[Engelse kompels laten tanden zien Zelfs dode Grivas is gevaarlijk Vinland-kaart is een vervalsing Beleg van Suez is verleden tijd Nu nog grotere winsten met de 6 NMB- Spaarwinst- biljetten. Russen beproefden nieuwe zee-raket Griekse regering in verlegenheid Rente van 7%% tot 9% Cuba-reiziger Breznjew stuurt Nixon telegram Sojoez blijkt vrij primitief te zijn Turkse officieren zwaar gestraft Marokko velt 62 doodvonnissen bij verstek Amerikaans Huis wil snel stemmen over impeachment XW/TCWVRTET DINSDAG 29 JiANOIABl 1974 BUITENLAND T7/K9 1'VA n I<'IH t Maatregelen tegen regeringsacties LONDEN (Reuter, UPI) Leiders van Britse vakbonden van mijnwerkers hebben laten weten dat het bij een eventuele nationale mijnwerkersstaking aard tegen hard zal gaan en dat zal worden geprobeerd tegenmaatregelen ran de regering Heath onschadelijk te maken. Mick McGahey, één van de voor- 3 ïaamste leiders van de Britse mija- -erkers, heeft verklaard dat als 'iet eger wordt ingeschakeld om een iventuele staking te breken een forse ictie onder de militairen zal worden ;evoerd om hen aan de zijde van de nijnwerkers te krijgen. Leiders van ÉL jchotse mijnwerkersbonden hebben ;isteren geëist dat ook de veiligheids- iloegen in de mijnen uit de produk- Sgjie worden genomen. Als dit zou ge- jjaieuren dan dreigt groot gevaar dat de M nijnen vol water lopen, dat ontptof- H ingen plaats vinden of dat er in de mjngangen brand uitbreekt en dat L-i laarmee het toekomstige, weer-in-ge- intik nemen van de mijnen recht- |i itreeks wordt bedreigd, )ver de dreigementen van de rege- ing Heath troepen in actie te laten tomen als deze week door de mijnwer- m ;ers voor een staking zou worden ge- te itemd, verklaarde McGahey, die vice- (resident is van de NUM, DE Natio- lale Unie van Mijnwerkers: 'Als er roepen worden ingeschakeld dan zal H k met hen praten. Ik beschouw hen !tef liet als een reactionaire massa. Er „üi tijn veel jongens uit arbeidersgezin- if nen in het leger. Er zijn zelfs zonen -an mijnwerkers bij. Wij zullen para- pj| letten uitdelen en informatie ver- ijlf ipreiden als zij worden ingezet. Maar loor de manier waarop deze regering de zaak aanpakt zou zij wel eens een tekort aan militairen kunnen krijgen', ildus McGahey. schotland In Edinburgh hebben afgevaardigden, piodie de 35.000 Schotse mijnwerkers vertegenwoordigen, zich bij stemming m uitgesproken voor deelname van de m. veiligheidsploegen aan een eventueel latte houden staking. Toen de Britse iet [mijnwerkers in 1972 zeven weken betlang staakten deden de veiligheids- w sloegen in opdracht van de vakbon- ant len daar niet aan mee om de mijnen e i n takt te kunnen houden en zo de Uerkgelegenheid op langere termijn liet aan te tasten, t ,perek Exra, de president-directeur zJvan de Britse nationale kolenindustrie pjheeft verklaard dat uitvoering van de eei ichotse mijrwerkerseis 'een vraagte- Qken zou kunnen zetten achter de ge- un iele toekomst van de kolenindustrie. m leer ernstige schade zou aan de mij- iei ïen kunnen worden toegebracht door n iverstromingen, explosies of brand', g aldus Exra. "Len Murray, de secretaris-generaal Mivan de 10 miljoen leden tellende Brit- -e vakcentrale, TUC, heeft verklaard lat de Britse vakbeweging 'niet met jevouwen armen zal toekijken' terwijl |de mijnwerkers zich in moeilijkheden [bevinden. Donderdag en vrijdag zul- de Britse mijnwerkersbonden te l j he opstoppingen leidde. Door de stipt heidsactie van treinbestuurders is het Britse treinverkeer toch al in de war geraakt. De Britse spoorwegen waarschuwden gisteren dat er maar een paar treinen reden en raadden de