Ds. Huug Noordermeer heeft een leuke gans fllsillsftll Vandaag Begrafenisauto 's in het blauw W^lde Ganzen gen voor valermo' Trouw Kwartet Groepsleiders lopen ook het risico van ontslag Auto vol schoenen gestolen Commissie Oppervlakte bos meer dan verdubbelen Bijzonder onderwijs in VS in geldnood Beroepingswerk Reorganisatie van vrijgemaakte zending Nieuwe boeken TROUW/KWARTET DONDERDAG 7 FEBRUARI 1974 KERK T2 HILVERSUM Zondag 10 febr. vliegen de Wilde Ganzen voor het 'Schoolvoedlngsprogramma Ccntro Diakonale' in Palermo op Sicilië. Er wordt dan geld gevraagd voor de ar beid van ds. Pietro Panascia. Ds. i u- nascia kreeg in de kringen \an Tronw-Kwartet bekendheid om .at de Sinterklaas-actie 1972 gewijd was aan de totstandkoming van een kin derbad ln het nieuwe monumentale centrum van de Waldenzen in de binnenstad van Palermo. Onze le zerskring schonk toen 75.000 gulden. Ds. Panascia cn zijn vrouw werken al Jaren in Palermo een stad waar het analfabetisme en de kinderarbeid niet gering zijn en waar armoede en invloed van de mafia aanwezig zijn. Dc predikant, die vorig jaar op uit nodiging van Trouw-Kwartet in Ne derland is geweest, is ervan over tuigd, dat in een onderontwikkeld gebied als Sicilië de kerk een belang rijke bijdrage kan leveren in verbe tering van de samenleving, vooral ten aanzien van het onderwijs. Zijn nieuwe centrum, dat mogelijk is geworden dank zij genereuze gif ten van dc kerken in Zwitserland en Duitsland, biedt mogelijkheid voor onderwijs aan 400 kinderen en kleu- teropvang. Er is een schoolkcuken gebouwd, waarin dagelijks 400 maal tijden zullen worden verstrekt. Daarvoor is jaarlijks 40.000 gulden nodig. Ds. Panascia heeft het IKOR gevraagd of het voor 1974 dit bedrag 'bijeen kan vliegen'. Bijdragen zijn voor en na de uitzending welkom via het gironummer van de Wilde Ganzen in Hilversum postgiro 40.000. door Riet Diemer HILVERSUM 'Kijk. Ilicr hebben we een heel leuke gans. Die is voor dokter Michael Wood van dc Flying Dokters- secvice in Afrika. Hij heeft pro pellers en motoren voor de vliegtuigen nodig'. Een enthou siaste ds. Huug Noordermeer van de Wilde Ganzen is zeer te vreden over de opbrengst van 1,8 miljoen gulden over 1973, het hoogste dat ooit in een jaar werd bereikt. Ieder jaar is weer een stijgende lijn te ontdekken. Inmiddels zijn al weer een paar gan zen in het nieuwe jaar 's zondagsmor gens na de radiokerkdienst en tegen woordig ook na de tv-vesperdienst op zondagmiddag opgevlogen. Voor het project van dokter Michael Wood zal binnenkort de bekkenslag voor radio en tv gaan, en daarna voor nog zoveel noden. Vertellen 'Een geweldige man.' vertelt ds. Noordermeer, studie-secretaris van de wilde ganzen. 'Gij studeerde voor plastisch criurg en hij zou daarna bij wijze van spreken de wereld kunnen verdienen. Maar toen hij klaar was, zei hij: Ik ga naar Afrika. Zo'n beetje Schweitzeraehtig. Twee vrienden hiel pen hem met geld. Hij begon daar om met vliegtuigen mensen die afgelegen wonen te bereiken. Dat groeide uit tot een staf doktoren die in acht vliegtuigjes als de 'Flying-Doctors-ser- vice' optreden. Ze bestrijken een ge bied, zo groot als West-Europa. Met deze vliegtuigjes geven ze specia listische hulp aan regionale ziekenhui zen en klinieken. Dokter Wood begon met chirurgisch werk. Hij kan enorm veel vertellen, bijvoorbeeld dat hij opereerde op de achterklap van een auto, met behulp van een zaklantaarn. Later ging hij zich specialiseren in zijn werk. Hij behandelt nu kinderen met hazelipjes. Deze kinderen wor den uit de Afrikaanse samenleving ge bannen, omdat de ouders zich ervoor schamen en omdat hun ziekte met bo ze geesten te maken zou hebben. Ze werken vanuit Nairobi. Maar om dat ze niet zoveel mecaniciens heb ben, werken ze met reserve-propellers en reserve-motoren, zodat de vlieg tuigjes optimaal gebruikt kunnen worden. Voor de aanschaf van deze extra propellers en motoren vliegen de wilde ganzen.' Ds. Noordermeer heeft Michael Wood in Nederland ontmoet. 