Syrië verdeeld over scheiding strijdkrachten Vakbekwame zwarten laten niet meer over zich lopen Jobert: Washington voert campagne tegen Frankrijk Westen vertraagt overleg in Wenen en Genève, zegt Breznjew Protest tegen Iraanse doodvonnissen Frankrijk verbiedt vier bewegingen voor autonomie Grivas begraven Brandt hekelt eisen van Duits overheidspersoneel Nixon weigert voor rechter te verschijnen Mijnwerkers willen niet meer praten met premier Heath Athene arresteert correspondent van Westduits weekblad Staking in Durban bewees TROL W/KW IRiTET DONDERDAG 31 JANUARI 1974 BUITENLAND T7/K10 Minister terug uit Midden-Oosten DAMASCUS, PARIJS (Reuter, UPI) De Franse minister van buitlenlandse zaken, Michel Jobert, heeft de VS ervan beschuldigd een 'Amerikaanse campagne tegen Frankrijk' te voeren omdat Pa rijs kritiek heeft geleverd op de conferentie over energieproblemen, die president Nixon voor 11 februari heeft bijeengeroepen. Minister Kissinger doetsuggesties CAIROBEIROET/DAM ASCUS/TEL AYIV (Reuter, UPI. AP, DPA) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft Egypte 'suggesties) gedaan voor het scheiden van de Syrische en Israëlische troepen, aldus heeft woensdag de gezag hebbende Egyptische krant Al Acbram gemeld. Iraanse studenten met doodskoppen op het hoofd demonstreerden woensdag voor de Iraanse ambassade in Rome tegen de doodvonnissen die in Teheran zijn uitgesproken tegen een aantal intellectuelen. De vonnissen werden deze week in hoger beroep bekrachtigd. De studenten eisten ook de teruggave van pas poorten die de Iraanse ambassade van enkele studenten heeft ingetrokken. Kissinger zou zijn 'suggesties' hebben vervat in een dringende boodschap aan de Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Ismail Fahmi. De boodschap zou hem zijn overhandigd door de Amerikaanse ambassadeur Herman Eilts die in de afgelopen 48 uur tweemaal met Fahmi vergaderde. Egypte heeft zich op het standpunt gesteld dat het niet naar de Geneefse vredesconferentie over het Midden- Oosten zal terukeren zonder bondge noot Syrië. Syrië wi' niet komen zon der een troepenscheiding op de hoog ten van Golan, Kissinger bezocht na het bereiken van een akkoord over troepenscheiding tussen Israël en Egypte ook de Syri sche hoofdstad Damascus, maar kon daar weinig bereiken omdat de Syriërs geen lijst van Israëlische krijgsgevangenen wilden publiceren, de voornaamste eis van Israël om tot een akkoord te komen. Volgens be richten uit Beiroet zou er onder de leiders van het Baath-bewind in Syrië grote meningsverschillen heersen over een troepenscheiding. Een gematigde groep onder leiding van premier Machmoud Ajoedi zou voorstander zijn van een compromis waarbij Israël het in de jongste oorlog veroverde ge bied ontruimt en het sinds 1967 bezet te gebied wordt verdeeld in een VN- bufferzone en door Israël beheerst ge bied. Synë zou op die manier zijn ge zicht met verliezen en kunnen deelne men aan de conferentie in Genève. Maar een 'harde' groep onder leiding van de minister van buitenlandse za ken Chaddam zou van geen enkele concessie willen weten. Aan welke zij de president Hafez staat is niet be kend. Veel sneller lijkt daarom een oplos sing tussen Israël en Jordanië in zicht PARIJS (AFP, Reuter, UPI) De Franse minister van binnenlandse za ken Raymond Marcellin heeft gisteren vier bewegingen verboden, die ijveren voor regionale autonomie. De bewe gingen zijn de 'Embata', die een onaf hankelijk Baskenland wil, het 'front voor de bevrijding van Bretagne-Bre- tonse Republikeinse Leger', 'het be vrijdingsfront van Bretagne voor de nationale bevrijding en het socialis me', en het 'boerenfront voor de be vrijding van Corsica'. Volgens de Franse regering vormen de verboden bewegingen een gevaar voor de veilig heid en de territoriale onschendbaar heid van Frankrijk. Het verbod volgt op een toename van activiteit van de bewegingen, waaronder aanslagen in Bretagne en Corsica. In het congresgebouw in Lyon. waar vandaag een rede zou worden gehou den