HARDE WAPEN WEDLOOP WACHT ALS SALT 2 BLIJFT SLEPEN Echtscheidingswet houdt Italië verdeeld Amerika wil strategische raketten anders richten lOUW/KWAUfTET ZATERDAG 2 FEBRUARI 1974 BUITENLAND TU/K13 |[et Amerikaanse weekblad 'US News and World report' heeft in vraag en antwoord-vonn een antal nieuwe opvattingen over de Amerikaanse ;ernstrategie weergegeven die met alle vak- flioterie die eraan kleeft een aardig beeld jeven van het stadium waarin de beide nucleaire leuzen zich bevinden. Het zijn uitsluitend ex- lerts uit de NAVO uit wier visies dit vraag en (ntwoordspel is opgebouwd een beperking faarvan de lezer zich wel bewust van zal willen zijn. Dat komt bijvoorbeeld tot uiting in de on voldoende gestaafde vrees dat de Russen reeds aan het vermogen toe zouden zijn om in één klap bijna alle Amerikaanse kernwapenopstellingen te vernietigen. Dat kan immers nog steeds niet zo lang die zich óók op snel wisselende plaatsen onder de zeespiegel bevinden de met kern wapens uitgeruste onderzeeërs. Overigens geeft het een actueel beeld van de bekommernissen die wij industriële naties, on6 nog steeds permitteren. Wat zijn de VS nu precies aan het doen? jen aantal Amerikaanse raketten rordt 'opnieuw gericht', zodat zij leerkomen op militaire doelen in de (owjet-Unie inplaats van op de ste en, zodra zich ooit de noodzaak van ctie zou voordoen. Waarom is dit een nieuwe strategie? rot nu toe heeft het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, ijn kernwapens bijna uitsluitend ge- icht op Russische steden plus enkele ailitaire doelen. Het erachter liggen- e idee was: als de Russen kernraket- Bn op de VS zouden afschieten dan buden Amerikaanse kernwapens als ergelding worden afgeschoten van hderzeeboten en ondergrondse silo's n zouden de belangrijkste steden in le Sow jet-Unie onmiddellijk vernie tigd worden. De wetenschap dat de jfê hiertoe in staat zijn zou volgens eze redenering Moskou van elke aan- 'al weerhouden. Nu zullen veel meer lussische militaire doelen zoals ra- (etlanceerplaatsen, vliegvelden en roepenconcentraties in aanmer- ling komen als doelwit voor kernra- ietten. In welk opzicht verbetert deze verandering de defensie van de VS? Jij geeft de president meer mogelijk- leden. De president is de enige func tionaris die bevoegd is bevel te geven tot het gebruik van kernwapens. Bij voorbeeld: als de grote Amerikaanse marinebasis in Norfolk in de staat Virginia door Russ'ische raketten zou worden geraakt dan zou de nieuwe strategie de president toestaan als vergelding een soortgelijk militair doel in de Sow jet-Unie met een kern wapen te bestoken, in plaats van Mos kou of een anderè stad te vernietigen. Na een 'uitwisseling' van raketten op betrekkelijk kleine doelen zouden, al dus de theorie, de twee supermogend- heden een kans hebben te onderhan delen voordat de hel volledig los breekt. Is de nieuwe aanpak niet be ter dan de plannen miljoe nen burgers in steden af te slachten? Waarom is deze strategie niet eerder aan vaard? Een van de redenen was dat de Ame rikaanse kernraketten niet nauwkeu rig genoeg waren om militaire doelen te raken, die verspreid over de Sow- jet-Unie liggen. Het Pentagon stelt nu voor grote bedragen te besteden aan de verbetering van de nauwkeurig heid. Strategen hebben bovendien be weerd dat het richten van raketten op militaire bases en steden in feite de bewapeningswedloop zou opvoeren. Volgens deze redenering heeft de su permogendheid die in staat is de kern arsenalen te vernietigen van de an der voordat deze in staat is tot vergel ding over te gaan, het vermogen de 'eerste klap' te bezorgen. Op dit ogen blik zijn noch de VS noch de Sowjet- Unie tot de 'eerste klap' in staat. Een aantal kritici op de nieuwe strategie van Schlesinger beweert dat deze door de Sowjet-Unie zal worden opgevat als een bereiken van bet vermogen de 'eerste klap' uit te delen. Waarom hebben de VS beslo ten tot deze stap als dit ge vaar zou dreigen? Defensiefunctionarissen in Washing ton ontkennen elke poging een 'ver mogen tot de eerste klap' te verwer ven. Zij zeggen dat het in de jaren 70 voor de VS steeds noodzakelijker is geworden een andere mogelijkheid te hebben dan die van massale vergel ding. President Nixon heeft hierover gesproken