Zware combinaties zijn sterk in trek Uit de weekbladen Nieuwe Jeep uit Amerika Bedrijfsautoverkoop in 1973 weer gestegen fankel-motor in doorsnede De Fiat-Citroën: overblijfsel van vijf jaar samenwerking Nieuwe diesel-bestelauto's en stationcars op de RAI <M werkt aan ussen voor tercity- en Ity-vervoer T «mm Lubbers en foto's Afscheid Gortzak NKV en Spit Gelijk van Koekoek Middag Dennendal Kross terug Vervoersprijzen 12 pet omhoog 1 jW/KTCTAiRTBT DONDERDAG 7 PEBRL" VRil 1974 AUTONIEUW S/BINNDNLAND Tll/Kll Dé verkopen van bedrijfswagens zijn vorig jaar met zes procent toegenomen tot 42.902 eenheden. Dit aantal is echter lager dan in 1970 en 1971. Alleen de verkopen van trekauto's kwamen in 1973 o|) een recordniveau, wat vooral een gevolg is van de toenemende belangstelling voor zware combina ties in het wegvervoer. toen toont op zijn stand van de Bedrijfsauto-RAI een opengewerkt model I de tweeschijfs Wankel-motor, die de GS 'Birotor' aandrijft. Deze tweeliter lor met 107 DIN-pk vermogen is voorzien van een dubbele carburateur, imatische choke en elektronisch bestuurde ontsteking. Volgens Citroën geeft j constructie zeer schone uitlaatgassen, al is het brandstofverbruik bedui- d hoger dan bij vergelijkbare viercilindermotoren met op en neer bewegen, taigers. ïilieu-overlast bedrijfsauto ordt vaak gekleineerd frijfsauto's hebben een belang-., aandeel in de verkeersor.vei- fteid, lawaai-hinder en lucht- Uiiling in Nederland. Niette- n rijden nog vele vrachtwagens d met slecht afgestelde diesel- toren, die het zich belemme- I en de lucht extra verontrei- jen, worden vele vrachtwagens irbeladen. waardoor meer kans [hinderlijk lawaai en pech onj> at. en voeren dagelijks tal van ^htwagenchauffeurs gevaarlijk [inhaalmanoeuvres uit. lieu-overlast van het vrachtver- zou in eerste instantie al door jstiptere navolging van de wettelij- raatregelen te verminderen zijn. ire motorafstelling ook zuini- of meer aandacht voor de bela- svoorschriften en de verkeersre- kan veel uitmaken. Ook zou dik- meer zorgvuldigheid bij het roer van gevaarlijke stoffen in genomen moeten worden: bij de teersramp te Breda wisten inder- verscheidene chauffeurs niet te dien.' welke inhoud hun tankwa- met zich voerden, eiging bestaat echter juist om de !U-overlast van. het wegverkéer te (teren. Dit aspect vormt vaak on- eel van betogen over de ontegen- elijk nuttige funktie van de hhvagen, die drie kwart van al produkten vervoert. Een derge- stellingname werd eveneens in- >men door beide woordvoerders de persconferentie van de RAI, ie aan de bedrijfsautotentoonstel- voorafging. Tijdens deze perscon ferentie brachten de RAI-afdelings- voorzitter A. Beers en de direkteur van het Nederlands Vervoersweten- schappelijk Instituut. d.rs. H. J. Noort- man. naar voren dat de digsqlmotoren, slechts 0,3 vo'lume'-procent- koolmo noxide in de uitl'aa'tgassen voortbren gen tegea li 3 procent voor benzine motoren. Dit gegeven hoewel juist is slechts een halve waarheid. Koolmo noxide is irf-lage concentraties een VKèifiig schadelijke uitworp, gezien vanuit hét menselijk milieu. Dieselmo toren brengen daarentegen ook benz- ^pyreen en roet in de lucht en veroor zaken bovendien een onaangename stank. Dit temeer, naarmate de moto ren slechter afgesteld worden. De neiging om de hinder van het zwa re verkeer slechts te kleineren kan on mogelijk bijdragen tot een grotere verantwoordelijkheidszin bij de ge bruikers van deze vervoermiddelen. De vrachtauto heeft reeds een oneven redig groot aandeel in verkeersonge vallen, waarbij tweewielers betrokken zijn. Bij optrekken voor verkeerslich ten is de vrachtauto het storendst wat het geluid betreft. Voor die vrachtau to's is steeds het