DE KATER VAN DE OLIECRISIS 1 Kabinet niet eens over de Eerste Kamer Restaurant Polen en hotel Terminus sluiten hun deuren Algemeen solidariteitsgevoel snel verdwenen door dr. Bas de Gaay Fortman Regering èn parlement schoten tekort Rotterdams Philharmonisch met bijzonder programma 'Inpakker' Christo in Rome Orgelconcours Haarlem wijzigt koers Muziekfestival tijdens zeereis TROUW KWARTET ZAHBRlCiAG 2 FEBRUARI 1074 BINNENLAND T9/K11 Nu het vuurtje van de benzinedistributie langzaam is uitgedoofd en de oliecrisis op zijn einde loopt, zitten we met de kiaiter. öe grote groep die zich over de steeds maar toenemende industrialisatie nooit zorgen maakte, heeft het gevoel even erin gelopen te zijn. Was het wel nodig zo zuinig te zijn met elektriciteit en de auto geregeld thuis te laten. Maar enfin, het zit er nu op en het oude leventje kan weer z'n gangetje gaan. De woorden van Den Uyl over de tijd van vóór de oliecrisis die nooit meer zou terugkeren, bleken een slag in de lucht te wezen. Het enige gevolg was, dat heel wat men sen flink geschaad werden in hun be langen. Denk maar aan een deel van de horeca en de pomphouders. De kleine minderheid die al erg be zorgd was over de nadelen van onze economische groei, heeft óók een ka ter. De mensen gebruiken weer net zo vaak hun auto als vroeger, gaan weer net zo hard rijden en doen of er nooit een energiecrisis geweest is. Moeten er eerst dan mensen sterven van de kou voor de ernst van de stiu- atie tot het volk is doorgedrongen? De laatste reactie is te vergelijken met de teleurstelling die de vernieu wers van de partijpolitiek na de twee de wereldoorlog ervoeren. Kon die vooroorlogse politieke situatie dan zo maar terugkeren? Natuurlijk, de ge schiedenis voltrekt zich nu eenmaal zelden in grote schokken. Zo was het ook te verwachten, dat na de oliecri sis het leven van voor de olieboycot in grote trekken zou doorgaan. Toch is wel degelijk iets gebeurd dat blij vende invloed zal hebben. PPR-fractieleider in de Tweede Kamer Pluspunten Op het gebied van milieubeheer, ver voersbeleid en energiepolitiek hebben een aantal gebeurtenissen plaatsgevon den die men niet zomaar zal vergeten. Door de autovrije zondagen gingen velen beseffen dat aan het terugdrin gen van de rol van de auto in onze samenleving ook voordelen zijn ver bonden. De vrijwillige maximum-snel heid van honderd kilometer beteken de een experiment dat tot voor kort ondenkbaar was. (Nog geen jaar gele den verwierp de Tweede Kamer een motie-Van Huiten op dit gebied). De autovrije zondagen en de maximum snelheid hadden tot gevolg dat er veel minder verkeersslachtoffers vie len, en dus minder verdriet van nabe staanden van de doden en minder pijn en leed van de gewonden. De maximum-snelheid wordt binnenkort verplicht en het li.ikt niet waarschijn lijk dat ze na volledige beëindiging van de olieschaarste weer zal worden opgeheven. Een ander positief gevolg van de oliecrisis is, dat de groep men sen die een zo grote mate van macht in handen van de nauwelijks te con troleren oliemaatschappijen geen goe de zaak vindt, zal zijn toegenomen. Toch heb ik niet de illusie, dat met of de ander wel voldoende rekening houdt met het gemeenschapsbelang. Maar als vermoed wordt dat de schaarste gering is, dan wordt het een sport de rantsoenering te ontduiken. Distributie kan daarom alleen maar werken bij een duidelijk voelbare schaarste. Niet voelbaar De laatste tijd was de schaarste niet meer voelbaar. Er waren zelfs pomp houders, die. in plaats van bonnen te vragen van hun klanten, zelf bonnen aanboden 'voor de plakboeken van uw