'Moeten wij maar lijden omdat jullie blank zijn' Plaatselijk beslissen over kindercommunie i C Uit de kerkbladen /llSlfli\ll Vandaag Angolese dominee vraagt: Trouw K wartet Kirchentag wil minder polarisatie Hoogeveen zit zonder trommelslager Alfrink verontrust over Portugese arrestaties Dr. K.J. Kraan: waarom niet herdopen? Nieuwe boeken TROUW/KWARTET DINSDAG 5 FEBKL'i VKI 1974 INERK. 'I2/KJ1C Sinds vorige maand heeft het programma tot bestrijding van het racisme een derde staflid. Het is de 44-Jarige uit Angola afkomstige theo loog José Chipenda. HIJ ral zich vooral belasten met het contact met leden-kerken van de we reldraad, die bijdragen aan het programma en met groepen die door het programma geholpen worden. Verder is hij degene die er voor moet waken dat de activiteiten van het programma afgestemd blijven op de overige werkzaamhe den van de wereldraad. Ds. Chipenda was, voordat hij tot de staf van het programma tot bestrijding van het racis me toetrad Afrika-secretaris van de WSCF, de wereld christen studenten federatie. De Jonge re broer van ds. Chipenda, Daniel, Is leider van de Angolese bevrijdingsorganisatie MP LA. De vader van ds. Chipenda was ook predikant, hij was moderator van de enige Protestantse kerk in Angola, de verenigde kerk van Chris tus. door Aldert Schipper Toen wij christen werden, dachten wij Afrikanen dat er een nieu we relatie tussen de Europeanen en ons zou komen. We zouden samen een grote familie worden. We zouden dezelfde taal spreken. En we dachten dat we voortaan behandèld zouden worden zoals wij gewend zijn met mensen om te gaan', zegt ds. José Chipenda, Angolees. Hij vervolgt: 'Maar we hebben helaas gemerkt dat Europeanen anderen al leen goed behandelen, als ze iets kun nen verdienen. Als hun eigenbelang in gevaar komt, dan grijpen ze naar het geweer* Ds. Chipenda is een licht gebouwde zwarte man, een rustig cn beslist sprekende theoloog uit Angola, sinds enkele weken verbonden aan het anti-racisme-programma van de wereldraad van kerken in Genève. Hij is opgeleid aan een methodistisch-3e- minarie in Angola en aan een presby teriaanse faculteit in de Verenigde Staten. 'Jullie blanke christenen spreken ge makkelijk over het dulden van het lij den. Moeten wij maar lijden omdat jullie blank zijn? Zoals de indianen in Amerika, die zich lieten uitroeien? Of moeten wij protesteren?' 'Het volk van Afrika is niet geweldda dig. De Afrikaan beschouwt ieder mens als een mens, niet meer en ook niet minder. Of je nu zo sterk bent als een olifant of zo klein als een mier, voor een Afrikaan ben je pas een echte kerel als je de ander als mens aanvaardt. Daarom konden Je Afrikanen vroeger er tegen jullie od' BRON En de plaatjes die de Zuidafrikanen en Portugezen dan laten zien van slachtoffers van de bevrijdingsbewe gingen? Chipenda: 'De Portugezen proberen jullie te misleiden en Je aandacht van de werkelijke vragen af te leiden. Na tuurlijk zullen de bevrijdingsbewegin gen ook wel eens iets doen. Maar de bevrijdingsbewegingen zijn veel te af hankelijk van de plaatselijke bevol king. Daar krijgen ze van te eten. Kr is in Angola een spreekwoord: Als je De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Dennendal (2) Veel is er al geschreven over de pro blemen op Dennendal, doch bijna steeds zonder inmenging van de ou ders. Mogen deze mensen misschien ook nog iets zeggen over de behande ling van hun kinderen? Of is iedereen het ermee eecs dat Carl Muller rustig kan zeggen: 'Jullie hebben je kinde ren aan mij gedelegeerd en hebben je verder nergens mee te bemoeien'? Kunnen wij door deze Carl Muller, die als directeur van Dennendal vol komen gefaald heeft, a.h.w. uit de ou derlijke macht :ntzet worden? Weet men dat Carl Muller niet eens met de ouders praten wilde? Zijn de buiten staanders die zo achter Carl Muller aanhollen, wel eens in de paviljoens geweest waar de Mullerianen werken? Hebben zij gezien dat daar ten-h'emel- schreiende toestanden heersen? Weten zij, die zo schreeuwen over politie-op- treden, dat Carl Muller reeds daarvóór zijn trawanten opdracht ge geven heeft om de supervisor Hendrik van Nek met geweld van het terrein te verwijderen? Dat dit door ouders is verijdeld? Weten de zgn. 