Stichting koopt Schröderhuis 4 BOEKEN OVER ONDERWIJS EN OPVOEDING Kunst-, feest- en gasmaskers te kijk -fy Monumentomschrijving Statenzaalcomplex Ned. Bank verlaagt straf rente 2 pet. Militairen zoeken naar vermiste iongen En dan nog. V: U-. De Meteoor in gesprek over samenwerking Melkprijs misschien met 1 cent omhoog Rabobank leent ƒ100 miljoen tegen 91 pet. Amerikanen willen liever Ford dan Nixon als president Krediet Europese Investeringsbank voor gasleiding Groot overschot op Westduitse betalingsbalans Groothandelaren in papier gaan nauw samenwerken Hoger personeel van Du Pont de Nemours verenigt zich Inbreker gepakt op toilet Openheid gevraagd over verbreding Rijksweg 15 Goede prestatie van Merwede Daders mishandeling gearresteerd Aanrijding met dodelijke afloop Trein beschoten TROUW KWARTET DINsIMG 5 UEBRuUKI IV." I binnenland DHL8 pI an een onzer verslaggevers UTRECHT In l treclit is een stichting gevormd die tot doel heeft het zogenaamde Schröderhuis van architect G. Rietveld aan te kopen, te restaureren en als monument van architectuur te be waren en te beheren. Het is dit jaar vijftig jaar geleden dat dit huis op de hoek van de Prins Hendriklaan en de Laan van Minseerd toen nog de uiterste oostrand van Utrecht werd gebouwd. Er is niet veel verbeeldingskracht voor nodig om zich de consternatie in te denken die de vormgeying van dit huis vijftig jaar geleden moet hebben gewekt Vandaag immers nog, nu het huis de eerbiedwaardige leeftijd van vijftig jaar heeft bereikt en daardoor in de termen van de monumentenwet valt, verbaast het nog steeds iedereen en nog steeds zullen er. net als vijftig jaar geleden mensen zijn die het als zeer geavanceerd zullen ervaren. Het is zeker, in de kringen van bouw kundigen, Nederlands bekendste wo ning in die kringtn zelfs bekender dat paleis Soestdijk of het Catshuis. Er is geen boek over moderne archi tectuur, in welke taal ook, waarin een afbeelding ontbreekt van dit naar de omvang gemeten toch vrij bescheiden huis. Een monument dat in de meest letterlijke zin van het woord de maat van onze woningwet niet te boven gaat. Rietveld ontwierp het huis in 1924 voor he" gezin van mevrouw Truus Schröder-Schrader toen een jonge weduwe die als interieur-ontwerpster actief was en nu al vijftig jaar onaf gebroken dit huis bewoont BORDJE Het huis is zo beroemd, dat aan de deur een bordje moest worden opge hangen waarop in vier talen staat aangekondigd dat net interieur van het huis niet voor bezichtiging is op gesteld. Hing dat bordje er niet mevrouw Schröder (die nu ruim tach tig jaar is) zou dagwerk hebben met het rondleiden van architecten, bouw kundigen en kunsthistorici uit alle werelddelen. En nog steeds zijn er vandaag, na vijftig jaar, architecten die zich door een rondgang (op afspraak) door dit huis laten inspireren: er allerlei ruim telijke dingen ontdekken waaraan zij kunnen aanknopen. 'In dit huis is nog steeds niet alles gerealiseerd. Het is nog steeds actueel' zegt dr. P. Singe- lenberg, docent in de geschiedenis van de bouwkunst aan de universiteit AMSTERDAM De Xederlandsche Bank heeft besloten de hoogte van de extra commissie (rente) voor instel lingen die het aan hen tot en met eind februari 1974 toegewezen contin gent voor lut beroep op de bank met meer dan 75 pet. overschrijden tot na der order te verlagen van 4 tot 2 pet. Voorts heeft de bank nieuwe contin genten vastgesteld voor het gemiddel de beroep in de periode van 1 maart tot en met 19 juni 1974. Volgende pe riodes zullen steeds beginnen op de eerste donderdag na de 15de van de laatste maand in een kalenderkwar taal). Voor alle geldmarktprijzen teza men belopen deze contingenten rond ƒ725 min. Bij overschrijding van haar contin gent zal een instelling over het