kinderen'. Hoe ontstond die plotselin ge verandering in de situatie? Daar was in de eerste plaats het weer. Om een voorbeeld te noemen: bij vorst moeten de elektriciteitscentrales olie gaan gebruiken, maar in deze kwakkelwinter heeft men uitsluitend met aardgas kunnen volstaan. Ook het benzineverbruik van auto's ligt bij koude veel hoger. Naast het weer riepen ook de tellin gen van de heer 's Gravenmade in de Rotterdamse haven en andere geruch ten over de olieaanvoer de vraag op: of er wel een crisis was. Het is vooral aan de oliemaatschappijen te wijten, dat die twijfel niet kon worden weg genomen. Er bleek bijvoorbeeld niets van enige pressie in Duitsland en Bel gië om daar een zóne van ongeveer dertig kilometer langs de grens in te stellen waarbinnen auto's met Neder landse nummerborden niet mochten tanken. Men leek het belangrijker te vinden dat in Duitsland de benzine prijs aanzienlijk verhoogd kon wor den. Eigen verzuim een schets van deze pluspunten het katterige gevoel helemaal kan worden weggenomen. Hoe is het mogelijk, dat een algemeen gevoel van solidariteit zoals je in december vorig jaar kon waarnemen, zo snel weer kan omslaan naar het 'ieder voor zich'? Er blijkt een uiterst smalle grens te lopen tus sen het allemaal willen meewerken en het allemaal willen meepikken. Uit de wijze waarop die overgang zich de af gelopen weken voltrok, zijn nog wel enkele belangrijke lessen te leren. Bureaucratie Een eerste factor die een rol heeft ge speeld is de mate van bureaucratie. Bij de autovrije zondagen was er maar een beperkt aantal ontheffingen dat door de overheid behandeld moest worden. Het distributiesysteen daaren tegen bracht iedere burger voor het loket. Bovendien heeft een distribu tiestelsel iets innerlijk tegenstrijdigs. Het wordt ingevoerd om een recht vaardige verdeling van een schaars goed te bereiken. Maar het leidt on herroepelijk tot dubbele prijzen. (Al leen met een haast onmogelijk bu reaucratische controle is de zwarte handel te vermijden). Dat geeft het gevoel dat de rijken toch wel aan hun trekken komen. 'Waarom zou ik dan ook niet proberen zoveel mogelijk bonnen te krijgen?'. Een tweede factor die meespeelde was de indruk die bestond over de werke lijke schaarste. Als men denkt dat de schaarste groot is, gaat de sociale con trole een grote rol spelen. Mensen houden elkaar in de gaten om te zien Toch zou het onjuist zijn alle schuld op de oliemaatschappijen te schuiven. In tenminste twee opzichten zijn ook wijzelf tekort geschoten. (Met 'wij' bedoel ik nu de regering en het parle ment). In de eerste plaats hebben we te laat onderkend, dat niet iedereen tegelijk en in dezelfde mate in zijn belangen werd aangetast, maar tel kens een andere groep. Bij de auto vrije zondag was dat vooral de horeca. Toen dat eenmaal goed tot ons door drong, gingen we snel naar een ande re oplossing zoeken. Daarop kwamen de pomphouders, met name in de grensgebieden. We wekten de indruk niet goed te weten hoe te handelen als er een groep ernstige schade leed. Het is in feite onrealistisch net te doen alsof belangen als die van de ho reca er niet zijn. (Nog dwazer is het natuurlijk om, zoals Hans Wiegel deed, het hele probleem te negeren en op het hoogtepunt van de crisis nog rustig over belastingverlaging te spreken). Waar mensen onevenredig zwaar worden getroffen moet samen met hen naar een oplossing worden gezocht. In het geval van de horeca waren andere oplossingen denkbaar dan de overgang van de autovrije zon dag op benzinedistributie (waar overi gens in december vorig jaar de hele Kamer om vroeg). Wat we