motorgeluid het gro te probleem, terwijl de vrachtwagens de maximum-snelheid op autosnelwe gen al ruimschoots overschrijden, al dus een vorig jaar verschenen rapport van Rijkswaterstaat over het verkeers lawaai. Het is bij een Bedrijfsauto-RAI, waar technische vooruigang aan remmen en aan comfort van interieur en bedie ning opvallende verbeteringen zijn. geen overdaad er de aandacht op te vestigen, dat ook aan de milieu-over last door het vrachtverkeer nog heel wat bij te schaven valt. De efficiency van het transport wordt gediend door zoveel mogelijk goede ren per thauffeur te vervoeren. Dat houdt een maximale laadruimte per auto in, die wordt bereikt door aan hangwagens achter vrachtauto's te koppelen en door de combinatie van trekers en opleggers. De economische voordelen daarvan gelden voor het transport van alle mogelijke produk ten, maar in het bijzonder voor con tainervervoer. Het toenemend gebruik van containers is dan ook mede oor zaak van Je recordverkoop van trek kers met 2.749 eenheden, maar tevens van de records voor aanhangwagens, waarvan er voor het eerst meer dan drieduizend afgeleverd werden en -voor opleggers, waarmee de verkoop van vijfduizend eenheden vorig jaar werd overschreden. De zware combinaties, die in steeds groter aantallen op de weg verschij nen, dienen zowel voor binnenlands als voor internationaal transport. Bij het grensoverschrijdend vervoer is de trekker-oplegger een gunstige combi natie, omdat dat één trekkpr - die zelf geen lading "bevat - kan dienen voor meer opleggers. De trekker behoeft niet op laden en lossen te wachten en kan dus veel meer afstanden rijden. Dit is ook vaak gunstig met oog op de ritvergunningen, die buitenlandse overheden ifgeven voor vervoer door Nederlandse vrachtrijders. In de jaren 1965-'67 werden nog maar 1.000 k 1.200 trekauto's per jaar ver kocht. Daarna nam het aantal echter sriel toe tot ruim 2.300 in 1970. De volgende twee jaar liep de trekkerver- BEDRIJFSAUTO RAI r. 7 tm 16 FEBRUARI 74 door Sicco de Jong koop iets terug tot ruim 2.100 in 1972, maar vorig jaar steeg de verkoop in eens met bijna 30 procent. Het aantal vrachtwagens is nu ook in De tien meest verkochte bestelauto- De vijf meest verkochte trekkermerken merken ln 1973 in 1973 aantal aandeel aantal aandeel 1. Volkswagen 8.461 28.9 1. DAF 913 33,2 2. Ford 4 574 15,6 2. Scania 588 21.4 3. Citroën 3.328 11.4 3. Volvo 448 16.3 4. Hanomag 3.272 11.2 4. Mercedes-Benz 289 10,5 5. DAF 2.009 6,9 5. MAN 112 4,1% 6. Mercedes-Benz 1.385 4.7 7. Renault 1.206 4.1 De vijf meest verkochte autobusmerken 8, Fiat 1.070 3,7 ln 1973 9. Opel 1.036 3,5 aantal aandeel 10. Simca 895 3.1 1. DAF 307 43,0 2. Leyland 159 22,3 De tien meest verkochte vrachtauto- 3. Fiat CS 9,5 merkeu In 1973 4. Mercedes-Benz 59 8.3 aantal aandeel 5. Volvo 41 5,7% 1. DAF 2.554 25,8 2. Mercedes-Benz. 1.723 17.4 In totaal werden verkocht In 1973: 3. Hanomag-Henschel 1.090 11,0% 29.277 bestelauto's: 9.884 vrachtauto's; 4. Ford 745 7,5 2 749 trekauto's; 714 autobussen. 5. Bedford 642 6,5 6. Volvo 400 4,0 7. Scania 386 3,9 8. Spijkstaal 291 Jt. 9 2,7 9. MAN 268 10. Marirus-Deulz 248 2,5 overwegende mate in de zware klasse geregistreerd. 