reizigers aan thuis te blijven of de auto te pakken. Door de stiptheidsac tie rijden al zeven weken lang geen treinen op zendag in Engeland. De vertegenwoordigers van Britse werkgevers hebben aangekondigd pre mier Heath te zullen waarschuwen dat als gevolg van de driedaagse werk week, die per 1 januari is ingevoerd, de produktiecijfers fors gedaald zijn. De Londense Kamer van Koophandel heeft gemeld dat de produktie tot 70 75 procent is gedaald tegen 85 pro cent twee weken geleden. NEW YORK De befaamde Vln land-kaart, die zou aantonen, dat Amerika lang voor de tijd van Co lumbus al door Scandinavische zee vaarders was ontdekt, is een verval sing. Onderzoek door Amerikaanse specia listen heeft uitgewezen, dat de inkt waarmee de kaart is getekend, een substantie bevat (titaan-dioxide), die pas sinds 1920 in de handel is. De 'Vijftiendc-eeuwse' kaart werd in 1965 door een anonieme weldoener naar verluidt, de Amerikaanse staalmagnaat Paul Mellon uit Pitts burgh geschonken aan de Yale- universiteit. In de linker bovenhoek ervan zijn de omtrekken van Groen land zichtbaar en ten westen daar van is een ander eiland waar te ne men, aangeduid als 'Vinlanda Insu la' (Amerika). Erboven staat een Latijnse inscriptie, die vermeldt, dat 'Bjani en Leif Erlcson' na een lange reis zuidwaarts van Groenland 'een nieuw land ontdekten, dat buitenge woon vruchtbaar is en waar zelfs wijnstokken zijn te vinden'. De universiteit van Yale gewaagde in 1965 van 'de meest opwindende Getekend met 20e-eeuwse inkt cartografische ontdekking van deze eeuw'. In de loop van de jaren heeft ze 10.000 kopieën van de kaart ver kocht voor 15 dollar per stuk. Ook heeft ze «en contract gesloten met de Amerikaanse Club voor het Boek van de Maand om nog eens 40.000 kopieën te laten drukken voor de le den van deze club. De weldoener die Yale de kaart ca deau deed, had haar gekocht van een Amerikaanse handelaar in zeld zame boeken en manuscripten, Lau rence Witten. Witten had de kaart bij een bezoek aan de Spaanse stad Barcelona ontdekt bij een collega, Enzo Ferrajoli de Rv, die inmiddels overleden is. De kaart behoorde toe aan een Spanjaard, wiens familie haar al generatics lang in bezit zou hebben gehad. Fragment Witten kocht de kaart in 1957. Een paar maanden later deed een vriend van Witten, die aan de universiteit van Yale was verbonden, een andere aankoop, die de echtheid van de Vlnland-kaart leek te bewijzen. De vriend, Marston geheten, verwierf via een Londense firma een vijftien- de-eeuws fragment van Vincent de Beauvals' 'Speculum Historiale'. Dit fragment vertoonde wormgaatjes die{ zo duidelijk overeenkwamen met de wormgaatjes in de Vlnland-kaart, dat de deskundigen meenden te mo gen concluderen, dat het fragment en de kaart oorspronkelijk In een en dezelfde band waren gebonden. Enke le woorden in de inscriptie van de kaart wezen trouwens in dezelfde richting. Toeval? De Londense firma waarvan Marston het fragment had gekocht, heette Davis en Orioli. Het is een merk waardig toeval (als het tenminste een toeval is), dat diezelfde firma een bemiddelende functie vervulde, toen de Vlnland-kaart in 1957 aan deskundigen van het British Mu seum in Londen werd getoond. De kaart berustte toen nog bij Ferrajo li, die, zoals gezegd, inmiddels over leden is evenals trouwens fir mant Davis van Davis en Orioli, die zijn onderneming in de kwestie van de kaart en het fragment van de 'Speculum Historiale' vertegenwoor digde. Premier Heath gaan stemmen over het uitschrijven van een staking, die op 10 februari zou moeten beginnen. Onder de Britse wet op de industriële betrekkingen