Reserves gaan eraan, ondanks PAK protest Haarlemse molen overgebracht naar Broek- en Simontjespolder Kritiek van jongeren op de Welzij nsraad Ad van den Berg lang in bedwang gehouden AGENDA Machinekamer :in brand: twee [man gewond Familieberichten Veemarkt Leiden Marktberichter Geen steun provincie bij omschakeling op aardgas Brug kon niet meer dicht Academische examens Commissies voor eeuwfeest van universiteit -• ™jjgg ;5.- jjjjjpli JOUW, KWARTET EJJNSEAG 5 FLURliVKI 19 Vl. STAD KA KEGK) L3 Raad akkoord met sluitend gemaakte begroting jEIDEN Ondanks protesten van het PAK (PvdA en D'66) gaat Leiden dit jaar en wellicht ook de drie jaren Irna geen sluitende begroting bij GS indienen. Dit wordt mogelijk gemaakt door alle reserves (17 miljoen) in de ;omende vier jaren aan te spreken. )eze reserves zullen de komende jaren j. er aanvulling dienen om de jaarlijkse n «korten te dekken, die overblijven na- de zogenaamde aanvullende uitke- gngen door het rijk (dit jaar 5,8 mil- n pen) zijn uitgekeerd. Zoals bekend, lieden deze aanvullende uitkeringen inancieel niet voldoende soelaas om Ie Leidse begroting thans en in de tomende jaren sluitend te krijgen, het- itfeen vervolgens weer inhoudt dat het b gemeentebestuur te weinig armslag trijgt om zijn beleid gestalte te geven. >t itendaar het voorstel van het college j Ian b en w dat in feite slechts bij de n ?AK-fractie tegenstand ondervond. Bij ;t nonde van de heer Van Dam liet deze d groepering vorige week al weten niet ,t roor deze handelwijze te voelen. Met ij iame het volledig opsouperen van de e reserves vindt bij het PAK geen weer- dank. n Gat r De kwestie waar het om gaat: als de financiële verhoudingswet tussen rijk K gemeenten in 1978 (wanneer de idse reserves dus op zijn) niet aan- s tienlijk is gewijzigd, valt er een gat van om en nabij de drie miljoen die in het ongustigste geval in dat jaar ROTTERDAM Twee Britse werk- - piigkundigen raakten maandagavond -gewond toen aan boord van hun - schip, de Colchester, brand in de ma- - phineamer uitbrak. Bij het bunkeren van gasolie werd een lamplas verbrij zeld waardoor kortsluiting ontstond gevold door brand. 1 De tweede werktuigkundige, J. R. Digham (38) afkomstig uit Liverpool liep brandwonden aan borst en armen 'op en moest in het Dijkzigtziekenhuis worden opgenomen. Zijn collega, de 'derde werktuigkundige T Mather uit Suithshield kreeg gasolie in het ge- |zicht. Hij kon na behandeling in hel- zelfde ziekenhuis weer naar zijn schip in de Prinses Margriethaven terugke- 1 ren. De schade aan de machinekamer is {vrij-aanzienlijk. Het algen octitenubiad voor èlk protestants Christelijk gezin In Leiden en omgeving OP DE BRES «OOR EER STERKE CHRISTELIJKE PERS Overleden: Joannes Langver. X7 Jaar. Lei den. Rouwdienst donderdag 10.30 uur in pa rochiekerk Haagse Schouw, waarna begrafe nis op rk begraafplaats te Oegstgeest. 'reunis de Jong, 59 jaar. Buitensluisstraat 17 Katwijk aan Zee. Rouwdienst woensdag12.43 uur In herv. kerkelijk centrum Voorstraat. 1.30 uur begrarenis op Duinrust aan Park laan. Matthijs van den Berg, 79 Jaar. Lelden. Zuydtwijck. Rouwdienst woensdag 10 uur in Haagwtjk. 11 uur begrafenis op Rhijnhof. Bartha Gerardina Sernó, 79 jaar, Frcsla- straat 39 Roclofarendsvecn. Begrafenis woensdag 2.30 uur op alg. begraafplaats Ou de Wetering, na rouwdienst om 2 uur. Johannes George v. d. Pot, 89 jjar. Groenho ven Lelden. Rouwdienst dinsdag 2 uur in au- i la van Groenhoven, 2.45 uur begrafenis op Rhijnhof. Johannes Wlllemsen, 66 jaar, Apollolaan 12 Leiden. Crematie in stilte. Wllhelmlna Ellse Charlotte Schmidt. 