door de Franse premier Pierre Messmer, is gisteren een zware bom ontploft. De ontvangstzaal op de der de etage is volledig verwoest. Wie de bom heeft eeplaatst is niet bekend. In Besancon zijn meer dan 10.000 hor loges de 'oorlogsbuit' van de arbei ders van de uurwerkenfabriek Lip overgedragen aan de curator die be last is met de liquidatie van de oude maatschappij. De overdracht is een onderdeel van een regeling die de Lip- arbeiders zijn overeengekomen met een regeringsbemiddelaar en enige Franse industriëlen LIMASSOL (Reuter) George Gri vas. de held van de Grieks-Cyprioten, is gisteren begraven op een terrein vlakbij het huis in de Cyprische haven stad Limassol. waar hij zich de laatste jaren had schuilgehouden. Duizenden aanhangers waren toegestroomd en mannen, vrouwen en kinderen lieten hun tranen de vrije loop toen de kist werd neergelaten. De generaal, die uit groeide tot de aarstvijand van presi dent Makarios, was zondag op 75-jarige BONN (UPI) Bondskanselier Willy Brandt heeft de eisen van 15 procent loonsverhoging van het Westduitse overheidspersoneel gisteren 'overtrok ken' genoemd. Volgens Brandt beteke nen de eisen van het overheidsperso neel, dat met een staking dreigt, in feite een 'ultimatum'. Brandt zei een en ander tijdens een debat in de minis terraad, waar werd gesproken over de weigering van de bond van overheids personeel in te gaan op het aanbod van een loonstijging van 9,5 procent. Op 7 en 8 februari zal door de bonden over een staking worden gestemd. Ook de bonden van 200.000 spoorweglieden en 255.000 Westduitse PTT-beambten willen over een staking laten stemmen. Ahrend samen met Amerikanen AMSTERDAM Ahrend (kantoorma terialen) heeft in principe overeen- se Oxford Pendaflex over de oprich- stemming bereikt met de Amerikaan- ting van een joint-venture. Ahrend- Oxford, die de Oxford-produkten (e- veneens kantoormaterialen) in West- Europa moet gaan verkopen. nu delegaties van beide landen in Ge nève het eens zouden zijn geworden over een Israëlische terugtocht uit en kele steden op de bezette westoever van de Jordaan. Volgens het blad Al- Liwa in Beiroet zou Israël zich terug trekken uit Nablus, Jenin, Tulkarin en andere gebieden, maar zouden Is raëlische troepen wel langs de Jor daan gelegerd blijven om Arabische guerrilla's de oversteek te beletten. Over de status van Jeruzalem zou pas na de uitvoering van dit plan worden gesproken. Ook uit Israël komen be richten over succesvol overleg met Jordanië. Volgens het Israëlische dag blad Ha'Areta zouden Israël en Jorda nië nog dit voorjaar diplomatieke en militaire werkgroepen willen vormen om de onderlinge geschillen te be spreken. Premier Meir is woensdag formeel aan de vorming van een nieuw kabinet begonnen. Nadat ze daartoe de opdracht van de Israëli sche president Afraim Katzir had ge kregen. verklaarde Meir dat het vor men van de nieuwe regering nog we ken kan duren. Fabriek Syrië meldde woensdag nieuwe ge vechten op de Golan-hoogten. Bij een beschieting zou volgens Damascus Is raëlisch oorlogsmateriaal zijn ver nield. Aan het Suez-front ging de troepenscheiding ook woensdag zon der incidenten verder. Alleen beschul digde het Egyptische dagblad Al Achram de Israëli's ervan tijdens de terugtocht uit de buitenwijken van Suez de machines van een kunstmest- fabriek te hebben ontmanteld en naar Israël te hebben overgebracht. De Is raëli's zouden deze operatie in de laatste veertien dagen hebben uitge voerd. Nixon Het Witte Huis ontkende woensdag opnieuw dat president Nixon deze lente vijf landen in het Midden-Oos ten zal bezoeken. Het Libanese blad An Nahar had gemeld dat Nixon ach tereenvolgens Egypte, Syrië, Saoedi- Arabië, Jordanië en Israël zou bezoe ken. Het Witte Huis had deze berich ten volgens An Nahar eerder ontkend 'onder druk van de Zionisten'. Het is deze groepering onder het zwarte arbeidspotentieel, die zich wel dra ook zal doen gelden in de bouw vakken en in de auto industrie. Toen begin vorig jaar dertigduizend Afrikanen in Durban