'Concerns moeten niet langer leiding hebben' 'Doe iets voor weduwnaar met kinderen Inrichtingen blijven vol door geldgebrek Voorkeur voor overheid bij verkoop van woningen Prof. Dr. Roos: overheid volgde slechts Protest tegen doodvonnis Kort geding tegen Puig Antich noodwet fluoridering Nieuwe paviljoens in Nieuwersluis Spoorwegen heffen voor 65 plussers beperking op Rudi Carrell weer getrouwd Hagenaar: Regering laat moederloze gezinnen in de kou staan Geval van nekkramp in Bossche kazerne Voor NVSH-lidmaatschap geen leeftijdsgrens meer Trouw K wart et 'Laat AWW ook voor hen gelden' - teOOW/KffllAHUTET ZATERDAG 2 FEBRUARI 1974 BINNENLAND T3/K5 Actiegroep: Wij kunnen er niet tegen Van een onzer verslaggevers 4 an onze Haagse redactie DEN HAAG Volgende week krijgt DEN HAAG Een aantal Amsterdammers gaat de rechter vragen, de Spaanse ambassadeur alle in Ne- derland verzamelde handtekeningen de regering te verbieden om ons drinkwater te fluorideren, want anders wordt er ons iets opgedrongen, waarvoor wc niet kunnen wegvluchten.1 Zij zullen zich beroepen op het Europese verdrag over Van onze parlementsredactie ROTTERDAM Niet staten of burgers, maar de grote internationale concerns, waaronder de oliemaatschappijen, be llissen over de verande ringen van het menselijk bestaan. Het zijn deze concerns die het beeld van onze welvaart heb ben bepaald; zij gingen voorop in het ontwikke lingsproces, de overheid volgde slechts door aan vullende voorzieningen te treffen. De Rotterdamse hoogleraar economie dr. W. A. A. M. de Roos heeft giste ren deze conclusie getrokken op een studiecongres van de sociale faculteit van de Erasmusuniversiteit over de energiecrisis. Prof. De Roos pleitte er voor, tijdig aan de macht van de mul tinationals een eind te maken. De overheid zou, om te beginnen, veel omvattende toekomststudies over te verwachten economische processen moeten laten houden die aangeven waar zich gevaren zouden kunnen voordoen, zodat de ontwikkelingen tij dig kunnen worden omgebogen. Ook achtte prof. De Roos democra tisch bestuur van de economische ont wikkeling nodig, zodat niet de con cerns, maar democratisch gekozen po litieke organen beslissen over de toe wijzing en inrichting van de produk- tiemiddelen. Daarbij moet, volgens prof. De Roos, worden uitgegaan van peiling van werkelijk bestaande be hoeften en niet van een door commer ciële reclame beïnvloede vraag. De hoogleraar zei dat bij onderzoek tegen het doodvonnis dat op 8 januari in Madrid is uitgesproken tegen Sal vador Puig Antich. Hedenavond om half zeven vertrekt van de Mariaplaats in Utrecht een protest-optocht tegen dit doodvonnis. Na afloop van de tocht door Utrecht wordt een vergadering gehouden in het N.V.-huis, Oudegracht 245. Puig Antich behoort tot een min of meer anarchistische verzetsgroep, de MIL. Bij zijn arrestatie werd hij ern stig gewond, waarna hij een politie man doodde. Het over hem uitgespro ken doodvonnis heeft in en buiten Spanje beroering gewekt Tegen de procesgang zijn ernstige bedenkingen geuit, zowel door Spaanse als door buitenlandse juristen. Deze week hebben zijn advocaten in Parijs een persconferentie gehouden, waarin zijn vertelde dat de toestand van Puig Antich zeer zorgwekkend was lichamelijk en vooral geeste lijk ten gevolge van de slechte behan deling. Hij wordt geheel geïsoleerd gehouden. Alleen familieleden mogen hem tweemaal per week spreken door Grote tHlffSt een glaswand heen, met politie erbij. Brieven en pakjes mag hij nit ontvan gen. Toch wordt hij om