in zijn jaarrede over de buitenlandse situatie van 1970 en in andere jaren. Minister Schlesinger omschrijft de behoefte aan een twee de mogelijkheid als volgt: 'Het is on vermijdelijk, of nagenoeg onvermijde lijk, dat het gebruik van wapens te gen de steden van de tegenpartij door de éne partij bij een totale aanval on middellijk zal leiden tot een tegenaan val op onze eigen steden. Daardoor zijn de mogelijkheden voor een totale aanval op de steden van de tegenpar tij veel ongunstiger geworden en men zou wensen dat men een andere keuze had dan een zelfmoord aanval op de steden van de tegenpartij'. Sommigd Europeanen hebben hier ook op gewe zen: de gewijzigde strategie zou het Amerikaanse afschrikkingswapen ge loofwaardiger maken voor de bondge noten van de VS. Veel Europeanen en Japanners twijfelen er ernstig aan of de VS hun kernwapens tegen de Sow jet-Unie gebruiken als de prijs die daarvoor betaald moest worden de vernietiging van Amerikaanse steden zou zijn. Maar recente ontwikkelingen in de Sowjet-Unie hebben een veel belangrijker rol gespeeld in de veran dering van de Amerikaanse tactiek. Wat hebben de Russen ge daan? Het gaat er hierbij om wat de Sowjet- Unie wel en wat zij niet heeft gedaan. Tijdens de eerste ronde van de onder handelingen over beperking van stra tegische kernwapens (SALT 1) zijn de VS en de Sowjet-Unie een plafond overeengekomen voor de omvang van het arsenaal lange-afstandsraketten. dat gedurende een interim-periode van vijf jaar zou worden gehandhaafd. De Russen werd een overwicht toege staan in aantal raketten en 'draagver mogen' de lading die een raket van het éne naar het andere continent kan vervoeren. President Nixon en de Russische leider Breznjew tekenden dit akkoord in 1972. Een tweede ronde in de SALT-bespre- kingen, die nu in Genève aan de gang Dp. Titan 2uit de hoogte bezien. zijn, was bedoeld te proberen perma nente plafonds vast te stellen. Deze maxima zouden ook een beknotting omvatten van het aantal offensieve strategische wapens. President Nixon had gehoopt later dit jaar, tijdens een afgesproken bezoek aan Moskou, een nieuw SALT-akkoord te kunnen teke nen. Op dit ogenblik bevindt het SALT-II overleg zich in een impasse, die hoofdzakelijk is veroorzaakt door de Russische weigering over conces sies te spreken. Daar komt echter bij dat de Russen bezig zijn met de ont wikkeling van vier nieuwe, van het land te lanceren, raketsystemen en van een nieuwe kernraket-duikboot. En de Russen schijnen van plan te zijn hun hogere aantal en zwaardere raketten uit te rusten met de MIRV's, een kernkop, die is samengesteld uit meer dan één losse kernlading, die elk afzonderlijk naar een eigen doel wit kunnen worden getransporteerd, zodra de grote raket het doelgebied is genaderd. Washington vreest nu dat Moskou met deze combinatie van wa pens de zogeheten 'counterforce optie' zal verwerven: de mogelijkheid een groot deel, zo niet het totaal, van de Amerikaanse kernarsenalen op het vasteland te vernietigen. Hoe zal de nieuwe doelwit- strategie van de VS de ge dragslijn van de Sowjet-Unie kunnen veranderen? Niemand is er zeker van of dit zal ge beuren. Maar de maatregel is in West- Europa en in de VS opgevat als een duidelijk signaal aan het Kremlin. Dat signaal is: als SALT II geen be vredigend akkoord oplevert over een plafond voor offensieve raketten, dan zijn dé VS klaar, bereid en in staat een nieuwe, belangrijke opbouw van strategische wapens te lanceren. Mi nister Schlesinger is volgens defensie experts aan het proberen de Russische leiders duidelijk te maken dat de re- gering-Nixon vastbesloten is de Rus sen te beletten een potentieel belan grijk strategisch voordeel in de wacht te slepen terwijl zij de SALT II sle pende houden. Welke andere maatregelen hebben de VS naast de doel- witveranderingen in petto? De mate waarin meer veranderingen worden aangebracht hangt af van wat de Sowjet-Unie doet. In elk geval wil het ministerie van defensie dat het Congres geld beschikbaar stelt om re search naar nieuwe wapens te doen. Daarbij inbegrepen: de mogelijke ont wikkeling van een van het land af te vuren raket, die groter is dan de Mi- nuteman-raketten, een 'cruise' raket, die in staat is op geringe hoogte en met