tocky Mountains ijk oliegebied in herenigde Staten Privé-bedrijf oud Peiger directeur Bood failliet Koelkasten Wasautomaten Vaatwassers Gasfornuizen Stofzuigers Geisers NU NOG PRIJZEN VAN 1973 Kleine huishoudelijke- apparaten orderingen mogelijk j GATT-conferentie Jaar beurscomplex Dakar in aanbouw oduktie echter niet voor 1980 op gang arges levensmiddelengroep izo sterk onder druk iland wijzigt telkoersen Scheepsmagnaat praat met Verolme Bouw wil extra subsidie voor betere isolatie Knottnerus: letten op economisch landaehruik West-Duitsland wil werkloosheid en inflatie afremmen Bredero neemt Meteoor over Laura samen met Velosolex in tweewielergroep OP DE PRIJZEN VAN 1973 )li W/K WART ET DO\DERD VG 7 FEBRUARI 1974 FINANCIëN EN ECONOMIE LI 7 een onzer redacteuren YORK De Rocky Mountains in de Ver. Staten vormen I hun grillige rotsformaties, halfdroge valleien en onderaardse een aantrekkelijk gebied voor natuurliefhebbers. Of dat enkele jareji ook het geval zal zijn is echter de vraag, nu vast- dat de Rocky Mountains een nóg aantrekkelijker aspect heb- nl. de aanwezigheid van grote hoeveelheden leisteen-olie. nu Amerika met energieproble- worstelt is de aandacht meer dan deze energiebron geconcen- d. Geraamd wordt, dat de hoe- eid olie, die in de leisteenrotsen Rocky Mountains verborgen nngeveer 600 miljard vaten be- t. Volgens sommigen zou het om veel grotere hoeveelheden gaan. dan ook, als het olieverbruik in S constant blijft zijn 600 miljard genoeg om het land voor 100 van olie te voorzien, echnologie om deze oliereserves ploiteren is voorhanden. Al tfele lang trouwens. Tot dusverre de winning van leisteenolie wel niet de moeite waard, omdat re oliesoorten veel goedkoper wa- Nu de olieprijzen inmiddels sterk gestegen de goedkoopste bin- olie kost thans al meer dan lar een vat is de winning van listeenolie interessant geworden. mdbouwcompromis VS-EEG IEVE Wanneer de besprekingen van de Algemene Over- lomst inzake Tarieven en Handel (GATT) na een onderbre- yan drie maanden hervat worden, is er iets meer perspectief vorderingen in dit gesprek over opruiming van belemmeringen e'wereldhandel, dan enige maanden geleden. In welingelichte gen is vernomen, dat de standpunten van de EEG en de Verenigde :n elkaar wat genaderd zijn. Toch staat de ontginning van de lei steenolie nog niet direct voor de deur. Milieu-deskundigen in Amerika lopen er bepaald niet warm voor. Zij vrezen een aantasting van het landschap o.a. door de aanleg van wegen. Planten groei en dierenleven zullen in ernsti ge mate worden geschaad, zo zeggen zij. Ook wordt de kans aanwezig ge acht op vermindering van de onder grondse watervoorraden en verslechte ring van de "kwaliteit van het opper vlaktewater. Niettegenstaande deze bezwaren heeft het ministerie van binnenlandse za ken tóch besloten om de oliereserves in de leisteenrotsen te gaan aanboren. 'Het is van nationaal belang, dat wij- dit doen', aldus minister Rogers Mor ton die er verder op heeft gewezen, dat maatregelen zullen worden getrof fen om het milieu zoveel mogelijk te beschermen. Ongeveer 70-80 procent van het ge bied, waar zich de leisteenolie be vindt, is eigendom van de staat. Het ligt in de bedoeling een zestal gebie den' voor winning van de leisteenolie te verpachten en wel twee in Utah twee in Wyoming en twee in Colora do. Aangenomen wordt, dat twee ge bieden in Colorado bijna evenveel olie bevatten als de olievelden in Alaska (9 miljard vaten) Technieken Welke methoden t.z.t. zullen worden gebruikt om de olie uit de leisteen te winnen is nog onzeker. Wellicht zul len straks verschillende technieken worden toegepast. Het meest waar schijnlijk is echter, dat de leisteenolie met behulp van conventionele mijn bouw uit de grond zal worden ge haald. Zeker is. dat de kosten van welke me thode ook enorm zijn. Een onderzoek van Mobil Oil heeft al uitgewezen, dat een investering van 750 miljoen dol lar nodig is om de eerste 100.000 va ten olie per dag te produceren. Het geld van de investeringen zal slechts langzaam terugvloeien. De aanleg van mijnen en raffinaderijen zal, zo meent men, zeker zeven jaar vergen. De eerste leisteenolie zal dan ook wel niet voor 1980 worden geproduceerd. uidige besprekingen zijn onder van de zg. 