Ajacieden bedanken voor Oranje-team 'Onderbrengen georganiseerde van recreatiesport in sport is wezensvreemd' JAN TIMMANS LEVENSLIJN financiële voorwaarden onaanvaardbaar geacht Conflict rond tv-uitzending Engels voetbal Nog niet erkende grootmeester stelt eigen levensstijl voorop Oost-Duitsland oefent Elvström zeker van titel ISU-commissie vergadert in Heerenveen Ook Karpov in halve finales Titelstrijd lange afstand 2JOUW/K.W1A1KTET MNSDA.G 5 u,l 19Ï4 SPORrr T11/K13 in onze sportredactie tfSTERDAM Geld, of Uwer het ebrek daaraan, speelt weer een lofdrol ln het nieuwe conflict rond et Nederlands elftaL Nadat het af ge- ipen weekeinde was uitgelekt dat de NVB maar een zeer beperkt budget [schikbaar had voor de premiepot x>r bet Oranje-team tijdens het we- lldkampioenschap, barstte gisteren bom. De Ajax-lnternationals gin- en na de training van gisteren in >nclaaf en besloten vervolgens bijna énstemmig (negen van de tien) zich let meer beschikbaar te stellen voor et Oranje-team. ot ontzetting van dc internationals erd zondag officieus bekend dat er NT de spelers een sterk tegcnvallen- e premie beschikbaar is. Voor het pelen van de drie poule-wedstrijden ;ordt een bedrag van ƒ11.000 bruto i er speler uitgekeerd. Bereikt de loeg de volgende ronde dan wordt de remie verdubbeld. En slaagt de nati- nale equipe erin dc eindstrijd te ha ai dan is er nog eens een bedrag van 5.000,- per speler beschikbaar. ftOTEST !en massaal protest leek waarschijn- jk. Dat is dan gisteren gekomep, op e dag dat Rinus Michels, de super-vi- ir van het Nederlands elftal voor en werkbespreking met de verant woordelijke leiders van het Oranje- am, vanuit Spanje naar zijn vadcr- uid vloog. Michels werd vergezeld oor zijn echtgenote en door Johan hiljff. Vandaag zal de Barcelona-trai- Vier hoofdpersonen in de dans om Oranje. V.l.n.r. Danny Cruijff, Johan en Rinus Michels met echtgenote. ner 'n onderhoud hebben met de heren Burgwal en Hogewoning, de project leiders van het WK-bureau en met d® bondscoaehes Fadrhonc en Van der Hart. Voorlopig heeft Michels de han den vol aan het regelen van deze fi nanciële zaak. De Ajax-kera heeft al te verstaan gegeven onder geen enkele voorwaarde tot de Nederlands elftal- selectie te zullen toetreden, als niet eerst een betere beloning in het voor uitzicht wordt gesteld. De oorzaak van deze financiële perike len ligt in dc afwerking van de aan de spelers toekomende plaatsingspre- mie van ƒ20.000. Het sectiebestuur betaald voetbal wil dat bedrag (totaal 32.000) putten uit de algemene mid delen van de KNVB. Het bondsbe- stuur voelt daar niets voor gezien de door de verhuizing van de KNVB van Den Haag naar Zeist zwaar aangetaste financiële positie en heeft de financiële deskundige Ton Zwikstra opgedragen dat bedrag in de WK-begroUng op te nemen. Overigens doemen in die be groting ook al weer grote problemen op. De daar vastgestelde sponsorpost (4 ton) zal, zo wordt verwacht, bij lange na niet 'vol' komen. Tot op he den bevat de sponsorpot een bedrag van ƒ150.000,- (SRV) en staan moge lijke nieuwe kandidaten niet te drin gen. ANDERE CLUBS De spelers van Ajax hebben over hun standpunt nog geen contact gehad met kandidaten voor het Nederlands elftal uit andere verenigingen. Woord voerder Ruud Krol zei daarover: Te der moet het voor zichzelf beslissen. Spelers van andere clubs kunnen zich natuurlijk bij ons aansluiten.' Ruud Krol stelde verder: 'In een bij na twee uur durende bijeenkomst na de training zijn wij tot de conclusie gekomen dat de voorwaarden waaron der wij in de eindronde van het wereldkampioenschap zullen moeten spelen, voor ons onaanvaardbaar zijn. Om geen misverstanden te veroorza ken: die voorwaarden liggen uitslui tend op het financiële vlak. Ons be zwaar richt zich niet op de manier waarop training en begeleiding zullen worden verzorgd. Namens de negen spelers heb ik Karei Jansen, de secre taris van de Vereniging Van Contract Spelers van ons standpunt op de hoogte gesteld en hem gevraagd be middelend te willen optreden. Met wie, of met welke instanties hij daar voor in contact wil treden, laten wij graag aan hem over*. Ruud Krol wilde het begrip financiële voorwaarden bepaald niet binden aan een bedrag. 