Leiden heeft meer kindercentra nodig Het Motorhuis Maatschappelijk werk voortaan gebundeld Giro 50.500 Nieuwe Leidse Courant Astrologie in Praethuys Jeugdbende zette politie uit bus Dorpskunst Voorschoten op een lp Familieberichten Jan Sierhuis exposeert Raad Noordwijkerhout wil meer armslag voor dorpen Vrij zicht voor de Rijnkade, maar niet voor lang Was getekend Woubrugge beraadt zich over Doesburg Forescate bouwt eigen clubhuis Agenda Leiden TBR0OT/KWiAiBTET DONDERDAG 31 JANUARI 1974 STAD EN REGIO 1,3 Gistermiddag hield de Werkgemeenschap Kinderopvang een informatiemiddag in De Burcht. Voor de kinderen was een speciale keihoek ingericht. 1 ier instellingen l inden elkaar Van een onzer verslaggevers LEIDEN Met ingang van maandag zal. verscholen in liet pand Oude Rijn 44c, de Stichting Bureau Maatschappelijk Vi erk Leiden i.o. functioneren. De stichting is een samenbundeling Aan een vier tal bestaande instellingen op het terrein van maatschappelijk werk: de gereformeerde, de hervormde en de rooms-katholieke stichtingen Maatschappelijk Werk en de Leidse afdeling van Humanitas. Het eigen ochtendblad voor èik protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving zonG HOOR EEH STERKE CHRISTELIJKE PERS LEIDEN In samenwerking met de astroloog Rogier van Vlissingen orga niseert het Praethuijs een cursus astrologie. De te behandelen stof is als volgt ingedeeld: inleiding tot de Astronomische grondslagen (1 les), Overzicht van de geschiedenis der astrologie (div. lessen), Overzicht van de belangrijkste mythen der tekens en planeten (div. lessen), De horescoop (div. lessen). De eerste les is op maandag 11 febru ari en daarna iedere volgende maan dag. Voorafgaande aan de hele cusus organiseert de Stichting Gesprekscen- fmam een algemene gespreksavond over astrologie op donderdag 7 febru ari. NIEUW-VENNEP De politie stelt een onderzoek in naar de gedragingen van een jeugdbende dié bij een bus» halte bij de Venneperweg in Nieuw- Vennep, een politieman uit de bus 'rold§'. Eerder hadden de jongens een abri van Centraal Nederland in Abbe- nes vernield. De jongens zaten in de bus tussen Abbenes en Nieuw-Vennep. Met de chauffeur werd afgesproken dat twee politiemannen met de bus zouden mee reizen naar het hoofdbureau van politie in Hoofddorp om een oogje op de jeugdbende te kunnen houden. Bij de Venneperweg zetten de jongens een politieman uit de bus. Het geluk te hem echter enkele jongens in de kraag te grijpen. Drie werden overge bracht naar het hoofdbureau van poli tie, waar één van hen bekende een ruit van de abri in Abbenes met de anderen te hebben vernield. Agenda voor cle openbare vergade ring van de commissie, te houden op woensdag 30 januari 1974, te 20 uur in Kamer 2(33 van het Stadhuis. 1 Opening, 2 Notulen van de verga deringen van 10 en 19 december 1973, 3 Besluit van Burgemeester en Wet houders inzake bestemming gymnas tiek- en eetzaal e.a. in het v.m. Mari necomplex Noordeinde., 4 Concept preadvies inzake (her)bénoeming van leden van de Raad van Beheer van de Sportstichting, 5 Wat verder ter tafel komt, 6 Rondvraag, 7 Sluiting, stukken gaan hierbij. Aan de totstandkoming van dit sa menwerkingsverband is een overlegpe- riode van twee jaar voorafgegaan. De definitieve oprichting zal plaatsheb ben, wanneer de notariële acte is op gesteld en goedgekeurd. De slichling stelt zich ten doel te voorzien in be hoeften aan maatschappelijk