eoeo Personalia Raadsman: 'Ekseption is zonder Rik van der Linden Ekseption niet' Mv.m Wespennest op zolder Andriessen: oppositie van VVD is 'erg grof' Petitie tegen doodvonnis Spanjaard Academische Raad tegen studieduur van vier jaar Luchtlijn van Twente naar Dusseldorp wekt protest Indonesië wil stappen tegen RMS Ere-doctoraten voor Langemeyer en Schillebeeckx Confectiebedrijf in Meppel dicht Fataal schot door 20-iaria:e gelost I nnasm ...OPROEP CODE WALTER JOST Uw Kunstgebit TROOW/dCWABTET DINSDAG 5 FBRRUiAfil 1974 BINNENttA^D/RlAMO EN TV T4/K6 EDE Bij het Edese gezin G. Heikens is op zolder een uniek wespennest ontdekt. Het heeft een omtrek van 1.55 meter en is 36 cm hoog. Volgens deskun digen komt zo'n groot nest bin nenshuis hoogst zelden voor. Het bouwsel zal deze week wor den overgebracht naar het Ben- nekomse museum Tute Natura, waar het wordt tentoongesteld. Uit de woorden van de eerste rij moe ten de woorden van de tweede rij worden gevormd. 1. kleurstof vogel; 2. deel schop; 3. mondwater metaalsoort; 4. vast deel van een boom deel van een schip; 5. strak verlegenheid; 6. plaats in N. Br. zangwijs; 7. vreem de munt metalen haak. De beginletters van de eerste rij vor men een andere naam voor buidelrat. OPLOSSING VAN GISTEREN Horizontaal: 1. dadel-port; 2. raad-or der; 3. erker-eega; 4. goela-sein; 5. re de-lunet; 6. elite-leer; 7. get-rest-do; S. Erie-nar-de; 9. leem-spaat. Verticaal: 1. dreg-regel; 2. aar-oele-re; 3. dak-editie; 4. Ede-Let-rem; 5. lor- ale-Ens; 6. pré-sul-sap; 7. ode-ene-tra; 8. regie-Edda; 9. trant-roet. KW» Promoties: Enschede (TH): gepromo veerd tot doclor in de technische we tenschappen ir. L. Fortuin; Nijmegen (KU): gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen J. G. M. van Rens; gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid W. R. Meijer; Amsterdam (VU): gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde E. Papaikonomou. Benoemingen: Wageningen (LH): be noemd tot gewoon hoogleraar in de proceskunde dr. ir. S. Bruin; Ensche de (TH): benoemd tot gewoon hoogle raar in de communicatietechniken ir. A. Kok. HILVERSUM De WD heeft zich door dc harde toer, waarop de heer Wiegel oppositie voert, een erg groot stuk van de christen-democratische partijen verwijderd. Dit heeft KVP- fractieleider Andriessen gezegd in een interview voor de VARA- radio. Andriessen noemde de wijze van oppositievoeren- 'erg grof', 'zeer eenzijdig' en 'zeer ongenuanceerd'. 'Het kabinet heeft een paar slechte weken achter de rug. Ik hoop dat het nu beter zal gaan', aldus de heer An driessen. Hij zei ook dat liet kabinet de tijd moet krijgen om een beleid te voeren. Kort geding om de naam van een groep Van een verslaggever UTRECHT 'Ekseption' zonder de uit de groep getreden organist- companist-arrangeur-muzikaal lei der Rik van der Linden is 'Eksep tion' niet meer. Als de overige vier groepsleden en de manager zonder hem willen doorgaan on der de oude naam, moeten zij Van der Linden een vergoeding betalen, omdat hij bepalend is voor het gezicht van de groep. Dit zei mr. A. R. de Jonge namens Van der Linden voor de president van de rechtbank in Utrecht, in een door Van der Linden aangespannen kort geding tegen de overige groepsle den. Krijgt Van der Linden geen ver goeding, voor het gebruik van de naam 'Ekseption', dan wil hij daarop een dwangsom van vijftigduizend gui- den