een lage snelheid naar doelen te vliegen, plus het werken aan verbete ring van de nauwkeurigheid en verho ging van de vernietigingskracht van de bestaande wapens. Verwacht wordt dat president Nixon maandag deze plannen zal onthullen in zijn begroting voor het belasting jaar 1975, dat op 1 juli van start gaat. De bestedingen voor de defensie wer den deze week al op ongeveer 88 miljard dollar geschat. Deskundigen geloven dat er ook nog andere Ameri kaanse maatregelen zullen kotnen als de Russen de SALT-besprekingen blij ven dwarsbomen. De VS zouden bij voorbeeld de bouw kunnen versnellen van Trident-onderzeeboten di ebe- stemd zijn voor het transport van 24 raketten met een reikwijdte van 4000 mijl of meer (ruim zesduizend km.) Ontwikkelingen van nieuwe wapensy stemen, zoals de B-l supersonische bommenwerper, zouden versneld kun nen worden. Zal het Congres toestaan dat miljarden dollars in nieuwe wapens worden gestoken? Tekenen in het Congres duiden op een hard gevecht over deze kwestie. In de afgelopen jaren is de kritiek op omvangrijke defensie-uitgaven ge groeid. Kritici in en buiten het Con gres hebben al vragen gesteld over het richten van Amerikaanse raketten op nieuwe doelen in de Sowjet-Unie, omdat dit een maatregel zou kunnen zijn die de wapenwedloop aanwakkert. Aangenomen wordt dat zij zich zeker tegen dergelijke voorstellen zullen verzetten. Zelfs sommige regerings ambtenaren vragen zich af hoever het Witte Huis bereid is tot wijzigingen over te gaan in de strategie (zoals het Pentagon wenst). Zij betwijfelen of alle bureaucratische schermutselingen over de jongste plannen al volledig zijn afgelopen en of het besluit al vast ligt. Functionarissen geloven dat veel van wat het Congres zal doen zal afhangen vn het Russische optreden in de komende weken. Er wordt op gewezen dat hoewel vorig jaar krqchtige pogingen zijn gedaan om de defensiebegroting te kortwieken het Congres tenslotte toch bijna alles heeft goedgekeurd, wat Nixon had ge vraagd. Dit wordt opgevat als een aanwijzing dat het Congres in 1974 hetzelfde zou doen als de Sowjet-Unie bij SALT-II niet tot zaken zou komen. Op dit punt, zo geloven veel strate gen, zou het Russische opperbevel voor deze duidelijke keuze komen te staan: een snel akkoord sluiten over beperking van strategische kernwa pens of geconfronteerd worden met een verhevigde bewapeningswedloop met de VS, die op technologisch ge bied een startvoorsprong heeft en een economie, die tweemaal zo groot is als die van de Sowjet-Unie. door Jaap den Boef Het verbreden van de regerings coalitie in Italië heeft niet de gunstige uitwerking gehad, die men er in Rome van had ver wacht. Het leven is er gewoon doorgegaan. Dat betekent dat er nog volop wordt gestaakt, dat de economische achteruitgang niet tot staan wordt gebracht, dat ex treem rechts en uiterst links voortgaan, van de verwarring te profiteren en dat geruchten de ronde blijven doen over een mi litaire staatsgreep. Wat dit laatste betreft: er is in Ita lië geen werkelijk gevaar van 'links' te bespeuren, waartegen zo'n staats greep zich volgens extreem rechtse groeperingen zou moeten richten. Uiterst links mag dan wel veel la waai maken met name als er be togingen worden gehouden en de monstratieve stakingen worden geor ganiseerd maar het aantal aan hangers is gering. Zij schitteren in beide huizen van het parlement door afwezigheid en al valt hun in vloed zeker niet te verwaarlozen, meer dan storende elementen zijn de onderling verdeelde soms anarchistische —groepen niet. Tekenend voor de situatie in Italië is zelfs, dat deze groeperingen zich het felst afzetten tegen de PCI, de communistische partij die de groot ste van de niet-communistische lan den is. Deze PCI onder leiding van Enrico Berlinguer, zoekt nl. steeds openlijker toenadering tot de Demo- crazia Cristiana, de partij der chris ten-democraten, die de grootste van het land is en sinds het eind van de tweede wereldoorlog de belangrijk ste regeringspartner was. Enkele maanden geleden riep het centrale comité van de PCI de De- mocrazia Christiane nog op tot een historisch compromis tussen de anti fascistische en democratische krach ten', sindsdien bekend als het 'grote compromis'. Deze oproep werd ge daan, nadat