90 Jaar. Hofwijck Oegstgeest. Crematie donderdag 7 febr. te Driehuis Westerveld, na aankomst van trein 10.26 uur. Adrlana Nederhelman. 85 jaar. Rijn en Vliet Leiden. Begrafenis woensdag 12.30 uur op Rhijnhof. Wllhelmlna van Vliet, Si jaar. echtgenote van Aaldert van Dam. Eist CUtr.). Begrafe nis donderdag 2.30 uur te Eist. LEIDEN. 4 februari —Er werden totaal aangevoerd 2430 dieren gespecificeerd als volgt: slachtrunderen 1293. vette klaveren 1. varkens 267, schapen of lammeren 869. Slachtrunderen stieren' le kwal van 640-680 {er kg geslacht gewicht, stieren 2e kwal 610- 20. vaarten le kwal 580-635. vaarten 2e kwal 515-565, koeien le kwal 525-585, koeien 2e kwal 475-500. koeien 3e kwal 445-460, koei en 3e kwal 430-450 Slachtvarkens extra kwal boven notering, le kwal. 323-323 2e kwal 321-322. 3e kwal 319- 320. slachtteugen 273-290, zware varkens 310- 315. Gebruiksvee: biggen 150-200 per st, schapen 173-230. Slachtrunderen aanvoer groot, handel vlot. prijzen stabiel, varkens aanvoer normaal, handel redelijk, prijzen iets hoger, schapen en lamineren aanvoer groot, handel normaal, prijzen stabiel. j LEIDEX Groente- en fruitveiling 4 februa- ri: Appelen 52-67, aardappelen 18-21. andij- j v.e 220-227, kroten gekookt 70. boerenkool 67- I 72, prei 95-107, stoofsla 51-57. spruiten A 91- 100. B 88-93. C 81-82, champignons 220, uien 41, witlof 134. komkommers C 1090. 81. E 65-67. sla licht 21-33, zwaar 36-46. 1 KATWIJK AAN DEN RIJN. 4 februari Groenteveiling. Aanvoer wa-speen 130 ton. Prijzen waspeen AI 690-990. All 270-670. BI 880-1270. Cl 650- 780. CII 390-530. boerekool 57-72. groene kool 49. knolselderij 37-46 LEIDEN Bij het bureau Voorlich ting is het derde verslag van het on langs gereedgekomen binnenstadson- derzoek verkrijgbaar. Deze ambtelijke nota 'deel C wenselijke ontwikke lingen' wordt verkocht voor 9 per stuk. De nota is een vervolg op de reeds eerder gepubliceerde delen over de bestaand? toestand en de mogelijke en wenselijke ontwikkelingen in de binnenstad. Het bureau voorlichting is gevestigd in de hal van het stad huis (ingang Vismarktzijde) en is op werkdagen geopend van ,8.30 tot 12.30 Uur en van 13.30 tot 17.30 uur. minder zouden moeten worden uitge geven. Het college dacht er anders over. Wethouder Elsgeest had gerede hoop ook al op basis van verkla ringen van de staatssecretaris dat die wet inderdaad over enkele jaren op de helling gaat en dat er een be tere regeling voor in de plaats komt. M.a.w.: in 1978 kunnen de reserves wel op zijn, maar dan zal een nieuwe financiële verhoudingswet toch een sluitende begroting mogelijk maken Elsgeest: Met een sluitende begroting krijgen we een meer werkbare situatie. Met een niet sluitende begroting is een beleid onuitvoerbaar. De hogere instanties zullen te zijner tijd een ho ger uitgavenniveau accepteren als ze deze handelwijze goedkeuren. Bij het oude systeem kan er in de uitvoerings sfeer niets gebeuren. Dan blijft het een wensbegroting. We zullen de Leid se bevolking dan ook te kort doen als we de heer Van Dam volgen. Dan krijg je op papier vele plannen maar er is geen sprake van uitvoering op korte termijn. Laten we dan die twijfels wegnemen en er voor zorgen dat we rust krijgen aan het begrotingsfront'. Waarmee Van Dam het niet eens was. 