'Veel PSP-ers zien raad als 'n propagandaplatform' Beloftekerk moet weg uit de Mors Spoortje komt met 'plan van de wijk' 'Ik heb 'n paar jaar nodig om me te bezinnen' Herman Amptemeijer keert de Leidse raad de rug toe' FEEST VANAVOND Marktberichten Grof vuil Leiden Meer klachten over luchtvervuiling Leidse vrouwen op politieke scholing Familieberichten IROU'W/KWiAlRfTEfT ZATBRIDAG 2 FEBRUARI 1974 STAD EN REGIO L3 Amptmeijer: 'Ik ben niet dogmatisch genoeg. Dat trekt ook een zware wissel op je LEIDEN Als Heitje en Luilak- je een beetje zijn uitgeraasd, kun nen we beginnen. Ter verduide lijking: Heitje en Luilakje zijn Herman Amptmeijers twee Sia mese katten. Gezellige drukte makers. die meteen al boven op m'n schrijfblok komen zitten. 'Heitje', zegt Herman, 'komt uit een geldnest. Dat is een stam naam. Z'n broertje heet Joetje, en 'n ander heet Dubbeltje. Maar die is helaas doodHoe dan ook, ik begrijp nu ineens waarom er dertien mud Cat Box in de gang lag. Dat is zoiets als een ab sorberend platform, bestaande uit kiezelsteentjes, waarop Heitje en Luilakje doorgaans hun be hoefte doen wegsijpelen. Maar voor dit alles waren we natuur lijk niet gekomen. Herman zit een beetje in een moeilijke periode. Een week lang niet te bereiken. Geruchten dat het allemaal niet meer zo botert tussen hem en de PSP. Geruchten ook, dat hij na de verkiezingen de Leidse raad de rug toe zal keren. En dan nog een maanden geleden ge maakte afspraak, dat we eens zouden gaan praten. Kortom, reden genoeg om hem eens op te zoeken. Alleen geeft hij twee dagen tevoren plotse ling de wens te kennen om het inter view nog even uit te stellen, tot na de verkiezingen. Omdat hij zijn partij geen enkele, maar dan ook geen enke le schade wil toebrengen. Als ik hem zal vragen: waarom ga je weg? zal hij antwoorden: om gezondheidsredenen. Waarop ik aankondig te zullen ant woorden: je ziet er best gezond uit. Het blijkt effect te hebben. Het inter view gaat door. En als ik bij mijn komst verklaar, dat ik de laatste ben om de PSP of wie of wat dan ook op zettelijk in een kwaad daglicht te stel len, besluit hij open kaart te spelen. Overspannen Herman Amptmeijer is net terug van een weekje bij familie in Friesland. Uitgerust, en veel naar het haardvuur zitten kijken, zegt hij. Geen kerstva kantie gehad, en onlangs dreigde hij zoals dat al eerder is gebeurd geestelijk en lichamelijk kapot te gaan aan zijn bezigheden. Hij vindt dat hij zijn raadswerk zeer intensief uitoefent, en kan dat nauwelijks an ders. 'Tachtig uur per week, als ik het goed zou willen doen. Maar in de praktijk is het zo'n zestig uur. Verga deren eri voorbereiden. Maar dat bete kent dat niet alle vergaderingen goed genoeg zijn voorbereid'. We praten eens over de honorering van zo'n raadsbaan. Vijfenveertig gul den voor een raadsvergadering: vij fentwintig gulden voor een commis sievergadering. Telefoonabonnement gratis. En verder vergoedipg van één telefoongesprek (een kwartje) per dag. Dat is het. Niet genoeg om van te leven. Herman: 'Ach, soms verdien 'ik wat geld met andere dingetjes. Artikeltjes schrijven of zo. En in zeer benauwde perioden springt de bijstandswet bij. Die is er natuurlijk niet om full-time raadsleden