'wente erkent dasse Ajax Feyenoord faalt in afwerking Arbiter in hospitaal na klap van keeper heidsrechter Arie van Gemert \udt Amsterdammers van winst af Bekeuringen eindstand geeft verschil in klasse met FC Utrecht helemaal niet weer 'K9W/1KWl4®TET MiAIAMDAG 4 FEBRUARI 1974 SPORT T9/K9 2&HEDE De trilogie van topwedstrijden, die FC Twente in de afgelopen weken afwerkte, werd 4ten met een remise (00). (Net als tegen Feyenoord en PSV incasseerde FC Twente derhalve ook jet treffen met landskampioen Ajax één winstpunt. Een betere illustratie van de geslonken htsverliouidingen aan de spits van de competitieladder valt er, zo op liet oog, niet te vinden. Toch n het derde gelijke spel van FC Twente totaal anders tot stand dan de twee voorgaande. Na de o'rontaties met Feyenoord en PSV voelde FC Twente zich. op grond van z'n surplus aan mogelijk- —8 de oostelijke formatie van Spitz -12 de vinnige oppositie van Ajax -tfy moeizaam had beteugeld was -^doening in het Twentse kamp, -1|ks de misser, die Kick van der Ijyanaf de penaltystip beging. FC "l$e erkende dat Ajax de lastigste "J^tels had opgeworpen in de jong man wedstrijden. Veel dichter ,ïels h; "IJls va, -Jfeyeno "^iege oi jin, zelfs tekort gedaan. En terecht. Gemert met een voor de neutrale toe schouwer haast ridicuul motief annu leerde. Van Gemert: 'Voordat Mulder inkopte, leunde hij met zijn elleboog op de schouders van Schrijvers, die daardoor niet van de grond kwam'. Wat gebeurde er in werkelijkheid?: Piet Schrijvers, gehinderd door een laagstaande zon, wilde een hoge voor- 'eyenoord en PSV was Ajax bij zet onderscheppen, verloor de bal uit op FC Twente. Omdat Ajax het oog en stormde in zijn verwarring - - op Mulder in, die evenwel met een verbluffend gemak kans zag de bal in het doel te koppen. Mulder: 'Ik wil hier nauwelijks over praten, omdat 20.000 toeschouwers hebben kunnen zien wat hier precies is gebeurd. Schrijvers kwam zijn doel uit om mij te raken, dat was toch duidelijk. On begrijpelijk die beslissing van Van Gemert'. En Piet Schrijvers: 'Ik zag de bal vertrekken, maar in de zonne- glinstering verloor ik het leer uit het oog. Wat er exact gebeurde weet ik niet. Je voelt altijd wel dat er ge duwd wordt of zo. Ik zou niet durven zeggen dat Jan Mulder een overtre ding beging. Daar is de scheidsrechter -Pategenstander geen kans gaf het n,es.eursspelletje te spelen, waarop basde en FC Twente daardoor »1 dwong fouten te maken. Ajax ;e de stoornissen, die in Twentes {?£eïlopen, niet af, domineerde welis- hte-t maar kwam niet tot doelpunten. jeldige treffers althans. Want ge- -lijd werd er wel. In de elfde mi- -10 al, door Jan Mulder. Een schit- doelpunt zelfs, die arbiter Van (ANP) De En- verkeerspolitie heeft tientallen bekeu- uitgedeeld aan de bezoe- brs van het duel FC Twente- Jax die hun voortuigen ver eerd geparkeerd hadden. Voor- iTo;l °P <le afvoerwegen van het arkiiekman-stadion werden de leeste bonnetjes uitgedeeld. In stadion werd zelfs omgeroe- dat twee automobilisten -lljun wagens zo hinderlijk had- •13jen geparkeerd dat de Kupers- -19wk, een van de aanvocrwegen, -24.eheel geblokkeerd was. woordvoerder van de En- 29chedese politie vertelde: 'Een van 70 bekeuringen is een 2literste schatting. Een agent •21 leeft zelfs meer dan 50 mensen 27noeten opschrijven. De meeste er.)ekeurde automobilisten weten ui lat ze op de afvoerwegen niet parkeren en als ze daar Jan nog eens ten overvloede op torden gewezen krijg ik bijna als antwoord: ik laat die ,2. luto hier staan, geef mij maar jen bon'. 