'Het gaat er ons om dat het gedane voorstel van de bond naar onze mening niet in verhouding staat tot het bedrag van 65.000 gulden dat ons is gegarandeerd wanneer wij de eindronden zouden bereiken'. De bond hoopt bijvoorbeeld op in komsten uit sponsoring, rekent op 'verdiensten' uit de vriendschappelijke wedstrijden, die het Nederlands elftal ln de voorbereidingsperiode zal spelen. Aan de andere kant is ook nog niet precies bekend welke kosten zullen moeten worden gemaakt voor de eind ronde. Bijvoorbeeld voor vergoedingen aan spelers in de trainingsperiode, uit gaven voor reizen en verblijf, kosten voor scouting en begeleiding en alles wat verder te maken heeft met de op timale voorbereiding van de spelers groep. In wezen wil de sectie betaald voetbal de spelers van het Nederlands elftal ln Duitsland nog een keer het geld laten verdienen, dat hen is toegezegd voor het bereiken van de eindronde. Wanneer namelijk de inkomsten uit de recettes van het eindtoernooi groot genoeg zullen zijn, is het 'Gat van Hogewoning', ontstaan door de toezeg ging van 65.000 gulden voor een posi tief resultaat uit de wedstrijden tegen IJsland, Noorwegen en België, opge vuld. Tegen die handelwijze verzetten de spelers van Ajax zich. ZIJ willen an dere financiële voorwaarden, vooral wat de verdeelsleutel van de inkom sten betreft. OEFENPROGRAMMA Zoals de vorige week reeds gemeld is, staat het vrijwel vast dat het Neder lands elftal in de komende periode een beperkt oefenprogramma af zal werken. Op 27 maart komt Oranje in Rotterdam uit tegen Oostenrijk, op 17 april volgt een confrontatie met Tsje- choslowakije, Roemenië of Joegoslavië en in de weken tussen 15 mei en be gin juni zal nog een ontmoeting met een Zuidamerikaans land (Argentinië waarschijnlijk) worden geprogram meerd. De spelers van het Nederlands elftal verzamelen zich na een week vakantie (na de voetbalcompetitie) op 15 mei in het KNVB-sportcentrum te Zeist. Omstreeks 11 juni wordt de ploeg naar het trainingscentrum ln Hiltrup overgebracht. In de medische staf zal niet, zoals eerder gemeld, Ed van Breukelen de fysiotherapeut van Feyenoord worden opgenomen. De aanwezigheid van een uitstekend uit gerust ziekenhuis in de omgeving van Hiltrup heeft de WK-staf tot dat be sluit doen komen. De medische bege leidingsgroep bestaat derhalve slechts uit de artsen Mosterd en Kessel en verzorger Pierre van der Akker. AMSTERDAM Twee schaaktoernooien in Engeland hebben van Jan Timman (22) plotseling een .ooggewaardeerde figuur in de Nederlandse denksportwereld gemaakt. 'De jonge veelbelovende Jan Ümman' is geworden tot 'grootmeester Timman'. Tijdens het afgelopen Hoogoventoernooi kwamen da- telïjks mensen speciaal naar hem kijken. Belangstelling te over die hem niet hindert zo lang hij er maar Het al te nadrukkelijk mee geconfronteerd wordt. Als zijn levensstijl maar niet in het gedrang komt is lij best bereid alle ongemakken van populariteit op de koop toe te nemen. 