is een stemming over een te houden staking verplicht en kan zij alleen van start gaan indien een duidelijke meerderheid voor een dergelijke actie is. De mijnwerkers-leiders hebben verklaard dat zij overweldigende steun voor een staking van hun leden verwachten. De Confederatie van Britse Industrie, die de 2000 concerns tellende, zware industrie vertegenwoordigt, heeft in middels de regering opgeroepen niet toe te geven aan de de mijnwerkers, die een loonstijging van tussen de 30 en 35 procent eisen. De genationali seerde Britse kolenindustrie wil niet verder gaan dan 16.5 procent loons verhoging. Koersdaling- Als reactie op de verwachte staking heeft de Londense effectenbeurs giste ren de ernstigste koerstuimeling sinds zeven jaar gemaakt. Daar kwam bij dat het Britse spoorwegverkeer giste ren nagenoeg tot stilstand kwam door een niet-offieiële staking van een dag door het stationspersoneel. Dit perso neel protesteerde daarmee tegen het inkrimpen van het zondagsrooster door de spoorwegdirectie. Duizenden forenzen, die in Londen werken, ble ven thuis of namen de auto, wat weer tot kilometerslange files en verkeers- LONDEN (UPI) Raketproeven die de Sowjet-Unie de afgelopen dagen in het noorden van de Stille Oceaan heeft gehouden, hebben waarschijnlijk directe betekenis voor het strategische evenwicht met de Verenigde Staten. Britse militaire kringen menen 'bijna zeker' te weten dat door een grote kernonderzeeboot van de Delta-klasse, de nieuwe SSN-8 raket met meervou dige lading is gelanceerd. Als dit wa pen een succes blijkt, zouden met on der water gelanceerde raketten vanuit hun goed verdedigde eigen kustwateren de Verenigde Staten kun nen treffen. De SSN-8 heeft een be reik van 6400 km, dat is 2400 km meer dan de huidige Het succes lijkt in zoverre onzeker, dat de Russische proefserie zonder op gaaf van redenen voortijdig werd af gebroken. Het is bekend dat beide su- permogendheden ha^d werken aan technische verbetering van hun strate gische kernwapens, om over 'wissel geld' te beschikken voor de SALT-on- derhandelingen waarin zij tot weder zijdse beperking van dit wapentuig proberen te komen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie bleek het gisteren niet met zijn Britse colle ga's eens te zijn. Volgens hem waren de beproefde raketten van het type SSX-19, een intercontinentale raket. Zij zouden in de Sowjet-Unie zijn ge- lanceerd van de basis Tryratam aan AltineSllC de oever van het Aralmeer, een klei ne 7000 kilometer van het punt waar zij neerkwamen. Ook de SSX-19 zou een meervoudige kernlading (MIRV) vervoeren. Terugtocht Israël in nieuwe fase SUEZ/CAIRO/BEIROET (UPI, DPA, AP, Reuter) Israël heeft maandag een derde deel van zijn 1.500 vierkante kilometer omvat tend bruggehoofd op de westelijke oever van het SuezkanaaJ over gedragen. Daarmee is de omsingeling van de stad Suez en het Egyp tische derde legerkorps, die 96 dagen heeft geduurd, beëindigd. ADVERTENTIE Op de berg Ataka sloeg de minister van defensie, Mosje Dajan, de aftocht gade uit het gebied dat onder contro le van de VN-noodmacht kwam om na zes uur te worden overgedragen aan militairen van het Derde Egyptische Legerkorps. De evacuatie was de eerste etappe van de terugtrekking tot 20 km ten oosten van het Suezkanaal die op 5 maart voltooid moet zijn. Op 21 februari moeten de Israëliërs het gebied ten westen van het kanaal hebben verla ten. De overdracht van het ontruimde ge bied eindigde met het strijken van de Israëlische vlag. Soldaten in de daar voor omsingelde stad Suez hadden ter begroeting van hun kameraden een 'o- verwinningspoort' gebouwd