be drag van de overschriiding boven de officiële tarieven verschuldigd zijn: a. een - in beginsel - vaste rente-opslag, voor zover de overschrijding niet meer dan 50 pet van het contingent beloopt, b. een variabele rente-opslag, waarvan de hoogte per dag kan wor den vastgesteld, voor /over de over schrijding meer dan 50 pet. van het contingent beloopt. Voor de komende periode is de hoog te van de - in beginsel - vaste rente opslag vastgesteld op 2 pet. Dit per centage kan in bijzondere omstandig heden worden verlaagd. De hoogte van de variabele opslag 'a' ten minste gelijk zijn aan die van de vaste rente opslag. Van een verslaggever OLDENZAAL De Oldenzaalse po litie heeft gisteren de hulp ingeroe pen van zestig militairen van de vlieg basis Twente bij de speuractie naar de zwaar geestelijk gehandicapte 16- jarige Henk Steenbeker uit Oldenzaal. De jongen ging zondagochtend om streeks elf uur naar zijn oma. Hij Kwam daar echter niet aan. Hij be reed een opvallende gele fiets. De speuractie is geconcentreerd op het recreatiepark Hulsbeek bij Oldenzaal. In dit park zijn diverse grote vijvers. van Utrecht en secretaris van de stichting-Rietveld-Schröderhuis te Utrecht. In het bestuur van de stichting heb ben behalve dr. P. Singelenberg, zit ting genomen mevrouw Schröder- Schrader, twee van haar kinderen, ir. F. B. Schröder en mej. M. Schröder, de oud-directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam, dr. W. H. B. J. Sandberg, de architect A. Bodon en Hugo Isaac. Nog dit voorjaar zal het huis door de stichting worden aangekocht en zal een begin worden gemaakt met een urgente restauratie. Daarvoor is een bedrag van ongeveer 250.000 gulden nodig. Daarbij is de koopprijs van het huis vastgesteld door een gewone taxatie als woonhuis. De restauratie plannen. die onmiddellijk kunnen worden uitgevoerd, zijn gemaakt door architect Bertus Mulder de man. die geruime tijd bij Rietveld op het bureau heeft gewerkt. Gezien de architectonische en interna tionale betekenis van dit huis hoopt de stichting het benodigde geld in zeer korte tijd door middel van een nationale en internationale inzame lingsactie bijeen te kunnen brengen. Het gironummer van de stichting is:. 2144763, ten name van Penningmees ter Stichting Rietveld-Schröderhuis te Den Haag. Kitty Janssen en André van den Heuvel gaan op 1 mei, Jan de Hartogs Het Hemelbed spelen, geregisseerd door Jan Teulings. Toneelgroep Centrum komt op 7 maart met een nieuw Nederlands stuk, Gastenavortd, van Tini Visser, onder .regie van Peter Oosthoek, en op 21 maart met de wereldpremière van Drijfanker (The Sea Archo) van E. A. Whitehead, onder regie van Christiaan Nortier. Publiekstheater brengt op 2 maart De Hollandse Ronselaar, naar het stuk van George Farquhar, geregi- seerd door Chiem van Houweninge. met muziek van Harry Banning en choreografie van Lyn Wolseley. Nieuw Hoofdstad Toneel komt op 18 februari met het blijspel De Man die Kwam Dineren, van George Kauff- man en Moss H3rt. Toneelraad Rotterdam presenteert op 7 februari in De Lantaren De Eer ste van Israël Horovitz, onder regie van Dick Top. De beroemde restaurateur van schilderijen Mario Pellicioli, die o.m. Het Avondmaal van Leonardo da Vin ei van ernstige oorlogsschade her stelde, is op 87-jarige leeftijd in Ber gamo overleden. Jan Hoog, dirigent van het R.K Hoofdstadkoor, heeft de dirigenten- prijs van de stad Amsterdam voor het seizoen 1972-1973 gekregen vanwege zijn streven om koorleden en publiek te interesseren voor weinig bekende werken. De Nederlandse bas Arnold van Mill wiens roemrijke carrière als ope razanger geheel in het buitenland tot stand kwam. geeft op 22 februari een recital in het Amsterdamse Concertge bouw. Nico Verhoeven zondag overleden AMSTERDAM Zondagavond is in een ziekenhuis in Sneek de letterkun dige Nico Verhoeven aan een hersen bloeding overleden. Hij was 48 jaar. Nico Verhoeven, die bekendheid ge- noot als dichter e/i tekenaar, woonde voordat hij zich een jaar geleden in Bolsward vestigde, jarenlang in Am sterdam. Van ziin hand verschenen de volgen de gedichtenbundels: 'Torso van de tijdgenoot' (regeringsopdracht), 'Bro- caten mantel', 'De eendre dingen'. 