8.600 boven 5 ton en bijna 1.300 tussen en 5 ton ge wicht. Onder 3500 kg zijn de bedrijfs auto's bestelwagens, die met het ge wone rijbewijs BE gereden mogen worden. DAF Van de jongste ontwikkelingen in de vrachtwagenmarkt heeft vooral de Ne derlandse industrie, met name DAF, geprofiteerd. De fabriek in Eindhoven bouwde vorig jaar 9.500 bedrijfswa gens. waarvan ruim 2 500 vrachtauto's ën ruim duizend trekkers in Neder land verkocht werden. Verder leverde DAF ook nog ruim 300 autobussen 140 vuilniswagens en 10 brandweerau to's op dc Nederlandse markt af. Zo doende bicven er voor export nog 5.500 bedrijfswagens over. DAF's produktie ls in 1973 met bijna 20% uitgebreid en tevens werd een nieuwe serie zware vrachtwagens - de 2800 - uitgebracht. Er werden met hulp van de nieuwe Amerikaanse aan deelhouder, International Harvester, grote investeringen gedaan. Dit naar omzetgrootte 22ste Amerikaanse con cern heeft een aandeel van 33% in DAF Truck b.v.. welke onderneming thans onafhankelijk van de personen wagenmaatschappij DAF Car b.v. ope reert. Hoewel op de DAF-stand mid den in de Europahal van de RAI zo wel de zware wagens als de combi's en bestelauto's op basis van de DAF- personenauto's geëxposeerd worden. DAF heeft een aandeel van ruim 40% in de Nederlandse verkoop van be drijfswagens boven 10 ton, de klasse waarop de Nederlandse fabriek zich toelegt. Dit jaar zal echter ook nog een nieuwe vrachtwagenserie van 6 en 8& ton verschijnen, die DAF zal ma ken in samenwerking met Magirus- Deutz, Renault-Saviem en Volvo. Op het gebied van trekauto's speelt het Zweedse merk Scania, dat deze wagens in Zwolle assembleert, ook een voorname rol. DAF verkoopt in Nederland één op elke drie trekauto's. Scania één op elke vijf. Beide onder nemingen exporteren meer dan de helft van nun produktie. Nederland voert zodoende ongeveer evenveel zware vrachtwagens uit, als er geïmporteerd worden. De trend naar zware vrachtauto's en trekkers is dus niet alleen gunstig voor Neder lands internationaal transport, dat on geveer één derde van alle grensover schrijdend vervoer in de 'continentale EEG uitmaakt, maar ook voor de han delsbalans van de vrachtwagenproduk- tie. De enige gezamenlijk ontwikkel de auto, die voortgekomen is uit de deelneming van het Italiaanse Fiat-coneern in de Franse autofa- briek Citroën, staat thans op de Amsterdamse RAI-tentoonstel- ling. Het is een bestelwagen, die op de motoren na voor beide mer ken volstrekt identiek is. Alleen verschilt dan nog wel de naam: Fiat noemt de bestelauto 242, voor Citroën is het een C32 of C35. De samenwerking tussen Fiat en Ci troën begon in 1968. Fiat kocht toen van de bandenfabriek Michelin, die de meerderheid van de Citroen-aandelen bezat, een belang van 15% in de Franse autofabriek. In 1970 werd dit belang tot 27% uitgebreid. Fiat en Ci troën begonnen toen tegelijkertijd een samenwerking voor de ontwikke ling van nieuwe modellen. Zo beïn vloedde Fiat de constructie van de Ci troën GS en heeft Citroën bijgedra gen tot d3 technische eigenschappen van modellen voor Lancia, welk merk in 1969 door Fiat opgekocht werd. Beide partners ontwikkelden wel voor elk merk verschillende personenau to's. maar werkten samen aan één be drijfsvoertuig voor de twee merken. Hoewel de samenwerkng midden 1973 ontbonden werd en Michelin daarop alle Fiat-belangen in Citroën terug kocht, verscheen toch in oktober vo rig jaar de gezamenlijke bestelwagen, die voorwièlaandrijving heeft. Fiat bouwt hiervan nu het onderstel en het koetswerk en gebruikt een ei gen 1995 cc-motor. Citroën vervaar digt de mechanische delen, waaronder een 1985 cc-motor voor de C 32/35 en een dieselmotor voor deze Citroëns en de Fiat 242. VW's Passat is nu ook als combinatiewagen leverbaar in tal van uit voeringen. ïeral Motors werkt aan het- werp van nieuwe autobussen, een belangrijker rol kunnen len in het toekomstig open- r vervoer. Hiervan zal op de l-tentoonstelling een eerste piplaar te zien zijn, namelijk pMC Intercitybus. 