Maar goed dat er (ook) Commentaar Blessuretijd Commissies Nieuweling het weer Met die drieduizend beroeps zou je het nooit redden drie mille voor vier tenen naam nieuws vervuiling Gesprek Telegraaf en Audet gaat door Suriname botst met olieconcerns Bij oversteken gegrepen oliespel Zeldzaam zacht TROUW/KWARITET ZATERDAG 2 FEBRUARI 1974 BINNENLAND T5/K7 De Europese gemeenschap sp.-elt om eens een taaibloempje van het sportveld te plukken al meer dan 'n maand in blessuretijd: een onmisken baar teken van Europese spel verru wing. De wedstrijd touwtrekken om de opzet van het Europese regionale ontwikkelingsfonds, die eind vorig jaar al afgelopen had moeten zijn, duurt nog altijd voort. Om zichzelf in de waan te laten, dat het eindsignaal toch nog binnen de afgesproken periode klinkt, heeft de gemeenschap op oude jaarsdag 1973. Het stiekeme gescharrel van verschei dene 'partners' met olieleveranciers in het Midden-Oosten, de Britse sabotage van de pogingen om aan het allereer ste begin van een gemeenschappelijke energiepolitiek gestalte te geven, de Franse beslissing om de anderen te bedotten met een zwevende franc het wekt allemaal sterk het vermoe den, dat de term 'Europese gemeen schap' langzamerhand weinig meer is dan een vlag op een boerenschuit die allengs wegzinkt in een poel van nati onalisme en eigenbelang. De Europese commissie heeft nu ge probeerd, met een krachtige opwek- kingsboodschap de lid-staten tot bezin ning te brengen. Of dat iets uithaalt, zal maandag moeten blijken, wanneer de ministers voor de zoveelste maal gaan touwtrekken om het ontwikke lingsfonds. De Europese commissie zou er verstandig aan doen om, wan neer ze dan nóg niet tot een gemeen schappelijk beleid kunnen komen, maar af te treden. Dat zou een forse stap zijn, maar het is vermoedelijk de enige die een schok kan veroorzaken, krachtig genoeg om Europa's klok weer op gang te brengen. Dc minister van onderwijs wordt bij gestaan door ongeveer 350 adviescom missies. Het zal niet aan de huidige minister liggen, wanneer dat getal in de komende jaren stijgt naar vierhon derd. Eind vorig jaar installeerde hij nog twee belangrijke commissies: Eén voor de vernieuwing van kleuter- en basisonderwijs en één voor de mid denschool. Maar daar blijft het niet bij. Minister Van Kemenade heeft nu een discussienota opgesteld over dc 'struc tuur van de ontwikkeling en vernieu wing van het primair en secundair (ba sis en voortgezet) onderwijs'. Enkele punten daaruit: Er komt een ondcr- j wijs-planbureau, een adviescommissie voor de programmering van de ver nieuwing, en de bestaande commissie voor onderwijsoverleg wordt uitge breid met vertegenwoordigers van maatschappelijke organen als vakbe weging en organisaties van werkge vers. De bedoeling van dit alles is he overleg te verbeteren, de ontwikkeling van het onderwijs in goede banen te leiden, en dc vernieuwing mogelijk te maken. De minister zegt: de maatschappij ver andert voortdurend. De wetenschap biedt nieuwe .perspectieven, de scholen zijn zelf in ontwikkeling, en dus is vernieuwing van het onderwijs een per- 1 manente opgave. Hoewel de scholen daaraan zelf vorm moeten geven, heeft de overheid een eigen verant woordelijkheid voor dc strategie van de vernieuwing. In zijn algemeenheid is dat juist. Maar als er nu scholen zijn die niets van al die aan de top bedachte ver nieuwingen moeten hebben? Scholen die helemaal niet willen vernieuwen? Of scholen die wel willen vernieuwen, maar niet op de manier van leerplan instituten. schooltoets-makers en struc tuurcommissies? Krijgen die dan toch niet een vernieuwingsrecept van die duizend-en-ecn helanarijke commissies en raden opgedrongen? De nieuwste staatssecretaris van ons extra-parlementaire kabinet drs. M. J. van Rooijen, gelooft niet dat de olie maatschappijen de laatste tijd mis