Fel protest tegen ontslag van Dennendal-stafleden doel-sparen Rabobank Q Gezonheidszorg is te ondoorzichtig elke maand een vast bedragje opzij leggen voor die fijne vakantie! Synthetische tabak bevat geen nicotine Bestuur: Zorg voor pupillen lijdt onder gedrag Personeel Audet verwacht vandaag veel ineer te horen Doden in weekeinde Simon Carmiggelt 'ere-knoeris' Twintig honden en katten vergiftigd Kind verongelukt op boerderij Man schiet buurman dood Eenheid onwaarschijnlijk op Nixons energieconferentie Riemen (NKV): 'Systeem biedt alle kans op uitwassen' „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel 4 WOUW' 'KW ARTET MAiANiDAG 4 FEBRUARI 1974 BINNENLAND T3/KS Van een onzer verslaggeefsters DEN DOLDER De groepsleiders en andere medewerkers van Dennendal, die achter 'Nieuw- Dennendal' staan 150 van de 210) hebben zaterdag telegrammen gestuurd aan het bestuur van de Willem-Arntszstichting, het college van gedeputeerde staten en van burgemeester en wethouders van Utrecht en staatssecretaris Hendriks met 'een vlammend protest' tegen het ontslag van de zeven staf- jleden. (ADVERTENTIE) 'Wij zien onszelf en vooral ook onze werkwijze direct bedreigd', aldus deze personeelsleden. Zij geloven dat de grond voor het ontslag (het in gevaar brengen van de zorg aan de pupillen, een volstrekt onvoldoende pLichtsbe- i trachting en het niet opvolgen van door het bestuur gegeven redelijke opdrachten) meer van toepassing is op de zes overgebleven stafleden dan op de ontslagenen. Zij voorzien 'een zeer ernstige escallatie'; zij vragen die ter voorkomen en Nieuw-Dennerulal een kans te geven. Woordvoerder De woordvoerder van de zeven ontsla gen stafleden. Jan Mulder, heeft verklaard, dat de stafleden er de afge lopen weken steeds voor hebben ge zorgd dat het werk op de afdelingen kon doorgaan. Verder verklaarde hij, dat men vanochtend toch aan het werk zou gaan, ondanks het ontslag op staande voet. De werkgroep Nieuw-Dennendal heeft het besluit van het W.A. bestuur in een verklaring 'gewelddadig en onge hoord' genoemd. 'Velen hoopten dat er een soort afkoelingsperiode was ontstaan. Deze hoop is door het ont slagbesluit de bodem in geslagen', al dus de werkgroep. De werkgroep somt de bemiddelingspogingen op van staatssecretaris Hendriks en de werk groep en constateert dat al deze pogingen door het bestuur zijn afge slagen. 'Tegen zo'n onbehoorlijk be stuur hebben wij geen ander verweer dat er de werkelijkheid van een nieuw Dennendal tegenover te plaat sen', aldus de werkgroep. Het bestuur heeft de zeven stafleden zaterdag op staande voet ontslagen, omdat het van mening is dat het ge drag van deze personeelsleden niet in het belang van de zorg voor de pupil len is en afbreuk doet aan de samen werking binnen de staf, die met het oog op deze zorg noodzakelijk is. De handelwijze van de zeven stafleden getuigt, volgens het bestuur, van een volstrekt onvoldoende plichtsbetrach ting. In zijn brief aan de stafleden zegt het bestuur nog, dat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat zij te zij ner tijd via de gebruikelijke procedu re kunnen solliciteren op vacatures bij Dennendal. De ABVA (de Algemene Bond van Ambtenaren) heeft zich bereid ver klaard te bemiddelen in het ontslag van de zeven stafleden. Het merendeel van de werknemers van de WA-stich- ting is in de ABVA georganiseerd Van een verslaggever MAASTRICHT Op een aantal brandende vragen over de plannen tot samenwerking tussen Audet en De Telegraaf in Limburg verwacht de centrale ondernemingsraad van de Audet vandaag van de directie een antwoord te krijgen. De directie en hoofdredactie van De Limburger (Audet-blad) hebben het personeel in een communiqué laten weten dat er al geruime tijd bespre kingen gaande zijn tussen Audet ec de Telegraaf over een vorm van sa menwerking waardoor de concurrentie tussen De Limburger (Audet) en het Limburgs Dagblad (Telegraaf) 'blij vend en structureel zou kunnen wor den geordend'. Deze mededeling een bevestiging van allerlei geruchten heeft de on rust bij De Limburger nog doen stij gen. De ondernemingsraad, die vrij dag naar aanleiding van dat communi qué urenlang met de directie en hoofdredactie heeft gesproken, zegt onvoldaan te zijn over de verkregen informatie. Er zijn tal van vragen open gebleven, aldus de woordvoerder van de ondernemingsraad B. Krouzen. Met name gaat het om vragen als: over welke vorm van samenwerking tussen Audet en De Telegraaf gaat het, waarom niet onderhandeld met andere bedrijven, en moet er wel on derhandeld worden? 