'Tokio-ronde', die af- en september met veel fanfares tart is gegaan. Afgesproken werd dat de 102 lidstaten van het zich niet zouden beperken tot ing van invoertarieven, maar in auchijnlijk twee drie jaar du- besprekingen tevens zouden over opruimen van exportsub- vereenvoudigen van douanepro- s, opheffing van importquota's ;t opstellen van redelijke veilig- eisen. Die veiligheidseisen voor tgoederen worden vaak overdre- pgeschroefd om die invoer tegen uden. rogramma van de Tokioronde is ibitieuzer dan dat van de Ken- .ide, een serie besprekingen, in 1964 tot>'ï967 duurde. Dat ligt een aaüïSg ïq,.juist opgesomde n, maar ook aan het feit, dat de ouwproduktén nu in de ouder lingen betrokken zijn, wat bij innedyronde niet het geval was. EDURES genlijke besprekingen begonnen tobcr vorig jaar, maar toen liep ik stuk over de te volgen proce- uropese Gemeenschap wilde af- •lijke onderhandelingen over de pliceerde landbouwvraagstukken de VS waren van mening, dat ndbouw tegelijk behandeld moet met in- en utvoerheffingen, importquota's en anderé handelsbe lemmeringen. Er is een compromis tot stand gekomen tussen de VS en de EEG, maar over de inhoud daar van zijn officieel geen mededelingen gedaan. Een EEG-functionaris zei ech ter dat van beide kanten concessies zijn gedaan. In delegatiekringen werd gezegd dat de GATT-bijeenkomst twee dagen zal duren. Er zullen vermoedelijk voor stellen omtrent de handel in land- bouwprodukten worden aangenomen en tevens subcommissies worden ge vormd voor het behandelen van de problemen binnen de uiteenlopende sectoren van de onderhandelingen. Daarbij zal in de eerstkomende maan den het accent komen te liggen op or ganisatorische en analyserende werk zaamheden en het is niet waarschijn lijk dat voor het najaar van 1974 se rieuze onderhandelingen zullen plaats vinden. Sinds het officiële begin van de huidi ge reeks besprekingen is er een di mensie bijgekomen, die de hele pro blematiek aanzienlijk ingewikkelder maakt: de energiecrisis. Het is bijna zeker, dat de energiecrisis en de schaarste aan verschillende goederen hun stempel op de onderhandelingen zullen drukken. Er zal wellicht meer aandacht worden geschonken aan het ohtsluiteq van natuurlijke hulpbron nen en aan de voorwaarden waaron der exportbeperkingen mog'en worden toegepast. organisatie verkoopapparaat California njECHT De laatste jaren is liet rendement van de AKZO- ismiddelengroep teruggelopen. In 1973 is de situatie aanzien- ersclierpt, zowel door de ongekend hoge prijzen op de wereld- ilsloffenmarkten als door de felle concurrentie op de Neder- e markt voor merkartikelen. zette de marges on- onder één directie worden geplaatst, ruk en leidde tot minimale win- Eenheid van bestuur acht AKZO zeer in bepaalde sectoren zelfs tot en. Aldus het informatieblad 'AKZO, naar aanleiding van de be- n van vakbondszijde over reoj- Studie tie van de voedingsmiddelensec- belangrijk voor het weer rendabel ma ken van de levensmiddelensector. ie werkmaatschappijen van de middelengroep van AKZO Con- - tenprodukten Nederland zullen De levensmiddelengroep omvat de Duyvis-bedrijven in Zaanstrad, Vlaar- dingen en Assen, alsmede California in Harderwijk en Van Vollenhoven in Emmen. Er zal een studie plaatsvin den op welke terreinen hechtere sa menwerking tussen de drie werkmaat schappijen tot stand kan worden ge bracht. Op korte termijn bestaat bij California het voornemen tot reorga- hiT n« cfa«»cKo«i, Ha nisatie van het verkoopapparaat. S, - Df, ,"hr'?n Drastische vermindering van het aan- /.bracht Tn dV wïï"io«£ tal verkooppunten en een toenemend «IK:0®" streven van ee centrale verkooporga nisaties om contracten rechtstreeks af te sluiten, betekenen, dat er slechts voor een kleiner aantal vertegenwoor digers voldoende werk is. Hierbij zijn 'dingen tussen de roebel en een westerse valuta's. De voornaam- e 'randeringen zijn: 100 Ameru dollar is 79 in plaats van 77.75 waard, 100 Canadese dollar plaats'van 74.76 roebel en 100 ?