'Nee, we gaan zelf nooit naar die landen waarvoor de wilde ganzen vliegen: we werken zo goedkoop mogelijk. We maken van de gelegenheid gebruik met zendelin gen te praten als ze met verlof zijn. Of we steken ons licht op bij de zen ding of de wereldraad.' Hokje Het hoofdkwartier van de wilde gan zen is in de Bomeolaan 4 in Hilver sum. Maar hoofdkwartier is een heel groot woord voor 'zo'n kamer' wijst ds. Noordermeer naar zijn eigen niet al te grote studeerkamer, 'en een hok je ernaast voor besprekingen. We wo nen samen met het convent van ker ken. We zijn begonnen in de serre van het IKOR. Maar het IKOR werd groter en wij ook en daarom zijn wc naar het convent gegaan.' Verder zijn ae wilde ganzen sinds enkele jaren een stichting, die organisatorisch los staat van het IKOR of het convent, al zijn er nauwe betrekkingen. De naam 'wilde ganzen' is afkomstig van de Deen Kierkegaard. Hij wenst de christenen die verontrusting toe. die wilde ganzen in de vlucht teweeg brengen onder het koppel tamme gan zen op het erf. Het is een typisch Ne- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pert Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnge. Hoofdkantoor tl.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.fllro X 500. FREIBURG (KNA) De gemeentelijke begrafenisdienst in het Duitse Frei burg heeft voor de begrafenisauto's het zwart afgeschaft en door donkerblauw vervangen. Volgens de directeur is dit niet gedaan om de dood nog meer uit het leven te bannen, maar om een eind te maken aan een overleefde opvatting, als zou de dood het eind van het bestaan zijn. Donkerblauw daarentegen zou juist meer de kleur van de hoop zijn. De gemeentelijke dienst meent hiermee een algemeen wordend gebruik te volgen, waarbij dc zwarte rouwkleding al vervangen wordt door anthraciet-grljs. Dat geldt onder meer voor de dienstkleding van het be- grafenlspersoneel. Jn Soedan worden kerndorpen gebouwd met hulp van de wereldraad van kerken. Voor de kraamaj- deling in het dorp Kajo-Kaji vliegt straks een wilde gans. Op de foto de bevolking van een kerndorp. derlandse organisatie. 'Nee, het is eeri verlengstuk van niets. Ik denk niet dat ergens op de wereld een club is die ook zo begonnen is om in radio- zendtijd voor kerken de gelegenheid aan te pakken om te collecteren voor de nood van de wereld.' 'Het is in 1957 .zomaar opeens begon nen, zonder plannen of voorbereiding. Een domineei vertelde in een radio- kerkdienst over de aardbeving in Tur kije en zei tenslotte: zoudt u, luiste raars, geld kunnen storten op giro 40.000? Dat v/as toen het gironummer van het IKOR, maar dat hebben de wilde ganzen later meegenomen en dat is nog steeds het bekende num mer. Dat eerste impulsieve begin ook wel het ei van dc wilde ganzen genoemd bracht 167 gulden op.' Steeds meer Een staaltje van de ontwikkelingsge schiedenis: Na de periode van 1957 tot 1960 werd de miljoenste gulden ver wacht. De top in 1957 was 15.000 gul den. terwijl er. wanneer het bedrag beneden de 15.000 gulden is gebleven, nu gezegd wordt: het is geen beste gans. Verleden jaar is de top tegen de 400.000 gulden geweest, voor Ethiopië. Maar, toen werd er geprofiteerd van de 'reclame' die tv en radio hadden gemaakt voor de Sahellanden. 