bij te spijkeren, maar ik ben destijds mijn baan bij het Vader land (Leids correspondent WS) kwijtgeraakt, en op doktersadvies mag ik eigenlijk nog geen baan hebben. Ik ben de eerste drie jaar in de raad to overspannen geraakt'. Ethiek Een kort biografietje. Herman wuift het af: 'Dat hebben jullie al zo vaak in de krant gehad. Gereformeerd be gonnen. Zondagsschool, katechisatie. En toen had ik eens een gesprek met mijn wijkpredikant in Den Haag. We hadden het over het gevaar van de atoombom. Toen zei hij: Als ik moet kiezen tussen het Kremlin en het cre matorium, dan kies ik het crematori um. Nou daérmee ben ik vrij sterk op de kerk afgeknapt'. Dat zei één man tcgc Amptmeijer: 'Ja, mai. standpunt werd toen in de gereio...leerde ker ken wel gedeeld. De gereformeerde synode zei ja tegen de kernbewape ning. En zonodig de gevolgen. Ik heb de publikaties hier nog liggen'. Gaat verder: 'De stap van het pacifis me naar het ethisch socialisme is overigens niet zo groot. Dan is daar bij mij nog veel marxisme bijgeko men. Maar ethiek is een grote rol blijven spelen in mijn leven. Zodoen de werkt het christendom nog steeds door'. Even pauze. Herman zet thee. Lieve Vrouwe Bedstrothee. Een Hol lands produkt, doch mij niet bekend. Maar de smaak is redelijk raak. Hij vertelt over boeken, waaraan hij heeft meegewerkt: 'Vietnam, feiten en ach tergronden', en een boek over de Chi nese grenspolitiek. Vóór de Leidse raadsperiode, rekende de PSP hem tot door Willem Schrama haar buitenlandspecialisten. 'Een an dere specialiteit van mij is het onder zoek naar de structuur van het Neder landse bedrijfsleven. Ik geloof dat ik in alle bescheidenheid ter linkerzijde tot de top tien behoor. Voor de We reldraad van Kerken heb ik ook mee gewerkt aan een lijst van Nederlandse investeringen in Zuid-Afrika. Nodig voor een desinvesteringsresolutie. Maar dat werk komt allemaal in de verdrukking door de raad'. Macht We dwalen nog even af. Herman: 'Wie zijn de machthebbers in Neder land? Zijn dat de 200 van Mertens, of de banken, zoals Amsterdamse polico- logen zeggen? Ik geloof dat het een combinatie is van personen en bedrij ven. Personen oefenen macht uit via bedrijven. Het is niet toevallig dat be paalde personen via bepaalde bedrij ven macht uitoefenen. Het zijn met name de verzekeringsmaatschappijen en/of de grote beleggers'. Genoeg hierover. Je komt niet terug in september. De PSP heeft je niet op de kieslijst gezet Jammer? Of ik even een rectificatie wil aan brengen. Herman: 'Ik heb me niet op de kieslijst laten zetten. In eerste in stantie hebben ze me gevraagd als lijsttrekker. Ik heb nee gezegd. Na een hele lange aarzeling'. Vanwaar die aarzeling? Amptmeijer, na even wachten: 'Of ik 't moest doen ja of nee'. Wat was de reden van die aarzeling? Amptmeijer: 'Zoals ik in 't begin al zei: je gaat langzaam maar zeker ka pot. Als je in zo'n kleine fractie per manent het voorhoedegevecht moet le veren. Ik ben niet dogmatisch genoeg. Dat komt er ook nog bij. Dat trekt ook een zware wissel. Als je je regel matig afvraagt of het nou allemaal wel goed is wat je doet'. Verantwoordelijk De PSP is naar ik vernomen heb niet meer tevreden over je. Komt dat misschien omdat je in de loop der