MAATSCHAPPIJLEEREEN VAK VOL CONFLICTSTOF dichtbij Commentaar Drs. W. Langeveld: Om politieke vorming kun je niet heen Gemeente (1) Gemeente (2) Fietsradio Prof. Ponsioen: primair aanleren van vaardigheden Veel plussen RED BAND van Red Band natuurlijk oliemiss gezocht: een damfenomeen aan°'uiten teddy SOLIDAIR MET GUINEE-BISSAU TROUW/IKWiAlRTET DMSDl/VG 5 FTDBRÖARI 1974 BCVTVENLliXD/COlIVlEXTAiVR T5/K7 (ADVERTENTIE) Er zijn nog scheidsrechters genoeg in Nederland; ook om onafhankelijk een uitspraak te doen in een geschil tussen een gemeenteraad en een ministerie. Daarom lijkt het ons voorlopig ver standig als het Rotterdamse gemeen tebestuur maar even het been stijf houdt in het geschil met het ministerie van sociale zaken over het zogenaam de sociaal statuut voor de gemeente Rotterdam. De gemeenteraad heeft in november dit statuut vastgesteld en het college van B. én W. van Rotterdam houdt er nog steeds onverkort aan. vast, en dat ondanks de bezwaren die door het mi nisterie van sociale zaken waren ken baar gemaakt. Volgens dit sociaal statuut krijgt het Rotterdamse gemeentebestuur de be voegdheid uitsluitend industrieën toe te laten, die voldoen aan een aantal door de gemeente te stellen voorwaar den, o.a. op het gebied van milieu, werktijden, loon- en salarisnormen. Het is met de beste wil van de wereld niet in te zien waarom een gemeente bestuur in een zaak als deze geen be voegdheden zou hebben en regelend zou mogen optreden. De minister maakt dat ook geenszins duidelijk. In tegendeel. In zijn acht velletjes tellen de brief bevestigt hij eigenlijk de op vatting van de gemeente dat hier een vacuüm is. Alleen wil hij dan wel graag de re gelende bevoegdheden aan de centrale overheid laten en misgunt hij die aan de gemeenten. Wij gebruiken bewust maar even een aan kibbelarijen ont leend woordgebruik; per slot van reke ning is deze zaak niet vreselijk ver heven, al gaat het dan om een ruzie binnen'de overheid. Hoe anders zouden wij een zin moe ten vèrstaan als: 'Er is hier een ont wikkeling gaande, die nog niet uitge kristalliseerd is'? Wat is hier in feite anders' aan de hand dan dat een sub jectieve, in. Den Haag gekoesterde en van Rotterdam afwijkende opvatting Wprdt;. verpakt als een objectief feit? Hoe" belangwekkend op zichzelf dit conflict ook is belangwekkender nog is de achtergrond waartegen het moet worden gezien. Het is niets an ders dan een fase in de al veel langer in ons land woedende competentie strijd tussen de gemeenten en de cen trale overheid, waarbij in de loop van de jaren de gemeenten steeds meer terrein hebben moeten prijsgeven aan een steeds sterker wordend en zich steds meer opdringend centraal ge zag. Dat is een verdrietige ontwikkeling. Want al kunnen sommige gemeen ten met het grootste gemak worden afgeschilderd als bolwerken van con servatisme en wat al niet. met even veel recht kan het verhaal gehouden worden over de politieke voorhoede- gevechten, die in de gemeenteraden kunnen worden gestreden en de over winningen, daar behaald. De gemeenten hebben het moeilijk. Niet alleen hebben zij een kennelijk nattiurlijke vijand in dat centrale, in Den Haag zetelende gezag; maar ook steekt soms op de vreemdste plaatsen een uiterst gezapig conformisme de kop op, dat als kennelijk ideaal koes tert een land dat van Schelde tot Wad één opvatting koestert en weerspiegelt. Dat conformisme kan heel verschillen de vormen aannemen en het moet dan ook geval -voor geval bestreden