Maximaal 100 km op autosnelwegen en autowegen, maximaal 80 km op de overige wegen. Duidelijk mogelijkheden voor een oplossing in conflict Dennendal Brandend schip zinkt: negen mensen komen om Bedrijfsleven voelt scherper prijsbeleid Alsnog loonsverbetering Twintig PvdA-ers uit Vaals treden tot de CPN toe •JlBi Vier opvarenden gered in de Middellandse Zee Overvallers beroven bank van 130 mille Politie-agent bij slip verongelukt Met ingang van morgen: Maximum snelheden... ...èn minimum snelheden. Uitzonderingen. Wat zijn nou eigenlijk 0 autosnelwegen? En wat zijn precies autowegen? ministerie van Verkeer en Waterstaat TROtTT •K.TARTF.T DUNiSOAG 5 FRRRT" \RI 1974 BINNENLAND T3/K5 Ontslagen stafleden (onbelemmerd) aan het werk Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/BEN DOLDER Er is nieuwe lioop voor een oplossing van het conflict op de zwakzin nigeninrichting Dennendal. Gisteravond kwam de districtsbestuurder van de algemene bond Aan ambtenaren AiBVA), de heer J. D. R. Trappel, met voorstellen die door het bestuur A an de Willem Amtsz-stichting 'zeer positief' zijn ontvangen. Drs. Geerkens: 'Zorgen minimum jeugdloon Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Verscherpte prijsbeleid dreigt, behalve bij de middenstand, ook hard aan te komen in het bedrijfsleven. Drs. G. C. M. Geerkens, algemeen secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond trok gisteren deze conclusie uit de vele reac ties (veel meer dan anders) die sinds de afkondiging van de prijs maatregelen bij het verbond waren binnengekomen. De leden wijzen er onder meer op, dat de prijsverscherping weinig zinvol ls om speculatieve prijsvorming tegen te gaan. De minister gaat van de ver onderstelling uit, dat de invoerprijzen ook wel eens zouden kunnen dalen. In de verplichte wachttijd, waarbin nen geen prijzen mogen worden door berekend, zou die verlaging dan in de prijzen tot uitdrukking kunnen wor den gebracht. Maar volgens de reac ties valt een dergelijke ontwikkeling niet te voorzien De werkgevers maken zich voorts zor gen oVer de liquiditeit van hun be drijf, omdat er duidelijk sprake zou zijn van een winstmarge verkrapping. De scherpere controle is volgens de leden ook heel goed te merken. JEUGDLOON Zorgen maakt de heer Geerkens zich ook over de manier waarop het mini mum jeugdloon wordt ingevoerd. Na Van een verslaggever VAALS Twintig leden van de afde ling Vaals van Partij van de Arbeid zullen tot de CPN toetreden, In een verklaring over hun stap zeggen zij ernstig geschokt te zijn door de huidi ge politieke ontwikkelingen in ons land. Volgens de twintig doet de groepering van Den Uyl c.s. de ene concessie na de andere aan het 'rechtse blok van de KVP\ 'Vooral in Limburg, waar door de KVP-politiek de verarming van de hele provincie heeft plaatsge vonden, is een absolute samenbunde ling van alle progressieve krachten, zowel van communistische als van so cialistische en gelovige" arbeiders, zo wel vrouwen als mannen, nodig om een politieke wending te krijgen', al dus de twintig PvdA-leden. meer dan een jaar gepraat over dit onderwerp, weten verschillende be drijven thans nog niet of zij al dan niet dispensatie kunnen krijgen. Dit heeft ertoe geleid, dat een aantal be drijven het wettelijk verplichte mini mum jeugdloon wel hebben uitbe taald, hoewel zij in feite voor dispen satie in aanmerking wilden komen. Weer andere bedrijven betaalden niet uit. De heer Geerkens stelt daarom voor, aan een dispensatie-aanvraag automa tisch een opschortende- werking om het jeugdloon uit te betalen te ver binden. 