bruik hebben gemaakt van hun macht. Het is de vraag of hij nu wel de aange wezen politicus is om in het openbaar over deze concerns te oordelen. Nog maar enkele weken geleden immers zat hij als belastingdeskundige bij de l Shell. Als we hem op zijn woord geloven, moeten we straks ook nog geloof hechten aan zijn collega Polak, ex-wet- houder van de hoofdstad, wanneer die ons komt vertellen, dat geen ge meente haar duiten zo zuinig beheert als Amsterdam. Of aan staatssecreta ris Mertens, oud voorzitter van het NKV, wanneer die ons volk voor houdt, dat de vakbeweging i nhet al gemeen, en de katholieke in het bij zonder, nooit anders dan milde eisen stelt bij loononderhandelingen. Of aan hun beider collega Schaefer. voorma lig banketbakker te Amsterdam, wan neer die ons diets wil maken, dat ner gens zulke zoete broodjes worden ge bakken als in het centrum van 's lands hoofdstad. Het kan allemaal best waar zijn, maar het zou niemand overtuigen, wanneer het nu juist door deze heren werd be weerd. onder redactie van loessmit Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Maar goed dat er brandweer is, zullen die meneer in Loenen toen zijn voorraadje zwarte benzine explodeerde en die bedrijfsleider elders, die zijn he le winkelpand door diezelfde hamsterwoede en een brandende kachel in vlammen zag opgaan, hebben gedacht. Bij binnenlandse zaken in Den Haag hebben ze er een variant op: maar goed dat er ook een vrijwillige brand weer is. Want wat zouden die driedui zend professionals met de rode haan aanmoeten als zij niet de steun had den van' die ruim 22.000 anderen, die niet blussen voor den brode, maar uit plezier? 'Als je nagaat', zegt hoofdinspecteur voor het brandweerwezen Ch. J. Brau- wers', dat er per jaar zo'n 22.000 maal uitgerukt wordt voor brand en daar naast nog eens negentienduizend maal voor technische hulpverlening, dan kan je wel zeggen dat die vrijwilli gers onmisbaar zijn. Met die driedui zend beroepsmensen zou je daar nooit tegenaan kunnen'. Een tweeling uit het Belgische Kampenhout heeft eindelijk een naam. De kinderen, allebei meis jes, zijn nu al ruim een half jaar oud en al die tijd hebben ze alleen maar Peeters geheten. Dankzij hun vader heten ze nu Anne-Lies en Greet. Die namen had vader Peeters ook al ongeveer in z'n hoofd, toen hij zijn dochtertjes bij de burgerlijke stand van Bonheiden ging aange ven. Annelies moest de ene heten. Greet de andere, maar daar ging de ambtenaar achter het loket niet mee akkoord. Volgens de Belgische wet, zei de ambtenaar, mag de sa mentrekking Annelies niet, even min als de afkorting Greet. Vader Peeters hield met de hulp van een rechtsgeleerde een half jaar lang z'n poot stijf en na veel juridisch touwtrekken heeft de civiele recht bank van Mechelen nu beslist dat Greet mag en Annelies Anne-Lies moet worden. En ook, dat vader en de ambtenaar allebei de helft van de proceskosten moeten beta len, wat vader Peeters niet zo moeilijk zal vallen: hij heeft door al dat gezeur de ziekenfondsvergoe ding en de kinderbijslag over een half jaar nog te goed. Groningen is maar een dooie be doening. Volgens z'n eigen regio nale omroep (RONO) althans, die op een avond deze week als gebrui kelijk het Gronings journaal zou uitzenden. Prompt na de aankondi ging viel de omroeper in: 'Ja, dat had u gedacht, maar wij zijn van mening dat er vandaag in de stad en in de provincie Groningen niets is gebeurd en vullen de komende vijf minuten maar met muziek'. En in plaats van nieuws volgde toen de kraker 'Ik zie het niet meer zitten'. Op dc internationale spcelgoedtcn- toonstelling in de Engelse bad plaats Brighton is Raleigh met een opmerkelijk actueel stuk speelgoed vertegenwoordigd: een miniatuur- olieboortoren op een platform, pre cies zoals dat in- het groot op de Noordzee wordt gebruikt. Kinde ren (en vaders) kunnen nu zelf oliesjeikje spelen, want de boorto ren met automatische bediening kan makkelijk mee naar het strand. 