hebben kunnen leren, is dat bij plotseling op tredende schaarste erg goed gelet moet worden op de wijze waarop die allerlei belangengroepen treft. Als daar niet tijdig mee rekening wordt gehouden, ontaardt de crisispolitiek in één grote belangenstrijd. Bij de crisis van de laatste maanden is die belangenstrijd nogal aangewakkerd door een voortdurend olie op elk vuurtje gooiende oppositie. Een tweede verzuim was het tekort aan voorlichting over de milieuaspec ten van de crisis. Zuinig omgaan met de energie is goed, ook al is er geen acute schaarste. Hetzelfde geldt voor beperking van het autorijden. De zo snelle terugkeer tot de oude voet van leven, is wellicht mede te wijten aan de eenzijdige belichting van de crisis als een toevallige economische gebeur tenis. Kerkterrein vol Het is goed dat we weer met beide benen op de grond staan. We zien thans in, dat een plotselinge manifes tatie van solidariteit nog niet bete kent dat de politieke bewustwording over de gevaren van economische groei opeens is toegenomen. Nu moet alles worden gedaan om te zorgen dat de oproep van de regering om vrijwil lig het energiegebruik te beperken, wordt opgevolgd. Het spreekt vanzelf dat het succes van die oproep niet al leen afhangt van de politici. Ik vond het bijvoorbeeld nogal teleurstellend, op de eerste de beste zondag waarop de auto weer gebruikt mocht worden, het kerkterrein weer volgeparkeerd te zien. In de tijd van de oliecrisis kwamen de kerken vooral in het nieuws door het aanvragen van ontheffingen voor predikanten en kerkgangers. Moeten we nu niet laten blijken dat ook de fundamentele kant van de energiecri sis ons raakt? Christenen zijn wel de laatsten die voorbij mogen gaan aan de voortdurende roofbouw die we op de schepping plegen. V li ,v. door P. VEENSTRA ROTTERDAM Donderdagavond speelde het Rotterdams Philhar monisch Orkest tijdens het abonnementsconcert in de serie (een reeks concerten met min of meer afwijkende programma's) werken van Bach, Ginastera en Schönberg. Het concert werd geleid door de in Rotterdam zeer bekende Duitse dirigent Michael Gielen, terwijl solistische medewerking werd verleend door de pianiste Carla Hübner en de fluitist Raymond Delnoye. De grote Doelenzaal was iets meer dan half vol. De Bulgaarse beeldhouwer Christo, de grootste inpakker onder de hedendaagse beeldende kunstenaars, weet al sinds jaren steeds weer de aandacht te trekken door het omhullen van grote gebouwen, monumenten of zelfs rots punten. Hij doet het met enorme lappen plastic die met dikke touwen worden vastgesjord. De nieuwste prestatie van deze pakmeester is in Rome te zien, waar hij 200 meter muur met doorgangspoorten bij de Via Veneto met plastic bedekte. Een heel karwei dat met veel mankracht en technische hulpmiddelen werd op geknapt Als het er straks af moet geeft dat weer heel wat stagnatie In het drukke Romeinse straatverkeer. En dat is dan misschien het 'leukste' van het hele project. HAARLEM Mede naar aanleiding van het teleurstellende niveau waarop de deelnemers aan de Haarlemse or gel-improvisatiewedstrijd zich de laat ste jaren van hun taak kweten, heeft 't besuur >an de Scenting Internatio naal Orgelconcours Haarlem een ande re procedure voor de aanmeld,ng van kandidaten ingesteld. Van het begin af da: was ,n 1951 werden de deelnemers in binnen- en buitenland door he'. bestuur uitgenodigd. Bij een 'open aanmelding' zo schrijft thans het bestuur, is immers de mo gelijkheid niet uitgesloten dat één of meer van de deelnemende organisten Door Piet Veenstra ver beneden de maat zou zijn. Daar om werd bij elke uitnodiging