per overtreding. De ruzie tussen Van der Linden, ma nager Spring in 'tVeld en de groeps leden Van de Broek, Dekker, Voogt en Vennik ontstond eind november vorig jaar. Van der Linden ontving toen van de anderen een brief, waarin zij bezwaar maakten tegen zijn 'dicta toriaal' regiem. Zij vonden dat hg een te grote greep op de groep had. Van der Linden kon zich niet verenigdn met de voorgestelde nieuwe structuur en trad vrijwillig uit de groep. Vol gens de overige Ekseption-leden ging dit zonder ruzie en verklaarde Van der Linden zich bereid een nieuwe or ganist in te werken, aldus mr. J. Heeres namens de groepsleden. Mr. De Jong bestreed dit echter. Van der Linden was wel vrijwillig uit de groep getreden, maar had niet toege zegd dat de groepsleden de oude naam (gratis) mochten gebruiken. Van der Linden heeft met zijn compo sities en arrangementen het gdzicht van de groep zo nadrukkelijk bepaald, dat deze zonder hem de oude niet meer is. Het geld dat onder de naam Ekseption verdiend wordt komt ook Van der Linden toe, aldus mr. De Jonge. Zelfoverschatting Het getuigt van een grenzeloze zelf overschatting', aldus mr. Heeres, als Van der Linden denkt dat alleen hij verantwoordelijk is voor het succes van de groep. De formatie genoot al een jaar voordat Van der Lindener bij kwam faam onder de naam Eksep tion. Weliswaar alleen in Amsterdam (de doorbraak kwam pas toen Van der Linden meedeed), maar de hele groep is verantwoordelijk voor het succes. Er worden ook niet alleen stukken van Van der Linden gespeeld. Ook werken van de groep en van an deren komen aan bod. Rechtbankpresident mr. B. M. van der Werk stelde voor om, in afwachting van een onderlinge regeling, zowel Van der Linden als de overige groeps leden te verbieden van de naam Ek seption gebruik te maken maar dit vonden de groepsleden en de manager onaanvaardbaar. De uitspraak werd bepaald op donderdagmorgen kwart voor tien. Rik van der Linden voor het ge bouw van de rechtbank in Utrecht Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Tweede Kamerle den Van Eisen (KVP) eti De Vries (PvdA) hebben gisteren op de Spaan se ambassade in Den Haag een petitie aangeboden* waarin wordt geprotes teerd tegen het doodvonnis dat een Spaanse militaire rechtbank heeft uit- gesproken tegen de Spaanse verzets strijder Salvador Puig Antich. In deze petitie, die door 1200 Neder landers is ondertekend, wordt gezegd dat in deze zaak fundamentele rechts regels zijn geschonden en wordt deze straf en de straffen van dertig en zes jaar tegen twee medestanders van An tich onmenselijk en onwaardig ge noemd. Tegen Antich werd de doodstraf uit gesproken wegens zijn aandeel in een bankoverval ter financiering van on dergrondse aktiviteiten en de dood van een politie-officier daarbij. De vraag is gerezen, of de dood van die politieman, Antich wel ten volle ver weten kan worden. De man bleek be halve twee kogels uit Antich's wapen, ook nog drie kogels uit politiewapens in zijn lichaam te hebben. Voorts moet Antich geschoten hebben toen hijzelf al ernstig gewond en daardoor niet meer geheel toerekeningsvatbaar was. De militaire krijgsraad, die vol gens medestanders van Antich in deze zaak niet bevoegd was, heeft de zaak, zo luidt de beschuldiging, onvoldoen de onderzocht en te snel afgedaan. In België en Frankrijk zijn ook pro testen tegen deze gang van zaken ge rezen. Gehoopt