Over de grens van de burgerlijke ongehoorzaamheid dichtbij fi. Commentaar NIET ELKE MIDDENSTANDER KAN ER BEROEP OP DOEN Tweesprong Boten afhouden Bakkerij fusie wekt onrust personeel eLorulit CCj&H öèjetCoruj Zd/yt- wPLcmf 'p** 'ïfyfyCi k mhcL, het weer Biskaje-orkaan nadenken over tijdspassering mohammed tijdbon j EKSTRA TIJD ..pEfmèljt MINUTEN! Hl Iplpi WM A 3ff| lép» MINUTEN M protest prik TROUW/KWARTET VRIJDAG 1 FEBR1IM1K.I 1974 BINNENLAND T5/K.7 De fractie van de CHU in de Tweede Kamer heeft goede staatsrecht i.e argumenten aangevoerd voor haar weigering, deel te nemen aan de werk groep die een christen-democratisch initiatief-ontwerp van wet voor een abortusregeling gaat voorbereiden. De studie van deze werkgroep mag im mers worden gezien als een uitvloeisel van de afspraken die op voorstel van de heer Burger bij de formatie van het kabinet-Den Uyl zijn gemaakt. En aangezien de CHU buiten die forma tie is gebleven, heeft zij met die af spraken niets te maken. Ook voelen wij wel iets voor de rede nering dat de afspraak inzake de abortuswetgeving op zichzelf niet van staatsrechtelijke bedenkingen is vrij te pleiten: men doet aan de eigen verant woordelijkheid van de regering tekort, als men de wetgeving op een zo be langrijk onderdeel van beleid uitslui tend aan de Tweede Kamer overlaat en de rol van de betrokken ministers ertoe beperkt, dat zij gelaten het mo ment afwachten waarop zij het contra seign mogen plaatsen. De abortus-af spraak is een van de schoonheidsfou- ten die we voor lief hebben moeten nemen om uit de impasse van de for matie te komen. De houding van de c.-h.-fractie is, formeel beschouwd, dus volkomen correct. Ons probleem is echter, dat in een zaak als de abortusregeling staatrechtelijke overwegingen ternau wernood terzake zouden mogen doen. De abortus behoort tot de categorie van kwesties van leven en dood waar over de christen-democratische partij en menen, unieke inzichten te hebben en fundamentele dingen te kunnen zeggen. Voorts is op dit terrein van beleid nooit gebleken van enig ver schil van mening tussen KVP, ARP en CHU. Als, onder welke omstandigheden dan ook, van de christen-democratische fracties wordt verlangd dat zij die unieke inzichten in een wetsontwerp zullen vastleggen, zou men mogen verwachten dat de drie partners in een federatief samenwerkingsverband formaliteiten en schoonheidsfouten vergetend, zich broederlijk aan het werk zetten om te laten zien, waar 'de eigen weg van de christen-democratie' heen loopt. Deze samenwerking blijkt niet te kunnen worden opgebracht en dat wekt de indruk, dat die eigen weg uitkomt op een tweesprong. De gereformeerde synode heeft deze week het beeld vertoond van een ge zelschap dat met een benauwd gezicht bezig is allerlei boten af te houden. Interkerkelijke samenwerking in de wereld van radio en televisie is op een zijspoor gezet en integratie met de hervormde kerk is voorlopig uit het gezichtsveld verdwenen. Nu kan het afhouden van boten een uitstekende bezigheid zijn wanneer daar gegronde redenen voor aanwezig zijn. Maar zulke redenen zijn er op de gereformeerde synode niet geweest, ze zijn tenminste niet boven water geko men. Wie kennis neemt van de bedrij vigheden in Lunteren komt tot de con clusie dat gevoelens van onbehagen de doorslag gegeven hebben. Dat onbehagen gold uitzendingen van IKOR/CVK. We zullen hier niet be weren dat al die uitzendingen punt gaaf waren, maar het getob over de IKON wekte de indruk dat naar gere formeerde overtuiging het evangelie weliswaar niet naar de mens is, maar dat het werk van kerkelijke zendge machtigden vooral wèl naar de mens moet zijn. Het onbehagen met betrekking tot de hervormde kerk gold de aanwezigheid van vrijzinnigen in die kerk. Met groot gemak werd vergeten dat ook de gereformeerden vrijzinnigen in huis