Onhoudbare toestand op VWO-scholen door zwaarte van wiskunde Raalte's Vikingen vandaag in Den Haag Steun pers vandaag in parlement Ook leraren maken zich veel zorgen Confessionele vragen bij vorming programcollege Haarlemse zesde-klassers gaan vandaag met petitie naar Den Haag: D'66 trekt milieumotie in Regeling verdere studie 'tweede graad' leraren PvdA-fractie wijst andere Waalbocht af Brandweercommandant sliep er doorheen RIJK DE GOOYERS BOERDERIJ (IN GIETHOORN) AFGEBRAND Werk staat op 't spel Pleidooi voor een beter bevaarbaar Overijssels Kanaal mOOT/OTARTET DENSDAG 5 FEBRUARI 1974 BINNENLAND T9/K11 Van onze ondenvijsredactie LEEDSGHENDAM Eindexamenkandidaten van VWO-scholen (Atheneum en Gymnasium) die na hun eindexamen een vak als economie, sociologie of psychologie willen gaan studeren, zitten flink in hun maag met het vak wiskunde. De maatschappijwetenschappen waartoe sociologie, psychologie etc. behoren stellen wiskunde verplicht voor aanstaande studenten. Maar de eisen voor wiskunde zijn zo hoog dat veel leerlingen met angst en beven hun eindexamen tegemoetzien. Vandaar dat vandaag een groep Haar lemse zesdeklassers naar Den Haag gaat om een petitie te overhandigen aan de vaste kamercommissie voor on derwijs en aan staatssecretaris Veer man. In die petitie wordt aandacht gevraagd voor de onhoudbare toestand die op de VWO-scholen ontstaan is door de zwaarte van het vak wiskun de. In de eerste plaats vragen de leerlin gen zich af waarom je als je bijvoor beeld economie wilt gaan studeren net zoveel van wiskunde af moet we ten als een aanstaande wiskundestu- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fractieleider van D'66, dr. J. Terlouw heeft besloten de motie waarin aan het kabinet wordt gevraagd de minister van milieube leid, mevrouw Vorrink, meer invloed te geven in het kabinetsbeleid, in te trekken. De motie, ondertekend door alle grote partijen, zou vandaag in stemming komen. Nog niet bekend is hoeveel ondertekenaars de motie toch willen handhaven. Hoewel de motie was bedoeld 'als on dersteuning van haar beleid' aldus Terlouw, vatte de minister de motie kennelijk op als een motie van wan trouwen. Mevrouw Vorrink zei geen behoefte te hebben aan een dergelijk 'steunbriefje van de Kamer' en raadde de motie daarom ten sterkste af. Het leek Terlouw wat gekunsteld om nu een andere motie te maken die niet vatbaar zou zijn voor een 'foute interpretatie'. Daarom heeft hij de overige ondertekenaars voorgesteld de motie in te trekken. Bij de algemene beschouwingen wil hij dan op het on derwerp terugkomen 'temeer daar de coördinatie in het milieubeleid een zaak van het hele kabinet is.' Me vrouw Epema (PvdA) en de radicaal Jansen sloten zich gisteravond bij de ze opstelling aan. Onbekend is nog hoe KVP, ARP, CHU, WD en DS'70 op het verzoek van Terlouw zullen reageren. Van morgen vergaderen zij hierover in hun fractie.Als hun persoonlijke me ning lieten wel de heer Van Leijen- horst (CHU) en Tuynman (VVD) we ten zich er sterk voor te zullen ma ken om de motie te handhaven. 'De motie drukt precies uit wat wij in ons betoog bij de begroting van mi lieuhygiëne naar voren hebben ge bracht', aldus Van Leijenhorst. Van onze ondenvijsredactie DEN HAAG Studenten aan een ex perimentele lerarenopleiding, die dit jaar hun tweedegraads-bevoegdheid halen, zullen op twee manieren door kunnen studeren voor een eers.e- graads-bevoegdheid. Ze kunnen zo'n bevoegdheid halen aan een MO-B-op- leiding of ze kunnen aan een univer siteit doorstuderen voor een eerste graads-bevoegdheid. Minister Van Kemenade heeft deze re geling voorgesteld aan de Academi sche Raad en de Onderwijsraad, in af wachting van een definitieve regeling met betrekking tot de doorstroming van 'tweedegraders' naar een eerste graads-opleiding. Die eerstegraads-op leiding zal aan de universiteiten moe ten worden gegeven, aldus de minis ter, maar wie precies zo'n eerstegraad