Zonder vrede geen schepen van Israël in open Suezkanaal Vader verborg Joden, zoon verborg Ulricke Meinhof Leger van Bolivia krijgt verlof tot geweld tegen boeren Rechtse Britten vormen militie TUC wil praten met Heath over mijncrisis Heikal: Amerika wilde Aboe Dabi bezetten 'Solzjenitsin schopt tegen heiligste sowjet-huisje aan' Portugal stelt proces tegen Maria'suit Bankrover 'gevloerd' Poolse toeristen bleven 'passagieren' Beigië verplicht gebruik autogordel GOLLWITZER MENGT ZICH IN FEL DEBAT CDU-zegsman noemt toestand in EEG 'rampzalig' Rechter in Oslo straft daders van Lillehammer-moord Akkoord over gevangenen in Zuid-Vietnam TROUW/KWARTET ZATERDAG 2 FEBRUARI 1974 BUITENLAND T7/K9 CAIRO/TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) Israëlische schepen zullen geen toestemming krijgen gebruik te maken van het Suezkanaal zolang Israël zich niet heeft teruggetrokken uit alle in 1967 en 1973 bezette gebieden en de rech ten van de Palestijnen niet heeft erkend. Dit heeft de Egyptische president An war Sadat volgens het dagblad Al Ah- ram verklaard voor het gehoor van een Palestijnse delegatie. Sadat zei dat hij de kwestie had besproken met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger. Hij zou Kissinger hebben meegedeeld dat Israël geen doorvaart krijgt zolang de staat van oorlog tussen beide landen voortduurt. Egypte blijft zich met Is raël in oorlog beschouwen zolang niet alle bezette gebieden zijn teruggege ven. De hoofdredacteur van Al Ahram en vertrouweling van president Sadat, Mohamed Heikal, schreef gisteren dat de Verenigde Staten ver uitgewerkte plannen hadden om bij een voortdu ren van de olieboycot het staatje Aboe Dabi aan de Perzische GoJf te be zetten. Volgens Heikal zou de bezet ting onderdeel van een Amerikaans plan zijn geweest om de boycot even tueel met geweld te breken en de olievoorziening veilig te stellen. 'Ik weet niet waarom de VS juist Aboe Dabi uitkozen, maar ik ben zeker van mijn bronnen', aldus Heikal. Volgens Heikal LA PAZ (Reuter) Duizenden rebellerende boeren in Bolivia hebben te horen gekregen dat het leger van president Hugo Banzer opdracht heeft ontvangen de op stand in de provincie Cochacham- ba krachtig en zo nodig bloedig te onderdrukken. In La Paz werd meegedeeld dat Ban zer toestemming heeft gegeven 'alle middelen binnen de wet en indien no dig buiten de wet' aan te wenden om 'deze internationale communistische samenzwering' op te rollen. De Bolivi aanse president, die in 1971 via een bloedige rechtse coup de macht over nam, gaf de militairen 'een blanco volmacht om alle agitatoren te doden'. Uit de dreigende taal van het Bolivi aanse bewind wordt afgeleid dat het regime, dat eerder zei de toestand on der controle te hebben, zich toch nog ernstig door de opstandige boeren be dreigd voelt. Op een persconferentie zei Banzer gis terochtend vroeg dat de opstand van boeren, die protesteren tegen prijsver hogingen van eerste levensbehoeften met 100 tot 150 procent, in december op Cuba is voorbereid door Boliviaan se extremisten en door de in balling schap levende Chileense socialist Car los Altamirano. Volgens de berichten in Cochachamba, na de hoofdstad La Paz de grootste stad van Bolivia, hebben boerenlei ders geëist dat president Banzer naar hen toe komt om hun grieven te be spreken. Banzer heeft dit eerder deze week al geweigerd. Hij stuurde troepen om de barricaden op te rui men die de boeren op de grote wegen hadden opgericht. Daardoor was de stad Cochachamba van de rest van het land geïsoleerd. Militairen, gesteund door tanks en vliegtuigen, doodden naar schatting