'Voorjaarsgewei', 'Voorbijgang' en 'Gij zijt'. Bij de Bezige Bij zouden zijn verzamelde werken worden uitgege ven. Nico Verhoeven ontving in de loop der jaren de Gelderse literatuurprijs en de literatuurprijs van Hilvaren- beek. Hij zat in de raad voor de kunst en was tot voor kort waarnc'mend di recteur van de Stichting Industriële Vormgeving. De begrafenis is vastgesteld op don derdag op de begraafplaats in Bols ward. 'n Goed idee die tentoonstelling 'Het Masker' in het Rotterdamse Lijnbaancentrum, een expositie die helemaal past in de oorspron kelijke opzet daar: een zo groot mogelijk publiek bereiken. Ook het deel daarvan dus dat nooit of zelden in gelegenheden als deze komt. Bij maskers denk je. als je wel eens ee«i museum bezoekt, uiteraard het eerst aan de dans- en-of rituele mas kers uit verre, vreemde landen, zoals die te zien zijn in de volkenkundige museua. Die zijn er hier dan ook royaal ver tegenwoordigd. erge mooie, uit vele Afrikaanse landen, gebruikt voor zeer verschillende doeleinden, uit Nieuw Guinea ook, uit Indonesië (Bali en Java, wat bekender misschien voor ons) en uit Japan. Eventueel zou je, in geval van een tentoonstelling, nog aan de maskers kunnen denken, zoals die bij het klas sieke Griekse en Romeinse toneel ge bruikt werden en die ook in deze tijd nog wel ontworpen werden om te kunnen dienen bij stukken als 'De Perzen' van Aischylos, bij 'Iphigeneia Taurië' of 'Hippolytus' van Euripides'. Kunstenaars als Nicolaas Wijnberg, Frank Raven eri Lisette van Meeteren maakten ze. Je blijft ook nog in de 'kunst-sfeer' als je een paar werken laat zien van de grote Belgische schilder James En- sor, die wel eens als een voorloper van het surrealisme gezien wordt. Op veel van diens schilderijen spelen ge- maskerden een grote rol. Bron Maar dan kom je tegelijkertijd op een heel ander, veel minder 'artistiek' ter rein: Ensor's vader had een feestarti kelenwinkel en dat was de bron waar uit Ensor voor zijn maskers putte. Hij verzamelde ze zelfs. Carnavalsmas kers, dus de feestneus, het mombak kes en die zijn hier ook in een zeer grote variëteit voorhanden, een deel ervan in een vitrine, waarvan de ach terwand van spiegelglas is. Oud en nieuw, niet alleen de befaam de domme, lelijke, afgrijselijke of juist zeer lieflijke smoeltjes, rare bees ten en pure monsters, maar soms ook de bij travesti onontbeerlijke extra lichaamsdelen, die dan 't is ten slotte carnaval moeilijk in keurslij ven te houden ziin. Mooi is anders, maar daar zijn dan weer die maskers voor, die, tussen de middag, in een complete schoonheidssalon toegediend en gedemonstreerd worden. Langzamerhand verandert de aard van de gezichtsbedekking, 't wordt al wat minder vriendelijk, al is het nog wel voor je plezier, bij de maskers, die bescherming moeten bieden, bij spor ten die dat nodig maken, bij 'f m Masker uit Nieuw Caledonië. schermen, honkbal, hockey of duiken. Veiligheid dus, zoals bij het dagelijks werk, tegen het felle laslicht, tegen rondspringende vonken, tegen damp, tegen gas. Gas: oorlog. Via een complete samou- rai-uitrusting en een paar romanti sche ridderhrimen, beland je, dat is tenminste de volgorde die ik ervan gemaakt heb, bij die afgrijselijk uit ziende gasmaskers. Ze zijn er uit de Eerste Wereldoorlog, toen ze hard nodig waren en uit de jaren dertig, toen