'Audet is toch een gezond bedrijf', .0 voegde de heer Krouzen hieraan toe. 'Aangezien op deze vragen geen ant woord werd verkregen - kennelijk bij gebrek aan informatie bij onze ge sprekspartners moeten we terecht bij de bron. dat wil zeggen bij presi dent-directeur Tummers van Audet', aldus de heer Krouzen. 'Simon Carmiggelt is ere-knoeris geworden van de Udense carnavalsvereniging De Knoerissen. Tijdens lee/i officiële zitting kreeg hij de versierselen, die bij deze onderscheiding horen, overhandigd door prins Porcellius. Mevrouw Carmiggelt feliciteerde haar man er hartelijk mee. jVan een verslaggever 'DOESBURG De rijkspolitie is op zoek naar degene die bijna twintig honden en katten in Doesburg heeft vergiftigd met stukjes worst of vlees, waarin vermoedelijk thalium was ver stopt. De eigenaar van een van de ihonden heeft een beloning van 300 gulden in het vooruitzicht gesteld [voor tips die leiden tot de aanhou ding van de dader. RIJSSEN De 5-jarige Jannie Lan- kamp uit Rectom bij Rijssen is zater dag op tragische wijze om het leven gekomen. Zij kwam met haar kleer tjes m een tndwiel van een in bedrijf 'zijnde meststrooier op de boerderij van haar buurman terecht. (ADVERTENTIE) LONDEN (AFP) Drie Engelse en een Amerikaanse fabrikant van sigaretten hebben een synthetische tabak samengesteld, die 'cytrel' is genoemd. Hun produkt zou vijftien tot dertig procent minder teer bevatten dan normale tabak. Cytrel produceert ook minder koolmonoxyde en helemaal geen nicotine. Volgens een woordvoerder van de producenten wordt het synthetische produkt niet vóór 1976 op de markt gebracht. Van een verslaggever ROTTERDAM In de nacht van za terdag op zondag is de 29-jarige J. Dirkzwager uit Rozenburg bij een au tobotsing in Rotterdam om het leven gekomen. De door hem bestuurde au to kwam frontaal in botsing met een tegenligger. De bestuurder van deze auto liep slechts lichte verwondingen op. De 47-jarige E. van Buiten uit Wil lemsoord is zaterdagavond in West stellingwerf verongelukt. Hij werd ge grepen door een personenauto, toen hij zelf in zijn auto wilde stappen, die in de berm geparkeerd stond. De 48-jarige J. Klapwijk uit Rozen burg is vrijdagavond in een zieken huis in Rotterdam overleden, nadat hij 's middags in zijn woonplaats met zijn auto tegen een kerende vrachtwa gen was gebotst. De 27-jarige expediteur A. W. Ham- mank uit Winterswijk ds zaterdaga vond om het leven gekomen, toen hij in Eibergen met zijn auto tegen een boom botste. Op rijksweg 256 bij Etten-Leur is zon dagmorgen de 66-jarige inwoner van die plaats C. Maas om het leven geko men, toen hij de weg overstak. De 18-jarige H. Reinders uit Arnhem is zondag in zijn woonplaats met zijn motor tegen een boom gebotst en ter plaatse overleden Wie Iets wil hebben wat hl) niet in één keer kan betalen, moet er gewoon voor sparen, liefst automatisch. Voor een vakantiereis of een auto, een caravan of een bootje. Maar evengoed voor de studie van de kinderen of voor de aanbetaling van een eigen huis. De makkelijkste, veiligste en zekerste manier van sparen Is via een spaarrekening bij de Rabobank. Neem een Automatisch-spaarplan bij de Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken. Libanees blad: begin maart einde boycot Van een verslaggever LAREN (NH) De 28-jarige grond werker J. Zanoli is zaterdagavond in zijn woning in het Gooise Laren neer geschoten door zijn buurman, de 32- jarige autoslopei Van S. Het slachtof fer, dat een vrouw en vier kinderen nalaat, is op weg naar het ziekenhuis overleden. Toen de politie, enkele minuten nadat het schot was gevallen, bij de woning arriveerde, kwam Van S. naar buiten met de woorden: 'Ik heb mijn beste vriend doodgeschoten'. Volgens de po litie was de man behoorlijk onder in vloed. Er was 's middags al ruzie tussen bei de mannen geweest. Zanoli, die zijn buurman wel eens bij het autoslopen hielp, had gezegd dat hij dit niet meer wilde doen. 