de boel platleg den richtten hun eisen zich geheel op de minimumlonen, die met name in de textielindustrie lager waren dan vier Rand 16,80) per week. Deze nieuwe staking, een jaar later, was weer een duidelijk gevolg van die ver betering in de minimumlonen. De Loonraad van de regering heeft toen, op instructie van de minister voor ar beidszaken, Marais Viljoen, nieuwe ta rieven voor de lichte katoenindustrie vastgesteld, als gevolg waarvan de laagst betaalde volwassene in deze be drijfstak per week een minmum van 13 Rand kreeg 54,60) en vrouwen en jongeren onder de achttien jaar 10,20 Rand 42,84). Toen deze nieuwe lonen, die waar schijnlijk niet bereikt zouden zijn zonder dramatische stakingsacties, de ze maand bekend werden gemaakt in enkele bedrijven van de machtige Frame-groep; ontdekten de meer ge schoolde arbeiders, dat zij weinig of mets nieuws zouden krijgen. Het was het bekende verhaal van de kleiner geworden inkomensverschillen. De tussenkomst van de minister van gemeenschapszaken van het thuisland Kwazulu, Barney Dladla, heeft de Fra me-groep ertoe gebracht om verhogin- MOSKOU (Reuter, UPI) De Russische partijleider Leonid Breznjew heeft in een rede in Havanna op Cuba kritiek op het Westen geleverd wegens het, vol gens hem, onnodig slepende hou den van Oost-West-onderhande lingen in Wenen en Genève en van 'pogingen zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten'. In een rede, waarvan de tekst door het Russische persbureau TASS werd gepubliceerd, klaagde Breznjew in het bijzonder over de trage vorderingen bij de onderhandelingen op de Euro pese Veiligheidsconferentie in Genève en de besprekingen in Wenen over troepen verminderingen in Centraal- Europa (MBFR). Er zijn nog steeds 'militairen en bur gers' die het bestaan te pleiten voor verheviging van de bewapeningswed loop, aldus Breznjew. gen tussen veertig en tachtig cent 1,60 en 3.20) te geven aan em ployees boven een bepaald aantal dienstjaren plus een toezegging van nog verdere verhogingen. Een andere groep. Dano Textiles, gaf verhogingen tussen één en vier Rand 4,20 en 16,80) per week en het resultaat was zodanig, dat de mannen en vrou wen het werk daar hervatten. Onderonsje Dit muisje zal overigens wel een staartje hebben: verscheidene gezag hebbende figuren en kranten waren er snel bij om op te merken, dat de betrokken werkgevers niet met Afri kaanse vakorganisaties hadden willen onderhandelen en dat in wezen de overheid de nieuwe minimumtarieven met hen bekokstoofd heeft. 'Als de loonsverhogingen van vorig jaar uit werkelijk hard onderhandelen tussen bedrijfsleven en vakbonden te voorschijn waren gekomen, inplaats van uit een onderonsje tussen rege ring en bedrijfsleven, dan waren waarschijnlijk deze nieuwe stakingen niet eens voorgevallen', meent me vrouw Harriet Bolton, regionaal secre taresse van de voornamelijk blanken overkoepelende textielwerkers bedrijfs unie. De 'Johannesburg Star' schreef dat de factoren achter de laatste stakingen in Durban erg veel leken op die achter Over de MBFR-onderhandelingen in Wenen zei de Russische leider dat er enkele landen van de NAVO zijn die proberen een akkpord tegen te hou den over evenredige afbraak van de legers in Europa. Volgens Breznjew willen deze landen een ruil die zou leiden tot eenzijdige vermindering van het vermogen van de Ooseuropese landen zich te verdedigen. De Sowjet-Unie en de andere socialis tische landen streven op beide interna tionale conferenties naar 'constructie ve oplossingen die voor alle partijen aanvaardbaar zijn en de zaak van de vrede en ontspanning dienen', aldus Breznjew. Te oordelen naar wat gezegd wordt, zo vervolgde hij. schijnen alle deelne mers aan de besprekingen in Genève en Wenen dezelfde opvatting te zijn toegedaan. Maar het wordt geleidelijk duidelijk dat in werkelijkheid andere opvattingen bij sommige landen post vatten en voorbehouden en voorwaar den worden geponeerd die geen be de mijnwerkersstaking in Carltonville, die in september uitliep op de tragi