hebben, al heten ze (nog) niet zo. Aan de andere kant hadden de aanwezige hervormde moderamenleden ook openlijker moeten zeggen dat ze niet van zins zijn vrijzinnigen buiten de deur te zetten, in plaats van schimmi ge verhalen over een dialoog zus qf zo te houden. Met elkaar geen synodeweek om in een lijstje te zetten. Van een verslaggever NIJMEGEN Maandag gaan de drie voedingsbonden met de directie van broodgigant Menieba onderhandelen over de plannen van Meneba haar broodfabrieken Roding in Nijmegen en Wieleman in Arnhem samen te voegen. Bij bakkerij Roding werken ongeveer 200 mensen en bij Wiele- man's bakkerij ongeveer 150. Meneba overweegt de produktieafdeling van Roding in Arnhem onder te brengen. Omdat de reorganisatieplannen wat vroegtijdig zijn bekend geworden, is onder het personeel van Roding onge rustheid ontstaan. Daarom zijn verte genwoordigers van de bonden gister middag naar Nijmegen getrokken om informatie te geven, te vernemen wel ke toezeggingen zijn gedaan bij de overneming van Roding in 1971, en de onrustgevoelens te kanaliseren, zei de heer W. A. A. Winter van de NKV-bond. Volgens c'e directie van Meneba wordt er niemand ontslagen. l_, .^L"VÜ_ door Piet Hagen NIJMEGEN Benzinepomphouders die eigenmachtig de distributie afschaften en middenstanders die dreigden htm belasting niet te betalen zijn ongehoorzame burgers. Maar hebben zij daardoor het recht hun aki ties bet stempel van 'burgerlijke ongehoorzaamheid' op te drukken, zoals vorige week ge beurd is? pomphouders die eigenmachtig de distributie afschaften Op het eerste gezicht is deze vraag makkelijk te beantwoorden. Bij 'bur gerlijke ongehoorzaamheid' denk je aan Gandhi of Martin Luther King. Dan gaat het om geweldloze acties te gen groot onrecht. Dat is toch wel an ders dan de 'ongehoorzaamheid* van een pomphouder die lak heeft aan de distributie. Dat is zo, maar toch mag je defce mid denstanders het lichtvaardig gebruik van de term 'burgerlijke ongehoor zaamheid' niet al te zwaar aanreke nen. De laatste jaren hebben bezet ters, krakers, boycotters, stakers en wie al niet te pas en te onpas zich van deze term bediend. Op een gege ven moment is zo'n woord zo gedeva lueerd, dat zelfs middenstanders met deze vlag hun lading dekken. Je kunt je de gedachtenkronkel die daarvoor nodig is nog wel voorstellen: als studenten hun zin krijgen door ar gumenten uit de sfeer van de burger lijke ongehoorzaamheid, waarom zou dan ook de overigens op recht en or de gestelde middenstander niet eens zo zijn gelijk afdwingen? Benzine pomphouders bewijzen dat je daarmee nog succes hebt ook. De vraag doet zich voor wat nu wel en niet tot burgerlijke ongehoorzaam heid gerekend kan worden. Een man die dit probleem diep heeft uitgespit is de rechtssocioloog Kees Schuyt, ruim een jaar geleden gepromoveerd op een studie over 'Recht, orde en burgerlijke ongehoorzaamheid' en sindsdien tot vervelens toe belaagd als dè autoriteit in Nederland op dit terrein. Schuyt's dissertatie ging voor al over Amerika: de beweging voor gelijke burgerrechten, het studenten protest, de Vietnam-beweging. Het afgelopen jaar heeft hij zijn idee- en wel vertaald naar de Nederlandse situatie. In een artikel in 'Kernvraag' nr. 38 (een uitgave van de gemeen schappelijke dienst van de geestelijke verzorging bij de krijgsmacht') wijst hij zelf op het verschil tussen Ameri ka en Nederland. 