'Het zou minister Boersma (Sociale Zaken) sieren indien hij, nu zijn toezegging over het soepele dis- pensatiebeleid een kluitje in het riet is gebleken, het initiatief neemt tot herziening van de dispensatieprocedu re. bij voorbeeld door een gerichte adviesaanvrage aan de SER,' aldus de heer Geerkens. Drs. Geerkens: zorgen De voorstellen houden in. dat de ze ven ontslagen stafleden, die de kant van drs. Carel Muller hebben geko zen, weer officieel aan het werk kun nen, zonder dat ze eerst behoeven te solliciteren. Over de positie van direc teur Carel Muller zal niet worden ge sproken, zolang niet zeker is, of hij in beroep zal gaan tegen zijn ontslag en zolang een eventuele beroepsprocedu re duurt. In die tijd wordt voor hem ook geen opvolger benoemd. Staatssecretaris Hendriks (Volksge zondheid), die op verzoek van het WA-bestuur de rol van bemiddelaar op zich genomen heeft, maakte deze bemiddelingspoging bekend. Gistera vond laat besprak het WA-be stuur de voorstellen van de zes stafleden die in het conflict de zij- het WA-bestuur de voorstellen met de zes stafleden die in het conflict de zij de kozen van Hendrik van Nek; later volgde nog een gesprek met de zeven, formeel ontslagen, pro-Muller stafle den. Op verzoek van de laatsten werd in het voorstel van de ABVA-bestuur- der het beding gevoerd dat tijdens de bemiddelingspoging geen nieuwe di recteur op Dennendal zou worden be noemd. De zeven stafleden die afgelopen za terdag op staande voet werden ontsla gen, zijn gistermorgen overigens ge woon aan het werk gegaan. Van maat regelen van de zijde van het bestuur om hen dit te belemmeren, viel niets te bespeuren. Er was geen politie op het terrein. De waarnemend directeur van Dennendal, de heer E. Ligtelijn zei gisteren dat het niet de bedoeling was dat de zeven stafleden, die on danks hun ontslag aan het werk gin gen, buiten de deur zouden worden gezet. Wél werden ze er op gewezen dat zij niet thuishoorden op Dennen dal. Weken Staatssecretaris Hendriks zei gisteren met te verwachten dat het bemidde lingsvoorstel een kwestie van uren of dagen zou zijn, 'maar eerder een kwestie van weken'. Heit belangrijkst vindt hij eveniwel dat tijdens die peri ode de rust op Dennendal kan terug keren. De heer Hendriks betuigde zich na het gesprek dat hij had met het WA-bestuur, 'optimistischer' dan ooit. Het bestuur was bij hem gekomen naar aanleiding van zijn opmerking van vorige week in de Tweede Kamer dat hij desnoods wilde bemiddelen. Juist tijdens het bezoek van het WA- bestuur aan de staatssecretaris belde de ABVA-bestuurder Trappel op met bemiddelingsvoorstellen waarin het WA-bestuur 'duidelijke mogelijkheden zag voor een nieuw gesprek met de zeven stafleden'. BERLIJN Volgens het secretariaat van de Kerkenbond in de DDR is vo rig jaar het aantal kerkleden in de DDR van ruim negen miljoen tot 8,47 miljoen gedaald. De grootste kerk, in Saksen, heeft 2,65 leden,. Het totaal aantal predikanten in de acht kerken in de DDR bedraagt circa 4.220. De katholieke kerk heeft 1,3 miljoen le den met ongeveer 1.450 geestelijken. 4- i iidii': Een foto van de 'Francina' in beter tijden. Vier opvarenden gered in Middellandse Zee Van een verslaggever ROTTERDAM Negen men sen zijn omgekomen, toen het tweeduizend ton grote Neder landse vrachtschip 'Francina' op de Middellandse Zee na een explosie in brand vloog en zonk. Vier mensen konden worden gered. Zeven van de omgekomenen zijn Nederlan ders.. De 'Francina', die onder Liberiaan se vlag voer en eigendom is van rederij Dammers en Van der Hei de in Rotterdam, was met een la ding chemicaliën op weg van Mar seille naar Algiers. Ter hoogte van de Balearen brak de brand uit. De Francina' maakte snel water en dreef af naar het eiland Menorca. waar het op de rotsen vastliep en