negen boeren bij hun aanval op de versperringen, zo is uit goed ingelichte kringen vernomen. VERZET Volgens berichten uit La Paz is het verzet nog niet gebroken, in tegenstel ling tot meldingen van het Boliviaan se bewind. Clandestiene radiozenders roepen de boeren op zich tot het ui terste te blijven verzetten. BOLIVIA de Egyptenaar hebben de Amerikanen trouwens alleen maar geprofiteerd van de olieboycot Terwijl de boycot de VS moest treffen, steeg als direct re sultaat de waarde van de dollar en daalde de munteenheden van landen die we van het embargo uitsloten, al dus een bittere Heikal. De Egyptische hoofdredacteur, die ook de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger ontmoette tij dens zijn recente bezoeken aan het Midden-Oosten, voorspelt in hetzelfde artikel dat de Amerikaanse president Nixon als gevolg van het Watergate- schandaal binnen drie of vier maan den zal moeten aftreden. Volgens Hei kal zou een aanblijven van de presi dent de totale ineenstorting van zijn Republikeinse partij betekenen. Eer der deden in Israël berichten de ronde dat Henry Kissinger tegen twee Israëlische ministers de verwachting had uitgesproken dat Nixon binnen zes maanden zou verdwijnen. Kissin ger heeft deze berichten toen 'vol strekte leugens' genoemd. In Tel Aviv is bekend gemaakt dat in de komende zes weken 70.000 reservis ten uit actieve dienst zullen worden ontslagen. Israël kan naar schatting 275.000 man onder de wapens brengen waarvan 175.000 reservisten. PARIJS (AFP) Joeri Zjoekow, de politieke commentator van het Russi sche partijdagblad de Prawda heeft verklaard dat de schrijver Alexander Solzjenitsin 'een martelaar zou willen worden'. 'Maar wij zullen hem de kans niet geven', aldus Zjoekow in een vraaggesprek voor de Franse tele visie. Zjoekow zei dat hij Solzjenitsin als zijn 'persoonlijke vijand' be schouwt. Volgens hem denken alle Russen daar zo over. Volgens Zjoekow wil Solzjenitsin zeggen dat de misda den uit het tijdperk van Stalin een gevolg zijn van het Sow jet-systeem en dat in feite Lenin er verantwoordelijk voor was. 'Dat is een rechtstreekse aanval tegen wat het heiligste is in de Sowjet-Unie', aldus de commentator van de Prawda. LISSABON (UPI,AFP) Het proces tegen de»'Drie Maria's', drie Portugese- vrouwen die een femi nistisch boek geschreven hebben, is na een dag van getuigenverkla ringen opnieuw verdaagd, nu tot 6 februari. Het proces is in oktober begonnen. De verdachten zijn de drie vrouwe lijke auteurs Maria Teresa Horta, een journaliste, Maria Isabel Bar- reno en Maria Fatima Velha da Costa, beiden industrieel onderzoe kers in overheidsdienst en de uit gever van het boek, Romeo de Me- lo. De Portugese overheid heeft het boek 'Nieuwe Portugese Brieven' pornografisch genoemd en een 'schending van de openbare zeden'. De verdachten staan daarom te recht wegens overtreding van de perswetten. Drie weken na de pu blicatie in mei 1972 werd het boek In beslag genomen. Het boek is geïnspireerd op een 17de eeuws werk. 'Brieven van een Portugese non', dat geschreven zou zijn door een Portugese non die verliefd was op een Franse leger-officier. Het boek van de 'Drie Maria's' be handelt in essays, brieven en ge dichten de problemen van de Por tugese vrouw in een mannenmaat schappij. Het proces heeft veel aandacht getrokken in feministi sche kringen in het buitenland. In Nederland protesteerden de vrou wen van de Partij van de Arbeid en Dolle Mina tegen het proces en werd de Portugese ambassade in Den Haag korte tijd bezet door een twintigtal vrouwen. In Parijs organiseerde Simonc de Beauvoir woensdag