jaren meer bent uitgegaan van wat haalbaar is? En is dat misschien te weinig voor de afdeling? Amptmeijer: 'Ik geloof niet dat de PSP ontevreden over mij is'. Ik heb de indruk dat jouw afdeling veel radicaler is. Amptmeijer: 'Op een aantal punten wel ja. Het grote punt is bijvoorbeeld dat ik ervan overtuigd ben dat de raad het stadsbestuur is. Die is daar dan ook verantwoordelijk voor. Voor alles waar je ja tegen zegt, ben je verantwoordelijk. Daarom zeg ik ook zo vaak nee. Dat is een punt van me ningsverschil. Veel PSP-ers zien de raad alleen als propaganda-platform'. Maar komen we daarmee dan niet bij het wezenlijke verschil tussen PSP en de z.g. progressieve drie. De PSP legt toch duidelijk heel andere accenten? Amptmeijer: 'Dat doet de CPN ook, maar die doen hun best om mee te besturen, als ze de kans krijgen. Maar ach, er zijn een aantal conflicten ge weest, dat moet ik eerlijk toegeven. Maar ze moeten niet opgeblazen wor den. Dat zijn ze niet waard'. Waarom ga je dan niet door? Amptmeijer: 'Het is misschien ijdel- heid van mij, maar ik heb een perio de van een paar jaar nodig om me te bezinnen op een aantal vraagstukken. Ik heb een enorme achterstand met politiek en denkwerk'. Moeilijk Wethouder Kret is bepaald geen vij and van je. Je drinkt samen een pils je met hem. Ik kan me voorstellen dat je afdeling dat niet zo leuk vind. Ik meen trouwens wel eens iets van dien aard te hebben opgevangen. Amptmeijer: 'In zijn beleid is hij wel degelijk een vijand van me. Daar zijn binnen de PSP inderdaad wel eens discussies over geweest. Maar als ie mand iets heel verfoeilijks doet en toch aardig is, hoe kun je dat dan combineren? Neem nou mevrouw Den -Haan, die vind ik echt aardig. Maar ze staat achter het Amerikaanse de fensiebeleid. En hoe kun je nou ie mand aardig vinden, die het gooien van napalmbommen op Vietnamese kindertjes goedkeurt. Nou, daar heb ik 't behoorlijk moeilijk mee. De PSP komt daar ook niet uit. Aan de ene kant moet je het diaboliserert van je tegenstander vermijden, maar aan de andere kantIk vind dat vreselijk moeilijk. Ik kom er ook nooit uit, Kret bijvoorbeeld. Kret molt de stad. Maar dat doet hij niet omdat hij een slecht mens is. Ik heb het daar moei lijk mee'. Spanningen We praten nog wat verder over de Leidse politiek. Heeft het steeds over 'een deel' van de PvdA, dat zijn sympathie heeft. Zegt: 'Is 't je niet opgevallen dat de PvdA de laatste tijd regelmatig verdeeld stemt?' En: 'Van scheiding der geesten ben ik een voorstander, maar ik heb bezwaar te gen verbrokkeling. Partijverbrokke ling, waar politieke overeenstemming bestaat, betreur ik'. Over het uittreden uit het PAK (Pro gressief Akkoord): 'De stemdiscipline is inderdaad een belangrijke overwe ging geweest. We zijn in 1970 gewoon te hard van stapel gelopen. Geen won der dat de PvdA met 14 tegen 3 zo domineerde. Dat gaf spanningen. Het algemeen gevoel is nu: beter wat kal mer aan doen, maar wel samenwer king. Maar als we met z'n allen als één massief blok gaan optreden, wordt 't te eng. Dat hebben we wel geleerd'. Hij vindt trouwens dat het erg goed is geweest dat de PSP door het uittre den haar vrijheid van handelen heeft teruggekregen. Het keurslijf beviel de partij niet, zegt hij. Door zijn woorden sijpelt desondanks toch meer dan voorheen een vleug sympathie voor de PvdA. Ik merk dat dan ook op, waarna Amptmeijer be gint te sissen. Steeds harder, alsof-ie dat niet verwacht had. 