'U verwacht dat dat gat van drie mil joen in 1978 wel zal worden opgevuld als G.S. deze handelwijze goedkeuren. Ik verwacht dat niet. Ik verwacht dat deze begroting zelfs niet voor het eind van het jaar zal worden goedgekeurd en dan kun je ook niets uitvoeren. Dat alles verzwakt bovendien de onderhan delingspositie van de nieuwe raad'. Van Dam zag nog best wat perspectie ven om zonder de reserves aan te spreken de komende jaren redelijk uit de voeten te kunnen. Hij verwachtte in de komende jaren o.a. een hogere aan vullende uitkering en verbetering in de financiële situatie door meer sub sidies ën doeluitkeringen van'rijks we- Perspectief Hoe dan .ook, de. rest van de raad dacht er anders over. Gezien de om standigheden schaarden de VVD, de prot. chr. groepering, de KVP en DS'70, zij het met enige kanttekenin gen. achter het college. Ook de PSP wilde dat wel. maar vond de politiek om op korte termijn alle reserves op te maken alleen dan gerechtvaardigd 'als we ons vast voornemen dat we als de reserves op zijn zonodig zonder goedkeuring van de overheid toch die uitgaven doen die we nodig achten' aldus Amptmeijer. Wethouder Elsgeest vond dit een dreigement en verwierp die voorwaarde daarom ook. Reden waarom de PSP, riocli het PAK noch het college steunde. Enige belemmering om het voorstel erdoor te halen waren tenslotte vijf amendementen van het PAK, waarvan er een door het college werd overge nomen (het niet-betrekken van twee raadscommissies bij de besteding van een bedrag van 1,2 miljoen voor nieu we taken). De overige vier werden door de raad verworpen. DEN HAAG De provincie zal geen financiële steun verlenen bij de omschakeling op aardgas door tuinbouwbedrijven. Dit heeft PvdA-Gedeputeerde mr. H. B. En gelsman geantwoord op vragen die gesteld zijn tijdens de provin ciale begrotingsbehandelingen. 'De provinciale geldmiddelen zijn on voldoende voor de steun bij omscha keling'. aldus mr. Engelsman. Twee jaar geleden is voor het eerst om gel delijke steun gevraagd. Gezegd is toen dat financiële hulp .veer ter sprake zou worden gebracht als het Gasbe drijf het stadium zou hebben bereikt, waarin niet jendabele bedrijyen omge schakeld moeten worden. Dat stadium is nu bereikt. De provinc'2 heeft op de jongste vra gen geantwoord dat indirect wel fi nanciële steur, is gegeven. 'Want' zo zeiden GS 'Dé provincie' heeft zich destijds zonder veel moeilijkheden ac- coord verklaard met de Haagse lening van 50 miljoen gulden ten behoeve van aardgasoverschakeling in het West land'. Volgens ir D. Tinbergen, directeur van het GEB. te Den Haag, betekent de reactie van GS dal onrendabele" tuinbouwbedrijven niet kunnen wor den aangesloten. Gedeputeerde mr. Engelsman heeft er in zijn antwoorden op gewezen dat het Rijk de omschakeling in het Westland nog sterker wil stimuleren dan voorheen. 'Gedeputeerde Stalen zullen nagaan wat d e 'bevordering' behelst. Wanneer blijft dat ondanks het stimuleren van omsehakelingwerk- zaamheden siagnaties optreden zal de provincie bekijken of alsnog finan ciële steun wordt gegeven'. LEIDERDORP Het verkeer op de rijksweg Amsterdam-Rotterdam is gis teren in de richting Rotterdam van omstreeks drie tot zeven uur tussen Hoogmade en Zoeterwoude onderbro ken geweest, doordat de brug ter hoogte van Leiderdorp niet meer dicht kon. In Leiden en omgeving nam de politie