12 - 7 -± j 11 21 21 voor'. Een arbiter die blunderde. En niet alleen toen. Zijn leiding stond ook daarna meermalen ter discussie. Ajax" trainer Knobel gaf met: 'Zwij gen is goud in dit geval, want als ik ga praten zeg ik natuurlijk verkeerde dingen' scherp aan hoe de Amster dammers zich 'genomen' voelden. Te meer omdat Van Gemert één minuut na de afgekeurde treffer van Mulder verzuimde op te treden, toen Kalle Oranen Arno Steffenhagen in het strafschopgebied ten val bracht. EVENWICHT Het ritme in de vaardige Ajax-ploeg werd niet door die ontwikkelingen verstoord. Integendeel, de ploeg leek gestimuleerd en joeg met vaak bril jante acties FC Twente terug tot voor eigen doel. Geen moment kreeg Twen te kans om z'n evenwicht te vinden. Ajax voelde aan, hoe het moest voor komen dat de brigade van Kohn tot z'n secure, moeilijk te ontrafelen, op bouw kwam. Voorin joegen Piet Kei zer en Jan Mulder, twee uitblinkende schakels in de Amsterdamse ploeg, op iedere bal en haalden daarmee de ac curatesse uit de Twentse combinaties. Ajax benutte bovendien de offensieve kracht van zijn flankverdedigers opti maal. Mocht dat ook, omdat de op nieuw falende Dieter Pahlplatz door Krol niet werd opgemerkt en omdat Theo Pahlplatz op te grote afstand van Suurbier bleef en hem bovendien vergat op te vangen. Vandaar dat FC Twente zich moest beperken tot ver dedigen, dat Ajax razendgevaarlijk werd (vooral met schoten van Keizer en Mulder) en dat het zich bij vlagen uiterst eenvoudig aan de bewaking van de directe tegenstanders onttrok. FC Twente ontbeerde de rust, die no dig was. Spitz Kohn: 'De rust die Ajax uitstraalde bracht onrust in onze ploeg, dacht ik'. FC Twente leek voor al nadat Hulshof in samenwerking met Jan Mulder een gave» act had op gevoerd, waaruit Mulder de bal kei hard inkopte en Schrijvers slechts met een snelle reflex kon redden 'dol' te worden gedraaid. FC Twente greep via Eddy Achterberg hard in om dit Ajax te temmen. Achterberg beging in nog geen twintig minuten zeven overtredingen, om de Ajacieden tot staan te brengen. Achterberg: 'Maar Van Gemert floot de meeste keren, omdat het Achterberg weer was. Ajax probeerde te imponeren, dan moet je vind ik je tanden laten zien. Ik was echter de enige'. En Kohn: 'Ik moet Ajax complimenteren, het speelde te gen ons 'zoals het het beste tegen ons kon spelen'. AFWISSELINGEN Ajax acteerde kien, met nogmaals Keizer en Mulder in de hoofdrol len, waarin Knobel dat duo nodig had. Ajax imponeerde door zijn over leg, door zijn koelbloedigheid en door die snel afwisselende momenten, waarop het zich zo fanatiek manifes teerde. Slechts voor één helft even wel. Daarna stelde het zich behouden der op. Arde Haan: 'Om te voorkomen dat we na de minder sterke optredens tegen FC Den Haag en NEC niet op verlies zouden komen. Dan hadden we onze voorsprong in het klassement immers ook verspeeld'. FC Twente putte daaruit de moed en het initia tief om zich agressiever op te stel len. Al bleef het toen opnieuw over dreven in de breedte combineren. Deels gedwongen, door Ajax sterke af