s-opleiding kunnen gaan volgen en hoe die opleiding eruit zal gaan zien, kan pas vastgesteld worden als de herstructurering en herprogramme ring van de universiteiten een feit ;c. Omdat dit jaar de lerarenopleidingen hun eerste afgestudeerden zullen afle veren, is het voor die studenten pe- langrijk nu een tussenoplossing te verzinnen, zodat ze kunnen doorstude ren. De minister stelt de Academische Raad voor een commissie in te stel len, waarin vertegenwoordigers van de universiteiten en van de lerareno pleidingen zitting hebben, die de doorstroming van 'tweedegraders' naar de universiteiten moet regelen. Half februari zal de Academische Raad zich beraden over de instelling van zo'n coördinerende commissie. DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer acht de verbetering van de Waalbocht bij Nijmegen en het graven van het Mark-Vlietkanaal in westelijk Noord-Brabant niet nood zakelijk. Voorgesteld wordt de gelden, voor deze werken uitgetrokken op de begroting-1974 van het departement van verkeer en waterstaat, te schrap pen. De Kamer behandelt deze begro ting volgende week. dent. Daarnaast is het voor hen de vraag of de sociale faculteiten aan de universiteiten wel terecht die wiskun de verplicht stellen in het eindexa menpakket; en tenslotte vallen de scholieren erover dat de sociale (sub faculteiten in ons land niet allemaal dezelfde eisen stellen. Noodkreet De Haarlemse scholieren staan niet alleen in hun protest. Een paar maan den geleden kwam er al een nood kreet uit Tilburg toen zesdeklassers merkten dat het eerste deel van het schoolonderzoek zulke zkare wiskun- de-opgaven bevatte, dat het voor ver reweg de meesten van hen op een dikke onvoldoende uitdraaide. En ook de leraren maken zich ernstig zorgen over de onduidelijke en zware eisen die de maatschappij-wetenschappen^ aan hun toekomstige studenten stel len. De voorzitter van de sectie VWO-havo van de Nederlandse vereniging van schooldekanen, J. Koene, schrijft in het weekblad van het NGL (het ge nootschap van leraren) dat hij zich afvraagt of het wel redelijk is dat er zulke zware wiskunde-eisen gesteld worden aan mensen die maatschappij wetenschappen willen gaan studeren. Maar Koene maakt zich nog meer zor gen over de manier waarop de univer siteiten die wiskunde-eisen interprete ren. Want hoe gaat het, als een aan komende sociologiéstudent geen wis kunde in zijn eindexamenpakket heeft? Voortentamen Als schooldekaan heeft de heer Koene geprobeerd na te gaan wat een leer ling met een verkeerd eindexamen pakket moet doen om toch het vak van zijn keuze te kunnen studeren: In het Academisch Statuut staat dat zo'n aanstaande student-miet-gebreken ver plicht is aan te tonen dat hij voldoen de kennis bezit om het onderwijs aan de universiteit te kunnen volgen. In de praktijk kan dat betekenen dat zo'n student een voortentamen af moet leggen. Maar het kan ook betekenen dat de faculteiten zeggen dat de student via een staatsexamen maar moet zorgen dat hij alsnog een goed examenpakket meebrengt. Trouwens, dat voortenta men kan ook nog allerlei problemen met zich meebrengen. Koene noemt het geval van een student die binnen vier dagen zo'n aanvullend tentamen moest afleggen om het vak van zijn keuze te kunnen studeren. En wiskun de is niet een vak dat je je in een paar dagen eigen maakt, zodat de stu dent in kwestie eigenlijk gedwongen werd af te zien van de studie die hij wilde beginnen. Niet vaststaand Het grote probleem is dat nergens precies vaststaat hoe het moet met die aanvullende vakkenpakketten. De faculteiten kunnen in feite op hun ei gen houtje eisen stellen en dat gaat nogal eens ten koste van de aanstaan de studenten. Voortentamens bijvoor beeld in de loop van het eerste jaar zouden een redelijke oplossing zijn en bovendien helemaal in de geest van het Academisch Statuut maar wat doe je als een faculteit meedeelt dat er helemaal geen voortentamens