'Nog altijd Sarrasani, maar heter van de naald' 'HAIER dsgpecepf Griep te pakken? ...OPROEP CODE Jan de Visser van AVRO's radiojournaal: Dierenartsen in Amerika erkend Aspro Bruis lost bruisend op werkt daardoor sneller en is beter voor de maag. Gespannen meesterverteller TROITW KWARTET VRIJDAG 1 FEBRl'ART 1974 BIWENLAN'D/R AD10-TV T4/K6 MARY PERKINS door Riet Diemer HILVERSUM Aan het regel matig oplevend verlangen van de AVRO om te vieren of te herden ken komt (op 4 februari) AVRO's radiojournaal ruimschoots tege moet. Op die dag is het veertig jaar geleden dat Willem Vogt de opdracht uitvaardigde: 'Maak zo iets als het bioscoopjournaal, maar dan heter van de naald'. Daarmee wil gezegd zijn, dat AVRO's radiojournaal (vroeger onder andere namen) de oudste nog bestaande radio-actulaiteitenrubriek, niet alleen in Nederland maar waar ook ter we reld is. 'Nog bestaande' benadrukt Jan de Visser, het vaderlijke hoofd van de jubilerende rubriek. Bewijs dat de AVRO de primeur der gehele wereld- radiojournalistiek wegsleepte kan hij niet leveren. 'Maar ze zeggen het al tijd en bewijs maar eens het tegen deel.' In de kraamkamer van de nachtuit- zendingen van AVRO's radiojournaal heeft hij zich omringd door enkele Ie- den van het team. die na elkaar of door elkaar van enthousiasme voor het radio-actualiteitenwerk getuigen. Op de televisie de foto van Gustav Czopp, de eerste radioreporter. In het pakket van feestelijkheden is er voor de luisteraars op zondagavond 3 februari van half negen tot tien over negen op Hilversum 1 een speciale uitzending waarin markante reportages van weleer te horen zullen zijn. Historische opnamen van onder meer het koperen jubileum van Am sterdams bekende burgemeester Wil lem de Vlugt (1933) de prestaties van zwemkampioene WlLly den Ouden, voetballer Bep Bakhuys en schaker dr. Max Euwe, het te water laten van de Nieuw Amsterdam. Radio Oranje en de watersnood in 1953. Radioverslaggevers van nu praten met en over personen, die daarin een rol speelden of met radiomensen van toen zoals Felderhof en Kees Borst lap. Dat de radio-actualiteiten voor de meeste mensen te moeilijk zouden zijn noemt Jan de Visser een misver stand. 'We hebben een geweldige ho ge dunk van de luisteraars. Neder landers zijn geïnteresseerd in de din gen om hen heen. Trouwens ander half miljoen luisteraars zullen toch wel niet alleen super-intellectuelen zijn.' De opmerking dat de rubrieken te moeilijk zouden zijn komt uit een rapport van het Centraal Instituut voor toetsonderzoek in Arnhem. Klaas Samplonius: 'Als een geïnter viewde in de uitzending iets beweert dat boven de pet zou gaan omdat er zulke vaktermen inzitten, dan probe ren we dat daarna op de vangen. 'Wanneer de minister spreekt over: Het KB met betrekking tot de T en T-wet dan wordt dat: 'Het koninklijk besluit over de Telegraaf- en Tele- foonwet.' Als tweede en laatste jubileumservi ce aan de luisteraars, volgt op donder dag 7 februari van 's avonds zeven tot half negen op Hilversum 2 een Trefpunt-uitzending waarin de relatie politiek en publiciteit wordt gezocht. De invloed van pers, radio en tv. op politiek en politici wordt nagegaan. Het spreekt voor zich dat er een enorm verschil is tussen de Heet van de naald'-reportages, vastgelegd op de plaat uit de radio-oertijd, en de actua- liteitenuitzendingen van nu. Gustav Czopp