'Het zwarte goud van Oklahoma': amusant vuurwerk FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Leisers document 'Mein Kampf' een film voor de jeugd van nu Filmbeeldjes Personalia Drie maanden voor dodelijk ongeluk Jan Lanser en het CNV I iHIF— PvdA en PPR in de Tweede Kamer leggen conflict bij Brommer tegen lichtmast The Last American Hero: avontuur naar werkelijkheid TROUT/KWARTET VRIJDAG 1 FEBRUARI 1974 Stanley Kramer zit, als producent en regisseur, al veertig jaar in liet vak en hij kent liet dan ook op zijn duimpje. Hij wil in zijn films nog wel eens met goedkope boodschappen aankomen, maar daar is in 'Oklahoma Crude' oftewel 'Het zwarte goud van Oklahoma' gelukkig geen sprake van. F aye Dunatvay in Het Zwarte Goud van Oklahoma. Voor zijn vechtlustige, Oklahomiaanse liefdesgeschiedenis van middelbare leeftijd die van alle oliemarkten thuis is, had hij de beschikking over een prachtige cast (George C. Scott, Faye Dunaway, John Mills, Jack Palance), een beroemde cameraman (Robert Surtees) en een goed, geestig script Van een verslaggever GRONINGEN De rechtbank in Groningen heeft de 35-jarige bouw vakker F. H. A. uit Hoogkerk veroor deeld tot zes maanden gevangenis voor het in dronkenschap veroorzaken van een dodelijk verkeersongeluk, waarvan drie maanden voorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. De eis was acht maan den gevangenis en ontzegging voor twee jaar. A. heeft op 29 september vorig jaar na een 'drankentocht' op weg naar huis in Hoogkerk zijn plaatsgenoot G. Hoiting aangereden. Deze overleed vrijwel onmiddellijk. A. had die dag meer dan twintig glazen bier en een aantal borrels met tonic gedronken. Het alcoholgehalte in zijn bloed was 2.20. (ADVERTENTIE) Deze week in HERVORMD NEDERLAND o.a.: Bonhoeffer: Veranderingen in denken en geloven. In de fabriek ben je een nummer. Huisartsen komen om in het werk. Werelddiakonaat en zending hand in hand. Religieuze twijfel heeft zijn positieve kanten., Solzjenitsyn is bereid zijn leven te offeren. Ik abonneer lil mij op/vraag een 11 proefnummer lij Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 21,per half jaar: 42.per jaar. Abon nementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antw.nummer 1776, Den Haag. (van Marc Norman). Met zijn allen hebben zij er iets bijzonder aardigs van gemaakt. De film speelt in de tijd, dat er in Oklahoma door Jan en Alleman op ei gen houtje naar olie wordt geboord. Lena Doyle is daarmee ook bezig en ze wil het helemaal alleen doen. Van Hij leerde het in de dranksmokkel, waarvoor zijn eigenzinnige pa een jaar de bak in gaat, en om geld voor het gezin te verdienen, doet hij eerst mee in zo'n Amerikaanse autoram- en vernielwedstrijd, en later aan stock car races. Eerst erg zelfstandig, maar als de eigen wagen het begeven heeft, toch voor een sponsor, die tevergeefs de baas wil spelen, want junior blijft voorlopig nog eigenwijs. Hij wint tenslotte wel, voor een happy-ending, dat ook een open slot is, doordat het wel duidelijk is gemaakt, dat junior moet inbinden of alles verliezen op de duur. Regisseur Lamont Johnson heeft dit brokje avontuurlijke leven, naar een scenario van William Roberts, wel naar de werkelijkheid weergegeven. Pa en ma Jackson (Art Lund en Ge- raldine Fitzgerald) en broer Wayne (Gary Busey) zijn zo'n typisch drankstokend gezin uit North Caroli na. De