wor den. De ene keer gaat het om mensen die als ideaal koesteren dat elk zwem bad in Nederland op zondagmorgen geopend is en die daarom gesloten zwembaden kraken. Dan weer is er een minister die niet gedoogt dat an deren niet willen wachten tot in zijn opVattine een bepaalde opvatting is 'uitgekristalliseerd'. Nog weer een-an dere keer ontmoeten wij het college van B. en W. van Rotterdam, dat vindt dat Rotterdam zo nodig op Den Bosch en Maastricht moet lijken en daarom carnavalsvieringen op straat mogelijk wil maken. Alsof dat allemaal nastrevenswaardige idealen zijn. Denk je de triestheid eens in: carnaval in Rotterdam! Met een advertentiecampagne die blijkbaar de indruk moet wekken, dat er een nieuw bestrijdingsmiddel tegen een sociaal onrecht is ontwikkeld, pro beert een Japanse f'rma sinds kort de Nederlandse wielrijder een nieuwe la- waaibron aan te smeren de fietsra dio. Het is moe'li'k te 7C"ien wat beden kelijker is: dat st'lteverdriivertje zelf of de reclameboodschap waarmee de firma poogt te verhullen, dat het haar bij de verkoop ervan om niets anders begonnen is dan om de verovering van een nieuwe markt. Tn deze boodschap zoekt het bedriif aansluiting bii een gevoel dat iedere fietser wel eens bevanet. wanneer hij de voorzieningen die de overheid voor hem treft, vergelijkt met wat er van staatswege wordt ondernomen voor de automobilist. De fietser voelt zich dan gediscrimineerd, en niet zonder reden. Maar dat. zoals Sony suggereert. die discriminatie nog zou worden verer gerd door het feit. dat de automobilist wel. maar de fietser tot dusver niet kan beschikken over een bij zijn ver- Van onze orderwijsredactie AMSTERDAM-/-DEN HAAG Wat leert een scholier bij het vak maatschappijleer en wie geven er les in dit vak dat sinds de Mam moetwet (19(>8) op alle middel bare scholen gegeven wordt? Vier jaar geleden werd een ministerië le commissie ingesteld die over het leerplan, de inhoud van het vak dus, een advies moest gaan uitbrengen. Dat advies is er nog niet. Dat komt niet alleen door dat de leden van zulke commis sies meestal veel meer te doen hebben dan adviseren, de grootste moeilijkheid levert de aard van dit vak op. Wat is het nou eigen lijk, waar leid je de leerlingen voor op, wat kun je doen in die twee uur maatschappijleer die middelbare scholieren bij elkaar gedurende hun hele schooltijd krijgen? Een ander vraagje waar de commissie niet goed uit kan komen, is het soort leraar dat dit moeilijk te omschrijven vak moet geven. Welke vooropleiding moet hij hebben, of hoeft hij geen speciale vooropleiding te hebben? Om met de inhoud van het vak, het heetste hangijzer, te beginnen: binnen de commissie heerst daar geen een stemmigheid over. Er is een stroming die de nadruk wil leggen'op informa tie. Leer scholieren hoe de massame dia werken, hoe politieke partijen functioneren, hoe vakbonden werken, zodat ze later in de praktijk wat met die kennis doen kunnen. En dan gaat het niet alleen om die informatie als zodanig, maar om de manier van den ken. die daaruit voortvloeit. Iedereen krijgt met politiek, met sociale wetge ving enz. te maken, maar weinigen kunnen zich redden als het er voor hen op aankomt. Anderen vinden dat zulke informatie nutteloos zou kunnen blijken, omdat over tien jaar alles weer anders is. Leer de leerlingen liever een bepaal de houding aan, breng ze een bepaal de mentaliteit en vaardigheden bij, waarmee ze zich later in de maat schappij kunnen handhaven. En