had een keer in de week een uitzending zodat er meer sprake was van een weekoverzicht. Het eerste on derwerp was een rondgang door de menagerie van het Sarrasani-circus met G. Josselim de Jong. Jan de Visser sinds 1964 bij de Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het dierenartsdiploma van de Utrechtse universiteit is als eerste officieel gelijkwaardig gesteld aan het diploma van de opleidingen in de Verenigde Staten en Canada. De Raad voor het onderwijs van de Ame rikaanse maatschappij voor dierge neeskunde. die de erkenning verleende, wordt internationaal als gezaghebbend erkend. Hiermee is transatlantisch iets gere geld waar men binnen Europa nog steeds de grootste moeite mee heeft. Het debat over internationale erken ning van (universitaire) diploma's sleept zich in de EEG al jaren tame lijk vruchteloos voort 'Staatsieportret' van de staf van losse cn vaste medewerkers van AVRO's radiojournaal mot bekende gezichten all van Dick van Rijn (rechts voor». Frlts Thors. staand achter hem Marcel Bruyns. zittend" rechts van het midden Klaas Samplonius. staand links van hel midden Jan do Visser, zittend links In het midden Jan Engelman. Achter hem Sonja van Proosdij en Herman Emmink. 74. De heer Bennie de Klapper, gara gehouder en handelaar in derdehands auto's, zat in zijn garage lui en vadsig op een stapeltje opgepompte oude binnenbanden. Aan zijn ademhalings organen ontsnapte een constant ge zoem en het had er alles van dat de luiaard de schone dag domweg ver sliep. 'Hé, luiwammes!' Sta eens op van je luchtbed!' brulde Linke Lo- wietje, toen hij zijn handlanger daar zo weinig actief aantrof. 'Pardon?' vroeg Bennie de Klapper koeltjes. 'Had je wat? Dacht je soms dat ik sliep? Knoop het dan eens in je ker- FERDINAND sepit dat ik ijverig op middelen zat te zinnen om weer eens wat schot in de zaak te krijgen. Daar ben jij immers toch niet toe in staat, zodat ik alles wel weer moet opknappen!' 'O neeben ik daar niet toe in staat?' snauwde Lowietje sarrend, 'ik heb je toch immers gisteren door de telefoon al duidelijk gezdgd wat ik van plan was, niet?' 'Jawel, jawel, maar ik kèn die plannetje van jou,' sarde Ben nie. 'Doe nou maar gauw wat ik je zeg en voor je het weet heb je een ton geld in je zak.' gromde zijn mak ker. 'Ik weet nu alles van het knetter carter af. Ik heb goed gespioneerd en voor mij is de zaak nu rond. Stel dus verder geen vragen en doe gewoon wat ik je beveel. Heb je nog een wa gen gevonden, die gerepareerd kan worden?' 'Ga maar mee, ik heb er nog een.' antwoordde Bennie de Klap per en hij wees zijn makker een afge leefd autootje, dat door een halfsleet se ketting werd aangedreven. 'Het is een Draetnaaghel de Luxe,' zei Ben nie. 'Die modellen met een zonnedak- je worden al in geen vijftig jaar meer gemaakt. Er ontbreekt nog een wiel aan, maar dat versier ik wel.' 'Héél geschikt voor ons doel.' grijns de Lowietje... AVRO, daarvóór verbonden aan N CRV's radiioactualiteitenrubrieken 'We proberen nog altijd een stukje folklore erin te houden'. Hij vertaalt folklore met 'prettig nieuws', dat kan de ujtreiking van een gouden plaat zijn. Radio-verslaggever Marcel Bruyns: 'Leuk nieuws is niet moeilijk te vinden maar er is zoveel slecht nieuws, dat belangrijker is dat het leuke vaak toch weer eruit gezwiept wordt. Nou ja, er is toch weinig goed nieuws' verbetert hij even later zich zelf. Geen vingertje (ADVERTENTIE) deld luisteren is men behoorlijk tevreden. Al weet het team, dat mee geprofiteerd wordt van de radio- nieuwsdienst die er vaak vlak voor zit. 