een protest-demonstratie. De verdachten kunnen maximaal twee Jaar gevangenisstraf krijgen. Maria Horta zei donderdag dat zij en haar collega's verwachten dat ze schuldig bevonden zullen worden en voorwaardelijke vrijheidsstraf fen en boetes zullen krijgen. Ze noemde het proeces vernederend en absurd. Donderdag traden de dichteres Na talia Correia, een dagblad-uitgever, en een boeken-uitgever op als ge tuige a décharge. De advocaat, die 21 getuigen voor de verdediging wil oproepen, verwacht dat het proces wel tien weken kan duren als er elke week maar een korte zitting is. De bankrover die donderdag bij een oven-al in het Westduitse Hilden vier bankemployees had gegijzeld, is vrijdag in de vroege ochtend na een schiet partij gearresteerd. De man werd licht gewond, zijn laatste gijzelaar bleef ongedeerd. De ontknoping kwam toen de rover erin toestemde z'n gijzelaar tegen een geboeide politieman uit te wisselen. De politieman liet zich tegen de man aanvallen, die het evenwicht verloor. De rover schoot, maar ver wondde zichzelf. Op de foto links twee politiemannen die zich nog dekken achter een boom terwijl de rover ai op de grond ligt (rechts). LONDEN (AFP, Reuter) Het Britse dagblad Daily Express heeft bericht dat oud-militairen en zakenlieden, alsmede leden van geheime diensten in Engeland een grote particuliere militie hebben gevormd met als doel 'de natie behulpzaam te zijn bij de bescherming tegen een communistische machtsover name'. Volgens de Daily Express, een populair conservatief dagblad, zou de militie 'de grondwet beschermen indien de regering daar niet meer toe In staat zou zijn'. Volgens Chapman Pincher, de defensie-expert van de Daily Express, zijn enkele ministers op de hoogte van het bestaan van de militie. Kortgeleden heeft de Monday Club. een vereniging van uiterst conservatieve lieden en leden van de Conservatieve Partij, opgeroepen tot de vorming van een particuliere militie. Maar dat deze in Engeland reeds bestaat, zoals nu is gemeld, was nog niet bekend. LONDEN (AP, Reuter, UPI) Leiders van de tien miljoen leden tellende Britse vakcentrale TUC hebben gisteren besloten met pre mier Heath te gaan praten over diens jongste plan een mijnwerkers staking te voorkomen. De vakbondsleiders hebben benadrukt dat dit niet betekent dat er enige toe zegging is gedaan met betrekking tot Heath' plan. Desondanks nemen waar nemers aan dat er een kleine kans be staat dat de staking van de 270.000 Britse mijnwerkers, die donderdag en gisteren over een dergelijke actie heb ben gestemd, toch niet door zal gaan. Het plan van Heath is gebaseerd op een officieel rapport, waarin wordt gezegd dat bepaalde groepen arbei ders. waaronder mijnwerkers, eventu eel een grotere loonsverhoging kun nen krijgen dan is toegestaan onder het pakket anti-inflatie-maatregelen van de Britse regering, dat zich thans in de zogeheten Fase III bevindt De mijnwerkers zouden dan alsnog be schouwd kunnen worden als een 'uit* zonderings'-geval de formule die ook is toegepast nadat zij begin 1972 tot een staking van zeven weken wa ren overgegaan. De Britse regering heeft aanvankelijk geweigerd weer ge bruik te maken van de 'uitzonderings- '-formule en erop gewezen dat daar door ook door andere groepen werk nemers staat zou worden gemaakt op het etiket een 'bijzonder geval' te zijn. De vakcentrale TUC had echter eer der toegezegd dat een extra loonsstij- ging voor de mijnwerkers door andere bonden niet als precedent zou worden gebruikt om hogere lonen in de wacht te slepen. De bond van mijn werkers NUM heeft geweigerd met de Britse regering te praten