kermisachtige ruwe sfeer rondom zulke autowedstrijden, met al le trucs van coureurs en de zakelijke geldjongens daarachter is wel echt, dacht ik. De onbetrouwbare blonde pitspoes (Valerie Perrine) die. win naars kiest, ontbreekt niet. In het rossen, botsen, verongelukken van de auto's zit de nodige, goed verfilmde, sensatie. In de menselijke botsingen zit ook enige spanning, al gaat die niet diep. Daarvoor zijn de types uit dit milieu ook te oppervlakkig (neergezet). Jeff Bridges, als Junior, is zo'n gewone, handige, zeer zelfbe wuste en daardoor brutale avonturier helemaal. Ben Huising Amsterdam-Saskia, 14 j.) Film International III komt van 1 tot 9 inaad in Rotterdams Venster, Lantaren, Filmhuis (dan open en in Antwerpen met ongeveer 35 nieuwe films, waarvan er dan verschillende in wereldpremière gaan. Cineclub, die voortdurend de ver toningen in verschillende plaatsen voortzet, zal in de Vrijheidsweek (26 tot 31 maart, voornamelijk in Amster dams Mickery opkomen voor gevange nen in Chili, en progressieve filmma kers overal. Fugitive Cinema. Holland en het Palestina Comité vertonen van 7 tot 14 februari in Amsterdams The Mo vies verschillende films uit Egypte, Syrië, Tunesië, Marokko en Palestina- bevrijdingsfilms. Cinestud en Scurra vertonen op 1, 3 en 5 februari om 8 uur in Am sterdams Crea-gebouw, Herengracht 88, de Cubaanse film De Dagen van het Water, van Manuel Octavio Go mez. 't Hoogt in Utrecht krijgt Chine se filmdagen met De Rode Lantaren (13) Het Rode Vrouwenlegioen (17), De Mijnenoorlog (19), Het Meisje met de Witte Haren (20, 24), De Verove- mannen in het algemeen en van haar vader, die na tientallen jaren afwezig heid plotseling weer opduikt, in het bijzonder, moet ze niets hebben. Van de aanloper Mase trouwens nog min der. Ze scheldt ze de huid vol en voor een robbertje vechten is ze ook niet bang. Maar de oliemaatschappijen houden haar in de gaten en als ze geen con tract wil toekennen, sturen ze er scherpschutters op af. Dan moet ze haar vader en Mase wel dulden en met zijn drieën weten ze door list en geweld de bron zolang in handen te houden tot hij olie spuit. Lena's va der sneuvelt in de strijd, Mase en Le na worden er uiteindelijk ook niet rijk van, maar er is tussen hen, al tie rend en razend, iets Heel Moois opge bloeid. 'Het zwarte goud van Oklahoma' is een heel vlotte, pittige, amusante film die ouderwets gedegen in elkaar zit en waarin bij tijden bar hard wordt gevochten. Het is niet alleméél gezel lig wat erin gebeurt, het geweld heeft ook zijn plaats. Tot het succes draagt de dialoog een hele grote steen bij. W. WIelek-Berg Amsterdam-Calypso, 14 Jr. Modieuze magie in 'De Geest van het Kwaad' Een tijdlang zijn films over zwarte magie in het moderne leven modieus geweest: Rosemary's Baby liep voorop, een stoet geesten, heksen en heksen meesters volgde. De golf is intussen al goeddeels weggeëbd, maar De Geest van het Kwaad oftewel The Possessi on of Joel Delaney kabbelt er nog achteraan (de film is trouwens al twee jaar oud). Shirley Maclaine, befaamd door vele rollen als licht-meisje-met-een-hart- van-goud moet het in deze film niet van haar vroegere image hebben. Ze speelt namelijk een vervelende vrouw van vroeg-middelbare leeftijd, rijk, verwend, gescheiden, met twee kin deren, die haar broer Joel Delaney bemint en betuttelt. Maar mdt die Joel is er iets