'Voor een déél van de PvdA', zegt hij. Waarop ik hem vraag of hij van plan is er nog eens lid van te worden. Hij acht het niet uitgesloten. Ik ga nog iets ver der. Benaderd Ik kan me voorstellen dat de PvdA jou in de komende raadsperiode best zou kunnen gebruiken. Ben je wel eens benaderd? Amptmeijer: 'Ja'. Hoe? Amptmeijer: 'Door een individueel partijlid'. Wie? Een vooraanstaand lid? Amptmeijer: 'Ja'. In 't Veld? Amptmeijer: 'Zeg ik niet'. Ben je er op ingegaan? Amptmeijer: 'Ik heb resoluut nee ge zegd. Stel je voor: met een andere partij in zee gaan, terwijl ik voor de PSP in de raad zit'. Hoe oud ben je eigenlijk? Je komt over als een twintiger, soms zie je er uit als een veertiger. Amptmeijer: '31 jaar. Of 32 even nadenken. Nu '74in '42 gebo ren word dus 32, ja 31!' Ik denk niet dat de PSP stemwlnst zal boeken, nu jij niet meer op de kieslijst zal staan. Amptmeijer: 'Het zou best eens kun nen dat een heleboel mensen nu wel PSP gaan stemmen, nu ik weg ben. Overigens: als een partij het van één mannetje moet hebben, en niets an ders te bieden heeft, dan kun je de zaak wel opheffen en er een fanclub van maken. De PSP heeft genoeg te bieden'. Beleidsvisie Burgemeester Van der Willigen had bij zijn afscheid een paar goede woor den voor je over. Denk je die van de ze burgemeester ook te horen? Amptmeijer: 'Ik weet niet of hij za zou denken, maar éls hij ze denkt ge loof ik niet dat hij ze zal zeggen'. Slotvraag. Als je nou alle beslomme ringen en politieke tegenstellingen eens achterwege iaat, denk je dan niet dat het beter zou zijn als Leiden eens een raad kreeg die op basis van vertrouwen, evenwichtigheid en eer lijkheid zich rot ging werken aan een betere situatie? Gewoon tanden op mekaar en verder geen gezeur? Amptmeijer: 'Dat dóet deze raad. Dat gezeur heb je ook met een afspiege lingscollege. Dat blijft, zolang er geen overeenstemming over het te voeren beleid is. Het interfractioneel akkoord van 1970 heeft geen mieter te beteke nen. Dat heeft teveel interpretatiemo gelijkheden. In Leiden is eigenlijk nooit een beleidsvisie op tafel geko men. Dat is nu pas voor het eerst zo geweest, vandaar zoveel botsingen. Maar toch zijn we er niet toe geko men om echt een beleid te formule ren. We zijn verzonken in details. Wil je goed gaan werken als gemeentebe stuur, dan moet zo'n beleidsvisie er komen'. Is dan alles pais en vree? Amptmeijer: 'Dat weet ik niet. Dat kun je pas zeggen als je het gepro beerd hebt' Gratis toegang. ADVERTENTIE LEO VAN DUYN BARCENTRUM IN RIJNSBURG geeft wegens gewonnen strijd met het optreden van een rock en roll groep: THE ROCKIN MARTINS AND HIS DELTA'S. Het spoorwegemplacement, zoals het er vorig jaar nog bij lag. Inmiddels is het terrein ontruimd en vorderen de bouw plannen. 'broodnodige' winkels die in het bouwplan vermeld staan, kan de groep alleen maar zeggen dat er in de wijk genoeg winkelpandjes leeg staan. Er is dan ook geen enkele reden op het Spoortje winkels te plannen. 