Grootse 'happening' voor radiozender voor klassieke muziek eoeo de ABN De Liefdesdrank mist nog wat zwier en humor Een goede bank voor hoge -rente - zoekers. Mijnwerkers nu ook in actie in Bolivia Progressieven en KVP willen programcollege in staten Zuid-Holland een goede grote bank Philharmonia Hungarica in Rotterdam E.J.van Dongen (31) no. 1 op PPR-lijst voor Prov. Staten Zuid-Holland Algemene Bank Nederland Treinrover Biggs In Sao Paolo 225 doden door brand Zendelingen uit Tsjaad gezet het weer Aanhoudend zacht fROUW/KWARTET MAiA.XD.VG 4 FEBRUARI 1974 BUITENLAND BINNENLAND K7 (ADVERTENTIE) door P. Veenstra ROTTERDAM Als gast van het Philharmonisch concerteerde vrijdaga vond in de grote Doelenzaal de Phil- harmonica Hungarica, het orkest dat in 1957 in Wenen werd opgericht door een aantal gevluchte Hongaarse musici. Sinds 1960 is het ensemble ge stationeerd in het Westduitse Marl. Het verzorgt daar abonnementsconcer ten en verder verleent het medewer king aan radio- en tv-uitzendingen. Het veel op toernee (o.a. Amerika) zijnde orkest heeft vooral bekendheid gekregen door het unieke project van Decca, om alle 104 symfonieën van Haydn op de plaat vast te leggen. De van de plaatopnamen bekend ge worden kwalitejten zijn er deze avond niet uitgekomen. Misschien is de sa menwerking met de dirigent Bern- hard Klee nogivan te korte duur ge weest voor eeni optimale verstandhou ding over en iweer. Klee, door zijn uitstekende gastdirecties zeker geen onbekende in Rotterdam, liet door zijn muzikaal gemotiveerde gebaren overigens geen itwijfel aan zijn bedoe lingen bestaan. In de ter opening van de avond gespeelde danssuite van Bar- tok was het begrip hiervoor gelukkig veelal duidelijk aanwezig, met als ge volg een contrastrijke en ritmisch markante uitvoering. In Mozarts bekende pianoconcert in A, KV 488, mel| als soliste de bekende Hongaarse pianiste Annie Fischer, wa ren daarentegeri teveel fouten (blazers- inzetten o.a.) bm van een volledig geslaagde vertolking te kunnen spre ken. Gelukkig slaagde wel het adagio, niet in het minst door de rake sfeer tekening. Ook in de na de pauze gespeelde vier de symfonie van Brahms waren er soms wrijvingen, maar er werd hier toch wel met zoveel inzet en concen- ROTTERDAM Zaterdagavond stond De Doelen in Rotterdam in liet middelpunt van de belang- tratie gemusiceerd dat het resultaat - ii i j tvt i i j tv i i i t n ll alleszins boeiend genoemd kon wor- steihng van heel muziekminnend INederland. Daar waren zo n vierduizend muziekliefhebbers samen- den gestroomd om het streven te steunen dat Theo Olof met zoveel vuur en energie heeft aangepakt: een zender, uitsluitend bestemd voor klassieke muziek. Als het zover is, moet die zender maar de Theo Olofzender' worden genoemd. De Nederlandse Muziek Promenade in de Rotterdamse Doelen voor een radiozender met klassieke muziek werd in de verschillende zalen gepresenteerd. Uiteraard door Theo Olof en door vlnr Sacha Denistant, Ageeth ScherphuisAlice Oppenheim, Luc Lutz, Amy Vos en Yoka Berretty. door G. M. Dersjant j Uit alle delen van ons land waren er mensen naar de Doelen gekomen. Er was zelfs een dame uit Brussel naar Rotterdam gereisd in de veronderstel ling, dat ze gewoon aan het loket een t toegangsbiljet kon kopen. Zo waren er nog een poar honderd wachtenden voor het loket. Maar omdat in Rotter dam altijd alles kan, werden ook die nog in de vier zalen gepropt. Er wer den stoelen bijgezet, men zat op de trappen in de zalen, en in de kleine zaal zelfs voor en op de