij de muz. 8.24 Op de man af: evangel, comm. bij de tijd. S 30 Nws. 8.36 Gymn. v.d, huisvr. 8 45 (S) Podium v.d. vrouw: maat- sch.inf 9.20 (S) Onder de hoogtezon. 10.00 Schoolradio. 10 30 Nws. 10.33 (S) Utr. Symf Ork klass. en mod. muz. 11.55 Med. 12.irf» Zingen met Cecilia: volksmuz. 12.15 <S> Jon genskoor met speelgroep: matrozenliederen, 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12 30 Nws. 12 41 (S) Hier en nu. 12.50 <S) Mlddagpau- zedst. 13.10 (S) Lichte koorzang. 13.20 .S) Licht ensemble. 13.45 Er zijn zoveel andere levens: poëzie uit de Derde Wereld. 14.05 Schoolradio. 14.25 (S) In kleine bezetting: mod. kamermuz. 15.15 De Bijbel maakt nieuwsgierig: gesprek. 15.30 Nws. 16.33 'S) Vincent van Gogh. 16.00 Een uur natuur: magazine met 16.30 fS) Hier en nu. 17.00 Kindervisie. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier nu. NCRV: 18.00 (S) Tijd vrij voor muz. In •vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 18.53 Zojuist verschenen: boekbespr. AVRO: 19 00 Trefpunt: disc.progr. NOS: 19 50 Den Haag vandaag. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Radi ojournaal. 20 10 (S) Vlooi en piano: klass. en mod. muz. In de pauze: disc. 22.10 Waar is de subcultuur gebleven?: gesprek. 22.30 S) Mod. muz mot toelicht 22.55 Zo goed als nieuw duik ln oude kranten 23 20 (S) Es say: progr. waarin over kunst wordt doorg» praat. 23.50 Radiojournaal. 23.55-24.(J Nws. HILVERSUM III TROS: 7.02 Vaak 's ochtends, met o a. ver keersinf. KRO: 9.03 KRO-op-Drie: Uit di lucht gegrepen. 11.03 (S) Verzoekpl. 12.0 (S) Van twaalf tot twee. met 13.03 Rade maar. 14 03 Theo Stokkink Show. NOS: 16.' Daverende dertig. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. TROS 19 02 <S> Plaatvaria. 20 02 (S) Poster. 21.0 j>] (S) Sesjun: jazz en pop live. 22.02 (S) Hue van Gelderen Show met Nederlandstalig Top Tien en Kwiswijs. 22.55 Med. 23.02 <S T S T sport en muz. 0.02 Aktua?'1 0.10 (S) Jazz-Fir. 1.02 Nachtwacht. NOS: 5.1 Satésaus Show. EO: 6.02-7.00 (S) MaünaU gevar. muz. BELGIE 324 m NED. en akt.. weerber. en toneelagenda) 13.55 Beur D( med. 17.11 Weegschaal. 18 00 Nws. 18.05 Ultz. v.d. soldaten. 18.5 Wegwijs wezen. 18 45 Sport. 18.55 TaalweBetl ken 18.57 Ork. v.d. week 19.00 Nws en ak 19.30 Intermezzo. 19.35 Polit. uitz. 19.45 Lid te muz. 20 00 L'chte muz. (20.30 Nws e»ga: 2100 Splinternws.) 22.00 Nws 22.05 Jeu? •74 (23 00 Nws 23.40-23.45 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 14.25-14.50 Schooltelevisi® NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal VPRO 19.05 Beertje Colargol 19.15 Zwijgen is goud 19.45 Popeye NOS 20.00 Journaal -12- Nu kwam het kritieke moment. Het vliegtuig daalde naar 200, 100, 50 voet en kwam toen hard op de grond neer. Tweede vlieger Jerosch liet de straal motoren andersom draaien en captain Schreiber remde de wielen. In een dichte zandwolk gehuld kwam de ma chine tot stlstand. Het was 19.14 uur plaatselijke tijd. Terwijl de meeste passagiers in pa niek het vliegtuig verlieten, zekerde de kaapster haar handgranaten en be groette toen jubelend haar vrienden beneden op de grond. Zij gaf het be vel de motoren uit te schakelen en verliet het in de duisternis rustende vliegtuig. IN DE WOESTIJN Heet. benauwd en donker is het in het vliegtuig. Van tijd tot tijd loopt een soldaat met een machinepistool op zijn rug aoor de gang en licht met zijn zaklantaarn over de mensen. Wij zijn gevangenen, overgeleverd aan de willekeur van deze wettelozen. In Washington zal men vergeefs op mij wachten. Dat is het ergste niet. Ik maak me /orgen over mijn geliefden in Zwitserland. Ik had mijn vrouw beloofd dal ik haar direkt na aan komst in het hotel een telegram zou sturen. 