de twee uur van top tot teen gefouilleerd. de rechten van de mens. Dit vertelde gisteren een groepje Am sterdammers, 'doodgewone mensen', die naar zij zeiden niet tegen fluoride kunnen. Eén Amsterdamse kreeg van het gefluorideerde drinkwater blaasjes in haar mond en een ontstoken oog. Door een specialist werd zij op aller gie onderzocht, waarbij bleek dat zij fluoride niet kon vedragen. Desge vraagd kreeg zij daarvan een schrifte lijke bevestiging. Haarlemse dames vertelden dat zij uitslag kregen aan armen, benen en rug, vooral na het nuttigen van melk- produkten, iets waar ze vroeger geen lastige gevolgen van ondervonden. Zelf wonen zij in een ongefluorideerd gebied, maar, zo ontdekten zij, sinds kort, vlak voordat zij de uitslag kre gen, betrok de melkboer zijn produk- ten van een andere fabriek, die in een gefluorideerd gebied bleek te staan. in verscheidene landen van Europa De hoogleraren fvlnrj mr. H. van Maarseveen, dr. W. Albeda en dr. J. van Doorn gisteren op het 'crisis- worden protestacties tegen dit proces congres' in Rotterdam. Prof. Albeda heeft in zijn hand het boekje dat naar aanleiding van het congres is fe^res^a^d^acüe^fSniHe ?"mo- uitgegeven. reel, Nobelweg 108 in Wageningen. naar wat die werkelijke behoeften zijn, mogelijk zal blijken dat de men sen versobering verkiezen boven de risico's van bijvoorbeeld de produktie van kernenergie ter vervanging van olie. 'Wat in de economie gebeurt moeten we niet als onvermijdelijk aanvaarden. De gedachteloze en idiote verkwisting, die we nog steeds om ons heen zien, moet worden stopgezet. We moeten de bestuurders van de grote concerns de leiding in onze maatschappij ontnemen, omdat zij het voortbestaan en het geluk van de mensheid niet rationeel dienen. Zij zijn alleen bezig met hun eigen inter ne concern-zaken en niet met de ge volgen van hun beslissingen voor de samenleving', aldus prof. De Roos. Prof. dr. W. Albeda hoogleraar so ciaal-economisch beleid, ARP-lid van de Eerste Kamer zei dat de vakbe weging onder de dreiging van werk loosheid door de oliecrisis bereid is Psychiatrische actiegroep ten einde raad: Van een onzer verslaggevers BLOEMENDAAL Van de 27.000 chronische patiënten, die nu in psychiatrische inrichtingen verblijven, zouden er naar schatting 10.000 naar huis kunnen, als de inrichtingen een optimale behande ling zouden kunnen geven. Het geld voor deze moderne, arbeids intensieve behandelingen ontbreekt. Deze mededeling werd gisteren ge daan door de 'actiegroep werkers psychiatrische inrichtingen.' De groep die voor het eerst in de openbaar heid treedt, bestaat uit psychiaters, psychologen en andere medewerkers van de psychiatrische ziekenhuizen St. Bavo in Noordwijkerhout en het Pro vinciaal Ziekenhuis in Santpoort. Vol gens de actiegroep verkeren de psychiatrische inrichtingen in Neder land op de grens van een ernstige cri sissituatie. De psycholoog K. D. Okma verklaarde op een bijeenkomst in Bloemendaal namens de actiegroep dat de werkers in de psychiatrische inrichtingen, ten einde raad zijn. 'Het grote probleem is. aldus Okma. dat de pogingen om 'chronisch gemaakte' patiënten weer zover te brengen dat ze terug kunnen naar de maatschappij, leegstand in de inrichtingen tot gevolg hebben. De overblijvende patiënten hebben een nog intensievere behandeling nodig, maar als het aantal bedden vermin dert, moet ook het personeelsbestand worden ingekrompen.' Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarie ven voert volgens de actiegroep een kruidenierspolitiek, die leidt tot een uiterst minimale verpleging en behan deling van de patiënten door veel te weinig personeel, in overvolle zalen en onder vaak schandalige omstandig heden. Het geld voor een moderne, arbeidsintensieve behandeling moet in feite worden 'verdiend' door de rusti ge, geen aandacht vragende zogenaam de chronische patiënten, die op het ogenblik nog 80 procent van de bevol king van de inrichting uitmaken. Aan de resocialisatie en de revalidatie van chronische patiënten en aan de verzorging van de patiënten, die waar schijnlijk altijd in de inrichting moe ten blijven, wordt slechts een gering deel van de verpleegprijs besteed. Het overgrote deel gaat naar de nieuwko mers en dè weer snel te genezen pa tiënten. De actiegroep wil op korte termijn tot een verantwoorde vermindering van het aantal bedden komen zonder dat het personeelsbestand automatisch wordt ingekrompen (meer geld voor minder mensen). Op de langere ter mijn wil men aangepaste verpleegprij- zen voor iedere soort behandeling, zo dat de behandeling van de ene patiënt niet ten koste behoeft te gaan van de andere. gebleken, vergaande bevoegdheden van het kabinet tot beperking van de lonen te aanvaarden. Het kabinet heeft zich genoopt gevoeld tot een in komensbeleid op de korte termijn, waarbij het zich van de medewerking van de vakbeweging heeft verzekerd door niet alleen de lonen maar ook de overige inkomens daarin te betrek ken. Intussen is het wel zo aldus prof. Albeda dat, naarmate de in druk wordt gewekt dat het met de energiecrisis wel meevalt, er minder overeenstemming over de noodzaak van een inkomensbeleid zal zijn. De machtigingswet op basis waar van het inkomensbeleid op de korte termijn wordt gevoerd zal wel niet in 1975 kunnen worden verlengd. Maar toch zou het volgens prof. Albe da best kunnen zijn, dat ook na dat jaar behoefte zaj bestaan aan een per manente vorm van inkomensbeleid. 'In een economie met veel minder economische groei zullen inkomens vraagstukken ongetwijfeld moeilijker liggen dan voorheen', aldus prof. Al beda. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nog dit jaar wordt begonnen met de nieuwbouw van twee cellenpaviljoens in het militaire depot voor discipline te Nieuwersluis. Dit blijkt uit een brief van staatsse cretaris Stemerdink (defensie) aan de Tweede Kamer, over een onderzoek dat naar de leefsituatie in Nieuwer sluis is ingesteld. Zoals wij gisteren reeds meldden, heeft het onderzoek aangetoond, dat de leefsituatie in Nieuwersluis niet middeleeuws zou zijn, zoals een aantal dienstplichtige luchtmachtartsen had beweerd. Volgens generaal-majoor arts A. D. A. van Overeem, die het onder zoek hield, Is de medische en psycho logische begeleiding van de mensen in het depot optimaal. Alleen de cel len in de twee nu te vernieuwen ba rakken, waren naar zijn bevinding te klein. UTRECHT In verband met de op heffing van de benzinedistributie maandag aanstaande, zullen de Neder landse Spoorwegen de tijdelijke be perkingen in de reistijden op vrije reisdagen voor 65 plussers (mannen) en 60 plussers (vrouwen) met ingang van dinsdag laten vervallen. Bij de Haarlemse dames verdwenen de klachten na het laten staan van die melkprodukten, bij de Amster damse mevrouw nadat ze ongefluori deerd drinkwater ging halen bij een van de vijf pompen, waar dat beschik baar wordt gesteld. De grote angst van de actiegroep is nu. dat na door voering van de wetswijziging die het de regering mogelijk maakt al het drinkwater in Nederland te fluoride ren, de gemeenten niet