1MC Intercity zal in de loop van jaar een gebruikstest in Europa Orgaan om te zien, welke rol dit erp in Europese interlokale bus- sten kan vervullen. In Amerika It de 49-persoons bus voor ver- tussen de steden reeds gebruikt, ontwerp van de GMC-bus is afge- d op een zo goed mogelijk com- Het voertuig heeft drie assen, tvering en een zelfdragende car- irie van aluminium, versterkt met n profielen. De motor is een 9.3 diesel met maar liefst 263 SAE-pk tweede bus, de 17-persoons jitney stadsverkeer, bevindt zich nog in erste ontwikkelingsfase. Deze city- moet op geautomatiseerde banen adscentra kunnen rijden en in de steden normaal met chauffeur eren. Daarbij zal het mogelijk len de bus in de voorsteden aan ouden of zelfs volgens het 'Bél-de- systeem passagiers van huis te ij. Het Amerikaanse ministerie Verkeer heeft met GM een con- ter waarde van een half miljoen ir afgesloten om dut vervoer- em verder te ontwikkelen. indenspecialisten: nu "ernationale service binnen de VACO georganiseerde enspecialisten bieden vrachtrij- een unieke service bij banden- Deze service, die binnen Neder- al bestond uit onmiddellijke na een telefonische melding, is ook internationaal geldig. Dit 1 er op neer, dat de gestrande htwagenchauffeur zijn bandenspc- st in Nederland belt, die dan via VACO het dichtstbijzinn de bui- indse bandenbedrijf inschakelt. VACO zal op haar RAI-stand gro- bekendheid geven aan deze hulp- sning en er tevens de economische kenis van loopvakvernieuwing li ëren. Tweehonderd exposanten op Bedrijfsauto-RAI De Bedrijfsauto-RAI, die vandaag geo pend wordt, telt precies 200 stands De exposanten stellen er bestel- en vrachtwagens, autobussen en speciale 'Voertuigen ten toon, a'smede aanhang wagens, opleggers en onderdelen voor -de bedrijfsautosector. De tentoonstelling is geopend tot en met zaterdag 16 februari, maar op zondag 10 februari gesloten. Ook 's avonds is de tentoonstelling niet open na zeven uur: het aanvar\gstijdstip in de ochtend is steeds tien uur. De toegangsDrijs voor de Bedrijfsauto- RAI, die het gehele Amsterdamse RAI-gebouv in beslag neemt, bedraagt vijf gulden per persoon. Een aparte verschijning op de Be drijfsauto-RAI is de nieuwe Jeep Che rokee. In feite is deze vierwielaange- dreven zes- of achtcilinder (naar keu ze) een terreinwagen. Maar sinds American Motors de Jeep-divisde van het Kaiser-concern overgenomen heeft, worden de Jeeps ook bestemd voor recreatie van Amerikaanse bur gers. In Amerika heeft het tochten maken per auto of 'motor-home' de laatste jaren een enorme populariteit gekregen. De Cherokee, die door de Jeep Inter national Corporation als een supersta tioncar ook in Europa ten doop wordt gehouden, is leverbaar in standaard uitvoering en in een uiterlijk wat op gepepte S-versie. Twee nieuwe stationcars en twee nieuwe van personenwagens afge leide dieselbestelauto's worden op de RAI-tentoonstelling voor Nederland geïntroduceerd. In to taal exposeren 23 merken combi natiewagens en 26 merken bestel auto's op hun stands in de Am sterdamse RAI. De twee nieuwe combi's zijn de Volks lagen Passat Variant en de Mazda 929 Stationcar. De van de vorig jaar uitgebrachte VW Passat afgeleide Va riant is evenals het sedan-model lever baar met 60, 75 of 85 DIN-pk-motoren van 1300 en 1500 cc. De goedkoopste versie daarvan kost 12.319,20 incl. BTW VW-importeur Pon levert voorts op de Passat Variant automatische transmissie en op de VW 412 Variant een pakket accessoires tegen geredu ceerde prijzen. De van de Mazda 929 afgeleide Stati oncar heeft eveneens de conventionele 1800 cc-motor en beschikt over een groot aantal accessoires, waaronder een voorruit van gelaagd glas met in gebouwde antenne. Deze combinatie auto kost 13.055,- incl. BTW. Opel heeft nu ook de Rekord-bestel- wagen van de 2,1 liter dieselmotor voorzien. Dit model was tot nu toe al leen leverbaar met benzinemptren van 1700 of 1900 cc. De Rckord 2100 Die sel Bestel beschikt over 60 DIN-pk motorvermogen en kost ƒ20.584.