'In Nederland gaat het om Madurodam-achtige situaties. In Amerika en elders gebeurt alles veel heviger: het staatshoofd is mach tiger, zijn wapens zijn gemener, de misdaad is misdadiger, de radicale studenten zijn radicaler, de corruptie is corrupter, de rijken zijn rijker, de armen zijn armer, het geweld is ge welddadiger. De Nederlandse situatie zal zich minder snel lenen voor recht vaardiging van ongehoorzaamheid aan de wet op politieke of morele gron den'. Groot onrecht Het is duidelijk dat Schuyt niet iede re verongelijkte burger die tot actie overgaat rangschikt onder het begrip burgerlijke ongehoorzaamheid. Hij be perkt het begrip wel niet tot modelac ties als van Gadhi of King, maar re kent bijvoorbeeld ook de acties voor vrije meningsuiting van Amerikaanse studenten, of het tegenhouden van treinen met militairen voor Vietnam daaronder. Toch: er moet wel een groot onrecht geschieden, voordat in Madurodam sprake is van gerechtvaar digde burgerlijke ongehoorzaamheid. Thuis, in Nijmegen, doet Schuyt al pratend een poging te verduidelijken waar ongeveer de grens ligt van de burgerlijke ongehoorzaamheid. Hij doet dat overigens zeer voorzichtig: de normen waaraan deze ongehoorzaam heid getoetst moet worden zijn niet voor alle tijden en alle plaatsen de zelfde. Ze verschuiven, veranderen, moeten steeds opnieuw geïnterpre teerd worden. 'In mijn boek heb ik tien kenmerken van burgerlijke onge hoorzaamheid genoemd, zoals het wel overwogen, gewetensvolle, geweldloze en openlijke karakter van de daad. Maar je kunt die normen niet hante ren als een meetlat, zo van: een boy cot van het collegegeld zit net onder de grens, maar de bezetters van het Amerikaanse consulaat zitten wel goed. Je kunt zelfs geen volgorde van belangrijkheid aangeven van de ver schillende normen. Je zou kunnen zeggen: als een actie niet gevoerd wordt uit eigen belang, is dat een heel sterk argument. Maar ook dat is betrekkelijk. Iemand die tegen de kerncentrales in Kalkar is en de extra heffing op zijn elektriciteitsrekening niet betaalt, doet dat misschien om volgende generaties voor gevaren te behoeden. Maar er zit ook een ele ment van eigen belang in: je betaalt minder. Daarom kun je deze normen niet hanteren als regels. Je moet al tijd doorvragen. Waarom wordt een argument gebruikt? In welke situatie? Het is als met schaken: in het eind spel kan één pion meer waard zijn dan een toren'. Niet direct Toch is er wel iets te zeggen over het gewicht van de argumenten die je moet aanvoeren om burgerlijke onge hoorzaamheid te rechtvaardigen. Schuyt: 'In ons land zal er niet direct sprake zijn van een groot, sociaal on recht zoals bij de zwarte bevolking van Amerika. Er zijn hier geen per manent onderdrukte minderheden zo als in een dictatuur. Maar er zijn wel groepen permanente verliezers. Men sen die in het democratisch spel voortdurend het onderspit delven. Ik heb zelf het voorbeeld van de wer kende jongeren genoemd. Die zouden op grond van hun permanente achter stelling kunnen grijpen naar midde len van burgerlijke ongehoorzaam heid. Bij studenten die tegen het col legegeld zijn ligt dat anders: mis schien hebben ze op één punt niet hun zin gekregen, maar je kunt niet zeggen dat ze als groep voortdurend gepakt worden. In zo'n geval moet je een klein onrecht (als je dat zo voelt) slikken terwille van het democratisch spel, waarin nu eens de een, dan de ander zijn zin krijgt Studenten die wel college lopen, maar geen college geld betalen en middenstanders die zouden weigeren belasting te betalen staan dus op één lijn met belasting ontduikers of zwartkijkers. Er is sprake van wetsontduiking, niet van burgerlijke ongehoorzaamheid'. Kalkar Behalve groot onrecht zoals de rassen discriminatie in Amerika of he per manente achterstelling van bijvoor beeld de werkende jongeren in Neder land kan ook de onmacht van de bur ger tegenover een tekort schietende overheid argumenten opleveren om burgerlijke ongehoorzaamheid te rechtvaardigen. Daarbij denkt dr. Schuty bijvoorbeeld aan mensen die weigeren de Kalkar-heffing te betalen. Hij noemt dat 'protesten tegen een hardhorende, lakse overheid'. De bu reaucratie, de technocratie of hoe je de kolos waardoor wij bestuurd wor den ook noemt is zo ingewikkeld, zo