van bui tenlandse deelnemers contact opgeno men met relaties in de betreffende landen, om van de capaciteiten van de adspirant-deelnemers op de hoogte te komen. Om de voordelen van dit systeem werd de hantering daarvan 'in de be ginsituatie' noodzakelijk geacht. Nu, na 23 jaar, heeft het bestuur besloten voor de improvisatiewedstrijd 1974 de mogelijkheid te openen dat iedere or ganist die zichzelf geschikt acht, zich aanmeldt. Daarbij moeten studie, exa menresultaten en referenties worden opgegeven. Uit de aanmeldingen zul len vier organisten worden gekozen. Organisten die worden uitgenodigd om aan de improvisatiewedstrijd deel te nemen ontvangen een honorarium van 400,- alsmede een vergoeding van reis- en verblijfkosten. Aanmel den kan men zich vóór 1 maart 1974 (de wedstrijd vindt begin juli plaats) bij de Stichting Internationaal Orgel concours. Stadhuis. Haarlem. Het op bijzondere wijze samengestelde programma werd omlijst met composi ties van Bach: (als opening 'Ricercare a 6' uit ,Ein musikaliches Opfer' en ter afsluiting de bekende Tweede Sui te voor fluit, strijkers en basso conti nuo. Bachs Ricercare klonk eerst ui een als authentiek te beschouwen versie voor orgel-solo, door de bekende Doelenor ganist Arie Keijzer stijlvol en contrast rijk vertolkt, en vervolgens in de in teressante orkestratie, met 'eigen in breng' van Anton Webern. Deze lezing voor fluit, Engelse hoorn, klarinet, basklarinet, fagot, hoorn, trompet, trombone, pauken, harp en strijkers, werd op een enkel minder geslaagd detail na, met veel zin voor klank kleur ten gehore gebracht onder een attent leidende Gielen. De Chileense pianiste Carla Hübner, was hierna de technisch voortreffelijk toegeruste soliste in het Eerste pia noconcert van de Argentijn Alberto Ginastera; een in de beide hoekdelen overwegend motorisch gericht werk, dat evenwel in het 'scherzo allucinan- te' en in het 'adagissimo' een goede sfeerwerking bezit. Dat de pianiste somtijds niet tegen het volumineuze orkestgeluid op kon tornen, lag naar ons gevoel minder aan haar dan aan de componist, want de pianiste bleek haar partij feilloos te beheersen. De 'funf Orchesterstücke' uit 1909 van Schönberg, waarmee het gedeelte van na de pauze inzette, waren blijkens het -gehoorde boeiende resultaat uit- NEW YORK Voor mensen met veel geld die cultureel willen doen zelfs als -e op een snoepreisje zijn, heeft de Holland Amerika Lijn een 'muziekfestival op zee' bedacht. Op een tocht van 12 dagen die van New York voert naar Puerto Rico, St. Maarten, St. Lucia, Martinique en St. Thomas, zullen vermaarde kunste naars optreden zoals de zeventigjarige zanger Jan Peerce, de pianist Eugene Istomin en de violist Ruggiero Ricci. Er zijn ook een cellist en een violist uit Zuid-Korea bij. De artiesten zullen tweemaal per dag optreden. De reis begint op april en er gaan duizend mensen mee. De duurste passage is 2000 dollar per persoon. stekend ingestudeerd, en de tot slot gespelde Tweede Suite van Bach vormde een waardige bekroning van deze avond, niet in het minst door de natuurlijke en ontspannen wijze van vertolken door de orkestmusdd onder de geconcentreerd leidende Gielen. Fluitist Delnoye excelleerde in de so li, en het publiek toonde zich buiten gewoon dankbaar voor het gebodene. Den Uyl en Glastra ran Loon vóór afschaffing, De Gaay Fortman tégen Van onze Haagse redactie DEN HiAiAjG In liet kabinet bestaat verschil van mening over liet voortbestaan van de Eerste Kamer. Premier Den Uyl en staatssecretaris Glastra van Loon (justitie) menen dat een voorstel tot afschaffing van de senaat