'Op straat herkend te worden ijkt misschien wel even leuk, maar ik zou het al sn el niet zo aardig vinden'. e resultaat ln het Hoogoventoernooi fordt toch wel als een beetje tegen- pdlend gezien. Er werd meer van je |erwacht. MMAN: 'Dat is misschien wel mo- lijk. Het is natuurlijk zo dat ik de gelopen maanden erg veel heb ge laakt, Misschien was het inderdaad s te veel. Ik heb er nu ook een ieetje genoeg van gekregen. Van de Edere kant had ik zelf het gevoel dat nu kon doorbreken, ik krijg nu nog erg veel ideeën. Dan is het goed om veel te spelen. Ik was eerst ook ïog graag naar het toernooi in Reyk- avik gegaan. Dat begon een dag na iet Hoogoventoernooi, maar ik besef elf ook wel dat er dan sprake zou ijn van overbelasting. Daarom doe ik iu die simultaantoernee.' )at lijkt me even vermoeiend talMAN: 'Dat valt wel mee. Je kunt «el op je routine doen. Lekker spe en, een pilsje erbij. Dat is wel goed o. Soms zie je wel wat aardigs, daar ja je dan toch weer wat verder op in. laar het is zeker niet zo vermoeiend Is een toernooi.' In financieel wel zo aantrekkelijk. MMAN: 'Daar wil ik liever niet te eel over zeggen. Het is wel interes- uit, een discussie over bijvoorbeeld oe hoog het prijzenbedrag bij een lernooi zou moeten zijn. Je mag aar mijn mening ook geen vergeld ingen gaan trekken met andere spor en. Ik heb me gewoon nooit zo in eldzaken verdiept. Ik heb niet zoveel odig om prettig te leven. Andere rhakers misschien wel. Dat zou je an blokkeren. Ze zouden mij als ar- ument kunnen gebruiken om prijzen iet te verhogen. Dat wil ik niet.' in de Haagse Post heb je gezegd dat jt wereldkampioen wilt worden. [IMMAN: 'Ach je zegt wel eens meer bakkelijk iets. Er wordt zo dikwijls ietzelfde gevraagd door mensen. Dan »il je ook weer niet steeds een of an- ler ontwijkend antwoord geven, zo leb ik dit ook gezegd. Maar in princi- je wil ik dat natuurlijk wel. Het is lel leuk zo'n uitspraak maar ik wil iet ook weer niet direct uitsluiten. Eet vergt erg veel werken, de lijdens weg naar de tcp is lang. Ik zal veel poeten studeren.' ftudeer je dan nu niet zo hard? MMAN: 'Niet zo har5 als bijvoor- eeld een man als Portisch. Het gaat ij mij meer op speelse wijze. Mis- chien niet -zo grondig. Je wilt toch ok een beetje leuk rondstappen. Al oe ik relatief gezien wel veel. Als ik M het analyseren ben dan gaat het eer intensief. O ja, laatst bijvoor- eeld brandde mijn kamer bijna uit. k had een sigaret aangestoken en de icifer ergens weggegooid. Er liggen chter overal kranten op mijn kamer n er was er een in brand gevlogen, ins Böhm (schaker en boezemvriend »n Timman, red) ging die brandende rant onder de douche doven. En ik ing gewoon weer verder. Als hij een aar seconden later daarvan terugge- omen was had het goed gebrand *nt er waren een paar vonken op on kussen gevallen. Dat lag aan mijn oeten te branden. Ik had het niet ens in de gaten. Niet gedacht: wat 'ordt het warm, alleen even, o het rand en weer verder gegaan. Dat is fel opmerkelijk Mijn hele kamer had unnen uitbranden.' enkele verhalen die de laatste we len zijn gepubliceerd kwam naar vo- en dat schakers nogal eens een forse orrel pakken. TM1MAN. 'In principe heeft dat hele maal niets met schaken te maken. Maar het kan samengaan, in Rusland gaat het samen met het schaken. Ie dereen denkt dat wij alcoholici zijn. Dat is natuurlijk, fout. Maar een pils je is best lekker. Je moet alleen niet iedere dag tijdens een toernooi drin ken, veel drinken. Schakers zijn speci ale types. Veel mensen hebben een kater als ze veel hebben gedronken. Ik heb er geen last van. Ik kan een paar uur later om acht uur 's mor gens vlot wakker worden en een par tij gaan analyseren. Over Tal is ge schreven dat hij diep in de nacht de trap op gedragen moest worden en een paar uur later al weer zat te drin ken. Dat kun je niet schrijven want er zit meer achter, Tal lijdt ontzet tend veel pijn. Hij moet wel drinken.' Over soft drugs? TIMMAN: 'Het zijn geen geestverrui mende middelen geloof ik. Kousbroek zei dacht ik terecht, Vinkenoog heeft ineens goede ideeën maar hij kan ze niet onder woorden brengen. Dat is niet geestverruimend, maar geestver- nauwend. Op het moment zelf vind ik het wel geinig. Maar het is geen ont snappen. Ik weet niet waaraan ik zou moeten ontsnappen. Ik vind alles best