ondoorzichtig, dat de burger nauwe lijks in staat is zijn verantwoordelijk heid als burger te dragen. Hij kan niet op tegen zo'n machtig apparaat. In het geval van de Kalkar-centrale kan hij misschien niet eens nagaan of dit project wel of niet gevaarlijk is. Maar wanneer hij er innerlijk van overtuigd is dat de overheid hier on verantwoord bezig is (al zou het maar zijn omdat ze de gevolgen niet precies kent), dan kan een daad van burger lijke ongehoorzaamheid te rechtvaar digen zijn. Maar ook dan zal de onge hoorzame burger bereid moeten zijn de lange weg van een zorgvuldige ar gumentatie af te leggen. Want niet el ke middenstander kan zich op burger lijke gehoorzaamheid beroepen. RECTIFICATIE Niet de beeltenis van Peter von Bruc- ken Fock zoals het onderschrift sugge reerde, maar het gelaat van zijn colle ga Arthur Frid illustreerde in onze krant van gisteren de beschouwing over de wetswinkel in het Amster damse Huis van Bewaring. Het spijt ons. Redactie Trouw/Kwartet. De Noordpoolkou heeft dit wintersei zoen andere dan Europese uitvalswe gen gevonden, onder meer naar het Midden-Oosten én N oor dr Amerika. Daardoor zitten West- en Midden-Eu ropa nu al wekenlang 'opgescheept' met een zachte, in het Alpengebied Föhnachtige zuidelijke compensatie stroming. Als gevolg hiervan is janua ri, zoals gisteren al gemeld, de op twee na warmste louwmaand van deze eeuw geworden, wanneer we naar de nachttemperatuur kijken. In de Alpen kan feitelijk alleen in de hogere bergingen goed geskied en ge rodeld worden. Afdalingen tot in de dalen zijn nauwelijks mogelijk. In de ze situatie komt nog steeds weinig verandering. Zo zien wij dat eigenlijk het karakter van een winter afhangt van het feit, of we globaal genomen in een koude noordelijke of een war me zuidplijke stroming stak komen te liggen. De winter wordt dus óf te warm óf te koud. Een tussenweg tus sen beide uitersten met constante nor male temperaturen is niet te realise ren. De weerkaart van dit ogenblik geeft enerzijds een hogedrukgebied van 1.025 millibar boven de Alpen, de Bal kan en de Oekraïne te zien, ander zijds een lagedrukgebied van 980 mb. ten zuiden van IJsland en een diepere kern van 960 mb. ten zuidwesten van Engeland, die. een noordoostelijke tot noordelijke koers volgt. Deze depres sie veroorzaakt in een uitgebreid ge bied zeer veel wind. Cork in zuid-Ier- land meldde zich om half vijf dinsdag middag mei een windstoot van 9 Beaufort, heeilandje Ouessant voor de kust var. Bretagne rapporteerde een wind van 94 km/uur oftewel 10 Bf. Het koufront van de depressie trok gisterenmiddag en in de vooravond noordwest-Spanje binnen met boos weer. Gijón aan de noordkust van Spanje meldde, voor het front uit, een zuidenwind van 110 km/uur tijdens orkaanstoten van 11 Bf. In het bijna 300 m. hoog gelegen Viqo onweerde het er lustig op los, met binnen twaalf uur 43 mm regen, het Eurorecord van de laatste januari dag. Ten zuiden van de depressiekern ont wikkelde zich een wester trogstrom, die op het weerschip K ten roesten van Biskaje een uitschieter van 110 km/uur veroorzaakte, 10 meter hoge golven bij een zware regenbui en een ruim 6 mb. in drie uur tijd stijgende barometer. Een Frans schip op 40 gra den N.B. en 19 gr. W.L. meldde een gemiddelde wind van 100 km /uur (11 Bf.) en golven van 7 m. Het genoemde koufront zal het weer ook in ons land in de loop van het weekeinde wat koeler maken, na aan vankelijke regen en vervolgens enkele buien. geleidelijk meer bewolking^ Amsterdam onbew. 10 0 De Bilt half bew. 9 1 Deelen onbew. 9 2 Eelde onbew. 9 0 Eindhoven onbew. 10 0.2 Den Helder licht bew. 8 0 Luchth. R'dam licht. bew. 9 0 Twente mist 8 2 Vlissingen onbew. 9 0 Zd.-Limburg onbew. 9 1 Aberdeen half bew. 7 0 Barcelona zwaar bew. 14 0 Berlijn zwaar bew. 8 0 Bordeaux licht bew. 12 0.1 Brussel onbew. 