rand van het podium. Van acht tot tien uur was er continu bedrijf in de vier zalen, die dit ge bouw rijk is. In de grote zaal oogstte het Rotterdams Philharmonisch Or kest onder de zeer stimulerende lei ding van Hans Vork enorm succes i met werken van Tsjaikowski en Stra- winsky. i Ovaties waren er telkens weer voor de solisten: de sopraan Cora Canne Meijer, de pianist Daniël Wayenberg, de violiste Vera Beths, de sopraan Erna Spoorenberg en de klarinettist George Pieterson, terwijl ook Doelen organist Arif. Keijzer met de 'passa- caglia in c' van Bach groot succes oogstte. Leny Vos zorgde voor een le vendige presentatie. In de kleine zaal puilde het publiek letterlijk uit de deuren.-Daar zwaaide Ansje van Brandenburg de presenta tiescepter voor het optreden van het Amati Kwartet, bariton Bernard Kruyssen met Gerard van Blerk aan de vleugel, het Philidor Trio, pianist George van Renesse, het duo harpiste Phia Bergnout en fluitist Hubert Bar- wahser, alt Aafje Heynis, begeleid door Felix de Nobel, pianist Theo Bruins, cellist Jean Decroos met pia niste Daniële Duchenne en clavecinist Gustav Leonhardt. Ook hier klonken langdurige ovaties. Ook de repetitiezaal was stampvol, zo dat tientallen zich moesten vergenoe gen met een staanplaats, tot in de garderobe van die zaal toe. Hier was het Yoka Berretty die op prettige wij ze de vele uitvoerenden inleidde. Ge boeid werd er geluisterd naar fle pres taties van het Amsterdams Strijkkwar tet, het ensemble Reinbert de Leeuw met Lieuwe Visser als baritonsolist, de alt Marianna Dieleman met Gerard van Blerk als begeleider, het violisten- echtpaar Bouw Lemkes en Jeanne Vos, het Concertgebouw pianokwartet, Pianist Frédéric Meinders en fusion moderne. In de gehoorzaal was het bloedheet, mede door de hitte van de televisie lampen. Dus musiceerde men daar let terlijk in het zweet zijns aanschijns. Maar dat deed niets af aan het hoge peil van wat er werd geboden, noch aan de aandacht van het publiek. Dit luisterde intens geboeid naar bariton ROTTERDAM De Zuidhollandse besturen van PvdA, KVP, D'66 en PSP zijn in beginsel bereid om de komende verkiezingen van Provin ciale Staten een program college te vormen. Als deze bereidheid uitmondt in een definitief besluit, wil dit zeggen, dat bovengenoemde partijen zullen trach ten om met een gezamenlijk program, dat vóór de verkiezingen is kenbaar gemaakt een meerderheid in de Pro vinciale Staten te behalen en zodoen de met z'n vijven het college van Ge deputeerde Staten te vormen. Hier door zullen dan de overige partijen een oppositie-rol gaan vervullen. DEN HAAG -Ter voorbereiding op de aanstaande verkiezingen van de Provinciale Staten (27 maart) heeft de afdeling Zuid Holland van de PPR haar program opgesteld. Enkele centrale punten uit dit pro gram zijn o.m. het voeren van een krachtig mi lieubeleid, uitgevoerd door een op te richten eigen provinciale milieu dienst. streven naar behoud van de spaar zame open ruimte in het Zuidhollands middengebied. afwijzen van een kerncentrale. een provinciaal vervoersplan met voorrang voor het openbaar vervoer; slist geen Leidse Baan. verzet tegen aanleg van de Rijn- poorthaven. De Zuidhollandse PPR streeft naar vorming van een vooruitstrevend pro gramcollege op basis van afspraken vóór de verkiezingen. Lijsttrekker voor de PPR bij de Zuid hollandse Statenverkiezingen is de heer E. J. (Gidi) van Dongen, 31 jaar en leraar wiskunde te Rotterdam. Hij is oud-voorzitter van het Zuidholland se PPR-bestuur en een der oprichters van de