van drie kapotgeschoten Israëlische militaire vrachtauto's. Op de weg naar Suez passeerden cor respondenten grete stukken verlaten woestijngebied waar tot voor kort tal van Israëlische manschappen, wapens en militaire uitrustingsstukken te zien waren. Maandag wezen alleen maar lege munitiekisten en afvalho pen op de voormalige aanwezigheid van Israëliërs op de westelijke oever ten zuiden van de weg Cairo-Suez. Te gen de avond bevonden de Israëlische troepen zich op een lijn, 4 km ten noorden van de stad Suez en was het beleg van de stad en van het Derde Legerkorps ten einde. President Sadat van Egypte heeft vijf vroegere topfunctionarissen amnestie verleend. Tot de vijf behoren de oud minister van oorlog luitenant-generaal NICOSIA, ATHENE (Reuter, UPI, AP, DPA) De president van Cyprus, aartsbisschop Makarios, heeft gisteren besloten am nestie te verlenen aan ongeveer honderd gearresteerde aanhan gers van generaal George Grivas, die zondag op 75-jarige leeftijd aan een hartaanval overleed. Makarios wil dat alleen die leden van Grivas' aanhang, die van moord worden verdacht, van de amnestie uitgezonderd zullen worden. Grivas' dood heeft klaarblijkelijk grote indruk gemaakt op de Grieks- Cypriotische bevolking, ondanks het feit dat zijn populariteit de laatste jaren sterk verminderd was vanwege de terreurcampagne van bomaanval len en overvallen, die onder zijn lei ding werd gevoerd en zijn niet afla tende politieke campagne tegen Ma karios. Makarios maakte van de emotie ge bruik door onmiddellijk voor te stel len het stoffelijk overschot van zijn belangrijkste politieke vijand op te baren in de Faneromi-kerk in Nico sia zodat de bevolking gelegenheid zou krijgen afscheid van Grivas te nemen. In de kerk zwoeren een aan tal Grieks-Cyprioten in 1955 dat zij zouden strijden voor de bevrijding van Cyprus, «d at toen een Britse kroonkolonie was en voor de aan sluiting van het eiland bij 'Moeder Griekenland', de zogenaamde enosis. Tot woensdag zullen de scholen op Cyprus gesloten zijn en de vlaggen van alle openbare gebouwen half stok hangen. Tweeslachtig De Griekse regering gaf gisteren of ficieel uiting aan haar 'diepe rouw' over de dood van de generaal. Maar deze gevoeléns zijn op zijn minst tweeslachtig. Werd Grivas jarenlang beschouwd als de grote, nationale held vanwege zijn rol in de onafhan kelijkheidsstrijd van Cyprus tegen Engeland en later als een geschikte figuur om de al te onafhankelijke Makarios onder druk te zetten, de laatste tijd werd hij steeds meer ge zien als een hindensaal in de betrek kingen met Turkije, dat met groot wantrouwen de ondergrondse activi teiten van Grivas op Cyprus bezag. Vorig jaar heeft de Griekse regering dan ook verschillende malen de ge wapende acties van Grivas veroor deeld en hem aangespoord om zijn nieuwe ondergrondse organisatie Eoka B te ontbinden, hetwelk Grivas weigerde. Tekenend voor de herwaardering van Grivas was dan ook de medede ling van Grivas' schoonzuster giste ren, dat de Griekse president, gene raal Phaedon Gizikis, en de sterke man van het Griekse bewind, de chef van de militaird politie, Dimi- trios Ioannides haar hadden opge beld en namens de regering hun condoleanties hadden aangeboden. Maar Ioannides had haar tevens meegedeeld dat 'het niet aan te ra den is om de generaal voor de be grafenis naar Griekenland over te brengen', waarvoor hij verder geen reden opgaf. Men neemt echter aan dat de Griekse regering Grivas lie ver niet in Athene wil laten begra ven om onlusten te verhinderen van de kant van de aanhangers van Gri vas, die ontevreden zijn over het ge brek