redelijk. Waarom zou ik dan'? Wat Is het volgende toernooi voor Jou? TIMMAP): 'Ik doe mee aan het Neder lands kampioenschap. In principe is dat toernooi dikwijls weinig aantrek kelijk. Je speelt tegen hoofdklassers en collega-topschakers. De KNSB had ln eerste instantie gezegd dat de eer ste vier van dat toernooi naar de Olympiade zouden gaan. Maar je moet kwalitatief het beste team sturen. Bij zo een kampioenschap is het altijd mogelijk dat een hoofdklasser tot die vier doordringt, ook omdat het tegen die schakers dikwijls moeilijk spelen is. Dat is nu dus ook weer ingetrok ken. We hebben wat contactmoeilijk heden met de KNSB. Bestuursleden van die bond zijn een ander slag men sen. Ze zien steeds een verband met andere sporten. Schakers zijn heel an dere mensen. De bestuursleden zijn amateurs, wij zijn profs.' Hoe waren de reacties op die groot- meesterresultatcn? TIMMAN: 'Ik heb Euwe ontmoet en ik geloof dat het hem erg veel deugd deed. Van Bouwmeester kreeg ik een boek, Chess secrets van Lasker. En een brief dat hij vond dat ik echt grootmeester was, hij had er altijd in al geloofd zei hij. Van mijn ouders krijg ik de complete Russische biblio theek van Van Oorschot als de FIDE mij grootmeester maakt. Dat vind ik ontzettend goed.' Je hebt een grote voorliefde voor die schrijvers. TIMMAN: 'Ja ontzettend. De sfeer spreekt mij erg aan. Ik ook van plan een reis naar Japan te gaan maken binnenkort. Niet per vliegtuig, maar met de trein. De Trans Syberië Ex press. Die lijn is begin deze eeuw ge maakt Het was de enige verbinding tussen oost, en west tijdens de revolu tie. Ik vind een trein ook aanmerke lijk leuker dan een vliegtuig. Uit En geland ben ik ook niet met het vlieg tuig maar met de trein en de boot te rug gekomen. Je ziet steeds wisselen de landschappen. Het kost wel meer tijd maar wat zegt tijd als je steeds meer naar het oosten gaat. De tijd speelt dan een steeds kleinere rol. Zo een trein is iets heel opmerkelijks. In de film 'Dokter Zjivago' zie je op een gegeven moment een trein door de sneeuw rijden. Normaal is een baan vak schoon. Daar zie je die trein echt door de sneeuw rijden. Dat was een heel opmerkeliji gezicht, grappig. En waarom Japan? Japan is gewoon lek ker ver weg, je kunt niet zo makke lijk meer terug. Je moet het in dit le ven ook allemaal gehad hebben ,dat is altijd beter dan 't nooit te krijgen.' Ben je niet bang dat dit vermoeid be staan zoveel vergt dat Je snel opge brand zult raken? TIMMAN: 'Dat is in principe best mo gelijk. Maar ik geloof bijvoorbeeld wel een beetje in handlijnkunde. Ik heb een lange levenslijn. Iemand dat gezegd. Dat is een veilig idee. Ik ben ook wel eens bij een waarzegger geweest. Iemand die mij helemaal heeft eens mijn hand gelezen, toen is niet kende. Die vertelde mij bijvoor beeld dat ik een vriend had die van een grapje hield. En die erg graag hard met auto's reed. Hans Böhm rijdt altijd nogal gewaagd. Maar die waarzegger zei ook dat hij toch nooit een ongeluk zou krijgen. Daarom stap ik ook altijd gerust bij hem in de au to. Zoiets moet je geloven. Sommige mensen hebben nu eenmaal een be paalde v gave. Iemand kan een zeer diep psychologisch Inzicht hebben. Astrologie daar geloof ik helemaal niet in.' Als die waarzegger nu had gezegd dat er wel een ongeluk zou volgen. TIMMAN: 'Dan nam ik wat anders. Dan reed ik misschien op een brom mer rond. Grappig, dat is heel goed mogelijk. RUUD VERDONCK Stelling tan drie onderzoekers van Rijksuniversiteit Utrecht: UTRECHT Atletiekbeoefening wordt ervaren als een weinig speelse bezigheid, waarbij wed strijd- en competitie-elementen een belangrijke rol spelen en waarbij heel doelbewust en ten koste van relatief veel inspan ningen naar een bepaald resul taat wordt toegewerkt. 