'Wij zijn de eersten die de noodzaak van een zwembad voor Leiden Noord kunnen onderschrijven, maar het Spoortje achten wij daartoe niet de meest ge-eigende plaats', aldus de groep. Er is overleg gaande in de ver schillende wijken van Leiden-Noord, over de plaats van het zwembad. 'Wij willen geen dure serviceflats voor de bejaarden. Deze zijn onbetaalbaar voor de bejaarden uit deze wijken'. Hoewel een tandarts voor de wijk dringend noodzakelijk is, heeft de werkgroep dit niet in haar plan opge nomen, omdat in het gezondheidscen trum aan de Bemhardkade een volle dige tandartsuitrusting aanwezig ls, die alleen voor schoolkinderen wordt gebruikt. Deze apparatuur zou veel vaker gebruikt moeten worden. Met de aanvurende kreet 'Wel, hier is ons plan. Maak er gebruik van' be sluit de werkgroep haar beschrijving. Ieder in Noord en de Kooi heeft een extra uitgave van de wijkkrant De Noorderzon gekregen. TOT ZIENS BIJ LEO Aanvang 7.00 uur. ROELOFARENDSVEEN, 31 Januari Bloe menveiling. Anjers 25-53, Rozen Garnette. Carol 29-40, Belinda. Evcrgold 58-70. Sonla 70-90, Ilona 91-112. Forsythiatakken 28-50, Gerbera 31-42, Strelltzia 220-250, Crhysanten jaarrond 255- 280, Trosanjers 280-295. Freesia's 110-350, Blaiwe druifjes 45-75, Anemonen 50-80. Nar cissen 70-120. Tulpen Lustige Witwe, Cassini, Charles v dEerder.. Paul Richter. Preludi um. Mirjoran. Apricot Trlump 140-165. Pro minence, Christmas Marvel, Ralph. Winter- gold. Beaty of Volendam, Golden Melody 160- 185. Micky Mouse. Apeldoorn. Blenda, Mada me Spoor. Pax White, Thule, Athleet. Anne Claire. Golden Apeldoorn 170-220, Aladdin 395-425. John V Forrestal 275. Karel Door man 260-270. Comét 290, Kees NeUs, CorloUn 225-230. Dubbele tulpen 170-195, Gemengd 205-215 p.bos. LEIDEN, 1 februari Groente- en Fruitvei ling. Appelen 63. aardappelen 22-24, andijvie 211- 218, kroten gekookt 70. boerenkool 58-73, groene kool 71. prei 72-89, stoofsla 45-52, spruiten A 95-98, B 88-93. C 60-73, champig nons 230-250, Uien 45-56, witlof 146-149. sla A 37-42. licht 24-29. selderij 45-60. KATWIJK AAN DEN RIJN, 1 februari Groenteveiling. Aanvoer waspeen 198 ton. prijzen waspeen AI 810-740, All 260-610, BI 780-1030, Bil 620, Cl 540-670, CII 230-610. Uien 620-1150. boere- kool 63. spruiten 89, knolselderij 19-53. 1 M i Sj H Samen naar Maranathacentrum Van een onzer verslaggevers LEIDEN Dit jaar zal de gereformeerde Beloftekerk in de Mors, een tijdelijk gebouwtje, moeten verdwijnen. Oorspronkelijk had de ontruiming al begin van dit jaar moeten plaatshebben, maar de com missie van beheer van de geref. kerk heeft bij het gemeentebestuur kunnen bereiken dat tot 31 december uitstel is verkregen. De mogelijkheid om te komen tot de bouw van een wijkcentrum met kerk gelegenheid bleek niet aanwezig te zijn. De kosten daarvan zouden <e zwaar op het kerkelijke budget druk ken. Toen zijn 'de commissie van beheer, de kerkvoogdij van de hervormde ge meente en de kerkeraden van de oe- trokken wijk met elkaar gaan praten. De kerkvoogdij zal op de bij de Mara- nathakerk nog beschikbare ruimte drie lokalen bijbouwen met een totale LEIDEN Maandag wordt grof vuil opge haald in de volgende straten: Hoge Mors- weg, Morsweg (van Lage Mors weg tot Hoge Morsweg), Morslaan, dr. Lelylaan, Granaat