°.va" de ongeveer 300 werknemers -betrokken, van wie 28 deel uitmaken 27,95 in plaats van 27,60 i tl] TEN KOERSEN AVOND VERKEEK (DAM In het telefonisch avondvor- *amen woensdagavond de volgende )t stand i tussen haakjes de offi cers van dezelfde dag). 0 54.30). Hoogovens niet geno- 3 53.10) Kon. Olie 95.50-05.60 (95.50). 34.40-34.50 <34.50 g.l.). Unilever U.20 (111.90 g.l KLM niet geno- D.00). van dc buitendienst en de overigen werkzaam zijn op kantoor. Gepoogd zal worden hen onder te brengen bij andere AKZO-bedrijven. Tenslotte bestaat het plan de produk- tie van salades en sauzen van Van Vollenhoven-Emmen, over te brengen naar Wilco Assen (Duyvis). Het gehe le personeel (71 man) zal naar Assen kunnen pendelen. ROTTERDAM De heer Y. K. Pao, president-directeur van één van de grootste scheepvaartvloten ter wereld, heeft besprekingen gevoerd met Ver olme over de bestelling van nieuwe schepen. Bij aankomst op Schiphol vertelde de heer Pao behoefte te hebben aan gro te vrachtschepen en tankers. De lei der van de 'World Wide Shipping Group', die 46 dochterondernemingen telt, wil zijn vloot de komende jaren aanzienlijk uitbreiden. Thans beschikt Pao's onderneming, dip gevestigd is in - Hongkong, over 90 vaartuigen, waaronder mammoettankers van over de 200.000 ton. Er zijn 70 nieuwe schepen in aanbouw of bestelling. Een woordvoerder van het Rijn-Schel- de-Verolme concern bevestigde dat on derhandelingen met de heer Pao zijn gevoerd. De details konden niet wor den meegedeeld. Of de onderhandelin gen op korte termijn al tot resultaten zouden leiden, werd betwijfeld. Tot nu toe heeft de 'World Wide Ship ping Group' nog geen schepen in Ne derland besteld. UTRECHT Het Algemeen Verbond Bouwnijverheid meent, dat de minis ter van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening een extra subsidie be schikbaar zou moeten stellen voor wo ningen, nieuwe zowel als oude, die van een betere thermische isolktie worden voorzien, waardoor een grote besparing kan worden verkregen. Over dit onderwerp zal het Verbond dezer dagen met de bewindsman van gedachten wisselen, zo heeft de schei dende voorzitter van het Verbond, ir. H. D. Prins, gezegd tijdens een-verga dering van de ledenraad. Ir. Prins was van oordeel, dat de bouwbedrijven geen eenvoudig jaar tegemoet gaan. De verscherping van het prijsbeleid en het grote aantal on zekerheden zal de investeringsgeneigd heid van het bedrijfsleven niet ver groten. Dat betekent voor de bouwbe drijven, dat er minder orders te ver wachten zijn. In de grond-, water- en wegenbouw en in het baggerbedrijf is de situatie ronduit slecht. Ook zijn er thans 15.000 woningen minder in uit voering dan een jaar geleden. Wat de laatste weken ten aanzien van de loonvorming heeft gespeeld noem de ir. Prins een politiek schimmen spel, waarvan de regering werd door gestuurd naar het bedrijfsleven. De loonvorming, zo zei hij, is in de eer ste plaats een zaak van de bedrijfstak ken en van de ondernemingen. De re gering diskwalificeert het cao-overleg met één pennestreek als een luxe- paardje. dat in moeilijke tijden beter op stal kan staan. DEN HAAG De regering moet re kening houden met pen economisch gebruik van de grond voor land- en tuinbouw. Het inkomen van boeren en tuinders wordt oepaald door de prijzen die zij voor hun produkten krijgen, door de produktie per man en door de mogelijkheden de produk- tiekosten :e beperken. Als de regering voorschriftengaat bprtellen voor het