NODIG: VERPLEEGSTERS DOMINEES EN DOKTERS O Uw probleem ook het onze Se Recepten wedstrijd Modieus de nacht in Mevrouw Le Clercq van het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken over haar vakantieweken Nieuwe lente uit Londen TROUW/KWiAKfTBT MAANDAG 4 FEBRUARI 1974 BINNENLAND T6/K6 Le Clercq en de andere leden van de staf iedereen hebben in gedeeld en er vrijwilligers zijn gemobiliseerd, dan kunnen de vakantiedagen beginnen. Wat wordt er gedaan in Lunteren? 'Verschrikkelijk veel. We heb ben een soort van vast program ma, maar laten het liefst zoveel mogelijk over aan de leiders van de groepen. De ontmoeting van .mensen is wel het meest belangrijk. Je merkt dat sommi gen eerst op hun gemak gesteld moeten worden en dan komen ze wel los. Het luisterende oor dat de vakantiegangers vinden is een grote belevenis, heb ik ervaren'. En dan het programma. Dat hangt af van de groep. Voor li chamelijk gehandicapten zitten er natuurlijk geen grote wan deltochten of wilde spelletjes bij, hoewel, je staat ver steld hoor. Op zo'n bonte avond die we natuurlijk ook organise ren doet iedereen mee. Met kar retje of zonder karretje.' In het verband Mevrouw Le Clercq haalt een paar voorbeelden aan. 'We had den een keer een groep gehan dicapten met begeleiders. Nu is het natuurlijk verschikkelijk om gehandicapt te zijn, maar ik zal je vertellen dat het ook moeilijk is om dag in dag uit zo iemand te verzorgen. Goed. Wij gaan dan ook altijd iets or ganiseren voor de begeleiders, die gaan ook een dagje uit. Bij voorbeeld naar het leeuwenpark daar vlakbij. Op een dag gaat er weer zo'n groep en toen hadden ze drie man helemaal in het verband gepakt! Net alsof die drie door de leeuwen waren aangevallen. Ja, eerst natuurlijk grote schrik bij de gehandicap ten die in hun karretjes rustig in de zon een kopje thee zaten te drinken. Maar gelachen dat we hebben'. Zo af en toe zijn er groepen met een activiteit waar je van versteld staat. Die brengen dan een 'Blije Werelt Krant' uit waarin literaire meesterwerkjes staan: Otto Sterman, een Surina mer met donkere huidskleur en kroeshaar, hield een mooie voordracht met muziek Aller eerst hield hij een verhande ling over de slavernij van de negers, het was prachtig en in drukwekkend. De belichting van zijn persoon met floodlight kwam prachtig uit op de achter hem hangende gordijnen. En ook zijn klederdracht deed het prima na de pauze sprak hij over de humor en de slimmig heden in verhalen en legenden bij de Afrikanen. Veel applaus viel hem ten deel Ook worden er liederen ge schreven, compleet met een re frein: 'Op kamer 25 slaapt het echtpaar Van der Veer. Hij is een echte lieve man. maar zij plaagt telkens weer. Mevrouw is dol op zoete wijn, hij vindt ci troen met suiker fijn re frein Of het 'Eén, twee, drie-lied': 'Vijf zes, zeven acht, wie heeft vannacht de wacht, en hebben we geen waker meer, dan nemen we de dominee, vijf, zes zeven, acht, dominee houdt de wacht!' Bejaarden We schreven het al: dolle pret in D3 Blije Werelt. Mevrouw Le Clercq: 'Die bejaarden, dat is vaak een hoofdstuk apart. Ze hebben soms vreselijk lol en het andere moment zijn ze diep bewogen. Of soms giechelen ze als bakvissen'. Een punt is soms de 'bar'. Ja wel, in De Blije Werelt is een bar waar je drankjes kunt krij gen. Die is op zondag geopend en wat moet je daar nu mee. 'Barkeeper Willem lost dat al tijd leuk op', zegt mevrouw Le Clercq. 