weer, deels door eigen onvermogen. De zo nodige diepte werd niet aange bracht, omdat Schwemmle zich daar in niet bedreven voelt, omdat Theo Pahlplatz te nadrukkelijk bleef 'han- Het afgekeurde doelpunt van Ajax: Jan Mulder springt hoger dan do elman Piet Schrijvers en kopt de bal in het doel. Scheidsrechter Van Gemert keurde de treffer echter af, omdat Mulder zijn arm in de nek van Schrijvers zou hebben gelegd. Wie het ziet, mag het zeggen. gen' en omdat Zuidema nauwelijks los kwam uit de dubbele 'schaduw', die er voor hem overbleef. Desondanks had Twente de zaak in de achttiende minuut kunnen beslissen, toen Horst Blankenburg een 'onnozele' overtre ding beging tegen Eddy Achterberg en Van Gemert de bal op de elf-me- terstip legde. De regen van protesten die dit Keizer ontlokte leverde hem een gele kaart op. Kick van der Vall mikte in de hoek. die ook Heinz Stuy had uitgekozen en slaagde er daardoor niet in zijn ploeg naar winst te schie ten. Met oen minder routinerijke te genstander dan Ajax is, had FC Twente wellicht daarop alsnog kun nen afrekenen. Voor FC Twente had dat het sein kunnen zijn voor een fu rieuze aandrang. VooraT omdat Jeu- ring zijn rentree maakte (ten koste van Schwemmle, waardoor Zuidema naar rechts werd verplaatst en Krol onmiddellijk 'plaatsgebonden' was). Jeuring zelf maakte uiteraard nog geen grootse indruk. Ajax bood daar voor geen mogelijkheden. Zo gecon centreerd en rustig ging het door dat FC Twente niet lot een voor een of fensief vereiste aanpak kwam. Scoringskansen waren er opnieuw in een royalere hoeveelheid voor Ajax. Voor Rep, die Steffenhagen verving (Knobel: 'Ik was met Steffenhagen be gonnen, omdat hij niet voor de reser vebank gekocht is. Hij was evenwel niet in de beste conditie, omdat zijn vrouw zaterdag onverwacht in het zie kenhuis moest worden opgenomen'). Voor Neeskens en voor Jan Mulder. In die slotfase was het evenwel op nieuw Piet Schrijvers, die zijn ploeg op 'nul' hield en in de kampioensrace op twee punten van Ajax dat evenwel nog bij twee van de drie directe con currenten op bezoek moet, terwijl FC Twente alleen nog bij Feyenoord op visite gaal. Kohn: 'Maar wie de kleint jes verontachtzaamt, kan diep vallen'. FC TWENTE: Schrijvers; Kotten. Van Ierssel. De Vries, Oranen: Thijssen. Van der Vall, Achterberg; Schwemmle (Jeuring). Zuidema. Pahlplatz. AJAX: Stuy; Suurbier. Hulshoff, Blanken burg. Krol; Haan. Neeskens. Gerrie Mühren; Steffenhagen (Rep), Mulder. Keizer. POUL ANNEMA in onze speciale verslaggever 1TTERDAM De Feyenoorders konden zich gistermiddag wel voor t hoofd slaan toen de gedecideerd leidende scheidsrechter Keizer o |i einde maakte aan de confrontatie met FC Utrecht die de Rotter- 2 tnmers zo een uiterst bescheiden zege (2-1) opleverde. Een resul- It dat de indruk zou kunnen wekken alsof het deze competitie maar 7 tig acterende FC Utrecht als een leeuw heeft gevochten voor een 3 teptabele score. De werkelijkheid is echter geheel anders. Feye- 8 lord heeft zijn tegenstander tachtig van de negentig minuten vol- lig weggespeeld, zich handenvol schitterend uitgespeelde kansen preëerd, het publiek (ruim 32.000) bij vlagen uitstekend en ge- 9 rieerd voetbal laten zien, maar volledig gefaald op het gebied van 2 i afwerking. x Schoenmaker behoeft zich deze )r niet als de enige zondebok te be iouwen, al zijn teamgenoten die h met de aanval bemoeiden, dienen ih eveneens te hullen in het boete- ied. 