Papierschaarste levert steeds meer problemen CITROEN A SSSBfl Citroen met een primeur op de RAI. jtHk ïMmBï primeur Ook in Overijssel auto's op aardgas Herindeling Limburg 'nas op de plaats' Celstraffen voor drie broers wegens doodslag Theatre Onze in Mickery Textielbedrijf sluit, 58 man ontslagen Voor derde keer varkenspest in Epe Protest van Kunstraad over Shaffy Theater TROUW/HCWiAiRTET DONDERDAG 7 FEBRU ARI 1974 BINNENLAND T12/KI GS/GS 1220 Service 4 cilinder 61/65,5 SAÏTpk hydro-pneumatische vering met constante wagenhoogtt ongeacht de belading, laadvermogen 480/468 kg laadvolume 1,66 m3 laadvermogen 1575 kg laadvolume 7,3 m3 laadvermogen 338/475 kg laadvolume 1,88/2,46 m3 laadvermogen 395/409 kg laadvolume 1,85 m3 tV.': Van een verslaggever DEN HAAG De belangstelling voor de bij het Groningse energiebedrijf ontwikkelde methode om aardgas in vloeibare toestand als autobrandstof te gebruiken is enorm, deelde ir. H, W. J. Kempen van het Gronings gas^ bedrijf mee. Een van de bedrijven die aardgas voor zijn bedrijfsauto's gaat gebruiken ia de NV Centrale Overijs seise Gasmaatschappij (Cogas). In de buurt van Almelo gaat Cogas een in stallatie bouwen voor het vloeibaar maken van aardgas. Zelf zal Cogas lis aardgas voor twintig bedrijfsweg»*- gebruiken. De Installatie zal dan no- capaciteit over hebben voor tachtij bedrijfswagens van anderen en daar voor zijn volgens ir. T. Lentelink var dit bedrijf 'enthousiasten' genoeg. Co gas had dit plan al opgevat vóór de oliecrisis; het voornaamste motie beperking van de luchtverontreini ging. De rijksdienst voor het wegverkeer i nog bezig met het vaststellen van re gels waaraan op aardgas rijdende au to's zullen moeten voldoen. Pas al die regels er zijn zullen plannen voo verdere toepassing van aardgas bij au to's verwezenlijkt kunnen worden. DEN HAAG Er zal voorlopig noj geen sprake zijn van een gemeente lijke herindeling in Zuid-Limburg Minister De Gaav Fortman (Binnen landse Zaken) is gistermiddag met he college van gedeputeerde staten val Limburg overeengekomen dat er 'eei pas op de plaats' ;al worden gemaakt Het door het college van gedeputeerd! staten van Limburg voorgestelde her indelingsplan, dat de opheffing inhieij van ongeveer vijftig gemeenten, onj moette bij minister de Gaay Fortmaj veel bezwaar. Hij had het college gi vraagd het ontwerp in te trekken Van een verslaggever ARNHEM Het gerechtshof in Arn hem heeft de 44-jarige Jan K. te Ol terloo en zijn 36-jarige broeg KjpnJ K. te Nieuw-Milling^n veroordeeld.td zeven jaar gevangenisstraf met aftre voor bet medepleger» van doodslag e hun 43-jarige broer Ernst K. -ujt Apa doorn tot vijf jaar gevangenj$s£r met aftrek voor poging tot doodga op de 46-jarige koopman Piet Sipid uit Harderwijk. De procureur-generaal bij het ho mr. J. E. Vriesema, had 14 dagen leden negen jaar gevangenisstraf m aftrek tegen hen geëist voor het mi deplegen van doodslag. Alle drie wi ren in hoger beroep bij het hof g| gaan tegen het vonnis van de rech] bank die hen tot 7'/2 jaar gevangenll straf had veroordeeld na een eis val negen jaar. De broers hadden op 20 juni 1972 het erf van hun vader Pila K. in h dorp De Klomp bij Ede koopmr Smidt met kogels doorzeefd. Ze ha den de verdenking tegen deze m? dat hij medeplichtig zou zijn aan die stal van geld en juwelen van Pila. Kleinere oplage boekenweekgeschenk De Sissies, goed in het ironisch nostalgisch brengen van songs uit de jaren twintig, dertig, zijn, dinsdagavond voor het eerst in Haarlems Toneelschuur, een flin ke stap verder gegaan en zingen nu Brecht, of George Kaiser (een maal) op muziek van Kurt Weill, of Hans Eisler en Paul Dessau. Ook songs uit die tijd, maar wel anders. Brecht gebruikte de populaire song- vorrn van