'Soms is het ook zo dat, wanneer in de NCRV-gids wordt geschreven: 'De wil de ganzen zullen vliegen voor... vul maar inde giften al bij voorbaat binnenkomen. Heel leuk, hoe dat doorwerkt.' Over het 'geverspubliek' is praktisch niets bekend. De gemiddelde gift was verleden jaar 20 gulden, maar dat is ook weer niet goed te zeggen. Er was verleden jaar een gift bij van 10.000 van een plaatselijke diakonie. Sommi ge mensen gaat een doel zo ter harte, dat ze ineens 1000 gulden geven. Er zijn vaste maandelijkse bijdragen van 10 of 15. Er is een meisje, dat ie dere week een gulden aan postzegels stuurt. Een AOW-er, die van zijn ka rig inkomen een rijksdaalder stuurt, schrijft op het girostrookje: het spijt me, dat ik niet meer kan overmaken. De projectenlijst is eindeloos. Ds. Noordermeer: 'Er zijn aanvragen, die via de wereldraad van kerken binnen komen of van de Nederlandse sectie oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen of van zendingen. Maar er zijn ook tips van particulieren De mensen gaan over de hele wereld met vakantie. Ze hebben ergens nood ge zien en vragen dan of de wilde gan zen ervoor kunnen vliegen. Iedere projectaanvraag wordt gecontroleerd of de gegevens kloppen en of het ur gent is. De wilde ganzen kunnen snel reageren, vaak is het geld een week later al binnen en 14 dagen later op de plaats van bestemming.' Kraamafdeling Tenslotte wil ds. Noordermeer nog wel iets kwijt over een van de projec ten die de eerstkomende weken in de belangstelling staat. Het betreft hulp in Soedan, nu er na een periode van oorlog een vredesbestand is. De ge vluchte christenen uit het zuiden, die het onderspit moesten delven, keren terug. De wereldraad, die bemiddelde bij het bevorderen van de vrede, bouwt nu negen kerndorpen die voor een hele streek een functie hebben. In deze dorpen komt een opvangcen trum. Verder worden er scholen, poli klinieken en kraamafdelingen ge bouwd. Het totale Soedanproject kost 4 miljoen dollar. Aan de wilde ganzen is nu gevraagd mee te helpen aan een kraamafdeling in het dorp Kajo-Kaji, begroot op 30.000 gulden. Dat is waarschijnlijk te veel. maar geprobeerd wordt 15.000 tot 20.000 gulden te halen. Maar we doen een gooi, misschien lukt het in- eens,' zegt een opgewekte ds. Noorder meer. Op Dennendal: Van een onzer verslaggevers DEN DOLDER Na de directeur van Dennendal drs. Carel Muller cn de zeven aan hem loyale stafleden, staan nu groepsleiders en andere me dewerkers van de zwakzinnigeninrich ting op de nominatie om ontslagen te worden. Het gevolg daarvan zal weer zijn dat patiënten 'verplaatst' moeten worden. In een persconferentie heeft gisteren het bestuur van de Willem Arntsz- stichting (waartoe Dennendal be hoort) meegedeeld dat 'de mogelijk heid' bestaat dat groepsleiders en me dewerkers, die zich niet wensen te conformeren aan de huidige situatie, ontslagen zullen worden. Van de ongeveer honderd groepslei ders die achter Carel Muller staan en betrokken zijn bij de oprichting van 'Nieuw Dennendal', is verlangd een verklaring in te trekken, waarin het vertrouwen in de niet ontslagen zes stafleden van Dennendal (ondermeer Hendrik van Nek) is opgezegd. Het is vrijwel zeker dat ontslag zal volgen (in zoverre het werk dat toelaat) als niet aan de wens van het WA-bestuur wordt voldaan. De situatie op Dennendal is tamelijk hopeloos, zo viel gisteren te beluiste ren op de persconferentie. WA-be- stuurslid mr. A. J. Bransen, wethou der van Utrecht, meende dat de plaatsvervangers die de zeven staf- fleden voorlopóg zijn opgevolgd de verantwoordelijkheid niet langer kun nen dragen. Volgens de heer Bransen is het bestuur niet machteloos maar het eerbiedigt slechts de wens van staatssecretaris Hendriks (Volksge zondheid) om geen politie op het Dennendal-terrein toe te laten. Piet Reetman van de werkgroep Den- nendalbestuur die optreedt namens 'Nieuw Dennendal', zei dat het be staan van Nieuw Dennendal 'een hard feit' is geworden. Volgens hem zullen de medewerkers die voor Nieuw Den nendal hebben gekozen en de zeven stafleden, normaal aan het werk blij ven. Staatssecretaris