zolang deze niet aan de eisen van de mijnwerkers tegemoet komt Premier Heath HAMBURG (DPA) Op een tocht lang Oostzeehavens met het passa giersschip 'Stefan Batory' hebben 64 Polen maandag van een verblijf van een dag in Hamburg gebruik gemaakt om naar het westen te vluchten. Naar gisteren in Hamburg verluidde, heb ben al 20 van hen asiel gevraagd. Vijf vluchtelingen willen naar andere lan den en vermoed wordt dat de overi gen bij verwanten of kennissen onder dak hebben gevonden. Enkele passagiers van de Stefan Ba tory zouden in Oslo en Kopenhagen zijn verdwenen. De Stefan Batory is maandagavond uit Hamburg vertrokken. BRUSSEL (ANP) —«Met ingang van 1 april wordt het gebruik van autogor dels in België verplicht. Dit geldt ook voor auto's waarin nog geen gordels aanwezig zijn maar wel de bevesti gingspunten voor deze gordels. In Frankrijk is het gebruik van de auto gordels al een paar maanden verplicht. BONN (Reuter) Walter Leisier, woordvoerder buitenlandse zaken van de Westduitse christen-democratische partij, de CDU. heeft de toestand in het EEG-hoofdkwartier in Brussel be schreven als rampzalig. 'De Gemeen schap is volslagen impotent', aldus Leisier op een persconferentie na drie dagen van overleg tussen leidende Eu ropese politici in de Belgische hoofd stad. Volgens Leisier is de EEG bezig terug te vallen in 'nationaal egoïsme'. Van een medewerker 'Hoe onmenselijker men de gevangenen behandelt, met des te meer recht zullen ze kunnen beweren dat onze maatschappij en een fascistische maatschappij overeenkomen,' aldus een zin uit een resolutie, die op de Evangelische Kirchentag uit Düsseldorf in juni van het vorig jaar werd ingediend. De ge vangenen, die in deze resolutie werden bedoeld, waren de leden van de zogenaamde Baader-Meinhof- groep. Een groep links-radicalen, voorname lijk jonge mensen, die uit vertwijfe ling en wanhoop over de sociale stag natie. naar het geweld greep. Geweld, dat uitmondde in bomaanslagen, waar bij verschillende mensen werden ge dood. Na een hysterische klopjacht werden de meeste leden van deze groep gevangen genomen. De behandeling, die zij echter in de gevangenissen van de Bondsrepubliek ondergaan, is aanleiding geweest tot protesten bij het Europese hof voor de rechten van de mens in Straats burg en tot tal van protesten van de zijde van de advocaten van de leden van de Baader-Meinhof groep. Ook Amnesty International heeft in één geval geprotesteerd. De gevangenen worden volledig geïso leerd. Zij mogen maar zeer beperkt bezoek en brieven ontvangen; worden afzonderlijk gelucht; en in cellen op gesloten. die zijn omgeven door een bloc cellen, zodat elk geluid van bui ten wordt geweerd. Ze mogen boven dien niet deelnemen aan gemeen schappelijke bijeenkomsten die voor de andere gevangenen worden georga niseerd. Volgens psychiaters, onder wie de Nederlander Sjef Teuns, ver oorzaakt dit lichamelijke en geestelij ke schade bij deze gevangenen. Tegen deze wijze van opsluiting protesteer den tal van gedelegeerden op de Evangelische Kirchentag in juni van het vorig jaar. Dorothee Sölle Ook nu is over deze problematiek een discussie ontbrand, waarbij bekende theologen in de Bondsrepubliek be trokken zijn. Aan de theologe Doro thee Sölle, die met haar hoezeer ook betwiste publikaties diepe indruk heeft gemaakt werd verboden een be zoek te brengen aan Ulrike Meinhof, die in de Keulse Klingelputz-gevange- nis zit opgesloten. Dorothee Sölle had het vorig jaar juli in een interview voor de Suddeutsche Rundfunk ver klaard: hoe onmenselijker men de le- Dorothee Sölle: barmhartigheid belet. den der