sche nacht, waarin twaalf Afrikanen bezweken aan schoten van de politie. Daar ging het namelijk ook over de lonen van half-geschoolden. De grie ven van de machinisten, die tot .onlus ten in de mijn van Western Deep Le vels leidden, waren hetzelfde: zij kre gen naar hun overtuiging veel te wei nig vergeleken bij minder-geschoolden wier loon inmiddels was opgetrokken. Deze machinisten zijn inmiddels ho ger 'ingeschaald' en hebben tegelijker tijd functies, die tot nu toe 'slegs vir blanke' waren voor hen zien open gaan. Men verwacht dat de zwarte ar beiders in de komende maanden op het niveau van de geschoolde arbeids plaatsen het meest resultaat zullen boeken. Toegegeven In november van het afgelopen jaar gaf premier Vorster toe dat er chroni sche tekorten aan geschoolde arbeids krachten in Zuid-Afrika bestonden en dat het openstellen van meer banen voor Afrikanen 'een positieve bijdrage zou zijn ter verlichting van de last die op ons korps van geschoolde blan ke werkers drukt'. Terwijl het Immigratiedepartement zijn pogingen voortzet om meer ge schoolde blanke arbeiders naar Zuid- Afrika te trekken, komen er nieuwe kansen voor Afrikanen die de nodige bekwaamheid hebben aan te bieden. trekfcing hebben op de zaak die aan de orde is. Midden-Oosten Breznöew zei dat zelfs werd gepro beerd zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van andere staten dat in 'reactionaire propaganda' laster wordt gezaaid en wordft ver dacht gömaakt om de internationale sfeer te vergiftigen. Breznjew noemde in zijn rede het ak koord over de troepenscheiding tussen Egypte eu Israël 'een positieve stap'. Maar hij voegde eraan toe op dat de Geneefse conferentie over het Midden oosten moét worden gezocht naar een 'kardinale politieke oplossing' voor de vestiging van duurzame vrede in dit gebied. Breznjew zei dat deze vrede naar de Russische mening betekent: 'herstel van de onvervreemdbare rechten van de Arabische volken, rechten die door Israëls agressie zijn vertrapt, en het bereiken van een con structieve en zekere regeling van het conflict in het Midden-Oosten'. In de bouwvakken waar (de wettelijke en traditionele reservering van beroe pen voor blanken de kosten van wo ningen de laatste jaren enorm deed stijgen, beginnen nu oofc initiatieven te komen om meer Afrikanen tot het geschoolde werk toe te liaten. De be trokken blanke bonden van nature bezorgd voor hun eigen baden heb ben' tot nu toe hun plannten niet dur ven ontvouwen. Maar de minister voor arbeidszaken heeft een commis sie van acht assessoren benoemd om te onderzoeken hoe veranderingen in het systeem der voorbehouden beroe pen bij de blanke bouwvakkers zal overkomen. In net garagebedrijf, waar eveneens de blanke arbeid tot aanzienlijke kos ten leidt, zijn inmiddels al details uit concept-overeenkomsten gepubliceerd waaruit een grotere toegankelijkheid van deze beroepen voor Afrikanen blijkt. Andere naam Onder deze overeenkomst dSe'tussen blanke vakverenigingen en werkge vers werd uitgewerkt, kunnem 'bedien den van garage en carrosseriebedrij- ven' meestal Afrikanen die onge veer 23 Rand 96,60) per week ver dienen een groot aantal functies overnemen die voorheen wacen voor behouden aan blanke 'monteurs' met een minimum van 60 Rand (f 250 per week). De beroepsaanduidingen blij ven overigens, ook al verschilt het In een vraaggesprek dat gisteren in de Syrische regeringsbladen is ver schenen, zei Jobert, die een rondreis door het Midden-Oosten heeft ge maakt, dat 'het innemen van extreme standpunten altijd leidt tot een crisis, zowel op monetair, economisch als op ander gebied'. 