Hendriks (Volksge zondheid) heeft gisteren duidelijk ge maakt dat hij niets kan doen aan de beslissingen van het (autonome) WA- bestuur, zolang hij niet via de inspec tie van de volksgezondheid gemeld krijgt dat er patiëntenbelangen in het geding zijn. Pas dan kan hij bemidde len bij een hei>laatsing van de pa tiënten van Dennendal Van een verslaggever ROME Een Nederlandse vrachtwa gen vol met schoenen is in Milaan ge stolen. De chauffeur, de 41-jarige L. V. uit Roosendaal, zei dat zijn wagen tussen zeven en negen uur 's avonds, toen hij in een restaurant zat te eten. van een parkeerplaats verdween. (ADVERTENTIE) Termen In Tr/Kw. van 2-2-74 worden in het stuk 'Inrichtingen blijven vol door geldgebrek' termen gebruikt als 'chro nische patiënten' en 'inrichtingen'. Waarom? Voor het woord 'chro nisch' kon ook 'verblijfs' gebruikt worden en het woord 'inrichting' vind ik ook een naar woord. Men behoort ever psychiatrische ziekenhuizen te spreken. Loosduinen R. Leenheer Synode(4) Soms schaam je je er voor nog steeds gereformeerd te zijn. Dat gebeurt dan als je Tr/Kw. van vrijdag 1 februari opslaat, waarin je tot je ontzet ting moet lezen dat onze synode het vcor de zoveelste keer heeft gepres teerd de klok terug te draaien, door nu weer niet akkoord te gaan met de voorstellen rond IKON. en zelfs te la ten onderzoeken of wij in onze grootheid niet zelf de verzorging van radio en tv zendtijd ter hand kunnen nemen. Onbegrijpelijk, want met dit soort slechts op emoties en angst gegronde besluiten wordt deze kerk. per dag ongeloofwaardiger. Driebergen Jos Noordanus Multinationals Wanneer de oliemaatschappijen niet multinationaal waren geweest en de regering Den Uyl had nationaal de oliecrisis tussen oktober en februari moeten opvangen, dan hadden wij zonder olie gezeten. Hilversum H. Jonker Twee maten Waarom dicteert men aan het groot ste deel van de Nederlandse werkers om mee te betalen aan het 100 pet waardevast pensioen van het kleinste deel. terwijl voor henzelf het verkrij gen daarvan onmogelijk is? Ik ben er voor. dat onze ambtenaren en semi- ambtenaren niet acherstaan bij ande ren. maar ze mogen ook niet worden voorgetrokken. Stelt U zich eens voer, dat men bij een distributie, zoals ik er nu al twee heb meegemaakt, aan het grootste deel der Nederlanders één broodkaart zou verstrekken en aan een klein deel twee. Weliswaar krijgen allen als basis op het aller laagste beloningsniveau hun waarde vaste A.O.W., diegenen echter, die in het speculatieve bedrijfsleven zijn ge pensioneerd en die tientallen jaren lang in harde guldens de premiën voor een naast A.O.W. gesloten pensi oenverzekering hebben betaald aan rentezegels, aan V.O.V. en aan schat rijke verzekeringsmaatschappijen worden niet beschermd. Toen de Duitse mark na 1918 waardeloos werd voerde Hindenburg de Rentemark en de 'Aufwertung' in, hij wilde niet, dat met slechtere marken werd afgelost dan voorheen waren uitgeleend of premiën mee waren betaald. Christe lijkheid en democratie in een rechts staat verplichten! Haren (Gr) J. S. Anema Grondig mis Beroepsleger Doordat er steeds nieuwe lichtingen zijn bij de militaire dienstplicht blijft de doelstelling en de waarde van het leger optimaal; bij een beroepsleger loopt men de kans op eenzijdige infil tratie van politieke partijen, waardoor men de kans krijgt onder de vcet ge lopen te worden door bepaalde propa ganda e.d. Poeldijk J. C. Kohier. Verschraling (5) De heer Visser te Bussum is, terecht, opgekomen voor zijn discipelen op de Lomscholen. Hij neemt het mij echter hoogst kwalijk, als ik het woord pa tiënten gebruik. Is het niet mogelijk dat iemand uit stilistische speelsig- heid het voortdurend gebruik van het wcord leerlingen eens varieert? Als de heer Vissers goed leest zal hij