's Avonds was Van S. met een flobert buks naar de woning van zijn buur man gegaan, waar hij in de huiska mer op Zanoli bleef wachten. Deze kwam omstreeks kwart voor elf thuis. Toen hij Van S. zag, wilde hij weer weg gaan. maar werd door zijn buur man in de rug geschoten. BRUSSEL/TOKIO Nu al be gint duidelijk te worden, dat twij fel over de komst van Frankrijk niet de enige wolk is, die hangt boven de energieconferentie van olieconsumerende landen, die volgende week in Washington be gint. Japan, de EEG en de Ver enigde Staten hebben nogal uit eenlopende ideeën over de aan pak van de conferentie. De minister van buitenlandse zaken van de EEG-landen komen vandaag in Brussel bijeen om een gezamenlijke strategie van de EEG-landen op de conferentie te bespreken. Vorige maand werd overeengekomen, dat de EEG vertegenwoordigd zal worden door Scheel, de Westduitse minister van buitenlandse zaken en door Orto- li, de voorzitter van de Europese Commissie. (De lidstaten gaan zelf ook). Overleg op ambassadeursniveau heeft sindsdien duidelijk gemaakt, dat de meeste EEG-landen de conferentie voor dezelfde stroorokosten Van een verslaggever TILBURG De hele Nederlandse gezondheidszorg is per definitie ondoorzichtig. uitwassen. Niemand kan preeies aan-geven waar de scheidslijn ligt tussen de Het systeem biedt alle mogelijkheden totkosten die noodzakelijkerwijs moeten worden gemaakt en de belangen van de consument (patiënt) zo goed mogelijk te behartigen en de gevolgen van de belangenbehartiging van de in deze sector zonder risico opererende vrije oudernemer. De heer A. P. A. Riemen, ver- bondsbestuurder van het NKV, maakte deze opmerkin gen zaterdag op de Brabant dag van deze bond in Tilburg. Dat de officier van justitie in Den Bosch er na een half jaar nog niet achter is kunnen ko men of de Eindhovense röntgenologen, die enkele ton nen teveel hebben gedecla reerd. al of niet een strafbaar feit hebben gepleegd, toont de ingewikkeldheid en de ondoor zichtigheid van het bestaande systeem volgens de heer Rie men duidelijk aan. Verbrokkeld Hij stelde dat de scheef ge groeide verhoudingen in de gezondheidszorg in niet onbe langrijke mate mede zijn ver oorzaakt door het verbrokkel de financieringssysteem. De kansen tot het verwezenlijken van een volksverzekering te gen ziektekosten en de ook daarvoor noodzakelijke her structurering van de gezond heidszorg lijken hem op het ogenblik uitermate gunstig. Een ruime meerderheid van de SER is er voor en de rege ring heeft de volksverzekering in haar programma opgeno men. Er moet nog een omvangrijk stuk wetgeving komen, maar de heer Riemen meent dat op korte termijn al maatregelen nodig zijn die ruimere moge lijkheden scheppen voor de preventieve gezondheidszorg en vooral voor de wijkgezond heidscentra. Voor de financie ring daarvan kan worden ge dacht aan de AWBZ of aan een speciaal daartoe in het le ven te roepen financierings fonds. Als voorwaarden die aan de financiële steun ver bonden zuuden moeten wor den, noemde de heer Riemen dat de huisarts in loondienst treedt van het centrum, dat de bevolking bij de opzet di rect wordt betrokken en dat de patiënt in het bestuur is vertegenwoordigd. Dienstverband Ook de specialisten zullen zich volgens hem moeten gaan in stellen op een dienstverband Voor staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) staat het geenszins vast dat de nieuwe volksverzekering tegen ziektekos ten uit een voor ieder gelijke procentuele premieheffing moet worden gefinancierd. 