dan komt al meteen de volgende moeilijk heid. Moet je leerlingen leren zich te handhaven op een aanpassende ma- nier, zodat ze later geen brokken zul len maken? Of moet je juist de na druk leggen op een kritische mentali teit zodat de leerlingen zich later niet voetstoots bij allerlei vaststaande maatschappelijke situaties zullen neer leggen? Leer je een scholier met andere woor den hoe de sociale wetgeving in ons land in elkaar zit. zodat hij daar later profijt van zal trekken of probeer je hem bij te brengen welke maatschap pelijke opvattingen erachter die wet ten zitten, waarom alles zo is als het is, zodat hij in staat zal zijn vraagte kens te plaatsen bij al die schijnbaar Drs. W. Langeveld zo onaantastbare dingen waarmee on ze maatschappij vol zit? Over zo'n punt komt niemand ooit uitgepraat. Tegenstanders van de 'kri tische' richting zullen zeggen dat het niet aangaat scholieren op te zetten tegen het gezag. Politiek hoort niet thuis op school. Bovendien waar blijf je, als leerlingen de kennis die ze tij dens maatschappijleer .hebben opge daan op school bij andere vakken gaan gebruiken? Spookbeeld Politiek op school is voor veel men sen een spookbeeld. In hun opvatting wordt 'politiek' dan vooral de politie ke opvatting van hun tegenstanders, politiek wordt partijpolitiek. Terwijl bij de meeste vakken op school poli tieke overtuigingen van lerareren geen rol spelen, omdat het in de eer ste plaats om kennisoverdracht gaat. kan bij maatschappijleer die persoon lijke opvatting van de leraar een rol van belang worden. Engels en wiskun de kunnen redelijke waardevrij gege ven worden, bij maatschappijleer kan dat niet. Zelfs niet als je heel nadruk kelijk alleen maar informatie vilt verstrekken, alleen maar technische gegevens over wetten, parlement, vak beweging wilt doorgeven. Het gaat er maar om of je dat als een noodzakelijk gegeven erkent. Accep teer je dat maatschappijleer, hoe 'droog' ook gegeven, politieker is dan hiina alle andere schoolvakken, dan is het niet zo moeilijk om een oplossing tp zoeken. Een minderheid in de leerplancom missie voelt er dan ook voor veel leerplannen te maken. Drs. W. Lange.- veld. lid van de commissie, docent di dactiek maatschappijleer aan de uni versiteit van Amsterdam: 'Als je meer leerplannen maakt, dan kan een le raar kiezen Bovendien weet dan de schoolleiding wat het vak voorstelt. Het is ondenkbaar dat je dit vak waardevrij kunt geven, en dat is ook helemaal niet erg. Ik vind het onzin om net te doen alsof er helemaal geen verschillende meningen bestaan, geen ideologische verschillen. Ik heb daar helemaal geen bezwaar tegen, maar kom er dan ook voor uit. Maat schappijleer is een vak vol conflict stof, bij voorbaat'. Politiek Langeveld vindt maatschappijleer een polities vak. Maar daar moeten ou ders en leerlingen maar aan wennen 'Je kunt niet om politieke vorming heen'. Als het vak goed gegeven wordt komt onvermijdelijk de school strijd weer tot leven volgens Lange veld, 'Niet dat ik voor de schoolstrijd ben. maar ik ben er wel voor dat dui delijk wordt welke verschillende op vattingen er leven. Het is onzin om te doen alsof iedereen het met el kaar eens is. Dat is een schijneen- stemmlgheid Maatschappijleer kan uitstekend dienen om die verschillen de levensbeschouwingen weer duide lijk te maken'.1 Hij benadrukt dan ook de informatie kant van het vak. 