heel vreemds aan de hand sinds hij is gaan wonen in een Porto- ricaanse armenwijk van New York. Hij wordt gewelddadig, hij mompelt en schreeuwt vloeiend in het Spaans, terwijl hij toch die taal niet beheerst. En op zekere morgen wordt zijn ge liefde zonder hoofd gevonden, dat is natuurlijk niet zo leuk. Er zijn twee andere meisjes op dezelf de manier vermoord, door een zekere Tonio Perez, een vriend van Joel. Doch hoe nu? Tonio blijkt al een tijd je dood te zijn. Is zijn geest in Joel gevaren? Portoricaanse heksenmees ters menen van wel. een psychiater meent van niet, hoe het ook zij, er zit een woeste bezweringsscène in. Doch die geest wil maar niet weg, Joel ver valt van kwaad tot erger, gruwel sta pelt zich op gruwel. Als zijn zuster met haar kinderen naar een eenzaam huis aan zee vertrekt is het natuurlijk heleméél mis: figuren uit griezelfilms doen altijd van die domme, gevaar lijke dingen, geen zinnig mens be grijpt waarom. Er Is wel een reden, de film zou anders geen voortgang kunnen vinden. Welaan dan, Joel wordt tenslotte door de politie doodgeschoten, waarop de zuster zijn mes grijpt en met een vreemd accent aan het dreigen slaat. Is ze krankzinnig van verdriet? Is ze plotseling gegrepen door de klassestrijd? Of wordt ze op haar beurt dqor Tonio bezeten? W. W.-B. Amsterdam-City 2, 18 jr. ring van de Tijgerberg, (23 febr.. In De Nachten 'van de Filmcritici, in Amsterdams Uitkijk gaan op 8 febr. Made, op 15 en 21 febr. Les Deux Anglaises, aangevraagd door Ber Huising, ne op 22 febr, Johnny got his Gun, op. 29 febr. Dillinqer is Dood, gekozen door W. Wielek-Berg. Gone with the Wind, het aller grootste kassucces sinds 1939, van Ge orge Cukor en Victor Fleming, met Clark Gable, Olivia de Havilland, Vi vien Leigh, Leslie Howard, is weer eens terug, in Amsterdams Bellevue Cinerama. Amsterdams Cinetol houdt half april een Sex en Erotiek Filmfestival, waarvoor iedereen 8, super 8, 16 of 35 mm-filmpjes kan inzenden, waaruit een jury dan drie zal kiezen voor prijzen van 1500. 1000 en 500 guldens, (inl. en inz. Hemonylaan 21. Tel. 020—73.71.08. Zienema Oktopus vertoont op 1 en 2 febr. Die Wollands, 's nachts Das Kabinet des Dr. Caligari, op 8 febr. Der Angst des Tormanns beim Elfmeter, op 15 en 16 febr. Godard- films. Op het ogenblik neemt de be langstelling van de jeugd voor de tijd van de tweede wereld oorlog en wat daaraan vooraf ging, voor de Hitlertijd, toe. Na een periode waarin bijna nie mand er meer iets van wilde we ten (er waren er ook, die er nog dagelijks weet van hadden maar die vormden een vergeten groep) vinden boeken en films over het onderwerp weer gretig aftrek. Jonge mensen, die erin geïnteres seerd zijn doen er goed aan het door Erwin Leiser ii 1959 gemaakte filmdocument 'Mein Kampf' te gaan zien (genoemd naar, maar niet geba seerd op Hitler's boek), dat weer in de Nederlandse bioscopen gaat circu leren. Erwin Leiser, geboren in 1923 in Berlijn, week in 1938 naar Zwe den uit, waar hij redacteur van een socialistisch dagblad werd. Hij ging zich steeds meer voor film interesse ren. 'Mein Kampf' werd zijn bekend ste film. 