in Chili de marxistische president Salvador Allende door mi- litaire interventie ten val was' ge bracht en er een eind was gekomen aan het experiment van het 'volks front'. Opvallend was, dat Berlingu er de vorming van een dergelijk 'front' in Italië van de hand wees, ook al zou het 51 procent van de stemmen op zich verenigen. Wat de PCI beschouwt als een 'his torisch compromis' tussen de anti-fas cistische en democratische krach ten' in Italië, blijkt uit de verkla ring van de PCI 'dat een heel ande re meerderheid dan die van een volksfront nodig is om Italië te re geren en een volledige ontwikkeling van de democratie mogelijk te ma ken'. De communistische partij wil samen met de Democrazia Cristiana regeren, maar haar aanbod wordt van alle kanten om overigens ge heel verschillende redenen van de hand gewezen. Bijzonder pijnlijk was voor de Itali aanse communistische leiders het verloop van de anti-fascistische be toging, welke zij hadden georgani seerd op 12 december. Die liep vol komen uit de hand, nadat ultra-link se jongeren de leiding hadden over genomen. Vooral in Milaan deden zich ernstige incidenten voor tussen fanatieke aanhangers van de rode secten in die Noorditaliaanse stad, die zich niet tegen de schijnbare herleving van het fascisme keerden, maar vooral tegen de PCI, die tot deelneming aan de demonstratie had opgeroepen. Teleurgesteld moest het blad van de PCI, l'Unita, concluderen dat alle demonstraties een gemeenschappelij ke noemer hadden, nl. die van een haatcampagne tegen de communisti sche partij. Het blad beklaagde zich er over, dat partijleider Berlinguer uitgemaakt werd voor 'revisionist', 'lakei van de bourgeoisie' en 'hoe- renzoon', waarvan met name de laat ste kreet één van de ergste beledi gingen is die men iemand in Italië kan toevoegen. Groot was de vreug de in het kamp van de neo-fascisten, die Berlinguer een 'mislukte ratten vanger' noemden. De PCI is echter consequent ge weest, sinds Palmiro Togliatti onge veer 20 jaar geleden de eerste stap zette om zijn partij aanvaardbaar te maken als regeringspartner. Zij neemt de nadelen die aan dit stre ven verbonden zijn op de koop toe en blijft ultralinkse activiteiten ver oordelen, keert zich tegen ingrijpen de voorstellen op het gebied van de abortuswetgeving en tracht het cen trum-linkse kabinet van de christen democraat Mariano Rumor te steu nen door een beroep te doen op 'het verantwoordelijkheidsgevoel' van de middenstandsorganisaties, een eind te maken aan de naar Chileens voor beeld georganiseerde stakingen van particuliere vervoersondernemingen! Averechts Paradoxaal genoeg heeft de coöpera tieve instelling van de PCI op talrij ke Italianen een averechtse uitwer king. Dat is niet alleen het geval bij ultralinks, maar vooral ook bij een grcot deel van de aanhang van de Democrazia Cristiana. De grote publi citeit, die aan de communistische toenaderingspogingen wordt gegeven en de dagelijks terugkerende waar schuwingen, die het propaganda-ap- paraat van de neo-fascisten tegen een 'monsterverbond* tussen chris ten-democraten en communisten de wereld in sturen, hebben de be zorgdheid in burgerlijke kringen op nieuw doen toenemen. Een gevolg daarvan is, dat de leiders van de De mocrazia Cristiana elke vorm van sa menwerking met de PCI van de hand wijzen. Er bestaat zelfs weer een mogelijk heid dat christen-democraten en communisten in Italië binnen af zienbare tijd fel tegenover elkaar komen te staan als vroeger het geval was. Of het zo ver zal komen hangt af van de vraag, of dit jaar (uiter lijk op 15 juni) een referendum zal worden gehouden over de in decem ber 1970 tegen de wens van de De mocrazia Cristiana aanvaarde wet die voor het eerst echtscheiding mo gelijk maakt. Al heel lang hangt er als ccn zwaard van Damocles een volksreferendum over deze wet bo ven Italië. Dat wordt grondwettig mogelijk als 500.000 Italianen erom hebben verzocht en dat hebben er al meer dan 1,3 miljoen gedaan. De enige manier om dat referendum nog af te wenden zou zijn: die wet enigszins te veranderen. Maar daar aan wil de Democrazia Cristiana niet meewerken, hoe afkerig ook zij van het referendum is. Bittere strijd De PCI neemt het de christen-demo cratische leiders, die besloten heb