'sympati- santen', dat alleen déér, waar de goed willende 'n'et-Mullerianen' werken, goed voor de pupillen gezorgd wordt? Weten zij dat de Muller-groep provo cerend optreedt tegen de overige hardwerkende medewerkers (sters), dat deze mensen geen veiligheid heb ben? Weten zij. dat Carl Muller niéuw-bouw getraineerd heeft, dat hot 50 jaar oude paviljoen Leeuwenhoek, nog net zo is als vroeger? Kunt U op Uw werk verschijnen wanneer U maar wilt? Daar wel. Iemand die 's morgens om half 8 afgelost moet wor den, kan wachten tot half 11. want de 'heren' zijn de avond daarvoor wat laat naar bed gegaan. Een medewerk ster kan dan 3 uur langer 62 pupillen in haar eentje verzorgen fam. Beemer /om. De Graaf fam. Pietersc fam. Westerink jam. Oudejans fam Timmermans fam. v d. Vegte De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Per» Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor d.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Voorstel hervormde synode Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de hervormde synode, die van 18 tot 20 febru ari in Driebergen vergadert, komt een voorstel, om de beslissing inzake toelating van kinderen en jongeren tot het avondmaal in banden te leggen van de plaatselijke kerkeraden. F jez een bron vindt die je helder water geeft, dan moet je er niet in roeren. De bevolking van Zuidelijk Afrika steunt ons. En als jullie Je zo bezorgd maken over het gebruik van geweid in Zuidelijk Afrika dan moet je oe- ginnen geen wapens meer te leveren aan wie ons uitroeien. Jullie kwamen bij ons om ons het evangelie te bren gen en jullie zijn dezelfden, die de wapens leveren, die onze mensen do den. Aan welke kant staat het christe lijk geweten, vraag ik dan. Aan ce kant van de zwarte man die sterft of aan de kant van hen die de wapens verschaft om ons te doden. Nederland levert geen wapens. Chipenda: 'Jullie onderhouden nog steeds relaties met blanke kerken, die verkondigen dat racisme naar Gods wil is. Jullie staan achter onze onder- drukkers. Als we alleen te doen had den met het hadjevol Portugezen, dan hadden zij allang opgegeven. Dat ze doorgaan komt doordat zij weten d«it ze de zegen van de blanke god heb ben. We hebben al contact opgeno men met het Vaticaan. Dat de paus het concordaat uit 1940 met Portugal verbreekt. Maar ook jullie hebben nauwe banden met blanke kerken m Zuid-Afrika. BAND Moeten we die band dan verbreken? De Nederlandse kerken hopen die band juist te gebruiken om voor de zwarte Afrikanen op te komen. 'In de bijbel staat dat als je broeder zondigt, dan moet de opziener tot hem komen en hem tot inkeer tracn- ten te brengen. En als dat niet lukt, dan stuur je anderen om je broeder te redden. Maar als hij niet op zijn dwaalweg terugkomt, dan verbreek je de band met hem. Het zijn niet Je zwarten die de hulp van de blanke kerken buiten Afrika nodig hebben. Het zijn de blanken in Zuidelijk Afri ka. voor wie die hulp het meest nood zakelijk is'. 