'Die sociale vaardig heden. het naar elkaar leren luistp- ren. het biihreneen van een henaalde houding, dat is een vorm en kan nooit de inhoud van een vak zijn. A>- le vakken op school horen zulke socia le vaardigheden bij te brengen. Nee. je moet de kinderen informatie ge ven. tegenweer tegenover al die infor matie die in het gewone levpp on ze afstroomt. Trouwens, die sociale vaar digheden. dip zijn toch ook niet waar devrij?' Zelf verzamelen Daartegenover staat de mening van de voorzitter van de commissie prof. dr. J. A. Pensioen: 'Ik zie wel het belang van informatie, maar die moet eigen lijk bij andere schoolvakken gegeven worden, geschiedenis, literatuur etc. Ik voel veel meer voor het aanleren van sociale vaardigheden. Bij maat schappijleer moet je volgens mij de leerlingen zelf informatie leren verza melen. en via groepsgesprekken, rol lenspel enz. achtergronden laten ont dekken. Je kunt veel ingangen verzin nen voor dit vak. Hoofdmoot blijft: actieve informatie geven, liever niet uit boekjes want dan zou het al gauw een steriele zaak worden. Ik ben er niet tegen om meer leerplannen te maken zodat een school kan kiezen, maar je moet blijven benadrukken dat het niet om dat bepaalde thema, of onderwerp gaat, maar om wat je ermee doen kunt'. Maatschappijleer kan, als het goed ge geven v ordt. effect op de hele school hebben. 'Als een school dié maat schappelijke vorming zoals ik me die voorstel via andere vakken geeft, ja dan prijst maatschappijleer als apart vak zich uit de markt. Als dal doel bereikt wordt, dan mag het ook ver dwijnen van mij. Op zo'n manier kan maatschappijleer fungeren als speer punt van onderwijsvernieuwing". Iedereen Geen enkele toekomstige leraar leert tijdens zijn opleiding hoe hij 'sociale vaardigheden' kan leren aan zijp leer lingen. Het hangt van de leraar zelf af. of hij dat kan. Vandaar dat prof. Ponsioen er niet tegen is om voorlo pig iedere leraar die daarvoor voelt bevoegd te verklaren om maatschap pijleer te geven. Er moeten wel bij- scholingscursussen gevolgd worden, maar zolang niet vaststaat welke leer stof maatschappijleer precies moet in houden en er geen lerarenopleiding is voor dit vak. moet er dan als over brugging maar wal soepel met die be voegdheid omgesprongen worden'. Er zijn nu hele waslijsten met bevoegd heden, leraren die iets met de mens wetenschappen, geschiedenis, aard rijkskunde, enz. doen, mogen het ge ven. Dat is ook niet ideaal. Het enige bezwaar tegen die bijscholingseis is, dat je geen sancties hebt tegen dege nen die zulke cursussen niet willen volgen'. Beunhazerij Dat is dan ook precies het bezwaar van onder meer drs. Langeveld. Beun hazerij is het meest voor de hand lig gende gevolg van het vrijgeven van de bevoegdheid. Iedereen die een paar uur overheeft en zijn rooster wil vol maken. kan dan maatschappijleer gaan geven, met alle vervelende ge volgen vandien. En juist omdat maat schappijleer zo'n nieuw vak is. moet het goed opgezet worden, geen rest- vak worden. Het is moeilijk genoeg dat maatschappijleer geen eindexa menvak is en maar twee uur gegeven wordt. 