'Als iedereen hetzelfde percentage van zijn inkomen zou moeten betalen', zo zei hij op het NKV-congres, 'dan zou dat een te zware last voor de ongehuwden kunnen betekenen. Zij verzekeren na melijk alleen hun eigen risico, terwijl bij iemand met een groot gezin alle gezinsleden automatisch meeverzekerd zijn voor de zelfde premie'. Op de solidariteit van bepaalde groepen verplicht verzekerden wordt volgens de heer Hendriks een overtrokken beroep gedaan. met de ziekenhuizen. Als over gang naar de loondienstver houding zal, zei hij, in ieder geval op korte termijn een grotere openheid moeten worden betracht en zal de ta- riefsopbouw doorzichtiger moeten worden gemaakt. Hij betoogde, dat de norm voor de herstructurering van de gezondheidszorg moet zijn dat het belang van de patiënt en niet van dat van de medi cus of het ziekenhuis centraal staat. Het uitvoeringsorgaan van de komende volksverzeke ring zal ervoor moeten zorgen, dat de verzekerden hun rech ten tot gelding kunnen bren gen. Het zal namens de consu ment (patiënt) als pressie groep moeten optreden. Vraagtekens In dit verband zette de heer Riemen vraagtekens bij het huidige functioneren van de ziekenfondsen. Zij zijn de be langenbehartigers van de ver zekerden, maar het is de vraag of de verzekerden dat ook als zodanig ervaren. Het is niet verwonderlijk dat het zieken fonds veel meer wordt gezien als een economisch-administra- tief apparaat. De consument weet weinig of niets over het verloop van de onderhandelin gen met de dienstverleners in de gezondheidszorg en van de inhoud van de gesloten over eenkomsten. Hij wordt ook niet geraadpleegd. De ziekenfondsen, aldus de heer Riemen, moeten zich nu al terdege bezinnen op hun taak als belangenbehartiger van de consument. Dit om te voorkomen, dat het technocra tische gaat overheersen en dat de mondige verzekerde on mondig wordt gehouden. Ook de vakbeweging kan vol gens hem regionaal en plaatse lijk een belangrijke rol spelen op het terrein van de gezond heidszorg. Geïnteresseerde en kritische groepen leden kun nen ervoor zorgen, dat verte genwoordigers van de vakbe weging zitting krijgen in regi onale centra, wijkgezondheids centra, ziekenhuizen en regio nale uitvoeringsorganen van de volksverzekering. zien als een bespreken van de huidige situatie en het uitwisselen van menin gen. De Amerikanen echter willen veel verder gaan. Zij hebben de EEG al een 'meer dynamische benadering' van het energieprobleem voorgesteld. Daarmee bedoelen de VS een geza menlijke aanpak door de consumptie- landen van het energieprobleem om een nauwere financiële en economi sche samenwerking tussen de VS enerzijds en Japan en de EEG ander zijds. Deskundigen van de OPEC-landen zijn in Wenen gereed gekomen met de adviezen aan hun ministers. Naar verluidt zouden de OPEC-landen wei nig voelen voor een prijsverlaging, zo als voorgesteld door Saoedi-Arabië. Zij stellen een onderzoek voor om te ko men tot een prijsbepaling van olie en een olieprijsbeleid op langere termijn. Volgens goed ingelichte kringen zou het voorgestelde onderzoek zes maan den duren, waarna tegen het einde van dit jaar een lange termijn beleid een feit zou kunnen zijn. Men voelt veel voor een vaste olieprijs in ruil voor vaste prijzen met betrekking tot die importgoederen, welke voor de OPEC-landen van belang zijn. Twee Libanese kranten hebben mel ding gemaakt van een mogelijke op heffing van de olieboycot tegen de VS. Het blad Al Nahar noemt als tijd stip begin maart. In een interyiew met het pro-Egyptische Libanese blad Al Amwar zei de Saoedi-Arabische mi nister Dakkaf, dat de boycot wordt opgeheven, als de VS bewijzen, dat zij geen pro-Israëlisch standpunt inne men. Sakkaf zei ervan overtuigd te zijn, dat de VS nu serieus werken aan een oplossing van het ArabischJsraë- lische conflict. Amerikaanse functio narissen noemen 11 februari als da tum voor de opheffing van het embar go. 'De schooldokter vindt, dat ik kalm aan moet doen. Ik mag niet afwassen, geen schoenen poetsen, niks

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5