meer ver plicht zullen zijn om op bepaalde punten in de stad ongefluorideerd wa ter te leveren. Maar zelfs al zou die mogelijkheid blijven bestaan, dan vre zen zij dat zij door het eten en drin ken van produkten die met water, dus gefluorideerd water, worden geprodu ceerd, niet aan de ziekteverschijnselen zullen ontkomen, waarvan zij nu last hebben. In het noodwetje, dat binnenkort aan het parlement zal worden voorgelegd, wordt voorgesteld al het drinkwater voor drie jaar te fluorideren en daar na te onderzoeken of de fluoridering zal worden voortgezet. Actieleider J. Keizer: 'het hele Nederlandse volk wordt dus kennelijk als proefkonijn gebruikt'. Bovendien, zei hij, wordt maar één procent van het leidingwater voor drinkwater gebruikt Toch wordt ook de overige negenennegentig percent gefluorideerd, die in het milieu te rechtkomt met alle kwalijke gevolgen van dien. 'Kijk alleen maar eens naar de bloembollenteelt' Zweden Ook werd door de actiegroep aange voerd, dat 'het buitenland na onder zoekingen ook een algemene fluoride- ring van het drinkwater niet aan durft. Zweden als enig land deed dit wel, maar nu, na tien jaar, wordt ook daar het water na de vele klachten niet langer gefluorideerd,' aldus de actiegroep. Zoals bekend deed de Hoge Raad on langs de uitspraak dat drinkwater op grond van het huidige waterleidingbe- sluit niet gefluorideerd mag worden. Daarvoor zou een wijziging van de wet nodig zijn. Als gevolg daarvan krijgt binnenkort het parlement het noodwetje voor invoering voor drie jaar fluoridering voorgelegd. De Ge zondheidsraad, een medisch adviescol lege van de minister, heeft onlangs een positief advies uitgebracht voor een algemene fluoridpring en wel voor de periode van vijf en twintig jaar. Gruyters en Schaefer houden vast: Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Gruyters (D'66) en staatssecretaris Schaefer (PvdA) blijven vasthouden aan een voorkeursrecht van de overheid bij de verkoop van woningen. De overheid heeft dan liet recht van eerste koop als iemand een onroerend goed wil ver kopen. De tv-artiest Rudi Carrell is gisteren voor de tweede keer getrouwd. Carrell, die voor de Duitse tv werkt, stapte het gemeentehuis van het Westduitse Bruchhausen binnen met de uit Bremen afkomstige Anke Bobbert, met wie de kleinkunstenaar reeds zeven jaar verkering had. Zij zeggen dit in een reactie op het voorontwerp van wet op de stadsver nieuwing, zoals dat is opgesteld door de werkgroep aanvullende regeling stadsvernieuwing, onder voorzitter schap van prof. mr. J. Wessel. Deze werkgroep wilde liever de overheid het zogenaamde voorkooprecht geven, waarbij de overheid alleen kan beslui ten bij een verkoop tussen beide te komen en zich in de plaats te stellen van de oorspronkelijke koper. Deze laatste gedachte heeft de voorkeur van de christelijke partijen. In een verdere reactie op het vooront werp schrijven de bewindslieden ge meentebesturen de bevoegdheid te willen geven om eigenaars te ver plichten woningen te verbeteren en de bewoners van zulke huizen ertoe zo nodig te dwingen hieraan mee 'e werken. De overheid zou dan de huurprijs van zo'n huis moeten kun nen bepalen als de verbetering door het rijk is gesubsidieerd. Die vaststel ling zal moeten worden gevolgd door een vast huurregime voor bijvoor beeld tien jaar, zoals ook voor de ge subsidieerde nieuwbouw geldt. Daar door zou de onzekerheid, zoals die nu voor zowel de huurder als de ver huurder bestaat, kunnen worden op geheven. Gebieden Bij het opstellen van een