Nieuwe Leidse Courant Verplegers kregen miljoenen te weinig E3 SSc?1 n Koeweit slaat eis commando's af Westerterp kiest radicaal voor openbaar vervoer tn deze krant Het Kwartet Melk mogelijk twee cent duurder Zogezegd Steun onze jaarlijkse geldinzameling GIRO 51360 Michels: Ajax-spelers moeten voor 1 maart beslissing nemen Helikopter had een hele hijs NCBO: Ziekenhuizen speculeerden op onkunde personeel BEDRIJFSAUTO RAI vah combi tot combinatie VHcieiule hoogspanning Rebellie in leger Hoessein: vitale punten wellicht bezet OPEN HAARDEN SCHOUWEN BOEKEE SSÖBKSw DONDERDAG 7 FEBRUARI 1974 54ste jaargang no. 262 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11.50 per maand, per kwartaal 34,50 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Serie maatregelen arm gekondigd Van onze parlementsredactie DEN HAAG Om liet openbaar vervoer te bevorderen zijn aan zienlijk radicalere maatregelen nodig dan tot voor kort zijn ge nomen. De huidige steun van de rijksoverheid aan het openbaar vervoer (900 miljoen gulden jer jaar) heeft weinig rendement en is niet in staat een verschuiving teweeg te brengen van het gebruik van de auto naar hel openbaar vervoer en de fiets en de taxi. Dit zei minister Westerterp van ver keer en waterstaat gisteravond in zijn antwoord bij de behandeling van zijn begroting. De bewindsman zei dat in de steden naar zijn mening de volgen de ingrijpende maatregelen onont koombaar zijn: Reserveren van voldoende weg capaciteit voor het openbaar vervoer. Beperking van de mogelijkhedc-n tot lang parkeren en zwaardere belas ting voor de lang-parkeerders. Afsluiten van straten in oudé bin nensteden voor het moderne verkeer. Het scheppen van verkeersarme gebie den in woonwijken. Het creëren van veilige fiets- en bromfietsroutes. In plaats van de aanleg van nieuwe wegen de voorkeur geven aan het ver breden van bestaande wegen. Vooral RIJSWIJK bestuur van het productschap voor zuivel heeft giste- reji, mét, algement stemmen besloten "^e iriinimumconsumentenprijs voor drihkmelk met 2 cent te verhogen tot 73 cent per liter. Deze verhoging moet nog goedgekeurd worden door de minister an econo mische zaken, die mogelijk bezwaren zal hebben tegen deze verhoging die aanvankelijk door de consumenten mclkprijzencbmmissie van hjt produkt- jSchap werd vastgesteld op 1 cent We overwegen de boete per kilo meter te laten stijgen naarmate het aantal te hard gereden kilo meters groter wordt. Mr. W. A. baron Van der Féltz, procureur-generaal. Sneeuwbuien Half tot zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw-, hagel- of regen buien. Matige lot krachtige, aan de kust enige tijd harde, naar noordwest ruimende wind. Maxi mum-temperaturen circa 4 gr. C. MORGEN EN OVERMORGEN: flinke opklaringen gevolgd door neerslag. Op veel plaatsen lichte vorst in de nacht en ochtend. Morgen zon op: 08.09 onder: 17.40 maan op: 20.19 onder: 08.19 (ADVERTENTIE) Voor 5,- bevrijdt u een framboesia-patiëntje van zijn verschrikkelijke zweren 25,-wordt bij een melaatse de ziekte tot staan gebracht 200,- helpt u poliopatiëntjes door toepassing van moderne behandelingsmethode 750,- schenkt u een invalide wagen 1 Voor medische hulp waar ook ter wereld Memisa irah Rotterdam Eendrachtsweg 49, Tel. 010-144 888 de aanleg van nieuwe grote invalswe gen moet worden beperkt. Het aanleggen van grote kantoor en winkelcentra en recreatieprojecten af stemmen op het openbaar vervoer en op het bestaande wegennet. Meer parkeergelegenheid bij haltes van het openbaar vervoer. Popularisering van de taxi. Spreiding van de werktijden. Van onze sportredactie ZEIST Voor 1 maart wil Rinus Mi chels. de supervisor yan het Neder lands elftal dat in juni-juli deelneemt aan de