'Kissinger heeft niet het recht Frankrijk verwijten te ma ken omdat dit land probeert tweezij dige (bilaterale) contracten af te slui ten met olie-uitvoerende landen', zo vervolgde hij. De Franse minister herinnerde eraan dat landen, die bekend staan om hun nauwe betrekkingen met Washington, zoals West-Duitsland. Engeland en Ja pan, ook tweezijdige overeenkomsten met olie-exporterende landen hebben getekend. Jobert vroeg zich af waar om de VS het dan speciaal op Frank rijk hebben voorzien. De VS hebben de energieconferentie uitgeschreven om de olie-importeren- de landen te noden tot samenwerking op het gebied van de oliepolitiek om daarmee de olie-exporterende landen tot een terughoudender oliebeleid te nopen. Frankrijk is echter nog steeds niet ingegaan op de uitnodiging aan de conferentie deel te nemen en Pa rijs heeft zich voor een energietop in het kader van de VN uitgesproken. Volgens de Fransen zou een energie- top van geïndustrialiseerde oliever- bruikende landen tot een polarisatie van olieproducerende en olieverbrui- kende landen kunnen leiden. Tegenstelling Maar volgens waarnemers zit achter de onenigheid over de energietop en de rechtstreekse Franse olieakkoorden met Arabische landen de fundamente le Amerikaans-Franse tegenstelling over de Amerikaanse rol in Europa. Frankrijk wil een Europa dat zich on afhankelijk van de VS en de Sowjet- Unie opstelt en wijst daarom deelna me aan een door de VS geleide ene'r- gieconferentie af omdat Parijs be vreesd is dat Washington de leiding gaat nemen van de westerse energie- politiek en Europa mogelijk een Ame rikaans oliebeleid en Midden-Oosten- beleid kan opdringen. Volgens het Amerikaanse standpunt is een eensgezind oliebeleid, met name jegens de Arabische landen noodzake lijk, omdat bij het ontbreken ervan de westerse geïndustrialiseerde landen en ook Japan door de Arabieren te gen elkaar kunnen worden uitge speeld. met als gevolg dat de olieprij zen worden opgedreven. De Franse minister Jobert is inmid dels teruggekeerd uit het Midden-Oos ten, waar hij contracten voor oliele veranties in ruil voor Franse wapens werk niet meer. Zoals ook bij de spoorwegen waar Afrikaanse 'trein- compileurs' echt hetzelfde werk doen als blanke 'rangeerders'. In de overeenkomst betreffende gara gebedrijven worden alle functies wel tot in details ontleed. 'Garagebedien den' mogen bijvoorbeeld wel een cylinderkop vervangen, maar een blanke 'monteur' moet er aan te pas komen om hem vast te draaien. Een Afrikaan kan radio's en bandrecorders installeren maar een blanke zal de elektrische aansluiting moeten ver richten. Er kunnen dus wel verande ringen in deze bijzonder nauwkeurige arbeidsverdeling optreden, maar men kan uit het bovenstaande concluderen dat de blanke baantjes tot het laatste detail zullen worden beschermd. Minder loon Bij haar toenemende ijver om, met handhaving van de bevoorrechte blan ke positie op de arbeidsmarkt, toch meer geschoolde beroepen voor zwart open te stellen, krijgt de regering overigens steeds meer waarschuwin gen, dat geschoolde zwarten, indien zij niet beter beloond worden, gauw tot staking geneigd zijn. Vroeger was het antwoord op zo'n staking eenvou dig: deze onbeschaamden ontslaan en andere zoeken. Maar dat gaat niet meer wanneer het geschoolde mensen Jeremy Toye is correspondent van Reuter in Johannesburg, betreft. heeft afgesloten met Saoedi-Arabië, Koeweit en Syrië. In Parijs is giste ren bekendgemaakt dat Jobert in structies heeft gekregen voor een nieuwe rondreis door het Midden-Oos ten. De nieuwe reis van Jobert zou al lereerst naar Irak gaan. Arabieren Arabische commentatoren hebben na Joberts eerste reis gunstig op het Franse initiatief gereageerd, zo is uit Damascus vernomen. Volgens de com mentatoren heeft Joberts missie bijge dragen tot betere Arabisch-Europese betrekkingen en wordt dit door de Arabieren ervaren als een nuttig te genwicht tegen de invloed van de twee supermogendheden. de VS en de Sowjet-Unie, in het Midden-Oosten. Al-Baath, het orgaan van de regeren de Baath-partij Ln Syrië, schreef dat Frankrijk met Joberts' bezoek 'een begin heeft gemaakt met een periode van niet-gebondenheid in het Midden- Oosten'. In de Syrische pers werd be nadrukt dat Europa een rol kan spe len als tegenwicht tegen Amerikaansd 'imperialistische invloed'. WASHINGTON (Reuter, AFP) President Nixon zal het bevel van het gerechtshof in Los Angeles