hof. Diamantlaan. Onyxhof. Amethisthof, Smaragdlaan. Robijnstraat, Parelstraat, To paaslaan, Aqumarljnstraat. Bothastraat, H. Costerstraat, Morskadc, Rhijnhofweg, Agaathlaan. Saffierstraat. Turkooislaan. Berylstraat, Carneoolstraat. Barnsteenpad. Kristalstraat. Lage Morsweg, P. C. Hooft- laan. Vondellaan. Van Baerlestraat. Jacob Catslaan. Gerard Brandstraat. Coomhert- straat. C. Huygenlaan. Brederostraat. Spieg- helstraat, R. Visserstraat. Tesselschadestraat, Leeghwaterstraat. St. Buysinghstraat. Ca- landslraat. Leemanstraat, Conradstraat, Dljk- straat, Stuwstraat, luisstraat. Duikerstraat. Damlaan, Haagsestraatweg. Dinsdag zijn de volgende straten aan de bu- ert: Lammenschansweg (beide zijden van Zoetenvoudseslngel tot Station). Kamerlingh Onnesplein, De Sitterlaan, v d Waalsstraat, Buys Ballotstraat, Hugo de Vrlesstraat, Kap- teynstraat, v dWaalspleln, Van Bemmelen- straat, Lorentzkade. Zeemanlaan, van 't Hoffstraat, Bakhuis Roozeboomstraat. oppervlakte van 150 vierkante meter. Met de nu al bestaande ruimten in het wijkgebouw komt men dan op een totaal van zes lokalen met een geza menlijke oppervlakte van 285 vierkan te meter. Deze ruimten zullen voor de beide kerken, in volkomen gelijkheid, be schikbaar zijn. De exploitatie van de Maranathakei k met lokalen komt voor rekening van de beide kerken. Dat is ook al met de Bevrijdingskerk in Zuid-West het geval. Hoe het zal gaan met de kerkdien sten, daarover moeten de kerkeraden zich nog beraden. Op de foto's: ex- en interieur van Je Beloftekerk ROTTERDAM Het'aantal klachten aver luchtverontreiniging en geluids hinder in het Rijnmondgebied is vo rig jaar gestegen to 19.400. In 1972 was dat 15.200. Niettemin is dit aantal veel minder dan twee jaar geleden, toen Rijnmond 27.700 betreffende klachten registreerde. In 1970 waren het er 17.600. Gemeente heeft zich een 'buitenstaander' getoond LEIDEN Als reactie op een gemeentelijk plan voor het terrein van het vroegere spoorwegemplacent tussen Leiden-Noord en de Kooi is de werkgroep Het Spoortje nu met een eigen plan, 'een plan van de wijk' zoals zij het noemt, voor het voetlicht gekomen. Een plan als resultaat van wat de wijk zelf wil. De werkgroep, die bestaat uit afvaar digingen van het clubhuis De Zeven sprong, het wijkcomité, en de Heilig Hartschool en verscheidene wijkbewo ners, zegt ervan: 'Zelfs een buiten staander kan al vrij snel constateren dat al de zaken die in dit plan ge noemd zijn, in Leiden-Noord een te zeldzaam goed zijn. De gemeente als LEIDEN Op woensdag 6 februari gaat een politieke scholingscursus voor vrouwen van start, die georgani seerd wordt door een werkcomité uit de besturen van het Katholieke Vrou wengilde, de Ned. Christen Vrouwen bond en de Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Er bestaat voor deze cursus een grote belangstelling: de ochtendcursus moest in twee groepen worden verdeeld, terwijl de avondcur sus kennelijk voorziet in de behoefte van die vrouwen, die overdag niet aan een cursus zouden kunnen deelnemen. Het lesmateriaal werd verzorgd door een landelijk overleg tussen vertegen woordigsters van vrouwenorganisaties en wetenschappelijke bureaus van po litieke partijen. Aan de cursus in Leiden wordt mede werking verleend door tien politieke partijen, waarvan leden zitting nemen in een forum, dat discussieert met de cursisten. De bijeenkomsten op 6 en 20 februari zijn gewijd aan provincia le en regionale vraagstukken. Op 6 en 20 maart worden1 gemeentelijke onder werpen onder de loep genomen. Alle cursussen vinden plaats in de zalen van de Zuiderkerk aan de Lammen schansweg te Leiden. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de werkgroep, telefoon 01710- 31335. Overleden: Jan van der Waals. 77 Jaar. At- Jehstraat 14 Lelden. Begrafenis dinsdag 5 febr. 11 uur op Rhljnhof. Cornells Freke. 38 Jaar. Wassenaarsewcg 50 Katwijk aan den Rijn. Rouwdienst maand tg 1.45 uur In berv. kerk Kerklaan, begrafenis 2.30 uur. Jan Bos. 91 Jaar, Tcrwecweg 102 Oegstgecst. Begrafenis dinsdag 2 uur bij Groene Kerk. Jacoba Schaap, 92 Jaar. Katwijk aan Zee. Huize Salem. Rouwdienst zaterdag 2.15 uur in aula Salem, begrafenis 3 uur op begraaf plaats Zuidstraat Katwijk aan Zee. 'buitenstaander' heeft dit duidelijk niet waargenomen.' De werkgroep vindt dat de wijkbewoners te weinig in de procedure van de gemeente be trokken zijn geweest. Ten eerste wil men een uitbreiding van de sociaal-culturele voorzieningen. Dat wil zeggen een uitbreiding van het buurt- en clubhuis de Zeven sprong. dat om ruimte zit te springen. Ook wil men in dat kader een wijk centrum. Dit houdt in: een woning met praktijkruimte, en ^potheek voor een huisarts, zodat ook 's avonds en 's nachts een arts in de buurt is voor noodgevallen, alsmede een recreatie zaal voor allo mogelijke kulturele ak- tiviteiten. Ook een ziekenboeg, een centrale keuken (o.a. voor de bejaar den) en een congiergewoning komen. Daarbij zouden dan wat parkeerplaat sen (voor maximaal 20 auto's) moeten zijn voor de werkers en de bezoekers van het wijkcentrum. Ten tweede: GROEN. In de omringen de wijken is veel te weinig groen. Dit is mogelijk op het Spoortje. Dat groen moet dan ruig zijn, waar de kinderen kunnen ravotten. Ten derde: SPEELGELEGENHEID. Ook daaraan is een grote behoefte. Voor de kleinere kinderen een creche met zandbak en klimrekken. Voor de oudere kinderen een houten fort, een trimbaan, trapveld, fiets crossbaan etc. Ten vierde: EEN KINDERBOERDE RIJ. Het blijkt dat de kinderen in de ze wijk gek zijn op dieren. De kinder boerderij zou in samenwerking met de hobbyisten kunnen worden opge zet. Ten vijfde: BEJAARDENWONIN GEN. Er is grote behoefte aan bejaar denwoningen. Dit moeten losstaande bejaardenwoningen werden in laag bouw. Daarbij moet ook een wijkver pleegster voor de bejaarden worden aangesteld. Ten zesde: Men wil dat het Spoortje goed bereikbaar wordt. Dat wil zeg gen langs diverse kanten, o.a. vanuit de Van Meckelenburgstraat, Verleng de Nassaustraat, Willem de Zwijger laan en Kooilaan. De sloot moet ver beterd worden. Winkels Aan een kantoorflat en parkeerterrein heeft de werkgroep geen behoefte. Zo'n projekt heeft naar haar oordeel geen functie voor de werkgelegenheid in de wijk. Zeker in een wijk waar nauwelijks groen en speelgelegenheid is, mogen economische motieven, die niets met de wijk te maken hebben, geen rol spelen. Wat betreft de

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3