strijd om het wereldkampioen schap voetbal m Wesl-Duitsland zekerheid hebben omtrent hel be schikbaar zijn van de Ajax spelers. Michels stelde dit gisteren tijdens een persconferentie in Zeist, waarbij hij en de KNVB de plannen voor dat wereldkampioenschap ontvouwden. Michels stelde de datum van 1 maart (op één dag precies komt het er niet op aan, maar het geeft wel een indica tie van de korte termijn waarop ik denk) omdat hij denkt dat de instel ling van de spelers en de ploeg van doorslaggevende betekenis kan zijn tijdens het eindtoernooi. waaraan lan den deelnemen die elkaar qua tech niek en tactiek weinig ontlopen. Namens de spelers heeft Karei Jansen positief gereageerd op de plannen van de KNVB. Het^feit dat het aantal oe fenduels "mm- vijf wordt uitgebreid biedt, aldus Jansen. financieel gezien nieuwe mogelijkheden. Hij verwachtte dat het gat dat gaapt tussen aanbod (25.000) en eis (80 000) wel voor ee:i belangrijk gedeelte te ruggebracht kan worden. Overigens: om de Nederlandse 'expeditie' naar de wereldkampioenschappen mede te fi nancieren werd ook de oprichting van een supportersclub van Oranje bekend gemaakt. waarbij het publiek voor rond een miljoen gulden zou moeten zorgen. Voor al het nieuws over Oranje en hel geld zie pag. 13. Voor de eerste keer in Neder land heelt een helikopter gehol pen bij de aanleg van hoogspan ningskabels. Dat gebeurde op een 3,5 km lang traject tussen de centrale Hemweg en Velscn. De helikopter was nodig, omdat do poldergrond ter plaatse te drassig is voor zware machines die normaal bij dit werk worden ingezet. De helikopter, van de Westduitse firma L.T.I).. werd bestuurd door een speciaal hier voor opgeleide piloot. De opera tic, die nauwlettend werd ge volgd door politie, brandweer en personeel van Rijkswaterstaat, trok verdei heel wat bekijks. xmse diplofiiuten gegijzeld KOEWEIT, TOKIO (AP, Reuter, UPI) Een speciaal vliegtuig van Japan Airlines is gisteren door Tokio naar Singapore gestuurd om vier kapers en hun gijzelaars op te halen, die in de haven van Singa pore nog steeds drie personen op een veerboot vasthouden. Daarmee willigde Japan een van de eisen in van negen Palestijnen en pro-Palestijnse leden van de guerrilla groep Japanse 'Rode Leger' die giste ren de Japanse ambassade in Koeweit hebben bezet en dreigen de Japanse ambassadeur en 15 andere gijzelaars te doden. De autoriteiten van Koeweit hebben gisteren echter verklaard dat zij niet zullen toestaan dat het vliegtuig met de kapers en gijzelaars uit Singapore in Koeweit zal landen. Koeweit heeft laten weten dat nog steeds met de ne gen commando's wordt onderhandeld en dat zij het land zullen mogen ver laten mits zij hun gijzelaars vrijlaten. De Japanse ambassade in Koeweit werd gisterochtend om half negen door negen guerrilleros bezet. De toe gang was niet bewaakt en de comman do's namen eenvoudig de lift naar de vierde verdieping. Zij wandelden met hun wapens in de aanslag de ambassa de binnen. In het gebouw werden ne gen aanwezigen, vier diplomaten de ambassadeur, de eerste secretaris, de tweede secretaris en de consul en vijf personeelsleden gegijzeld. De guerrilleros verklaarden drie orga nisaties te vertegenwoordigen: het Volksfront voor de bevrijding van Pa lestina, Het Japanse Rode Leger en de Zonen van Palestina. Geëist werd dat de Japanse regering binnen een uur een vliegtuig naar Singapore zou sturen om de commando's daar met hun gijzelaars op te halen. De Koeweitse autoriteiten werd mee gedeeld niet tussenbeide te komen daar anders geweld tegen de gijzelaars zou worden gebruikt. Toen niet ge noeg haast werd gemaakt dreigden de commando's op een gegeven moment de Japanse ambassadeur Ryoko Isjika- wa te vermoorden