'Die zegt: kom, jullie moeten in de kerk toch ook be talen? Nou, dan betalen jullie hier ook als je wat wilt drin ken. Bovendien jullie vinden het wel goed dat ik tijdens de maaltijden het eten op tafel breng. Dan laten jullie me toch ook werken?' En zo is het maar net. Is er misschien nog een dokter in de zaal? Een verpleegkundige? Of een predikant? Ze kunnen bel len naar mevrouw Le Clercq in Utrecht: 030—514341, toestel 27 of 28. Dit keer een recept waar je een hoop kanten mee op kunt. Het heet 'Londonderry-ragout' en de mogelijkheden zijn legio. De ra gout kan worden gebruikt als vulling voor pasteibakjes of in broodjes, maar ook als warm lunchgerecht. Uiteraard is de Londonderry^ragout ook prima geschikt voor bij de warme maaltijd met rijst, doperwtjes, boontjes of tuinboontjes. Ten minste, dat schrijft mevrouw C. M. Eukman-Lagendijk, Hene gouwerhof 40 in Bodengraven, die hiermee het groot Margriet Kookboek van deze week heeft gewonnen. Londonderry ragout 200 gr. gekookte ham 5 dl. bouillon 50 gr. boter 50 gr. bloem 1 halve ui 100 gr. champignons Yx theel. kerry peterselie 2 eetl. room 1 eetl. sherry In een hraadpan de boter smel ten en de fijngesneden ui met de kerrypoeder hierin fruiten. Niet bruin laten worden. De bloem toevoegen en roeren tot de massa van de bodem loslaat. Dan langzaam de bouillon toe voegen (gewoon gemaakt van blokjes). De fijngesneden ham erbij alsmede de gewassen en in plakjes gesneden champignons toevoegen. Op smaak afmaken met de sherry (of Madeira), de room en de fijngehakte peterse lie. IVIenutip: Kop ossestaartsoep, Londonderry-ragout, gekookte aardappelen, tuinboontjes (diep vries), chocoladevla. Stuur uw zelfverzonnen recept naar: Trouw-Kwartet, Dag Maandag, postbus 859 in Am sterdam. -fïfa Berend B. nu ook in België De Vlamingen hoeven voortaan niet meer op Bussum in te stel len wanneer Nederland de Be rend Boudewijn Quiz uitzendt. Want de onverbiddelijke wed strijd wordt nu eveneens in België uitgezonden en er dóen zelfs Belgen méé. Berend Bou dewijn van der Woude over Belgen: 'Ik leer al Vlaams en ik lees regelmatig Belgische kran ten. Ook luister ik naar de BRT. Kijk, ik denk dat wij min der van België wéten dan de Belgen van ons. En dat is ónze fout. Dat komt omdat wij een superioriteitsgevoel hebben.' Hugo Metsers en zijn revanche 'Ze hebben altijd gedacht dat ik alleen maar In blote films kon spelen', zegt acteur Hugo Met sers (31) die de hoofdrol speelt in 'Een mens van goedé wil'. 'Nou ja, dat daeht het grote pu bliek dan dat mij in Blue Mo vie heeft gezien, waar zo langza merhand wél zes miljoen men sen naar toe zijn geweest'. Men sen van 'het vak' wisten allang dat Hugo meer kon. Lijkt hij op Thijs? 'Hier en daar wel, Thijs kan bijvoorbeeld niet ver dragen dat een ander wordt ge pest. Dat heb ik ook. Maar Thijs gaat dan tegen de muur staan. Ik sla er in het dagelijks leven meteen op als het moet'. Wist u dat in De Blije Werelt in Lunteren ooit eens een dominee en een dokter op hun hoofd hebben gestaan? En dat meneer Druif uit Sassenheim er de langste sigaren heeft gerookt? En dat mevrouw Wilms vreselijk bang is in het donker? Om nog maar te zwij gen over de schoenengeschiedenis van mijnheer Van Holten. Wie bovenstaande regels niet begrijpt is nooit meegeweest naar De Blije Werelt waar jaar lijks zo'n 4500 mensen een dolle vakantieweek beleven. En daar over gaat dit verhaal. Want de genen die deze weken organise ren hebben nog dominees en dokters nodig, dus voor deze verzorgers van lichaam en geest geldt: extra opgelet. In Utrecht bevindt zich het Al gemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken. Op een rustig zolderkamertje zit mevrouw Christien le Clercq, die net fijn vindt dat je me vrouw legen haar zegt, want dat gedoe van 'juffrouw' tegen de niet meer zo piepjonge onge huwde vrouwen vindt ze verve- lend. Want waarom moet je ge huwd zijn om 'mevrouw' te zijn? Goed, dat was dat. Hoe zit het precies met die va kantieweken? 