uitgebreide maatrege len om het verkeer, dat op enkele plaatsen grote moeilijkheden onder vond, om te leiden. Oorzaak van een en ander lag bij een sleepboot van de firma Eeriand te-Rotterdam die een paar secties van een tanker moest ver voeren van de koninklijke grofsmede rij te Leiden naar Rozenburg. Een punt van de voorste, 55 ton wegende sectie raakte de opstaande klap van de brug, waarschijnlijk door een klei ne beweging van de klap tengevolge van de wind, waardoor de steun on der het gevaarte het begaf en de sec tie naar de andere kant van de sleep* boot omsloeg. De sleepboot kwam toen onwrikbaar tussen een brug- hoofd en de middenpijler van de brug vast te zitten. Na enige uren gelukte het een kraan het ijzer van de brug los te maken waardoor de sleepboot een klein stukje naar achteren kon Uitgaande van de Gereformeerde bond afd. Scheveningen spreekt don derdag 7 februari ds. P. Molenaar pred. te Jaarsveld in gebouw Thabor aan de Van Boetzelaerstraat 286, aan vang 8 uur. varen en de klap van de brug kon worden neergelaten. Het tankerstuk bleek ernstig te zijn verbogen. Van morgen. zou de sleepboot met behulp van een drijvende bok naar dc grof smederij in Leiden terug varen. Dit voorval betekent een aanmerkelijke vertraging in de bouw van de tanker op Rozenburg waar de werf van Ver- olme ai met ongeduld op de afleve ring van de stukken wachtte. De schipper van de sleepboot had de in druk dat he(, soldeersel dat het scheepstuk met dc steunen aan de on derkant verbindt, niet altijd sterk ge noeg is om een dergelijke schok le kunnen opvangen. Als het ijzer door het bruglioofd niet was tegengehou den zou de sleepboot wellicht zijn ge kanteld. Een brug als bij Koudekerke aan de Rijn zou eenvoudig zijn ver nield. LEIDEN Geslaagd Doet. Ned. taai en letterkunde dc heer A Th van Druncn Leiden: kand. ex. S 2 W. cn N. dc heer H P Brabcr Leiden: doet. ex. scheikunde do heren F C Ver- burgt Leiden. W F MVonk Rotter dam: mevrouw M ERuiter-den Boer Leden. Lciils schaakkampioenschap LEIDEN In de derde ronde om het Leids schaakkampioenschap lever de Katwijks kampioen Haasnoot we derom een goede prestatie, door Leids kampioen Ad v. d. Berg lange tijd in bedwang te houden. Enkele foutjes in de laatste minuten verzwakten Haas- noots stugge verdediging echter da nig, waardoor de winstkansen bij het afbreken in flinke mate ten gunste van v. d. Berg gestegen waren. Het uitspelen zal- nog een hele kluif voor Door storm in brand ge vlogen molen wordt weer opgebouwd Van een onzer verslaggevers WARMOND/LEIDEN Er be-' staan vergevorderde plannen om de molen in de Broek en Simon tjespolder weer op te bouwen. De molen werd in november 1972 totaal verwoest, toen hij zich zelf door de storm 'in brand maalde'. De molen werd omstreeks 1840 gebouwd. 'Wij zijn er in geslaagd een vrijwel gelijke molen over te nemen van de gemeente Haarlem', aldus de heer G. H. Keunen, werkzaam bij Rijks Monumentenzorg. De heer Keu nen hoopt de molen nog dit jaar in de Broek en Simontjespolder te kun nen laten opbouwen. De molen waarop het oog is gevallen, staat in de Waarderpolder, vlak bij het industrieterrein in Haarlem. De gemeente Haarlem wil de molen laten slopen, in verband met uitbreiding van het industrieterrein. De toenmali ge staatssecretaris liet weten dat de stormschade van de molen in de Broek en Simontjespolder zou worden gesubsidieerd. 