men eigenlijk nog dacht dat strijdgas 'nooit meer' ge bruikt zou worden, maar dat je nooit kon weten. Evengoed stammen de verbeterde ver sies kindergasmaskers o.a. dan toch maar uit wereldoorlog TI en de nieuwste exemplaren, afkomstig uit Amerika en Duitsland zijn van het model '74. Naar de medische maskers, plastische chirurgie en gezichtsprotheses is dan een kleine stap. Dit alles, aangevuld met een dia-pro gramma van Wink van Kempen, een video-programma met o.a. de film 'De vreemde en onbekende ster' van Hen ri Plaat en het optreden van enkele acteurs in de middagpauze, tot 18 f» bruiri in het Lij..baancentrum, waar je zomaar binnen kunt lopen. G.K DE STEEG De Meteoor (fabrikant van tegels, sierbeton en bouwelemen ten) is in onderhandeling over een nauwe samenwerking. In overeenstem ming met de fusiegedragsregels zijn de vakbonden, de SER en het ministe rie van economische zaken op de hoogte gebracht. Over enige dagen zullen uitvoerige mededelingen vol gen. De omzet van De Meteoor was in 1972 72 min, waarvan 36 pet in het bui tenland. De geconsolideerde winst be liep 1,5 min. Het personeelsbestand per eind december 1972 bedroeg 1338. Van het geplaatste kapitaal groot 6.5 min is 41,6 pet in handen van de Bayerische Hypotheken- und Wech- selbank. Het is nooit duidelijk gewor den wat deze bank met de aandelen van De Meteoor wilde doen. Eind no vember 1972 zei een vertegenwoordi ger van de bank, dat geen bed zou worden gedaan op de resterende aan delen De Meteoor en dat de verwor ven aandelen voorlopig ook niet zou den worden verkocht. Een plan van De Meteoor om het maatschappelijk kapitaal te verhogen van 10 min tot 25 min leed eind 1972 schipbreuk omdat de groot-aan deelhouder weigerde hiervoor toe stemming te verlenen. De Duitsers hebben verder geëist dat bij elke nor male emissie een voorkeursrecht voor bestaande aandeelhouders zal gelden. RIJSWIJK Het produktschap voor zuivel wil een verhoging met één cent van de minimumprijs voor consump- tiemelk, van 71 tot 72 cent per liter. Het bestuur van het schap zal er mor gen over beslissen. Het bedrijfsschap detailhandel in melk- en melk- en zuivelprodukten is het niet eens met het voorstel van het dagelijks bestuur van het produktschap dat heeft ge vraagd om een verhoging van de mi nimumprijs met twee cent tot 73 cent. AMSTERDAM De Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank (Centrale Rabobank) gaat over tot uitgifte van 100 miljoen 9y2 pet ka pitaalobligaties 1974 per 1980/1989, in stukken van 1000 aan toonder. De inschrijving op dezë obligaties staat op 12 februari open; storting dient op 1 maart te geschieden. De koers van uitgifte zal •uiterlijk op 8 februari vóór beurs worden bekendgemaakt. Officiële notering van de obligaties ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd. De lening is a pari aflosbaar in 10 na genoeg gelijke termijnen, vervallende op 1 maart van de jaren 1980 tot en met 1989. Vanaf 1 maart 1984 is debi- trice gerechtigd de lening tegen een aflossingsverschijndag geheel of ge deeltelijk vervroegd af te lossèn tegen de koers van IOIY2 pet. Vervroegde gedeeltelijke aflossing betreft steeds één of meer uitlotingsgroepen. De obligaties zijn achtergesteld. Doel van de emissie is verruiming van de voor financieringen beschikba re middelen. Door de relatief grote vraag naar krediet zowel bij de Cen trale Rabobank als bij de aangesloten Rabobanken en door de gelijktijdige vertraging in de groei van de toever trouwde spaargelden is behoefte ont staan aan aanvullende financierings middelen. De emissie geschiedt in de vorm van kapitaalobligaties omdat op deze wijze in het kader van de solva- biliteitsriehtlijnen van De Nederland- sche Bank tevens de vermogenspositie van de organisatie wordt versterkt. WASHINGTON (Reuter) Er zijn meer Amerikanen die willen dat de huidige vice-president Gerald Ford de laatste drie jaar van Nixons ambtster mijn als president vervult dan Ameri kanen die willen dat Nixon tot 1976 blijft. Dit blijkt uit de uitslag van een Gallup-opiniepeiling, die gisteren is gepubliceerd. 