'Zijn' film? Het is een do cument, waarvoor de geschiedenis de beelden heeft geleverd. Leiser heeft het materiaal intelligent geor dend en gemonteerd. Niets werd door hem geënsceneerd. Tienduizen den meters celluloid, filmopnamen, afkomstig uit alle mogelijke archie- Paus en pil In een commentaar in Tr-Kw van 19 januari werd de paus (het Vaticaan) de waarschuwende vinger voorgehou den inzake de gang van zaken met be trekking tot het tegengaan van de propaganda voor voorbehoedsmidde len. Niet aardig dat u een sneer geeft naar 'dc bijna 10.000 ongehuwde man nen van het Vaticaan, die de pil blijk baar als een levensgevaarlijk genot middel beschouwen'. Kijk, dat is dacht ik een onwaardige manier van schrijven tegenover het hoofd van een christelijke kerk en dit doet pijn aan allen die de ene heilige algemene christelijke kerk belijden. Is het ei genlijk wel tot u doorgedrongen dat de paus en zijn vazallen zich zorgen maken over het voortbestaan van de christenheid? Waar gaat het met de kerk des Heren naar toe als wij ons door de suggesties en de astronomi sche cijfers van de Club van Rome te zeer laten intimideren? Dokkum J. v. d. Woude Voor het eerst 'Dit voorjaar wordt voor het eerst een conferentie gehouden door een vaste Europese groep christenen voor het socialisme', aldus Tr-Kw (24-l-'74). Ik wens die groep, ontstaan uit de activi teiten die uitstralen van de Keulse Avondgebeden, alle goeds toe. Ik be grijp de noodzaak van zulk een inter nationaal beraad zeer wel. Maar waar slaat dat 'voor het eerst' op? Als het erop slaat dat christen-socialisten voor het eerst in Europees verband bijeen komen, is dat bepaald onjuist. Om enige feiten uit het geheugen ge plukt te noemen: In de pinkster- week 1928 kwamen in Heppenheim, Duitsland, ccn tachtig socialisten sa men om tc spreken over 'Sozialismus aus dem Glauben'. Namen van aanwe zigen: Emil Fuchs, Henriette Roland Holst. Carl Mennicke, Martin Buber. In juli 1938 werd in Eptingen, Zwit serland. onder leiding van Leonard Ragaz de Internationale Bond van Re ligieuze Socialisten opgericht. Afge vaardigden uit Duitsland (illegaal), Frankrijk, Zwitserland, Zweden, Groot Brittannië, Nederland waren aanwezig. Deze bond bestaat nog steeds. Voorzit ter is de Nederlander prof. dr. A. v. Biemen. Hij belegt om de twee drie jaar internationale conferenties. In sept. '48 werd ter gelegenheid van de oprichting van de Wereldraad van Kerken op instignatie van de PvdA een vergadering gehouden van socia listische afgevaardigden naar de nieu we Wereldraad. Ook Karl Barth was aanwezig. Ter linkerzijde (en ik kan dat weten) heeft men bij het starten van akties wel vaker het idee iets nieuws te beginnen. Het dient de zaak te weten, dat men vaak méér in histo- ven in West- en Oost Europa heeft hij bekeken Het meest karakteris tieke van opkomst en ondergang van fcet nazisme, van hot derde rijk en de tweede wereldoorlog, heeft hij tot een overzichtelijk geheel ge maakt. Sommige beelden werden al in oudere documenten gebruikt, heel wat opnamen (bijvoorbeeld uit het ghetto van Warschau en uit Moskou toen daar de Duitse krijgs gevangenen van Stalingrad werden rondgeleid) kregen hier voor het eerst een piaats. In 'Mein Kampf' wordt niets vertroebeld, niets goed gepraat (het wijzen op de misdaden van Stalin zorgt in andere films van dit genre va"'c voor een mooi ge- lijkmakertje) en niets wordt alleen terwille van dé sensatie vertoond. Een aantal opnamen die ons laten zien hoe lachende Duitse soldaten en SS-ers hun weerloze slachtoffers doden, werd door de moordenaars zelf gemaakt. Foto's en films stuur den zij trots