aan steun door de Griekse re gering aan de plannen van Grivas tot enosis. Maar de regering op Cyprus wil op haar beurt niets lie ver dan dat de held in Griekenland wordt begraven, teneinde onlusten op het eiland tegen te gaan. Dat het gevaar voor onlusten be paald niet denkbeeldig is, bleek al uit de bewering van het pro-Grivas blad Patris op Cyprus dat de ge zondheidstoestand van Grivas kort geleden aanmerkelijk verslechterde als gevolg van de strenge veilig heidsmaatregelen en de' speuracties die de Cypriotische politie op touw had gezet. Daardoor had Grivas voortdurend in vochtige schuilplaat sen moeten onderduiken. In één van die schuilplaatsen werd de generaal zondag onwel. Hij werd naar het huis van één van zijn vrienden in Limassol vervoerd, waar artsen en hartspecialisten zonder succes pro beerden zijn leven te redden. Het weekblad Tharros, dat eveneens pro- Grivas is, kwam met de kop op de voorpagina 'Dighenis is overleden, lang leve Dighenis'. Deze krant drong erop aan dat de generaal op Cyprus begraven zou worden, opdat het eiland zijn eigen Arlington-be- graafplaats zou krijgen (Arlington is de Amerikaanse heldenbegraafplaats waar onder meer president Kennedy ligt). George Grivas werd al sinds zijn jeugd geobsedeerd door het ideaal van de enosis de vereniging van Cyprus met Griekenland. Hij werd op 23 mei 1898 geboren in Trikomi in het oosten van Cyprus, als vierde in een gezin van zes kin deren. Zijn vader was een welvarend graankoopman. Op 17-jarige leeftijd ging hij studeren aan de militaire academie in Athene. Na beëindiging daarvan vocht hij in het Griekse le ger tegen de Turken in Klein-Azië. Hij verkreeg de Griekse nationaliteit en werd op 26-jarige leeftijd bevor derd tot kapitein en voor verdere studie naar Frankrijk gestuurd. Kort voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd Grivas di visiecommandant. Hij had toen al in Griekenland taktiek gedoceerd. Tij dens de Duitse bezetting van Grie- kenlad leidde hij een kleine, maar sterke verzetsgroep die in Athene en omstreken opereerde onder de X. Eind van de jaren veertig, begin vijftig probeerde hij enkele malen in het Griekse parlement te komen op ccn uiterst nationaal-rechts pro gramma, maar al zijn pogingen mis lukten. Simpele opvattingen Op 1 april 1955 startte op Cyprus de Eoka-campagne. Pas in november van dat jaar kwamen de Engelsen erachter dat 'Dighenis' die de Eoka- pamfletten ondertekende, kolonel George Grivas was. Een Engelse journalist, die generaal Grivas begin 1970 in Athene interviewde, schreef dat hij onder de indruk gekomen was van diens 'simpele opvattingen over eer, geweten, hellenisme en zelf respect, die door de Grieken zo hoog worden aangeslagen'. En hij voegde eraan toe: 'Zijn donkere ogen weerspiegelen geen wantrou wen. maar verwondering over het feit dat dergelijke begrippep niet meer, zoals eertijds, door iedereen worden aanvaard. De stem, die hij verheft, is uit het tijdperk van Gari baldi of Bismarck, het is een stem van onverbloemd nationalisme'. Een archieffoto van George Grivas die zich noemde naar Dighenis Akri- tas, een Byzanthijnse held die de grenzen van het Byzanthijnse impe- rlm verdedigde tegen dc Invallen van de harbaren. Tijdens de meedogenloze campagne, die de Eoka van 1955 tot 1959 op Cyprus op touw zette, gaf Grivas blijk van dat onverwoestbare natio nalisme. Grivas, die de meestgezoch- te man op het eiland was de En gelsen zochten hem met 50.000 man en zetten 60.000 gulden losprijs op zijn hoofd leidde de verzetscam- pagne, die 600 mensen het leven kostte en 1300 verwondde. De guer rilla-oorlog, die