wordt, dat deze inter nationale protesten ertoe zullen lei den dat de doodstraf tegen Antich in hogere instantie wordt teruggebracht tot gevangenisstraf. De Spaanse am bassade in Den Haag heeft gisteren toegezegd de handtekeningen nog deze week te zullen versturen en direct al een telegram over het protest naar Madrid te zullen verzenden. MARY PERKINS 77. De oude Cnotsmobil '02 vande studenten verrichtte intussen zijn taak naar behoren. Hij overtrof zelfs de stoutste verwachtingen van de in zittenden en het moet gezegd worden dat Thomas van Everdingen ademloos van spanning zijn stuurwieltje om kneld hield. Bernard zat intussen kraaiend van plezier op zijn zitting te dansen en hij riep: 'Harder, Thomas! Harder!' Maar Thomas .brulde bo ven het helse geloei van de razende motor uit: 'Ik kan niet harder! We rijden al bijna zeshonderd per uur!' Tjaen toen gebeurde het De FERDINAND wagen van de studenten suisde name lijk over de weg ter hoogte van het voormalig stoomtramstation en het was duidelijk dat de pijlsnelle Cnots mobil bezig was een grote, kostbare sportwagen in te halen. Dat beviel de rijder van deze sportwagen trouwens helemaal niet, want dit onverkwikke lijke heerschap behoorde tot die le vensgevaarlijke familie van Klamenie Inhalers. Hij vertrok dus zijn onbe trouwbare snuitwerk tot een grimmi ge grimas en gromde: 'Wat...!!?? Een praehisterische vehikeltje wil mijn Skyliner Victoria Rapid van 400 PK inhalen? Dat nooit!' En de heer Van Peuyeren duwde zijn gaspe daal dieper en dieperDoch hoewel hij zijn gaspedaal bijna door de bo dem Van zijn wagen heenperste, jet mocht hem niet baten. De Cnotsmobil *02 was en blééf veel sneller en kwam als een projectiel naderbij vliegen. 'Dan moet-ie maar van de weg af knarsetandde de heer Van Peuyeren, wegpiraat van professie. En met een valse grijns op het vale decor van zijn gèzióht begon hij een aantal gemene slingeringen uit te voeren op de weg* vlak voor de razende Cnotsmobil. Dat kon natuurlijk nooit goed aflopen an een verslaggever DEN HAAG De Academische Raad is tegen een cursusduur van vier jaar als uitgangspunt voor de herprogram mering in liet wetenschappelijk on derwijs. Met meerderheid van stem men is in Den Haag besloten dit de onderwijscommissie van de Tweede Kamer mee te delen in een uitgebreid commentaar op het wets voorstel dat bij de Kamer ligt. Het commentaar is nog niet gereed. Over twee weken zcl de Academische Raad trachten de discussies er over af te ronden. Daarin is men zaterdag in ettelijke uren niet geslaagd. Vijf van de delegaties van de twaalf universiteiten en hogescholen waren niet tegen een vierjarige cursusduur als uitgangspunt Van een verslaggever ZWOLLE De PAK-en PSP-staten- fracties in Overijssel zijn weinig ge lukkig met de nieuwe luchtlijn tussen Twente en Dusseldorp, die per 1 april wordt geopend. De fracties vrezen toe nemende geluidshinder voor dé Twentse bevolking, 'die door het mili taire vliegverkeer al meer dan genoeg wordt geterroriseerd'. Ze hebben dat meegedeeld aan gedeputeerde staten van Overijssel. DJAKARTA (ANP) De Indonesi- sche minister van buitenlandse zaken Adam Malik zou zijn Nederlandse ambtgenoot Van der Stoel moeten vragen 'beslissende' maatregelen te nemen tegen de zogenaamde Repu bliek der Zuid-Molukken-beweging (RMS). Hiervoor heeft de commissie voor buitenlandse zaken en veiligheid van