'Het was een grafstemming na loop in de kleedkamers alsof we het inpioenschap hadden gemist', ont- Ude Theo de Jong die ook geenszins vrij te pleiten in het missen van (gelegde kansen. SMACHT tainer Wiel Coerver schudde alleen het hoofd over een dergelijke lonstratie Van permanente on- it. Hij riep de eerste zes minuten rust nog eens in herinnering toen •t De Jong, vervolgens Schoenma- daarna Kristensen en later weer Jong op zo een vijf meter afstand de moedige doelman Harry Suvee ichenen en hardnekkig weigerden bal in het net te drukken. FC •echt was op dat moment rijp voor (ri totale afslachting, kwam in het ftverdedigen niet verder dan het rafschopgebied en liet het Rotter- ims geweld gelaten over zich heen- an. 'Ik zal niemand een verwijt ma il', trachtte trainer Bert Jacobs het treden van zijn team nog te vergoe- ken. 'We zitten nu eenmaal in een oeilijke fase. Van Veen kan nog eeds niet spelen, Olsen heeft de af lopen dagen nauwelijks getraind, abo en Van Huissteden hebben een mditionele achterstand, dan is het egrijpelijk dat je hier wordt wegge leid'. ij wijze van noodgreep had Jacobs oop van Maurik de rol van vrije ver- ediger toebedeeld, daarmee al illus- erend dat FC Utrecht met louter de- insieve bedoelingen naar Rotterdam as afgereisd. De Feyenoorders hadden an ook vooral in het begin, toen FC trecht zo massaal het accent op de erdediging legde, de grootste moei te in het vinden van een opening. Het was in het strafschopgebied van de Utrechtenaren een opeenhoping van jewelste, al gelukte het een enke le keer naar het middenveld op te schuiven, waar de frêle Van Staa met Olsen, Cabo en Cote elkaar de bal toe schoven zonder ooit aan offensieve ac ties te denken. 'En op links', zo had Jacobs ontdekt,' lagen juist voor ons een paar mogelijkheden'. VORST Een nogal optimistische voorstelling van zaken, want Feyenoord heerste als een grootvorst. Toen dan eindelijk de eerste helft was al 22 minuten oud Kristensen een loepzuiver pas je van Schoenmaker oppikte en ver volgens Hiildebrand en Van Oudenal- len simpeltjes passeerde, besloot de Deen zijn actie met een welgerichte schuiver die via de paal in het net sloeg: 1-0. Daarmee viel ook FC Utrechts tactiek, het voorkomen van doelpunten, in duigen en maakte zich een totale ontreddering van de ploeg meester. Een ontreddering waarvan de naar een grote vorm groeiende Wim van Hanegem later subliem profiteerde toen hij met zijn hak een voorzet van Kristensen die langs Van Maurik was geijld achter de verbaasde Suvee tik te: 2-0. Daarmee bij de toeschouwers de verwachting wekkend dat na rust het doelpuntenfeest pas echt zou los barsten. 'Want,' erkende ook Willem van Hanegem, 'dit Utrecht stelde ab soluut niets voor'. Feyenoord illus treerde dat met een vloed van aan valsgolven, die echter alle op niets uitliepen, omdat niemand bij machte was de nodige koelbloedigheid aan de dag te leggen of het maatgevoel (Res- sel) miste. MOED Toen de voortreffelijk spelende Raml- jac wegens maagklachten zich liet ver vangen door Jan Boskamp, werden de acties van Feynoord nog slordiger. En toen FC Utrecht warempel de moed had om zich ook in de richting doel man Treijtel te begeven, werd die dappere instelling nog gehonoreerd ook. 