werk in het algemeen. Men geeft hulpverle ning in immateriële zin: 'ieder die hel gevoel heeft een probleem te heb ben, kan bij ons terecht', zo drukte een maatschappelijk werkster het uit. Subsidies De fusie is mede tot stand gekomen uit financiële overwegingen. Zowel het ministerie van CRM als de ge meente heeft op de samenwerking aangedrongen. Zij subsidiëren samen 87 procent van de salariskosten. De gemeente is bereid de subsidie van 40 naar 47 procent te verhogen, mits de fucie tot stand zou komen en het mi nisterie stelt als eis dal de stichting in dc toekomst slechts subsidie kan krijgen, indien ze zes full-time krach ten in dienst heeft. De vier samen hebben op dit moment vier full-time en drie part-time maatschappelijk werkers in dienst, alsmede een admi nistratieve kracht. De rooms-katholieke stichting functio neert zelfs in hel geheel niet meer, als gevolg van het ontbreken van per soneel. In de situatie, die tiu is ont staan kan het aantal full-timers uitge breid worden tot zes. Voor overige kosten, die de stichting maakt, staan de diaconie van de hervormde ge meente, van de gereformeerde kerk, VOORSCHOTEN Zingend en musicerend Voorschoten wordt op een langspeelplaat 'Dit is Voorschoten' geperst in de stu dio Tony Dime te Breda. Voor lopig krijgt de l.p. een oplage van 500 stuks. De produktie is :n handen van mevrouw Rita Walvis, die o.a. het kinderkoor 'De Maskottes' leidt. De plaat wil de amateuristische kunst in het Voorschoten van nu vastleg gen. De plaat wordt geopend met carillonspel uit de dorpsto ren. De beide harmonievereni gingen Laurentius en Benvenu- to, diverse kerkkoren en ge mengde koren maken de plaat vol. Mevrouw Walvis verwacht dat de plaat volgende maand gereed zal zijn. Indien alle 500 platen verkocht worden is de plaat kostendekkend. Overleden; Gcertrulda Slmons-KrispIJn, Lei den, Meerburgerkudo 4a. Begrafenis vrijdag 1 februari 2.15 uur op Rhljnliof. Gccsje Bakker-Fopma. 75, Morswcg 119, Lei den. Crematie zaterdag 2 febr. 10 uur op Oekenburg I)cn Hang. Wllhclralna Stol, 7G. Leiden, Bizctpad 100. Begrafenis in stille te Leiderdorp. van de christelijke-gcreformcerde kerk, hel rooms-katholiek dekenaat, de diaconie van de evangelisch luther se kerk, de kerkeraad van de remon strantse en doopsgezinde gemeenten, de oud-katholieke parochie en Huma nitas garant. Efficiency Daarnaast is het tot stand brengen van een efficiëntere werkwijze een overweging geweest om te komen tot de fusie. Omdat alle instanties nu in één gebouw komen te zitten (tot nu toe was Oude Rijn 44c alleen onderko men voor de hervormde en gerefor meerde stichtingen) kan men tot een betere taakverdeling komen en kun nen ervaringen gemakkelijker worden uitgewisseld. Daarbij zal de keuzevrij heid van iedere bezoeker voorop staan; ieders levensovertuiging zal worden gerespecteerd. De spreekuren van de slichting zijn dagelijks van twee tot drie en op maandagavond van zeven tol acht. Men kan ook telefonisch een afspraak maken; tel. 20931. Onderschreven werd dat als grootste bezwaar aan de nota Plandoelen kleeft het feit, dat reeds vooraf is ge kozen voor een absolute stadsgeweste lijke opbouw. Dat wil zeggen: verster king van de grotere centra en onder geschikt maken van de kleinere. Door gebrek aan vooral financiële middélen zullen veel van de doeleinden tot ver betering van de structuur en de stads centra niet kunnen worden gereali seerd. Als het