'Het is mijn hoofdjob, zogezegd, die vakantieweken, Tussen be gin mei en eind september ko men in De Blije Werelt groepen mensen voor wie vakantiehou- den in een hotel of pension om financiële of praktische redenen niet mogelijk is. Bejaarden, overwerkte huisvrouwen, echt paren, alleenstaanden tot 65 jaar, onvolledige gezinnen, maar ook mensen met een kwetsbare gezondheid: astma, bronchitis, en lichamelijk ge handicapten'. Om eens met die laatste groep te beginnen: op elke 40 licha melijk gehandicapten is een staf van achtentwintig man. Darbij zitten een arts, een algemeen leider, een predikant, een gast vrouw, een recreatieleider, een contactverpleegster, twaalf ver pleeghulpen. en een huishoud- staf. Teder jaar hebben we meer mensen nodig", zegt mevrouw Le Clercq. Vooral dominees en verpleegsters. De rest krijgen we meestal wel bij elkaar. Ach, de één zegt het tegen de ander en die heeft weer een vriendin die wel een week wil helpen. Zodoende. Maar artsen en domi nees, daar is lastig aan te ko men. Kijk. een arts met een drukke praktijk" is natuurlijk blij als hij er een paar weken tussenuit kan knijpen om met zijn gezin met vakantie te gaan. Een arts die in een groepsprak- tijk werkt heeft grotere moge lijkheden om naar de Blije We relt te komen. Zo'n arts heeft heus niet de hele dag werk. Hij is er meer voor de zekerheid, zo van: als er iets gebeurt dan is er een dokter in de zaal. Bij ge handicapten, bejaarden en men sen met een kwetsbare gezond heid is zo'n man onmisbaar." En wat de dominees betreft: die hebben we graag als leider van een groep, met daarnaast wat paatoraal werk'. Te veel Hoe komt mevrouw Le Clercq aan de vakantiegangers Het blijkt dat we beter kunnen vra gen hoe ze er weer vanaf komt, want het zijn er ieder jaar te veel cn het worden er ieder jaar meer. 'De diakonie regelt dat in het land. In het najaar krijgen alle diakonieëen van de gereformeer de kerken folders en lijsten. De diakenen gaan op pad cn kijken in hun wijk of er mensen zijn die hard aan een (goedkope) vakantie toe zijn, of er eenzame mensen zijn die er een weekje uit moeten, of er overspannen huisvrouwen rondlopen en hoe het staat met de vakantieplan nen van gescheiden moeders met kinderen of gescheiden va ders met kroost. De pension- prijs houden we zo laag moge lijk, al gaat die ieder jaar he laas wel omhoog. De diakenen kijken dan of de mensen het helemaal zelf kunnen betalen of dat zij moeten bijspringen of dat de diakonie alles betaalt'. Ze vertelt dat die diakenen kei hard werken. 'Ze lopen zich rot Moet je horen: voor mensen met gebrekkig? gezondheid en bejaarden moeten heel lange formulieren ingevuld worden: wat voer medicijnen ze gebrui ken, wat voor gebreken er zijn en hoé hun toestand is. Dat moet, want anders weet zo'n arts niet direct wat er aan de hand is, mocht er zich een nare situatie voordoen'. Dolle pret Maar meestal is het dolle pret op De Blije Werelt. Want als alles is geregeld en mevrouw iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Prins Charles en Lady Jane De tijd van de verschrikkelijk saaie zijde-achtige mannen- pyama's is nu toch wel definitief voorbij. Goed, je ziet ze nog wel liggen in de winkels, maar in bovenstaand model ligt u er ook 's nachts modieus bij. In de kleuren bruin- camel-wit en donkerblauw-wit. Eén van de nieuwe modellen van Schiesser. (Inl.: Schiesser, Kanaalweg 13 in Utrecht, 030-880451;. Deze Britse 'marionette-mannequins' hebben de nieuwste modellen aan van Shubette of Londen's lente-zomer collec tie 1974. Want al probeert Parijs nog steeds het Mekka van de mode te zijn: in Londen maken ze zaken waarin je meteen kunt leeglopen. Het linkermodel is te krijgen in roze-wit, rood-wit en blauw-wit. De rechtercombinatie in een veelkleurig bloemenmotiefo.abij de Bijenkorf) Wat we een paar weken geleden