'Maar we gaan ook op dat nieuws in. 'Een reële Jan de Visser:"s Avonds zijn we achteruitgevlogen door de TV en toen de KRO met 'Tussen twaalf en twee' kwam was onze tussen-de- middaguitzending niet meer onze meest beluisterde. Toptijd is nu 'tus sen 'Arbeidsvitaminen De AVRO maakt gebruik van een groot aantal correspondenten in het buitenland, waarvan er veel in dienst van de Telegraaf zijn en een paar van de Volkskrant en van GPD-bladen. 'Wij kondigen aan: dit is die en die, correspondent van dat en dat dagblad. De luisteraars weten dat. Wij maken gebruik van de mogelijkheden van De Telegraaf, maar financieel dragen we nnauwelijks bij aan deze mensen', verduidelijkt Jan de Visser. 'De doelstelling?' vraagt Jan de Vis ser: 'Nog altijd Sarrasani. maar dan heter van de naald'. Serieuzer ver volgt hij: 'De achtergronden van het nieuws zo objectief mogelijk benade ren om de luisteraars in staat te stel len een eigen oordeel te vormen'. Marcel Bruyns: 'En alsjeblieft niet 't opgestoken vingertje. Bij ons is het hoor en wederhoor. Heeft mijnheer A over mijnheer B gezegd dat hij niet deugt dan krijgt mijnheer B in een volgende uitzending gelegenheid te reageren.' Er wordt wel eens gesproken over binding van AVRO en VVD? Jan de Visser: Iedereen mag over ons zeggen wat hij wil. De radio-journalisten vor men een groep potentaatjes, die poli tiek uit elkaar lopen, maar die el kaar toch het licht in de ogen gun nen. Ik ben WD, maar ik weet niet wat de anderen stemmen.' Marcel Bruyns: 'Als ik de tweede Ka mer doe. betrap ik me erop dat ik erg voorzichtig ben met de WD. Maar zo word je uiterst subjectief ten nadele van de WD. Er komen wel reacties binnen over eenzelfde onderwerp, dat de een te rechts belicht en de ander te links vindt.' Veel telefoontjes en brieven krijgt een dergelijke rubriek niet Hans En gelman: 'Behalve 's nachts. Het is voor sommige luisteraars een stuk ontspanning om de telefoon te grij pen.' Reacteur-verslaggever Klaas Samploni us: 'Een winkelier uit Borculo liet uit protest het licht in zijn etalage bran den. De politie vroeg naar zijn inko men. Wij werden gebeld met de vraag of dat zomaar kan. Dat hebben we 's nachts uitgezocht'. Passen en meten Per week worden 31 uitzendingen gemaakt: overdag 25 en 's nachts zes. Ze variëren van tien minuten tot twee of drie minuten. Alleen zaterdags is er geen AVRO-journaal. De bedoeling is dat de langere uitzendingen een kwartier gaan duren. Uit de regels op het schoolbord in het redactielokaal: 'Tijd is tijd' en 'Weg is weg' blijkt al dat de rubriek een kwestie van passen en meten met seconden is. Marcel Bruyns: 'In twee minuten kun je net zoveel zeggen als op bijna een kran tenkolom geschreven kan worden.' Met een luisterdichtheid van 1.5 tot 2.0 dat wil zeggen dat zo'n ander half tot twee miljoen mensen gemid- Jan de Hartog was bij Willem Duys te gast en de schrijver van meer dan twee miljoen verkochte boeken wist zijn reputatie als meesterverteller waar te maken. Daarvoor scheen hij zich soms wel te moeten forceren en ook leek hij te gespannen, maar toch wilde ik blijven luisteren. Want telkens wanneer ik meende het voor