structuur plan willen de bewindslieden dat er twee soorten gebieden worden aange wezen, In 'behoedingsgebieden', waar men nog niet aan werkelijke stadsver nieuwing toe is, maar waar wel maat regelen moeten worden genomen om dat in dat gebied de situatie ernstig verslechtert, zou het gemeentebestuur een zogenaamde leefmilieuverorde ning moeten vaststellen, die de ge meente bijvoorbeeld de vergunning geeft om tegen te gaan dat er zich be drijven vestigen die het milieu aan tasten. Bovendien mag in die gebie den zonder vergunning niet gesloopt worden. Ook kan een stuk van de stad als vernieuwingsgebied worden aange wezen waarbij een vernieuwingsplan door de gemeente moet worden ge maakt, dat vóór uitvoering aan de mi nister moet worden voorgelegd. DEN BOSCH Wegens nekkramp zijn twee dienstplicntige militairen van de C-compagnie van het infante rie opleidingscentrum algemeen in de Isabella-kazerne in Dan Bosch opgeno men in het St Carolus-ziekenhuis in die stad. Inmiddels is gebleken, dat een van de dienstplichtigen inderdaad nekkramp heeft. De tweede patiënt noemen de artsen 'verdacht'. Bij de militairen van de compagnie zijn de gebruikelijke medische voor zorgsmaatregelen getroffen. De familieleden van beide patiënten zijn ingelicht De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. DEN HAjAG Vandaag hebben onder meer alle Tweede Kamerleden een brief van de 54-jarige Haagse weduwnaar C. Streef gekregen, waarin hij hun met veel kracht vraagt (liever gezegd: van hen eist) of zij een initiatiefwet willen indienen die inhoudt dat de werking van de AWWAlgemene Weduwen- en Wezen Wet) wordt uitgebreid tot weduwnaars met zorg voor kinderen. Bovendien vraagt hij de regering (die naar zijn zeggen 'toch de machtigingswetten tot haar beschikking heeft, zodat buiten de normale wegen van de wetgeving voorzieningen getroffen kunnen worden,') deze macht te gebruiken om iets ten goede voor de weduwnaars te doen. De heer Streef, al veertien jaar weduwnaar, zonder kinde ren hij vecht dus niet voor zichzelf is erg duidelijk in zijn brief aan de kamerleden: 'Wij zijn het gewoon zat. Wij eisen dat er nu wat gaat ge beuren. En als er iets gaat ge beuren, moet dat niet bestaan uit nieuwe gesprekken of het instellen van nieuwe commis sies; wij weten precies hoe het er met deze zaak voorstaat dus er kan nu gelijk gehandeld worden'. 'Vorig jaar mei-juni heeft de Tweede Kamer een rapport besproken van de Gezinsraad, dat ging over de situatie in de moederloze gezinnen. Sinds dien is er niets meer gebeurd. De regering iaat het moederlo ze gezin gewoon in de kfcu staan, en dat terwijl er in dit rapport toch duidelijk wegen stonden aangegeven, hoe dit gezin het best geholpen zou kunnen worden. Deze oplos sing is het uitbreiden van de AWW tot weduwnaars met kinderen. De premiedruk zou hierdoor 0.1 tot 0.16 procent zwaarder worden. Daardoor zouden dan tussen de 8.000 en 13.000 weduwnaars, die nog voor kinderen te zorgen heb ben, geholpen zijn. Zij zouden r.amelijk dezelfde uitkering krijgen, die een weduwe in dit geval krijgt, ongeveer acht honderd gulden per maand', aldus de heer Streef. 