mer ken, dat het gewraakte woord alle leerlingen betrof. Grievender vind ik zijn beschuldiging, dat ik de leerlin gen zou uitschelden. Als men vaststelt dat een leerling helemaal niet meekan over de hele lijn. dus dom is naar on ze oude terminologie, schelden we hem dan uit? Als een ander door woordblindheid de grootste moeite heeft met dictees en men constateert zijn gestumper scheldt men dan die leerling, aan wie men nog wel ex tra zorg besteedt, uit? Ik geloof dat de heer Vissers, iets te ver gegaan is in dc onderwaardering van het werk De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Deze week in Hervormd Nederland o.a. Wim Spil: nu planning nodig Goelag Archipel - miljoenen mensen als insecten vernie tigd. Het recht van de sterkste. Niemand tegen zijn geweten in het soldatenpak aan. Wat is eigenlijk zonde? Samen zonder gas op weg. WOONPLAATS GIRONUMMER Abonnementsprijs 21,— per half jaar; 42,— per jaar. Abon nementen kunnen elk ogenblik ingaan. - Bon ingevuld in-BLOKLET- TERS in envelop^ (zender postzegel) verzenden aar*. Hervormd Nederland. Antw.nummer 1776, Den Haag. het IKOR bekijk, dan moet ik toegeven dat een mens (en vooral een chris ten) er wakker van ligt maar zo zal de dominee het wel niet bedoelen. Hij wil van wat het IKOR laat zien en ho ren liever onkundig blijven. Dominee moet de dingen duidelijker zeggen, zodat wij begrijpen waar de schoen wringt. De meerderheid der synodele den bekent liever geen kleur. Zou dat misschien één van de redenen zijn waarom veel mensen het met de kerk niet meer zien zitten? Noordwijk aan Zee J. Barnhoorn-Korbec van de oude garde Velg (G) W. P. Weijland Belijdenis (2) De mens is goed en naar Gods even beeld geschapen. Christus' verzoening herstelde. Fijn! Dus geen prediking meer van: we blijven zondaars tot de dood? En we binden de strijd aan te gen de machten der duisternis? Is Marcus 16:14 t.e.m. 20 waar? Toch? Ik zelf had al ervaren, dat Efeze 6:10 t.e.m. 12 waar is en waar blijft! Mis schien- kunnen er mensen terug naar de kerk om te onderwijzen in o.a. de Gaven van de Geest? Zij hebben n.l. 'examen' gedaan, daarvoor veel prijs moeten geven. Aalteo T. v. d. Kamp-v. Barneveld Synode (5) In het verslag van de geref. synode lees ik dat ds Ben van Oeveren sprak over de gewetensnood van vele synode leden. Gewetensnood betekent dat je er 's nachts van wakker ligt. Dat is erg. Als Ik sommige uitzendingen van Naar aanleiding van het artikel 'in richtingen blijven vol door geldge brek' (2.2.1974) graag het volgende. Terwijl onze medemens in psychiatri sche inrichtingen, ziekenhuizen enz. schreeuwt om hulp, worden er miljar den uitgegeven om onze medemens te vernietigen. Het Is wel grondig mis in onze maatschappij! Verpleegkundigen bezetten onlangs de hal van het mi nisterie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne. En nu laat de actiegroep 'werkers psychiatrische inrichtingen' van zich horen. Hulde aan alle boven- genoemden. Het is te hopen, dat dit doordringt tot alle politieke partijen, zodat er snel een ander beleid kan worden gevoerd Arnhem J. H. Brinksma Verschraling (6) De heer Blankensteijn, die in Tr/Kw van 4.2.74 constateert dat het onder- wijs, wat basiskennis betreft, hier en daar aan het verschralen is, presen teert ons gouden appels op zilveren schalen. Vele ouders zijn tot hun - schrik al tot dezelfde conclusie geko men. Er is evenwel een remedie voor deze kwaal te vinden. Men richtte zich met zijn klachten en ergernissen niet tot een krant of tijdschrift, buur of vriend, maar tot het juiste adres, in dit geval de school. In een open gesprek met het hoofd, de klasseon derwijzer of enige leden van het schoolbestuur ligt een karts cp verbe tering. Waarbij men wel moet beden ken, dat vaak niet alleen de onderwij zers