10 0.3 Frankfort geheel bew. 4 1 Genève regen 5 6 Helsinki geheel bew. 2 0 Innsbrtlck zwaar bew. 9 0 Kopenhagen geheel bew. 4 0 Lissabon regen 14 0.2 Locarno regen 3 12 Londen zwaar bew. Luxemburg geheel bew. 6 2 Madrid zwaar bew. 7 0 Malaga geheel bew. 17 0 Mallorca half bew. 17 0 MUnchen mist 3 0 Nice zwaar bew. 12 6 Oslo regen 3 l Parijs zwaar bew. 10 0 Rome zwaar bew. 15 0 Stockholm geheel bew. 3 0 Wenen zwaar bew. 6 0 Zürich zwaar bew. 4 0 Istanboel licht bew. 7 0 Las Palmas zwaar bew. 20 0 New York licht bew. Tunis licht bew. 10 0 HOOG WATER 2 februari VLissingen: 8.52- 21.38. Harlngvlietsluizen: 10.14-23.05, Rotter dam: 11.2o- Schevenlngen: 9.54-22.39, IJmulden: 10.38-23.23, Don Helder: 1.09-13.51, Harlingen: 3.45-16.34. Delfzijl: 6.04-18.53. OPKLARINGEN BEWOLKING BAX. TEMP. *10 MtN. TE MP. WINDRICHTING onder redactie van loessmil Beid uw tijd en duur uw uur, toant tijd is geld en je kunt de klok niet terugzetten. De goeie ou we tijd komt nooit meer terug, ius pas op je tellen, want de tand des tijds van déze tijd knaagt ook aan onze vrijetijdsbesteding. Uren, dagen, maanden, jaren vlie gen als een schaduw heen en ze lijken wel steeds harder te vliegen. Waar moet dat heen? Naar een distributie van tijd, vond de Amersfoortse kunstenaar-ideeën- man Pieter Erkelens en ontvouwde zo'n week geleden zijn 'ekstra fijd- plan', compleet met bonkaarten, tijddeskundigheidscommissie en tijdcontrolecommissie. Want de mens wordt heden ten dage 'ge dwongen tijd te nemen voor waar voor hij voorheen geen tijd had, ivaardoor hij geen tijd kan nemen voor dat waarvoor hij voorheen wèl tijd had'. Een en ander zal 'in grijpende gevolgen voor onze be volking' hebben en om uit deze 'dreigende impasse te geraken' en 'het totaal aan maatschappelijke krachtvelden weer in evenwicht te brengen', besloot de ideeënman ex tra tijd uit te geven in de vorm van bonnen, die elk recht geven op dertig minuten. Wie meende met 24 liur per dag niet toe te ko men, kon in de Bernulfusstraat 32 in Amersfoort een aanvraagformu lier voor extra tijd krijgen, daarop invullen wat hij elke dag van de week 's morgens, 's middags en 's a- vonds uitgespookt, wat hij met de vrije zaterdag en zondag doet en waarvoor hij extra tijd nodig dacht te hebben. De tijddeskundig heidscommissie zou dan beoordelen of de aanvrager zijn tijd nuttig be steedt (aan zinnigheden, onzinnig heden of dubbelzinnigheden) en op hoeveel minuten extra tijd de aanvrager eventueel wekelijks recht heeft. En wie in orde bevon den wordt, kan uiteindelijk met een bon in de hand zijn horloge door een commissie een half uur laten terugzetten. Heeft er iemand op gereageerd? Erkelens: 'Zeker honderd reacties hebben we binnengekregen van mensen die formulieren wilden hebben en die ook ingevuld terug stuurden. Ik vind de respons lot nog toe overweldigend; dat had ik eigenlijk niet verwacht. Het per centage dat echt naar Amersfoort Na 'Jezus Christ Superstar' en de geruchtmakende Deense plannen (die voorlopig bij plannen gebleven zijn) voor een film over het liefdeleven van Jezus vindt de filmwereld het blijkbaar hoogtijd om de geschiedenis van de profeet Mohammed, grondlegger van de Is lam, vast te leggen. Er werd allang over zo'n film gesproken, maar nu pas durft de in Beiroet wonende producent-regisseur Moestafa Akkad (die de Amerikaanse natio naliteit heeft) het aan, nu geble ken is dat een aantal puur Islami tische landen achter het idee staat en Marokko, Libië, Koeweit en Ba- chrein zelfs willen bijdragen in de produktiekosten van zeven miljoen dollar. Met dat geld gaan ze in april tege lijk beginnen aan een Arabische en een Engelse versie (met twee groepen acteurs) van 'Mohammed, boodschapper van Allah'. Beide versies worden opgenomen dichtbij Marakesj in Marokko, waar Mekka in miniatuur wordt opgetrokken. In