- incl. BTW. De tweede dieselbestelauto op perso nenwagenbasis, die tijdens de Bedrijfs auto-RAI in première gaat, is de Peugeot 204 Bestelwagen. Deze wordt thans geleverd met een 1350 cc-diesel- motor van 45 DIN-pk en is "met een prijs van ƒ9.595,- de goedkoopste die selauto in Nederland. De meeste in Nederland verkochte be stelwagens zijn echter niet op perso- nenwagenchassis gebouwd, zoals de VW Kombi en Kloiobus, de Ford Transit, de Citroën H 1600, de Opel Blitz, de Peugeot J 7 en de bestelwa genseries van het Daimler-Benz-con- cern met de merken Hanomag-Hen- schel en Mercedes-Benz. Ook onder deze specifieke bestelwagens zijn eni ge nieuwtjes te zien. Ford lanceert een nieuwe A-serie, Citroën en Fiat brengen esn gezamenlijk ontworpen bestelautoset ie uit met resp. aandui dingen C 32/35 en Fiat 242, en van het Renault-merk Saviem wordt een nieuw type met de naam SG 3 op de RAI geïntroduceerd. Elseviers Magazine: In navolging van Wibo van der Lin- de's snelle weekblad 'Deze week' roept Elseviers Magazine (het is ten slotte allemaal een grote fajnilie): 'Wat gaat Lubbers nu weer maken (in zijn tuinhuisje)?' En op het om slag een glamour-cover van deze be windsman en de tekst 'Boeman tegen wil en dank'. Binnenin wordt het doopceel van minister Lubbers ge licht, een minister, die bij vrouwelijk Nederland nogal in de smaak valt en dan ook op het bureau van zijn secre taresse een stapel foto's heeft liggen om zijn fans te bevredigen. EM vindt, dat 'Lubbers op zich vol doet aan de eisen, <iie het ongehoord zware ambt van economische zaken met zich meebrengt. Hij is een zeer intelligente, ijzersterke vent met goe de contactuele eigenschappen en een opvallend concentratievermogen'. Dat tuinhuisje is overigens een stacaravan in de achtertuin van Lubbers, waar deze ongestoord kan werken. René de Bok nam een kijkje in het hoge Noorden, waar volgens hem de sexboerderijen weliger tieren dan ooit en Ferry Hoogendijk vernam uit de mond van de Zuidafrikaanse goud- en diamantkoning Harry F. Oppenhei- mer: 'Ik doe mijn best voor Zuid-Afrf- ka en de rest accepteer ik maar. De Groene: Het belangrijkste nieuws in De Groe ne is wel, dat redacteur Wouter Gort zak na tien jaar wordt uitgeluid. Een man, wiens naam zozeer aan dit blad is verbonden, dat destijds een buiten landse krant weinig thuis in de Nederlandse taal schreef: redacteur Groene Amsterdammer van de 'Wou ter Gortzak'. De band wordt niet ge heel verbroken en Gortzak zal naast incidenteele bijdrage voor De Groene eens in de twee weken een' vaste kolom verzorgen. Onder de kop 'De wet en B. Servet' schrijft Peter Nicolaï over twee VPRO-overwinningen op foute gron den, immers 'hoewel de Raad van Sta te eist dat dergelijke berispingen met de uiterste zorgvuldigheid worden ge nomen, laat zij de mogelijkheid van een zelfstandige 'tuchtiging' door de minister naast een strafrechtelijk op treden met zoveel woorden open'. Jaap van Ginneken bericht uitvo'erig op de middenpagina's over Engeland om te ontdekken, dat de woelige ge beurtenissen bij onze overzeese EEG- partner voor het vasteland van •■-Europa helemaal niet denkbeeldig hoeven te zijn. Hervormd Nederland: Keès Waagmeester praat^in Hervormd Nederland met NKV-voorzitter W. Spit. Deze vindt, dat 'het be drijfsleven moet worden gedemocrati seerd. Maar wat voor een onderne ming geldt, geldt net zo goed voor een situatie, waarin sprake zou zijn van arbeiderszelfbestuur, namelijk dat de onderneming niet autonoom, geen eilandje in de samenleving is'. HN heeft verder een verhaal over Pax Christi, de vredesbeweging, die zich beijvert voor een wijziging van de huidige wet gewetensbezwaren, zodat 'niemand tegen zijn geweten in het soldatenpak aan hoeft'. De Nieuwe Linie: Voor De Nieuwe Linie had Jac. Vroe- men een interview met prof. L. Huls man, lid van de werkgroep Nieuw- Dennendal. Hij concludeert, dat de verdachtmaking tegen Dennendal niet klopt. 