het Indonesische huis van afge vaardigden in Djakarra gepleit. De demonstraties van de RMS in Den Haag zouden onder de bevolking in het bijzonder op de Molukken ongerustheid hebben gewekt. In ver band met de demonstraties die Moluk- kers voor de Indonesische ambassade in Den Haag hebben gehouden, is voorts gepleit voor meer geld voor de ambas sades om de voorlichting aan buiten landers over Indonesië beter te kunnen laten functioneren. Vrije meningsuiting Op de van hem bekende sappige en rechtstreekse manier van vertellen heeft de schrijver A, den Doolaard in Hier en Nu een boekje opengedaan over het recht van vrije meningsuiting. Kranten in onvrije landen, zegt hij, zijn stomvervelend. Die moeten dan wel in de meerderheid zijn, want van de 132 bij de Verenigde Naties aan gesloten landen kennen er 106 geen absolute persvrijheid. Subsidie aan kranten vindt Den Doolaard eigenlijk een te riskante zaak om die rechtstreeks tussen de minister en de betrokken krant te regelen. Hij ziet daar liever nog een onafhankelijke schakel tussen. Minister Van Doorn helpt De Tijd, dat is mooi, maar als Hans Wiegel ooit premier wordt, ziet de schrijver de subsidie meteen afgeschaft worden. En dan ligt de krant op zijn kont, Ook dat kan in een democratie. Democratisch is het eveneens dat de Engelse mijnwerkers hebben gestemd over al dan niet staken. En aangezien de meeste stemmen gelden, dreigt de zaak te worden platgegooid. Tenzij het gezonde verstand zegeviert. Laat nu bijna elke voor Hier en Nu geïnter viewde Brit daarin vast geloven. Ik ben er vierkant voor dat meer maatregelen worden getroffen om kinderen tegen het voortjakkerende verkeer beter te beschermen, maar ik geloof dat je met je hoofd in de wolken leeft als je zulke vergaande voorzieningen eist dat niemand meer de kleuters naar school hoeft te brengen. Al gaan alle automobilisten zich als engelen gedragen, dan blijven er situaties bestaan die begeleiding van de allerkleinsten vergen. Een beetje verantwoordelijkheid wil je als ouders toch wel houden. Of niet soms? Hier en Nu vertoonde als tegenhanger van het al jaren rommelende Dennendal de psychiatrische verpleeg inrichting Groot Bronswijk in Groningen. Daar herkrijgen patiënten gaandeweg hun verantwoordelijk heden en zelfstandigheid. Ze voelen het als een verademing in plaats van 'op zaal' in een eengezinshuis te mogen wonen. Daar komen vernieuwingen tot stand zonder geharrewar, integendeel, iedereen schijnt eraan mee te werken. Waarmee echter niet gezegd is dat het voor Dennendal een fluitje van een cent zou zijn om het nu na te doen. Avro's Televizier bracht een schrijnend geval van gedwongen gescheiden leven door een hoog bejaard echtpaar. Omdat er voor de één wel en voor de ander geen plaats is in een verzorgingstehuis. Ik begrijp niet dat er dan ergens in ons land geen plaatsje voor zulke oude mensen te vinden is. Misschien tegen het eind van dit jaar, zei een nogal laconiek pratende directeur; dan zal - een 83-jarige vrouw zestien maanden lang gedwongen worden vier keer per week met twee bussen te reizen om haar man een poosje te mogen zien. Is dit niet een vorm van geestelijke mishandeling? T.H. BRUSSEL (ANP) Ter gelegenheid van 'Maria lichtmis', het patroonsfeest van de katholieke universiteit van Leuven,hebben zaterdag prof. dr. G. E. Langemeyer, oud-pro cureur-gene- raal van de Hoge Raad, en prof. dr. E. Schillebeeckx, hoogleraar in de theologie te Nijmegen, een ere-docto- raat gekregen. Radio vandaag HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nws. S.ll Ra diojournaal.) 