in de stad niet kan en in de dorpen niet mag. gebeurt er niets. Het ziet ernaar uit, dat moet worden afgestapt v.. een zo sterke stadsgewestelijke opbouw. Op het stuk van de verentreiniging wees de heer C. J. v. d. Burg (VVD) op de verontreiniging van cultuur grond door recreatiebedrijven. Uitvoe rige distussie ontwikkelde zich om trent de vraag of de 'bollenwereld' zich realiseerde op welk niveau zij zich in de toekomst over 15 tot 20 jaar nog zou kunnen handhaven. VVD-er bedankt Direct na een fractievergadering van de VVD in Noordwijkerhout heeft de heer A. de Jong, die namens dc VVD in de gemeenteraad zitting heeft, zijn lidmaatschap van de raad opgezegd. Van het bedanken deed burgemeester H. J. M. Bosma dinsdagavond medede ling. Zijn opvolger op de VVD-lijst is de heer Henk Bemelman. geboren Noord- DONDERDAG 31 JANUARI Onderofficiersmess Doelenkazerne 8 uur: af deling Leiden Expufié A. P. de Jong. hoofd luclitmachtvoorliohtingsdienst, over de lucht oorlog boven Leiden en omgeving en boven Nederland in het algemeen gedurende 1940- '45. Stadhuis, 6 lot 8 uur: spreekuur soc. raads- VRIJDAG 1 FEBRUARI Rapenburg 24. 22 uur: Jazz-zolder Hot Hou se. Rudy Brink Kwartet. Vestestraat 40. .Microtheater Imperium. 8.30 stuk over de zee. LAK-theaier, Levendaal 8.15 Rotterdams Danscentrum. Gehoorzaal, 8 uur: concert politiemuziek. ZONDAG 3 FEBRUARI Leiderdorp Dorpskerk 3 uur derde concert in de Bach-cyclus. FILMS IN LEIDEN TOT 7 FEBRUARI: camera: 'Chase-, 18 jr. dag. 20.00 uur, do, vr. ma 14.00 uur. Kindermalinee: 'Nishko de zoon van het Indianenopperhoofd'. za. wo, 2.30 zo, 14.00 en 16.15 uur. Nachtv. 'Just avant la nuil'. za, en vn23.30 uur. Lldo: 'Live and let die'. 14 jr. 14.30. 19 00 en 21.15 uur. zo. 14.30. 16.15, 19.00 en 21.15 Studio: Heartbreak Kid. 14 Jr. Tijden zie Li- do. Luxor: 'Is dirty Harry in Magnum Force'. IS jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.30 uur. zo. 14.30 en 16.30 uur. Tri na non: Mash, 14 jr. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zo 14.15. 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Rex: 'Sex zonder normen'. IS jr. Tijden zie Tr'.nanon, Kindermatln'ec: 'Pippi Langkous', wo. 14.30 uur. Nachtv. 'Vijf gevaarlijke ke rels'. vr, za 23.30 uur. DIENST APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van <te apotheken in .Ie regio Leiden wordt waarge nomen van vrijdag 25 januari lot 1 februari do«r de apotheek Herdingh en Blanken, t!u- gewoerd 171 Leiden, de apotheek te Voor- sch Hen en de apotheek Beker LIJtweg 4 Oegstgeest. LEIDEN Tot en met vrijdag 15 fe bruari exposeert het Leids Acade misch Kunstcentrum, in het trappen huis van het Academiegebouw, Rapen burg 73, schilderijen van Jan Sier huis. De mogelijkheid bestaat, dat we gens werkzaamheden in het Academie gebouw de tentoonstelling eerder zal moeten worden beëindigd. Jan Sier huis, die woont en werkt in Amster dam werkte aanvankelijk expressionis tisch abstract, hetgeen zich later heeft ontwikkeld tot een zeer persoonlijke figuratieve stijl. Schilderijen van Jan Sierhuis bevinden zich in Amerika, Denemarken, Mexico en Nederland. wijkerhouter. Het vlot niet helemaal met de regio nalisatie van het kruisverenigings- werk in de bollenstreek. Met name de kruisvereniging te Noordwijk is nog niet toegetreden tot de organisatie •Vereniging Gezondheidszorg Bollen streek'. Volgens B. en W. van Noord wijkerhout ontbreekt in Noordwijk