'Het is nu een bijvak dat hoge eisen stelt aan de leraar, die te maken hoeft met ongemotiveerde leerlingen. Maatschappijleer is een zwaar vak. de lpraar wordt vaak als een manusje van alles beschouwd. Duidelijkheid over inhoud en bedoeling van dit vak. en dus ook duideliikheid over de lera ren die dit vak mogen geven, is abso luut nodig'. (D't is het tweede en laatste artikel over de maatsehappLUeer. Een vorige artikel over dit onderwerp slnnd In Tromv/Kwartet van gisteren. Van onze weerkundige medewerker In ons land is er uat de neerslag be treft in januari niet zoveel bijzonders aan de hand geweest. Nergens over schreden de hoeveelheden de 100 mm grens. In Bussum viel 53 mm, Alm- kerk 57 mm, Oud-Beijerland 58 mm, Nijmegen 66 mm, Andijk en Fijnaart, Heijningen 67 mm, Apeldoorn gaf 10 mm. Arnhem 71 tegen normaal ook circa 70. Heel anders was het gesteld in Zuid- lerland. De voortdurende stroom van Azoren-depressies lieten in het Zuid- ierse Cork in totaal maar even 343 mm ipater achter, bijna de helft van wat er normaal in ons land in "en jaar pleegt te rallen. Normaal voor Cork is 99 mm januiri régen. Veel Ie nat tras het ook in het Zuidschotse Eskdalemuir met 292 mm (normaal 175) en in Belfast met 121 mm (80) Zoals eerder meegedeeld was de Bil'.se etmaal-temperatuur in januari met 5 2 gr. Celsius 3,5 graad boren normaal. Het viel te verivachten, dat in oost en noord Europa, waar het normaliter voermidde! passende radio-ontvanger, is waarschijnlijk klinkklare nonsens, en in elk geval een onbewezen stelling. Als er op dit gebied van discriminatie moet worden gesproken, dan zijn de slachtoffers daarvan veeleer de men sen die stilte zoeken dan degenen die haar zo nodig moeten verdrijven. Stil te is tegenwoordig, ook op door bromfietsers bereden fietspaden, een schaars artikel. Velen zijn er bang voor. Stilte is voor hen een vorm van leegte en daar hebben zij geen ge brek aan. Hun begeerte naar lawaai verdient misschien begrip, maar dat behoeft zich daarom nog niet uit te strekken tot een firma die hun vrees voor stilte onbeschaamd tracht te ex ploiteren. hef koudst is. nog grotere afwijkingen zullen zijn voorgekomen. Wat Berlijn en Helsinki betreft klopt dei: afwij king +4. Het Finse Faasa kwam op —4.4. Op Groenland waren de. afwij kingen nog groter: Upernavik aan de noordwestkust afwijking +5.2 araad Celsius De gemiddelde etmaal tempe ratuur u-as er -19 graden. On de Britse eiland'm is men wel het een en ander aan winterse mildheid gewend Maar ook daar is het tempc- ratuursurplus dit jaar in januari toch opvallend y0ot geweest Hier een overzicht: Eskdalemuir 3.9 graad Cel sius afwijking +2,5), Waddington aan de oostkust op de breedte van Den Helder 5.3 graad Celsius (+2.3), Belfast 5.8 graad Celsius (+2.1), Kew Londen 6 9 graad Celsius (-2.7) en Plymouth 6 4 graad Celsius (+2.2). De grootste afwijking op de Britse ei landen kwam echter voor op het Ierse vliegveld Shannon waar een etmaalg"- middelde von 8 7 graad Celsius bere kend werd (afwijking +3.1). Ook Du blin mocht er zijn met 8.7 graad Celsi us (+3). In het uiterste zuidwesten van Euro pa deelt ook Gibraltar in de janiwi- warmte met gemiddelde 14.1 graad Celsius (afwijking —1.3). Het actuele weerwe blijven onder oceanische invloeden. Een snel sor>n- tende uitdiepende depressie uit New foundland gaat in de loop van van daag het weer op de Britse eilanden en Nederland alweer met regen n wind bedienen Daarbij blijft het zacht voor rie tijd van het jaar Lanos een langzaam uit het westen naderbij- komend front, kwam gisteren een zwa re turbulentie voor: in de ochtend langs de lijn Londen-Bordeaux, 's middags langs de lijn Brussel-Lyon. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vlissjngen Zd.