in overweging moet wor den genomen. In een nota over de grondwetswijziging, gisteren verstuurd naar de ministerraad, zegt minister De Gaay Fort man (binnenlandse zaken), grote bezwaren tegen afschaffing te hebben en daarom een afschaffingsvoorstel niet voor zijn rekening te willen nemen. De minister van binnenlandse za ken, die de eerste verantwoordelij ke voor de grondswetsherziening is, deelt de bezwaren wel tegen de huidige werkwijze van de senaat die als een doublure van de Twee de Kamer veel extra tijd en moei te kost, maar hij meent dat door verandering van de taak van de se naat er geen sterke argumenten meer over zijn die voor afschaffing pleiten. De Eerste Kamer, die dan direct en gelijktijdig met de Tweede Kamer gekozen moet worden, zou zich in de toekomst moeten toeleggen op het heroverwegen van wetsontwer pen die door de Tweede Kamer zijn aanvaard, meent De Gaay Fortman. De ministerraad zal de nota over de grondswetsherziening half fe bruari gaan bespreken. Het werd gisteren in politiek Den Haag wei nig waarschijnlijk geacht dat het meningsverschil over de Eerste Kamer een politieke halszaak zal worden. Desgevraagd zei staatsse cretaris Glastra van Loon welis waar een lichte voorkeur voor af schaffing van de senaat te hebben, maar er toch ook weinig bezwaren tegen te hebben indien de Eerste Kamer met een gewijzigde taak zou blijven voortbestaan. Volgens hem zou het niet zoveel problemen opleveren indien het kabinet in deze zin zou afwijken van de in het progressieve pro gram Keerpunt bepleite afschaf fing. Geen meerderheid Dezelfde mening had de PPR-frac tieleider in de tweede kamer, dr. De Gaay Fortman. 'Het zou voor Den Uyl ook weinig zin hebben, die afschaffing er in het kabinet Den Uyl: senaat wég. De Gaay Fortman sr.: senaat hou den, met andere taak door te drijven, want voor de af schafing bestaan toch geen meer derheid in de Tweede Kamer. KVP, AR, en CHU hebben zioh te gen afschaffing en vóór taakwijzi- ging van de Senaat uitgesproken en je kan dan beter maar direct gaan bekijken hoe je de werkwijze het best kan veranderen' zei hij. De ministerraad zal zich voorts moeten beraden op andere in de nota van De Gaay Fortman opge nomen belangrijke grondwetswijzi gingen, zoals de invoering van een beperkt districtenstelsel en de ge kozen kabinetsformateur. Over dit laatste punt bestaan ook menings verschillen tussen minister De Gaay Fortman en staatssecretaris Van Loon. Twee stemmen De minister volgt op dit punt het advies van de staatscommissie Cals- Donner voor de grondwetsherzie ning dat inhoudt dat de kiezer twee afzonderlijke stemmen kan uitbrengen. Een voor de Tweede Kamer en een op de gewenste ka binetsformateur. De kiezer kan dan bijvoorbeeld voor de tweede kamer op de AR stemmen en tege lijkertijd de voorkeur geven aan een PvdA-kabinetsformateur. De heer Glastra van Loon ziet hierbij als belangrijk nadeel dat er een kabinetsformateur kan worden gekozen die niet behoort tot het blok van partijen dat in de Kamer de meerderheid vormt. Prof. De Gaay Fortman acht dit probleem echter wel overkomenlijk. Wan neer er in het kabinet overeen- steming is bereikt over de nota grondwetsherziening, zal het stuk ter goedkeuring naar de Raad van State en daarna naar de Tweede Kamer worden gestuurd. Amsterdam en Den Haag verliezen horeca-gele genheden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/DEN HAiAG Het befaamde café-restaurant Polen in de Amsterdamse Kalverstraat en het niet minder bekende Haagse Grand Hotel Terminus tegenover het station Hollands Spoor, zullen de deuren sluiten. Polen, dat