te kort schieten in hun pedagogi sche taak. maar ook de ouders. Amsterdam P. S. J. Beekhof-Koole Van een verslaggever DEN HAAG De beboste oppervlak te van ons land zal meer dan verdub beld moeten worden, meent een com missie die onder leiding stond van prof. dr. Th. L. M. Thurlings. De commissie, die voortgekomen .'s uit overleg tussen de Koninklijke Ne derlandse Bosbouwkundige Vereni ging en het Bosschap, vindt een uit breiding met tenminste 270,000 hecta re nodig. De beboste oppervlakte van ons land bedraagt nu 99.500 hectare. De uitbreiding is volgens de commis sie nodig in het belang van het mi lieu, de recreatie het regionale leef klimaat en de houtproduktie. De com missie vindt dat er een actief bosbe leid gevoerd moet worden. Ten behoeve van de recreatie zal er volgens het rapport een uitbreiding van het bosoppervlak met 80.000 hec tare nodig zijn. Ruim de helft daar van zal moeten worden aangelegd n de regio's Groot-Rijnmond, Groot-Am sterdam en Den Haag. De grootste uitbreiding van het bosoppervlak /al volgens dc commissie door particulie ren moeten geschieden. Daarvoor moet een gunstig klimaat jje.schapen worden. NEW YORK. (NC) Het laat zich aanzien, dat op 1 april driehonderd rooms-katholieke scholen (met ruim tweeduizend onderwijzers) in het aartsbisdom New York zullen moeten worden gesloten. Nadat het opperste gerechtshof vorig jaar besliste, dat het subsidiëren van niet-openbare scholen uit overheids middelen niet volgens de grondwet is, bevindt het bijzonder (meest rooms- katholiek) onderwijs in de Verenigde Staten zich in zeer moeilijke omstan digheden. Intussen blijven vele staten proberen, de bijzondere scholen met overheids bijdragen, tegemoet te komen. Vice- president Ford beloofde in Grand Ra pids (waar veel bijzondere scholen zijn van Nederlandse immigranten), alles in het werk te zullen stellen om geld los te krijgen, vooral in de vorm van bijdragen voor boeken en ver- voer. LIEFDE EN VERANTWOORDELYK- HEID Hoe goed het is om met elkaar tel kens weer in gesprek te blijven over datgene waarmee we bezig zijn trof mij de vorige week. Iemand die? enige jaren in een land uit de zg. derde we reld had gewerkt en daar met de meest schrijnende mensennood had kennis gemaakt was hier voor enige tijd terug om zich verder in een be- paalde taak van zijn werk te bekwa men. De toekomst lag opnieuw in hel ontwikkelingsland. We hadden hei over de wijze waarop wij hier iets konden doen aan de nood daar. Niet met grote woorden, maar nog al zake lijk. Toch wilden we dit aan de ordt stellen in een kerkdienst, want wi; waren allen van mening dat de kerk de aangewezen plaats is om van el kaars vreugde en verdriet té verne men, om zo te zeggen onder de be ademing van het evangelie. Er werd voorgesteld om iets uit Corinthe 13 te lezen, u weet wel, het hoofdstuk der liefde. Het was die zondag ook aan de beurt, dus dat trof goed. En toen viel het ons een beetje tegen dat hij daar niet zo enthousiast over was.. Hij had 't een beetje moeilijk met die liefde, vertrouwde hij ons toe. Er waren maar weinig woorden nodig om die moeilijkheid op ons over te dragen en ineens zagen we het voor ons: wij hier maar praten over liefde en wat gebeurt er intussen daar? Is dat met liefde goed te maken? Is het woord liefde, juist doordat het aan de ene kant zo getrokken is in de love-sfeer en alles wat daarbij thuis hoort en aan de andere kant in de sfeer van de warme liefdadigheid, nog wel te ge bruiken? Of: is het zonder meer te ge bruiken? We werden het eens dat het uitlegging behoefde. Dat er veel bij gezegd zou moeten worden, want dat het in ieder geval geen woord en be grip mocht worden dat ging konkur- rernn met onze" konkrete verantwoor delijkheid. Die liefde waarover Paulus spreekt is natuurlijk geladen met dat antwoord géven en die nood om ant woord te moeteir geven op eikaars te kort. maar is' dat meteen duidelijk. Even dacht ik: zover is het dus met ons gekomen, wij moeten elkaar uit leggen wat liefde is'. 