8.50 Morgenwijd. 9.00 (S) Mod. kamermuz. met comm. (9.35 Waterst.) 10.'JO (S) V.d. kleuters. 10.10 (S-M) Arbeidsvitami nen. (11.00 Nws. 11.03-11.05 Radiojournaal.) 11.30 (S) Rondom twaalf: een uur allerlei voor iedèreen, met o.m: De Groenteman. Pa ris vous parle en 11.55 Beursber. Overheids- voorl.: Uitz. v.d. landb. AVRO: 12.40 Kinder koor: amusem.muz. 13.00 Nws. 13.11 Radio- j woord der waarheid: Kernbegr. uit de Bijbel. 14.15 (S) Over en weer: radioma gazine. 15.15 (S) Licht en uitzicht: gewijde muz. 16.00 Nws. 15.03 Klankbord. 16.10 (S) Voor kleuter en kind. 16.30 (S) Jeugdtoer. AVRO: 17.00 (S) Mobiel: beweegl. progr. voor beweegl. mensen. 17.55 Jled. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal, 18.21 Technocratie en-of democratie: doe. 18.40 (S) Prom Ork.: amusem.muz. 19.05 'S) Y'all come: Country en Westernprogr. 19.30 Vanavond: gevar. progr. (ged.S). 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Licht ensemble met zang. 23.05 (S) Er floot een vogel in de wei. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie: klass. muz. (7.30 Nws; 7.41-7.50 Echó.) 8.24 Overweg. 8.30 Nws. 8.26 Gymp. v.d. huisvr. 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 De wereld om ons heen: inf. rubr. 10.20 (S) Aubade: mod. muz. (10.30 Nws.) 11.00 Gebakjes en een beter le ven. 11,30 Bejaardenprogr. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee, met 12.22 Wij v.h. land: 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws: 12.41-12.50 Echo en 13.00-13.05 Raden maar 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Inter- lokaal op dinsdag, met 15.30 Nws. 17.00 Overheidsvoorl.: Uitbr. v.d. luchthaven van Curacao. 17.10 V.d. kleuters. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) Dansmuz. uit de 16e eeuw. 18.19 Uitz. V.d. C.P.N. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Progr. voorbesch. 19.00 (S) Zin in muz.: amateurs geven de toon aan. 19.30 Kamp.wedstr. v.d. R.K. Federatie van Muz.- bonden. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 Overweging. 20:15 (S) Kom- ponist en radio, IV 4: klass. en mod. muz. 21.30 Babel (magazine). 22.30 (S) Klass. ka mermuz. 23.00 Voordracht. 23.10 (S) Klass. pianomuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III VARA: 7.02 Eddy Becker. 9.03 (S) Plaatjes v.d.' pep. 11.03 Tom Blom in uw radio. 12.03 (S) Opvall. vrolijke gevar. visite. 14.03 Eddy Becker. 15.03 Drie-draai. 16.03 (S) Mix. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VARA: 19.02 Popreconstr. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en Blues. 22.02 (S) Tom Blom in uw radio. 22.55 Med. 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0.02. In. de kleine uren. 2.02 (S) Kees van Maasdam 3.02 (S) Willem van Beusekom. 4.02 (S) Alfred Lagarde. 5.02-7.00 Hans Hamburger en Wim Bloemendaal. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 Tuinb- .kron. 12.15 Lichte muz (12.50 Buitenl. per- soverz. 13.00 Nws, akt., weerber. en toneela genda.) 13.55 Beursber. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. (15.00 Nws.) 16.00 Nws en beursber. 1610 Licht klass conc 1700 Nws en med 17.10 Voor oudere luisteraars. 17.55" Weegschaal. 