Baader-Meinhof-groep in de gevangenis behandeld, des te duidelij ker zal worden dat de beschuldigin gen die de Baader-Meinhof-groep aan het huidige maatschappijstelsel uitten, juist waren. De theologe, die vandaag de Theodor Heuss-medaille voor haar werk in kerk en maatschappij zal krij gen, wilde, zoals zij zelf zegt, haar ze ven werken van barmhartigheid, waartoe de rooms-katholieke kerk op roept. ook laten gelden voor de leden van de Baader-Meinhof-groep. Zij wil de uit christelijke naastenliefde Ulri ke Meinhof bezoeken. Dit bezoek is haar echter onmogelijk gemaakt. Haar reactie: Het uitoefenen van barmhar tigheid wordt mij door staatsinstellin gen verboden. Vader en zoon Gelijktijdig is er in West-Berlijn een tamelijk opvallende discussie ont staan, waarin ook het Baader-Meinhof probleem centraal staat. De jeugdige predikant Cornelius Burghardt werd onlangs in Frankfurt veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van een half jaar met een proeftijd van twee jaar. Burghardt, die nu weikzaam is in West-Berlijn. verleende tijdens zijn studententijd in Marburg, Ulrike Meinhof onderdak op haar vlucht voor de politie. Daarmee beging hij een strafbaar feit, zoals hij thans ook inziet. Zijn vader, eveneens predikant, verleende tijdens de oorlog tal van Joden onderdak en de jeugdige stu dent meende niet anders te kunnen handelen. De bekende theoloog en au teur van het boek 'En brengen waar heen gij niet wilt'. Helmut Gollwitzer, nam het voor Burghardt op, nadat binnen de Evangelische Kerk in West- Berlijn hevige kritiek op de jonge predikant was uitgeoefend. De kerke lijke gemeente van West-Berlijn is he vig verdeeld en de kloof, die tussen progressief en conservatief is ont staan. wordt ook nog verdiept door een publicistische oorlog, waaraan de rechtse Springer-bladen deelnemen. Een controverse in het geval-Burg- hardt kon dus ook niet uitblijven. Gollwitzer zei in het radio-interview dat men steeds het eigen geweten moet laten spreken ten aanzien van elke wet, die de staat ons oplegt. We moeten zelf uitmaken in hoeverre we een dergelijke wet voor ons geweten kunnen accepteren. 'Indien deze stel ling over de eigen gewetensbeslissing ten aanzien van de wetten van de staat dieper bij ons zat ingeprent, dan was het niet voorgekomen dat evange lische christenen de gehoorzaamheid tegenover de overheid voorrang zou den hebben gegeven boven de mense lijkheid. zoals dat gedurende de Hit- lertijd gebeurde. Toen kwam het erop aan tegen de wetten van de staat. Jo den en endere vervolgden te verber gen en te redden. Gollwitzefs woorden wekten de woede op van de voorzitter van de Joodse gemeente in West-Berlijn, Heinz Ga- linscy. Deze zei dat 'Gollwitzers verge- Helmut Gollwitzer: eerst eigen geweten lijking van hulpzoekende, door de Ge stapo opgejaagde mensen in de nazi- tijd, met een groep die voor geweld en terreur niet terugdeinst, ontstel lend. kwetsens en verschrikkelijk is voor zowel hen. die onder de nazi's leden als voor hen, die deze vervolg den bescherming boden'. Spoedig werd duidelijk dat Galinscy Gollwitzer niet goed had begrepen, want deze had slechts over de menta liteit van hen, die de deur gesloten hielden gesproken en verder geen ver gelijking gemaakt. Hoe is het mogelijk Dat alles heeft niet kunnen verhinde ren dat in de evangelische kerk in West-Berlijn de partijen nóg scherper tegenover elkaar zijn komen te staan. Tien vooraanstaande kerkleden heb ben geëist dat een commissie van on derzoek nagaat hoe het mogelijk is ge weest dat Burghardt opgenomen werd in de leiding van het praktisch theo logisch opleidingsinstituut