partij. Voor die tijd was hij voorzitter van de KVP-jongerenorga- nisatie. Bij de oriënterende besprekingen tus sen de provinciale besturen van de vijf partijen heeft de KVP echter na drukkelijk verzocht om bij volgende informatieve besprekingen ook de ARP en de CHU te betrekken. Daarte gen is met name door de PPR en de PSP bezwaar gemaakt. De PvdA acht te echter een gesprek niet bij voor baat uitgesloten. Tijdens de provinciale vergadering van de PvdA, die zaterdagmorgen in Rotterdam werd gehouden zei drs. F. H. Goudzwaard, voorzitter van de PvdA in Zuid Holland over deze ma terie: 'Wij achten samenwerking met de C-HU, vooral gezien haar landelijke opstelling, uiterst moeilijk. Een band met de ARP is echter ook onwaar schijnlijk omdat er momenteel op provinciaal niveau een sterke relatie tussen ARP en CHU bestaat. Het zal bovendien moeilijk zijn om het pro grammatisch met één van beide eens te worden omdat wij niet bereid zijn veel water in de wijn te doen'. Dezer dagen zullen de bestuursdele- gaties van PvdA, KVP, PPR, D'66 en PSP die betrokken waren bij de oriënterende besprekingen over een eventuele samenwerking met hun partij-organisaties over de bestaande situatie overleg plegen. Inmiddels is bekend geworden dat de CHU statenkringen van Delft, Dor drecht en Ridderkerk zich hebben uit- gèsproken tegen meedoen in een pro gressief programcollege. Venvacht wordt dat ook de andere CHU-afdelin- gen in Zuidholland zich op deze wijze zullen opstellen, een verwachting die gisteren ook door dr. Kruisinga voor zitter van de CHU kamerfractie werd uitgesproken. 'De weigering van de CHU-statenkringen om mee te doen in een Zuidhollands programcollege ligt geheel in de lijn van het partij programma. Daarin staat duidelijk dat wij tegen het maken van afspraken vóór de verkiezingen zijn', aldus dr. Kruisinga. Hoe de reactie van KVP en ARP op het door de CHU geno men besluit is, is nog niet bekend. Max van Egmond met pianist Rudolf Jansen, acccrdeonist Harry Mooten, violist Dick Bor, neef Daniël en oom Johan Otten, die een viool-pianoduo vormden, cellist Anner Bijlsma en pi anist Gerard van Blerk, en de pianis ten Marja Bon, Piet Veenstra (onze lezers wel bekend als muziekcriticus) en Jan Wijn. Bij Sacha Denisant was de presenta tie in goede handen, ook hier was de bijval niet v?.n de lucht. Na de pauze kon men gaan luisteren naar wat men in de vier zalen wilde horen, wat een levendig gedoe werd. Behalve ue reeds genoemde solisten en ensembles traden toen nog op het Nationaal Jeugdorkest onder Heinz Friesen, violiste Emmy Verhey, gita rist Julien Ccco, pianiste Andreia van Schaik, organist Albert de Klerk, Con certo Rotterdamo, Syntagma Musica, het Nederlands Saxofoonkwartet, bari ton Ruud van der Meer, het Rotter dams Operakoor onder Piet Struijk, cellist Michel Roch, het Nederlands Kamerkoor onder Hans van den Hom- bergh, Fons Jansen als bariton met pianist Frans van Dalen, fluitist Koos Verheul met pianist Jan van der Meer, fluitisie Abbie de Quant met harpist Eduard Witsenburg, de Sis sies, de ensembles Musica da Camera en Sonata da Camera en het slagwer kersensemble Koninklijk Conservato rium onder Frans van. der Kraan. Na middernacht presenteerde Alice Oppenheim nog fris en vrolijk in de grote hal het Nederlands Blazersen semble, het Residentie Orkest onder Yoav Talmi, het Boy Edgar Sound, fluitist Koos Verheul violist Theo Olof, en pianist Daniël Wayenberg. Willem Breuker, tenorsax met Rob du Bois piano. Hier bleven honderden toehoorders tot laat in de nacht dank baar van genieten. Dat de organisatoren van deze avond, onder wie natuurlijk de initiatiefne mer van de actie, Theo Olof, glunde rend hier en daar en overal waren, is te begrijpen. Horizontaal: 1. zuidvrucht-wijnsoort; 2. voorlichting-bestelling; 3. hoekbal- kon-echtgenote; 4. suiker (mal)-teken; 5. toespraak-brilschans; 6. keur-bereide dierenhuid; 7. slobkous (gew)-over- schot muzieknoot; 8. plaats in Pennsylvanië-dwaas-lidwoord; 9. grondsoort- soort mineraal. 