al voorspellen is uitgekomen: de kranten en tijdschriften staan vol over de nieuwe ro mance tussen prins Charles van Engeland en lady Jane Welles- ley. Zoals beloofd houden we u iedere week op de hoogte. Wel nu, dit keer het bericht dat lady Jane /in een kunsthandel werkt in Old Bond Street. Ze rijdt daar iedere ochtend naar toe in haar lichtblauwe Lancia. Ze heeft eerst gewerkt op een public relations-kantoor. Haar eerste werkgever meldde: 'Ze is zeer grondig, houdt van moei lijkheden oplossen, maar gie chelt wel erg veel.' Wordt ver volgd. Vraag: Wat is het adres van Amnesty International? Antwoord: A.I. Roetersstraat 34 Am sterdam tel. 020-224674. Aanvulling van lezer betr. Woelrat ten: Langs beide kanten van de sloot op regelmatige afstanden korven van metaal gazen conus. In de derde Ook door fuiken te plaatsen (kraaglo- ze buizen met een middellijn van 16 cm), aan beide zijden te voorzien van metaal gazen conus. In d e derde plaats door gewone klapvallen langs de slootkanten met als lokaas b.v. tul pen- of crocusbol of zoete appel. Voorts in gangen mollenklemmen rechts en links van de opening plaat sen, daarna het gat weer dicht maken, liefst op droog terrein in hoofdingan gen. Volhouden tot u niets meer ziet en daarna geregeld controleren. Heeft ook de omgeving last van woelratten, dan moet men dit algemeen worden aangepakt en zeer serieus. Dan moet men zich richten tot het gemeente huis of tot de plantenziektekundige dienst, afd. ratten - en muizen-ver delging te Wageningen. Vraag: Als een weduwnaar met drie meerderjarige kinderen komt te ster ven, hoeveel successierechten betalen dan deze kinderen van een nalaten schap van ƒ30.000.? Antwoord: Van de 10.000, die elk van de drie krijgt, is 6000 vrij en 4000 belast, d.i. per persoon 170,- dus totaal ƒ510. Vraag: Wanneer een weduwe en een weduwnaar, beiden zonder kinderen trouwen, hebben dan broers en zus ters van echtelieden aanspraak op de nalatenschap van een van hen, na overlijden? Antwoord: Indien geen testamentaire beschikkingen zijn gemaakt, vervalt bij een huwelijk in gemeenschap van goederen de nalatenschap aan de langstlevende. Hetzelfde is het geval bij een huwelijk op H.V. Broers en zusters kunnen in beide gevallen geen enkel recht doen gelden. Vraag: Wat zijn dit voor beestjes. Ze zitten in dè wasbak en in het vloer kleed? Antwoord: De beestjes bleken uit de onvoldoende gesloten enveloppe de vrijheid gezocht te hebben. Wij kun nen slechts zendingen aanvaarden van insecten, torren, enz. als men gebruik maakt van een goed gesloten plastic buisje, waarin een watje met ether, zodat men er zeker van is dat men de beestjes niet onnodig martelt en te vens een invasie van ongedierte niet helpt uitbreiden. Nu de schoonmaak tijd weer aanbreekt, komen de vragen Brieven die niet voorzien zijn van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten In afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: Uw probleem ook het on ze, postbus 507, Voorburg. over broodkevertjes en suikergasten en dergelijke diertjes: goed alle dozen en trommels inspecteren, kasten gron dig reinigen en spuiten (zo nodig) met de docr de drogist daarvoor be stemde middelen. Tip van lezeres betreffende aangesla gen ramen: Een spons kletsnat maken met afwasmiddel en kurkdroog laten worden. De droge ramen met deze droge spons stevig afnemen en na- wrijven met een stofdoek. Hartelijk dank. Vraag: Het hele gazon zit vol mo- plekken. Hoe dit te verbeteren? Antwoord: Er bestaat een middel waarmee men mos kan doden (vraag het de leverancier van tuinbouwge- reedschappen en bloemzaden). De ver betering van de bodem is echter pri mair. Het lijkt ons raadzaam het hele gazon (het is niet zo heel erg groot, volgens uw gegevens) diep