'Jullie ontbreekt het aan verantwoordelijkheid ten opzichte van je blanke broeder in Zuid-Afrika. Jul lie doen niet genoeg om hem te hel pen de gerechtigheid na te jagen. Naar jullie wordt meer geluisterd dan naar ons. Jullie moeten bondgenoten voor de gerechtigheid worden. Zolang mensen weigeren hun Investeringen uit Zuidelijk Afrika terug te halen, dan blijven zij bondgenoot van de on gerechtigheid' AUTOLOOS Maar er wordt gezegd dat terughalen van de beleggingen Juist de zwarte ar beiders treft Chipenda: 'Alweer die Europese zelfo verschatting. We zijn heus niet voor onze ontwikkeling en ons leven van Europa afhankelijk. Als de Europese investeringen teruggetrokken worden dan winnen wij aan gerechtigheid. Het is net als een autoloze zondag In Holland. Je bent je auto kwijt maar je wint aan vrijheid. Afrika en de Afrikanen zijn afhankelijk van land en van de wil d'e God de mensen gaf om er te wonen en het te bewerken. Jul lie denken in termen van inkomen per hoofd. In de VS is zo'n beetje het hoogste inkomen per hoofd van de be volking. Zijn daar de mensen zo ge lukkig en gezond? Moeten wij datzelf de levenspatroon overnemen, gesteld dat het kon? Ds. Chipenda vindt dat er in Europa te weinig aandacht is voor de bijwer- Hoe fel de dingen waarover ds. José Chipenda spreektbeleefd worden kan ook blijken uit deze scherpe cartoont die we overne men uit het Zuidafrikaanse christelijk maandblad Pro Veritate. king van de expansie in Zuid-Afrika. 'Door die investeringen in Zuid-Afri ka gaan veel mensen uit Mozambique, Lesotho, Malawi en Rhodesië naar Zuid-Afrika. Ze verlaten hun land en hun gezin om de Zuidafrikaanse eco nomie te laten groeien. Als jullie geld niet in Zuid-Afrika werd belegd, dan zouden deze mensen rustig bij hun fa milie op het boerenland kunnen blij ven. Voor zo'n leven is niet veel geld nodig'. 'Het probleem met de Europeanen "s dat jullie jezelf overschatten. Jullie denken de goede Samaritaan te zijn, maar je perst ons juist uit Kijk maar: nergens ter wereld levert een belegging zoveel op als juist in Zuid- Afrika. Daarom investeren de Europe anen hun geld daar, niet om de zwar ten te helpen. Jullie doen alsof je ons helpt, maar ln werkelijkheid helpem wij jullie'. 'Jullie blanke christenen nemen de zwarte medegelovigen niet ernstig. Jullie behandelen ons nog als heide nen of althans als nieuwbakken chris tenen. Jullie vergeten dat in de bijbel staat dat vele eersten de laatsten zul len zijn en vele laatsten de eersten. Jullie doen 'net of wij niet in een po sitie zijn om te zeggen wat volgens het evangelie Gods wil is. Maar het staat voor mij wel vast dat de zwarte kerken spreken met de stem van de verdrukte en de blanke kerken met die van de onderdrukker". Het voorstel is vervat in een rapport van een commissie ad hoe, getiteld 'De deelneming aan het avondmaal; plaats van jongeren in een luisteren de en vierende gemeente'. Het rap port komt tot de conclusie, dat er geen theologische bezwaren zijn tegen jongerencommunie. De commissie vraagt echter rekening te houden met verschillende liturgi sche gebruiken in de hervormde kerk en uiteenlopende vormen van avonct- maalsviering en -beleving. Ruiterlijke erkenning van deze veelvormigheid houdt in, dat niet overal dezelfde vor men verwacht kunnen worden. Dat betekent in feite een grotere vrijheid om op plaatselijk vlak de toelating tot het avondmaal te regelen. Dat behoeft nog geen capitulatie te. zijn voor de feiten, aldus het rapport. Het wordt een teruggrijpen genoemd op een belangrijk facet van de gere formeerde traditie: de plaatselijke kerkeraad stélt regels voor de toela ting tot het avondmaal wat betreft de leeftijd en de eisen van kennis en dergelijke. Rechtsongelijkheid Er is dan sprake van een zekere rechtsongelijkheid, als namelijk een kind in de ene gemeente wel het avondmaal mag vieren en in de ande re gemeente geen toegang heeft tot de tafel des Heren. Maar de commissie noemt dit bezwaar misschien toch niet zo gewichtig, want in die andere gemeente zou het kind waarschijnlijk overvraagd