en zijn lijk naar buiten te gooien. De actie in Koeweit is de derde pro- Palestijnse aanval binnen een week. Vorige week donderdag trachtten commando's een Shell-raffinaderij in au onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De particuliere ziekenhuizen (dat zijn verreweg de meeste) hebben in de afgelopen jaren bun personeel voor vele miljoenen guldens tekort gedaan. De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) onthult dit in zijn weekblad 'Het Orgaan', dat vandaag verschijnt. nog zoveel mogelijk van recht te zet ten', aldus de NCBO-voorzitter. De heer A. Knaapen, secretaris van do Nationale Ziekenhuisraad en speciaal belast met sociale zaken, kon zich op dit moment nog geen beeld vormen van de schaal waarop het niet betalen van de onregelmatigheidstoeslag bij ziekte voorkomt. Hij had de indruk dat dit van ziekenhuis tot ziekenhuis verschilt. Hij zei voorts er vreemd van op te kijken en voegde daaraan toe. bereid te zijn met beide partijen overleg te hebben. 'Het kan van ons nooit hel motief zijn geweest mensen gelden te onthouden, waarop ze recht hebben', aldus de heer Knaapen. Het personeel werd benadeeld in ge val van ziekte. De ziekenhuisdirecties betaalden hun personeel dan welis waar het gewone salaris voor honderd procent door. maar de betaling van de onregelmatigheidstoeslag bleef achter wege. Volgens de wettelijke bepalin gen moet deze toeslag echter voor tachtig procent worden doorbetaald. Verreweg het meeste verplegend per soneel krijgt een onregelmatigheids- Ambassadeur Isjikawa Singapore op te blazen, kaapten een veerboot en gijzelden drie personen en houden deze nog steeds vast. Dit weekeinde overmeesterden twee pro- Palestijnse guerrilleros in Karatsji een Griekse vrachtboot met -twee gij zelaars en wisten van de Griekse rege ring de belofte af te dwingen dat twee ter dood veroordeelde Palestij nen niet door Athene zouden worden terechtgesteld. toeslag, die varieert van twintig tot veertig procent. 'Hel is verschrikkelijk', aldus een ver ontwaardigde voorzitter van de NCBO, de heer W. Wieringa. 'Temeer verschrikkelijk, als je bedenkt dat het personeel wel een ziektenkostenpre- mie betaalt die erop is gebaseerd, dat men in geval van ziekte ook de onre gelmatigheidstoeslag voor tachtig pro cent uitbetaald krijgt. Dc ziekenhuis- directies hebben echter duidelijk ge speculeerd op de onkunde van het personeel.' De beer Wieringa vraagt zich ook af in hoeverre de ziekenhuizen dc Be drijfsvereniging Voor de Gezondheid (BVG) niet opzettelijk hebben opge licht. Dc bedrijfsvereniging vergoedt namelijk het doorbetalen van het loon in geval van ziekte. Zij doet dit pre cies overeenkamstig de wet. Dat is, tachtig procent van het gewone loon en nog eens tachtig procent van de onregelmatigheidstoeslag. Op grond van de cab zijn de ziekenhuizen ver plicht de'tachtig procent van het ge wone loon aan te vullen tot honderd procent. Geen cent 'In plaats van dit uitV eigen zak te doen, gebruiken de ziekenhuisdirec ties de tachtig procent onregelmatig heidstoeslag die zij van de bedrijfsver eniging krijge.i om het gewone loon aan te vullen tot honderd procent. Het personeel krijgt daar geen cent van. De bedrijfsverenigingen hebben deze onregelmatigheid nooit bemerkt, om dat zij niet controleren of het geld in derdaad wel bij het (zieke) personeel terecht komt. De overheidszickenhui- zen, veelal academische ziekenhuizen, betaalden het ziekengeld wel correct uit', aldus de heer Wieringa. De affaire kan volgens de heer Wie ringa voor de ziekcnhuisdireclies nog een heel vervelende nasleep hebben. Het benadeelde personeel mag name lijk het geld dat zij te weinig hebben gekregen, gedurende een jaar terug vorderen, Dit