daarvoor nog de vertrouwensbasis. Noordwijkerhout betaalt alleen, wan neer het zeker is, dat de gezondheids zorg door de regionalisatie kan functi oneren. Voor de bouw van een 3-klassige openbare school in Guldemond stelde de gemeenteraad 600.000 beschik baar en voor de bouw van een 6-klas- sige school in De Zilk ruim 1 mil joen. Begin 1974 werd het 3e lokaal van de kleuterschool Schapendel in gebruik genomen er binnen enkele maanden opent de openbare kleuter school haar poorten. Het laat zich aanzien, dat ook het 4e lokaal van de kleuterschool Mariannehof nog dit voorjaar gebouwd wordt. Het moet afgelopen zijn met de ont aarding bij het vuurwerk-afschieten in het dorp. Op voorstel van de heer C. M. v. d. Klaauw werd het tijdvak waarbinnen het personen van 18 jaar verboden is vuurwerk bij zich te dra gen uf af te steken beperkt tot 31 de cember en 1 januari. Aan die jeuö-Ii- ge personen mag in Noordwijkerhout niet eerder dan op 27 december vuur werk worden verkocht. Stadsgewestelijke opbouw te sterk NOORDWIJKERHOUT In het raam van de informele inspraak procedure, die het provinciaal bestuur van Zuid-Holland nastreeft op het stuk van de planologie heeft de gemeenteraad van Noordwij kerhout dinsdagavond in grote lijnen de Nota Plandoelen Streekplan Zuid-West besproken. De raad zag zich geplaatst voor de noodzaak om zijn standpunt vóór 1 februari aan het dagelijks bestuur van het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek kenbaar te maken. Door tijdnood waren B. en W. niet in de gelegenheid een voorstel te doen. Het voormalige complex van Backer Co. aan de Hoge Rijndijk is dezer dagen definitief met de grond gelijk gemaakt. Opluch voor de bewoners van de Rijnkade (op de achtergrond;, die eindelijk eens vrij uitzicht hebben. Maar niet voor lang. Binnenkort zal het ouwgesteente weer langzaam maar zeker naar respectabele hoogten stijgen. Op dinsdag 5 februari slaat wethouder Kret er de eerste paal oor een flatgebouw met 81 een- en tweekamerwoningen, die in opdracht van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren zal worden ge- louwd. De jongeman op de voorgrond ziet er al reikhalzend naar uit. JEIDEöN De hele Leidse kinderopvang is in wankel evenwicht. De kindercentra Verdwijnen soms tornaar en dan staan er kinderen op straat. In Leiden hebben we meer kindercentra nodig, maar het antal blijft constant. Er zijn geweldig lange wachtlijsten en zelfs die geven de behoefte nog niet goed teer. En dk allemaal door de onzekere financiële situatie.' Aldus Jan Slats, een van de sprekers gis- tweren op de informatiedag over kindercentra in de Burcht. :d< en e Werkgemeenschap Kindercentra 3ve,ederland (W.K.N.) had in samen werking met de Leidse afdeling na wen lange voorbereiding deze ari rganiseerd. Er kwam dan ook heel arjat informatie over kinderopvang op oeiflfel. De Werkgemeenschap bundelt 0 amelijk alle instellingen die zich be- g houden met de kinderdagverblij- en, peuterspeelzalen en kinderkanti- es, samen te vatten in 'kindercentra' edet idee van de kinderopvang buiten scholen is al heel oud, het dateert a (fit de negentiende eeuw. Het bewaar- asijlaatssysteem kwam in zwang, tot in 1 e zestiger jaren ook op dit gebied de dopentaliteitsverandering zich doorzet- Een groep ouders, bezorgd over de onleefbaar wordende situatie dfan betonnen woningen zonder speel- iiimte voor kinderen en levensge verkeerswegen, wilde kinde ken weer 'de ruimte' gaan geven, laar', aldus Piet-Jan Derks van de lij VK.N., 'zoals zo vaak was er geld te- ss ort voor dit soort zaken' i Nederland zijn nu ruim tweedui- >nd peuterspeelzalen, waar kinderen an ongeveer 2 tot 4 jaar meestal ochtends samen' spelen, en maar '^chtig kinderdagverblijven, waar kin- jeren uit de leeftijdsgroep van eeu paar maanden tot vier jaar de hele [j{ag verblijven, ter vervanging van het ezin. In Leiden zijn er maar weinig egevens bekend, de laatste nota is hgjan begin 1972. 