gezien te houden, sprong er weer een lekker vertelsel naar buiten. Vnor wie het nog niet wist, deed De Hartog uit de doeken, dat we allemaal met een zogeheten Calvinistisch sop zijn overgoten. Insiders zijn daar natuurlijk allang mee vertrouwd, zelfs alle Nederlandse bisschoppen op één na. Vanaf 9 uur lien op het andere net een door EO uitgezonden documentaire nver het conflict tussen Israël en de Arabische landen. En ook dat was een programma dat mij interesseerde, dus werd voortdurend schakelen weer mijn lot. Zo heb ik een goed woord van opperrabbijn Soetendorp kunnen meenemen en heeft me de schrijnende overeenkomst verbaasd tussen de Arabische sootprenten op Joden in schoolboekjes en de weerzinwekkende caricaturen van Hitiers tekenknechten. Opperrabbijn Soetendnrn vergeleek de bekende Allenby-verhinding tussen Israël en Jordanië met de smalle brug naar vrede. Blijkens de in Jan-Willem Mullers film opgenomen interviews is het geloof in een wezenlijke brug tussen Arabieren en Israëli's zeer klein. Argwaan en haat zullen nog lang een 'doortocht' naar een beloofd land in de weg staan. Het televisiespel Het Huis aan de Radio vandaag Gracht begon zo laat dat ik daarvan maar een half uur rustig heb kunnen bekijken. Te weinig dus om een afgerond oordeel te mogen geven. In het doel dat ik dan wel heb gezien, vond ik het inspringen van een verteller ook al werd dit gedaan door Ton van Duinhoven niet geslaagd. Het verstoorde voor mijn gevoel de dramatische handeling en gaf aan het spel meer het karakter van een documentaire. Voorts waren de belangrijke passages uit het boek van Frans Coenen te frag mentarisch in scènes omgezet. Alsof de bewerkers Krik Denekamp en Jan Staal ook nog iets wilden over brengen van de titel van de roman: Onpersoonlijke herinneringen. Aan de theaterpersoonlijkheid van Loudi Nijhoff. Ellen Vogel en. Hans Croiset was het te danken, dat er nog enige hndv kon worden gegeven aan het stuk. Maar toen was er nog te weinig voelbaar gemaakt van de lichamelijke en geestelijke tragiek in een onmogelijk huwelijk, om door het lot van deze mensen te worden aangeraakt. Als dat in de tweede speelhelft wel is gebeurd, heb ik iets gemist. TON HYDRA HILVERSUM I AVRO: 7-00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7 20 (Si Dag met een gaatje. <7.55 Verkeersinf. 8 00 Nws. 8.11 Rad.ojournaal. 8.30 De Groen teman.! 9.00 Schoolradio. NOS: 9 20 Wat heeft dat kind? 9.35 Waterst. AVRO: 9.40 <S) Inl. tot muz.begrip. 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 <S-M) Arbeidsvitaminen. <11.00 Nws. 11.03-11 05 Radiojournaal.) 11.30 <S) Torbelli- no Folclorico (Til). Iberische volksmuz. 11.55 Beursber. NOS: 12.00 Toerisme: toerist, ir.f. Overheidsvoorl.: Uitz. v.d. landb. NOS: 12.40 S) Licht ork. met koor. 12.50 Recht en slecht. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Dingen v.d. dag. NOS: 13.25 Spiegel van Belgie. 13.50 in tern. Spectrum: hudeud. ei» semi-klass. muz.. 14.30 blik op de Derde Wereld: inf. progr. 14 45 Blik op Eur.: inf. progr. 15.00 Zoek licht op Nederland: rep. on comm. uit alle delen v.h. land en veel muz. (16.00 Nws.) 16 45 Human. Verb VPRO: 17 00 VPRO-Vrij- dag- rechtstr. progr. over een akt. onderw. 17.55 Med. VPRO: 18 00 Nws. 18 11 Vandaag dit. mor- gen dat. PP: 18.20 Uitz. v.d. K.V.P. 18.30 VPRO-Vrijdag: komra. en analyses. KRO: 19.00 (SSpringplank: jonge artiesten wagen de sprong naar sucies. 