'Het is heel vreemd, dat het be stuur meende te kunnen optreden, 2oals het gedaan heeft, met honden en politie, en tevens volhouden, dat het achter de werkwijze van Dennen dal staat'. Het Kamerlid H. Koekoek krijgt gelegenheid om uit te leggen, waarom "Keerpunt '72 van draaipunt diepte punt is geworden. 'Voordat dit kabi net ging optreden heb ik er al uit drukkelijk voor gewaarschuwd, dat het kabinet in deze samenstelling be stuurlijk onbekwaam zou zijn en het was dan ook onvermijdelijk, dat ik ge lijk zou krijgen'. Vrij Nederland: Vrij Nederland staat deze week vol met interviews. Leerbare en minder leesbare. Bibeb sprak met Anita Schoonhoven, jazzkoningin en de ziel van een muziekexperiment. Hans Smits stelde een dossier samen over de PvdA-fractie in de Tweede Kamer en concludeert, dat de debutanten om de vetste kluif vechten. Verder heeft VN een pagina Dennendal, waarop Tessel Pollmann verslag doet van een middag bezoek aan Dennendal met de ouders. Piet Piryns tot slot interview de Ritsaert ten Cate, oprichter en nu artistiek adviseur van het Mickery Theater, die bang is voor 'verstarring van het alternatieve toneel'. Haagse Post: Op de omslag van de Haagse Post een sombere plaat van een grauwe slop- pensteeg in Engeland. Het hoort bij een verhaal, dat Martijn de Rijk over premier Heath schreef: 'de conserva tieve regeringsleider en zijn betonnen moraal'. Henk Bakker beticht PvdA- wethouder Han Larnmers ervan, dat bij broedt op een verkiezingsstunt en een equipe van HP trok verder naar Van den Bergh en Jurgens (Unilever) om nu eens uit te zoeken, hoe het met de prijs van de margarine zit. Rudy Kross legt nit, dat het terug gaan naar Suriname een mythe is. 'Wat ik heb onderschat is: zolang je hier in Nederland zit, zeg je vrij ge makkelijk dat je in Suriname alleen maar een dak boven je hoofd en drie keer per dag brood op de plank nodig hebt om aan de slag te kunnen gaan. Dat is niet waar. Je realiseert je dat je geen Bosneger meer bent met een lendenschortje voor, dat je eisenpa- troon absoluut anders is geworden. Je ontkent het en probeert het te onder drukken. maar je komt erdoor in moeilijkheden'. De Mazda 929 Stationcar verschijnt op de RAI voor het eerst in Europa. Het wegvervoer wordt in de periode van het vorig voorjaar tot de komen de lente ongeveer twaalf procent duurder. Dit heeft de Algemene Ver laders- en Eigen Vervoerders Organi satie EVO berekend. Aangezien de ho gere vrachtkosten op dc vervoerprij- zen verhaald mogen worden, verwacht de EVO dat de vervoerders een prijs verhoging tussen de tien en veertien procent in rekening zullen brengen. De hogere vrachtkosten gelden zowel het beroepsvervoer als het eigen ver voer, aldus de EVO. Een deel van de kostenstijgingen is echter reeds door berekend. De calculatie van de 12%- prijsstijging berust op de afspraken volgens het Centraal Akkoord 1974, de reeds opgetreden prijsverhogingen voor motorbrandstoffen en de op 1 ja nuari doorgevoerde accijnsverhogin gen daarop. Van invloed op de brand stofprijzen is ook, dat de gebp'ikelij- ke kwantumkortingen voor grootver bruikers of pompbezitters verminde ren dan wel geheel wegvallen. Tot nu toe hebben de hogere brand stofkosten geleid tot een prijsverho ging van 5%. Vaak brengen beroeps vervoerders een afzonderlijke brand stoftoeslag bij hun prijs in rekening. Met name de dieselolie is sinds eind 1972 in prijs verdubbeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11