46 procent van de on dervraagden wil Nixons vervanging door Ford, terwijl 32 proeent wil dat Nixon president blijft. Het Amerikaanse dagblad The New York Times heeft bericht dat de CIA tijdens Nixons eerste presidentiële ambtstermijn opdracht heeft gekregen zijn broer Donald Nixon, die zaken man is, voortdurend in het oog te houden, om te voorkomen dat de naam Nixon voor zakelijke doeleinden zou worden misbruikt. De New York Times zegt dit uit bronnen in de om geving van de Watergate-senaatscom- missie te hebben vernomen AMSTERDAM De Europese Inves teringsbank heeft aan de Nederlandse Gasunie te Groningen een krediet ver leend tot een tegenwaarde van 50 mil joen gulden (14.9 miljoen rekeneenhe- den) tegen een rentevoet van 8,75 procent per jaar. Op deze wijze wordt bijgedragen aan de financiering van een gasleiding tussen het uiterste Noorden van Ne derland en de Duitse en Belgische grens in het zuiden van het land in de provincie Limburg. Het door de leiding te vervoeren aardgas zal af komstig zijn uit de aardgasvelden in Drenthe, alsmede uit de velden op het Nederlandse en Noorse deel van het continentaal plat. Het Noorse aardgas zal worden aangevoerd door een leiding over de zeebodem, welke uitkomt te Eniden in Duitsland. Door deze gasleiding zal gemiddeld onge veer 10 miljard m3 aardgas (per jaar) door Nederland naar België. Duits land. Frankrijk. Italië en Zwitserland worden getransporteerd. Wanneer er een middenschool komt, zullen de vlugge leer lingen wel eens op de minder vlugge leerlingen moeten wachten. Het is immers de bedoeling dat dit schooltype alle 12- tot 15-jarigen een gemeenschappelijk basispakket mee geeft. Er zijn onderwijskundige metho den (mastery learning bijvoor beeld) om te bereiken dat een maximum aantal leerlingen bin nen een bepaalde tijd dat ge meenschappelijke minimum haalt. Maar dat betekent natuur lijk wel dat die vlotte jongens eens op hun wat langzamere vrienden moeten wachten. Dat is geen ramp, want dan kunnen ze hun medeleerlingen helpen. Als ze moeten uitleggen wat ze zelf al geleerd hebben, wordt hun ei gen kennis verstevigd en boven dien leren ze elkaar te helpen Middenschool Deze redenering vonden we in het boekje 'Laat doorgaan', een discussiestuk van de drie pedago gische centra over de midden school. Het boekje is te bestellen bij het christelijk pedagogisch studiecentrum, postbus 30, Hoe- valaken (prijs 5,25). Behalve onderwijskundige informatie ge ven de schrijvers ook suggesties hoe je het experiment met de middenschool het best van de grond kunt helpen. Illich Sinds zijn boek over de ontscho- ling van de maatschappij is Ivan Illich alom bekend als de-school- is-dood-profeet. Nadat hij ook an dere instellingen van deze maat schappij (het ziekenhuis, de kerk, en nog een paar) met de grond gelijk had gemaakt, heeft hij nu een boek geschreven over de 'conviviale wederopbouw' van de wereld. Dq men1: moet de slaver nij aan de machines opzeggen, zijn geloof aan de stijging van de productiviteit afzweren, en leren samen met anderen en samen met de wereld om hem heen een nieuw, soberder leveri te begin nen. Een recept om gelukkig te worden dat nogal idealistisch lijkt, maar dat is niet erg, zegt Illich zelf, want hoe erger de cri sis wordt hoe minder wereld vreemd een boek als 'Naar een nieuwe levenstijl' (Het wereld venster, Baarn, 12,50) aandoet. Illich opent ook de rij opstellen die door Peter Buckman is ge