1 2 3 4 5 6 y I a 2 3 4 5 6 7 8 f Verticaal: 1. werpanker-voorschrift; 2. blceiwijze- gekheid- muzieknoot; 3. be dekking van een gebouw- uitgave; 4. plaats in Gelderland- Europeaan- ver tragingstoestel; 5. vod- engels bier plaats in de N.O.P.; 6. voor- doodgoed mens- vruchtenat; 71 lied- een zekere- baan voor balspel; 8. spelleiding- hoofdwerk van de oud noorse lette ren; 9. manier- schoorsteenzwart. OPLOSSING VAN VRIJDAG Hor; 1. motto, 5. boa. 8. emoe, 9. torn, 10. per. 11. rodeo. 12. nevel, 13. Ld, 16. er. 18. tiran. 20. serie, 22. ree, 24. edel, 25. tien, 26. lek, 27. krent. Vert 1. mep, 2. omen. 3. toren, 4. te, 5. bod, 6. Orel, 7. anode, 9. tol, 11. re gie, 14. gesel, 15. larie, 17. rede, 18. til, 19. neen, 21. rek, 23. ent, 25. tr. U maakt du? maar liefst negen procent rente. Met een ABN spaardeposito, dat u 5 jaar elk jaar negen procent rente garandeert. Er zijn natuurlijk ook nog andere aantrekkelijke spaarvormen voor mensen die korter dan 5 jaar willen sparen. Kom naar de ABN. Men zal u graag adviseren. (en niet alléén voor hoge-rente-zoekers) RIO DE JANEIRO (AP, AFP, Reuter, UPI) Twee rechercheurs van Scot land Yard hebben zeven jaar na zijn ontsnapping uit een Engelse gevange nis de Britse treinrover Ronald Biggs opgespoord. Biggs werd gevonden in een hotel in Rio de Janeiro in Brazi lië. Hij is door de Braziliaanse politie gearresteerd. Tussen Engeland en Brazilië bestaat geen uitleveringsver drag. Maar aangenomen wordt dat Biggs als ongewenst vreemdeling het land zal worden uitgezet. SAO PAOLO (Reuter. AFP) De brand die vrijdag is een 21-verdlepin- gen tellende wolkenkrabber in Sao Paolo (Brazilië) heeft gewoed heeft aan minstens 225 personen het leven gekost. Een functionaris van lijk- schouwingsdlenst zei gisteren dat er geen ruimte meer beschikbaar was in het lijkenhuis om de lichamen van de slachtoffers te bergen. COCHACHAMBA (AP, EFE. Reu ter) De spanningen in Bolivia zijn sterk toegenomen sinds onge veer 4800 arbeiders in de tinmij nen zich solidair- hebben ver klaard met de opstandigen boe ren, die protesteren tegen de forse stijging van prijzen van - eerste levensbehoeften. Uit Cochachamba, na La Paz de groot ste stad van Bolivia, is vernomen dat het leger bij het onderdrukken van de opstand 13 mensen heeft gedood en tien gewond. Dit aantal werd door het leger zelf genoemd. In een leger communiqué is voorts gelegd dat 21 'extremisten' zijn gearresteerd. Maar vrouwen in omringende dorpen heb ben beweerd dat het leger minstens 25 boeren heeft gedood, dat er 30 per sonen worden vermist en dat 100 mensen zijn opgepakt Familieleden van twee voormalige mi nisters uit het kabinet van de rechtse dictator Hugo Banzer hebben ver klaard dat deze ex-bewindslieden naar de Argentijnse ambassade in La Paz zijn gevlucht waar zij politiek asiel hebben gevraagd. Het zijn de oud-mi nister van economische zaken Julio Prado Slamon en oud-staatssecretaris Oscar Conerjo, beiden lid van de MNR (Nationalistische Revolutionaire Beweging). Arbeiders uit de Boliviaanse tinmij nen