hij voerde, leidde tot de onafhankelijkheid van Cyprus, die Grivas juist niet na streefde. In augustus 1960 werd Cyprus een onafhankelijke republiek met de Grieksorthodoxe aartsbis schop Makarios als president. Omdat Turkije en Engeland absoluut niet wensten dat Cyprus bij Griekenland zou komen, werd Makarios, die oor spronkolijk met Grivas had meege streden, nu gedwongen om de enosis officieel af te zweren. Engeland. Griekenland en Turkije zetten hun handtekening onder de onafhanke lijkheidsverdragen, die Grivas conse quent weigerde te erkennen. De Griekse en de Turks-Cyprioten (resp. ongeveer 500.000 en 100.000 mensen) bleven in afzonderlijke ge meenschappen wonen en naarmate de onderlinge wrijvinge tot hevige botsingen en zelfs tot burgeroorlo gen leidden, werden de Turks-Cypri oten steeds autonomer. Na de ernstige ongeregeldheden tus sen de twee bevolkingsgroepen van 1963 werd een gemengd Brits-Grieks Turkse strijdmacht naar Cyprus ge stuurd. Toen in 1964 er werkelijk burgeroorlog op Cyprus dreigde en een rechtstreeks ingrijpen van hef Turkst' leger, besloten de VN een Internationale troepenmacht naar het eiland te sturen om er de vrede te bewaren. Geen pensioen In 1960 gelastte Makarios zijn oude bondgenoot Cyprus te verlaten. Gri vas vertrok naar Griekenland, waar hij als een held werd binnenge haald. Hij werd meteen tot luite nant-generaal bevorderd en kreeg een pensioen voor zijn leven. In ju ni 1964 mocht hij opnieuw terug naar Cyprus, toen de Griekse rege ring hem verzocht de leiding op zich te nemen van de steeds groter wordende Griekse troepenmacht op het eiland. Daarnaast kreeg hij het bevel over het geregelde Grieks- Cypriotische leger, maar hij bleef verantwoording schuldig aan Athe ne. Terwijl de spanning op Cyprus groeide, riepen de VN alle staten op om de soevereiniteit, eenheid, onaf hankelijkheid en territorial integri teit van Cyprus te eerbiedigen en niet tot gewapende interventie over te gaan. Na een reeks bloedige inci denten werd Grivas in november 1967 van zijn taak op Cyrus onthe ven en naar Griekenland teruggeroe pen. De Griekse regering haalde bakzeil omdat zij bang was gewor den voor een oorlog met Turkije vanwege het conflict op Cyprus, Grivas was er echter niet de man naar om zijn oude idealen op te ge ven. In het jaar 1971 kwam hij ille gaal terug naar Cyprus en richtte een nieuwe ondergrondse organisa tie op, de Eoka E, om 'de verrader .Makarios' af te zetten en Cyprus in de schoot van zijn moeder Grieken land terug te brengen. Sindsdien na men de aanslagen weer toe. Vandaar dat Makarios beslist niet ongelukkig zal zijn dat hij nu eindelijk van zijn oude tegenstander verlost is. Mohamed Fawzy en de luchtmaar- schalk Moahmed Sidky Machmoud, die tijdens de Zesdaagse Oorlog van 1967 opperbevelhebber van de lucht macht was. Fawzy werd tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld voor zijn rol in de mislukte staatsgreep van oud vice-pre sident Aly Sabry in mei 1971. Sidky werd tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld tijdens het be wind van wijlen president Nasser. Hij werd schuldig bevonden aan nalatig heid het niet nemen van geëigende maatregelen ter bescherming van de Egyptische luchtmacht tegen een ver nietigende Israëlische aanval in de ochtenduren van 5 juni 1967. MOSKOU (TASS) De Russische partijleider Leonid Breznjew heeft gisteren in een telegram aan president Nixon de overtuiging uitgesproken dat de betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten zich zul len ontwikkelen 'tot voordeel van de volken van beide landen en in het belang van de internationale veilig heid en de wereldvrede'. Breznjew veizond het telegram vanuit de Iljoes- jin-G2 van Aeroflot, waarmee hij op weg was naar Cuba. Hij deed Nixon, de regering en het volk vaft de Ver enigde Staten zijn beste wensen toe komen. Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 4Vi of 6 Jaar. De NMB SpaarwinstblIJetten zijn aan toonder en verkrijgbaar aan de kas van elk NMB kantoor. U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: U stort 865,33 4.326,66 639,96 3.499,81 596,27 ƒ2.981,34 Looptijd 2 jaar 2 jaar 4V4jaar 4V2 jaar 6 jaar 6 jaar Rente U ontvangt Th ƒ1.000,- 7/z 8/4 8'/4 9 9 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- Vraag eens Inlichtingen over deze spaar- mogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK LONDEN (Reuter) Amerikaanse deskundigen d»e zich in Rusland ver trouwd hebben gemaakt met het be mande ruimtevaartuig Sojoez, zijn al lesbehalve onder de indruk gekomen. Officieel zeggen zij r.iets, want deze contacten zijn onderdeel van de voor bereiding voor een gezamenlijke Rus- sisch-Amerikaanse rnimtevlucht vol gend jaar, en dus dient een sfeer van hartelijke samenwerking te worden gehandhaafd Maar er lekken' toch langzamerhand aan Amerikaanse kant gegevens uit die erop wijzen dat dc Sojoez 'nauwe lijks meer is dan een onbemande sa telliet die geschikt gemaakt is voor menselijk verblijf'. Dit schrijft het ge zaghebbende Amerikaanse lucht- en ruimtevaarttijdschrift Aviation Week. De bemanning beschikt over minima le mogelijkheden voor besturing en het verhelpen van storingen. Voor veel belangrijke manoeuvres moeten zij terugvallen op automatische appa ratuur of afstandbediening vanuit een grondstation. Maar voor de gezamenlijke vlucht, waarbij na koppeling van een Sojoez met een Apollo, de bemanningen eni ge tijd in eikaars cabine moeten door brengen, wordt dit vooralsnog niet als een beletsel gezien. ANKARA (Reuter) Een Turkse krijgsraad heeft 39 jonge officieren tot gevangenisstraffen variërend van 6 tot 12 jaar veroordeeld. Zij zouden hebben behoord tot een klandestiene militaire verzetsbeweging. Zeven kregen de maximumstraf van 12 jaar, die zal worden gevolgd door vier jaar verbanning naar een afgele gen plek. RABAT (UPI) Het militaire ge rechtshof in Kenitra in Marokko heeft gisteren 62 personen, die bij verstek terecht stonden wegens een complot tegen koning Hassan II, ter dood ver oordeeld. Eén van dc veroordeelden was Mohammed Basri, die al eerder bij afwezigheid ter dood was veroor deeld en die nu in het buitenland ver blijft. Volgens de politie zou de aan val op legerposten en het bombarde ment van maart 1973. dat bijna een eind aan Hassans' leven maakte, door Basri op touw zijn gezet. WASHINGTON - (Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den zal nog voor het zomerreces over een 'impeachment' (afzetting) van president Nixon stemmen. Dit heeft de voorzitter van het Huis, de Demo craat Carl Albert, maandag voorspeld. Volgens Albert is er onder de afge vaardigden sinds het kerstreces een sterke stroming die zo snel mogelijk een stemming over 'impeachment' wil. De haast is zelfs zo groot dat een aan tal afgevaardigden niet zou willen wachten op het rapport van de juri dische commissie van het Huis die de mogelijkheden van een impeachment- procedure bestudeert. Ezn stemming vóór impeachment zou in feite een veroordeling van de president beteke nen en zou de kwestie van z'n afzet ting bij de Senaat brengen. In d<v-Se naat is een tweederde meerderheid nodig 0111 de president ar te'zetien." .rtoomH

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9