worden afgenomen en de studenten zelf maar moeten zien hoe ze aan hun verplichte examenpakket komen. Het argument dat de studenten er maar voor moeten zorgen dat ze een goed eindexamenpakket hebben, vindt Koene niet redelijk. De pakkettenkeu- ze komt voor veel' leerlingen op een tijdstip dat ze nog niet zo precies we ten wat ze verder willen gaan doen. Vandaar dat het niet meer dan rede lijk is van de universiteiten te ver wachten dat ze de helpende hand bie den als vakkenpakket niet helemaal klopt. Koene: 'Ik zou al heel erg tevreden zijn als de universiteiten verplicht werden voortentamens af te nemen. Dan weten de scholieren waar ze aan toe zijn. Daarbij moet ervoor gezorgd worden dat alle universiteiten één lijn trekken' Selectie Waar Koene het meest bezwaar tegen maakt, is dat de universiteiten die verkeerde examenpakketten gebruiken om te selecteren. 'In de brochure van de plaatsingscommissie van dit jaar staat dat je geen kans maakt bij stu dierichtingen waarvoor een studenten stop geldt, als je eindexamenpakket niet klopt. En er worden nogal wat studentenstops verwacht dit jaar. In feite betekent het, dat de universitei ten bij het begin van de studie gaan selecteren. En dat mag niet. Dat mag alleen na het eerste jaar, bij de pro pedeuse.' Rijk de Gooyer bij de geblakerde resten van zijn boerderij. Van een onzer verslaggevers GIETHOORN De rijkspolitie on derzoekt of de geruchten, dat de brand in de boerderij van de ar tiest Rijk de Gooyer is aangesto ken, op waarheid berusten. De boerderij brandde gisternacht af. De brand ging onopgemerkt voor bij aan de commandant van de plaatselijke brandweer, de heer R. D. van der Heide: Zijn ver bazing ('Wat vertelt u mij nu') was groot toen hij gistermorgen van NCRV's 'Hier en 'Nu' van de. brand hoorde. Het bleek dat de alarmbel ten huize van de heer Van der Heide niet werkte en dat de brandweercommandant door de gewone telefoon is heengeslapen. De brand in de verbouwde boerde rij van de familie De Gooyer is gistermorgen omstreeks kwart voor drie uitgebroken. Na een half uur was er van de boerderij niets meer over. De gehele inboedel van de boerderij is verloren gegaan, waar onder een grote hoeveelheid an tiek. De schade wordt op enige tonnen geschat. Rijk de Gooyer, die sinds enkele jaren in Giethoorn woont, sliep met zijn vrouw en zoon aan de voorzijde var. de boerderij. De ach terkant had een rieten, dak. Daar is vermoedelijk de brand begon nen, als gevolg van kortsluiting. Mevrouw De Gooyer nam als eer ste een brandlucht waar. Het drie tal had alleen nog maar gelegen heid wat kleren te pakken. In een oogwenk stond de woning in lich terlaaie. Vlakbij de boerderij van Rijk de Gooyer staan nog enige rustieke woninkjes, die door de vonkenre gen van het brandende rieten dak een tijd lang ernstig gevaar Hepen. Door ze goed nat te houden, kon den ze gered worden. Rijk de Gooyer, die ook nog een huis in Amsterdam heeft, blijft toch in Giethoorn wonen. Hij zal er waarschijnlijk met vrouw en zoon in een tijdelijk te huur staan de, tweede woning trekken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het plan van PvdA, PPR, D'66, PSP en KVP om in de provinciale staten van Zuid-Holland een progressief program- ooilege te vormen heeft in politieke kringen van ARP en CHU veel vraagtekens opgeroepen. Logisch Vanavond beraden de provinciale be sturen van ARP en CHU zich over de ontstane situatie. Met name zal dan gesproken worden over de rol die de KVP speelt en de vraag of al dan niet aan de oriënterende besprekingen *us- sen progressieve drie, PSP en KVP zal worden deelgenomen. Waarschijn lijk deze week nog zal er op provinci aal niveau overleg worden gevoerd tussen ARP, CHU en KVP. Zoals bekend hertft de KVP haar pro gressieve gesprekspartner voorgesteld om ook de ARP en CHU aan het sa- menwerkingsoverleg te laten deelne men. De PvdA bleek hiertoe in prin cipe bereid te zijn, maar de besturen van PPR en PSP maakten tegen een dergelijke gang van zaken bezwaar. De heer J. H. J. Rose, voorzitter van het ZuidhollaTids-bestuur van de ARP deelde desgevraagd mee, dat ARP en CHU in principe wel bereid zullen zijn tot overleg na de verkiezingen met andere partijen over de vorming van een programcollege. 