hebben zich inmiddels bij de op standige boeren aangesloten. In de twee grote tinmijnen in de provincie Oruro bij de hoofdstad La Paz werd op die dag een wilde 48-uursstaking begonnen. De stakers overrompelden met hun actie de leiders van de vak bonden, die kort tevoren een loonak- koord met de regering hadden geslo ten. Tin is het voornaamste exportar tikel van Bolivia. In de staatstinmij- nen werken in totaal 24.000 man. Nog eens 24.000 mijnwerkers werken in particuliere tinmijnen. FORT LAMY President Tombal- baye van Tsjaad heeft in het kader van de culturele revolutie een aantal protestantse zendelingen met hun ge zinnen, in totaal 23 personen, uitge wezen. De zendelingen hadden zich verzet tegen de invoering van een jeugdwijding. Een ander punt in het kader van de culturele revolutie is de afschaffing van alle Europese en christelijke namen. door Ber Huising ROTTERDAM Toneelraad Rotterdam en Jéróme Reehuis presen teerden vrijdagavond in Piccolo een wel aardige, maar nog niet best gespeelde, voorstelling van De Liefdesdrank (La Mandragola d.i. de Alruin) van Niccolö Machiavelli. Die is meer bekend om zijn, veel en nog misbruikte, leer van de absolute staatsmacht (II Principe), waar van het doel elk middel heiligt (het machiavellisme), dan als toneel schrijver, hoewel zijn bittere zedenkomedie La Mandragola verreweg de beste van zijn tijd (1469-1527) was. Om de rijke beluste Callimaco naar bed te krijgen met Lucrezia, de kuise kinderloze vrouw van Mr. Nicia, wordt ingewikkeld geïntrigeerd met die liefdesdrank, bijbehorend bijgelo vig bedrog, omkoperij, vermommin gen en andere poetsen. Al die erg na- ieve verwarringen kregen hier meer betekenis dan de kluchten van toen. en lang daarna, doordat Machiavelli ze gebruikte voor een satirische door kijk op de burgers van Florence, dat hem toen, in 1518, had verbannen. Er deugt er niet één in het stuk. of licht uitgedrukt: zo zijn allen ondeu gend. En de omkoopbare, schijnheili ge pater is de grootste ondeugd van allen. Aangezien de pausen Leo X en Clemens VII het stuk graag lieten spelen, zullen wij daar niet over val len. En de bedrogen echtgenoot, een rechtsgeleerde van aanzien, is zo'n sukkel, dat hij argeloos aan de hele komedie meewerkt in de hoop eens vader te worden. Wat hij dan ook wel wordt Waarom de Engelse regisseur Alan Barlow dit voor Machiavelli karakte ristieke tijdsbeeld van Florence op schoof naar Napels in de vjrige eeuw, met sigaretten rokende heren in col bertjes, is mij niet duidelijk. Het brengt het geval niet dichterbij, maar maakt het wel minder aannemelijk. Wél gaf het Alan Barlow, als decor ontwerpen, de gelegenheid om in Pic colo een schilderachtig, zonnig stukje Napels neer te zetten, met raampjes, balconnetjes, wasgoed over de straat, en een leuk fonteintje dat tijdens de voltooiing van de grap een daadwer kelijk fallies symbool werd. Barlow verzon meer goede grappen in een speelse regie met levendige beweging, dansjes en liedjes. Maar dat alles had met beduidend meer zwier, humor en speelvermogen gebracht moeten worden. Roel Bak ker, een knecht, Jane Beranova, een vrolijke weduwe, kwamen met hun geringe ervaringen nog wel mee in een paar bijrollen, maar Han Römer, nog niet afgestudeerd aan de toneel- 1 school, kon als beginneling de rol van Callimaco nog niet dragen, al ging hij er met luider stemme en veel gebaren nog zo heftig tegenaan. Wim de Meyer, als een tafelschuimende zwen delaar moest het ook meer van uiter lijk gedoe dan van innerlijke vorming hebben. John