'Maar daarop kwam er een andere gedachte bij mij. boven: misschien is dit de enige ma nier om werkelijk in liefdé en verant-. woordelijkheid beide bezig te Zijn; M Si NED. HERVORMDE KERK Bedankt voor Katwijk aan Zee: A, Vlietstra te Doornspijk; voor Wijk bij' Heusden; A. Vroegindewij te Veenen- daal. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Rouveen: K. J. Kapteyn te Spakenburg-Noord. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-C.: J. Koster te Barneveld Van een onzer verslaggevers. SPAKENBURG Het college van sa: menwerking in zendingszaken binnen de gereformeerde .kerken (vrijge maakt) heeft voorstellen gedaan tot reorganisatie va'ri 'het thuisfront. Volgens deze voorstellen zouden de kérken in Friesland en Noord-Holland het zendingswerk op Borneo en in ZSid-Afrika moeten steunen. Gronin gen (uitgezonderd de classis Gronin- gftn) en Drenthe Brazilië, Overijssel, Gelderland, Utrecht en de classis Gro ningen West-Irian, Zuid-Holland, Zee land, Noord-Brabant en Limburg Cu rasao, Suriname en Australië. De gereformeerde kerken (vrijge maakt) hebben momenteel tien missi onaire predikanten. Het college van samenwerking wil dit verhogen tot ze ventien. Vaticaan wil goedkope reizen voor pelgrims I ROMÉ Het Vaticaan heeft een be roep gedaan op alle reisbureaus, luchtvaartmaatschappijen en scheep vaartondernemingen, om hun prijzen voor eventuele pelgrims naar Romé in 1975, het 'heilige jaar', laag te hou den. Dit om ongewenste concurrentie en negatieve reacties bij de gegadigde pelgrims te voorkomen. De reisbureaus hebben inmiddels la ten weten, dat ze graag 'zullen mee werken. Maar zij meldden tevens, dat zij zich zorgen maken over de chaoti sche verkeerstoestanden en de toene mende vervuiling in Rome en de on zekerheid. die telkens weer ontstaat door wilde stakingen. Het Vaticaan heeft bij de Italiaanse regering aange drongen op maatregelen en volgens regeringsvertegenwoordigers wordt er intensiéf aan oplossingen gewerkt. Farao doorgelicht, door James E. Har- ris en Kent R. Weeks. Uitgave Fibula- Van Dishoek, Bussum. 164 blz- 14,90. Op het eerste gezicht lijkt het wat vreemd dat een Amerikaanse weten schappelijke expeditie, die Egypti sche mummies met röntgenfoto's gaat onderzoeken, vooral uit tandartsen be staat. Maar bij lezing van hun zeer boeiende vei slag wordt het belang daarvan al spoedig duidelijk. Van de toestand van gebitten kan veel over dc mens cn dus over zijn cultuur worden afgeleid. Bovendien werden niet alleen gebitten onderzocht, maar brachten da röntenopnamen ook aller lei wetenswaardigheden op ander ge bied aan het licht. Een van de meest belangwekkende conclusies, die ook van groot belang is voor de egyptologen, noemt het verslag de ontdekking dat de farao's als geheel een bijzonder heterogene groep vormen. Indien het onbekend was dat vrijwel al de onderzochte mummies van Egyptische koningen waren, zou niemand enige verwant schap tussen hen hebben aangenomen. De onderzoekingen zetten een aantal opvattingen, o.a. over de genealogie der Egyotische heersers, op losse schroeven. Maar ook de geschiedenis van de medische wetenschap heeft be lang bij de nu gevonden resultaten. Het boekje, dat namens de expeditie door de tandarts dr. Harris en de egyptoloog tlr Weeks werd samenge steld, is voor de geïnteresseerde leek bijzonder prettig te lezen. Van grote waaide zijn de talrijke, vaak onthul lende foto's. Fibula zorgde als altijd voor een vlotte vertaling en een hel dere. goed verzorgde uitgave. W.F.S,

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2