-Limburg Athene Barcelona Berlijn Brussel Genève Helsinki Innsbriick Kopenhagen Lissabon Londen Madrid Malaga Mallorca Oslo geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. regen mist regen geheel bew. weerlicht onbew. mist regen regen sneeuw sneeuwbui geheel bew. zwaar be\y. half bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. mist geheel bew. 0 0.1 0 0 0 0 0.1 0 0.6 0 0 0 0 0 0.1 0.1 2 0 0.1 onder redactie van loessmil beschouxod moeten worden. Alleen: of Ton van zins is op te draven of niet, een damrubriek willen allebei de kranten zo langzamerhand wel weer eens zien Is het niet van Ton, dan maar van een ander. Die ander is al achter de hand, maar zolang Ton niet zwart op wit laat weten er mee op te willen houden, kan die vervanger niet worden aangesteld. 'We hebben hem een brief gestuurd met de aansporing om snel contact met ons op te ne men', zegt de heer Klaren, 'maar daar heeft hij nog steeds niet op geantwoo'd,' Afwachten dus maar of ie teel op de grote epen boodschap reageert. Regelmatig duikt damfenomeen Ton Sijbrands op in allerlei kran ten, behalve op de plek waar dam- minnende krantenlezers hem al maanden node missen: in de week endbijlagen van De Tijd en NRC- Handelsblad, waarin Ton zijn fans zeker een jaar of drie lang weke lijks een leerzaam stukje dammen voorschotelde. En nu lezen we «'<?- ze noodkreet in die laatste krant met 'beste Ton Sijbrands' er bo ven: 'Waar ben je? Niet dat wij ons echt ongerust maken, want hier n daar lezen wij in de pers dat je optreedt en zelfs boeken hebt ge schreven. Maar een krantartikel, op deze plaats ho maar. Nu kan een periode van stilzwijgen voorde len hebben. Je dwingt de lezers >m zélf eens na te denken over dam men het gaat soms ook vervelen om alles voorgekauwd te krijgen door de wereldkampioen Ma-ir langzamerhand krijgen wij brieven van lezers, die weer wat willen le ren, of die best weer eens kwaad willen worden. Tenslotte dateert jouw laatste rubriek van 21 okto ber en sindsdien zijn er heel wat jyartijen gespeeld Nu het b'iefwezen. de telefoon en de telegraaf ontoereikende commu nicatiemiddelen zijn gebleken, ver zoekt de redactie je dringend haar je meest recente woon- en/of ver blijfplaats bekend te willen maken. Kom Ton, bijf er door en grijp de telefoon We zijn heus niet boos.' En dan staat er, opdanks Tons ja renlange verbintenis met de krant, voor alle zekerheid nog eens het 'e draaien telefoonnummer bij, met een soort politiebericht voor de 'e- zers toe: 'Degene die waardevo'le inlichtingen over de verblijfplaats van onze dammedewerker kan ge ren, kan rekenen op een passende beloning.' Nu zijn er twee merkwaardige kan ten aan het geval: boven de open brief staat het vignet van Sij brands' damrubriek en dus slaat er ook 'door Ton Sijbrands' boven, u-at óf een lelijke vergissing ff een aardige grap kan zijn Het ticeede punt is. dat net zo'n soort oproep e-n poosje geleden ook n De Tijd stond, d<e even hard om Ton en om zijn rubriek, waar van beide kranten gebruik maken zat en zit te springen. Want sinds het moment dat de dammer er het bijltje bij neergooide, heb ben de lezers van die kranten het zonder damrubriek moeten doen. Dat moment kwam, zeggen de he ren Ydema (NCR-Handelsblad) n Klar.en (De Tijd) allebei, toen Sij- orands tn' oktober vorig jaar in >ie tweekamp tegen Aitdreiko uit- kwam. Sijbrands deelde toen aan NRC-Handelsblad mee en De Tijd veronderstelde dat vanzelf al het een poosje te druk te heb ben voor de rubriek. Dat uerd oe- accepteerd in de veronderstelling dat hij zich wel weer zou melden als de drukte voorbij was. Maar Ton ktram niet terug. Hij Liet ge woon niets meer horen. Nu