'Tankwagens' staan hier op het strand van Brighton al klaar om de olie af te voeren. Als de olie niet ophoudt het water van de Kaspische" Zee te vervuilen, zal binnen een jaar niemand meer een krummeltje kaviaar kunnen bemachtigen. Volgens experts drijft er genoeg olie op de golven om alle vis in deze zee te doden, inclusief de steur die de kaviaar produceert en dan nog afgezien van de miljoenen vogels in dit ge bied. Dat gaat er trouwens al aar dig op lijken, want dagelijks wor den er in zee en op de kust meer dode vogels en vissen gevonden. En dat is niet voor het eerst, want al in november vorig jaar maakte het Perzische ministerie voor mi lieuzaken melding van honderden dode vogels en vissen, die door de olie in de Kaspische Zee waren be zweken, en sindsdien is het er niet veel beter op geworden. Sommige leden van de Perzisch-Russische commissie die zich met de vervui ling bezighoudt, geloven dat er er gens een lek in een oliepijpleiding moet zitten. Niet alleen maken beide landen zich bezorgd over de dieren, maar ook (en misschien vooral) om de kaviaar, die voor al lebei een belangrijke bron van in komsten betekent. Perzië produ ceert jaarlijks 220 ton kaviaar, iets meer dan de Sowjet-Unie. 'Kan me niet schelen, wat je op de film hebt gezien, Simpkins. Ga in de auto breiden in de richting van technische hulpverlening. Daarvoor moet nu zo'n kleine twintigduizend keer per jaar voor worden uitgerukt: voor het ver wijderen van omgewaaide bomen, het bevrijden van een in zijn autowrak beknelde automobilist, voor het red den van een in de sloot geraakte koe en noem maar op. Vroeger werden zulke karweitjes vaak door de politie opgeknapt. Nu klaart de brandweer ze; logisch want de brandweer is er volledig voor uitgerust. Op de wagens heeft men vrijwel alle tefhnische hulpmiddelen ter beschikking, die no dig zijn voor zulk soort gevallen. Het enige probleem is nu nog die materia len zo doeltreffend mogelijk te ge bruiken. Daarom wordt ook overwo gen de normale brandweeropleiding uit te breiden met een cursus techni sche hulpverlening, ook voor de vrij willigers'. Dat daardoor meer tijd van de vrij williger wordt gevraagd, ontkent de heer Brauwers niet. Maar hij is ervan overtuigd, dat dit geen weerslag op de omvang van het korps zal hebben. 'Tot nu toe hebben we nog zo goed als geen problemen met de werving gehad. In tegendeel: het korps is door de jaren heen volledig op sterkte ge bleven. Als je dat vergelijkt met het verenigingsleven, dan zeg ik: dat is knap'. NIJMEGEN/MAASTRICHT De di rectie van het Audet krantenconcern bevestigde gisteren dat besprekingen worden gevoerd over een verdergaan de vorm van samenwerking met De Telegraaf. Volgens directeur drs. A. A. V. Tummers gaat het over een mo gelijke uitbreiding van de afspraken uit 1972 die overmatige concurrentie in Zuid-Limburg beperken. Hij gaf summiere inlichtingen aan be trokken vakbonden, die ongerust zijn over de onafhankel^kheid van De Limburger (Audet). Omdat in het overleg tussen de concerns nog geen vorm is gegeven aan de uitgebreide samenwerking met het Limburgs Dag blad (Telegraaf), is er nog geen aan leiding voor mededelingen naar bui ten, aldus het uitgegeven communi qué. In Maastricht bleken directie en hoofdredactie van De Limburger (en nadrukkelijk dus niet de hele redac tie) gerustgesteld: 'Hoe ook over de samenwerkingsvormen kan worden ge dacht, in alle geval-en zijn door de Audet-directie de journalistieke inte griteit en onafhankelijkheid ten volle gegarandeerd. Bovendien is steeds de garantie gegeven dat er geen enkele medewerker zal worden ontslagen, ook niet op langere termijn.' Bij de redacties van De Limburger en ande re Audet-bladen zette deze verklaring kwaad bloed. 