worden, als men tenmin ste uitgaat van de veronderstelling, dat een kind, naarmate het jonger is, voor de beleving van het avondmaal meer afhankelijk is van het ook voor kinderen veelzeggend karakter van de avondmaalsviering. De commissie stelt de synode voor, al vorens een beslissing te nemen, het rapport eerst voor te leggen aan de provinciale kerkvergaderingen. de classicale vergaderingen en de kerke raden. zodat de kerk zich in al haar geledingen kan uitspreken. HANNOVER Het presidium van de Duitse evangelische Kirchentag heeft besloten de volgende Kirchen tag, die gehouden wordt van 11 tot 15 juni 1975 in Frankfurt, als thema uit te geven: 'In angsten en zie wij le ven'. Het presidium heeft samen met de leiding van de Duitse evangelische kerk bekendgemaakt dat gestreefd zal worden naar een afbraak van verkeer de polarisatie in kerk en Kirchentag. Evenals in 1973, toen de Kirchentag in Dilsseldorf werd gehouden, zal ook volgend jaar ruim gelegenheid wor den geboden de te bespreken' vraag stukken eerst in plaatselijke gemeen ten aan de orde te stellen. Daar kan men zelfs gespreks- en actie groepen organiseren. Een punt waaro ver de leiding zich enige zorg is maakt, vormt de kosten voor deelne ming. Deze dreigen nl. te hoog te worden. In de DDR worden dit jaar drie regionale Kirchentage gehouden, in Maagdenburg. Stralsund en Frank fort aan de Oder. De aervormde synode zal zich ook be zighouden met de 'proeve -an een eenparig geloofsgetuigenis', die verle den week door de gereformeerde synode is aanvaard. Zoals wij reeds meldden, zullen de beide opstellers, de gereformeerde hoogleraren G. C. Berkouwer en H. N. Ridderbos, aan deze discussie deelnemen. Zuid-Afrika komt weer aan de orde. Deze keer zal het vooral gaan over de onderwerpen: emigratie naar Zuid- Afrika, alternatieve investeringen en verantwoord consumentengedrag. HOOGEVEEN Obe Lemstra, de man die meer dan twintig jaar iedere zondag de mensen in Hoogeveen naar de kerk heeft getrommeld, is op 51-jari- ge leeftijd overleden. In Hoogeveen is kerkgang met trommelslagen een folkloristisch gebruik, ruim driehonderd jaar geleden ingesteld, toen Hooge veen nog geen eigen kerk had. De Hoogeveners gingen toen in Echten ter kerke, zes kilometer van Hoogeveen verwijderd. Om aan te geven dat het kerktijd was, liet de heer van Echten toen een 'tamboer' rondgaan, die de kerkgangers bij elkaar trommelde. De kerkvoogdij probeert een op volger voor de heer Lemstra te vinden. UTRECHT Kardinaal Alfrink heeft in een telegram aan de patri arch van Lissabon, kardinaal Antonio Ribeiro, verklaard dat hij in hoge ma te verontrust is door de uit verschil lende betrouwbare bronnen ontvangen berichten over talrijke arrestaties van geëngageerde burgers in Portugal. 'Als internationaal president van de katholieke vredesbewéging Pax Chris- ti verzoek ik u ook verder alle moge lijke stappen bij uw regering te ne men. Ik zou u door dit teken van christelijke broederschap .hierbij steun willen verlenen ten dienste van de gerechtigheid. Volgens onze gegevens is een van de gevangenen pater Antonio Correia van Palmela, die ik kfen 'sedert onzè laatste vergadering van de internatio nale bestuursraad en die wij als een oprecht christen kennen. Hij lijkt ons een symptoom voor degenen die het slachtoffer zijn geworden van niet te rechtvaardigen arrestaties. Weest overtuigd van onze solidariteit met uw landgenoten die moedig voortgaan met hun inzet voor gerechtigheid, vrijheid en vrede,' aldus kardinaal Al frink. De heer Van Belle van NOS-Zienswij-1 ze had zondagavond jl. drie groepen in zijn programma uitgenodigd. Het lat waren de 'Children of God', een Haag- ln| se groep van 'Jesus-people' en een Pe: groep jonge mensen die zich