'De kinderopvang roeit hier niet, terwijl we veel meer odig hebben. Er zijn nu achttien ^entra. terwijl jn minder dan twee jj?aar liefst zes centra verdwenen zijn. r zijn wel nieuwe bijgekomen, maar et tekent wel cle moeilijke positie an die zo noodzakelijke opvang'. Een ran de grootste problemen voor de Itensen die werkzaam zijn in de cen- ira, is de financiële positie. De huidi- je situatie is dat er maar heel weinig, subsidie gegeven wordt, Jjraardoor de leidsters zwaar onderbe- aald worden. Een wettelijke regeling gelukkig in de maak, maar ook de imeenten zullen over cle brug moe- in komen, en dat is in Leiden niet zo het geval. 'De gemeentesubsidie is een druppel op een gloeiende plaat, zeker als je het vergelijkt met andere steden. Daardoor zijn veel centra on voldoende ingericht, de leidsterssala rissen onvoldoende en de algemene positie van de centra zeer wankel', werd het gehoor onder wie wet houder mevrouw Den Haan namens het gemeentebestuur - toegevoegd. Bestaansrecht En dat terwijl ook de onderwijskundi ge betekenis van de centra groot is. 'Het is een basis voor werkelijke on derwijsvernieuwing, het hele samen- werkingsidee met ouders bijvoorbeeld, daardoor alleen al is het recht van be staan aangetoond'. Die samenwerking loopt nog niet overal zo goed. Dat werd onder, meer duidelijk gemaakt door Marianne Goddijn van een peu terspeelzaal uit de wijk Groenoord. 'Er is een groeiende interesse, dat wel. Maar het is ook wel voor te stel len dat ouders niet meteen klaar staan om mee te doen, hoewel we dat wel een centraal punt vinden. Ze heb ben immers vaak een zekere drempel vrees omdat ze in hun eigen situatie vaak nooit de kans hebben mee te denken, of mee te doen aan dit soort dingen. Het idee van 'de leidster weet het wel,' moeten we er langza merhand wel uit kunnen krijgen'. En over haar activiteiten zelf: 'We probe ren de kinderen lekker te laten bewe gen, zich te laten uiten, te spelen, te ■zingen, want vooral in zo'n wijk zit jo met slechte woonruimte met alle ge volgen vandien. Daarnaast doen we veel aan sociale vaardigheden, want hun achterstand is al zo groot'. Vlekken In het algemeen zijn de peuterspeelza len meer buurtgebonden dan cle kin derdagverblijven, waarvan Leiden er maar twee heeft. Maar ook de kaart van peuterspeelzalen in Leiden kent 'witte vlekken'. Onder meer het Ro denburgkwartier, en de Kooi, waar voor heel veel kinderen maar een peuterspeelzaal aanwezig is. Het vin den van ruimtes is nog een extra pro- (ADVERTENT1E) Hij was getekend. Door lepra. Gedoemd te worden uitgestoten. Een onmenselijk leven(?) v/achtte hem. STIGMA heet dat. Maar hij werd gered. De verwoesting werd lot staan gebracht en hersteld. Dankzij moderne leprabestrijding. Hoe dat in zijn werk gaat? Dat zag U gisteravond in de TV-film „Stigma", i v.m. Wereldlepradag (27 januari) uitgezonden door de Ned. St. voor LEPRABESTRIJDING AMSTERDAM (Mauritskade 63). Laten WIJ ons gezicht niet verliezen! bleem, waar ook de kinderkantines mee te maken hebben. Hier eten de kinderen van kleuter- en lagere school, van wie de ouders de hele dag werken, hun boterham, en liefst in een andere gebouw dan hun school, want daar zitten ze al de hele clag. Een actie van enkele leden van Man- Vrouw-Maatschappij heeft in Leiden de zaak aan het rollen gebracht in 1970. Ook hier, aldus mevrouw Ker- ling, 'onderbetaalde leidsters, geen re gels, weinig subsidie'. En zo vermengden positieve geluiden over het belang van cle kindercentra; mede door alle veranderde inzichten over opvoeding, zich met ongerust heid over de toekomst. Spandoeken in de grote zaal van de Burcht gaven dat ook weer. 'Kresjes, geen ondergescho ven kindje', en 'Kindercentra subsi diëren" is investeren in de toekomst', en 'Geef uw kleine een groots begin'. Vechten voor subsidies is het motto, vechten voor iets wat in de woorden van Marjoke Schepel van de W.K.L. 'een algemene welzijnsvoorziening is, en geen luxesnoepje'. HOOGMADE Zoals wij eerder al berichtten heeft mevr. ir. N. C. cle Ruiter te Voorschoten Gedeputeerde Staten van. Zuid-Holland vragen ge steld over de openingstijden van cle Doesbrug te Hoogmadc. B. en W. van de gemeente Woubrug- ge. die de brug in eigendom heeft, hebben van G.S. nu een schrijven ge kregen waarin om 'opheldering' wordt gevraagd. Voor 21 februari zal het college cle provincie antwoord moeten geven. 'Wij zullen ons ernstig over cle gang van zaken beraden en zien of er andere mogelijkheden zijn voor de openingstijden van cle brug. Wij moe ten de kwestie eerst goed bestuderen, alvorens hier meer over te kunnen zeggen', aldus een gemeentelijke woordvoerder namens B. en W. Statenlid mevrouw De Ruiter had het college van G.S. endermeer gevraagd te bevorderen dat de openingstijden op zondagmiddag meer worden afge stemd op de behoefte van het recrea- tieverkeer. De brug wordt bediend door de heer H. G. A. Bank, die het al vele jaren lang als 'bijbaan' doet en in de Kerkstraat woont. De Does- brug gaat alleen omhoog voor plezier vaartuigen, omdat ter plaatse geen vrachtvaart is. Zou de heer Bank zich, tijdens cle zo mermaanden aan cle openingstijden houden, clan zou hij een tachtigurige werkweek hebben. 7.0 wordt gesteld. VOORSCHOTEN De tennisvereni ging 'Forescate' te Voorschoten heeft besloten om een eigen clubhuis bij de tennisbanen te gaan bouwen. De alge mene ledenvergadering heeft langdu rig van gedachten kunnen wisselen over de eerste, meer omlijnde plan nen om de zeer bescheiden accommo datie uit te breiden tot een eigen clubgebouw. De vergadering reser veerde gelden voor een schetsontwerp. Het gebouw zal gerealiseerd kunnen worden in 1975, nadat het sportpark 'Adegeest' gereed i.s, waardoor de grond naast de tennisbanen vrij komt. Met een uitgewerkt schetsontwerp voor het clubhuis kan de vereniging subsidie aanvragen bij de gemeentelij ke overheid. Het grootste deel van de bouwkosten zal echter gedragen moe ten worden door de vereniging. De contributie is daarom verhoogd met 5 pet om zo een extra pot te gaan vor men. Zowel onze Opel showroom aan de VONDELLAAN/hoek PLESMANLAAN als de Vauxhall showroom aan de HOGE RIJNDIJK 5 zijn vanavond open. Uw Opel dealer ln minder dan twee jaar verdwenen er zes Official General Motors dealer B.V. Het Motorhui» LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3