'Toen wij de zaak gin gen onderzoeken bleek dat in Haar lem vrijwel eenzelfde romp van een watermolen staat Wij namen kontakt op met de gemeente en dat heeft ge resulteerd in het feit dat wij de mo len kunnen overnemen. Een moeilijk heid is alleen dat de molen nog is be woond en dus andere huisvesting moet worden gevonden', aldus de heer Keunen. Aan de slag Het probleem is nog groter, omdat dc bewoner ook een manége exploiteert. Haarlem moet dus niet alleen een an der huis vinden, maar ook ruimte be schikbaar stellen voor een nieuwe ma nége. ,Als dat is gevonden, kunnen wij direkt aan de slag en de molen naar Warmond laten overbrengen', zegt de heer Keunen. De molenromp is in uitstekende staat. Hij is, evenals de molen in dc Broek en Simontjespolder was, een zoge naamde achtkante bovenkruier. Dc dia meter van de Haarlemse molen is iets kleiner dan van de verwoeste mo len, maar dat is praktich te verwaar lozen. Men kan de romp zo op dc on derbouw plaatsen. De onderbouw en de waterloop zijn het enige wat van de door de storm verwoeste molen over bleef. De Broek- en Simontjespoldermolen is gebouwd omstreeks 1840, de Waarder- poldermolen werd omstreeks de helft van de vorige eeuw gebouwd en werd in 1920 ontdaan van kap en wieken, omdat er een elektrisch gemaal kwam. Als de romp eenmaal in de Broek en beide spelers gaan betekenen. Bongers blijft in de running, daar hij een knappe overwinning op Van Loon behaalde. Sikkel had eindelijk de goe de vorm te pakken, waardoor Hen- driksen al spoedig zijn snode plannen moest laten varen. De Joegoslavische verdediging van Konings tegen Bak ker bleek voldoende voor remise. On danks een voorsprong kreeg Van Hal deren het erg moeilijk tegen een fa- natieke Tolenaar; in de tijdnood-fase wisthij toch nog een gunstige uit gangspositie voor het uitspelen te be- roikoh. Lommerse verweerde - zich koelbloedig tegen de drieste offers van Binnendijk en kon soepeitjes het volle punt veroveren. In de tweede groep eindigde het duel tussen koplopers Van Ingen Schenau en Eeriand onbeslist. Definitieve uitslagen tweede ronde: Groep 1 B. Houweling-H. van Loon 0,5-0,5; L. Barendse-A. Hendriksen 1-0; J. Serdijn-R. Dobbelaar 0-1; (regl.); W. G. Binnendijk-R. M. Mieremet 0-1. Groep 2. J. Kamps-A. D. van Ingen Schenau 0-1: H. Ravensbergen-P. Zwetsloot 0,5-0,5; J. van Beek-O. v. d. Aardweg 0-1. Serdijn heeft van verde- re deelname aan het toernooi afge zien. Uitslagen derde ronde: A. M. J. v. d. Berg-G. Haasnoot afg.; H. van Loon-E. Bongers 0-1; D. Sikkel-A. Hendriksen 1-0: R. Dobbelaar-C. C. Berg 0-1; R. M. Mieremét-L. Barendse 1-0; J. Bakker- L. Konings 0.5-0,5: II. T. van Halde- rcn-J. Tolenaar afg.: J. Postma-J. Sér- dijn 1-0 regl.; W. Steffelaar-P. J. Piket afg.; A. Lommerse-W. G. Binnendijk 1-0. Groep 2. A. D. van Ingen Sche- nau-E. Eeriand 0,5-0,5; B. Kwakenaat-G. gaard-A. Geyer 1-0; J. van Oudshoorn- J. Kamps 0,5-0,5; B. Kwakenaat-G. Bannink 0-1; O. van Aardweg-Th. v. d. Berg 1-0: T. Rijnsburger-E. van Dijk 1-0; G. Merchant-J. van Beek 0-1; W. Koops-R. den Tonkelaar 0-1. DINSDAG 5 FEBRUARI Petrakerk. Noord. 8 uur: afd. Noord Chris tenvrouwenbond. hr. Koch over woningnood Zuiderkerk. 8.15 uur: concert Collegium Mu- sicum Driftstraat 49. 10 30 tot 11.31 uur spreekuur soc. raadsvrouw. WOENSDAG G FEBTUARI Gehoorzaal, 8. li Neerland# Hoop Express. Dijkstraat 2a. 10 tot 11 uur spreekuur soc. raadsvrouw. Gerecht 10. 