grondbeheer :oals bepleit tijdens het recente landbouwdebat dan moet zij ter dege rekening houden met een economisch grondgebruik Vooral ook omdat een beperking van de agrarische produktie nergens ter wereld meer verantwoord is. Dat is de mening van Landbouwschapvoorzitter ir. K. Knottnerus, die gisteren sprak tijdens de bestuursvergadering. Van 28 november tot 15 december wordt in Dakar Senegal, West-Afrika) de eerste internationale jaar beurs gehouden, waarvoor momenteel een groot complex in aanbouw is. Tot nu toe hebben zich 42 lan den, w.o. Nederland, voor deelneming aangemeld. De Economische Voorlichtingsdienst van het ministe rie van economische zaken zal de officiële Nederlandse inzending verzorgen. Het totale jaarbeursconi- plex, zal behalve expositieruimte, ook een congrescentrum, een modern hotel alsmede een handelscen trum omvatten. Kans op voortbestaan metaalfabriek aanwezig Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft het faillissement uitgesproken over de handels onderneming Bood Co in Berkel Rodenrijs. Bood Co is de verkooporganisatie van het Emmer metaalbedrijf Peiger en heeft als directeur de heer L. Bood, tot voor kort ook directeur van Peiger. Het verzoek aan de rechtbank om Bood Co failliet te verklaren, was uitgegaan van de AMRO-bank, waarbij BONN De Westduitse regering wil in 1974 de toeneming van de werk loosheid en de stijging van het prijs peil afremmen. Deze twee doelstellin gen zijn vastgelegd in het economisch jaaroverzicht van de Bondsregering. In verband met de ontwikkeling van de aardolieprijzen en de verleden jaar op gang gekomen golf van prijsstijgin gen wordt voor dit jaar een stijging van het consumptieprijspeil met acht tot negen procent 'onvermijdelijk' ge acht. De officiële prognose voor 1974 is verder gebaseerd t>p -een reële groei van de economie met maximaal twee procent en een gemiddeld werkloos heidscijfer van ongeveer twee procent. Voorwaarde voor het welslagen van dit economisch beleid is, dat de bru toloonsverhoging per werknemer niet meer dan 8,5 procent Dedraagt. Uit gaande van een vermindering van de werktijden komt dat overeen met een verhoging van het bruto-uurloon met ten hoogste 10 procent. Peiger en Pood Co samen een schuld nebben van 3,5 miljoen. Zo wel de heer Bood zelf als andere in stanties verwachten, dat de AMRO- bank binnenkort ook net faillissement zal aanvragen van de heer Bood privé. Wanneer de bank op lat punt zijn zin krijgt, zal Bood de identiteit bekend maken van Mowid Anstalt in Liech tenstein. groot-aandeelhouder in Bood Co en licentiehouder van de pom pen, die Pe'ger maakt. Volgens de heer Bood is dat niet prettig voor de AMRO-bank, wanneer bekend wordt wie Mowid is. Bij een bankroet van de heer Bood privé zou zich het opmerkelijke feit voordoen, dat dan de meerderheid van de aandeelhouders in Peiger (Bood Co plus Bood privé) in staat van faillissement verkeren Overigens wordt nog steeds onder zocht of voor Peiger, dat onlangs 43 van de 81 personeelsleden ontslag moest aanzeggen en voorlopige surse ance van betaling heeft een voortbe staan mogelijk is onder een andere ei genaar. Het Industrialisatiebureau Noorden d.js Lands (een overheidsin stelling) treedt hierbij als bemidde laar op. Fr is een belangstellende, maar die wil niet met Peiger in zee, wanneer de heer Bood daar nog enige bemoeienis mee heeft. Nu is deze wel bereid, zoals wij gisteren meldden, om het hele aandelenpakket in Peiger voor niets af te staan wanneer Bood Co maar als verkooporganisatie voor de Pelgerpompen mocht blijven optreden. Maar daar voelt de potentië le gegadigde voor Peiger niets voor, omdat er dan nauwe zakelijke relaties zouden bestaan met de heer Bood. wiens persoon een or.cverkomelijk be zwaar schijnt te zijn. Koppeling De heer Bood zegt, dat Peiger zonder de verkooporganisatie Bood Co nau welijks kan werken, maar die koppe ling tussen de twee