bundeld in het boek 'Het onder wijs is ook niet alles' (eveneens van Het Wereldvenster, prijs 17,50). Het laatste opstel is van de nu achttienjarige Joe Ravetz, een ontscholer die de theorie van Illich in de praktijk heeft ge bracht. Hij is van school gegaan om via zelfstudie verder te galan. Dat is hem gelukt, maar hij waarschuwt Illich-bekeerlingen dat er veel doorzettingsvermogen aan te pas komt als je het zonde" school wilt doen. Ministers Wie van de minutieuze verslagen houdt die dr. G. Puchinger maakt van zijn vaak vele uren durende gesprekken met belan grijke mensen mag het niet ont gaan dat er weer een nieuwe bundel interviews is verschenen: 'Gesprekken over onderwijsver nieuwing' (Meinema, Delft, 17,90). Het is een serie inter views met drie oud-ministers van onderwijs (Diepenhorst, Veringa en De Brauvv), met de huidige minister van onderwijs Van Ke menade, met twee theologen (prof. J. Firet en bisschop Gij- sen) en met drie 'gewone' hoog leraren (A. D. de Groot, De Rijk en Van Steegeren). Puchinger gaat zelfs zover dat hij letterlijk verslag doet van de reactie van de ondervraagden op het aan hen voorgelegde ontwerp-interview. Veringa: 'Ik heb het met grote belangstelling gelezen, ik geef graag toe dat alles erin staat zo als ik het heb gezegd.' Vrije opvoeding Het echtpaar Paul en Jean Ritter heeft jaren geleden al verslag ge daan van twintig jaar vrije op voeding in hun eigen gezin. Dat boek is nu in het Nederlands vertaald en verschenen ondeF de titel 'Vrije opvoeding in het ge zin', Nelissen, Bloemendaal (prijs 18,90). De Ritters hebben hun kinderen zelf alles laten beslissen en hen alleen beschermd tegen gevaren die ze zelf niet konden onderkennen. Het aardige van het boek is dat de kinderen ook zelf aan het woord komen. Zo schrijft Leonora Ritter (mede werkster aan een universiteit, schildert, dicht, speelt gitaar: 'Ik zal mijn kinderen precies 7.0 op voeden als mijn ouders mij heb ben opgevoed.' Hoeveel beginnen de ouders nemen zich niet voor het juist helemaal anders te doen? FRANKFORT Op de Westduitse betalingsbalans (lopende rekening en langlopend-kapitaalverkeer) is in 1973 niet in de laatste plaats door het re cordoverschot bij de buitenlandse handel (33 miljard mark) een buiten gewoon groot surplus ontstaan. Uit gegevens van de Deutsche Bundes bank, de centrale bank van de Bonds republiek, blijkt dat de betalingsba lans over 1973 een overschot van 26,4 miljard mark vertoont vergeleken met een positief saldo van 15,7 miljard mark over 1972. Een herwaardering van de Westduitse deviezenreserves, die in 1973 een waardevermindering van 10,28 miljard mark (1972 1,12 miljard mark) teweeg bracht, heeft tot gevolg gehad dat de toeneming van de deviezenreserves verleden jaar 'slechts' 16,15 miljard mark bedroeg vergeleken met 15,19 miljard mark in 1972. De lopende rekening van de Westduit se betalingsbalans (handelsbalans en kortlopend-kapitaalverkeer) vertoont over 1973 een overschot van 9,45 mil jard mark vergeleken met een surplus van 1,28 miljard mark over 1972. De langlopend-kapitaalrekening sluit met een tekort van 6,86 miljard mark ver geleken met een overschot van 7,4 miljard mark over 1972. Bij de niet nader omschreven restpost van de be talingsbalans ontstond verleden jaar een ongewoon groot overschot van 23.84 miljard mark (1972 7,01 miljard mark). Die restpost heeft betrekking op de kapitaalstroom van en naar de Bondsrepubliek die niet onder een be paalde statistische noemer kan wor den gebracht HARDERWIJK Bijna dertig Nederlandse Groothandelaren, gespe cialiseerd in verpakkingsmaterialen, papier en papierwaren hebben beslo ten een vennootschap op te richten ter behartiging van hun gezamenlijke belangen in de ruimste zin van het woord. De