is het. zeker voor journalisten, een simpele opgaveom een bekend man als Sijbrands op te spor-n Van tijd tot tijd lopen sportjour nalisten hem hier of daar zelfs te gen het lijf, zodat de open brieven als niet meer dan een aardigheidje Het kon gewoon niet uitblijven: er moest hoognodig een Miss Aardo lie komen en die is er nu dan ook. Ze is natuurlijk afkomstig uit een olieland (Perzlë) cn heet Stella Patchouli, niaar dat kan best een toneelnaam zijn, want ze is een van de vedettes van de 'Crazy Horse', een Parijs cabaret dat veel striptease in zijn programma's stopt. Haar vader Hoessein Kamalia, die vast wel een en ander in de olie te brokkelen heeft (hij was gouverneur van de Perzische olie- stad Abadan) ziet ook wel iets in djn dochter: haar 1.10 meter lange ravenzwarte haar heeft hij verze kerd voor twintigduizend dollar. Op de foto snijdt Miss Aardolie, omringd door rivalen, de Miss- taart in de vorm van een benzine pomp aan, een eerder voor een eventueel te verkiezen Miss Olie crisis geschikte lekkernij. Dat zal een wat schrielere dame moeten zijn, die best een extraatje kan ge bruiken. Edward Kennedy, de twaalfjarige zoon van de Amerikaanse senator Ted Kennedy, is opnieuw in Bos ton in het ziekenhuis opgenomen. Half november werd zijn rechter been boven de knie afgezet, toen artsen een zeldzame vorm van beenderkanker hadden geconsta teerd. Dat de jongen nu weer in het ziekenhuis ligt. betekent nog niet dat er opnieuw iets met hem aan de hand zou zijn. Volgens ver klaringen van het ziekenhuis en van zijn familie moet Teddy er al leen een grondig onderzoek en een behandeling ondergaan om het ri sico. dat de ziekte zou terugkeren, tot het minimum te beperken Het leven van mensen die kleiner zijn dan anderhalve meter is aan zienlijk duurder en problemati scher dan dat van anderen. Ze moeten bijvoorbeeld in verband met hun lengte allerlei voorzienin gen treffen en hebben maar een zeer beperkte beroepskeuze. De meesten van hen doen iets admini stratiefs, maar er zijn ook gevallen bekend van mensen, die uitslui tend door hun lengte helemaal niet aan de slag komen. Om deze en andere prrblcmen op te vangen en te verhelpen is half december in Utrecht een belan genvereniging opgericht, intussen gecompleteerd met psycholoog en maatschappelijk werker. Goed hon derd leden zijn er nu ingeschre ven. maar de vereniging hoopt dat dat er minstens vijfhonderd wor den en vooral.dat daar de mensen bij zullen zijn die tot nog toe te ruggetrokken leven en niet naar buiten durven treden, want juist zij zitten vaak met grote moeilijk heden. Het ledental kan trouwens nóg hoger, omdat in ons land ze ker vijfduizend mensen wonen die zich tot deze groep moeten reke nen. En hoe meer leden dc vereni ging telt, hoe meer er bereikt kan worden. Wie zich wil aansluiten, kan schrijven naar de secretaresse, mej. L. Matton. Meldijk 2 in Uit geest. Ook donateurs zijn daar van harte welkom. (ADVERTENTIE) HOOG WATER 6 februari Vltsslngen: 1 08-13.55. Haringvhetslulzen. 2.48-15.08, Rot terdam 3 43-18.23. Scheveningen: 2 27-14.46, Umuiden: 3.00-15 19. Den Helder 7-11-19.38. Harlingeii9.34-21 50. DelMJl: 11.25-23.43. Demonstratieve bijeenkomst met delegatie en kulturele groep Bevrijdingsbeweging PAIGC. KOMT ALLEN! MAANDAG 11 FEBRUARI, 20.00 UUR, GROTE ZAAL KRASNAPOLSKY, AMSTERDAM Organisatie: Angola Comité i.s.m. plaatselijke afdelingen van ARP, D'66, PPR, KVP, PSP. PvdA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7