'Alles goed!' zou ik alleen maar melden. Nu ben ik in een avon tuur verwikkeld, waarvan de afloop in het duister verborgen ligt Rondom ons ligt de woestijn. Het is nacht. Van hieruit is geen verbinding met de bewoonde wereld. Mijn geliefden thuis zullen vergeefs op een bericht wachten. Weten ze tenminste dat ik nog leef? Weten ze in Zwitserland waar we Lijn' Deze onzekerheid doet pijn. We zijn niet meer gewend zon der nieuws te leven. We zullen het moeten leren. Onze voorvaderen kon den ook leven zonder de moderne communicatiemiddelen. Een afscheid betekende voor hen een scheiding. Zij moesten wachten en vertrouwen. Ook wij zullen wachten en moeten ver trouwen. 'HALER Uitgave Centri Press, Bussum Het is weliswaar nacht, maar door het venster kan ik toch de hemel zien, die zich met ontelbare flonkerende lichtjes bezaaid boven ons spant. Het is dezelfde hemel als die boven mijn vaderland welft. Het zijn dezelfde sterren, die ook boven mijn huis schitteren. Ik voei een zweempje van de eeuwigheid en de nabijheid van God. Ik voel, dat wc in Gods hand zijn, ook als we door woestijnen en oceanen van ons vaderland gescheiden zijn. Het is warm, hoewel ik mijn jas je heb uitgetrokken en mijn over hemd losgeknoopt. Hoe zal het mor gen zijn aio de zon meedogenloos op de woestijn brandt? Ook mijn reisge noten links en rechts van me hebben hun kleding losgemaakt. We proberen te slapen, maar het lukt ons niet. On ze lichamen gloeien. Mijn buur vrouwtje vraagt om wat whiskey. Ik geef de fles ook aan mijn Amerikaan se buurman f.n neem dan zelf ook een grote slok. Wat we nog hebben, zul len we delen. Ik heb geen honger, maar ik voel wel een doffe vermoeid heid. Niemand spreekt nog een woord. Ik doezel weg met gesloten ogen. Tegen middernacht hoor ik in de ver te dierlijke geluiden, zoals het huilen van jakhalzen. Wat later flitsen er schijnwerpers aan in de woestijn. Mo toren worden gestari en voertuigen rijden weg. De woestijn is vol bewe ging en rumcer. Wat heeft dat te bet tekenen? Ik doezel weer weg. De nacht is eindeloos. Ik weet niét meer of ;k waak of slaap. Ik denk niet. Ik voel niet. Ik zit, adem en. leef. Ik kan niet handelen, slapen kan ik ook niet. Ik moet wachten terwijl sekonde na sekonde, minuut na mi nuut en uur na uur verstrijken. Ik moet wachten op wat er met mij en ons zal gaan gebeuren. Af en toe hoor ik het jammerend kla gen van een kind en de zachte kalme rende woorden van een moeder. Tot eindelijk de nacht door de schemer van de nieuwe dag wordt afgelost. Zal de nacht van de dood ook een nieuwe dag kennen? En hoe zal die nieuwe dag zijn? Misschien zal de nacht van de dood sDoedig voor ons aanbreken. En of daar een dag op zal volgen.... Wij christenen hebben het hierna maals. Wij wi'len daaraan geloven en wij geloven eraan, maar ons verstand kan het niet bevatten. Nooit is ie mand uit de nacht van de dood terug gekeerd. Slechts één, zegt de bijbel, en die ene heeft niet ver van hier ge leefd. Maandag 7 september 1970 De morgen ^an deze 7e september hèeft nieuw leven in ons vliegtuig ge bracht. De stewardessen komen met hun gewone lieve glimlach naar ons welzijn informeren. Zij vertellen, dat we nu gauw ontbijt krijgen. Mijn buurvrouwtje heeft goed geslapen en is weer opgewekt. Mijn buurman daarentegen zegt geen woord. Ik