18,00 Nws. 18.03 Uitz. v.d. soldaten. 18.30 Wegwijs wezen. 18.45 Sport. 18.55 Taahven- ken. 18.57 Ork. v.d. week. 19.00 Nws en akt. 19.30 Intermezzo. 19.35 Vakb.kron. 19.45 Lichte niuz. 2C.00 Grote vedetten: Llve-uitz. (20.30 Nws.) 20.45 Hoorspel. 22.00 Nws. 22.05 Musicalmuz. 23.00 Nws. 23.10 Lichte muz, 23.40-23.45 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 11.10-11.35 Schooltelevisie 14.25-14.50 Schooltelevisie NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-ta-tovenAar 18.55 Journaal KRO 19.05 Anna rn de Koning van Siam (7) 19.30 Tis te óoen NOS 20.0 Journaal KRO 20.20 Witte Kwis 21.10 Oorlog en Vrede (18) 21.55 Waar gebeurd 22.25 Den Haag vandaif 22.40 Journaal TELEAC 22.45 Bijstandswet - le<» 5 NEDERLAND V NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaa' VARA 19.05 Pipo in Marobis 19.30 Volgende patien* NOS 20.00 Journaa' MEPPEL De Meppeler confectie- industrie Rademaker (twaalf werkne mers) gaat sluiten. In december was reeds arbeidstijdverkorting aange vraagd. Volgens een woordvoerder stelt de invoering van het verplicht minimumjeugdloon het bedrijf voor onoplosbare problemen. Van de twaalf personeelsleden vallen acht in de jeugdklasse. BREDA De vier verdachten van de overval op een geldtransport-auto van Van Gend en Loos vorige week maan dag in Bréda, die het leven kostte aan de bijrijder, hebben een volledige be kentenis afgelegd. Gisteren zijn zij voor de officier van justitie geleid. De fatale schoten blijken te zijn ge lost door de 20-jarige J. H. Het wa pen, een flobertgeweer, werd gevon den tijdens het onderzoek op een rommelzolder van een pension. Daar wérden ook nog browningpistolen aangetroffen waarvan er een op scherp stond. De 20-jarige J. S. heeft bekend het plan enkele weken tevo ren hebben beraamd. (ADVERTENTIE) Sommige charmante dingen ernn Vroc£5r 2'jn er nog steeds. 10 Tegen zijn zin moest hij het bevel over het trotse vliegtuig aan een vrouw aan een pirate overgeven. Hij probeerde de grond nog te waarschu wen, maar de vrouw bleef hem scherp in de gaten houden. Buiten de twee scherp gestelde handgranaten had /ij nog een kaart en een formulier in haar handen. De kaart legde zij op de verhoging tussen de afgezette captain en diens tweede vlieger. Het was een vlieg- kaart van de Duitse Lufthansa, waar op de voorgenomen vliegroute, zowel als de radiofrequenties in het rood waren aangebracht. Captain Schreiber zette de manoeuvre om te keren in. Automatisch greep hij opzij om zijn eigen kaart ter hand te nemen, doch r.u dreigde de manne lijke kaper met zijn revolver. Captain Schreiber moest gehoorzamen en aan de stuurknunpel blijven. De Palestijn trok een donkere nylonkous over zijn hoofd en verliet de cockpit Zijn ma nier van doen verried, dat hij erg nerveus was Captain Schreiber pro beerde de luidspreker in te schakelen om zonder koptelefoon met de grond- controle te kunnen praten, maar dit keer stak de vrouw een van de hand granaten dreigend onder zijn neus. Maar ergens moet het toch mogelijk zijn de mensen op de grond op de hoogte te brengen van het feit, -lat Swissair 100 in gevaar is, dacht de captain bij zichzelf. Hij wendde zich tot de vrouw. 'Luistert u eens, ;k moet de frequenties veranderen!' Toen steide hij met een knop het noodgetal A 7700 in. Dat betekent brand, ontploffing of kaping. Dat was tenminste gelukt. 