Leddy deed Mr. Nicia als een huisbakken stuntel zonder eni ge aanduiding van 's mans geleerde ei genwaan die hem, in zijn situatie, werkelijk komisch zou moeten maken. Genoemde figuren kregen dus geen scherp getekend, satirisch werkend, karakter. Emmy Lopez Dias deed de lustig meekonkelende moeder van Lu crezia wel pittig, en Marja Lieuwen, te huilerig in het begin, kwam tegen het slot even aardig los. De werkelijk komische rol, met aller lei grappen goed aangevuld, is die van Jerome Reehuis als de pater. Die dolt wel kostelijk schurkachtig, schaamteloos op geld belust, en schijnvroom door al zijn malle situa ties heen. En daarin wordt hij leutig bijgestaan door Frank Pelt en Frank Xavier-Roemers, die niet alleen dan sende en zingende koorknapen zijn, maar ook buitelende straatjongens. En, als figuranten bijna, even lieten zien hoe de bewegelijkheid van het geheel vermoedelijk door Alan Bar low bedoeld was. Dolf Verspoor heeft het stuk levendig vertaald en Willem Breuker maakte de italiaansachtige muziekjes. Van ome weerkundige medewerker We hebben een schitterend weekeinde achter de rug met veel zon, geen bui- en en aangename februaritempera- tuur. Kwikstanden van 8 lot 9 graden in deze tijd van het jaar zijn toch wel zeer aantrekkelijk. De overgang naar rustig en droog weer, hield verband met luchtdrukstij gingen die zich van zaterdag af in ge heel West-Europa voordeden. Over Frankrijk vormde zich snel een hoge- drukgebied met uitlopers naar Scandi navië, dat storingen tijdelijk op af stand wist te houden. In Zuid-Eurooa was het roor de afwisseling nu eens veel minder vast. Boven Noordoost- Spanje diepte zich in de loop van ra- terdag een storing uit, die in een eer der stadium in het Marokkaanse Tan- ger al 22 millimeter neerslag had ge leverd. In Nice en Toulouse begon het te omveren en zaterdagavond meldde eerstgenoemd station zich met 21 millimeter water, Toulouse met 16 millimeter. Zondagmorgen was de depressie boven de Rivièra uitgediept tot onder 1000 millibar. Toen uerden uit noord-Italië de grootste regens gemeld: Capo Men ie aan de Rivièra 16 millimeter. Mi laan 19 millimeter, Udine in Noord- oost-Italië 24 millimeter. Zondag over dag viel er in de noordelijke helft van Italië over het algemeen 10 tot 15 millimeter en Milaan meldde zich zelfs met 48 millimeter nieuive regen, waar door er daar in een etmaal tijd bijna 70 millimeter regen viel Vliegtuigen weinig veranderir^^jJ^3 _J-r S A die Barcelona aanvlogen, hadden 's middags hinder van turbulentie (lucht woelingen). Het ziet er naar uit, dat het hogedruk- regiem in onze omgeving weldra ge volgd zal worden door nieuwe oceani sche depresve-activiteit in de vorm van storingsfronten. Daardoor neemt vandaag later op de dag de regenkans alweer toe en zal er een windversnsl- ling zijn uizuid tot zuidwest. Niets wijst op een belangrijke koerswijzi ging in de weerpolitiek nu februari is begonnen. Deze indeling in maanden is trouwens ook van mensenhand en dus kunstmatig. De winter heerst nog altijd in Noord- Rusland en Noord-Scandinavië, waar het Zweedse Kiruna zondagmorgen 17 graden meldde, Kvikkjokk -29 en Pa- jala zelfs -31 graden. In het grootste deel van Europa blijft het weer onge woon zacht voor de tijd van het jaa HOOG WATER 5 februari: Vlisslngen: 0.11-12 45. Hanngvlietslulzen: 1.47-14.15, Rot terdam: 2.43-15 23. Schevenlngen: 1.23-13.48, IJmuidcn: 2-00-14.23. Den Helder: 5.56-18.32. Harüngen: 8.24-20.52. Delfzijl: 10 21-22.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7