opèn- baarden als volgelingen van die 15-ja- p; rige Indische knaap die nu al .weer'J® enige tijd'met wisselend succes de wé- f°r reld rondreist om aanhangers vap. ziji>1ce boodschap van licht te vinden. Ik hebjWi nog even gezocht naar zijn voor ons p- onbekende naam, tpaar kon die niet v*1 vinden, had geen potlood bijdè handl** en zodoende, maar u zult wel weten fA wie ik bedoel.. Eén alleWtieQdélïj.kstp® lachend gezicht, kennelijk ook in goed p geconserveerde staat, maar verder wat f®1 onnozel. Nou goed, die zaten dus bij «ai elkaar. Stuk voor stuk sympathieket«s jongeren die ergens door geraakt wa- Pa ren. Uiteraard vroeg Van Belle .de L kinderen van God naar hun inzichten Jji omtrent de KohQUtek, maar daar kwam niets uit dan wat kwasi-weten- j® schappelijk gepraat over ■yerschijnih- in gen van kometen die altijd grote ver- p anderingen in hun gevolg zouden ge- L®- had hebben. In dit dal waar alles ie woelt om verandering overigéns ook ai geen nieuws. De 'Divine Enlightmént' n jongeren, of hoe ze zo-gauw—heten- mogen, waren duidelijk 't opduide- lijkst. 't WSJ' ,£(ll$maai heelsimjpel.-iy zeiden ze, je volgde het bevél van de f jonge goeroe,map op,- nh om-.te medj. C. teren en je vond 'het' in jè.' Mélfiqife maakte dat niet duidelijker door er een jeugdreminiscerifiè aan Johannesn 1 doorheen te gooien. Kortom één van i die oeverloze gesprekken die nergens R( over gaan. Iedere keer dat dé ge- )u: spreksleider trachtte té bewerkstelli- ge gen om er i'dts concreets, met dè voe- iel ten op de aarde, uit te krijgen; mis- ch lukte hij falikant. Geen wonder. Ik va zat me af te vragen'of je blij kunt p zijn, of beweren dat te zijn, zonder ge humor, want ik Vónd 't al metai wat j), droevig. En ook wat steriel ten or< fci zichte van de wereld. Van hetdecor van armoede en ellende, uitbuiting en Lp onderdrukking, opeenhoping van rijk- ,Wl dom en schrijnende tekorten, hadden 'de ze zo te zien geen last. Politiek leek ^si een vies woord. En verder lekèn ze Wi, me ook volgelingen van - Mardon. ze want een goed woord voor de God ||n van Israël, zijn onderwijzing en de TÉ profeten, kwam er bij niémand uit. jp Ja, wat moet je er verder van zeggen? L, 't Bleef allemaal zo vaag. Zo vaag dat ze even elkaar dreigden te gaan om- heizen om de overeenstemming rond om wat? Maa rtoen braken de man-, tra's van de Jesus People los. NED. HERVORMDÉ KERK Beroepen: te Huizen: E. F. Vergpnst te Capelle a.d. IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen: te Eibergen-Re kke ft eh te Wezep: A. van Vliet te Zuid-Beijer- land-Klaaswaal. Bedankt: voor Utrecht-Oost: Th. Fer- werda te Veen en daal. Benoemd: tot hulppred. te Knijpe: M. Hamming a.s. em. pred. te Harlingen, die deze benoeming heeft aangeno- men. Aangenomen: naar Putten (Gld.): R. Hassefras te Musselkanaal. - In het charismatische maandblad Vuur pleit de gereformeerde predi kant dr. K. J, Kraan voor een meer genuanceerde benadeing van de een maligheid van de doop. Dr. Kraan: 'In heel deze kwestie komt m.i. de verhouding tussen Schrift, geloofsbe leving en theologie zeer fundamenteel aan de orde. Iemand heeft eens ge zegd. dat geen mens het systeem van de Heilige Geest kent, en dat, als de Heilige Geest als een systeem heeft en dit door een mens zou worden ont dekt, Hij het ongetwijfeld snel zou veranderen. 'Systematische' theologie lijkt daarom een riskant bedrijf. De geloofsbeleving is alleen van Woord en Geest afhankelijk, en de theologie kan alleen maar proberen de geloofs beleving te dienen, door de beleving over haar de geëigende plaats in het totale geloofsgebeuren der gehele Ge meente van de Heer voor te lichten. 