ben niets tegen het referendum te zullen ondernemen, bijzonder kwa lijk dat zij het op een 'godsdienst oorlog' laten aankomen. In een offi ciële verklaring heeft de partij aan gekondigd dat er een 'bittere strijd' zal uitbreken, als het referendum doorgang vindt. Deze strijd zal, zo zegt de PCI, ernstige gevolgen heb ben voor de betrekkingen tussen de verschillende politieke krachten in het land. Alleen in het neo-fascisti- sche kamp zou men hiervan kunnen profiteren. In de Democrazia Cristiana weet men dit, maar men beseft er ook, dat de nec-fascisten nog meer profijt zouden trekken van officiële mede werking van de DC aan wijziging van de echtscheidingswet die maar al te duidelijk zou zijn bedoeld om een referendum te voorkomen. Zelfs een door de linkse socialistische PSI gesuggereerde wijziging, volgens welke echtscheidingsaanvragen reeds Referendum kan veel schade doen geweigerd kunnen worden, als één der betrokken partijen bezwaren heeft op grond van een godsdiensti ge overtuiging, kon geen genade vinden in de ogen van Amintore Fanfani, de machtige secretaris-gene raal van de DC, die bepaald niet tot de conservatieven in deze partij ge rekend kan worden. Twee jaar geleden zou het door een initiatief uit het parlement nog mo gelijk geweest zijn een wijziging in de echtscheidingswet er met meer derheid van stemmen door te krij gen: De regering zou' zich er evenals bij de aanvaarding van de echtscheidingswet waarvan zij zelf het ontwerp niet had ingediend achteraf bij kunnen neerleggen. Het referendum hing toen al in de lucht. Dat er van die wijziging niets kwam had tot oorzaak de vervroegde verkiezingen, waardoor ook het refe rendum op de lange baan werd ge schoven. Het is de vraag of er met de nieuwe zetelverdeling in het parlement een meerderheid kan worden gevonden voor een wetswijziging, als niet eens alle regeringspartijen eraan willen meewerken. Met de winst die de neo fascisten behaalden, hebben de par tijen die in 1970 tegen de ontwerp- echtscheidingswet stemden nu in to taal 326 afgevaardigden in de 630 ze tels tellende Kamer en 166 in de Se naat, waarin 315 gekozen afgevaar digden zitting hebben. Slechts wan neer voldoende parlementsleden die tot de linkervleugel van de Demo crazia Cristiana behoren hun stem geven aan een initiatief-voorstel, kan de echtscheidingswet worden ge wijzigd en een referendum worden voorkomen. Wil men de wetswijziging nog op tijd door het parlement slepen, dan zal die in de komende weken in gang gezet moeten worden. Totdus- ver zijn er echter geen aanwijzin gen, dat dit laatste zal gebeuren en het heeft er dan ook veel van weg. dat het referendum doorgang zal vinden, met alle kwalijke gevolgen, die het voor de politieke situatie in Italië kan hebben. Ook ministers die niet tot de Demo crazia Cristiana behoren, zijn al be gonnen de Italianen er van te over tuigen dat er belangrijker dingen zijn om zich druk over te maken, dan het echtscheidings-refenrendum: 'Het is niet het eind van de wereld', aldus de sociaal-democratische mi nister van transport, Luigi Preti. Gaat het referendum door, dan wordt de vraag interessant, of een meerderheid zich tegen de wet zal uitspreken. Uit het feit dat de par tijen die meer dan drie jaar geleden er vóór hebben gestemd zich zo fel tegen deze volksraadpleging hebben verzet, blijkt niet alleen dat zij een 'godsdienst-oorlog' willen voorko men, maar tevens dat zij bevreesd zijn voor verwerping van de omstre den wet De voor Europese begrippen zeer ge matigde echtscheidingswet maakte een eind aan de onhoudbare situtie, die in Italië heeft bestaan sinds de val van Napoleon Bonaparte. Door de jaren heen gingen steeds meer Italianen in concubinaat leven. In een groot aantal gevallen is hieraan in de afgelopen jaren een eind ge maakt en de mogelijkheid is niet uitgesleten, dat het verzet tegen de wet geringer is geworden, naarmate zij in de praktijk heeft bewezen, de minste van twee kwaden' te zijn. De traditionele opvatting, dat het huwe lijk een sacrament is, zal echter tal rijke Italianen en met name de vrouwen in gewetensnood bren gen. Hoe de eehtscheidingswetgeving de gemoederen in Italië verhit is bij tijden op straat te zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13