'Kijk, ik vecht wel niet voor mezelf, want ik heb zelf geen kinderen maar vroeger heb ik aan den lijve ondervonden wat het is om een kind uit een moederloos gezin te zijn. Mijn moeder siierf toen ik zes jaar was. Mijn vader werd kort daarop ziek en kon niet meer voor mij zorgen. Hij heeft toen verzocht uit de ou derlijke macht ontheven te worden en ik ben daarna in aller' ji inrichtingen terecht gekomen. Ik ben gewoon een zwerver geworden. Ik weet het allemaal precies hoe het kan gaan. Je kunt werkelijk zeggen dat het grootste deel van deze problematiek terug te voeren is op financiële factoren. Als de weduwnaar namelijk ge noeg geld heeft om een ge zinsverzorgster in huis te ne men, ligt de zaak helemaal an ders. Kinderen worden dan goed opgevangen en ze kun nen gewoon thuisblijven, in- plaats van naar internaat of kindertehuizen te moeten. Maar welke man kan van zijn salaris een gezinsverzorgster betalen? Dat kost met sociale lasten mee zo'n dertienhon derd gulden per maand. Dat kan natuurlijk maar een enke ling betalen. Dan kun je wel zeggen: en de bijstandswet dan? Maar van die bijstandswet kun je wel geld krijgen voor een gezins hulp, maar dan moet het ge zin voldoen aap de bijstands normen en moet er ook vol gens die normen geleefd wor den. En ik verzeker u dat dat niet zo prettig is voor een jong meisje. Die gaat liever niet naar de bijstandsgezin nen. Daar is het armoe troef. vertelt de heer Streef. Behalve dat de regering tot nu toe niets voor de weduw naars met kinderen gedaan heeft (zij hebben zelfs geen belastingfaciliteiten gekregen, waardoor ze de kosten van een huishoudster voor de belastin gen kunnen aftrekken) vindt de heer Streef dat de regering deze groep zelfs tegengewerkt heeft. De minister van onder wijs heeft namelijk de part-ti me opleiding voor gezinsver zorgsters op de tocht gezet, zo als hij het noemt, door geen subsidie in het vooruitzicht te stellen. Te beginnen met 1975 zal daardoor geen aanbod meer zijn van geschoolde vrij willigsters. (Deze part-time opleiding is voornamelijk ge richt op getrouwde vrouwen boven de 23 jaar en ouder, die een gesubsidieerde opleiding tot gezinsverzorgster kunnen volgen). Afgezien van de psychische schade die een uithuisplaat sing kan betekenen, zowel voor de weduwnaar als voor zijn kinderen, becijfert de heer Streef in zijn brief, dat dergelijke plaatsingen de over heid nog meer geld kosten, dan de weduwnaar financieel bijspringen wanneer ze de kinderen met behulp van een gezinsverzorgster thuis kun nen houden. 'Een plaatsing in een kindertehuis kost per dag 45 tot tachtig gjlden per kind. afhankelijk van het tehuis waarin het geplaatst wordt. Wanneer er uit een gezin twee kinderen in een tehuis moeten worden ondergebracht en dat gebeurt voor een ge middelde prijs van zestig gul den per dag, dan kost deze plaatsing de overheid (de Al gemene Bijstandswet draait namelijk voor de kosten op) 3600 gulden per maand en dat is aanzienlijk meer dan een huishoudelijke hulp per maand verdient', meent hij. Wanneer de heer Streef zijn doel bereikt heeft: meer aan dacht en financiële steun voor de weduwnaars met kleine kinderen, trekt hij zich terug uit dit werk. 'Ik heb er nu een groot aantal jaren voor gevochten, daardoor mijn el- gen leven gewoon verwaar loosd. Straks wi! ik weer eens gaan kijken of ik van mijn ei gen leven nog iets prettigs kan maken. Dat mag we) na r.l lie jaren', zegt hij. Van een verslaggever AMSTERDAM De leeftijdsgrens voor het lidmaatschap van NVSH is vervallen. De nieuwe statuten van de vereniging, waarin de leeftijdsgrens van achttien jaar vervallen is, zijn ko ninklijk goedgekeurd. 'Daarmee heeft', constateert het NVSH-bestuur met voldoening, 'de overheid erkend dat jongeren onder de achttien we zens zijn die zich met seksualiteit be zighouden en dus recht hebben op al le mogelijke steun, hulp en advies'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5