'Niet door heerschappij te voeren over het geloof, maar door mede te werken aan de blijdschap' (2 Cor. 1:24). Nu is het een onloochenbaar er varingsfeit, dat steeds meer gemeente leden zich door de Heilige Geest tot de volwassenendoop geleid weten, zonder daarmee hun eigen kinderdoop te verwerpen. Ze beleven deze twee niet vanuit een 'of-of, maar ervaren een 'èn-èn. Ze getuigen dat ze nog steeds met dankbaarheid terugdenken aan hun kinderdoop maar dat hun toch in de volwassenendoop nieuwe dimensies van het begraven worden en het opstaan tot een nieuw leven met Jezus zijn opengegaan, en dat de ze doop vooral ook voor het loskomen uit zondige bindingen bijzonder door de Heilige Geest is gebruikt. De doop heeft volgens de Bijbel ook het karak ter van initatie (plechtige inwijding. Red.) »an overgezet worden uit de duisternis in het Koninkrijk van Zijn wonderbaar licht en als zodanig is hij gezinsdoop (zie de dissertatie van G. de Ru). Maar hij heeft toch ook het karakter van bevestiging van nader existentieel onderwijs (Hand. 19), en van 'de vraag van een goed geweten tot God' (2 Petrus 3 vers 21). En mag dan op de inlijvingsdoop t.z.t. niet een doopvorm volgen die deze ele menten speciaal benadrukt? Als het geweten dit vraagt? Als het duidelijk gaat om verbondsvernieuwing? Kan men daarvoor dan alleen maar ln de geest terug naar de initiatie-kinder doop van misschien tientallen jaren geleden? Welk recht heeft de theolo gie de specifieke geloofsbeleving in de volwassenendoop te ontwaarden? Loopt men daarmee niet het gevaar de Heilige Geest in een systeem te dwingen dat Hij Zelf in allerlei ge loofsbeleving kennelijk telkens door breekt?' G.o.d. In het decembernummer van Voorlo pig schreef prof. dr. H. M. Kuitert over het bidden. Wij citeerden hieruit uitvoering in deze rubriek. In het her vormde Woord en Dienst geeft ds. J. T. Wiersma uiting aan zijn verbazing, vooral over deze passages van prof. Kuitert: 'Bidden doen we op hoop van het per soon-zijn van deze macht; de traditie heeft het ons zo verteld en wie bidt zegt: stel je voor dat het eens waar was'. 'Moet je dan niet eerst weten wie God is, de lettertjes g.o.d. hebben leren spellen? Ik denk het niet. Bidden is hetzelfde als zich aan deze spelling wagen, metterdaad spellen en de let tertjes inhoud geven'. Ds. Wiersma: 'Het zegt niet alles, misschien zelfs weinig maar is het toch niet tekenend dat Jezus niet in het artikel genoemd wordt? G.o.d., drie lettertjes, wat, wie beduiden ze? Hoe moeten wij ze dui den? 'Tjeerd (4) slelt alsmaar vragen over God: hoe God er uit ziet, waar Hij woont wat Hij doet, of Hij aardig is, of Hij vliegen kan, eindeloos. Hij houdt niet op', zei een van onze schoondochters, 'wat moet ik hem ver tellen?' Ik heb haar aangeraden Tjeerd van Jezus te vertellen. Als dat goed gebeurt en daar moet je dan wel echt je best voor doen, geen ver haaltjes over een zoetelijk-lieve man, dan hoop ik dat Tjeerd signalen opvangt die naar de God en Vader van Jezus verwijzen, God als Persoon. Dat hoop ik. Ik hoop dat hij er voor bewaard blijft dat hij met een ab stracte god: een voorstelling, een idee, een hogere macht of iets dergelijks door het leven zal gaan. Laat hem die illusie of liever die afgoderij bespaard blijven. Hij is van Boven. Hij is gegeven. Wij hebben Hem niet voortgebracht. Hij valt buiten de categorie van menselij ke beroemdheden. Wij zullen nooit trots op Hem kunnen zijn. Hij heeft ons metterdaad de lettertjes g.o.d. ge speld en heeft ze inhoud gegeven. Hij is daarmee bezig tot de voleinding van de wereld. Voor elke generatie'. Vroomheid In Ons Kerkblad van de gereformeer de classes Arnhem en Ede zoekt dr. H. B. Weijland naar de achtergrond van de verontrusting: 'Zou het ook kunnen zijn ik spreek het aarzelend uit dat de diepste reden van dit alles ligt in een wanhopig zoeken naar een