'Wat aan sport doen' tijdens verblijf op een camping wordt daarentegen gekenmerkt door een grote mate van zich vrij en ongebonden voelen: het is goedkoop en verkwikkend, het speelt zich buiten verenigingsverband af en heeft geen ander doel dan alleen maar recreatief bezig zijn. Uit deze omschrijvingen van sport en recreatiesport komt naar voren dat beide vormen van lichamelijke activi teit geheel verschillend van karakter zijn. Op grond hiervan komen drie onderzoekers van het sociologisch in stituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht, drs. T. J. Kamphorst, drs. H. A. A. J. Jaoobs en J. Koedam, in een onderzoek naar de recreatiesport tot de mening dat het onderbrengen van deze vorm van sport bij de georgani seerde sport wezensvreemd zou zijn. Dit vooral 'gezien de verschillen in beleving van de beoefenaren.' Noodza kelijk is wel, vinden zij, 'dat een be paalde mate van samenwerking met eventueel in te stellen, op wijk- en buurtniveau opererende, naar aard en organisatie zeer flexibele instanties voor recreatiesport en de gewone sportorganisaties ontstaan'. Bij hun studie van de literatuur over de recreatiesport herkenden de onder zoekers drie relaties tussen sport en recreatiesport. Dat zijn: 'De recreatie sport fungeert als voor- en naportaal van de georganiseerde sportbeoefe ning'. 'Sport en recreatiesport zijn zelfstandige verschijnselen en vullen elkaar als zodanig aan' en 'Recreatie sport fungeert als kritiek op de geor ganiseerde sport met diens, volgens velen, te sterke prestatie- en competi tiegerichtheid.' Ook bleken er nogal wat verschillende motieven en doelstellingen aan het re- creatiesportbeleid vast te zitten. Aan gevoerde argumenten voor deze vorm van sport lopen uiteen van 'voorko men van lichamelijke aftakeling' tot 'recreatiesport draagt bij tot individu ele ontplooiing', van 'recreatiesport is nuttig want het draagt bij tot het le veren van een betere werkprestatie' tot 'recreatiesport vindt zijn betekenis in het bewegen zelf.' KNELPUNTEN Als knelpunten worden genoemd de onduidelijke taakverdeling tussen de verschillende beleidsinstanties die zich met sport bezig houden, het ont breken van een maatschappelijke visie op de recreatiesport, de vraag hoe het kader dient te worden samengesteld en problemen met de accommodatie. Ten aanzien van de beleidsinstanties deelden de onderzoekers nog mee, dat als knelpunt wordt ervaren gebrek aan geld voor het ontwikkelen van een beleid alsmede een negatieve hou ding van veel mensen tegenover een schijnbaar nutteloze bezigheid als het bedrijven van recreatiesport. Bij het ondervragen van verschillende groepen sportbeoefenaren, zoals voet ballers, atleten, tennissers, trimmers en carapingbezoekers, kwamen steeds andere motieven naar voren, benevens een heel andere beleving van wat men doet. De drie onderzoekers komen ook tot een definitie van recreatiesport. Het beleid zou het beste, zo stellen zij, kunnen aansluiten bij de definitie, die volgens hen moet luiden: 'recrea tiesport is een relatief vrije, spontane, veelzijdige, verkwikkende en ludieke, op beweging gerichte activiteit, die plaats vindt buiten duurzaam gefor maliseerde kaders, die in gezamenlijk heid wordt beoefend en waarbij de zelfverwezenlijking centraal staat.' LONDEN (AP) Door een ge schil over de honoraria zullen de «televisiecamera's volgend sei zoen wellicht niet meer bij de grote voetbalwedstrijden van de Engelse competitie worden toe gelaten. De clubs van de Football League hebben met 28 tegen 18 stem men een aanbod van de tv-orga- nisaties tot betaling van 3,5 mil joen pond sterling voor de uit zending van voetbalwedstrijden in de volgende drie seizoenen afgewezen. De tv-uitzendingen van voetbal wedstrijden trekken in Enge land zelf miljoenen kijkers en worden van Scandinavië tot Australië door buitenlandse tv- zenders vertoond. Vele voetbalclubs zeggen, dat hun