zonk. Viei opvarenden (drie Ne derlanders en een Marokkaan) konden door eilandbewoners met touwen en een reddingbootje gered worden. Tot de siachoffers behoort de ka pitein van het schip, de heer J. Holtman uit Hoogezand. Verder kwamen om het leven: de eerste werktuigkundige P. Vink uit Scheveningen; de tweede werktuigkundige S. de Waard uit Marseille; De kapitein van de 'Francina', de heer J. Holtman uit Hooge zand, die tot de slachtoffers be hoort. de kok B. N. A. de Vos uit Steenbergen; de matroos G. T. Boerma uit Meedhuizen; de matroos C. H. Haanstra uit Rotterdam; de matroos A. Faris uit Marok ko; de matroos I. Osei uit Ghana. Gered werden: eerste stuurman M. W. Looye uit Delfzijl; tweede stuurman B. Kley uit Hoorn; tweede werktuigkundige K. N. Rybroek uit Amsterdam; matroos M. A. Soussi uit Ma rokko. Bij de rederij in Rotterdam werd gisteren van de agent vernomen dat het enige wat omtrent de toe dracht vaststaat is dat er brand uitbrak na een explosie en dat de bemanning in vlotten het schip verliet. Een Algerijns schip zou ge tracht hebben hulp te bieden. De Francina, in 1962 te Kinderdijk gebouwd, voer in tijdsbevrachting bij de 'Compagnie Nationale Alge- rienne de Navigation' en was inge zet in de vaart Marseille-Algier v.v. Normaal werden met het schip fruit en allerhande stukgoed ver voerd. Vervolg van pagina 1 eerder te verrekenen, om in het bij zonder de koopkracht van de laagstbe taalden op peil te houden. 'Anders komt er niets terecht van de ontroe rende verhalen over sterke schouders en zware lasten'. Behalve over de prijscompensatie, meent 'Ruim Zicht' ook dat er met de regering moet kunndn worden gepraat over een nieuw prijsbeleid. Dit prijs beleid moet, aldus het blad, zijn afge stemd op de werkelijkheid die aan toont dat de aanvoer uit het buiten land 20 tot 30 procent duurder zal worden. Er moet rekening worden ge houden met welvaartsverlies in ons land. Overigens staat daartegenover, dat grote loonstijgingen in de ons om ringende landen meer ruimte geven om zonder grote risico's ook in Ne derland wat' minder benauwd te doen. Het is, aldus 'Ruim Zicht' volstrekt uitgesloten, dat de werknemers de rf«- kening gaan betalen die aan het prijs beleid is toegebracht door de Tweede Kamer, de middenstand en de minis ter van economische zaken zelf. De aangekondigde verscherping van het prijsbeleid heeft daarmee een gevoeli ge knauw gekregen. Het kabinet is op het ogenblik nog in de gelegenheid tot een beleid te komen, dat ook voor de werknemers een redelijk geloof- Van een verslaggever EINDHOVEN Twee gewapende, gemaskerde mannen hebben gister morgen 130 duizend gulden buitge maakt bij een overval op een filiaal van de Nederlandse Middenstands- bank in het winkelcentrum Woensel in Eindhoven. De twee mannen moeten zich 's nachts toegang tot het filiaal ver schaft hebben en zich verstopt hebben in het verwarmingshok. Om daar te komen hebben zij twee gesloten deu ren moeten passeren, maar geen van beide zijn sporen van braak aangetrof fen. De 29-jarige filiaalhouder A. Sanders kwam gistermorgen om kwart over acht bij het filiaal aan en begon te werken. Iets verdachts merkte hij niet op. Na bijna drie kwartier verschenen de beide overvallers plotseling, met bivakmutsen over het hoofd en wa pens in de hand. Zij pakten een aan tal bankcassettes en verdwenen door de achterdeur naar buiten, daar stap ten zij in een groene stationcar, een Volvo, en verdwenen. Of er een derde man in de auto zat heeft de bankbe diende niet kunnen zien. Tijdens de overval waren er geen andere mensen in het bankgebouw. Boven het filiaal is een kantoor van DAF gevestigd, dat alleen te bereiken is door de achteringang van