deel uitmaakt van de Krasnapolsky-groep gaat dicht op 1 okto ber en Terminus op 1 augustus. De NV Krasnapolsky maakte gisteren bekend, dat de voortdurend stijgende kosten en dc daarmee gepaard gaande moeilijkheden om een rendabele ex ploitatie te handhaven de oorzaken zijn van de sluiting van restaurant Polen. Door deze maatregel wordt het voortbestaan van hotel Polen veiligge steld. Het vrijkomende personeel krijgt passende functies elders in het bedrijf. Het gebouw is overgedragen aan een beleggingsmaatschappij, die aan de Kalverstraat een winkelgalerij wil bouwen. De bodega van Polen, aan de Rokinzijde, blijft in gebruik. De BV Hotel Exploitatie Maatschappij Terminus maakte bekend tot sluiting van het Grand Hotel Terminus tegen over Hollands Spoor te zulen over gaan. Ook in dit geval werden sterk stijgende kosten stijgende grond- stoffenprijzen, hogere loonkosten, ho gere sociale lasten, kortere arbeidstij den als oorzaak genoemd. Een gro te rol speelde de verschuiving van een aanzienlijk deel van het treinrei- zigersverkeer naar het nieuwe station Den Haag Centraal. De teruglopende belangstelling door de oliecrisis (tij dens de autovrije zondagen ging de directie over tot weekendsluiting) gaf het 223 bedden tellende hotel-restau rant de genadeslag. Financiële positie van de zestig perso neelsleden is tot de dag van de slui ting, 1 augustus, veilig gesteld. Voor tien mensen, die al bijzonder lang bij het bedrijf in dienst zijn, wordt ver vangende werkgelegenheid gezocht. Een ingrijpende reorganisatie of ver bouwing van het hotel zou, aldus het bestuur, te veel geld gaan kosten, ter wijl het maar de vraag is of deze in vesteringen, met de daarbij behorende rentelasten in de toekomst gedragen zouden kunnen worden. NIEUW HOTEL Bovendien ziet men door de gewijzig de functie van hét station Hollands spoor (het Centraal station, dat enke le maanden geleden in gebruik geno men werd, zal in de toekomst het leeuwendeel van het interlokale ver voer voor zijn rekening nemen) geen toekomst meer voor een gemoderni seerd stationshotel op deze plaats. Er komt echter wel een geheel nieuw ho tel. dat in opdracht van de bv hotel exploitatie maatschappij Terminus, door het Haagse bouwbedrijf MAB ge bouwd zal worden naast het nieuwe Centraal Station. Het zal nog echter tweeëneenhalf jaar duren voordat dit nieuwe driehonderd bedden tellende hotel gereed is. De bouw begint in augustus, ongeveer tegelijk met de sluiting van Terminus. Het wordt onderdeel van 'n groot complex waar in zich ook kantoren en winkels zul len bevinden. Het is echtor nog onze ker of ook dat nieuwe hotel de naam 'Terminus' krijgt. De maatschappij ex ploiteert in Groningen nog het motel Terminus Noord en in Utrecht het hotel Pays Bas, die beide goed draai en, zodat voor de voortgang van deze bedrijven niet gevreesd hoeft te wor den. Hotel Terminus aan het Haagse Stati onsplein is het vijfde topklasse hotel in Den Haag en omgeving dat het de laatste jaren niet meer kon bolwer ken. Eerst verdwenen Grand Hotel en Kurhaus in Scheveningen, vervolgens sloot het vermaarde hotel De Witte- brug, enkele weken geleden werd de sluiting van het kasteel-hotel Oud Wassenaar aangekondigd, terwijl nu Terminus het loodje legt. Het be roemde hotel Des Indes aan het Lan ge Voorhout kondigde ruim een jaar geleden sluiting aan, maar draait nu in een gewijzigde exploitatieopzet als vanouds. Het bestand aan hotelbedden in Den Haag en omgeving is de laat ste jaren door deze ontwikkelingen met ongeveer duizend bedden terugge lopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11