aantallen bezoekers dalen door de televisie. Zij eisen ho gere betalingen van de BBC en de ITV, die gezamenlijk over het honorarium hebben onder handeld. Jan Timman (rechts) hier in duel met de Nederlandse kampioen Sosonko tijdens het Hoogovenschaak toernooi. OOST-BERLIJN (Reuter) Het Oost- duitse voetbalelftal zal ter voorberei ding op het eindtoernooi van het we reldkampioenschap voetbal zes oefen wedstrijden spelen. Het programma ziet er als volgt uit: 26 februari: in Algiers tegen Algerije; 28 februari: in Tunis tegen Tunesië; 13 maart: in Oost-Berlijn tegen België; 27 maart: in Dresden tegen Tsjechoslowakije; 23 mei: in Rostock tegen Noorwegen; 29 mei: in Leipzig tegen Engeland- SYDNEY (DPA) De Deense zeiler Paul Elvström heeft zich gisteren in Sydney vrijwel verzekerd van de we reldtitel soling. Ondanks een zevende plaats in de zesde race bedraagt zijn voorsprong op de Australiër David Forbes (die vijfde werd) dertien pun ten. Dat betekent dat Elvström in de slotrace liefst zes plaatsen achter For bes kan eindigen zonder dat de wereld titel hem ontgaat Winnaar van de zesde race werd de Amerikaan Bill Moore, voor de Span jaard Juan Bostas en de Amerikaan John Kolius. Deze laatste staat ook in het totaalklassement derde maar is kansloos voor de eindoverwinning. HEERENVEEN De vorig jaar ge vormde speciale commissie van de In ternationale Schaats Unie, die tot taak heeft de mogelijkheden te onder zoeken van een sectie non-amateuris- me binnen de ISU, zal op maandag 25 februari in Heerenveen bijeenkomen. Dan worden de in Nederland en Scan dinavië verzamelde gegevens uitgewis seld. Commissielid en vice-voorzitter van de KNSB Van Laer: 'We hadden kort geleden een vergadering in Go thenburg op het programma staan, maar de Noorse vertegenwoordiger meldde zich toen af. Het is de bedoe ling, dat we in Heerenveen ook over leg plegen met een Amerikaanse offi cial, die dan in verband met het juist beëindigde toernooi om het wereld kampioenschap voor dames toch aan wezig is'. De heer Van Laer heeft zich voorge nomen deze zomer nog een voorstel bij de ISU in te dienen. 'Het eerstvol gende congres is weliswaar pas in 1975, maar het bestuur heeft in mei een vergadering in Londen. We stre ven er naar dat de commissie dan klaar is met het onderzoek. Anders zou er weer een jaar verloren gaan'. De heer Van Laer heeft in Alma Ata geen poging meer ondernomen de Ne derlandse herenploeg in maart op de Medeobaan te laten rijden in een lan- denwedstrijd met Noorwegen en de Sowjet Unie, die in elk geval wel t«- gen elkaar uitkomen. 'Dat is helemaal van de baan', aldus Van Laer. 'Het geld voor dit seizoen is schoon op'. MOSKOU (UPI) De eerste halve finale van het kandidaten-toernooi zal gaan tussen de Russen Spasski en Karpov. Spasski had zich reeds ge plaatst in San Juan, Karpov plaatste zich gisteen door in Moskou de acht ste partij van de tweekamp tegen Lev Poloegalevske te winnen. Daarmee bracht hij zijn aantal winstpartijen op drie. Anatoly Karpov is pas 22 jaar en de hoop van de Russische schaak wereld. Dc anderhalve finale van het toer nooi waaruit de uitdager van wereld kampioen Bobby Fischer naar voren komt, is nog niet bekend. In de twee kamp tussen Kortsjnoj en Mecking werd de negende partij afgebroken. Kortsjnoj heeft twee overwinningen behaald. In de strijd tussen Petrosjan en Portisch eindigde de zeven de par tij in remise. Petrosjan heeft één par tij gewonnen. AMSTERDAM (ANP) Op 16 fe bruari zal op de Jaap Eden kunstijs baan in Arasterdam het Nederlands kampioenschap superlange afstand worden verreden. Voor de heren, die 150 ronden moeten afleggen, zijn 80 deelnemers uitgenodigd, bij de dames die 50 ronden zullen schaatsen is de inschrijving vrij. Tot nu hebben zich 25 deelneemsters aangemeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13