'Een gedurfde dribbel van Huls horst bracht de bal voor de voeten van Karei Bonsink. die Treijtel geen schijn van kans gaf: 2-1. Nu dat doel punt heb ik nog even overwogen om Van Maurik naar voren te sturen, maar achteraf ben ik toch blij dat ik het niet heb gedaan. Ik had mijn hele ploeg moeten ombouwen en dat risico wenste ik niet te nemen', meende trainer Jacobs. Ondanks de overwinning was zijn col lega Coerver intens teleurgesteld over de improductiviteit van zijn ploeg. 'Er is goed gevoetbald maar er is weer de kans gemist om in de gunst van het publiek te komen'. Zaterdag wacht Feyenoord de krachtproef in Eindhoven tegen PSV. Voor Coerver is het een prettige bijkomstigheid dat zijn team de wedstrijd tegen FC Utrecht ongeschonden is doorgekomen en dat de defensie zienderogen beter op elkaar raakt ingespeeld. Harry Vos was als linkerverdediger uitstekend op dreef, terwijl Joop van Daele we kelijks aan allure wint. De zwakste Eredivisie Periode Stand^_^^ Wim van Hanegem aan de bal, gevolgd en gadegeslagen door zijn clubgenoot Theo de Jong en de Utrecht- spelers Van Veen, Hildebrand en Van Huissteden. EREDIVISIE AZ'67Haarlem FeyenoordFC Utrecht NAC—PSV FC TwenteAjax NEC—MVV 0—0 2—2 FC AmsterdamDe Graafschap 21 FC GroningenSparta Roda JCTelstar FC Den HaagGo Ahead 2—2 2—1 1—1 Ajax 21 15 5 1 35 64—16 Feyenoord 21 15 4 2 34 63—22 PSV 21 14 b 2 33 66—20 FC Twente 21 13 7 1 33 34—13 FC Amsterdam 21 9 8 4 26 28—21 AZ'67 21 7 9 5 23 22—21 Sparta 21 8 6 7 22 26—28 Telstar 21 6 9 6 21 28—31 FC Utrecht 21 9 2 lü 20 29—36 MVV 21 5 9 7 19 23—34 Go Ahead 21 7 5 9 19 26—38 FC Den Haag 21 7 4 10 18 21—31 Haarlem 21 6 4 11 16 20—30 De Graafschap 21 3 8 10 14 25—46 FC Groningen 21 4 6 11 14 27—56 Roda JC 21 3 6 12 12 18—36 NAC 21 3 4 14 10 27—52 NEC 21 2 5 14 9 18—34 DERDE PERIODE PEC SC Amersfoort Excelsior Eindhoven SC Cambuur Heerenveen Helmond Sport FC Dordrecht Vitesse Volewijckers Volendam SVV Wagen ingen Heracles Fortuna SC FC VVV Fortuna VI. FC Den Bosch Willem II Veendam Lotto Zaterdag: PSV-Feyenoord. Zondag: Go Ahead-Haarlem. FC Utreciit- AZ'67, Ajax-NAC, MW-FC Twente, De Graaf- schap-NEC, Sparta-FC Amsterdam, Telstar-FC Groningen, FC Den Haag-Roda JC. De winnende getallen ln de Duitse lotto zijn: 2 12 2C 3C 3S 35. Reservegettal: 34. Olympia- nummer: 0202. Sporttoto Eerste Divisie Juist ingevuld ziet een kolom er als volgt uit: 112331313311 2. FC Den Bosch—FC VVV SC AmersfoortSW Fortuna SCPEC HeerenveenVeendam WageningenVitesse V olewijekersHeracles Helmond SportSC Cambuur EindhovenWillem II Fortuna VI.Excelsior VolendamFC Dordrecht ii j— 3 1 Topscorers 2—0 2—1 2—1 Vitesse 24 13 6 5 32 45—23 Heerenveen 24 12 7 5 31 36—19 Fortuna SC 24 13 5 6 31 35—19 Excelsior 24 11 8 5 30 33—20 Helmond Sport 24 12 5 7 29 33—28 Wageningen 24 10 7 7 27 22—24 SW 24 10 7 7 27 27—32 PEC 24 9 8 7 26 36—26 SC Cambuur 24 8 10 6 26 30—25 Eindhoven 24 7 10 7 24 28—31 SC Amersfoort 24 8 8 8 24 23—28 Heracles 24 8 7 9 23 26—22 Volendam 24 8 6 10 22 34—32 Fortuna VI. 24 6 9 9 21 23—24 FC Dordrecht 24 7 7 10 21 33—44 VW 24 5 10 9 20 21—28 FC Den Bosch 24 6 7 11 19 27—27 Willem II 24 6 5 13 17 2748 Veendam 24 6 4 14 16 26—46 Volewijckers 24 5 4 15 14 24—43 Fortuna SC en Wageningen periode kampioen. Zondag: FC Dordrecht-FC VW. SW-FC Den Bosch. PEC-SC Amersfoort. Veendam-Fortuna SC. Vltesse-Heerenveen. Heracles-Wagenin- gen. SC Cambuur-Volewijckers. Willem II- Helmond Sport. Excelsior-Eindhoven, Volen- dam-Fortuna VI. EREDIVISIE Harry Lubse van PSV was met drie treffers de rrieest productieve van de 21ste wedstrijd dag van de eredivisie. Lubse klom op naar do met Neeskens gedeelde achtste plaats. 