'Ik vind het overigens bijzonder vreemd, dat de PPR en de PSP ons op voorhand al willen uitsluiten. Het lijkt wel of 'e bang zijn voor ons', aldus de heer Ro se. KVP-statenlid H. J. A. M. Vrouwen- velder vindt, dat toetreding van ARP en CHU mogelijk moet zijn. 'Als ;.e niet willen is dat jammer. Natuurlijk komt dan de christen-democratische samenwerking in Zuid-Holland in ge vaar, maar wij zijn van mening, dat Van een onzer verslaggevers RAALTE Vandaag komt de bemanning van een vikingenschip, dat zaterdag afvoer in de zeer nijvere Overijsselse plaats Raalte, in Den Haag aan. De Noor mannen, aangevoerd door hoofdman Ragnar Ruigbroek, gaan er met het oog op de komende behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat pleiten voor een betere bevaarbaarheid van bet zeventien kilometer lange Overijsselse kanaal tussen Deventer en Raalte. grondstoffen over de weg moe ten komen, dan zullen daar voor jaarlijks honderdduizen den liters brandstof meer no dig zijn. Ook uit milieu-over wegingen is handhaven van het kanaal van betekenis. Zou het vervallen, dan zouden er weer wegen moeten komen en dat zou nieuwe aanslagen op de grond betekenen. Geen effect Pogingen die van vele zijden ondernomen zijn om tot een beter te bevaren kanaal te ko men, hebben na jaren corres ponderen. praten en rapporte ren, geen effect gesorteerd. Volgens een rapport van het Economisch Technologisch In stituut Overijssel :ijn er deug delijke gronden om het Over ijsselsekanaal geschikt te ma ken voor schepen tot driehon derd ton. In zijn memorandum eist het gemeentebestuur van Raalte het recht van Salland op 'dat deze levensader op de kortste termijn definitief wordt veilig gesteld'. Intussen stak zater dag dan het Vikingenschip in Raalte van wal. Waarom een Vikingenschip? Is dat niet een beetje gezocht? Gemeentese cretaris Luiten denkt van niet. 'Kort geleden is ..ebleken onder meer uit marktboe- ken dat de Vikingen rond het jaar 1020 een vrij grote Namens de gemeenteraad van Raalte en namens het gewest Deventer zullen kamérvoorzit ter Vondeling en minister Westerterp petities worden aangeboden. Ook zal een oude zwerfsteen overhandigd wor den, waarop in Raalter dialect geschreven staat 'Löss det ka naal' (Open' dat kanaal). Ge meentesecretaris Th. W. Lui ten: 'Ik hoop dat het niet al leen als een ludiek gevalletje overkomt. Het gaat in wezen om een bijzonder ernstige zaak. De werkgelegenheid van de bevolking is ermee ge moeid. Het kanaal slibt dicht en als het niet wordt uige- diept en bovendien bevaarbaar wordt gemaakt voor schepen tot driehonderd ton, wat uit economische overwegingen noodzakelijk is, dan zullen verscheidene bedrijven ver trekken. De bevolking is hier van erg geschrokken. Zij is dan ook spontaan tot initiatie ven gekomen'. Het Overijsselse Kanaal da teert van 1850. Sinds 1964 heeft het rijk het aandelen pakket voor honderd procent in handen. Eigenlijk is er met dat kanaal een beetje geleurd, want nadat het eerst de ge meente Raalte is aangeboden is in laatste instantie de pro vincie Overijssel gevraagd het over te nemen. Volgens een door burgemeester en wethou ders opgesteld memorandum loopt de concessie in ieder ge- val nog tot het jaar 2000 door. In artikel veertien van de con cessie staat: 'Gedurende den geheelen duur der concessie zullen de Concesionarissen ge houden zijn, de kanalen en derzelver aanhoorigheden in Voldoenden staat te onderhou den'. Aan dat laatste ont breekt veel. Sommige schepen uit Frankrijk en België bij voorbeeld worden nu al bij Deventer voor een gedeelte gelost omdat ze anders vóór Raalte dreigen vast te