naar hun ouders of vrouwen -n Duitsland. Dat is trou wens niet zo huiveringwekkend uniek als we vijftien jaar geleden nog dachten. Ameiikaanse soldaten in Vietnam hebben hetzelfde ge daan. Een absurdistische kanttekening: Leiser heeft in zijn film gebruik ge maakt van gedeelten uit 'Triumph des Willens' van Leni Riefenstahl, een dame die Hitier aanbad. Zij had in haar film de massale en pompeu- De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. rische continuïteit staat dan men zelf denkt. Den Haag ds. L. H. Ruitenberg Huis van bewaring Een paar dingen moeten me van 't hart naar aanleiding van het stukje 'verzet tegen bouw van huis van be waring te Amsterdam'. Gaarne willen we ook adhesie betuigen aan het stre ven van Amsterdamse reclasseringsin- stellingen. Naar mijn overtuiging heeft een ander aspect niet voldoende aandacht gekregen de financiële kant, 125 miljoen voor 600 gevangenen, dat is per gevangene meer dan 200.000 gulden een bedrag dat een veelvoud is van het bedrag dat een gewoon ge zin van plm. 5 personen zich kan ver oorloven uit te geven. Schipluiden L. van den Berg Van Ruller (1) In het interview met de heer Van Ruller van 26.1.74 verbaast mij de zeer negatieve houding tegenover de E.O. en de tolerantie tegenover de PPR. Zelf ben ik van geen van beide lid, maar waarom zou een PPR-man door zijn geweten gedwongen zijn op te stappen en een E.O.-man niet? Hoe wel ik het lang niet in alles eens ben met de E.O., ben ik er van overtuigd dat ze meer heeft bijgedragen in posi tief christelijke zin dan de PPR. Aalsmeer J. Millenaar Van Ruller (2) De heer Van Ruller heeft Kuitert wel ze 'Parteitage' in Neurenberg vastge legd, die lot de symbolen van de Hitler-dictatuur en tot de belang rijkste propaganda behoorden. Na de oorlog trouwde Leni Riefenstahl met een Amerikaanse officier en werd Amerikaanse Toen zij hoorde dat enkele sequenties uit 'Triumph des Willens' in 'Mein Kampf' te recht waren gekomen, deed zij Lei ser een proces aan en eiste schade vergoeding. Zij won het proces Het is heel goed, dat jonge mensen Leiser's film gaan zien, hebben we gezegd, omdat ze dan een waarheids getrouw beeld krijgen van de din gen die er toen zijn gebeurd. Ze kunnen die dan afwegen tegen de dingen die er nu gebeuren. Maar dan is het wel bespottelijk, dat de film nog op de oude keuringsnorm van achttien jaar staat Daarentegen is toendertijd al veel kritiek gere zen, nu slaat het helemaal nergens meer op. Overigens is de film al veel voor jongeren vertoond. Het Vijf-Mei-Comité Amsterdam stelde in 1965 (20 jaar na de bevrijding) de film tor beschikking van raiddel- bare scholen, kweekscholen en socia le academies. De voorstelling werd voorafgegaan door een inleiding van de leraar geschiedenis en soms ge volgd door een discussie. Maar zo'n inleiding is helemaal niet nodig. Hij spreekt voor zichzelf. W. Wielek-Berg Amsterdam-Kriterion, 18 jr. Rechterlijke macht Mr. A. A. S. M. Aerden, rechter bij de rechtbank te Breda, is benoemd tot kantonrechter te Tilburg. Tot officier van justitie in het arrondissement Haarlem is be noemd mr. H. P. Wooldrik, n"u ge rechtssecretaris bij de rechtbank te Amsterdam. Onderscheidingen Mr. H. J. Span jaard, directeur politieke, juridische en economische zaken van dc rijks luchtvaartdienst en tevens plaatsver vangend directeur-generaal van de RLD, is benoemd