1. Van der Kuylen (PSV) 19 doelpunten. 2. René van de Kerkhof (PSV) 15. 3 en 4. Van Veen (FC Utrecht) en Jansen (Amsterdam) 13. 5-7 Edström (PSV). Rep (Ajax) en Schoenmaker (Feyenoord) 12. 3 en 9 Nees kens (Ajax) en Lubse 0PSV) 11, 10. De Jong (Feyenoord) 10. 11-14. Ressel (Feyenoord). Van Kooten (Telstar), Gerrie Mühren (Ajax) en Zuidema (FC Twente) 9, 15. Kristensen (Feyenoord) 8, 16-19. Schneider (Feyenoord). Van den Berg (Haarlem), Couperus (Telstar) en Arntz (Go Ahead) 7, 20-30. Boskamp (Feyenoord). Arnold Mühren (Ajax), Van der Vall (FC Twente), Brokamp (UW), Hoe- kema (De Graafschap), Kreuz (Sparta). Pot (MW>, Kowalik (Sparta), Willim (Telstar), Storm (Den Haag) en Nygaard (AZ'67) 6. EERSTE DIVISIE 1. Jan Hoogendoorn en Herman Heskamp (PEC) 13. 3. Veenendaal (Vitesse) 12. 4. Er- kens (FSC) en Kreokels (Helmond Sport) 10. 6 Nanninga (Veendam) 9, 7. Bohnen (FSC) Haan (Heerenveen), Roggeveen (Excelsior) en Karsten (Volendam) 8, 11. Reygersberg (Fortuna VI). De Blaauw (C SCambuur), Van den Berg (Willem II). Groenewcg (SVV), Dubbeld (FC Dordrecht) en Smid (Heerenveen) 7. 17. G. den Butter en Bas- sant (Excelsior), Graul (FC Den Bosch). Bleyenberg (SC Cambuur). Van der Putten (Helmond Sport). Posthuma (Eindhoven). Dorree (FC Dordrecht) en Ferreira (Willem II). stee blijft Rijsbergen, maar als Schneider weer is teruggekeerd, is ook dat probleem voor Coerver opge lost. De rentree van Rinus Israel die zaterdag opnieuw met het C-team in actie kwam. is voorlopig uitgesloten. FEYENOORD-FC UTRECHT 2-1 (2-6). - 73. Kristensen 1-0. 38. Van Hanegem 20 72. Bon sink 2-1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 33.000 FEYENOORD: Treytel: Rijsbergen. Van Dae le. Ramljak (Boskamp). Vos: Jansen. De Jong, Van Hanegem; Ressel, Schoenmaker. Kristensen. FC UTRECHT: Suvee; Van Oudenallen. Hilde brand. Van Mcurik Van Huissteden; Cabe Van staa, CotO; Olsen. Hulshorst, Bonsink. RICHARD MATTHIJSSEN ROTTERDAM Dc wedstrijd MSV '71-Boezemkwartier (afdeling Rotterdam) is zaterdagmiddag gestaakt nadat de scheidsrechter bewusteloos was geslagen. Doelman Schouten van Boezemkwartier wond zich zo op over het optreden van scheidsrechter L. van den Briessche uit Vlaardingen, dat hij hem aanvloog en knock out sloeg. De ontmoeting werd onmiddellijk gestaakt. De toestand van arbiter Van den Driessche was gisteren, nadat hij de nacht thuis had door gebracht, zo verslechterd, dat hij alsnog in Vlaardingen in het ziekenhuis werd opgenomen. In Capelle aan de IJssel ontstonden zaterdag bij het duel Zwervers-SMV moei lijkheden. Een supporter van Zwervers sloeg de grensrechter van SMV, D. van de Berg neer. De grensrechter was in dit duel al eerder door het publiek be dreigd. Het duurde tien minuten voor Van de Berg weer bij kennis was. De getroffen grensrechter overweegt een aanklacht bij de politie in te dienen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9