'De zaak is al beslist, dat maken we hieruit op', zei men. De vakbonden stellen zich op het standpunt dat de noodzaak van samen werking eerst zal moeten worden aan getoond. PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse regering overweegt vérstrek kende maatregelen tegen de oliemaat schappijen Esso, Shell en Texaco die tot eenzijdige verhoging van de olie prijzen zijn overgegaan. Tijdens over leg met minister Bruma (economische zaken) hebben de drie maatschappijen geweigerd de meters op de pompen terug te draaien tot de prijs van voor de recente verhoging. Mr. Bruma had een beroep op de maatschappijen gedaan om vooraf aan te tonen dat de prijsstijgingen ge rechtvaardigd waren. VENLO De negentienjarige A. van Ninhuys uit Helden is bij het overste ken van de weg door een auto gegre pen en ernstig gewond. Zij is naar het ziekenhuis in Venlo vervoerd maar bleek bij aankomst al overleden te zijn. Wat is een hand, een been, een oor of een voet waard? Moelijk in geld uit te drukken, maar rechters die eisen voor smartegeld na onge lukken te behandelen krijgen, moe ten dat toch. En dan blijkt dat die rechters zo hun eigen gedachten over de waarde ran een lichaams deel hebben en dat voor de één een been twee keer zoveel waard kan zijn als voor de ander. RP, het maandblad van het korps rijks politie, heeft eens uitgezocht hoe het in ons land met de toewijzing van smartegeld is gesteld en ge praat met smartegeld-specialist mr. Th. L van der Veen uit Delft. Direct komt al uit de verf, dat ge deputeerden meestal niet eens we ten dat ze behalve schadevergoe ding ook nog smartegeld kunnen eisen. Een onderzoek naar tien duizend verkeersongelukken heeft uitgewezen dat in niet meer dan 260 van die gevallen een smarte- geld-proces volgde. Van achttien honderd in 1967 en 1968 ernstig in het verkeer gewonde mannen wist 46 procent niets van smartegeld, hoewel ze er allemaal voor in aan merking kwamen. Dertien procent kreeg wèl smartegeld, maar de helft van de toewijzingen bleef beneden de duidend gulden; bedra gen boven tienduizend gulden wa ren zeldzaam. Het allerhoogste be drag dat ooit in ons land in Arnhem is toegewezen, bedroeg f 80.000, maar dat toas dan ook roor een 25-jarige pasgetrouwde timmerman, die door nalatigheid van de gemeente in aanraking ge komen was met een hoogspannings kabel en voor de rest van zijn leven zwaar verminkt en volledig invalide was. RP geeft een overzicht van wat er alzo voor bepaalde lichaamsdelen uitbetaald, althans toegewezen is, het huishoudboekje van de rechter zogezegd, maar dat zijn dan wel de hoogste bedragen: verlies van een voet 10.000; amputatie van een onderbeen 15.000 en van een heel been het dubbele; een verbrij zeld bovenbeen 5000; een onder arm 7500; amputatie van vier tenen 3000; een verbrijzelde pols 10.000 en een verbrijzelde elle boog het dubbele; drie gezonde tanden 750, een totaal vernield gebit f 25.000; één doof oor 500, één blind oog tioeemaal zo veel. En zo gaat het lijstje nog even door, waarbij goed bedacht moet worden dat dit de hoogst toegewe zen bedragen zijn. In 1970 kreeg een student die van een Am sterdamse agent een klap op z'n hoofd gekregen had, daarbij oogletsel opliep, zes weken in het ziekenhuis lag en 4l/2 maand niet kon werken, maar f 2000 smarte geld. Voor een vierjarig jongetje dat zich na overrijding levenslang met een kunstbeen moest behelpen, vond de Alkmaarse rechter 4000 voldoende; dat was vijftien jaar geleden, nu zijn toewijzingen tot 25.000 normaal. Dat laatste be drag kreeg in 1957 ook een 28-jarige moeder van drie kin deren, die allebei haar benen kwijt raakte. Na toepasing van de in flatiecorrectie zou dat nu bijna het dubbele zijn, wat inhoudt dat die rechter fin Leeuwarden) een been van een ander op 25.000 waar deert. Het is maar