levert, volgens de heer Wieringa, over een jaar al zeker vor deringen op van vele miljoenen gul dens. De NCBO heeft inmiddels zijn leden opgeroepen om dit ook te doen. en zal hen daarin ook zoveel mogelijk bij staan: 'Het is een diep treurige zaak. We zullen ons uiterste best doen er Sinds 1967 De affaire speelt al sinds 1967, toen het ziekenhuispersoneel met moeite de onregelmatigheidstoeslag er door heeft weten te krijgen. Dit in rfavol- girig van de overheidsziekenhuizen, ADVERTENTIE 7-16 FEBRUARI'74 Gewijzigde openingstijden: 10 -19 uur. Zondags gesloten. toegangfSfJO Tran-toegangbijetten WpNS statos H oogspanningsknhels ivnrdcn nu al por helikopter aangebracht. Wij hebben er ook wel eens over zitten denken. Maar het kust toch minder energie om het produkt van onze hoogspanning j>er auto af te leveren. Wij letten ook overal op. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEIAVK HO WEE NAAM: STRAAT: Cl HO: PLA ATS: Betaalt per maanil/kwartaal Wenst abonnement op: l'ROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b Opgegeven door: Naam: Adres: IMaats: IK ONTVANG GRAAG: Allijd-paraatrnap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje flcsseiiori- der/.etters). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. BEIROET (UPI) Rebellerende Jor daanse legereenheden hebben belang rijke gebouwen In de buitenwijken van Aminan omsingeld om kracht bij te zetten aan hun eisen premier Zeid Ri- fai te verwijderen en een militair ka binet te benoemen. Een andere grief zou de lage bezoldiging van Jordaanse militairen zijn. Uit bronnen bij Palestijnse organisa ties in Beiroet, die koning Hoessein weinig sympatiek gezind zijn, zouden muitende Jordaanse militairen het ra diostation \an radio Amman, een olie raffinaderij ten noorden van de hoofd stad, een van de paleizen van koning Hoessein en het hoofdkwartier van 't leger hebben bezet. Het aantal opstan delingen zon voortdurend toenemen. Leider van de opstand, aldus de Pa lestijnse zegslieden, was generaal-maj. Khaled el-lïajhoed el Majali, die com mandant van de lüste Jordaanse bri gade was, toen deze tijdens de oktober- oorloz in .S> rië was gestationeerd. Zie ook de buitenlandpagina. ADVERTENTIE Itijkswijkseweg 282 - Den Haag Telefoon 642142 - 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. Binnenland Boetes voor bard rijden.. Boycot Lpnlameiis, die de onregelmatigheidstoeslag al langer kenden. Volgens de heer Wie ringa moeten de ziekenhuisdireclics toen naar een manier hebben gezocht om de schade zoveel mogelijk te be perken. Uiteindelijk hebben ze die ge vonden in het niet doorbetalen van de onregelmatigheidstoeslag in geval van ziekte. Al met al zet dat nogal wat zoden aan de dijk. omdat het ziekteverzuim ongeveer tien procent bedraagt. De bond kwam de zaak op het spoor toen een NCBO-lid, werkzaam bij een Amsterdams ziekenhuis, informeerde naar de juistheid van het aan hem uitbetaalde ziekengeld. Dat bleek niet het geval te zijn. Een nader onder zoek wees uit, dat 'nagenoeg alle par ticuliere ziekenhuizen hun personeel in geval van ziekte te weinig uitbe talen. 'We hebben verschillende steekproe ven gehouden en overal was het re sultaat hetzelfde. De meeste admini strateurs vonden het een vanzelfspre kende zaak. omdat het in alle zieken huizen zo zou zijn geregeld.' 'En helaas bleek dat hot geval te zijn', aldus de heer Wieringa. Muller: om de vrijheid 2 en 7 Minder verkeersdoden 8 Buitenland Britse mijnbond dreigt 9 Cyprus hoopt op vrede 7 Kerk Wilde Ganzen 2 Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Puzzel Commentaar Dichtbij en verder Weer Autonieuws Weekbladen tADVERTENTIE /CES OOKUW

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1