'En we moeten bij de Franse vliegcontrole verlof om *e- rug te vliegen en een nieuwe vlieg hoogte aanvragen', zei hij. De vrouw wilde het aanvankelijk zelf doen, maar liet het tenslotte aan de vlieger over. De toestemming kwam en het vliegtuig steeg in de richting TJASm Uitgave Centri Press, Bussum Bazel op naar 29.000 voet hoogte. Ongemerkt verminderde boordwerk tuigkundige Erns Vollenweider de luchtdruk in de cabine. Voor het ge val de vliegtuigramp door schoten zou worden doorzeefd, zou hij tenminste niet wegens overdruk uit elkaar bar sten. Over de radio nep Zürich al op. De tweede vlieger, Horst Jerosch, wilde antwoorden, maar dat werd door de viouw verhinderd. Zij verbood alle contact. Het vliegtuig was Bazel ge passeerd en naderde Zürich weer. Tweede vlieger Jerosch werd aange wezen om de luidsprekerinstallatie aan te zettenen de vrouw begon van een papiertje voor te lezen: 'Hier is het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. De machine is in ons bezit. Wij voeren nu het commando. Onze roepcode is niet HB-IDDE meer, doch Haifa. Slechts onder deze aanroep zul len wij antwoorden'. Zürich vroeg naar het reisdoel. 'Dat gaat u niets aan', antwoordde zij scherp. Vlucht Haifa leidde van Zürich in de richting dei Aipen. De kaart op de verhoging tussen de beide vliegers was samengevouwen zouat de aangege ven route slechts tot aan Monte Cene- ri kon worden vervolgd. De vlucht ging dus naar het Zuiden. De kaap ster had het eerste deel van haar op dracht volbracht en leek opgelucht. Zij stak de 7f keringspal weer terug in de vergulde handgranaat en deed die in haar tas. De zwarte handgranaat hield zij op scherp in haar hand. Ondertussen had haar helper de be manning met zijn revolver onder schot gehouden. Hij leek een onbere kenbaar man. Op zijn masker glinster de het angstzweet. Achter de cockpit, in de lounge, zaten de stewardessen en de stewards. Zij moesten zich daar koest houden. Captain Schrieder wendde zich tot de nieuwe bevelhebster: 'Maar is het niet toegestaan, dat de passagiers tenmin ste een verfrissing krijgen aangebo den?' De vrouw weigerde. 'Maar laat me dan tenminste tegen de passagiers vertellen, dat we gekaapt zijn'. 'Nee, dat /.al ik wel doen', antwoordde zij en vroeg de handmicrofoon van de boordomroep. Van het papier las /ij de aankondiging aan de passagiers voor, een bericht, dat voor de mees ten als een donderslag bij heldere he mel kwam. De eerste k'as passagiers waren in verhouding tamelijk vroeg op de hoogte van de kaping. De elegant ge klede piraten hadden daar gezeten. Ze waren op het laatste moment inge stapt. De vrouw, die een pas van de republiek Honduras bij zich had op naam van Fernandez en haar donkero- gige begeleider, die zich Alvaro Fuen- tes noemde. Zij hadden hun vliegtic kets in Stuttgart gekocht en waren vandaar naa~ Zürich gevlogen om a's transitopassagiers de Zwitserse kon- trole op de luenthaven te ontgaan. Hun reis, die tezamen meer dan 6000 Zwitserse francs had gekost, moest via New York naar Sao Paulo gaan. Latere onderzoekingen brachten aan het licht, dat déze overval en de over vallen op andere vliegtuigen door het 'Volksfront' tot in de kleinste details waren voorbereid. Nauwelijks twee weken voor deze ge denkwaardige zesde september waren acht kapers uit Beiroet naar Europa gekomen. Zij hadden in hotel Carlton in Amsterdam, Hotel Terminus in Frankfurt am Main, en in Hotel