betreffende bedrijven wa ren reeds lid van de Coöperatieve In koopvereniging van grossiers in pa pier en papierwaren 'Contact'. De nieuwe maatschappij, Ringpak wordt gevestigd in Harderwijk en zkl gemeenschappelijke taken ter hand kunnen nemen op het gebied van on der meer marketing, inkoop, reclame, verkoop aan grootverbruikers en in kooporganisaties, administratie, voor- raadvorming en -beheersing en deel neming in andere bedrijven, waarvoor mankracht en financiering bij de af zonderlijke bedrijven veelal niet toe reikend zijn. Daarnaast blijven de af zonderlijke bedrijven samenwerken in Contact. De aangesloten bedrijven houden hun zelfstandigheid. Er is geen sprake van, een fusie, maar van een zeer nauwe samenwerking op vele terreinen. DORDRECHT Het leidinggevend en hoger personeel van Du Pent de Nemours heeft een Vereniging voor Hoger Personeel Du Pont opge richt. De vereniging is voornemens zich aan te sluiten bij de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel. Het ini tiatief tot de oprichting is genomen door de heer A. Teunissèn, lid van de ondernemersraad van Du Pont. Het doel is door bundeling yan krach ten de sociaalpeconomisch kwetsbaar genoemde positie van hoger en lei dinggevend personeel zoveel mogelijk te verstevigen. Tot bestuursleden zijn gekozen de heren D. Bosbaan (Voorzit ter), P. J. Masereeuw, G. G. Leerink, A. Tennissen en A. Besemer. DORDRECHT In het kantoor van de firma Kleinhesseling aan de Mada me Curiestraat is ingebroken. De buit bestond uit 1800 Belgische.francs, een geldkistje met 100 en een tafelaan steker. Verdacht van poging tot inbraak is aangehouden de 23-jarige J. van K. De politie kreeg een tip van iemand die glasgerinkel had gehcord in de textielgroothandel Anko aan de Vlees houwersstraat. Toen ze arriveerde, trof ze Van K. aan op het toilet. Hij was binnengekomen door een ruit in te gooien. De politie heeft behalve een inbraak ook een brand voorkomen. Twee sur veillerende agenten zagen, toen ze langs Bouwlust aan de Papendrechtse- straat reden, een vuurgloed achter het rooster van een gevelkachel. De scha de bleef beperkt tot een aantal ge smolten plastic kratten. SLIEDRECHT Een werkgroep van D'66-Sliedrecht vraagt in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat om openheid over de plan nen tot verbreding van de rijksweg 15. Langs de rijksweg staan op rela tief korte stand zes flats met 480 wo ningen. Ook bevindt zich hier laag bouw. 'Een eventuele uitbreiding van de ca paciteit van de rijksweg zal zonder twijfel de geluidshinder doen toene men eri tal van andere bezwaren met zich meebrengen', aldus de werk groep, die er aan toevoegt dat dat door Rijkswaterstaat genoemde sug gesties, zoals het aanbrengen van een aarden wal of schotten, onaanvaard baar zijn. In de brief wordt ook gevraagd of ge dacht wordt aan een tweede rijksweg in de Alblasserwaard, dat wil zeggen ten noorden van de huidige rijksweg 15. DEN HAAG DORDRECHT De mi nister van CRM heeft in verband met de voltooiing van het Statenzaalcom plex een wijziging In het register van beschermde monumenten voor de ge meente Dordrecht aangebracht. De z.g. 'redengevende omschrijvingen' worden nu als volgt: Statengebouw: rechthoekig laat-midde- leeuws pand, gebouwd na 1512, oor spronkelijk behoord hebbend tot het Augustijnenklooster, in 1575 opgericht tot Doelen voor de Heelhaaksschut- ters. Het op een reeks parallel lopen de kelders onder tongewelven ge bouwde pand heeft een zadeldak tus sen trapgevels, waarvan de linker een uitgebouwd rookkanaal bezit. Vensters met ontlastingsbcgen, houten kruisko zijnen en luiken. Inwendig beneden de voormalige refter, waarin in 1572 DRECHTjSTREEK Het herenpolo- team van Merwede heeft het Rotter damse Rijnmond met 57 geklopt. Rijnmond