lopen. Door de aanwezigheid van het kanaal hebben verscheidene industrieën zich destijds ge vestigd in Raalte, dat nu een centrumfunctie in Salland ver vuld. Het zijn in een aantal gevallen bedrijven, waar de vele 'uitgetreden' landbouwers zich wonderwel thuisvoelen. Naast fabrieken die bouwma terialen maken en ijzer verwer ken, vindt men er mengvoe der/handelsondernemingen. Zouden deze vertrekken, dan zou omschakeling vrijwel uit gesloten zijn. Uit een oogpunt van energiebesparing is het kanaal ook belangrijk. Indien de nu per schip aangevoerde Zelfs een varben ging mee als proviand aan boord van het vikingschip. rol speelden bij de stichting van Raalte. Het waren niet al lemaal zeeschuimers. die Noormannen. Er waren ook kolonisten bij. Sommigen van hen hebben zich hier als boe ren gevestigd'. De burgerij van Raalte heeft het Vikingenschip zelf 'ge bouwd'. Als Noormannen ver kleed, is een aantal Raaltena- ren via Deventer, Arnhem, Wijk bij Duurstede, Delft en Rotterdam naar Den Haag ge varen. Aan boord gezouten spek, kippen, peulvruchten en natuurlijk vaten met gerste nat. Burgemeester drs. W. M. Zuidwijk van Raalte gaf de hoofdman een petitie mee, in Deventer deed burgemeester mr. N. Bolkestein als gewest voorzitter hetzelfde. Poorters In Wijk bij Duurstede moest gisteren nog even verwoed strijd worden geleverd met de Poorters. Vroeger heette die plaats Dorestad. De Vikingen hebben het vroeger enige ke ren met de grond gelijk ge maakt maar ook maakten zij er een handelscentrum van betekenis van. Ook gisteren kwam het tenslotte weer tot een verzoening. 'Ze waren wel strijdlustig, die Noormannen', maar toch ook weer vredelie vend', zegt de heer Luiten. Vandaag gaat het dan op Den Haag aan. Vertegenwoordigers van enige kamerfracties heb ben toegezegd het laatste stuk je mee te zullen varen. Vele Raaltenaren gaan per bus naar het Binnenhof. In ieder geval één bedrijf heeft aangekon digd er een dagje voor te zul len sluiten Van onze parlementsredactie DEN HAAG De steun van de rijksoverheid aan het dagblad De Tijd is vanmiddag het onderwerp van het debat in de Tweede Ka mer. Minister Van Doorn wil met deze subsidie voorkomen, dat het dagblad ten onder gaat op een ogenblik, dat op zijn ministerie hard wordt gewerkt aan een nota over de massamedia (dagbladen, weekbladen, andere lectuuruitga- ven en televisie en radio). In deze nota, die deze zomer aan de Tweede Kamer wordt aangeboden, zal een samenhangend beleid worden uit gestippeld voor de massamedia. Uit gangspunt van de minister is, dat zo veel mogelijk aan de uiteenlopende informatiebehoeften onder de ver schillende groeperingen van de bevol king tegemoet moet worden gekomen. Daarom is verscheidenheid in de dag bladpers van groot belang. De maat schappelijke veelkleurigheid in levens- en wereldbeschouwing, zo hééft de minister' de Kamercommissie voor CRM geschreven, wordt in het be staande omroepbestel gepresenteerd. Dit bestel is voor het democratisch functioneren van de samenleving een kostbaar goed. De moeilijkheid met de dagbladen is echter, dat ze niet al leen een geestelijk produkt zijn, maar ook een economisch goed. Toch hoopt de minister in zijn beloofde nota een oplossing te bieden voor dit pro bleem. De omroepen worden in stand gehouden door het luister- en kijk geld. Op het ministerie wordt nu ge speeld met de gedachte aan een Tees- geld' naar het voorbeeld van de om roepbijdrage. Wat uit de bus komt is nog duister. Maar wel zal de nota ob jectieve maatstaven moeten noemen voor steun aan de pers. Dit laatste punt zal vandaag vooral een rol spe len in het debat over de steun aan De Tijd. De kritiek op de maatregel van de kant van de oppositie (WD en CHU) is vooral, dat de subsidie wat willekeurig is en het niet aan gaat we om die reden niet moeten blijven stilstaan.' aldus de heer Vrouwenv.'l- der. Dr. R. J. H. Kruisinga, voorzitter van de CH-Ka.nerfractie heeft inmiddels verklaard het een logische zaak te vinden als de CHU en ARP in Zuid- Holland weigeren aan het overleg deel te nemen, omdat in het gezamen lijk provinciaal program van CH ».n AR duidelijk staat dat men het ma ken van bindende afspraken voor de verkiezingen afwijst. 