moet naar ,het toiiet en vraag of ik mag passeren. Nu kan ik tenminste even mijn benen strekken. Voor de drie ca bines achter in het vliegtuig staan al andere passagiers te wachten. De toi letten hebben geen vensters en de elektriciteit is afgesloten. Ook de wa terspoeling doet het niet meer. Ik vraag wat water. Het is nauwelijks ge noeg om het ergste vuil weg te spoe len. We zullen gauw in viezigheid en stank moeten leven als het zo door gaat. Door de openstaande vliegtuig deuren kan ik onze omgeving wat be ter bekijken. We staan op een grote, zandige vlakte. Rondom ons liggen in de verte zandheuvels. De horizon ver liest zich argens in de grenzeloze ver te. Ruimte en tijd lijken hier einde loos. Buiten in de woestijn staan in een grote halve rirkel militaire voertuigen opgesteld. Ze zijn nauwelijks in het geelbruine zand te onderscheiden. Het zijn jeeps en vrachtwagens, maar er staan ook pantserwagens bij, die hun zware geschut dreigend naar de hemel geheven hebben. Zijn dat allemaal soldaten van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina? Beheersen die mensen dan het hele land. Ik kan die opmars niet goed verklaren. Ik weet weinig van dit onherbergzame land en bijna niets van de mensen die er leven. Maar ik heb veel gelezen over de onlusten iu het Midden-Oos ten, doch daarbij moeite gehad om me een beeld van de werkelijke ver houdingen te vormen. Wordt vervolgd VPRO 20.21 Berichten uit de samenleving 20.35 All in the family 21.00 Fantastische jour nalist: I.F. Ston» 22.00 De dief NOS 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-lovenaar 18.55 Journaal EO 19.05 Koffiebar 19.25 Man cp drie benen NOS 20.00 Journaal EO 20.20 Looft den Heere 21.00 Nader Bekeken 21.20 Trans African Hovercraft III 22.10 Horen en Zien NOS 23.15 Den Haag vandaag 23.30 Journaal ga "Ki dc gei j DUITSLAND I *c 10.00 Journaal. 10 05 Journaal van gister )p< vond. 10.25 Der Illegale (2). 12.05 Akt. tn [j£ gazlne. 12 50 Pe'soverz. 13.00-13.20 Journaa 16 15 Journaal. 16.20 Wetensch. progr. 171 KinderprogT. 17.35 Kinderprogr. 17.55-18.(fiel Journaal. (Reg. prc„. 18.00 Uit de eerste hand. Zandmann. 18.55 Nnrdschau-Magazin. 19 i Ir Filmrep. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.05-8 i ,n Schooltelevisie. 8.55 9.20 Schooltelevisie. 9.3 10.00 Sesamstra-sse. 10.30-12.10 Schooltelev sie. 18.00 Reg nws 18.05 Kinderprogr. 18. 0< Graf Yoster gibt slch die Ehre. (18.40-19.1 a, Akt.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 DoSn film. 21.00 Dor Chof. 21 45 Kult. magazin "y 22.30 Journaal, komm. en weerber. DUITSLAND II T» 15.45 Eurovisie: Ski-W.K. In St. Morlt V( 16.30 Stlrbt uiiser b.auer Planet? 17.00 Jou i naai. 17.10 Tekenf lmserie. Aansl.: Mainze mannchen. 17.45 Akt. en muz. 't 18.25 Alexander und die Tochter. 19.0 ar Journaal. 19.30 Koormuz. 20.80 Reisverslai 21.00 Journaal. 2115 Dlst.progr. 22.00 Hei f' denk. van Therese von Lisleuz. 22.30 Joui naai. e BELGIE NEDERLANDS ie 14.00-16.00 Schooltelevisie. 17.00-18.C Schooltelevtsto. 18.00 Colargol. 18.05 Black Beauty. 18.J Gesprekprogr. 19 05 Eurovisie: W.K. Sklëi er 19.35 Kortweg 19.45 Journaal 20.15 Het oi u geval. 21.40 Fragm. uit nieuwe films. 22.J Showprogr. 23 10 Journaal. BELGIE FRANS 14.00-15.00 Schooltelevisie. ie 18.10 V.d. kinderen 18.30 Yoga. 19.0 (i: Waals magazine. 19.15 Les enfants des au - tres. 19.45 Journaal. 20.15 Verkeerstlps. 20 «I La petite vertUj 21.45 Nieuwe films. 22.3 re Journaal,

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6