4 30 tot s uur spreekuur soc. raadsvrouw. s DONDERDAG FEBRUARI Dependance Timo-straat 41 Bedrijf stechn. school. 3 tot 5 en 7 tot 9 uur: expositie en demonstratie. Stadhuis. 6 tct 8 uur: spreekuur soc. raad» vrouw. VRIJDAG 8 FEBRUARI Microtheater Imperium Vestestraat 40. 8.30 De zee Dependance Timor: school. 3 tot 5 en demonstralie Rapenburg ?4 jazz-zolder Hut House, 22 uur: Alfred Schmid-Cce> Slinger-kwartet. Rijnl. Lyceum Oegstgeest. 8.15 uur blijspel 'Slippers'. Zaal Bevrijdingskerk Montgomerystraat. 7 tot 9 30 nam. ruilbeuo van ruilclub Boshui». ZATERDAG 9 FEBTUARI Microtheater liiipcuum Vestestraat 40. 8.3# De zee FILMS IN LEIDEN TOT 7 FEBRUARI: Camera: 'Chase'. 18 jr dag 20.00 uur. dn vr. ma 14 00 uur Kinderraatinec: 'Nishko de zuon van het Indianenopperhoofd'. za. wn 2 30 zo. 14 00 en 16.15 uur Nachtv. 'Just avant la nuit'. za. en vr 23.30 uur Lido: 'Live and let die'. 14 Jr. 14.30. 19.on e:i 21.15 uur. zo. 14.30. 16.15. 19.00 er. 21.15 Studio: Heartbreak Kid. 14 jr. Tijden zie Li- do. Luxor: 'Is dirty Harry in Magnum Force'. 1» jr dag. 14 30," 19.00 en 21.30 uur. zo, 14-30 en 16 30 uur Trlnanon: Mash. 14 jr 14.30. 19.00 en 21 15 uur. zo 14.15. 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Kcx: 'Sex zonder normen', 18 jr. Tijden zie Tnnanon. Kinderinatir.ee: 'Pippi Langkous wo 14 30 uur Nachtv. 'Vijf gevaarlijke ke rels'. vr. za 23.30 uur. DIENST APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van d« apotheken in de regio Leiden wordt waarge nomen van vrijdag 1 februari tot S febtuari door apotheek Reyst Steenstraat 35, Leiden en de apotheek Voorschoten. Tevens op za terdag tot 13 uur de Oegstgeester apotheek. IVilhelminapark 8 Oegstgeast. TKNTOONSTKl 1 INGEN LAK-foyer, Levendaal 150: diës-tentoonstel- ling. tót '28 februari. Kalunel Gaper. J ban de Winstraat 40 Lei den foto's van Co>' Muetgeert en Kees Ballit.tijn, lot "3 februari open dinsdag t.m. 2 tot 5.30 uur. donderdag ook i 19 t 21 l Gemeente-archief Aoisntkado 2a Lelden: .en- tooiistelllng ov -r de Burcht, van 30 januari tol en met '22 februari. Konrd Studio, oude Rijn 88 Leider.: portrei- ten en surrealistische gebeurtenissen van Will van Aggelen, Den Haag. van 12 januari 'ut 23 februari zaterdags gesloten. Drukkeri] De Bink. Rooseveltstraat 3Leider.: aquarellen van Piet Heidoorn. Tot eind Janu- Ae.ui enne ge bouw Rapenburg: schilderijen Jan Gilhuis tot 15 februari. Galerie Van der Vlist Botermarkt 3 Leiden: schilderijen van Rcinald van den Steene. kleuretsen van Joost Verkruisen en keramiek van Jan van Slolk. Tot 1 maart. Dinsdag i m. zaterdag van 10 tut 5 uur, donderdag tot 21 uur. LEIDEN Ter voorbereiding van hel volgend jaar te vieren vierde eeuwfeest van de universiteit zal een aantal commissies worden ingesteld die zich zullen bezighouden met de werkzaamheden voor het congres over het thema 'Praesidium Libertatis', de feestelijke aspecten van de eeuwfeest viering en het geschenk aan de stad Leiden. Aangezien het nog niet moge lijk is gebleken, een centrale eeuw feestcommissie samen te stellen, zal de voorzitter van het college van be stuur. mr. K. J. Cath, tijdelijk de voorbereiding stimuleren. I L* - De molen in de Waarderpolder bij Haarlem, met omliggende manegegebouwen. Simontjespolder bij Warmond staat, krijgt de molen een nieuwe kap en nieuwe wieken. De molen is (nog) ei gendom van de gemeente Haarlem. Subsidie De Rijnlandse Molenstichting- zal de 