Schwabenbrau en Hotel Unger in Stuttgart gewacht op instructies van hun chef, dr. Wadir Haddad, leider van de politieke afdeling van het Volksfropt. Zij waren uitgerust met pistolen en handgranaten, die :m- muum waren voor de electronische wapenontdekkers. Twee kapers, de Californische student Patrick Joseph Anguello en de legen darische Palestijnse Leila Khaled. hadden geprobeerd de Boeing 707 van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El-Al te kapen, die op zijn vlucht van Tel Aviv naar New York in Amster dam een tussenlanding had gemaakt. De overval mislukte door de vastbe sloten houding van de Israëlische vei ligheidsambtenaren. Angelo werd neergeschoten en Leila Khaled gevan gen genomen en in Londen aan de politie uitgeleverd. Wordt vervolgd VARA 20.20 Merijntje Gijzen's Jeugd (VI) 21.10 en een zoen v.d. juffrouw 21.25 Wie wat waar 21.55 Achter het nieuws NOS 22.45 Journaal 22.50 Schooltelevisie- Voorlichtingsprogr* - De Boerderij DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Journaal van gistera vond. 10.25 Smog. 11.55-13.00 Eurovisie: Ski- W.K. 16.15 Journaal. 16.20 Muz. progr. 17.05 Sealab 2020. 17.25 Dok. progr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Inf. progr. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.35 Nordschau-Magazin. 19.26 Hamb. Tran sit. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.20-9.10 School televisie 9.30-10.00 Sesamstrasse, 10.30-11.25 Schooltelevisie. 18.00 Reg. nws. 18.10 Sprung aus den Wolken. 18.4» Akt. 19.20 Hamb. Transit.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Amusim.progr. 21.09 Ski-W.K. in St. Moritz. 21.20 Die letzten Tage von Gomorrha. 23.00 Journaal, koram. en weerber. DUITSLAND II 16.30 Progr. voor oudere kijkers. 17.00 Journaal. 17.10 Ciieusprogr. Aansl.: Mainzel- mannchen. 17,45 Akt en muz. 18.25 Follyfoot-Farm. 19.00 Journaal. 19.30 Der Pendler. 21.00 Journaal. 21.15 Akt. on derwerpen. 22.00 3 korte Amerik. films. 22.30 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.05-13.15 en 16.30 Schooltelevisie en kur- sussen. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Kursusprogr. 19.00 Kursusprogr. 19.30 Kursusprogr. 20.60 Journaal en weerber. 20.15 Buitenl. inf. ma gazine. 21.00-21.45 Filmverslag. DUITSLAND III WDR 8.20-11.45 Schooltelevisie. 16.00 Sesame Street. 17.00 Schooltelevisie. 17.30 TV-cur* sus. - 18.00 Sesamestreet. 18.30 TV-cursus. 19.00 Zandmann. 10.05 Progr. voor Griekse werkn. 19.15 Weekalmanak. 19.45 Nws uit Noordr.- Westf. 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weer ber. 20.15 Doe 21.00 Telekritlk. 21.45 Jour naal. 22 05-22.35 Herh. TV-cursussen. BELGIE NEDERLANDS 14.00-16.00 Schooltelevisie. 17.00-18.00 Schooltelevisie. 18.00 Colargol. 18.05 Het grote koraalrif* 18.30 Tienerklanken. 19.05 Eurovisie: W.K. Skiën. 19.35 Kortweg. 19.45 Journaal. 20.20 Merijntje Gijzens jeugd (6). 21.10 Wetensch. progr. 22.00 Jazz. 22.40 Journaal. (ADVERTENTIE) kan niet meer loszitten of verschuiven! Dentoflx - het speciale moderne poeder - behoeft slecht3 op de gebitsplaat gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rotsvast op zijn plaats te houden. U voelt - zich zeker en behaaglijk. Dentolix voorkomt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeer het nog heden. Bij apotheken •n drogisterijen, f. 2,83.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6