stukje eer lijke vroomheid, een brok zuivere overtuiging, die in deze tijd van onze kerheden inspirerend opvlamt en ook op anderen aanstekelijk werkt? Zou het kunnen zijn, dat juist deze inspi ratie bij vele voorgangers wordt ge zocht en.niet gevonden? Begrijpt u mij goed, ik bedoel hiermee geen pleidooi voor de al te haastige ant woorden, die men in vroeger tijd maar al te dikwijls kreeg voorgescho teld als laatste zekerheden en absolu te waarheden. Antwoorden die 'even' uit de bijbel waren tevoorschijn ge manipuleerd. Maar ik bedoel wèl het hartstochtelijk verzet tegen het einde loos' koketteren met 'vragen' en het moedlijk doen meit heilszekerheden alsof de systematische twijfel een mens gelukkig zou kunnen maken en alsof hij pas dén vrede vindt voor zijn hart wanneer het allemaal nage rekend en 'geverifieerd is wat hij ge looft. Waar deze geest in het hart van de kerk begint door te dringen, ver heft zich de verontrusting. Opvallend is het wij wezen daar reeds op dat die door alle kerkgrenzen héén gaat. Er is en dat werkelijk niet alleen bij de ouderen, maar zeker niet minder ook bij de jongeren een grote behoefte aan geloofsblijdschap, aan een ontmoeting met mensen die gemotiveerd leven uit de Geest. Waar dét herkend wordt, vallen kerkgrenzen weg en weet men één te zijn in Chris tus. Een duidelijk voorbeeld daarvan kon men in Trouw lezen. De doopsge zinde dr. Verheus gaf daar een zeer instemmende beoordeling van de '0- pen brief' die de conservatieve R.K. dr. v. d. Meer aan zijn geloofsgeno ten schreef. Johan van der Woude: Maria Der- mout. De vrouw en de schrijfster. Nijgh Van Ditmar 252 blz. 18,90. 'Ik ben eigenlijk geen schrijfster, be heers dat ook niet geheel en streef er ook niet naar. Ik wil vertellen wat ik zie, hoor of voel'. ï>it is het credo van., de in 1962-op •74-jarigei» leeftdid p«cr«' leden schrijfstér Maria Dennóüf.Haar ene roman en zes verhalenbundeltjes gaan alle over het toenmalige Nederv lands-Indië. Ze was er met haar man een groot deel van haar leven. Dé ln-' drukken daar opgedaan heeft zij haar leven lang niet kunnen vergeten. Pas op haar 63ste debuteerde ze met de korte roman 'Nog pas gisteren'. In de korte tijd tot haar dood slechts 11 jaar wist ze, hoewel geplaagd door veel ziekte, haar oeuvre gestalte te geven. Haar verhalen zijn tot ver bui-. ten Nederland beroemd geworden. De schrijver Johan van der Woude, j die Maria Dermöüt zeer goed kende.' heeft in opdracht van het ministerie van CRM 'dwe~blögraT!fc "gtttltrew- Hij, eigenlijk de ontdekker van dit grote talent, heeft een Jcnap boek o^ec haar gescbreren,. .Vooral de gewone, menselijke" aspecten komen goed naaf voren. Haar sterke karakter en door zettingsvermogen hebben het mogelijk gemaakt dat een zwakke, zieke vrouw op haar 63ste begint te schrijven. En goed. Rob Nieuweiihuys typeert haar als volgt: 'Het merkwaardige bij- Ma ria Dermoüt is, dat ze zelden een be- schrijving geeft van wat ze ziet, maar dat het land toch voortdurend aanwe zig is. Altijd is de natuur er. En al tijd hoort men haar praten'. Of zoals Van der Woude zelf omschrijf^ (blz.) 72): 'Zij merkte "een menigte details op, ze is in haar werk een miniaturis- te, om een kern heen, een kern van magie en oerkrachten en archetypes'. Voor wie wil weten boe er als ho gere ambtenaar in Indië geleefd werd en hoe arm vaak heeft dit JjÖck ook veel in petto. Stadsgezichten, een boekjè voor' ge sprek, meditatie en catechisatie, sa mengesteld door ds. G. D. J. Dinge- mans en met tekeningen van Jan de la Rie. Dit uitgaafje van de central» voor vormingswerk, De Horst 5, Drie bergen bevat 'tekeningen, gedichten en gedachten over onszelf in relatie tot God'. Prijs 3.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2