blijft nu puntloos op de on derste plaats staan. Merwede heeft na vier wedstrijden drie punten. De Dordtse doelpunten werden gescoord door Fred van der Linden, Peter van der Linden, Bas Holleman (2), Wim Pieterse (2) en Henk van den Brink. De dames van De Devel behaalden een verdiende maar wel geflatteerde 14 overwinning op Nautilus. Door Jeanette Schrijver nam De Devel in de eerste periode een voorsprong, maar Ada Jossen bracht de ploegen weer gelijk. Hierna liep De Devel de finitief weg. Treffers van Conny Al- mekinders, Janneke Bol en Jeanette Schrijvers leverden de 14 eindstand op. Overige uitslagen kringafdelingen: 2e klas heren Oud-Beijerland 1Merwe de 32—6, Nautilus 2—SZC 4 5—7, 3e klas Nautilus 3LAC 3 26, De De vel 2Wiekslag 2 47, Jongens asp. tot 16 jr 2e klas NautilusWiekslag 53. Pupillen RotterdamMerwede 5—1. DORDRECHT De daders van de mishandeling van.de heer J. Lagro, caféhouder, op de hoek Vleeshouwers straat-Groenmarkt zijn bekend. De po litie heeft vier personen aangehouden, de 36-jarige H. B. de 28-jarige vrouw M. W. L., de 29-jarige J. de R. en de 21-jarige B. van de I. De vier hadden van te voren afgesproken de heer La gro eens flink te pakken te nemen, omdat ze een conflict met hem had den gehad. Het slachtoffer is nog niet hersteld van een hersenschudding en een hoofdwond. de eerste vrije vergadering der Staten van Holland bijeenkwam. Het vertrek heeft moerbalken op peerkraalsleutel- stukken, die rusten op laatgotische natuurstenen consoles. Op de verdie ping een zaal met moerbalken of kor- belen en met peerkraalsleutelstukken; de beschilderingen van de balken zijn naar gevonden resten geconstrueerd. Natuurstenen gotische schouw. De kap heeft zeven dubbele kukken. De restauratie van dit gebouw met aan grenzende ruimten is in 1972 voltooid. B. Aan de zijde van het Hof een uit bouw met getoogd poortje en topge vel, begin 17e eeuw. Gevelsteen van de Heelhaaksschutters. C. Links niervan, voor de gevel van deStatenzaal, een galerij met To- scaanse zuilen en verdieping met pi laster tussen de tweelichtsvensters. Fraai gebouw van algemeen belang wegens bijzondere oudheidkundige en kunsthistorische waarde. 2 Hof 12: Rechts naast de Statenzaal 18e eeuws pand met verdieping en schilddak. Vensters met kleine-roeden- verdeling. Gebouw van eenvoudige, doch harmonische architectuur en van oudheidkundige waarde. 2 Hof 13: Aansluitend op nummer 12 aan de zuidzijde van het Hof een pand zonder verdieping, begin 18e eeuw, onder zadeldak, dat aansluit te gen een puntgevel met vlechtingen en oeil-de-noeuf in gebeeldhouwde om lijsting. Vensters met zesruitersschuif- ramen en luiken. Naast de puntgevel van dit pand twee bakstenen pijlers met natuurstenen dekplaten en ge beeldhouwde granaatappels, 18e eeuw. Fraai gebouw van algemeen belang wegens bijzondere oudheidkundige en kunsthistorische waarde. ZWIJNDRECHT De 10-jarige Neeltje Kamp is overleden aan her senletsel, dat ze had opgelopen bij een aanrijding met een bromfiets op de Koninginneweg. Het meisje, dat verbleef in het internaat voor schip perskinderen in Dordrecht, liep met een vriendinnetje te wandelen, toen ze plotseling het fietspad op liep waar juist een bromfiets naderde. Deze kon haar niet meer ontwijken. Het meisje werd met hersenletsel naar een Dordts ziekenhuis overgebracht en vandaar naar de Clarastichting in Rotterdam. Later op de dag is ze be zweken aan haar verwondingen. Vol gens de politie treft de bromfietser geen schuld. DORDRECHT De spoorwegrecher che onderzoekt wie met een windbuks op een passerende trein heeft gescho ten. Toen de trein langs de Transvaal- straat reed, ging er een ruit aan dig gelen door een kogeltje uit zo'n buks.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8