toen, en ballades, in zijn kritische leerstukken (Happy End, Aufstieg und Fall der Stadt Maha- gony Die Dreigroschen Oper e.a.) om de v^lse sentimenten te ontluisteren met rauwe werkelijkheid, spottend, satirisch, sarcastisch dus. En Kurt Weill vooral componeerde daarbij fox- trott- tango-, Engelse Wals-melodieën, met de primitieve blankejazz-effecten. die muzikaal dezelfde verrassende geestige, wrange, vervreemdende wen dingen namen. Brecht en zijn compo nisten hadden meer te zeggen dan het gewone vermaak doet. En dat hadden de Sissies, de zussies Dorine en Ger- rie van der Klei, nu dus ook. In de stukken krijgen de liederen, door de situaties en de karakters, nog een bijzondere kracht, en ze werden in het Duits, vaak meer gesnauwd dan gezongen. Als songs apart worden zij meer cabaret. De Sissies hebben daarom van de theaterstijl enigzins af gezien, maar ze leggen er toch nog flink wat felheid, of een overdreven romantische lyriek in. Zij weten ook wat zij zingen en zij hebben, met in gehouden beweging en gebaren, de nadruk op de teksten gelegd. Die heb ben zij zich zo eigen gemaakt, dat Do rine zelfs verschillende songs redelijk in h^t Aroderlands heeft vertaald. De liedc" en ballades komen groten deel'- de zelfkant, en de Sissies noem-' hun programma, een gerich te keuze, dan ook Nostalgische Hoere- AMSTERDAM In een donkere ruimte vol Kaarsen, wierook en het geheimzinnig geklok, geborrel en ge tik van water brengt 'Theatre Onze' uit Lausanne zijn 'Imagerie'.Gebrekki- ge kennis van het Frans behoeft geen reden te. zijn om Mickery niet te be zoeken, er wordt in het stuk niet ge praat, alleen summier gekreten. Imagerie, de eerste versie van een drieluik naar aanleiding van Hamlet, gestileerde fantasie tussen Grotowski en Deafman's Glance, zoals het pro gramma vermeldt, is geen gebruike lijk en geen begrijpelijk toneel. Dit hoeft het nok niet te zijn maar net moet wel (als het goed is) een stroom associaties en min of meer barokke gedachten wekken, waaruit dan iedere toeschouwer zijn eigen stuk knutselt. In het beste geval een zeer individue le aangelegenheid, dus. Welnu, laten we het bij het individuele houden: The Sissies liederen. Met hoedjes, japonnen en opmaak uit die jaren zingen zij ze enigszins vermoeid en verveeld en de cadent. met rake uitbarstingen. Samen zingen zij de ballades uit Benares, Ha vanna, Bilbao, Mandelay, de Matrozen Tango en de kostelijke muzikale ruzie van Mackie's jaloerse vriendinnen. Dorine zingt de mooie Barbarasong uit de Driestuiveropera, een lied over Sexuele Verslaving en Wie man sich Bettet Gerrie. wat harder van stem. doet Soerabaya Johnny goed wrang, Meisjes van Pleizier en de sombere Ballade vom Ertrunken Madchen. Een goed nummer van beiden is ook Anna I und Anna II. Het gehele programma van zo'n kleine twintig beroemde en toch te weinig bekende, sterke liede ren, is bijzonder boeiend. Ook door de begeleiding, die de Sissies wat rit me en toonhoogte betreft de steun geeft die zij soms nodig hebben, met een piano, bespeeld door Paul Pre- voor mij bleef 'Onze's magisch circuit hermetisch gesloten. De enige gedach te en associatie die bij mij opkwam was 'goed boerewijt' toen ik een stuk je brood kreeg aangereikt en 'Hee, het narrenschip' toen het hele stellet je in een karretje rond werd gezeuld. Voor de rest zag ik alleen wat ik zag en geen enkel beeld maakte zich los van zijn betekenis (zo het die al oe- zat). Ik zag dus: een vrouw die een vis in de luren legde, een meisje in een ouderwets badpak met een cloche- hoed (ze steeg op uit een kist zoals velen na haar), een man die zich ge heel in het pak stak en ook een leitje om zijn nel: hing, een ander meisie met rode sokjes aan dat een stoel voorttrok en nog veel