'Het zou jammer zijn maar als de KVP in Zuid-Holland zich los zal maken van de andere christendemocratische partijen, gaat ze haar gang inaar', vindt dr. Kruisin ga, een mening die bepaald niet wordt gedeeld door de heer Wm. C. de Kruyff, voorzitter van het Zuidhol landse ClI-bestuur. 'Ik vind dat .",e niet op .een dergelijke manier de deur moet dichtgooien. Ik heb begrepen dat de besprekingen nog in een zeer pril stadium verkeren. Daarom moe ten we het contact met de KVP maar ook met de andere partijen zo goed mogelijk bewaren', aldus de heer De Kruyff. 'Natuurlijk', zegt, hij, 'zullen wij ons nooit voor de verkiezingen binden aan afspraken maar ik vind dat in ieder geval mogelijkheden tot een gesprek open moeten blijven'. niet zo maar een krant te steunen. Hiertegenover staat de mening van de minister, dat het niet juist is een mooie nota over het mediabeleid te beloven en ondertussen net te doen alsof er niets aan de hand is en de nodige kwaliteitskranten te laten ver dwijnen. Vermoedelijk dient de CHU een mo tie in (gesteund door VVD en DS'70) waarin bezwaren worden genoemd te gen het steunen van een krant, dié geen uitzicht biedt op rentabiliteit in de toekomst. In de brief over dé steun aan de pers, die de Kamer vandaag behandelt, komt ook Trouw-Kwartet ter sprake. De Christelijke Pers, aldus de minis ter komt in aanmerking voor een ren teloze lening uit het bedrijfsfonds voor de pers. Het gaat hier om een kredietfaciliteit, waartegén geen be zwaren bestaan bij VVD, DS'70 en CHU, omdat er een plan bestaat, dat voorziet in het herstel van de rentabi liteit. Kindermoord Wanneer na het persdebat de begro ting van verkeer en waterstaat aan de orde komt. zal het Binnenhof op nieuw het decor vormen voor een de monstratie van ongeruste burgers. Dit keer echter trekken geen boze mid denstanders naar Den Haag maar zul len ouders en kinderen namens de ac tiegroep 'Stop Kindermoord' proteste ren tegen de anderhalf miljard gul den die de overheid wil uitgeven voor aanleg en onderhoud van autowegen. Mét schoolkinderen uit diverse plaat sen van Nederland zullen leden van de actiegroep morgenmiddag een peti tie aanbieden aan minister Westerterp en Kamervoorzitter Vondeling. Zij ho pen dan zoveel handtekeningen te hebben verzameld dat hun eisen voor autovrije schoolroutes, veilige woon wijken en aaaleg van fietspaden ste vig worden onderstreept. Jaarlijks vinden in Nederland in het verkeer 450 kinderen de dood en raken er 900 gewond een hoge tol. De spoorwegen zouden de afgelopen maand tot 25 procent meer reizigers hebben vervoerd dan in januari 1973. Vanuit de KVP zal t'r op worden aan gedrongen deze vooruitgang te conso lideren. Daartoe zouden tariefsverho gingen voorzichtig gehanteerd moeten worden. Indien niet voldoende toezeg gingen ten aanzien van het openbaar vervoer en de veiligheid worden ge daan, overweegt de KVP enkele mo ties op tafel te leggen. Wat het parti culiere vervoer betreft: het plan sta tiegeld te heffen op auto's zal. zo wordt verwacht, worden ingetrokken. In plaats hiervan worden maatregelen verwacht waardoor zwartrijden onmo gelijk wordt. Het hoofdstuk water staat krijgt een sterk accent op be houd van de natuur. Van meerdere zijden uit de Tweede Kamer zijn amendementen of moties te verwach ten over voorgenomen waterwerken waarvan de waarde niet in overeen stemming is met de schade die aan het landschap wordt toegebracht. De PvdA heeft reeds twee amendementen ingediend: over de voorgenomen ver betering van de Waalbocht bij Nijme gen en het te graven Mark-Vlietka naal in westelijk Noord-Brabant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11