de bank. De werknemers van DAF beschikken over een sleutel van deze deur. Om in de bank zelf te komen moet echter nog een deur worden geopend. De po litie onderzoekt nu wie van deze deur een sleutel heeft. Enkele maanden geleden werd er eveneens een overval gepleegd op dit filiaal; daarbij werd 80.000 gulden buitgemaakt De Eindhovense politie heeft de auto teruggevonden, waarin twee mannen zijn gevlucht. Een paar ramen van de wagen waren van binnen beschil derd. De politie neemt aan dat de auto als uitkijkpost dienst heeft ge daan. De auto, die drie weken geleden werd gestolen in Someren (N-B) was voor zien van valse kentekenplaten. Hij stond geparkeerd in een straat vlak bij de plaats van de overval. APELDOORN Een personenauto met drie rijkspolitiemannen is gisteren op de rijksweg E-8 in de buurt van Kootwijk tijdens een inhaalmanoeuvre geslipt en van de weg geraakt De 20- jarige Hagenaar M. Clavan, die nog in opleiding was, kwam onder het kante lende voertuig terecht en was op slag dood. Zijn twee collega's, een 24-jarige Sassenheimer en een eveneens 24-jari- ge Rijswijker, kwamen met wat schaaf wonden vrij. De wagen met de drie agenten was onderweg naar de oplei dingsschool van de rijkspolitie in Apeldoorn. waardigheidsgehalte heeft. Maar dan moet er snel gewerkt worden De algemeen secretaris van het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond, drs. Geerkens, herhaalde giste ren het 'voorbarig' te vinden dat de vakbeweging nu al met de regering wil praten over een wijziging van het loonbeleid. 'Je moet wel over erg har de gegevens beschikken om nu al het beleid van de regering te willen wijzi gen. Ik geloof niet dat de vakbewe ging zulk feitenmateriaal heeft. Enige rust op het loonfront verdient het Ne derlandse volk toch wel', meende hij. Hij ontkende dat er op dit moment spraka zou zijn van arbeidsonrust. RITA 'Als je achterom was gegaan, had je Ellen kunnen zien ver trekken'. (ADVERTENTIE) Met ingang van morgen, woensdag 6 februari, gelden ver schillende maximum snelheden, die niet met borden zijn aangegeven. Op de autosnelwegen en autowegen mag u niet harder rijden dan 100 km per uur. Op alle overige wegen buiten de bebouwde kom geldt een algemene maximum snelheid van 80 km per uur. Maar... let op: waar lagere maximumsnelheden dan 80 of 100 staan aangegeven moet u zich daar natuurlijk aan bljjven houden! Tevens geldt met ingang van morgen op de autosnelwegen 'n minimumsnelheid. Voor personenwagens: 70 km per uur. Voor vrachtauto's, auto bussen en auto's met aanhang wagens 60 km per uur. Voor deze laatste groep motorvoertuigen blijven de voor hen geldende maximum snel heden gewoon gehandhaafd. Bij hoge uitzondering zal hier en daar op autosnelwegen een maximumsnelheid van 110 km gelden in plaats van 100 km per uur - en op overige wegen soms 90 km in plaats van 80. Maar deze uitzonderingen worden duidelijk met borden aangegeven. Aan het begin van een autosnelweg of bij opritten daar van ziet u dit bord staan: een langwerpig vertikaal blauw bord waarop in witte lijnen en een gestyleerd viadukt een door gaande verbinding wordt gesymboliseerd. Autosnelwegen zijn wegen met gescheiden rijbanen, vluchtstroken en zogenaamde "ongelijkvloerse" kruisingen. Een autoweg is herkenbaar aan dit bord: een blauw vierkant bord, waarop in witte lijnen het front van een auto staat aangegeven. Een autoweg kan één of twee hoofdrijbanen hebben en is alleen toegankelijk voor motor voertuigen die harder kunnen én mogen rijden dan 40 km per uur. Een autoweg heeft in het algemeen gelijkvloerse kruisingen die vaak door verkeerslichten worden beveiligd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5