bedrijven is hele maal niet zo vast, aldus drs. J. J. P. van Kappel van het Industrialisatiebu reau. Peiger drijft niet alleen op de pompen, die door Bood Co aan de man worden gebracht, maar heeft ook nog andere produkten. Deze artikelen worden rechtstreeks verkocht. De niet met name genoemde gegadig de zou daarom misschien wel moge lijkheden zien om ook zonder Bood Co met Peiger door te gaan. Eventu eel zou dan een nieuw licentiecon tract met Mowid Anstalt gesloten kunnen worden, maor ook zonder een nieuwe licentie zouden er kansen zijn, aldus de heer Van Kappel. Een van de moeilijkheden bij de verdere pom- penproduktie bij Peiger is nl., dat tussen Mowid Anstalt en de heer Bood pen nauwe relatie bestaat. ARNHEM Bredero's Verenigde Bouwbedrijven in Utrecht wil de be- tonfabriek De Meteoor in De Steeg overnemen. Dat is gisteren in De Steeg bekendgemaakt. De vakbonden hebben inmiddels geëist dat er bij De Meteoor een werkgroep wordt ge vormd die helpt de overdracht voor te bereiden. Zo moeten daartoe alle tijd en informatie krijgen. Bredero zou daarmee nebben ingestemd. Het bouwbedrijf doet vandaag een bod op de aandelen van De Meteoor. Op 1 maart moet de beslissing vallen. Voor het personeel zou de overname geen gevolgen hebben. Er werken 1100 mensen m De Steeg, Tilburg en Gou da. De omzet was in 1972 72 mil joen. Bredero ts van plan om aandeelhou ders van De Meteoor aan te bieden hun stukken om te wisselen in certifi caten Bredero, waarbij wordt gedacht aan een omwisselingsverhouding van 8 aandelen De Meteoor ad 25 nomi naal tegenover 1 certificaat Bredero ad 100 nominaal. De certificaten Bredero zullen gerech tigd zijn tot het dividend over het boekjaar 1974 en vclgendc boekjaren. Gezien de resultaten "an De Meteoor in 1973 Kan over dat boekjaar geen dividend n het vooruitzicht worden gesteld (over 1972 werd 12 pet uitge keerd). EYGELSHOVEN Laura en Vereni ging te Eygclshoven en dc Franse Ve- iosolex-grojp gaan hun activiteiten in de tweewielerindustrie coördineren met als doel de gezamenlijke positie op de Europese tweewielermarkt maar onk de export naar landen buiten Eu ropa te versterken. De nieuwe combinatie produceert per jaar circa 350.000 fietsen en 200.000 bromfietsen met een jaaromzet van 140 min. In totaal verschaft de com binatie aan 1200 personeelsleden werk. van wie 750 in Nederland. Bij de nieuwe combinatie is ook Bata- vus te Heerenveen betrokken, de grootste Nederlandse producent van fietsen en oromfietsen. Laura en Ver eniging is namelijk moerderheidsaan- declhoudster van Batavus, waar 650 mensen wei ken. Bij Laura Motoren (volledig eigendom van Laura en Ver eniging) werken 100 mensen. Laura en Vereniging zal een 50 pet belang verwerven in de tweewieler-ac- tiviteiten van de Velosolex-groep en Velosolex zal de helt verwerven van >de aandelen van Laura motoren en 20 pet van die van Batavus. Er zal een holding worden opgericht van Neder landse nationaliteit waarin beide groe pen ieder voor de helft deelnemen en welke de activiteiten van de Neder landse en Franse produktiebedrijven en verkooporganisaties zal coördine ren. De Nederlandse en Franse werk maatschappijen zullen binnen het raam van deze coördinatie zelfstandig blijven opereren. De samenwerking zal geen onaangena me gevolgen hebben voor het perso neel in Limburg en Friesland, zo ver zekerde bestuurder L. Debets van de Industriebond NKV in Heerlen. In de Zuidliraburgse mijnstreek zal de sa menwerking zelfs een bijdrage tot de werkgelegenheid kunnen geven. NED. FONDSEN IN NEW VORK Kon. Olie noteerde gisteren 33lfc-(S3'«- Unilever $39-% (39-%). Philips $11%- 12Vi 12-iJ,) en KLM 3 25',» (25). Opgave DuPont-Wulston. de Radiobeurs Hogewoerd 23-27 Leiden, tel. 49241 Panorama 2000 Consumarkt Levendaal 150-152 Lelden, tel. 44541 1 de Radiobeurs Heereweg 158 Lisse, tel. (02521) 12176

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17