'verhuizing' technisch en administra tief begeleiden. "De Vereniging de Hollandse Molen' bestond vorig jaar een halve eeuw. De toenmalige staats secretaris van CRM, Vonhoff, deelde bij wijze van cadeautje mee dat de molens die door stormschade werden vernield hersteld zouden mogen wor den, waarvoor het rijk extra subsidies zou geven. De molen in de Broek en Simontjespolder was ook verzekerd te gen schade. Er is dus wel voldoende geld beschikbaar om een andere mo len in de polder bij Warmond te plaatsen. Het overnemen van een be staande molen, of een deel daarvan, is goedkoper dan een hele nieuwe molen te bouwen. Wij proberen uiteraard de kosten zoveel mogelijk te drukken en zijn dan ook blij met de mogelijkheid die zich nu voordoet. Wanneer de zaak rond is, is echter nog een vraag, ook al omdat de molenmakers op het ogenblik druk bezet zijn', aldus de heer P. II. Mans van de Rijnlandse Mo lenstichting. De Rijnlandse Molenstichting is geen eigenaar van de molen. Dót is het pol derbestuur. De Stichting handelt in opdracht van het bestuur van de Broek en Simontjespnlder. Andere mening terzijde geschoren' Van een onzer verslaggevers LEIDEN In een open brief aan het algemeen bestuur van de Stich ting Welzijnsraad Leiden plaatst een aantal Leidse jongerengroepe- ringen vraagtekens bij de functie en de werkwijze van de Welzijns raad. Aanleiding hiertoe zijn. twee recente optredens van de raad, nl. bij de actie van buitenlandse werknemers in de Groenesteeg en het opstellen van een beleidsplan voor huisvesting van bijzondere groe pen in Leiden. De groeperingen (te weten de Actie groep Kamernood. de Kritische Wer kende Jongeren (KWJ). Release, het Juridisch Aclviesburo, de LSB. het vormingscentrum Troef, de werkgroep Buitenlandse Arbeiders en het Krea- ticf Centrum) wijzen erop dat de Welzijnsraad zelf zegt dat 'alles ge beurt voor de bevolking, maar nooit zónder de bevolking' cn dat 'bij alle projectgroepen belanghebbende bur gers worden betrokken'. 'Onbegrijpelijk' De genoemde jongerengroeperingen zeggen daarop dat deze 'belanghebben de burgers' niet waren opgenomen in de Werkgroep Bijzondere Huisvesting. 'Toe.i het concept-beleidsplan gereed was', aldus de brief aan het bestuur van de Welzijnsraad. 'heeft de werk groep nog wel geprobeerd de 'belang hebbende burgers' bij dc verdere pro cedure te betrekken, maar toen de/e 'belanghebbende burgers' zich niet achter de uitgangspunten van de werkgroep konden scharen en daarom overleg in dit stadium zinloos acht ten. besloot de werkgroep haar werk toch voort te zetten.' Hetgeen men vanuit de uitgangspunten van de Wel zijnsraad onbegrijpelijk acht. Ook levert de brief kritiek op het rea geren van de Welzijnsraad op de actie van buitenlandse werknemers in de Groenesteeg. Volgens de jongeren- groeperingen heeft de Welzijnsraad informatie hierover misbruikt door de aetieplanning zonder overleg te door kruisen; de actie is door toedoen van een staflid van de Welzijnsraad te vroeg in de publiciteit gekomen. Resumerend Jaten de jongerengroepe ringen weten dat de waarde, die de Welzijnsraad hecht aan de betrokken heid van belanghebbende burgers, in de praktijk slechts blijkt op te gaan zolang die burgers zich achter de Welzijnsraad scharen. '2odra zij er een anddre mening op na houden, wordt deze mening zonder meer ter zijde geschoven', aldus de brief.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3