19.30 Instemmen met velen: het gezongen woord in de liturgie. 20.00 (S) In antw. op uw schrijven: ver- zoekpl.progr. 22.00 <S) Wie niet kijken wil cabarctprogr. 22.25 Overweging 22.30 Nws. 22.40 (S) Hits. 23.55-24.0# Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 <S) Badinene: klass muz. (7.30 Nws; 8.41-7.50 Echo.) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d huisvr. 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade: klass. muz. (10.30-10.32 Nws.) 11.00 Gebakje» en een beter leven - verh. van wel en wee. 11.55 .Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee, met 12.22 Wij v.h land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.: 12 30 Nws; 12.41-12.50 Echo; 13.00-13 05 Raden maar 14.00 Schoolradio. 14 30 (S) Interlokaal op vrijdag, met 15.30 Nws. 17.00 Zonder grenzen: rubr. over mis sie en zending 17.10 (S) Country time. 17.50 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) Licht ork. met solisten. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Verkenning: nws. feiten en achtergr. op soc.-maatsch. terrein. 18.58 Marktber i.sm. KNBTB. VPRO: 19.00 (S) Nova Zembla FM: leugens. »er- warr.. strijd en goed nws. (20.00 Nws: 20 05- 20.15 Vandaag dit. morgen dat.) NOS: 20.50 Den Haag vandaag. VARA: 21.00 (S) A'dams Nonet: klass. en hedend. muz. In de pauze- ca. 21.35-21.45 Theater- en filmnws. 22.25 <S) Staalkaart. 23.15 (S) Mod. koormuz. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM III EO: 7.02 (S) Gospelsound: muz. speciaal voor jonge mensen. 8.02 (S) Tussen thee en koffie. 10.03 (S) De muzikale fruitmand: ver- zoekpl.progr. van en voor zieken. NCR/: 11.03 Kiesschijf - voor huisvr. en bedrijf: verzoekpl. 12.03 Bi, Barend op de Holl. toer. 13.03 (S) Onruerend goed: Nederl. artiesten. NOS: 14.03 De heug en meug show. AVRO: 15.J3 Cees van Zljtveld 1, met o.a. Soultime U.S.A. 16.03 Cees van Zijtveld II. met o.a. Amerlk. en Engelse hit-parade. 17 03 Radio journaal. 17.06 Postbus 700: verzoekpl- progr. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 Rock and Roll methode. 20.02 Gevolmachtigd: ver zoekpl. VPRO: 21.02 VPRO-Vrijdagavond Show: gevar. lich>.e muz. en plaatbespr <22 55 Med.) AVRO: 2 02-7.00 Krijn Torringa en Cees van Zijtveld. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie NOS 18.40 Peilstand 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Waar of nietwaar' NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Eddy Go Round-Show 21.10 Ted en de Meester. kwissers 22.40 Muzikale ontmoeting met Mozart NOS 22.50 Uit de Kunst 23.15 Journaa' NEDERLAND IT NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Zorro 19.30 Wereld op wielen NOS 7 We vliegen nog altijd naar het oos ten. Het landschap onder ons wordt door lange, donkere schaduwen over- togen. De late middagzon zinkt lang zaam maar zeker naar de horizon weg. Nog steeds mag niemand opstaan om naar het toilet te gaan. Hoelang zal dat nog duren? Ik merk dat ik honger en dorst heb. Sinds 's morgens half zeven hen ik niets anders gehad dan een kop koffie Ik denk ineens aan de aangebroken flakon whisky in mijn aktentas. Ik bied hem eerst aan mijn jonge reisgenote aan. Ze zegt, dat ze nog nooit in haar leven whisky ge dronken heeft en proeft voorzichtig. 