de vraag in hoeverre dergelijk leed met geld te verzach ten is, maar in elk geval vergoedt het iets. Amerikaanse rechters heb ben dat beter begrepen en gaan wel tot een miljoen: hun Engelse collega's brachten het tot f 350.000 en het record in West-Duitsland staat op f 150.000, nog altijd bijna tweemaal zoveel als in ons land. Het zijn niet alleen de slacht- ofers, die vaak onkundig zijn van de mogelijkheid van een smarte- gelduitkering; ook de politie is niet altijd in staat in zo'n geval de weg te wijzen en zelfs vindt mr. Van der Veen: 'Menig advocaat is soms beslist te bescheiden bij het opstel len fan de smartegeldvordering. En de rechter kan nu eenmaal niet meer toewijzen dan geëist wordt'. PI B COPf HMCIN *S.' NATIONAL BANK De afgelopen januari hééft in De Bilt een etmaalgemiddelde van 5.2 graad Celsius voor de temperatuur opgele verd, dat is 3'/o graad boven normaal. Deze eeuw zijn alleen de januari's van 1921 (6,2) en 1916 (6) zachter ge weest. Januari 1944 gaf precies dezelf de temperatuur als de afgelopen maand. Hoe uitzonderlijk het weer de afgelo pen vier weken geweest is, blijkt uit het feit dat van alle januari's van 1721 tot 1970, dus over tweeëneenhal- ve eeuw, slechts vier procent nog warmer was dan de nu pas voorbije en maar liefst 96 procent kouder. In Ber lijn was de afwijking nog groter: 3.9 gr. C. tegenover -0.5 gr. C. normaal. De maand was bijzonder genoeg, om ook even de gemiddelde dagelijkse mi nimumtemperatuur te vermelden: 2 7 gr. C (afwijking +3.7) en de gemid delde dagelijkse maximum-tempera tuur: 7.6 gr. C, (afwijking +3.3). De zon ivas niet al te ijverig met ruim 43 schijnuren tegen 56 normaal. Onze man in Oud-Beijerland signaleert als bijzonderheid: het volledig ontbreken van sneeuw, eigenlijk al vanaf 15 de cember, eveneens het geval in januari 1969, die een etmaaltemperatuur van 4.4 gr. C. opleverde. Het zachte weer hield dit jaar ver band met een voortdurende depressie- aktiviteit op de oceaan met als diepte punt 933 millibar ten zuiden van IJs land op 1 januari. Dit weekeind blijft het weer zacht, met een afwisseling van opklaringen en wat regen of een bui, dankzij een depressie van 975 mb. ten westen van Ierland. Vrijdag overdag werden uit zuidwest-Frank rijk al veelbelovende brede opklarin gen gerapporteerd in vrij droge lucht bij temperaturen van 10 tot 12 gr. C. Profeet Pruiksma in Boxum bij Leeu warden verwacht een koude maart met hagel- en sneeuwbuien en ook nachtvorsten. Dit op grond van het onweer van 11 januari laatstleden. Dit onweer kan volgens hem zelfs lei den tot een koud voorjaar. Hoe was het weer gisteren in het uit de laatste oorlog zo bekend geworden ?nA Thh JBBH B grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit ahoy' - zuidplein - rotterdam 22 februari t/m 3 maart Hulpverlening 'Overigens is', aldus de heer Brau wers, 'dat blussen van branden maar een deel van de taken. Vooral de laat ste jaren blijkt het terrein van de brandweerman zich 6teeds meer uit te Stalingrad? Om 1 uur meldde Wolgo- grad, zo heet de stad tegenwoordig, een zwakke zuidwesten wind en lichte sneeuw bij -12 gr. C. en een barome terstand van 1.028 mb. In Ostrow Pre- obraxjenia in noordwest-Siberië wees de barometer 1.035 mb. bij -31 gr. C. Tenslotte was het in Sjolapoer Hai- derabad in zuid-India op 17 gr. N.Br. veel warmer (34 gr. C.) dan in het oost-Braziliaanse Teresina (26 gr. C., dauwpunt 24 gr. C.) op 5 gr. Z.Br., maar daar regende het tot gisteren middag 1 uur dan ook 21 mm- 10.17-22.5S. Haring'-lietsluizen: 11.45. Rotter dam: 0-12-12.56. Scheveningen: 11.25, IJmui- den: 12.04. Den Heider: 2.42-15.30, Harllngen 5.17-18.08, Delfzijl: 7.27-20.IS. 4 febnnri Vlissingen: 11.40, Haringvlietsluizcn: 0.36- 13.09. Rotterdam: 1.36-14 21, Scheveningen: 0.13-12.46, IJmuider: 0.52 13.23. Den Helder: 