tot ridder in dc or de van de Nederlandse Leeuw. Het hoofd personeelszaken van de Leidse Universiteit, W. F. Neuteboom. is be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Hofhouding Koningin Juliana heeft mr. J. van der Hoeven, lid van de Raad van State, benoemd tot voor zitter van de hoofdcommssie van over leg voor het personeel %-an de konink lijke hofhouding. Hij volgt als zoda nig dr. M. Ruppert op die op zijn ver zoek op de meest eervolle wijze ont slag heeft gekregen in verband met zijn benoeming tot vice-voorzitter van de Raad van State. De heer Ruppert heeft het georganiseerd overleg voor het personeel van de hofhouding ge leid vanaf 1962. Benoemingen Rotterdam (EU): be noemd tot rector magnificus prof. dr. P W. Klein, Tilburg (KH): benoemd tot gewoon hoogleraar in de accoun tancy prof. J. W. van Belkum; be noemd tot gewoon hoogleraar in de onderwijspsychologie dr. L. F. W. de Klerk: Wageningcn (LH): benoemd tot hoogleraar in de proceskunde dr. ir. S. Bruin. Van een verslaggever DEN HAAG De fractievoorzitters van de PvdA en de PPR in de Twee de Kamer, drs. Ed van Thijn en dr. Bas de Gaay Fortman, hebben de wijf- punten die de laatste weken in de Tweede Kamer tussen hun fracties zijn onstaan, uitgepraat en uit de weg geruimd, is in een gezamenlijk com muniqué meegedeeld. In de PvdA-fractie was vorige week kritiek geuit op het gedrag van de PPR-fractie met betrekking tot de beëindiging van de benzinedistributie. De. Gaay Fortman had zijn collega Van Thijn niet meegedeeld, dat van de kant van zijn fractie gepleit zou worden voor afschaffing van de benzi nedistributie en in het recente verle den was afgesproken, de fractievoor zitters van PvdA, PPR en D'66 elkaar op de hoogte zouden houden van be langrijke zaken. Na het gesprek is nu besloten het we kelijks overleg van de fractievoorzit ters van PvdA, PPR en D'66 over de parlementaire werkzaamheden voort te zetten. Van een correspondent NIJMEGEN De zeventienjarige G. A. Loermans uit Beuningen (Gld.) is in zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen een lichtmast gereden en om het leven gekomen. horen preken, prachtig gewoon! Na tuurlijk kan Kuitert mooi preken over dat stuk bijbel dat hij nog niet geschrapt heeft. Om van Buskes maar helemaal te zwijgen. Nu begrijp ik ook, waarom de heer Van Ruller zich zo afzet tegen de E.O., daar wordt de hele bijbel gebruikt, gesproken, zoals hij ons door God gegeven is, totaal, zonder aanziens des persoons, de E.O. is gewoon Gods .woord tegen de we reld! Amsterdam W. Kuperus-Verbeek Van Ruller (3) De heer Van Ruller heeft geen goed woord over voor dc E.O. Hij wordt onpasselijk van al het gepreek. Nu wij kunnen, en met velen gelukkig niet dankbaar genoeg zijn voor de E.O. Ze wijzen er steeds op wat God in Zijn Woord zegt, en dat is hard no dig. Sliedrecht A. Hijtman-Noordam Van Ruller (4) Jammer dat een gave gereformeerde en een gave anti-revolutionair van respectabele leeftijd als de heer Van Ruller zo'n geluid laat horen. Neem alleen de respectabele visie op de zon- dagssport. De Geest waait waarheen Hij wil, maar een mensenleven en het leven van de gemeente worden alleen vernieuwd door Woord en Geest. Is dit op de sportvelden te realiseren? Onbegrijpelijk dat deze respectabele gereformeerde geen goed woord over heeft voor de E.O. de enige omroep die nog een goed reformatorisch