meer maar dat weet ik niet meer. In elk geval veel te weinig voer twee uur achter elkaar moeten kijken. W Wielek-Berg nen, en een banjo een harmonika een viool, een zingende zaag en een fagot, die de liedjes lekker tingeltangelach tig kleuren, en allemaal bespeeld wor den door Rob Boonzajer Flaes, die daarmee een nummer apart is. BEEK EN DONK De directie van de jersey-fabrieken Kerssemakers te Beek en Donk heeft het 58 man tel lend personeel meegedeeld, dat zij wellicht reeds op korte termijn zal zijn genoodzaakt het bedrijf te slui ten. De Unie BLHP en de Industrie bonden NKV en NW gaan donderdag met directie praten om te trachten zo veel mogelijk voor het ontslagen per soneel te bereiken. Volgens de heer H. de Ruyter vin de Unie BLHP in Eindhoven is het fail lissement van het bedrijf volgende week te verwachten. De BLHP wijt het ten onder gaan van het bedrijf vooral aan een onvoldoende geïnteres seerde leiding. Aanvankelijk werkten bij Kerssema kers 100 personeelsleden. De bonden verwachten voornamelijk voor het in directe personeel moeilijkheden bij het vinden van ander werk in de regi- o, vooral omdat ook bij van Thiel United in Beek en Donk (schroefbou ten) veel mensen ander werk zullen moeten zien te vinden. EPE In de gemeente Epe is voor de derde keer binnen vier maanden varkenspest uitgebroken. Op een be drijf in Vaassen zijn gisteren ruim vierhonderd fokzeugen, biggen en mestvarkens afgemaakt. Eind vorig jaar werden op twee be drijven in de gemeente Epe ruim zes honderd varkens afgemaakt. AMSTERDAM De papier schaarste en de daaruit voort vloeiende stijging van de produk- tiekosten levert de boekenuitge- verijen steeds meer problemen op. Dit vertelde de voorzitter van de CPNB (de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek) W. J. Schou ten op de persconferentie voor de Boekenweek 1974 die van 28 fe bruari tot en met 9 maart gehou den zal worden. Niet alleen konden er minder exem plaren van het Boekenweekgeschenk gedrukt worden dan op grond van de vraag van de boekhandels wenselijk geacht werd (250.000 in plaats van 270.000) ook de speciale uitgave voor de jeugd komt in een kleinere oplage uit (70.000 in plaats van 80.000). En ook de succesvolle CPNB-actie 'Boek van de Maand' zal misschien te lijden krijgen van de papierschaarste. Het is volgens Schouten de vraag of deze boeken die elke maand tegen een lage prijs worden aangeboden, zo goedkoop kunnen blijven. En in het algemeen moet de Nederlandse boekenk^per re kening houden met stijging Van prij zen. De Boeken van de Maand blijven wel verschijnen: aangekondigd werden een Molenboek, een jeugdboek met verha len van een aantal bekende auteurs en een boek 'Met het oog op onder weg' dat Nederlandse monumenten in de belangstelling wil plaatsea^.Wat de Boekenweek betreft: die staat "dit jaar overwegend in het teken van Louis Couperus. Miet alleen het Boekenweekgeschenk, ook de speciale uitgave voor scholie ren, het Boekenbal en verschillende manifestaties in het land gaan over Couperus of worden in een soort oud- Haagse stijl gehouden, een stijl waar mee Couperus vereenzelvigd wordt en die bovendien op het ogenblik de mo de is. Het geschenk dat tijdens de boeken week bij aankoop van ƒ10,- aan boe ken mee naar huis genomen mag worden is: 'Als ik bijvoorbeeld, de geest van mijn moeder op ffen rand van mijn bed zag zitten', een verzame ling occulte knipsels uit Couperus' werk verzameld door Couperu6kenner dr. Karei Reijnders. Voor de' middel bare scholieren stelde Kees Eèns een bloemlezing samen uit het journalis- Het geschenk tijdens de boeken week: een verzameling occulte knipsels uit Couperus' werk. tieke werk van Couperus onder de ti tel 'Zo iets ben.Louis Couperus in eigen