4.22-17.10, Harllngen: 6.54-19.79, Delfzijl: 8.59- 21.41. (ADVERTENTIE) In feite drijft de vuurbestrijding (en al die andere taken, die de brandweer in de loop der jaren zijn toebedeeld) op mensen, die er niet aan tillen mid den in de nacht uit bed te worden ge beld en dan de volgende morgen ook nog eens fit om half negen op hun kantoorstoel worden verwacht (om nou maar één voorbeeld te noemen, want fabrieksarbeiders en winkelier» zitten er óók tussen). Enthousiasten, die gewoon uit liefheb berij eens in de week of de maand trainen en daarnaast opleidingen vol gen: niet alleen in het hanteren van de spuit, maar ook voor het omgaan met de snijbrander, de doorslijpschijf, de knabbelschaar, het weghalen van omgestormde bomen of het weer in werking stellen van de onklaar ge raakte lift in een nieuwbouw-toren- flat. In hoevèrre de brandweer op zulke mensten steunt toont wel het feit aan, dat maar negen van de kleine acht honderd Nederlandse gemeenten de korpsen volledig uit beroepsblussers bestaan: de rest wordt gevormd door vrijwilligers, als dan niet gemengd met beroeps. 'En die samenstelling bevalt ons best', zegt hoofdinspecteur Brauwers (voor heen brandweercommandant in Haar lem), 'we zien geen enkele reden in die verhouding verandering te bren gen. Niet omdat dat te duur zou wor den, maar omdat de praktijk leert, dat het zo óók gesmeerd loopt. Het enige, waar we naar streven is dc vor ming van meer regionale eenheden, samenwerkingsverbanden tussen ver schillende gemeenten. Daarvan heb- ze doen alles om het vuur uit te krijgen ben we er nu zestien, maar over vijf jaar hopen we er vijftig te hebben. De ervaring heeft bewezen, dat je op die manier efficiënter werkt'. Eisen Eigenlijk zou moeten worden gezegd: •nóg efficiënter, want klachten over paraatheid en deskundigheid van de vrijwilligers heeft men in Den Haag niet. Ze voldoen aan de wettelijke ei sen, die aan een brandweerman wor den gesteld (rijksdiploma's tot en met de rang van hoofdbrandwacht) en hebben in de praktijk bovendien ge toond niet minder paraat te zijn dan de 'beroeps': ook zij slagen erin bin nen zes minuten na de brandmelding mét hun materiaal ter plaatse te zijn. Of het nu gaat om de grote stad of een provinciedorp (die limiet is trou wens een eis). 'Zolang men zich aan die voorwaarden kan houden', zegt de heer Brauwers, 'wijzigen we niets. Zeker als blijkt, dat de belangstelling voor het korps nauwelijks terugloopt: in tien jaar hebben we maar een daling van ruim duizend geconstateerd cn dat kwam dan nog bijna alleen doordat het aan tal gemeenten is verminderd. De inte resse bij de mensen is vaak zo groot, Interesse is zo groot dat er soms wachtlijsten zijn dat in sommige plaatsen wachtlijsten moeten worden opgesteld'. Geen cent Wat bezielt die sollicitanten een bij baantje te vragen, waarvan men weet. dat het alleen maar ongemak veroor zaakt (piketdiensten in de weekends, voortdurende waakzaamheid en altijd onverwacht alarm)? Brauwers: 'Zeker niet de honorering, want die staat in geen verhouding tot de inspanning, die men zich moet getroosten. Er zijn zelfs vrijwilligerskorpsen, die het als een belediging beschouwen, dat voor hun diensten betaald wordt. Die men sen willen geen cent zien. Sterker nog: ze zijn zelfs kwaad als ze niet voor elke brand worden ingeschakeld'. Vaak blijkt die liefde voor het vak van vader op zoon over te gaan. 'Soms zitten er zelfs hele families in één korps. In veel gevallen speelt natuur lijk ook het gezelligheidselement een rol. Dat vrijwilligers zouden toetreden uit een zekere pyromanische aanleg, zoals wel eens wordt beweerd, is in de praktijk pure nonses gebleken. Het tegendeel is eerder waar: ze doen juist alles om het vuur uit te krijgen. Zelfs een slooppand kunnen ze niet laten afbranden'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7