'Hoe kan een mens zoiets vies drin ken!' zegt ze. Ik zelf neem een stevige slok en voel hoe het vuurwater mijn lichaam met een behaaglijke warmte doorstroomt. Voor mijn voeten staat nog altijd de kartonnen doos met de onaangebroken fles cognac. 'Mag pas na de start geopend worden', staat tr op het etiket. Ik zal hem pas openma ken als de omstandigheden het eisen of als we weer vrij zijn. In mijn kof fer zitten twee dozen chocolade, maar mijn koffer iigt onder in de buik van het vliegtuig. O, ais we nu maar gauw landen? Waar' Dat kan me eigenlijk niet eens schelen Op de een of ande re manier zullen we het dan wel fik sen. als het gevoel van onzekerheid maar eenmaal verdwenen is. Steeds meer passagiers krijgen hoge nood. Vooraan duikt af en toe de ge maskerde kaper op. De stewardessen proberen met hem te onderhandelen. Het kan zo niet verdergaan' Enkele passagiers houden hiet niet langer meer. Zij veTichten hun behoeften in de papieren zakken, die voor elke zit plaats in een netje zitten. Zoals in een ziekenhuis moeten ook hier De- paaide zedclijkheidsnormen wijken. Niemand ne*.mt er aanstoot aan. De stewardessen m^gen de gevulde zak ken wel ophalen en naar het toilet brengen. Tenslotte weten ze te berei ken dat flkens één persoon zijn plaats mag verlagen en naar het toilet WALTER JOST Uitgave CentriPress - Bussum gaan. Bij dit vol bezette vliegtuig zijn er bijna drie uur nodig voor de laat ste passagier aan de beurt is. Zolang zullen we waarschijnlijk niet meer in de lucht blijven. De stewardessen ne- palen de volgorde. Ze beginnen bij de achterste rij.'Ik zit op de derde ;ij van achteren, dus het lot is me gun stig gezind deze keer. Ik had nog wat kunnen wachten omdat ik kort voor het vertrek in Kloten Zürich nog naar het toilet ben geweest. 'Uw beurt', zegt de stewardess tegen me. 'Gaat u maar, want u weet niet wat er nog gaat gebeur-m'. De vriendelijke klank van haar stom werkt geruststellend. Het is de toen van een kameraad, niet die van een personeelslid van een luchtvaartmaatscnappij, die de op dracht heeft vriendelijk te zijn tegen de gasten. Wij zitten allemaal in het zelfde sohu;tje, personeel, zowel als passagiers. Wij zullen elkaar moeten helpen. Achter mij zit een Oostenrijk se. Zij heet'L een grappig hondje bij zich, dat Whisky heet. Ook dit hondje heeft zijn problemen en heeft verzor ging nodig. Ook hij hoort tot onze ge meenschap. Mijn buurvrouwtje is he lemaal weg van het hondje en helpt zijn bazin zoveei ze kan, We vliegen nu over een dor land schap. De woestijn begint Volgens mijn bcreken.'ng moeten we Cairo ver achter ons hebben We zijn in het Na bije Oosten. Vliegen we nu naar Bei roet of naar Bagaad? Ik hoop, dat het Beiroet is, de stad die ik een maand geleden heb leren kennen. Daar zou ik zeker bevriende mensen aantreffen. Geelachtig bruin tot rossig ligt de woestijn onder de laatste stralen van de bloedrode avondzon. We zullen in de nu volgende minuten moeten lan den, willen we niet door de nacht verrast wordan. Zou men onze reuzen vogel in het donker veilig op de aar de kunnen neerzetten? We vliegen nog altijd op grete hoogte. Bloedrood zinkt de zor, die ons tot nu toe bege leid heeft, achter de horizon weg. On der haar laatste licht blaast de woes tijn haar leven uit. Hoe schitterend het uitzicht ook is. ik wordt toch van vrees vervuld. Wij vliegen over een onbekende eindeloze woestijn