tegenstelling tot de 'christe lijke' films zal de hoofdpersoon Mohammed er niet één keer in te zien zijn en evenmin te horen, om dat dat volgens de leer van de is lam niet mag. Ook laten de makers de vrouwen van de profeet links liggen, maar desondanks moet het leven van Mohammed wel uit de verf komen. De film speelt zich af in de zevende eeuw in Mekka en Medina en zal beelden te zien ge ven van de strijd en vervolging van de profeet en zijn aanhangers. Het draaiboek voor 'Mohammed, boodschapper van Allah' is geschreven door de 52-jarige Ier Harry Craig, die dan wel niet Mo hammed zelf mocht laten zien of spreken, maar toch volhoudt dat de aanwezigheid van de profeet merkbaar zal zijn. Ruim een jaar heeft hij enigszins moeizaam aan zijn script gewerkt, omdat pagina voor pagina gelezen en goedge keurd moest worden door autori teiten op het gebied van de Islam van de Al Azhar-universiteit in Cairo en van de universiteit van Medina in Saoedi-Arabië. komt om een horloge of wekker te rug te laten zetten, zal wel erg klein zijn, maar dat geeft niet. De meesten zullen het gewoon fijn of ludiek vinden zulke tijdbonnen te bezitten. Het tijdplan lijkt mis schien een beetje absurd en in z'n totaliteit niet uitvoerbaar, maar als we er mee bereiken dat de mensen er over gaan nadenken hoe ze hun vrije tijd echt zinvol kun nen besteden, geeft me dat al een blij gevoel. In elk geval zullen de mensen die nu reageren, tot de conclusie komen of al gekomen zijn, dat ze hun tijd niet kunnen verdoen met de hele week tv- kijken'. Op de formulieren zijn sommige mensen heel serieus te werk ge gaan. Ze probeerden heel nauw keurig in te vullen, hoe ze hun avonden doorbrengen, wat na de eerste dag al erg moeilijk blijkt te worden. Er zijn er bijvoorbeeld, die tussen zes en zeven zeggen ie eten, tussen zeven en acht tv kij ken en zelfs eerlijk opschrijven hoe laat ze een borreltje pakken. Erkelens zelf is op het moment Pe zig tijd Ie nemen voor dingen, waarvoor hij anders geen tijd heeft: relaxen in een rustig Drents plaatsje en onderdeliand nieuwe ideeën uitbroeden. Wa SS IkS DERTIG Een stukje van de bonkaart met 'ekstra tijd voor één persoon', die na een uitvoering vooronderzoek door de 'tijddeskundigheidscom missie' aan gegadigden verstrekt wordt. Elke bon is goed voor een half uur extra (zie ook: nadenken over tijdspassering). Na een demonstratieve mars door de binnenstad van Utrecht gaan Spaanse gastarbeiders in het NV- huis morgen protesteren tegen de pas in Spanje uitgesproken zware straffen tegen een aantal vakbonds leiders. Een van de veroordeelden, een priester, kreeg bij die gelegen heid 162 jaar gevangenisstraf. De Spaanse werknemers, die hun pro testactie houden in samenwerking mat de Accien Fuego die Spaanse politieke gevangenen en hun gezin nen wil helpen eisen vrijlating van deze recent veroordeelden en alle andere politieke gevangenen. Dat wordt morgenavond een lollig boel in de grootste bar-dancing van Ede. In dat 'Buitenzorg' zullen een paar artsen van het tbc-consul- tatiebureau met een injectiespuit klaar zitten om de bezoekers te prikken. Ieder die bij zijn drankje en dansje een gratis prik toe wil, kan die krijgen en de dokters ho pen maar dat dat er veel zullen zijn. Want bij één Edese barbezoe- ker is kort geleden open tbc ont dekt; de patiënt was in verschillen de café's geweest, zodat de kans bestaat dat hij hier of daar an deren heeft besmet. Om daarachter te komen, posteren de artsen zich op de drukke zaterdagavond in Ede's grootste etablissement, waar ze zo'n achthonderd uitgaanders een spuitje denken te kunnen ge ven. Op het consultatiebureau wordt dan over een paar dagen ge controleerd, van wie de iogespo- tenen tekenen van besmetting ver tonen. Ml - C. -A i| oZ ©P'8 <E= Leer om leer

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7