om te spit ten en de voor uw grond nodige be mesting en verbetering aan te bren gen en verder vakkundig het gras in te zaaien. Kort houden is beslist niet schadelijk. Ook maakt men gebruik van prikkers, dat zijn rollers voorzien van pennen, die diep door de grasmat heen prikken en op die manier lucht verschaffen aan de wortels. Wij menen echter dat uw grasveldje een volledige verjongingskuur nodig heeft. Vraag: In een dagboek las ik: 11 okto ber 1835 voor het eerst de komeet van Halley gezien. Is dit juist. Was die komeet toen nog zichtbaar. Volgens mijn gegevens keert deze komeet om de 76 jaar. Het laatst in 1910. Het zou dan 1834 zijn. Antwoord: Hoewel er van te voren in tensief naar was gezocht, werd de ko meet van Halley voor het eerst her ontdekt op 6 augustus 1835. Op 16 nov. bereikte de komeet het periheli um (de plaats het dichtst bij de zon) en kan dus 11 October zeer goed te zien zijn geweest. Vraag: Een Crotcn wordt steeds maar hoger en verliest de bladeren onder aan. Hoe komt dat? Antwoord: Een Croton is een tropi sche plant: Veel licht en veel zon. Slechts in de warmste zomerdagen 's middags wat afschermen. De vochtige atmosfeer van de tropen nastreven: De plant op 'een eilandje' in een on diepe schaal met water zetten, op een omgekeerd schoteltje dus. Of ais de plant in een sierpot staat, veenmos tussen de beide potten instoppen en dit vochtig houden. Bladeren afspon- sen of bespuiten. Staat de plant niet licht genoeg, dan streeft ze, als in het oerwoud naar boven en stoot dan steeds hoger wordend de lagere blade ren af. Ook .vallen de bladeren als de kamer te kil is of te droog. Als u nu de plant op een lichtere plaats hebt gezet, neemt u het bovenste topje weg. Komen er zijspruiten, dan kan op den duur de hoge kroon in z'n ge heel weggenomen worden. Vraag: Wat is het adres van het blad Onze Vacatures (Chr. Onderwijs)? Antwoord: De redactie en uitgeverij zijn gevestigd bij NV Bosch en Keu- ning, Postbus 1 te Baarn. Vraag: Wij willen graag onze 4 jaar geleden geplaatste vaste nylon vloer bedekking met jute rug meenemen nu wij gaan verhuizen. Waarschijnlijk is deze vloerbedekking helemaal vastge lijmd met een speciale kit op het be ton. Antwoord: Het prettigste zou zijn als u de volgende bewoners zou kunnen interesseren in dit volgens u nog heel mooie kleed. Als de lijm, die gebruikt werd, op waterbasis werd gemengd, is het gemakkelijk hoewel vrij zwaar de vloerbedekking los te trekken. Was het echter lijm op terpentijnbasis, dan moet men met 'n stuk of wat stevi ge mensen de bekleding lostrekken, hier bij gebruikmakende van een scherp voorwerp, dat die lijm doorsnijdt. Het gevaar bestaat, dat men in de jute rug snijdt. Een zwaar karwei, dat men niet roefroqf eventjes opknappen kan. Vraag: Uit hetzelfde dagboek: 20 maart 1843 werd 's avonds een grote komeet waargenomen met een lange staart, die zich uitstrekte geheel on der Orion, tot bijna Sirius. De ster i zat loodrecht onder de Hyaden. Was dit verschijnsel inderdaad een komeet en hoe was de naam? Antwoord: Op 28 febr. 1843 verscheen een zeer heldere komeet, die ook overdag zichtbaar was en niet anders bekend staat dari als: Komeet van i 1843. Dit was geen periodieke planeet, maar zeer helder en de staart was zeer lang (228 000.000 km). Deze ko meet mag men niet verwarren met een andere komeet in hetzelfde jaar, de zg. komeet van Faye. (22 novem ber door deze geleerde het eerst waar- i genomen). Dit is wel een periodieke j komeet van 7.41 jaar en behoort tot de zg. Jupiterfamilie (gegevens v.d. Leid- sche Sterrewacht). De overgrootvader van onze lezer,'van wie het dagboek afkomstig was, woonde op een klein boederijtje in de Achterhoek!

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6