van de evangelische kerk in West-Berlijn Het geval Burghardt is voor veel con servatieve kerkleden een welkome aanleiding om een aanval op enkele instanties te openen, die niet naar hun zin functioneren. De Berlijnse vi carissen hebben zich inmiddels vóór Burghardt uitgesproken. Zij willen hem helpen de gevolgen van zijn pro ces, speciaal de kosten, te dragen. OSLO (AFP, DPA, UPI) Een rechtbank in Oslo heeft gisteren, na een sensationeel proces van de zes personen, die waren beschul digd van spionage voor Israël en moord op een Marokkaan, tot ge vangenisstraffen van een tot vijf- eneenhalf jaar veroordeeld. Een zesde beklaagde, Michael Dorf, werd vrijgesproken. De vijf zijn ge straft wegens spionage, moord of me deplichtigheid aan moord op de in Lillehammer wonende Marokkaan Achmed Bouchiki die in juni vorig jaar op straat werd doodgeschoten toen hij met zijn Noorse vrouw na een bezoek aan een bioscoop naar huis ging. Tijdens het proces werd vastgesteld dat de daders van de moord werkten voor de Israëlische ge heime dienst, die in diverse Europese steden agenicn zou hebben die actie voeren tegen Palestijnse guerrilleros. De moord op Bouchiki zou een 'ver gissing' zijn geweest, omdat de Marok kaan abusievelijk was aangezien voor een lid van dp Zwarte September-be- weging, die verantwoordelijk is voor diverse bloedige acties en onder meer hetbloedbad tijdens de Olympische Spelen van MUnchen in 1972 aanricht te. De moordzaak van Lillehammer leid de tot de uitwijzing van de Israëlische militaire attaché in Oslo. die in nauw contact had gestaan met dc beklaag den in het proces allen Joden. Als gevolg hiervan ontstonden aanzienlij ke diplomatieke spanningen tussen Noorwegen en Israël. Dc Oslose rechter heeft Abraham Gehmer en Sylvia Rafaël tot elk vijf- eneenhalf jaar gevangenisstraf veroor- deld. Daen Aerbel kreeg vijf jaar, Ethel Marianne Gladnikoff tweeëneen half jaar en Zwi Steinberg een jaar gevangenisstraf. De beklaagden heb ben de Israëlische. Zuidafrikaans® of Zweedse nationaliteit. SAIGON (Reuter) Zuid-Viet- nam en de Vietcong zijn het eens geworden over de vrijlating van 4000 gevangenen. De overeen stemming is totstand gekomen na maandenlange onderhandelingen tussen beide partijen in de zoge naamde verenigde militaire com missie. die vorig jaar bij het vredesakkoord is opgericht. Dc 4000 gevangenen zullen worden vrijgelaten in een periode van drie weken, die acht februari begint. Zuid- Vietnam zal 3567 Vietcongleden (bur gers en militairen) laten gaan. Vol gens de officiële opgave houdt de Vietcong 634 Zuidvietnamese burgers en militairen gevangen. Voor de uit wisseling van deze gevangenen zullen twee door de Vietcong gecontroleerde vliegvelden gebruikt worden. China heeft nog niet gereageerd op dc bezetting van de Spratley-eilanden in de Zuidchinese Zee door Zuid-Viet- nam. Volgens militaire kringen in Saigon bevinden zich nu 300 mari niers op de eilandert, die ongeveer 800 kilometer ten zuiden van Paracel-ei- landen liggen. Deze werden enkele weken geleden door Chinese troepen bezet. Cnina maakt ook aanspraken op de Spratley-groep. Bij eventuele on derhandelingen tussen China en Zuid- Vietnam over deze eilanden zouden de Chinezen gebruik kunnen maken van de meer dan veertig Zuidvletna- mezen. die zij hebben gevangen geno men bij hun aanval op de Paracel-ei- landen. China heeft gezegd dat het de gevangenen zal vrijlaten en inmiddels inderdaad vijf laten gaan. Behalve China en Zuid-Vietnam maken ook de Philippijnen krachtig aanspraak op de Spratley-groep. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9