ge luid laat horen. Klundert P. Strootman Van Ruller (5) Bij het zeer sympathieke interview van redacteur Klei met de heer E. van Ruller past één kanttekening. Wanneer de heer Ruller over de P.P.R. spreekt, betreurt hij het weglo pen van sommigen uit de KVP en de ARP, welke partijen op het punt ston den de vooruitstrevende ideeën een flinke kans te geven. Afgezien van de historische onjuistheid hiervan (ik spreek uit eigen ervaring) is dit wei nig terzake. De PPR heeft een heel ander karakter als partij dan AR en KVP. Het is een typische voorhoede partij. In tegenstelling tot de AR en KVP zijn er onder de leden van de PPR geen diepgaande meningsver schillen over de inhoudelijke politiek, b.v. apartheidspolitiek, kernwapens, kernenergie. Maar het bestaansrecht van partijen als AR en KVP, die men sen uit de gereformeerde en katholie ke gezindte proberen tc verenigen wordt niet ontkend. Alle drie zijn het construktieve regeringspartijen met hun eigen bestaansrecht. Apeldoorn Wim in 't Veld Van Ruller (6) De heer Ruller laat in zijn gesprek met de heer Klei duidelijk merken dat hij net als zovele binnen de kerk verontrust is over de gang van zaken in b.v. het christelijk onderwijs, over de achteruitgang van 't aantal kerkbe zoekers. Teleurstellend echter dat hij dan wel met zo'n verontrust geweten de prediking van 't evangelie, zoals gedaan via de E.O. 'kraakt'. Geleen A. van Houten Van Ruller (7) In het interview met Van Ruller werd Kuitert op het paard gezet en de Evangelische Omroep in de goot getrapt. Misschien deelt Van Ruller over de wederkomst van de Heere Je zus Christus wel de opvattingen van Kuitert en ziet hij die ook niet zo tra ditioneel. Anders is het maar een be nauwende gedachte dat ook van deze gesproken woorden rekenschap zal moeten worden afgelegd. Alphen aan den Rijn J. H. Noomcn De kater van Joop Het is wel erg kinderachtig van Den Uyl om het mislukken van de distri butie aan (bepaalde) kranten te wij ten. Het lijkt mij toe dat de kranten juist de fouten die in het rysteem za ten, signaleerden. Wat is daarop te gen? Maar onze premier ziet dat ken nelijk anders. Trouwens, het ligt niet in zijn lijn, zoals hij dat vrijdagavond liet doorschemeren, om fouten tc be kennen. Nee, Joop zal de overtreders laten aanpakken. Dit is wellicht Keer punt 1974. Er bestaat blijkbaar een aanzienlijk verschil tussen een stu dent die de wet boycot en een garage houder die zijn boterham verdedigt. Met enig leedvermaak kunnen we nu zien hoe Den Uyl moet vechten tegen krachten die hij cn zijn pragmatisch progressieve makkers eerder zelf hebben opgeroepen. Elburg M. W. Zwart Aagje en Betje Dat er in een krant soms foutjes voorkomen, een kniesoor die daar steeds aanmerkingen op maakt. In de krant van 26.1.'74 schrijft een mede werker in een artikel over Rhijnvis Feith over twee schrijfsters uit diens tijd, Aagje Wolf en Betje Deken. Nou, nou, de krant kan je niet mis sen. geen dag om bij te blijven. Voorburg J. P. Zoutendijk Jeff Bridges The last American Hero Art Lund en Gary Busey. The Last American Hero is vast de laatste Amerikaanse held niet, en evenmin de eerste, want hij heeft veel weg van Junior Bonner (Steve McQueen) die rodeo's reed, en Junior Jackson doet dat niet met paarden en stieren, maar met auto's. BINNENLAND Til Kil

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11