om per soonlijk te komen getuigen in het aanstaande proces tegen zijn voormali ge medewerker John Ehrlichman naast zich neerleggen. Het bevel werd dinsdag gegeven door rechter Gordon Ringer, die van me ning is dat president Nixon een 'es sentiële getuige' voor de beklaagde is en dat hij deswege voor de rechtbank moet verschijnen. Het Witte Huis liet echter woensdag door de presidentiële woordvoerder, Gerald Warren, bekendmaken dat Nixon's advocaat in de Watergate-af faire, James St. Clair, de president zal adviseren 'met respect te weigeren' aan het gerechtelijk bevel gevolg te geven en dat de president dit advies zal opvolgen. Warren zei dat Nixons weigering ge baseerd is op constitutionele gronden-. Deze gronden zijn waarschijnlijk de argumentering dat een rechtbank niet bevoegd is de president te dagvaarden gezien de scheiding tussen rechterlij ke en de uitvoerende macht. De woordvoerder voegde hieraan toe dat het standpunt van de president officieel zal worden besproken nadat de dagvaarding het Witte Huis heeft bereikt en deze grondig is bestudeerd. De beslissing van rechter Ringer heeft historische betekenis, aangezien het nog niet eerder in de Amerikaan se geschiedenis is gebeurd dat een president voor een rechtbank ver scheen om te getuigen. LONDEN (euter, UPI) De Britse premier Edward Heath heeft gisteren via geheime contacten pogingen ge daan een nationale mijnwerkerssta king te voorkomen. Maar Joe Gormley, de leider van de vakbond van mijnwerkers (NUM) heeft verklaard dat hij niet bereid is met Heath te praten zolang deze wei gert de mijnwerkers in hun looneisen tegemoet te komen. Vandaag en mor gen wordt in Engeland een stemming gehouden onder de mijnwerkers of er per 10 februari gestaakt moet worden. In Londen deden gisteren geruchten de ronde dat te elfder ure toch nog een oplossing zou kunnen worden ge vonden voor het dreigende conflict Derek Ezra, de president-directeur van de genationaliseerde Britse kolen- industrie wierp hierover een balletje op met de verwijzing naar een offici eel rapport, dat vorige week is versche nen en waarin de mogelijkheid wordt geopperd 'in speciale gevallen' extra loonsverhogingen toe le staan Volgens Ezra overweegt William White- law, de voormalige minister van Ul ster die thans het departement van werkgelegenheid beheert, de voorstel len in dit rapport om daarmee de sta king te voorkomen. Tot dusver stond de Britse regering op het standpunt dat de voorstellen slechts op lange termijn gehanteerd kunnen worden en niet in de huidige crisis-sfeer. De regering houdt nog steeds als stok achter de deur de zondag door pre mier Heath, in bedekte termen, geuite dreiging dat bij een staking wel eens een eind gemaakt zou kunnen worden aan de overheidsuitkeringen aan vrou wen en kinderen van stakers, waar door stakingen langdurig kunnen wor den voortgezet. ATHENE (AP) De Griekse journa list Constantine Tsatsaronis (40), die correspondent is voor het Westduitse weekblad Der Spiegel, Deutsche Welle Radio en enkele andere bladen, is gis teren gearresteerd zonder dat speci fieke beschuldigingen tegen hem wer den geuit, zo is door medewerkers van zijn kantoor bekendgemaakt. Hij is de vierde journalist die sinds de staatsgreep van 25 november is gear resteerd. door Jeremy Toye JOHANNESBURG De bliksemstaking van tienduizend zwarte textielarbeiders in Durban heeft de aandacht gevestigd op een nieuw element in de gespannen arbeidsverhoudingen in Zuid- Afrika. Precies een jaar geleden waren deze arbeidsverhoudingen ook al de oorzaak van een tijdelijke lamlegging van dit industrie centrum. Maar de nieuwe kracht achter de laatste uitbarsting wa ren niiet de ongeschoalde mensen van liet platteland, goed voor bet grove werk, maar geschoolde en halfgeschoolde arbeiders. Zwarte arbeiders lezen het nieuws over de schietpartij in Carltonville tijdens een arbeidsconflict dat veel overeenkomst vertoonde met de zojuist geëindigde staking in Durban.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10