door de nacht, door het ongewisse. In deze nacht moeten wij ons doel vinden. We zullen weer naar de aarde terug keren, levend of dood. Misschien zul len we de zon nooit meer zien op gaan. Morgen vroeg zal de zon zoals zoveel miljoenen jaren aan de ooster kim opgaan. Ze zal misschien ergens in de Arabische woestijn een kleine puinhoop beschijnen de treurige over blijfselen van onze trotse 'Nidwalden' met het Zwitserse kruis. Wij zullen er niets van weten en niets voelen van het verdriet, dat onze geliefden in het vaderland zal verscheuren. We zijn in de eeuwigheid opgelost, zoals duinen, die door de wind worden weggebla zen. Maar staat er niet in het Evange lie, dat er geen haar van ons hoofd valt zonder dat God de heer het weet? Zijn wij niet in Gods hand? Wat er ook moge gebeuren, ik moet mijn lot aanvaarden en ik ben bereid het te accepteren. De woestijn is bleek geworden als het gelaat van een dode. Boven ons begin nen sterren te flonkeren. Ons vlieg tuig heeft zijn 'ichten ontstoken, wit te en rode. Van de aarde af gezien zijn wij net een ster geworden, een ster, die zijn weg tussen miljoenen andere sterren baant. Ver beneden ons duiken ineens ook lichten op: een stad middenin de woestijn. Daar bene den wonen mensen, mensen, die een andere taal spreken en die een andere godsdienst aanhangen. Horen zij het zachte brommen van onze motoren? Weten zij, dat het vliegtuig in <le nacht een gekaapt vliegtuig is? Zijn ze ons vriendelijk of vijandelijk ge zind? Is dit misschien het bevriende land, waarover onze kapers spraken? We lijken nu lager te gaan vliegen. Buiten de stad zien we nu twee lange rijen lichten. Dat moet een vliegvïld zijn. Missch'en wirdt daar dan ons lot beslist. Ons vliegtuig gaat in een wij de bocht. Gespannen staar ik naar de landingsklappen achter aan de vleu gels. Het komt me voo<r, dat ze iets bewegen. Dat zou een teken zijn. dat we gaan landen. Maar nee, ze blijven roerloos. De lichten verdwijnen wear in de nacht (wordt vervolgd) 20.00 Journaal TROS 20.21 Alles of niets 21.10 Tatort 22.50 Interview met de Min.President IKOR 23.00 Lessen voor leven den: filmportret van Dr. Elisabeth Kubler-Ross NOS 23.40 Journaa' DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Herh. v.h. Journaal van gisteravond. 10.25 Wayway out; 12.05 Kult. magazine. 12.50 Persoverz. 13.00- 13.20 Journaal. 15.50 Journaal. 15.55 Jeugd- magazine. 16.40 Kinderprogr. 17.10 W.K. Skiën 1974. 17.55-18.00 Journaal, Zuurkool met kabeljauw 500 gram zuurkool 500 gram kabeljauw 1/2 liter visbouillon 30 gram boter 30 gram bloem peper, zout, foelie knoflook paneermeel boter, laurier De schoongemaakte kabeljauw inwrij ven met zout en peper en wat knof lookpoeder. Dan gaarpocheren in weinig water, met wat foelie en een laurierblaadje. Maak van een halve li ter visnat een saus door de boter te smelten er de bloem door te roeren en vervolgens het visnat. De zuurkool loshalen met een vork. Dan in een vuurvaste schaal laag om laag een bo dempje saus, laagje zuurkool, laagje vis, laagje saus, paneermeel en hier en daar een klontje boter. Op het roosier in een hete oven zetten tot er een bruin korstje op het gerecht zit. (Recept van mevrouw E. Lever-Wiers- ma, Arnhem). Menutip: kop kerriesoep, zuurkool met kabeljauw, aardappelkrokettcn, fruit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6