woorden.' Het boekje dat even als het Boekenweekgeschenk veel plaatjes bevat, kost ƒ2.50. De Boekenweek wordt in Den Haag geopend met een Couperusrevue In de schouwburg (verzorgd door Luc Lutz en Albert Vogel) met aansluitend het Boekenbal in Pulcri Studio, dat ook in het teken van Couperus en zijn werk staat. Om ook de bezoekers van deze festiviteiten een soort Couperus- uiterlijk te doen aannemen, zijn op de uitnodigingskaarten zelfs schetsen van Couperuskledij gedrukt die als ie dereen meewerkt één gigantisch Cou peruscarnaval moeten opleveren. Ook de boekenweekmanifestaties in de rest van het land o.a. (Utrecht, Nijmegen, Tilburg, Arnhem) hebben nogal eens Couperus en zijn werk tot onderwerp. In Amsterdam daarentegen, tot nu toe bijna altijd de plaats waar het Boe kenbal gehouden werd, wordt 8 maart een literaire avond in het Van Gogh- rauseum gehouden onder het motto: Horen, Zien en Lezen. Zo'n veertig auteurs zullen uit eigen werk voorle zen, boeken signeren en verkopen en er komt muziek. De avond wordt ge organiseerd door het museum, door de CPNB en door Simon Vinkenoog. AMSTERDAM De Amsterdamse Kunstraad, die op 10 december 1973 adviseerde aan het Shaffy Theater voor 1973 een extra subsidie van 46.000 te verlenen en voor het ka lenderjaar nogeens een extra subsidie van 152.000 teneinde de bestaande noodsituatie tot een oplossing te bren gen. ontving op dit advies van het Amsterdamse gemeentebestuur geen enkele reactie. Wel kwam de kunst raad dezer dagen in het bezit van een brief die dc wethouder voor de kunstzaken Lammers aan Shaffy richt te. Daarin wordt gesteld dat Shaffy wist welk bedrag voor 1973-74 be schikbaar was, en dat men op grond daarvan de expoioitatie van het thea ter maar sluitend diende te krijgen. In die brief wordt niet gerept van hat advies van de Kunstraad. De Kunstraad tekent nu tegen deze gang van zaken fel protest aan. Hij onderschrijft het beleid van het Shaffy Theater ten volle en noemt het een organisatie die, dankzij de enorme inspanning en het roofbouw plegen op personeel in de afgelopen jaren, die ook door de afdeling Kunst zaken als een overgangssituatie wer den gezien, trouw is gebleven aan haar uitgangspunt dat het actuele kunstgebeuren, dat kenmerkend is voor het cultureie leven van Amster dam, optimale kansen geboden moet worden. Bij zijn voorstellen voor de subsidieverlening aan Shaffy Theater is de raad ervan uitgegaan dat deze alleen diende ter dekking van het te kort dat verband houdt met de toneel voorziening. Van de 500 voorstellin gen tijdens het lopende seizoen ,'n Shaffy is slechts 40 pet toneel, de rest bestaat uit mime, dans, muziek -*n jeugdtheater. Op grond hiervan heeft de Kunstraad de wethouder aanbevolen dat aanvul lende financiële dekking gevonden zou moeten worden uit andere kredie ten om het Shaffy Theater zijn ohmis- bare functie in het Amsterdamse cul tuurleven te doen blijven vervullen, De raad vertrouwt op verdere onder handelingen en overleg met Shaffy Theater, resp. de Kunstraad. C82/C35 4 cilinder Citroen 65 A SAE pk/Citroen 61,5 SAE pk, laadvermogen 1575/1885 kg laadvolume 9,3 m3, afmetingen laadruimte: lengte 3 m, breedte 1,79 m, hoogte 1,825 m. De bedrijfswagens van v Citroen vertonen een duidelijke •.-.'e verwantschap met de Citroen ,vV. personenwagens. Ook zij hebben een'; groot gevoel voor ruimte, comfort vgïfe!;; en veiligheid. Plus dezelfde onwrikbare /{{..V-yiv wegligging en zuinige inslag. '•tiiv&.l-//-' Aangevuld met een enorme dosis doelmatigheid voor intensief dagelijks gebruik. Vanaf 7 februari te bekijken en te vergelijken op de RAI. En als primeur voor Nederland de gloednieuwe C 32/35 bestelwagen. Hartelijk welkom!

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12